Noordwijk in N.B.T.-trein naar Duitsland jaar f, voor V.S." Dick van Iterson 40 jaar hij Flora V. V.V.-directeur Rovers verwacht veel van prestatie President Nixon over economie in 1973 OD 205 Huartes bedrijf moet terugkomen op toezeggingen heeft minder werk Rijndijk meeste ongelukken KASSIER ZAG OMZET RIJNSBURGSE VEILING GROEIEN TOT TACHTIG MILJOEN WOENSDAG 31 JANUARI 1973 NOORDWIJK AAN ZEE Noordwijks V.V.V.-directeur Wim Rovers zit gebogen over een stapel papieren achter zijn bureau. Als we zijn kamer binnentreden gaat de telefoon. Dat is geen bijzonderheid in het kantoor aan de Grent. Vooral niet in deze tijd, nu iedereen kamers, appartementen, zomerhuisjes, gedeelten van woningen en wat al niet meer voor het komende zomerseizoen wil huren. Het Nationaal Bureau voor Toe risme uit Den Haag is aan de lijn. Paul War naar, de grote organisator van toeristische presentaties, wilde nog wat aan Rovers kwijt over de N.B.T.-trein, die onder het motto „Holland ist da" van 9 tot en met 23 maart door Noord- en Midden-Duitsland zal gaan rijden. De V.V.V. „Noordwijk" zal in deze trein vertegenwoordigd zijn. Het doel van dit alles is Nederland in dit deel van Duitsland te presenteren als vakantieland. Rovers, die bijna drie jaar in Noordwijk werkzaam is, heeft eerst de zaken heel rustig aangekeken en de mogelijkheden bestudeerd, die de bloemen-badplaats aan de bin nen- en buitenlandse vakantiegan gers te bieden heeft. Nu hij zijn weetje weet gaat hij op de "werven de toer". Eind vorig Jaar presenteer- Door Cees Combee Foto Jan Holvast gen door de financiële situatie houdt men het dit jaar bij de per soonlijke contacten van VW-direc- teur Chris Verplancke met buiten landse relaties. Katwijk was al in Engeland en Frankrijk en thans is Verplancke in Duitsland aan het werven. Hij bezoekt oude en nieu we relaties, zoals hij al vele jaren heeft gedaan. Pleisterplaatsen van deze voor- de hij Noordwijk in Engeland met als gevolg zeer goede contacten en reeds een aantal aanvragen voor het komende seizoen en thans gaat hij met de NBT-trein de badplaats verkopen in Noord- en Midden- Duitsland. Hij verwacht er veel van. Misschien niet direct voor dit seizoen, maar dan toch zeker voor en daarop volgenden. Nieuw gebied Zegt Rovers nadrukkelijk: "Toen het NBT mij de vraag voorlegde of wij met deze preseratatiereis wilden meedoen heb ik de zaak direct be sproken met het VVV-bestuur. Ik zag er wel wat in. Tot nu toe heb ben we namelijk steeds gegokt op Noord-Rijn-Westfalen en Rijnland- Phaltz, waarom het dan dit Jaar eens niet geprobeerd in Noord- en iMidden-Duitsland. Deze gebieden zijn ten opzichte van ons land en onze Noordzee-kust gunstig gelegen. Het is goed, dat het NBT op dit deel van Duitsland nu eens het zoeklicht laat schijnen. Er zitten zeker mogelijkheden in, dacht ik. Mijn bestuur staat zeer positief te genover deze propaganda-actie", en was direct bereid er een bedrag voor uit te trekken. Er zijn voor deze "Holland Pro motie" dertig toeristische en niet toeristische participanten. Uit het VVV-wezen namen naast Noordwijk onder andere deel de provinciale VVV's van Gelderland en Overijs sel, de Federatie van VVV's in Noord-Holland en de VVV's Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, alsmede toeristische bedrij ven en industrieën, die produkten als zuivel, dranken etc. produceren. Keukenhof en de Nederlandse Spoorwegen bijvoorbeeld zijn ook van de partij. De NBT-trein, die gehuurd wordt van de Deutsche Bundesbahn, zal bestaan uit zes wagons en een goe derenwagon en aan de buitenzijde van de wagons de bekende slagzin "Holland ist da" meevoeren. In vier van de zes wagons zullen stands voor de deelnemers worden inge richt. De wagons hebben een leng te van 17% meter en een 2% meter. "Wie Paul Warnaar van het NBT kent weet, dat hij er weer iets ge weldigs van zal maken. Dat was in 1972 op de "Holland Pearl", waar mee toeristisch Nederland zich pre senteerde in de Rijnsteden en waar aan toen Katwijk heeft deelgeno men, ook het geval. Deze reis is toen een geweldig succes geworden. De VW "Katwijk" doet dit Jaar niet mee aan de NBT-presentatie. Dat was al bekend, want