Bus ver achter bij brommer trein en auto Bus te laat Alle auto's rijden je voorbijtoch ben je er eerder Driemaal auto, 3x parkeren... Doe,, verstandig. J ijn 49 >un r ngj Snelbus 49 is een erg fijn en.Jddel. vooral in de spitsuren, omdat het eindpunt bij 't hoofdstation anin Leiden is. In de andere uren rtrekt de bus vanuit Leiderdorp, nuit de binnenstad van Leiden de overstaphalte Lam- nschans diverse bussen nemen. Mijn bus (42) had op een uiterst g, stige dinsdagmiddag op het stukje het station naar het stadhuis _js minuten vertraging en daar- n> ging de speling, die er normaal bij station Lammenschansweg ver- Eén minuut meer vertraging aD de „stadsbus" betekent een half wachten op de volgende 49 nu Zesentwintig minuten heeft de bus en dig om bij Staatsspoor te komen het vervoer daarna is geen pro- hem, want luttele minuten later jpt tramlijn 3. |Terug In het spitsuur levert voor bus weinig moeilijkheden op, al eek dan uitgerekend de testbus bij Willem Witzenplein zonder olie staan, zodat ik moest overstap- de volgende bus. Daarop be- efde nauwelijks gewacht te wor- 30 n, want 49 rijdt in de spitsuren 7, ;bbel. Lijn 89 •1-.S ,n ;ri :'0| Afmars om half drie van het LD, stevige wandelpas naar de Nieuwe Beestenmarkt, een bezigheid die acht minuten vergde. Bus 41 reed binnen de minuut voor. Daarna in 12 minu ten naar het viaduct in Oegstgeest om over te stappen op de snelbus NS/NZH (lijn 89), die tussen Den Haag en Amsterdam rijdt. De halte van die bus ligt aan de afrit van de rijksweg. Je staat er onbeschermd, er is geen huisje (aan de andere kant, dus als je naar Amsterdam gaat, staat er vreemd genoeg wel eentje). Een kleine fietsenstal zou ook geen kwaad kunnen. Bus 89 arriveerde 16 over 3, wat tien minuten te laat was. Het bete kende in totaal 26 minuten wachten -lang genoeg om wortel te schieten. In 17 minuten tijd werd de Konings kade in Den Haag bereikt. Elf minu ten later kon te voet de finishdraad worden gespleten. Terugreis in het spitsuur. Vertrek te voet om 5 uur. Aankomst halte Koningskade 11 over 5. Vertrek bus: (zeven minuten te laat). LEIDEN-DEN HAAG Velen rei zen elke dag van Leiden en omgeving naar Den Haag en terug, om er te werken of te winkelen. Een redactie team van het Leidsch Dagblad deed het afgelopen dinsdag als test. 's Middags gingen we bij wijze spreken om te winkelen om mers, auto's en trein, welke laatste "winnaar" werd. Je ziet weinig brom- als enige het particuliere vervoer kon fietsen tussen Leiden en Den Haag bijhouden. en het blijkt afgezien van weer en Vergelijking van de tijden zie wind een uitstekend vervoermiddel, het staatje hieronder is niet eer- waarmee het traject bijzonder snel lijk tegenover de bus. De lijnen zijn kan worden afgelegd. De bromfiets niet ontworpen voor een verbinding heeft het voordeel van de fiets: je half tussen het centrum van Leiden drie van het LD-gebouw naar het het centrum van Den Haag. Men kan zoeken, n de hofstad: 't Goude dit met lijn 46 wel doen, maar nie- in de Groenmarkt. In de mand zal het in zjn hoofd halen terug, zoals met de trein vlakbij. De twee snel- rijf uur „van diensten zijn er duidelijk op gericht Hooft" avondspits keerden forensen dat doen: om vijf uur „van de zaak". Drie gingen met een auto, via ver schillende routes, twee met een bromfiets volgens hetzelfde systeem, één met trein en tram en drie met de andere vorm van openbaar ver voer: de bus. Er zijn twee sneldien- sten en één gewone tussen