Veilige zitjes voor kwetsbare peuters Australische rotatiemotor Rekord met dieselmotor Schokdemper voor bumper ipressit PEUGEOT 304 S liegtuig- toelen in terkere tenault 12 TEEDAG 27 JANUARI 1973 AUTO PAGINA 23 let kind, vooral het kleine kind de auto blijft een teer punt. En niet alleen letterlijk. Twee nieuwe derveiligheidszitjes een van ivaarover wij al enige tijd eden berichtten en een van de Ne- la-ndse schuif daken en veilïg- igordel-fabriek Coenen heb- .veer eens de aandacht gevestigd de precaire positie van de autorij- ide peuter. lij het ontwerp van het Volvo- >ltje is men uitgegaan van aan- sbare „totaalveiligheid" van het d dat achteruitrijdend de meest irkomende schokken het beste op- igt. Iet veel hard remmen, slippen en hebben we getracht de gevol- ongelukken te simuleren en ierdaad bleek onze kleine passagier awelijks last te ondervinden van capriolen. Toch vraagt dit zitje om enige kanttekening. In de eerste plaats waar het de prijs betreft. Ruim drie honderd gulden, 'tgeen wellicht niet ten onrechte kan worden afgedaan met het argument dat de veiligheid van een kind nooit te duur kan zijn. Voor de doorsnee-automobilist is van groter (negatief) belang dat het zitje eigenlijk alleen in een Volvo kan worden toegepast. Welke andere auto heeft immers een afneembare zitting op draadvering? En dan ook nog zo dat vooraan de stoel een vrije steunbuis vrijkomt waarom het zitje (gemakkelijk) kan worden vastge zet? Op deze manier heeft men slechts een plaats voor één kind, zodat in gezinnen met twee kinderen gediscri mineerd dient te worden. Maar dat is het minste van de problemen die men heeft bij een tweedeurs auto. Het kinderzitje blokkeert dan voor een groot deel de terugklapbare leu ning, waardoor de giers in geval van nood een uitgang wordt ontnomen. We hebben niet kunnen constateren of het achteruitrijdende kind eerder wagenziek zou worden in het Volvo- stoeltje, maar de mogelijkheid lijkt ons zeker niet uitgesloten. Het nieuwe zitje van Coenen is qua opstelling en plaatsing veel conven tioneler. 't Stoeltje wordt op de ach terbank geplaatst en met een norma le heupgordel (die ook voor volwas sen passagiers gebruikt kan worden) over een „speeltafeltje" vastgezet. Los en vast in een oogwenk. Het Coenenzitje vertoont veel over eenkomst met het door consumen ten- en veiligheidsorganisaties veel vuldig aangeprezen opblaasbare Ri- mo) -zitje. In dit geval wordt de peuter het slapen op lange afstanden echter aanzienlijk eenvoudiger gemaakt. Het kind kan zijdelings wegzakken en bovendien kan het stijve Coenenzitje met behulp van een kussen wor den gekanteld, zodat een betere slaap houding wordt bereikt. Een zeurend kind dat niet in slaap kan komen is allerminst bevorderlijk voor de concentratie van de chauffeu Omdat men zich bij Coenen bewust is van het feit dat een groot aantal toch ook bepaald niet goedkope zit jes wordt verkocht op het gemak van een auto- en wandelwagenzitje in één onderzoekt een kinderwagenfabriek op het ogenblik de mogelijkheid om ook het Coenenzitje een dubbele toepassingsmogelijkheid te geven. Mocht dat gelukken dan zou ein delijk eens afgerekend kunnen wor den met een aantal levensgevaarlijke stalen toestanden die ten onrechte als veiligheidszitjes aan de man wor den gebracht. We doelen hierbij op het systeem waarbij het kind op zijn plaats wordt gehouden door een stalen stang voor de borst. De schuimrubber of plastic beschermingsrand daarover getuigt van een grove onderschatting van de krachten waaraan het kind in geval van ongeluk komt bloot te staan. Het Volvo- en het Coenenzitje heb ben één ding gemeen: ze moeten of kunnen op de voorzitting. In het algemeen de slechtste plaats voor een kind, maar in dit geval zitten ze vast. Op die manier kan moeder of vader, die met de peuter of kleuter al leen in de auto zit, het oog houden op het kind. Voor ons is namelijk de vraag wat veiliger is. Een kind op de veiligste plaats, maar de kleine woelwater buiten het gezichtsveld van de be stuur of het kind iets minder veilig voorin waar de chauffeur het gezicht op hem of haar heeft zodat aanzien lijk meer aandacht kan worden be steed aan de gebeurlijkheden op de weg. Vooropgesteld natuurlijk dat het kind goed en veilig vastzit. een nog pittiger versie van de ault 12 verschenen: de 12 TS. De- dagen werd hij in de Nederlandse