Kans op akkoord in de metaal gestegen Sanostol 'Verscheidenheid, maar in dialoog' Progressieve drie en confessionele samen bij Rupper Industriebond NVV dreigt Peiger weer met rechter Werkgevers komen met „uiterste bod Giftige afvalstoffen aan grens geweigerd Drie titels tegelijk ACTIEVERBOD CBS-PERSONEEL Kardinaal Alfrink in Noordwijkerhout: BINNENLAND Woede DEN HAAG De kans op een akkoord over een nieuwe c.a.o. voor de metaalindustrie (250.000 werknemers) is aanzienlijk ge stegen nu de werkgevers gisteren een „gemengde" loonsverho ging een vast bedrag in combinatie met een procentuele stij ging hebben aangeboden. Zowel werkgevers als vakbonden gaan dit 'uiterste bod' in eigen kring bespreken. Volgende week woensdag zal moeten blijken wat daarvan het resultaat is. Het laatste bod van de metaal- werkgevers ziet er als volgt uit: Een loonsverhoging van 1.25 procent gecombineerd met een loon stijging van twintig gulden per maand, gerekend naar het loonni veau van eind december vorig Jaar plus een dUurtecompensatie van 3.97 procent: Een verhoging van de vakan tietoeslag met 0.6 procent tot acht procent; Onbelemmerde duurtecompen- satie met een minimum van f 11,70 per procent prijsstijging per maart; Verhoging van de werkgevers bijdrage voor vakbondsactiviteiten van f 15 tot f 18 per werknemer; Twee vakantiedagen méér in 1973; bij het bereiken van de 50-Ja rige' leeftijd drie extra dagen vakan tie, bij het bereiken van de 55-jarige leeftijd vijf extra vakantiedagen; Een arbeidstijdverkorting van 42.5 tot 40 uur in twee fasen: eind 1973 met 1 1/4 uur en een Jaar la ter met 11/4 uur; Per onderneming het uitbren gen van een sociaal jaarverslag en via een cao-artikel bescherming van de vakbondskaderleden in de onder nemingen. Lager betaalden Volgens ir. A. Prins, leider van de werkgeversdelegatie, geeft dit bod vooral voordeel aan de lager betaal den met een inkomen tot 14.000 gul den. Hij legde er de nadruk op dat de werkgevers, die de werkingssfeer van de cao niet uitgebreid willen zien tot het hoger personeel, de in komens van de topmensen extra zullen matigen, zoals ook de af spraak in het centraal loon- en prijsakkoord is De heer W. A. Wamsteeker, leider van de vakbondsdelegatie, vindt dat het werkgeversbod niet in overeenstemming is met de richtlij nen van de beleidsorganen van de bonden. Hij wil echter overleg ple- ge met zijn achterban omdat de werkgevers duidelijk aandacht heb ben voor de lager betaalden. "Als een cao-akkoord tot stand komt zal echter zeker een controle moe ten komen op de extra matiging van de hoogste inkomens', zo zei hij. Gelukkig maar. Daar zijn wij met z'n allen verstandig genoeg voor. We begrijpen dat. Steeds meer. Zoals onze ouders begrepen, wat goed voor ons was. Toen we opgroeiden. Toen het om onze gezondheid ging. Toen de winters kouder waren. (Denken we nu). Daarom is er nu, nog steeds, SANOSTOL. Onze kinderen hebben het nodig. SANOSTOL. Een volwaardig vitamine-produkt. Met de belangrijke vitamines O, Bi, Bj. Met sinaas appelsap en moutextract en natuurlijk vitamine A en Ds. SANOSTOL is bovendien probleemloos in te nemen door kinderen. Haal die bekende driehoekige fles SANOSTOL bij uw drogist of apotheker. ARNHEM Een absoluut unieke studieprestatie leverde de afgelopen zeven jaar de uit Veghel (Brabant) afkomstige Hans van Asseldonk: hij haalde cum laude de ingenieurs titel in twee studierichtingen tegelijk. Gistermiddag kreeg hij in de aula van de Wageningse landbouwhogeschool de beide diploma's. Tegelijkertijd paradeerde ook zijn vrouw Marita tussen de ruim honderd kersverse ingenieurs: ook zij rondde haar studie af, amper twee maanden nadat het gezin met een baby werd uitgebreid. Hans en Marita van Asseldonk gaan gewapend met de drie ingenieurstitels naar Chili waar de cum laude geslaagde dub- belingenieur in dienst treedt van het ministerie van Land bouw. Hij was er al eerder voor een praktijk-periode. Samen is het echtpaar hyper veelzijdig: hij deed sociolo gie van de