i VI): van gematigd links naar rechts Toe komst tussen rails lijnmond-meetnet overbodig? ijfentwintig jaar vrijheid en democratie HAARLEMMER AARDEMA (ALIAS IR. LUUK AARTS): giro 34 36 OO giro 34 36 OO ARLEM Haarlemmer Lam- Aardema (29) Is van mening, loze verkeerstoekomst tussen de ligt. Na 1980 ziet hij het open- vervoer in grofe lijnen: semi- t-lijnen wel te verstaan. On- het pseudoniem „Ir. Luuk pleegt hij zijn visionaire ge en gestalte te geven, vorige nog met een plan voor een metro-net voor het gewest Lei- Het gaat verder dan zijn eer- l-baan-plan in het gebied Leiden en Den Haag, waar- hij een bijdrage wilde leveren ie actie tegen de Leidse Baan. overigens gebaseerd op de ere Blauwe Tram, die voor de lemmer een enorm stuk jeugd- aent is geworden. s Melkert laatste plan ondertekende hij lr. Luuk Aarts. Directeur Ver- Regionaal Vervoer". Hij is di- ir van een eenmanszaak. Ver- a gebouw met tekenka- e.d. Wie Aarts opzoekt vindt op een eenvoudige huurkamer :n naar oliekachels geurend aan de Verspronckweg vlak »t Haarlemse station. De be- heeft nog pech ook, want hij een kamer aan de achterkant iet huis, dat op de spoorlijn it bewoner, in koltrui, ribfluwe len pak, met lang haar en een baard, heeft met zijn plannenmake rij een soort werkkring geschapen, die anderen wellicht een hobby noemen. Hij is gek op treinen en vooral trams. Aan de wanden han gen foto's, op de deur een kleuren foto van een Zwitserse sneltram, op de kale schoorsteen staat een minia tuur van de vroegere Blauwe Tram in dit gebied. "Ja, het ding kan rijden ook, maar ik heb mijn spoorbaan opge doekt. Ik verhuis elk half Jaar, ik ben een zigeuner". Van de ene naar de andere huurkamer in zijn ge boortestad Haarlem, die hij conser vatief vindt. Zijn openbaar- ver voersplannen voor zijn eigen stad hebben weinig weerklank gevonden. "Een klotenstad", zegt hij, "binnen kort verdwijn ik hier helemaal". Elders, o.a. in het geoied tussen Leiden en Den Haag, "proeftuin van het openbaar vervoer", denkt hij meer animo te vinden. "Leiden heeft een universiteit en dat geeft de stad een kik", zegt hij, kennelijk doelend op het werk van de werk groep milieubeheer, die hem al eens heeft geholpen met het vermenig vuldigen van een plan. Clean Het opvallende van zijn werk stukken is, dat ze er zo netjes uit zien. "Clean", zegt hij zelf en hij lacht een beetje verontschuldigend als het ware. Zijn nieuwe bijdrage ook. Er zijn maar tien exemplaren van de deur uitgegaan. "Het licht drukken kost een rijksdaalder en dat is nog matswerk en dat kan ik niet betalen". Eén exemplaar is gegaan naar de gezamenlijke openbaar vervoers-be drijven, die plannen maken voor het gebied tussen Leiden en Den Haag. Er is een brief teruggekomen, dat Aarts' plan niet kan worden inge bouwd, omdat plannen worden ge maakt voor een korte termijn 1975-, terwijl het semi-metro-plan van de Haarlemmer voor later is. "Te beginnen in 1980", zegt hij er zelf van. Waar leeft een man van, die zon der enige achtergrond toekomstplan nen maakt? „Van de WW, wat an ders. Ik denk er over weer een baan te nemen, maar dan kan ik niet de hele dag aan mijn plannen beste den. En er is nog veel te doen. Nu ga ik me werpen op de Amsterdamse metrobouw. Het loopt daar helemaal mis". Luuk heeft tal van banen gehad. Hij is technisch tekenaar van be roep en heeft o.a. gewerkt op de af deling verkeer van gemeentewer ken in Haarlem. Hij kreeg daar z.i. niet genoeg ruimte voor zijn ideeën. Politiek noemt hij zich „steeds pro gressiever" en hij probeert dat te be wijzen met een eveneens keurig getekend manifest over zijn bewe ging „Partido Comunista", dat Fidel Castro en Che Guevara verheerlijkt. „We