vrooms gezet, de buitenkant kan men het e er niet zo gemakkelijk aan Een chroom trip langs de zy- (tegen parkeerschade)jodium itralers op de bumpers en ral- Ielen. Daar houdt het mee op» zou bijna zeggen: men moet keer kijken om het één keer te De Renault 12 is in de afgelo- twee Jaar een heel bekende ver- ijning geworden en de Renault TS lijkt als een tweeling op hem. al zijn de uiterlijke verschil- summier, het is toch een nieuwe ó»k andere wagen. Dat hebben kunnen ervaren toen wij op het met zon beladen Corsica gelegen- kregen met de 12 TS te rijden, geëigend oord om een auto aan tand te voelen. Geen kilometer of men vindt er minstens twee uweerpe bochten in. enkele honderden kilo- 3 zit de aan dit geslinger gewende automobilist bijna lierig in zijn stoel. ER och is het goed toeven in deze lault, want er zitten werkelijk nidabele stoelen in. Een medisch- misch team van de Franse fa- k heeft zich bezig gehouden met ttitwikkeling van een „veiligheids- Ze zijn tot een soort vlieg- stoel gekomen met in de rugleu- ingebouwde hoofdsteunen, belangrijk om bij botsingen roorkomen, dat het hoofd de be tte terugslag (de z.g. zweepslag) gt, waardoor letsel aan de nek- vels kan ontstaan. In de rally- *„rt zijn deze stoelen getest. Het re is voortreffelijk: een zeer ttige zit gecombineerd met veel ar alle kanten. J iet alleen de stoelen ook de tot 68 opgevoerde motor (waarmee ove- ook de Renault 15 TL is uit gerust) voldeed uitstekend op de zeer bochtige weggetjes van de Cor- heuvelen. Uiteraard hebben we nog zulke wegen geen gelegenheid gehad uit te proberen of de topsnelheid in derdaad de door de fabriek opgege ven 150 km per uur bedraagt. Het zal ons overigens een zorg zijn die paar kilometers meer of minder. Maar pit had de motor genoeg. Autofabrieken zijn over 't algemeen royaal met het woord: sportief. Een zeer vaag begrip. Wat is sportief rij den? Ze kunnen er dus alle kan ten mee op. Maar voor ons gevoel is sportief 'n kroontje, dat niet past op deze Renault 12 TS. Daar is wat meer voor nodig. Waarmee we niets on plezierigs willen zeggen, want deze 12 TS bewijst, dat men ook zonder dat sportieve heel prettig kan rijden. De 1289 cc motor levert in deze versie 69 SAE pk (60 in normale uitvoering) Een vermogenswinst, die werd be reikt voor verhoging van de compres- sieverhouding. Maar de motor is des ondanks opvallend rustig gebleven Zelfs bij 4500 toeren een aantal, waarbij vele andere krachtbronnen zich levendig laten horen deed de motor nog vrijwel geluidloos en blijk baar ook moeiteloos zijn werk. Het remsysteem met schijfrem men voor is aangepast aan de gro tere prestaties: er werd een rembe- krachtiger toegevoegd. Tenslotte de prijs van deze voorwielaandrijver. Bekend geworden na de algemene verhoging omstreeks de eerste Janua ri. Er zal dus de eerste tijd geen verandering komen in die f 10.492. Duur of niet? We weten het lang zamerhand niet meer. Wat het ene moment duur is het andere moment goedkoop. Ook in de autowereld wordt er hartstochtelijk met prijzen gegoo cheld. Maar wij dachten, dat deze prijs voor deze Renault wel een haal bare kaart was. Het verbruik viel niet tegen: wij haalden bijna 1 op 10. Ondanks al die bochten. Er waren collega's, die heel wat meer hadden verbruikt, maar ook minder. Dat hangt dus helemaal van de persoon af. Een nieuwe motor, die volgens de uitvinder een revolutie op vervoers gebied kan veroorzaken heeft bij technici en zakenmensen een en thousiast onthaal gevonden. De zoge naamde „Sarich-rotatiemotor" kreeg in het Australische Perth zijn eerste publiciteit tijdens een persconferen- /an de 34-jarige uitvinder Ralph Sarich. Hij onthulde de technische details van de motor na er twee jaar lang in het geheim aan te hebben gewerkt. In wezen gaat het om een motor met één zuiger, waarbij de zuiger de aandrijfas in werking zet. „Als een reuzenrad" zo beschreef Sarich het. Zijn uitvinding houdt volgens hem het midden tussen de conventionele zuigermotor en de wankelmotor. De rotatiemotor, die 40 kg weegt, en de grootte heeft van een autoband, geeft minder trilling, heeft een betere ver branding dan conventionele moto ren en is goedkoper te produceren. De drukafdichting en de warmteverde- ling moeten ook beter zijn dan bij bestaande motoren. De motor heeft 12 bewegende delen en levert 200 pk. Volgens Sarich is de