niet-westerse gebieden en cultuurtechniek en zij plantenveredeling. Voor de statistiek vermeldde rector-magnificus prof. Hel- linga, dat de honderd afgestudeerden gemiddeld 7,7 jaar nodig hebben om gereed te komen. Hans van Asseldonk deed het in zeven Jaar precies. ROTTERDAM (ANP) Vier vrachtwagens met 200 vaten afval stoffen uit Duitsland zijn gasteren aan de gTens by Emmerich opgehou den. Het afval, dat was aangeboden aan de vuilverbrandingsinstallatie in Rotterdam, bleek aldus deelt hec ministerie van Volksgezondheid mede voor een klein gedeelte te bestaan uit giftige stoffen. Deze zijn uiterst gevaarlijk en moeilijk afbreekbaar. De toegang tot Nederland werd ge weigerd omdat de verpakking van de stoffen met deugdelijk was. Maar ook al zou de verpakking wel in orde zyn geweest, dan zouden de vrachtwagens toch onverrichterzake moeten terugkeren. De giftige stof fen mogen niet worden verbrand, nooh in zee warden gestort. Opslag in Nederland is evenmin doenlijk, omdat daar een hinderwetvergunning voor nodig is. De directeur van de Roteb in Rot terdam, ir. I. van der Kooi, deelde mee, dat afgezien van de aanwezig heid van giftige stoffen, de verbran dingsinstallatie over het algemeen geen industrie-afval uit het buiten land accepteert. Er moet hier volgens hem sprake zijn van een misverstand. Een woordvoerder van het ministerie liet weten, dat dat komt doordat, de partij voor het overgrote deel uit vol komen ongevaarlijke stoffen bestaat. Er zou o.a. zand en grint bij zitten. Slechts 4.6 procent bestaat uit de gifstof berylliumoxic. De afvalstoffen zijn afkomstig uit een voormalige steenbakkerij in het Duitse plaatsje Harthausen. Het werd daar in augustus vorig jaar ont dekt. Vulkaan De autoriteiten van IJsland zullen nagaan of het moge lijk is de vulkaan Helgafjell te laten bombarderen door vliegtuigen van de Amerikaanse basis bij Reykjavik. De vliegtuigen zouden door het gooien van bommen een geul kunnen ma ken, waardoor de lava direkt naar de zee kan stromen. MAN SMEET ZUN ZWAGER VAN DE TRAP ASSEN De 27-Jarige E. P. in Assen heeft zijn 36-jarige zwager P. Wouterse van de trap gegooid. Deze kwam daarbij zo ongelukkig terecht dat hij kort daarna is overleden aan hersenletsel. P. heeft tegenover de politie ver klaard dat hij na een woordenwis seling met zijn zwager deze een duw tje had gegeven, maar dat zijn zwa ger uit zichzelf de trap was afge- strompeld. Toen hij even later buiten kwam, had hij zijn zwager even verder op bewusteloos op straat zien liggen. Hij had hem thuis gebracht en een arts gewaarschuwd. De heer Wouter- se werd met een hersenbloeding over gebracht naar een ziekenhuis, waar hij later overleed. Tegen F. is wegens mishandeling de dood ten gevolge hebbend proces verbaal opgemaakt. DEN HAAG (ANP) De In dustriebond NW zal via de rechter de directie van Peiger BV in Emmen herinneren aan het juist uitvoeren van de overeenkomst die in augus tus jl is gesloten by de beëindigin.' van het stakingsconflict. Dit heeft de heer J. de Jong, bondsbestuurder van deze bond, gisteravond verklaard Verder deeloe hy .nee dat de ontslag commissie van het gewestelyk ar beidsbureau in Emmen gisteren heeft besloten, by de behandeling van het verzoek van Peiger BV ontslag te geven aan twintig ex-stakers, voor twaalf personeelsleden een ontslag- vergunning toe te staan. De ontsla g- commissie weigerde die vergunning voor zeven werknemers en hoefde in een geval geen oeslissing te nemen omdat de betrokkene inmiddels elder» werk heeft gevonden. De heer De Jong herinnerde ex •an. dat in die overeenkomst van augustus is bepaald dat alle ex-sta kers weer aan het werk zouden kun nen gaan, Inclusief bedryfscontact- man Aiko Platje van de industrie bond NVV. By de twaalf ex-stakers voor wie gisteren aan Peiger BV een ontslagvergunning is verleend, be- Auto botste op olietrein ROTTERDAM (ANP) Een per sonenauto ls gisteravond op een met liohten beveiligde spoorwegovergang aan de Vrijenburgweg in Rotterdam tegen een