gedwon- PAMPLONA (ANP) De delega tie van het departement van arbeid in Pamplona heeft verklaard, dat het akkoord tussen de directie van Tor- finasa en haar werknemers niet gel id ig is vanwege de bijzondere omstan digheden waarin het tot stand kwam. .Tofinasa maakt deel uit van het con sortium Huarte en staat onder lei ding van Felipe Huarte die door de Baskisdhe afscheidingsbeweging ETA op 16 Januari werd ontvoerd en tien dagen later werd vrijgelaten. Het akkoord beantwoordde aan de eisen die de eisen die de ETA had gesteld voor de vrijlating. Het om vatte om. het weer in dienst nemen van de ontslagen arbeiders, een loonsverhoging, het uitbetalen van ziekengeld en een maand betaalde ziakantae per jaar. KATWIJK Er doen momenteel in Katwijk hardnekkige geruchten de ronde, dat het stedebouwkundig bureau OD 205 in Delft zijn werk zaamheden door gebrek aan op drachten drastisch heeft moeten in perken en dat er daardoor vele ont slagen zijn gevallen. Bij navraag bleek ons, dat een twintigtal van de maquettebouwers, tekenaars en werkers op de documentatieafdeling, zal moeten afvloeien. De helft daar van heeft reeds ander werk gevonden en de overigen zijn bezig het te zoe ken. Het Stedebouwkundig bureau OD 205 - vroeger het Bureau Van Emb- den genaamd - is al Jaren adviseur van het Katwijkse gemeentebestuur en maakte voor de vissers- en bad plaats verschillende stedebouwkun- dige plannen, zoals het veel bespro ken plan voor het centrum van Kat wijk aan Zee, waarmee men thans bezig is het definitief gestalte te ge ven. Van de afdeling, die deze werk zaamheden verricht - stedebouwkün- de, planning en l^ndschapskunde - is niemand aangezegd naar ander werk te zoeken. De inkrimping van het personeel heeft nnm°lijk betrekking op de af deling architectuur en bouwkunde van OD 205. De oorzaak daarvan is het gereed zijn of bijna komen van verschillende grote werken, zoals de Medische Faculteit in Rotterdam en de T.H.'s in Eindhoven en Twente. Van OD 205-ziJde noemde men het afvloeien van twintig personeelsleden een gebruikelijke gang van zaken en bepaald geen verontrustend symp toom. Alpheuse gaat kansje wagen bij de Tros ALPHEN AAN DEN RIJN Me vrouw De Toning uit Alphen moet zich zaterdag bii de laatste vier pro beren te zingen in 't programma ,Al,s moeder zingt" dat cje Tros-radio tus sen half twee en half vier uitzendt. Na»»"1 het p'-oIk' nummer zal zij het lied „Once I had a secret love" van Doris Day ten gehore brengen. De Alphense kwam in de „kwart-fi nale" met een ove^Mgende meerder heid van stemmen (16-4), die haar dort»- een Jeugdige jury waren toege kend. HAZERSWOUDE In 1972 hebben in Hazerswoude drie personen de dood gevonden ten gevolge van een verkeersongeval. Twee ervan von den plaats op de Rijndijk; de ande re op de Provinciale Weg. Negentien personen liepen na ver keersongevallen zwaar lichamelijk letsel op. Veertien van hen over kwam dat op de Rijndijk. In totaal vijfendertig personen werden licht gewond. Ook in deze catagorie was de Rijndijk de "uitschieter" met 24. jaarspresentatie in Noord- en mid- den-Duitsland met de NBT-trein zijn: Hamburg (9 to.m. 11 maart), Bremen (12 en 13 maart), Osna- brück (14 maart), Mtlnster (15 maart), Dortmund (16 t/m 18 maart), Bielefeld (19 en 20 maart) en Essen (21 t/m 23 maart). Tij dens deze "stops" zullen in de ver schillende plaatsen ontvangsten worden georganiseerd voor verte genwoordigers uit de reisbureauwe reld, pers, radio en t.v. plaatselijke autoriteiten, besturen van vereni gingen en verdere belangstellenden. Keukenhof Rovers met klem: "Het blijft na tuurlijk niet bij de^e trein. In Ham burg. zal in de grote hal van het hoofdstation een oppervlakte van 60 vierkante meter worden bestemd voor de inrichting van een bloe mentuin door Keukenhof, van 21 vierkante meter voor een informa tiestand van de N.S. en van 45 vier kante meter voor het NBT. De Bundesbahn zal affiches en folders verspreiden. Op die folders komen de prijzen van aantrekkelijke trein- arrangementen naar Nederland te staan. Een Dortmunds warenhuis, dat gelegen is tegenover het sta tion, zal met medewerking van NBT Keukenhof en N.S. een speciale Holland-week