,Ze hebben er goed pijn aan ils ze van me verliezen..." i 'r Nederlandse dameskappers zitten zwaar in de zorgen PALET PALET PALET VROUW Camouflage Max Factor brengt ook een nieuwe camouflage-stift „Erace" die niet al leen de donkere kringen enigszins maskeert maar ook de puistjes lijn tjes en andere oneffenheden wegmof felt. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT(08=112 LEIOEN LEIDEN Vele tientallen da meskappers zullen de komende Jaren hun bedrijf moeten slui ten omdat het niet meer renda bel is. Tot deze conclusie komt het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in een rapport over de ontwikkeling in de kappersbranche in de ja ren 1970-1971. Andere onderzoe ken hebben uitgewezen dat of ficieel 60 pet. van de nog draai ende dameskapperszaken failliet zou moeten zijn. De ongunstige ontwikkeling wordt toe geschreven aan de ster gestegen kosten en de zware be lastingdruk. De Leidse kapper Tom Westen: Die 16 pet. btw die we nu moe ten betalen is veel te hoog. Ik be grijp niet waarom een zwakke branche als de onze nogeens een extra domper moet krijgen, haar verzorging is toch ook een soort volkshygiène. Dit is geld persen uit een zieke eend Pruik Ook het plotseling ophouden van de pruikenrage is voor veel kappers een klap geweest. Het artikel dat een gouden toekomst beloofde, konden de kappers op eens aan de straatstenen niet meer kwijt. Het grootste pro bleem volgens het rapport is achter dat veel vrouwen de kap- perprijzen veel te hoog vinden en zich zelf behlepen met Cab men-rollers, krultangen water- golfrollers en haardrogers. Tom Westen vind dat helemaal niet erg: „Het is Juist leuk dat al die moderne apparatuur de mensen aan het werk zet, dat ze met hun haar bezig zijn. Daar ligt volgens mij Juist voor de moderne kapper een heel nieuw terrein. Hij moet de vrouw advi seren hoe ze de nieuwe appa ratuur moet gebruiken, welke mogelijkheden ze er mee heeft en welke verzorgingsprodukten ze daarbij moet gebruiken". Foefjes Hij ziet de taak van de mo derne kapper dus op de eerste plaats als adviseur, de man waarmee Je eens lekker kunt praten. Daarnaast blijft hij na tuurlijk verantwoordelijk voor de goede coupe. Een goede kapper zal van daag de dag een gemakkelijk te onderhouden kapseltje moeten kunnen knippen, een coupe die zwaar touperen en „halve bussen lak spuiten om alles in model te krijgen overbodig maakt. In dameskapperskringen zijn volgens Tom Westen te veel kap pers die geen goede coupe kun nen knippen en het dan van al lerlei foefjes moeten hebben. Dat ligt voor een groot deel aan de opleiding. De vierjarige cursus volgens het leerlingstelsel waarvan het einddiploma recht geeft op het patroonsdiploma, komt eigenlijk niet verder dan een noodzakelijke dosis theorie en basis techniek. Voor iemand die het kappersvak in deze tijd goed wil uitoefenen, totaal on voldoende. Tom Westen heeft daarover zo z'n eigen ideeën„Ik weet dat het heel gemakkelijk is om kritiek te hebben, maar echt die opleiding volgens het leerling-stelsel kan veel beter. Nu krijgen de leerlingen echt niet de kans om om te gaan met de modernste apparatuur en de nieuwste hulpmiddelen. Laat ze toch eens kennis maken met die nieuwste snufjes, dat werk In spirerend. Laat bekende Neder landse kappers eens een paar gast-colleges geven. Laat b.v. een Loek Limburg eens vertellen hoe hij werk en met zijn klanten omspringt. Van zo'n jongen kim je beslist veel leren. Natuurlijk komt 'n Loek Limburg niet voor niets; de opleiding zal duurder worden maar de leerlingen zul len met veel meer plezier naar hun baas terug gaan". Ook de benadering van klan ten is een onderwerp, dat tijdens die opleiding maar heel spaar zaam aan de orde komt. Een gezellig praatje als je er van houdt kan enorm bevorder lijk zijn voor de sfeer in een kapperszaak. De kapper of kap ster moet eigenlijk een beetje leren aanvoelen of het nu al leen dat kappen is waar de klant belangstelling voor heeft, of dat de „patiënt" in de stoel om een babbeltje verlegen zit. Dat zijn dingen die Je aan moet voelen. Daarom is Tom Westen ook een tegenstander van te Jong in het vak stappen. Advies Voor mensen die feeling voor het kappersvak hebben heeft Tom Westen dan ook maar een advies: maak tenmins te Je mavo af en ga een paar jaar internationale ervaring op doen, volg een cursus van naam in Duitsland, probeer een tijdje stage te lopen bij een grote zaak, liefst in