olietrein gereden. De auto werd meer dan honderd meter mee gesleurd. De bestuurder, de 24-Jarige TE. uit Rotterdam, werd met ern stig letsel in bewusteloze toestand in het Zuiderziekenhuis opgenomen. vindt zich ook de bedryfscontactman. Volgens de directie van Peiger is de kans, dat de Industriebond via een gerechteiyke uitspraak geüjk zal krijgen, byzonder klein. Naar direc teur Bood heeft gehoord, is er sinds 40 jaar geen rechter geweest, die een ontslagbeslissing van het gewestelijk arbeidsbureau heeft gewyzigd. Ook zegt de directie, dat juist de Industriebond contractbreuk heeft gepleegd aooi- sinds 26 september niet meer te willen praten om de overtollige mensen in andere bedrij ven onder te brengen. In het con tract stond duidelyk, dat dit elke week zou gebeuren, aldus directeur Bood van Peiger BV. DEN HAAG Het personeel eerste instantie duizend men- van het Centraal Bureau voor de Statistiek mag geen acties meer voeren tegen het voorne men het CBS naar Limburg te verplaatsen. Dit "actieverbod" is het per soneel in mondelinge medede lingen overgebracht door chefs en adjunct-chefs. Intussen is volgens CBS-ambtenaren de onrust onder het personeel al lerminst verkleind door het be sluit van de regering om in sen (of arbeidsplaatsen) naar Heerlen over te brengen. Inte gendeel, zeggen de ambtenaren. De onrust is zelf vele malen groter geworden. Bovendien is de werksfeer belangrijk ver slechterd doordat onderlinge verhoudingen tussen personeels leden er sterk op achteruitgaan. Velen menen nameiyk een kans te zien op positieverbetering in Heerlen op grond van het ach terblijven in Den Haag van col- DEN HAAG Kabinetsinforma teur dr. M. Ruppert gaat maandag praten met de fractieleiders van de progressieve drie (PvdA, PPR en D'66) en de confessionele partijen (KVP, ARP en CHU). Tijdens dit gesprek van de "zes' zal worden gesproken over de moge lijkheden van een progressief min derheidskabinet en van een extra parlementair kabinet met een con fessionele signatuur. De informateur had tot dit gesprek besloten nadat hij eerder deze week van de twee 'blokken' per hun meningen had gevraagd hun denkbeelden. Bovendien i hy gisteren nog enkele gespre met de twee ploegen apart gehad. Zijn besluit om het gezamenlijk! sprek pas maandag te houden 1 te maken met het feit dat van J: de PvdA-partiJraad in Utrecht b u is geweest. Ruppert houdt er ie ning mee dat tijdens deze verg a ring bepaalde standpunten wijzigen. 'Voor hem is het nog niet zou de zaak muurvast zit. Hij doet zo gauw zaken als hij weet kansloos zyn', aldus een voerder van de informateur. Duivenliouder Robert Koch- doodt katten OOSTERBEEK (ANP) De Oos- terbeekse groentenhandelaar Van de B. is gisteren door de politie aan gehouden wegens dierenmishande ling, nadat een inspecteur van de dierenbescherming donderdagmiddag in zyn achtertuin een aantal ver minkte kattenlykjes had opgegraven. Het bleek dat de groentenman de katten met een vangkooi in de val had gelokt en ze daarna op niet al te zachtzinnige wyze had gedood. Van de B. zou de katten hebben ge vangen uit vrees dat de dieren zyn duiven te na zouden komen. prijs voor dr. L. Berrens BONN De Utrechter dr. Lir^ tus Berrens (39) is ondersch<° met de Robert-Koch prijs, inge,r door de Duitse stichting ter bes11 ding van infectieziekten. Hij moet de prijs veertigdui1 gulden en een medaille delen zijn 79-jarige collega Alain de uit Bern in Zwitserland. De twee artsen krijgen hun voor hun onderzoek naar genee delen die infectieziekten kunnen strijden. NOORDWIJKERHOUT (ANP) Kardinaal Alfrink heeft er gister avond bij de opening van het lan delijk pastoraal overleg van de rk. kerkprovincie voor gepleit "niet al leen te praten over de onrechtvaar digheid die wij ondergaan, maar ook over de onrechtvaardigheid die wij begaan". Rechtvaardigheid is het gespreks thema van het landelijk pastoraal overleg, dat in de plaats is gekomen van het pastoraal concilie. De Ro meinse curie maakte vorig Jaar ernstige bezwaren tegen