organiseren en in de Essense stationshal komen een grote bloementuin van Keukenhof en een informatiestand van de NS met het doel Nederland als toeris- tenland te presenteren. NBT's Paul Warnaar verwacht veel van deze promotiereis door WW'. WASHINGTON In zijn jaa'lijk- se boodschap aan het Congres over de economische situatie heeft presi dent Nixon gezegd dat 1973 een goed jaar kan worden voor de economie van de Verenigde Staten en de voor loper kan worden van een periode met een aanhoudend evenwichtige groei. Hij stuurde het Congres een rap port van :zijn raad van economische adviseurs, waarin wordt voorspeld dat de inflatie zal verminderen van 3,5 procent eind 1972 tot 2,5 procent of minder aan het einde van dit jaar. Het terugdrukken van de werkloos heid van 5,1 tot 4,5 procent aan het einde van dit Jaar zal het streven naar een verdere vermindering van de inflatie in gevaar brengen. Verwacht wordt dat de handels balans dit Jaar een verbetering te Invasie van faraomieren in ziekenhuis zien zal geven van 2.5 miljard dollai in vergelijking met het tekort vai ongeveer 6,4 miljard dollar aai einde van het afgelopen jaar. De adviseurs pleiten voor vermin' dering van de nominale groei va bruto nationaal produkt van elf proT cent in het afgelopen jaar tot neger procent dit jaar en tot stabiel, lagei percentage in de jaren daarna. Verwacht wordt dat de consump tieve bestedingen in de VS dit jaai een toeneming van 9,5 procent te zier zullen geven tegen 8,5 procent i afgelopen Jaar. Dag en nacht werk voor EEG-tolken Noord- en Midden-Duitsland. Hij haalt er oude ambachten aan te pas en als de plannen doorgaan komt er ook een draaiorgel aan te pas en zal er op een veilingklok te zien zijn, hoe men in Nederland produk ten als bloemen en groenten aan de groothandel verkoopt. Om Neder land zijn positie als toeristenland te laten behouden is het noodzakelijk waar mogelijk propaganda te voe ren. Dat doet het NBT op velerlei Noordwijks V.V.V.-direc teur Wim. Rovers neemt enthousiast deel aan de presentatie van het Neder landse toerisme met de N.B.T.-trein in Noord- en Midden-Duitsland. ook door deze het land aantal gasten AMSTERDAM (ANP) Het Weesperpleinziekenhuis in Amster dam wordt op het ogenblik weer ge plaagd door een invasie van farao- mieren. Het zijn kleine miertjes, die ook in vele woningen in verschillende delen van de hoofdstad een langza merhand bekend verschijnsel vormen en bij tijden veel last veroorzaken. De gemeente heeft inmiddels op grootscheepse wijze de strijd tegen de diertjes aangebonden. „We hebben de mieren al jaren. Soms zie je een enkeling, dan weer grote aantallen tegelijk. Vooral in warme zomers en zachte winters doen zich op onze verwarmde zalen explosies voor", aldus een woord voerder van het ziekenhuis. Volgens hem zijn de mieren moeilijk uit te roeiep. ,,We hebben pas weer een nieuw procédé toegepast om te pro beren ze te verdelgen, maar je krijgt ze nooit helemaal weg. Ze vormen geen gevaar voor de gezondheid, maar geven veel hinder voor de pa tiënten. Als we mieren in een bed aantreffen, wordt het onmiddelijk bespoten". BRUSSEL De nieuwe voorzitte van de Europese Commissie, Fransman Ortoli, heeft de vertaal-! diensten van de Europese gemeen-I schap opdracht gegeven desnoods! dag en nacht door te werken voor te zorgen dat morgen, 1 febru-l ari, het gemeenschappelijk land-! bouwbeleid in de nieuwe lidstaten van de EEG (Engeland, Denemarken en Ierland) van kracht kan worden. T Daartoe moeten er duizenden pagi-| na's verordeningen, reglementen i zovoorts uit het Frans worden v taald in het Engels en het Deens t in de drie andere talen van de oude gemeenschap: Duits. Italiaans Nederlands. De teksten komen altijd het eerst in het Frans beschikbaar, omdat dit de werktaal van de EEG is geworden, i Dat men met de vertalingen nog niet I klaar is komt, doordat de noodzake- lijke besluiten in verband met de uitbreiding van de gemeenschap pas begin vorige week door de Europese ministers van Landbouw zijn geno men. Engeland heeft er al op gezin- i speeld dat de datum van 1 februari misschien niet kan worden aange- r houden, maar de Denen hebben hier- tegen fel