moeten geen gewone commu nisten worden, maar de Russen de indruk geven, dat het hier toch goed is. Anders komen ze met hun le gers," zegt hij met verwijzing naar Van Riel. Drees De Nederlandse politiek boeit hem waar het de bezetting van de porte feuille van verkeer en waterstaat betreft. Hij zit met een probleem. Hij wil een progressief kabinet met DS'70-er Drees op zijn oude post. „Drees was vóór openbaar vervoer, bij de progressieven zijn wel mooie plannen, maar ik geloof niet in „au tomannetjes" als Gruyters. En Ed van Tijn? Ja, die heeft wel visie, maar of hij een beleid kan voeren is de vraag. Die Jongens zijn gewend oppositie te voeren". De Haarlemmer zet zijn bril af en gaat over op een ander onderwerp. „Die bril heb ik nu twaalf Jaar en ik ben het ding goed zat. Ik denk over contactlenzen, maar dat kost me driehonderd gulden. Toch zullen ze er komen. Misschien ga ik er wel voor werken". Voor de foto heeft hij zich vast aan zijn door hemzelf gewenste si tuatie aangepast en zijn bril afge zet. Als het met zijn wensen op openbaar -vervoersgebied ook eens zo snel ging....Hij lacht weer zijn zelfverzekerd lachje. Voor hem rijdt de toekomst op rails en die toe komst is niet verder weg dan zeven jaar. Voorlopig rijdt hij zelf op een fiets (ook naar Leiden, Den Haag en Amsterdam), omdat het openbaar vervoer te duur „schandelijk duur' voor hem is en hy een hekel heeft aan de bus. iet kind is geboren." fat mij betreft, had het woord partij achterwege kunnen blij- 'Ja, en wat mij betreft, het Democratie ook!" een even kort als onthullend Igje tussen twee liberalen uit Iet is, volgens de legende, ge- n in de garderobe van het Am- imse Bellevue op 24 Januari vandaag Drecies vijf en twintig 5eleden. Het zo Juist geboren ïeette: Volkspartij voor Vrü- tn Democratie (VVD). J. v. d. Berg hulling geldt niet de VVD als ig. Het duidt er vooral op hoe ortlg het gezelschap was, dat ie dag in de nieuwe links-libe- iartij had verenigd. Vandaag de WD bekend als een der stabiele en konfliktarme par- n Nederland. Het ietwat onaar- itaat toont aan dat het wel nders is geweest, sen 1948 en 1973 ligt de ge- enis van een aanvankelijk nog- se groep liberalen van allerlei ng, die geleidelijk toegroei- ar een hechte politieke partij, ijs die zij daarvoor moest be was een geleidelijke opschui naar de rechterzijde. Hoe die prijs was, blijkt nu, omdat iet-confessionele deel van het aent minder dan ooit in staat een kabinet te vormen, ook al het een redelijk grote meer- 3 (PvdA, D'66, PPR. DS'70, 84 zetels). VVD is ontstaan in 1948 als isie van de toenmalige Partij ie Vrijheid met een comité van streerde links-liberalen onder ering van mr. P. J. Oud, op oment burgemeester van Rot- a. rtij van de Vrijheid bestond en aantal betrekkelijk losse pen klassiek-liberalen, die ia de oorloc, weer wilden vere maar die hun grote vooroor leider, prof. Telders, hadden en. Hij was kort voor de bevrij- een Duits concentratiekamp den. Een nieuwe leider vonden de tot dan toe partijloze direc- an Heineken, D. U. Stikker. In al-economisch opzicht voelde r zich aan de liberalen ver want, maar als oprichter en eerste voorzitter van de Stichting van de Arbeid stond hij toen relatief "links" in zijn nieuwe partij. De vrijzinnig-democraten (verge lijkbaar met D'66 nu) waren in 1946 en bloc toegetreden tot de PvdA. die immers als een algemene progres sieve volkspartij was opgezet, wat vooral P. J. Oud, die toch al aarze lend zijn partijgenoten gevolgd was jiaar de PvdA, in hoge mate hinder de. Toen de socialistische "diehards" in de PvdA zijn entree in de Eerste Kamer onmogelijk maakten, begon Oud te geloven een verkeerde keuze te hebben