Leiden moet dat voor zijn eigen en Den Haag. Ze bleven alle drie wat werksituatie bekijken, tijd betreft ver achter bij brom- hoeft er geen parkeerplaats Dat zoeken naar een plek vormde namelijk een tijdrovende factor voor de automobilisten. Op de terugweg andere punten dan de heeft de naar huis gaande forensen reizigers Leidse binnenstad snel naar het Haagse centrum te brengen: lijn 89 uit Oegstgeest en lijn 49 uit Leider dorp en Leiden-Zuidwest. De conclusie mag dus niet zijn, dat alles beter daar natuurlijk weinig last Toen bleek de auto de rijksweg via Wassenaar snel te kunnen afleggen. Toegegeven, deze weg is ronduit ge vaarlijk, maar snel gaat het toch dan de bus. Men wel. Deze route in de spits in ruim een half uur afleggen is een feit, dat pleit tegen de aanleg van de Leidse Baan. dat de bromfiets Opmerkelijk Leiden-Den Haag (in de middag) Pieter C. Rosier per bromfiets via rijksweg over Was- 34 minuten senaar Wim Wirt per auto lang dezelfde rijksweg 37 Henriëtte v. d. Hoeven met trein, tram (8) en benenwagen 53 Den Haag-Leiden (in de avondspits) 32 minuten Sam Platteel Bram van Leeuwen Jan Preenen Jan v. d. Nat Ruud Paauw Ida Overdevest Begeleiding: Han Mulder Vink. per auto via Voorschoten/Leidschen- dam per bromfiets via Voorschoten/Leid- schendam per auto over rijksweg via Leidschen dam per bus (42, 49) en tram (3) per bus (41, 89) en benenwagen per bus (46) en tram (3) en Hans Melkert. Foto's: Jan Holvast, Jan Hubers 46 46 l Frans Nijssen. Tekening: Ronny en Wassenaar, een fijne verbinding is, vooral voor hen die in Leiderdorp of in Leiden Zuidwest (omgeving Brahmslaan) wonen. In Oegstgeest om kwart voor zes. Een juweel van een aansluiting op bus 41 in de Leidse Buurt, precies vier minuten later. Aankomst in de Bree- straat om zes uur. Gezien de omweg een opvallend snelle tijd. Totale kos ten: f4.95. Niemand zal uit Leiden helemaal naar Oegstgeest gaan om vandaar naar Den Haag te reizen. Maar voor Oegstgeestenaren lijkt het een uit stekende verbinding, als de bus ten minste op tijdis. Lijn 46 Om vijf minuten over half drie zou bus 46 vanuit Oegstgeest volgens het NZH draaiboek bij de halte in de Breestraat aankomen. Ik was precies op tijd, de bus niet. Die arriveerde om 14.55; 20 minuten te laat. Het is op de foto te zien. „Het zijn die auto's die overal te hooi en te gras staan geparkeerd", zegt de chauffeur, „de binnenstad is te dicht, er is voor de bus geen door komen meer aan". Als de bus eenmaal Leiden uit is, gaat het allemaal iets vlugger. Om 15.01 op station Lammerschans; om 15.08 in Voorschoten-dorp; om 15.13 in Leidschendam; om 15.18 in Voor burg en om 15.38 op Staatsspoor- Den Haag. Op de terugweg doet de bus er 13 minuten langer over dan op de heenweg. De oorzaken daarvoor zijn weer de auto's. ADVERTENTIE Neem Davitamon 10. Davitamon 10 bevat 10 vitamines. Precies die vitamines cüe u juist nu broodnodig hebt. Davitamon 10. Het meest gebruikt. Het parkeerprobleem in Den Haag heeft zich in de vergelijking terug- en heenweg via Wassenaar als meest vertragende factor opgeworpen. On danks de drukte in het spitsuur werd de terugweg in een aanmerkelijk korter tijdsbestek afgelegd dan de heenweg. De enige parkeermogelijk- heid in Den Haag, wil je althans aan het centrum een bezoekje brengen, lijkt de betaalde parkeerplaats op het Plein. (Je betaalt er voor twee uur parkeren een gulden). Het Plein heeft als voordeel dat het vrij dicht bij de gemeentegrens