deze instel ling kenbaar, omdat zij vreesde dat de autoriteit van de bisschoppen hierdoor in het gedrang zou komen. Hoewel het pastoraal overleg slechts raadgevende bevoegdheden heeft en niet het formeel juridische karakter van de landelijke pastorale raad heeft, meent Kardinaal Al frink dat dit overleg toch van gro te betekenis kan rijn en grote in vloed kan hebben op de besluitvor ming van de bisschoppen. Sprekend over het gespreks the ma van de eerste overlegbijeen komst, zei kardinaal Alfrink dat het in feite gaat om vraagstukken rondom leren rijn, leren zien en le ren doen. Het leren zyn betreft "de ommekeer des harten, de innerlijke bekering, waarover in het evangelie zo vaak en pertiment sprake is". Het leren zien gaat over het signaleren van onrecht en het leren doen over de doorwerking de doortrekking van de resultaten van het pastoraal overleg naar de basis. De bisschoppensynode zei over het "leren zien", dat de kerk het recht en de plicht heeft op sociaal, nationaal en internationaal ter rein de rechtvaardigheid te ver kondigen en toestand van onrecht aan te klagen wanneer de funda mentele rechten van de mens en rijn heil dit verlangen. In dit verband noemde kardinaal Alfrink de opeenhoping van enorme kapitalen in handen van weinigen, rascisme, discriminatie, onderdruk king en foltering en ook stipte hij aan de problematiek van de gastar beiders, de Jonge werknemer en zijn kansen voor de toekomst, de werklo zen van middelbare leeftijd, de eenzamen, de vergeten bejaarden, de verslaafden aan verdovende mid delen. "En zeker mag ik niet zwij gen over het wederzijds onrecht dat op het grote wereld-toneel partijen elkaar aandoen om zelfbevestiging en zelfhandhaving", aldus kardi naal Alfrink. De mentaliteitsveranderingen die de bisschoppen via h overleg trachten te stimuleren, zul len uitwerking op de basis moeten krijgen. Deze basis dient te worden gemobiliseerd voor de strijd tegen het onrecht. Deze inzet kan rijn be slag krijgen in gespreks- en actie groepen, "maar ook in de verkondi ging, die dan natuurlijk moet uit gaan van de boodschap van het evangelie van de heer. Is de eucha ristie niet een aanzet tot verwezen lijking van die wereld welke geen onrecht meer zal kennen?, zo vroeg kardinaal Alfrink. De bisschoppenconferentie is er van meet af aan voor geweest dat het landelijk forum van pastorale consultatie zich ook zou bezig hou den met de dringendste problemen van de kerkprovincie. Sommigen, al dus kardinaal Alfrink, zetten hier bij een vraagteken, omdat rij vre zen dat een dergelijk debat zal lel den tot het naar voren komen van tegenstellingen. Kardinaal Alfrink antwoord de hierop met een tekst van de laatste bisschoppensynode: "De kerk erkent dat allen het recht heb ben op een passende vrijheid van spreken en denken. Dit houdt te vens het recht in, met behoud van de gewettigde verscheidenheid in de kerk, in een geest van dialoog te worden beluisterd". Het is deze open dialoog die de bisschoppen voor ogen staat: een eerlijke dialoog, in eerbied en respect voor elkaar, in zorg om de kerk en in liefde voor elkaar. De diocesane delegaties naar het landelijk pastoraal overleg hebben tydens hun voorvergaderingen vele urgente vraagstukken van pastora le aard aangestipt. Eensgezind wer den pluriformiteit en polarisatie kozen als een onderwerp, "d< hart van de totaliteit van de dendaagse zorgen schijnt te rakjö Het is volgens kardinaal Alf a makkelijk gezegd, dat de Liefde oplossing is van alle intermensel problemen. "Maar het wordt steeds duidelijker dat polarisatie menhangt met gebrek aan liefde j; le bejegening, met het ontbri van bevestiging, met ontkennl jj aldus kardinaal Alfrink. Als waarnemers op het lande pastoraal overleg begroette ka naai Alfrink onder meer Angelo llci-pro-nuntuis in Den Haag bij het laatste Pastorale Com |V ontbrak. En vertegenwoordigers de andere christelijke geloof! meenschappen en van het humaii' tisch verbond.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8