gedaan. Met het Algemeen Handelsblad als huwelijksmakelaar kwamen Oud en Stikker tot elkaar, wat uitmondde in de al eerder beschreven fusieverga dering op 24 Januari 1948. Tegen het aartsconservatieve deel van de partij in - overigens een minderheid - vonden Stikker en Oud, dat de VVD na de verkiezingen van het voorjaar van '48 zou moeten trachten rege ringspartij te worden. Tussen de grote PvdA en KVP in, zouden de liberalen als een soort .derde macht" hun plaats moeten zoeken. De kans daarop was reëel, omdat liberale steun nodig was voor de grondwetsherziening die de souve- reiniteitsoverdracht aan Indonesië mogelijk moest maken. Inderdaad werd in de zomer van 1948 Stikker minister van buitenlandse zaken in een kabinet met de PvdA, de KVP en de CHU. De WD had echter haar electoraat voor een deel te dan ken aan een campagne, die vooral in Amsterdam was gevoerd onder t motto „het roer moet om". Tegen de politieke leiders Oud en Stikker in, wensten de Amsterdamse liberalen hard optreden in Indië en „herstel van wet en orde" aldaar met militai re middelen. Als Stikker al ooit heeft geloofd in het nut van dergelijke middelen, als minister heeft hij zich daartegen zo lang mogelijk teweer gesteld. Aan de nieuwe fractievoorzitter Oud was de taak opgedragen zich van de Am sterdammers te distanciëren, wat hij toen nog niet openlijk durfde te doen terwille van de partij-eenheid. Zo kon de paradox ontstaan dat de oud- liberale leider Stikker steeds meer in het geestelijke gezelschap raakte van de PvdA, terwijl Oud zijn inzichten steeds verder ging aanpassen aan die van zijn conservatieve vleugel. Bij de onderhandelingen over de kwestie Nieuw-Guinea in 1951 leidde dat tot een uitbarsting tussen de beide he ren, die uitliep in een kabinetscrisis en het tijdelijk aftreden van Stikker. Het moet voornamelijk op het con to van Oud worden geschreven, dat hij het weinig eensgezinde geheel dat de WD in den aanvang was, gelei delijk wist om te vormen tot een hechte liberale partij, vooral toen de ellende rond Indonesië voorbij was. Nog eenmaal zou het binnen de WD onder Oud tot een hard con- flikt komen, nu tussen hem en de fractievoorzitter in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel. De eerste Jaren zestig heeft dat conflikt, handelend over het beheer van het departe ment van defensie, de sfeer binnen de WD bedorven. Van Riel was na melijk door Oud als minister gepas seerd, eerst ten behoeve van Sydney van den Bergh en na diens aftreden ten behoeve van de niet erg sterke heer Visser. Tegen de tijd dat de he ren elkaar weer vonden, was het kwaad al geschied: een groot deel van de verkiezingswinst van 1959 was in 1962 en '63 weer verlo ren gegaan. In 1963 vond Oud het welletjes. Hij werd ouder en bovendien gingen groepen Jongeren, vooral die binnen het Liberaal Democratisch Centrum, zich storen aan de steeds conserva tiever opstelling van hun partijlei der en aan Ouds rijkelijk dictato riale optreden. Wat jonge liberalen vooral hinder de in de koers van de WD, was de uitsluiting sedert 1959 van samenwer king met de PvdA. Daardoor werd de VVD van haar positie tussen KVP en PvdA in gedreven naar de rechterzijde van het politieke krach tenveld. Onder Ouds opvolger, Toxo- peus, zou het in 1966 tussen de libe rale jongeren van het genre Gruy ters en de partijleiding tot een open konflikt komen. Een belangrijk ge volg daarvan was de oprichting van D'66, waarin behalve Gruyters ook Anneke Goudsmit en Erwin Nijpels 'n belangrijk aandeel hadden. Daar mee verdween tegelijkertijd de laat ste rem op verrechtsing van de VVD. Een Jonge student in de politico logie te Amsterdam behoorde toen tot degenen die deze