ligt. Waarschijnlijk heeft deze om standigheid er mede toe bijgedragen dat de aftocht vlekkeloos verliep. Opvallend tijdens het spitsuur is de toch niet geringe file, die zich uiterst soepeitjes in de richting Am sterdam voortbeweegt. Niet minder opvallend is ook dat Je rond half zes vrijwel zonder moeite in Leiden een parkeerplaatsje kunt vinden. Zelfs in de Breestraat. Maar waarschijn lijk moet het dan geen donderdag zijn. Belangrijke conclusie vind ik zelf dat je geen Cadillac hoeft te be zitten, wil je Je geriefelijk via Was senaar naar Den Haag bewegen. Met een eend gaat het ook Speekwoordelijk „Zonder geluk vaart niemand wel". In de auto, via Voorschoten, Leid schendam en Voorburg, hadden we alles mee. Niet wachten voor een ge sloten overweg, weinig verkeer, vrij wel alle verkeerslichten op groen, het Haagse stadscentrum in vijf mi nuten doorkruist en op de kop af in acht minuten een parkeerplaats (in de Prinsenstraat) gevonden. Aan een ander spreekwoord „Langzaam aan dan breekt het lijntje niet" moesten wij denken toen wij in omgekeerde volgorde huis waarts reden. Nauwelijks achter het stuur of wij zaten bij de Grote Kerk in Den Haag reeds in de file (wach ten voor roodlicht). Het schitterde voor onze ogen toen wij enkele tien tallen meters verder in de Jan Hen drikstraat al weer een rode lamp op onze weg vonden. Dat ging zo zeven tien maal door voordat wij de roton de in Voorburg hadden bereikt. Wij hadden toen al 27 minuten „onze ziel in lijdzaamheid bezeten". Om in het spitsuur bij deze rotonde af te slaan in de richting Voorburg vraagt niet alleen geduld, maar vooral veel voorzichtige behendigheid om tussen de kluwen van auto's door te komen. Eenmaal in Voorburg ging het heel wat vlotter en hadden wij maar 22 minuten nodig om in Leiden te ko men, waar wij direct op de Lange- brug (bij de brandweerkazerne) een parkeerplaats vonden. Na drie minu ten wij willen nog wel eens lopen ook konden wij ons bij onze spoor-, bus- en bromfietsavontuurs afmel den. Snelweg Parkeren in Den Haag is een gro ter probleem dan de massale uittocht van bumper aan bumper voortprut- telen.de weggebruikers, die rond de klok van vijf de Residentie lijken te verandex-en in een eldorado voor bots autoliefhebbers. Maar al is het in dat spitsuur dan vrij worstelen met blik, de automobilist komt even snel op zijn bestemming als wanneer hij in alle rust om half drie op zijn doel afstevent. Dat is de conclusie na een autoritje Leiden-Den Haag via de snelweg Amsterdam-Rotterdam. Op de heenweg, 's middags om half drie, als we een snelheid aanhouden van 90 a 100 kilometer „vallen" we na 17 minuten Den Haag binnen. Tot zover geen moeilijkheden. Dan echter springt het licht op rood. Een al te gemoedelijk ingestelde chauf feur zorgt er voor dat het effect van de „groene golfmethode" geheel ver loren gaat. We zijn gedwongen het doolhof in te duiken tot we in een achteraf- steegje tenslotte drie kwartjes aan een parkeermeter kunnen toever trouwen. Twee uur later, als het verkeer op de spits wordt gedreven, sparen we verrassenderwijs één minuut uit. On danks lange files profiteren we dan wel verscheidene malen van het groene lichtvoordeel. Na twintig minuten zitten we weer op de snelweg, waar een vrachtauto een duidelijke „recordverbetering" in de weg rijdt. Nu corrigeren we de eerder afgeleverde tijd met slechts één minuut over een afstand van 24 kilometer. Het komt opeens bij je op: "Vanmiddag ga ik eens lekker in