Parijs en leer flexibel te zijn. Leer de modetrends te volgen Dat het de kappers slecht gaat kan natuurlijk niet alleen de schuld zijn van de belastin gen, loonkosten en plotselinge stop van de pruikenrage. Kap per die mee-evolueren zullen dat kunnen bevestigen. Voor 'n vak man én handige zakenman is er ook in het kappersvak wel iets te verdienen, alleen die combi natie schijnt moeilijk te zijn Voor we, volgens Max Factor dan, aan de voorjaars make- up-look mogen denken zullen we toch de mid-winter look moeten hebben doorstaanDe make-up voor overdag be staat uit zachte glanzende kleuren. Eye-liner wordt niet ge bruikt, de ogen krijgen een accent door het gebruik van groene oogschaduw. Voor overdag is dat turqoise frost, voor 's avonds forest green. Mary Quant, de succesvolle Brit se mode-ontwerpster heeft na de he rendassen en de cosmetica haar aan dacht gericht op al die vrouwen die genoodzaakt zijn een bril te dragen. Haar nieuwe collectie modieuze bril monturen is eind 1972 in Groot-Brit- tannië op de markt gekomen, het zal niet zo heel lang meer duren of ook het vaste land zal kennisma ken met de nieuwe taak van het Quant-imerium. Mary Quant ont wierp zes basis-monturen voor de Londense fabrikant M. Wiseman en Co, die 2,5 miljoen monturen per jaar maakt. Zij ontwierp niet alleen de monturen maar koos ook de kleuren en de gebruikte materialen uit. De nieuwe monturen zijn van een lichte kunststof met ronde, ovale en vierkanten oogvormen. De kleuren zijn de wereld ingegaan onder de na men: margriet, ridderspoor, orchidee, bruine beuk, lathyris en kamper foelie. Tweelingen Tweelingen neigen zich minder snel te ontwikkelen dan andere kin deren. Tot deze conclussie komt pro fessor Thomas McKeown, omdat ze meer tijd besteden aan met elkaar praten en op trekken dan met kinde ren van hun eigen leeftijd of oude ren. De conclusie heeft 'n groep des kundigen onder leiding van profes sor McKeown, die hoofd is van de medische faculteit van de universiteit van Birmingham neergelegd in een rapport. Sinds 1950 heeft men twee lingen en andere kinderen bestu deerd, onder meer op hun vorderin gen met spreken. Als tweelingen af zonderlijk" werden opgevoed, zo was men tot de slotsom gekomen, dan was de vooruitgag opmerkelijk gro ter. Rösti Rösti is de naam voor een Zwit serse „aardappel-pannekoek". Het kantenklaar produkt bestaat uit ge snipperde aardappelen die worden geblancheerd en dan gebakken. Avi- ko brengt deze Rösti, (ingevroren in pakjes van 450 gram op de markt. Rösti kan zo uit het pak in een koe- kepan worden gestrooid, even aan beide kanten bruingebakken en sa men met een ommelette, een bief stukje of kippebout op tafel wor den gezet. Zo maakt u de Rösti klaar: laat 25 gram margarine of boter in de pan smelten, strooi de Rosti er ge lijkmatig over de gesmolten boter, voeg naar smaak zout en kruiden toe. Plaats een deksel op de pan en laat het geheel 3 minuten bakken druk daarna met een pannekoekmes stevig op de bovenkant zodat er 'n panne- koek ontstaat. Wanneer de onder kant een krokante korst is geworden draait u het gerecht (met behulp van een platte schaal of bord) voor zichtig om en laat de andere kant bruinbakken. Rosti is heel goed te combineren met ui, licht gefruit, en geraspte kaas. Woolite Wol kan natuurlijk het beste koud worden gewassen maar er zijn maar weinig wasmiddelen die in koud wa ter goed schoonwassen. Woolite, een van oorsprong Duits produkt is voor dit soort wolwas bijzonder geschikt. Een flacon voor veertig wassingen kost f 5.25. In Leiden is dit wasmid del te krijgen bij het modehuis De Groot en Sporthuis Wilms Floet. Mascara Een mascara-roller, niet meer uit gerust met een borsteltje maar met een kammetje, is het nieuwste snuf je dat Max Factor op de markt brengt. Het voordeel is dat tegelijk met het kleuren de wimpers worden gekamd zodat aan elkaar kleven van de wimpers wordt beperkt. Nog een voordeel van dit nieuwe produkt is dat de mascara-houder niet kan leeg lopen omdat een „veiligheidsluiting" is ingebouwd. Het kammetje kan ook geen vlekken op de tafel geven om dat bij 't neerleggen 't handvat van het kammetje reageert als een duike laar. \ilderdamse lop (Ria) 'raam-van 'anten indt de iljart- trijd aan iet 19 mannen IILDERDAM „Je merkt weieens dat ze het rot vinden van je te winnen, ar aan de andere kant hebben ze er behoorlijk pijn aan, als ze door een >uw worden geklopt." Ria „Schrijf alsjeblieft Mop, want anders weet nie- nd over wie je het hebt" BraamVan Zanten (26) spreekt uit een 18 anden oude biljart-ervaring. Een ervaring, die ze niet heeft opgedaan in gezellig „vrouwen-onder-onsje", maar in het „heren-team" van de Bilder- nse biljartvereniging „Ons Genoegen". Een team, dat dit jaar in de derde van de Veen- en Rijnstreek een aardige gooi doet naar het kampioen- iap. Het is voor Mop dus geen grapje, er moet worden gewerkt om de puntjes inen te krijgen. mriette v. d. Hoeven to im Dijkman e kampioen worden," zegt Mop, die optimistische blik in de toekomst werpt, ogen we uitkomen op het gewestelijk kam- nschap, dat zou geweldig zynDe id Okkie, haar mascotte, gromt instem- id, al is dat waarschijnlijk meer omdat net een pinda-mop heeft verorberd, die liefde voor de keu en het groene la- nu bU Mop, zoals we haar maar zullen en noemen, zomaar uit de lucht komen en? langer dan ik in „Ons Genoegen" spelen. Thuis werd er natuurlijk veel over biljarten gepraat, zeker toen ik mijn vriend nu mijn man Arie mee naar huis bracht. Hij is namelijk een geweldig enthousiast biljarter en bovendien penningmeester van onze ver eniging. Ik ging vaak mee ais hij moest spe len en ja, dan komt het moment dat Je zelf de keu eens pakt eigenlijk vanzelf. Eerst speelde ik met mijn schoonzusje en de vrouw van de kastelein, maar die hadden geen zin om competitie te spelen en daarom zit ik nu in het team van mün man." In het buurtschap Bilderdam. dat deel uit maakt van de gemeente Leimuiden en waar sinds vorig jaar het openbaar vervoer heeft opgehouden te rijden, kent iedereen de „bil jartster". Je hoeft dan ook niet lang te zoe ken naar haar huis. Leuk het, geloof ik, erg leuk een vrouw in de club te hebben. Ik heb een jaar alleen maar tij dens clubavonden gespeeld. Natuurlijk komt iedereen je dan vertellen hoe het nu eigenlijk moet, je hebt dan opeens een heleboel leraren, maar ze nemen je wel serieus, dat wel. Mijn man heeft zich die eerste avonden weieens kwaad gemaakt hoor,' als ik waar al zijn vrienden bijzaten weer eens iets stom deed, maar er was altijd wel iemand die zei, Arie, jij hebt het ook moeten leren hoor, geef haar de kansNou ja, ik kan het wel begrijpen hoor, als je de hele avond voor je vrouw nullen moet opschrijven, dat is niet leuk." Café Biljarten is eigenlijk een super-vrouwelijke sport, veel vrouwelijker dan wielrennen of voetballen, dat zal iedereen die de blonde Mop Braam met de keu in de hand, gekleed in een zwarte pantalon en dito trui, „op" het groene laken in actie heeft gezien, onmiddel lijk moeten toegeven. Het nadeel is, zeggen veel vrouwen, dat je er het café voor in moet. Voor Mop ze is toch geen kasteleinsdoch ter is dat geen punt, al staat ze liever niet aan het biljart als de zaal vol luidruchtige „pilsjes-pakkers" is. Mop: „Als ik speel, moet het echt rustig om me heen zijn, dan gaat het het lekkerst. Al die mensen maken me zenuwachtig. Ge lukkig is het allang niet meer zo erg als in mijn eerste wedstrijd, toen had ik ijskoude Hoe reageren nu de andere clubs als er een team piet een vrouw komt? Mop: „NOu, ze weten het meestal van tevoren, de eerste re actie zie ik dus nooit. Wel kun je merken, dat ze zich dood schamen als ze van mij verliezen. Verliezen is erg, maar van een vrouw verlie zen is wel het ergste wat je kan overkomen, schijnen ze te denken." Wat zijn nu de moeilijkste partijen? Mop: ..Tegen oudere biljarters. Kijk, zo'n jonge knul heeft vaak niet zo gek veel meer ervaring dan ik, van zo een kan ik wel winnen, maar Juist die mensen, die al hun hele leven biljarten, die maken me echt onzeker." Is biljarten een dure sport? „Dat valt nogal mee," vindt Mop. „Voor het lidmaatschap van de club betaal ik veertig gulden per jaar, dan krijg je de uitwedstrijden en natuurlijk het gezellige borreltje na afloop." Dat gezellige borreltje kan het duur ma ken, maar omdat de clubs in het plaatselijke café, dorpshuis of andere lokaliteit spelen en niet in het Hilton Hotel, blijft de schade ge woonlijk beperkt tot ongeveer twaalf gulden. En dat bedrag heeft Ria Braam er graag voor over, temeer omdat er in Bilderdam, met z'n sterk vergrijzende bevolking, voor een levens lustig type als Ria maar weinig te beleven is. Het dorpje is alleen een biljart-vereniging rijk en Ria is blij. dat de club van 19 er 19+1 van heeft gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 25