ontwikkeling betreurden. Hans Wiegel, voorzitter van de liberale Jongerenorganisatie JOVD, had het liever anders gezien. Hij hoopte echter nog dat de VVD gelei delijk weer naar het centrum ge bracht zou kunnen worden. Binnen het klimaat in de VVD van die ja ren, ontwikkelde hij zich echter tot een klassieke liberaal, alleen al om dat door de PvdA de polarisatiekoers volop was overgenomen. Als Wiegel al enige toenadering tot de socialis ten had gewild, dan werd hem die nu door de PvdA onmogelijk ge maakt. Na de aarzeling van een paar Jaar "excentrische" politiek, ging de mogelijke "trait d'union" D'66 ijverig aan de polarisatie mee doen. Het werd de socialisten nog wat gemakkelijker gemaakt, doordat na Toxopeus de burgemeester van, of all places, Wassenaar, mr. W. J. Geertsema politiek leider van de VVD werd. Een man met een overigens volmaakt onverdiend image van zwart conservatisme en "handjeklap met Neerlands rijk dom". Een beter alternatief voor de nuchtere, maar weinig visionaire Geertsema was er niet, omdat een flink deel van de getalenteerde Jon ge garde de WD in de Jaren zestig teleurgesteld had verlaten. Wellicht is dat mede de reden ge weest, dat de WD in 1971 de uiterst avontuurlijke benoeming deed van het 30-Jarige Kamerlid. Hans Wie gel, tot politiek leider der liberalen. Hoewel afgewacht moet worden, of Wiegel een duurzaam succesnum mer voor de VVD zal zijn, hij heeft in de laatste verkiezingen onmis kenbaar raak geschoten. Niet alleen gioeide de VVD aanzienlijk, maar ze trok na vele Jaren voor het eerst re latief veel Jonge kiezers aan. Dat lukte onder andere door meer dan ooit te spelen op de kaart van de polarisatie. Daardoor versterkte Wiegel niet alleen de schijn het gro te alternatief voor de PvdA te zijn, maar hij droeg er tevens toe bij het confessionele centrum te vermorze len. De prijs was niet gering: kon- takt tussen WD en PvdA werd meer dan ooit ondenkbaar en tegelijker tijd vervreemde Wiegel de VVD van zijn voormalige regeringspartners. Minder dan ooit waren de grote niet-confessionele partijen in staat de confessionelen uit het "regerings kasteel" te halen, hoezeer deze ook verloren hadden. Door haar eigen ontwikkeling naar rechts en haar "uitsluiting" van de PvdA had zij deze partij gestimuleerd in haar proces van radicalisering naar links. Precies de omgekeerde ontwik- Twee kopstukken van de VVD van nu: fractievoor zitter Wiegel en partij voorzitter mevr. v. Some ren-Downer. keling als in de Duitse Bondsrepu bliek. Men kan de WD onmogelijk de volle verantwoordelijkheid voor dat proces in de schoenen schuiven, maar ze heeft er wel een belangrij ke bijdrage aan geleverd, de win ning mood sinds 29 november zal daar wel niet toe stimuleren, maar in de WD zou men zich tijdens de feest borrel kunnen afvragen hoe groot de dosis aanstellerij is in de rabiate afwijzing van de progres sieve drie. Misschien gebeurt dan "aan de overzijde" ooit nog wel eens iets dergelijks. ADVERTENTIE rdam Oktober 1969. Staats- aris Kruisinga van sociale za- en volksgezondheid stelt in lam het Rijnmond-meetnet el in gebruik. Snuffelpalen, 31 iktal, meten onafgebroken de utraties zwaveldioxyde in de en seinen die even onafgebro- itioor naar de computer op de i :1e meld- en regelkamer. Ottens Rijnmond wil dat evenmin, maar vindt zijn meetnet juist weer wél nodig. „We zijn ervan overtuigd", zegt Rijnmond-gecommitteerde Joh. de Jong, „dat een landelijk programma ter bestrijding van de luchtvervui ling niet effectief kan zijn zonder plaatselijke verdichtingen van het meetnet zoals hier in de Rijn mond". Die bestrijding nu is sinds de wet op de luchtverontreiniging een zaak van de provincie. Maar