Den Haag winkelen". Zomaar, zonder dat er nu direct iets gekocht moet worden, echt voor de gezelligheid. Om klokslag half drie valt de deur achter je dicht en na goed tien minuten doorstappen sta je voor het Leidse station. Dat kom aardig uit want nadat je je kaart hebt gekocht (f 2.70 retour) blijkt dat er om twaalf voor drie een trein moet komen. Te kort om een kop koffie in de toch niet zo gezellige wachtkamer van de N.S. te nemen, enfin "mensjes kijken" is ook een aardige bezigheid. Waarschijnlijk gehinderd door een goederentrein en een post trein komt de "residentie-expres" om negen voor drie het station binnenrijden. Het blijkt een doorgaande trein die niet in Voor schoten en Mariahoeve stopt, alleen aan de Laan van Nieuw Oost Indië wordt om drie minuten over drie een deel van de reizigers geloosd en een groepje wat luidruchtige scholieren ingelaten. De finish (Holland Spoor) haalt het felgele vervoermiddel om zeven minuten over drie. Gretig, maar niet al te haastig, want het is per slot van rekening geen aangenomen werk. begeef je je tram-waarts. Nooit een pro bleem want er staat altijd wel een lijn acht of negen die (voor f 0.75) zestien minuten nadat je uit de trein bent gerold op het Buitenhof wil afzetten. Daar sta je dan om goed tien voor half vier in het hartje van Den Haag. Natuurlijk, er zijn mensen die het vlugger doen maar je bent toch een middagje uit Hoe de tijd vliegt merk je pas als je in een bekend etablisement aan de Groenmarkt achter een pilsje zit en je allerlei keurig ge klede mannen (met actetas) het pand ziet binnenkomen. Tjeempie. vijf uur al. schiet het door je hoofd dan moet ik opschieten. In mars-tempo naar de tramhalte, waar lijn negen net een minuut later aankomt dan jij (vijf over vijf). Dan wordt het een race tegen de klok want in gedachte had je de trein van dertien over vijf naar huis terug. Dat lukt nog net als je om twaalf over vijf in een stevig forensendraf je met doodsverachting en het trotseren van de boze blikken van een agent, hijgend het juiste perron op rent. Met een gevoel van voldoening, want er is niets heerlijker dan de trein halen die je twee minuten geleden al gemist dacht te heb ben, laat je je op een van de schaarse vrije plaatjes zakken. De talrijke buren zijn niet erg gezellig. De man achter "Het Va derland" kijkt je aan of je een vreemd beest bent, zijn buurman rookt noest zwijgend een stinkende sigaar en de vrouw naast-je is verdiept in een onverslijtbaar romannetje. Als om half zes de trein, toch was het een boemeltje, je weer aan het wat chaotische Leidse verkeer vrij geeft is het eigenlijk een opluchting. Nog twaalf mi nuutjes doorstappen en het middaguitje is al weer verleden tijd Op de foto kijkt Henriëtte v. d. Hoeven hoe laat de trein gaat. aBj Toen ik mij op die druilerige 1 (dstrijdmiddag in een bekend eta- Issement aan de Haagse Groen- irkt als eerste aan de erwten- ep zette, bekroop mij, het moet )rden toegegeven, een gevoel van ijjc hte verbazing. Want laten we lel rtijk zijn, als je op je brommer- langs de rijksweg in Wassenaar |dt en de ene automobiel na de rt idere ziet razen kan je bijna niet eer geloven in de voordelen van eigen voertuig. Maar wanneer even later van je autorijdende llega's hoort hoeveel moeite het eeft gekost om in het centrum Den Haag een parkeerplaats te M ADVEh "TE KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes, Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise Klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Wafer Haarlemmerstr. 