geprotesteerd. RIJNSBURG Er jubileert weer een Van Iterson bij de Rijnsburgse bloemenveiling "Flora". Nu is het Dick van Iterson. De hoofdka6Sier. Maakte zijn broer Henk enige we ken geleden de vijftig Jaar als vei lingmeester vol, Dick "zit" 1 fe bruari veertig jaar "op" het kan toor. Hij heeft het in die tijd gebracht tot hoofdkassier. Eén van de meest verantwoordelijke functies in het veilingbestel. Dit Jubileum gaat niet onopgemerkt voorbij. Dick van Iterson recipleert woensdag 7 Door Cees Combee Foto Jan Holvast februari dus niet op zijn Jubi leumdag 1 februari in "Het Cen trum" aan de Kerkstraat in Rijns- burg. 's Middags van vier tot zes uur. Een bijzonderheid noemt Dick van Iterson het niiet, dat hij veertig Jaar aan "Flora" verbonden is. Hij heeft de gezondhei werkzaam te mogen heeft hij het altijd naar zijn zin ge had bij de veiling. Anders had hij wel een ander baantje in de bloemensec- tor gezocht. Het verkopen zit hem namelijk ook in het bloed. Dat heeft hij enige Jaren gedaan vóór hij als 21-Jarige op verzoek van bestuurs lid G. van Delft Sr. bij "Flora" kwam werken. Feestje bouwen Charmante doel iter Wilma heeft gezorgd, dat er een feestje wordt ge bouwd rond vaders Jubileum. Wilma lachend: "Ik vind gewoon, dat pa dit Jubileum niet ongemerkt voorbij mag laten gaan. Het is een hoogtepunt in zijn leven". Ze heeft vader Dick dus min of meer voor het blok gezet energens vindt hij het, nu de kaarten de deur uit zijn en de datum is vastgesteld nog wel leuk ook. Om Van Iterson iets over die veer tigjarige periode te laten vertellen, moet je hem niet in het veilingkan toor lastig vallen. "Tussen het innen en uitbetalen van geld door een ge sprek voeren is niet mogelijk", stelt hij nadrukkelijk. Dick van Iterson weet het nog heel goed, dat G. van Delft Sr. op een avond aan zijn vader kwam vra gen of niet één van de kinderen naar de veiling kan komen. Er was een administratieve achterstand van meer dan drie maanden en die moest zo snel mogelijk worden wegge werkt. Dick, die toen hij als twaalf- Jarige van school kwam bij een bloe- mengrossier had gewerkt en later zelf 'n bloemenhandel begon, waar bij hij in Den Haag en Schevenin- gen zijn waar aan "de man of vrouw" probeerde te brengen, werd door vader Van Iterson als "Flora's hulp in nood" aangewezen. Het be gon met drie ochtenden in de week, daarna werd het drie volle dagen en vervolgens vijf om tenslotte vol ledig in dienst te treden. Veranderingen tig jaar wel wat zien veranderen bii "Flora". De enorme groei van de om zet en de daarmee gepaard gaande uitbreidingen en op zijn gebied de evolutie van handadministratie naar computer. Vroeger liepen de meeste betalingen via de kas, maa rde laat ste jaren gaat nagenoeg alles over de bank. Alleen de kopers van bui tenaf moeten nog aan de kas beta len en de huur van de plaatsen in de veilingzaal direct afrekenen. Na het overlijden van Dirk van Egmond werd Van Iterson in 1958 benoemd tot kassier en nu is hij reeds vele Ja ren hoofdkassier. De "Flora"-omzet heeft hij in die veertig jaar zien stij- In zijn loopbaan heeft Dick van Iterson heel wat meegemaakt. Aller lei soorten mensen heeft hij aan het loket ontmoet. Betrouwbare en waar Je voor moest uitkijken. Vooral op hoogtijdagen als het razend druk is. Er kwamen eens drie mannen aan het loket. Eén van hen huurde een "koopplaats" in de veilingzaal. Toen het kopen gedaan was kwam er nie mand afrekenen. Het bleek, dat ze er snel met de handel vandoor wa ren gegaan. Later zijn ze toch in de kraag ge vat en werd alles betaald. Wanneer Dick meent, dat er een "luchtje" aanzit als er een vreemde koper aan zijn loket verschijnt laat hij de man als borgstelling een bedrag vooruit storten. Om gedekt te zijn. Ook dat levert wel eens moeilijkheden op. Op een keer vertelde iemand hem, dat hij voor een f 700,- zou willen kopen. Om zeker te zijn liet hoofd kassier Van Iterson hem f 800.- storten. De man kwam echter na de veiling niet opdagen. Bij het contro leren van de koopbriefjes bleek, dat hij voor f 1700,- had gekocht. Uit eindelijk is deze zaak op z'n pootjes terecht

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4