die krijgt daaarvoor van het rijk nauwelijks geld en ze schuift dus aan Rijn mond die haar adviseert niet meer door dan een schijntje. Voor dit Jaar zijn opnieuw de Jaar lijkse exploitatielasten van meetnet en computer van een miljoen op deze week goedgekeurde begroting van Rijnmond opgevoerd. Als het milieugecommitteerde De Jong ligt voor de laatste keer! „Ik ben vast van plan als er dit Jaar geen bevredigende regeling wort ge troffen, aan de raad voor te stellen het hele meetnet plus de computer per 1 Januari 1974 op te doeken". Het is tegen de achtergrond van De Jongs dreigement heus wel aardig met behulp van een paar cijfers te onthullen hoe ons land serieuze po gingen aanwendt om voor een dub beltje nog vóór de eerste rang te willen gaan zitten. Ter bestrijding van de luchtveront- treiniging heeft het rijk dit Jaar 30 miljoen begroot, zijnde de inkom sten uit heffingen onder andere op het gebruik van vervuilende brand stoffen. Uit die pot dienen bekostigd te worden: 1. het landelijke meetnet, 2. de kosten (personeel, controle) die de provincie als uitvoerend or gaan moet maken, 3. eventuele schadevergoedingen die op het rijk verhaalbaar zijn. Geen wonder dat de provincie Zuid-Holland, met binnen haar grenzen de Rijnmond als probleem gebied nummer 1 wel enig eigen geldgebrek voorzag. Voorzichtigheidshalve zette zij zes ton op de eigen begroting en riep, bij het aanbieden van een ont- werp-beleidsnota, gekweld uit dat het rijk moest bijspringen. Dat de provincie véél meer geld nodig had en dat het rijk alles zou moeten betalen. Het ministrie van volksgezondheid en milieuhygiëne ziet voor dit Jaar echter geen kans meer dan vijf ton aan de provincie toe te zeggen. Nog lager afdalend in de over heidssfeer heeft ook Rijnmond zelf nog een duidelijke taak in het ka der van de nieuwe wet: de provin cie adviseren, trouwens ook Rotter dam nog voorzover het om puur plaatselijke hinderwetszaken gaat. Dat adviseren kost ook geld. Er is een nieuwe Centrale Milieubeheers- dienst voor opgericht. Twee ton heeft de provincie er voor beschikbaar gesteld, terwijl Rijn mond al tien nieuwe dure deskundi gen heeft aangetrokken, die vrijwel, uitsluitend ten dienste van de pro vincie werken. Die zelf wel vindt dat de bezetting eigenlijk twee keer zo groot zou moeten zijn De milieudienst van Rijnmond zou Jaarlijks vijf miljoen gaan kosten. Met een personeelssterkte van zo'n 150 man, maar men heeft ijlings besloten er voorlopig bij honderd man maar een punt achter te zet ten. Er is geen geld. En nu komt het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid vertellen dat zes snuffelpalen voor de Rijnmond en een computer in het Haagse provinciehuis wel ge noeg zijn. Met slechts zes snuffelpalen, zegt men bij Rijnmond, verliest de pro vincie de door Rijnmond veroverde greep op de industrie. Gecommitteerde De Jong: „Minister Stuyt reageerde op mijn dreigement dat opheffing van het Rijnmond- meetnet een regelrecht schandaal zou zijn". Schept dat verplichtingen? Het hangt er maar vanaf wie in de ogen van de minister moet betalen. leprajaar 1973 "het jubileum van een schandvlek" 100 jaar oeleden werd de leprabacterie ontdekt 25 iaar geleden vond men hèt geneesmiddel ertegen: dds en toch: de wereld kent nog zeker ruim lSmiljoen leprapatiënten (zaterdag 27 januari 1973 nerv-tv) wereldlepradag 1973 kan men met recht "het jubileum van een schandvlek" noemen. daarom: giro 34 36 OO tn.V. stichting wereldlepradag nederland. voor 2,50 redt u een kind. voor 11,—geneest u een slachtoffer. wereldlepradag den haag stop lepra! bij het „jubileum". en via de banken

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7