181 - Leiden vinden binnen redelijke loopafstand van het tevoren afgesproken ontmoe tingspunt dan vind je het wel weer verklaai'baar tot regionaal "ver- keerskampioen" te zijn uitgeroe pen. Je- boekt als bromfietser op deze afstand en in dit gebied enige tijdwinst, dat is duidelijk. Veel moeite heeft het mij overi gens niet gekost om de ongeveer twintig kilometer, die het Leidse en het Haagse stadscentrum van el kaar scheiden, in een tijd van ruim dertig minuten te overbruggen; van een prestatierit kan dus geen spra ke zijn. Voor een bromfietser levert het recht-toe-recht-aan-traject via Wassenaar geen enkel probleem op tenzij een zware storm hem op het open gedeelte tussen het Haagse Schouw en Den Deijl van de secun daire weg blaast. Wie om half drie 's middags op 't Leidse Noordeindsplein zijn brom mer beklimt en met een gangetje van dertig kilometer per uur de wettelijk toegestane snelheid binnen de bebouwde kom de Haagweg afrijdt staat zes minuten later bij de Vink voor een gesloten spoorweg overgang. Het oponthoud duurt niet langer dan een halve minuut. Voor bij het Haagse Schouw het is dan tien over half drie kan de snel heid tot veertig kilometer pea- uur worden opgevoerd. Bij matige zuid westelijke wind moet het dan voor iedere bromfietser mogelijk zijn om binnen vijf minuten het door 'n batterij verkeersclichten beveiligde kruispunt bij Den Deijl te berei ken. De snelheid behoort intussen weer tot dertig kilometer per uur te wor den teruggebracht, maar er is, zo merkte ik, geen bromfietser, die zich aan deze beperking stoort. Het is negen minuten vóór drie wan neer het viaduct op de grens van Wassenaar en Den Haag in zicht komt. Van dit viaduct via het Haag se Bos naar het hart van de stad duurt dan nog maar een kwartier, als er tenminste van de vier te ne men verkeerslichten er twee op groen staan. De forens, die zich in het spitsuur per bromfiets in omgekeerde rich ting begeeft en om precies vijf uur van de Groenmarkt vertrekt kan, zo is -mij ook gebleken, tweeënder tig minuten later het Leidse stad huis bereiken. Vlug en voordelig geldt in feite ook voor de route via Voorschoten, Leidschendam en Voorburg. Want wanneer Je in het spitsuur op de brommer zeven minuten sneller bent dan je collega met de auto, mag Je als berijder van een plof fertje dunkt mij tevreden zijn. Voor al als Je daarbij bedenkt dat groe ne golven verkeerslichten blijkbaar alleen voor automobilis ten zijn uitgevonden. Je door-weer- en-wind-mentaliteit krijgt tenminste een gevoelige knauw als op de Laan van Nieuw Oosteinde en de Be- zuidenhoutseweg de auto's met een vaartje van vijftig kilometers keu rig van groen tot groen ziet tuffen terwijl Je als bromfietser met een snelheidslimiet van dertig steeds op nieuw het licht vlak voor Je van kleur ziet verschieten. Daar staat tegenover dat Je Je als (bromfiet ser wel erg gevlijd voelt dat de he ren wegenbouwers toch het grootste deel van de route hebben voorzien van keurige rijwielpaden. De pro blemen die de centra Voorschoten, Leidschendam en Voorburg opleve ren met als climax de rotonde bij Voorburg ben je dan bereid iets ge makkelijker te accepteren dan wan neer Je constant tussen chroom en staal moet laveren om niet in 't ziekenhuis te belanden. Leve de bromfiets! Op de foto "onze" bromfietsers Pieter Rosier en Bram van Leeu-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3