levensduur vermoedelijk tweemaal zo lang als van de normale motor en ligt de prijs op de helft lot tweederde. Robert Ward, algemeen manager van de Broken Hill Proprietary Li mited, zei te verwachten dat de plan nen voor de produktie en het op de markt brengen van de motor waar schijnlijk tegen het eind dit jaar zul len zijn voltooid. B.H.P. heeft een be lang van 50 procent in de motor en levert het kapitaal om hem in pro duktie te nemen. „We staan nu aan het startpunt", zei Ward ten over staan van verslaggevers. „We hebben een bijzonder groot vertrouwen in de motor en we zijn geen moeilijkhe den tegengekomen die ons het gevoel geven dat er vergissingen zijn ge maakt". Naar zijn zeggen is B.H.P. de grootste maatschappij in Aus tralië niet van plan een auto voor de motor te bouwen. De motor moet in bestaande modellen worden inge bouwd. Er zijn al gunstige rapporten bin nengekomen van patentbureaus in Amerika, Rusland, Engeland, Cana da, India en Frankrijk. Een bult midden op de neus en :n D achter Rekord 2100 zijn de uiterlijke kentekenen van de nieuwe Opel met dieselmotor. De introductie van de wagen kon moeilijk ongeluk kiger vallen: juist nadat bekend was geworden, dat de dieselolie fiks in prijs wordt verhoogd. Toch meent Opel niet, dat dit de kansen van de ze automobiel die behalve de mo tor geheel de Rekord is ernstig schade zal berokkenen. De EVO heeft precies uitgedokterd, it men bij ongeveer 40.000 km per jaar voordeliger gaat rijden met die sel dan met benzine in dezelfde wa gen. De goedkoopste uitvoering van deze 2100 D kost op enkele guldens na vijftien mille (tweedeurs stan daard) de duurste versie is de 4 deurs Luxe automaat voor f. 18.270. Voor de prijs heeft men dan een wagen met een motor van 60 DIN-pk, voor een diesel redelijk rustig en nog vrije pittig. Van 0 tot 100 km in 23,5 seconden is voor een diesel nog goed aanvaardbaar. De top- en kruissnel heid van 135 km wordt moeizaam be reikt en men moet het gaspedaal dan stevig op de plank houden. Zo dra men 't even loslaat valt de wa gen onmiddellijk sterk terug. Opval lend sterk zelfs. De motor is een viercilinder met een boring van 88 mm en een slag van 85 mm. De inhoud is 2068 kubieke cen timeter. Door de hoge compressiever- houding (22 op 1) en de daaruit voortvloeiende hoge temperatuur is de verbranding van de brandstof, die wordt ingespoten, zeer gelijkmatig. Daaraan is voor een groot deel het lage geluidsniveau van deze diesel motor te danken. Het Westduitse concern Fichtel und Sachs in Schweinfurt heeft in sa menwerking met enkele automobiel fabrieken een bumperschokdemper ontwikkeld, waarmee uitgebreide proeven werden genomen in veilig heidsauto's. Enkele autof abrieklen (Volvo en Saab) bouwen deze bum perschokdempers reeds in hun auto's bestemd voor de Verenigde Staten. Fichtel und Sachs verwacht dat meer merken spoedig zullen volgen. Ze moeten wel, zegt het bedrijf. Deze nieuwe schokdemper voldoet immers volledig aan de voorschrif ten, die sinds 1 september in de Verenigde Staten gelden: de bum per van een auto dient aan de voor kant een schok te kunnen opvangen van 8 km/uur en aan de achterkant van 4 km/uur. Vitale onderdelen, zo als verlichting en knipperlichten, mo gen in dergelijke gevallen niet on klaar raken. Na de botsing komt de hydraulische demper ln zijn uit gangsstand terug en kan dan op nieuw schokken opvangen. Fichtel und Sachs die ook tal rijke andere schokdempers op de markt brengt werd in 1895 opge richt en is nog altijd een familie-nv. Het is op het ogenblik een van de grootste toeleveranciers van auto-on derdelen in Europa. De totale omzet bedroeg in 1972 ruim 780 miljoen gulden. Er werken ruim 17.000 man. Importrice in Nederland is het technisch handelsbureau Crombosch N.V. in Amsterdam. eugeot is geen koploper van iernisme bij het ontwerpen van modellen. Degelijkheid, be- iwbaarheid, duurzaamheid, veilig- en dergelijke staan hoger in de n van de Franse fabriek geschre- dan stylistisch avant-gardisme. 'Ie hebben een tijdje in een 304 S eden. De sterkere broer van de ione 304. Een model, dat we nooit iter aantrekkelijk hebben gevon- Ook niet lelijk, maar gewoon Inig aansprekend. Ze hebben nu alle 304's de daklijsten nog wat r achteren doorgetrokken. Daar- r kon de bank wat verder naar iteren. En dus meer ruimte voor de enen, die op die achterbank moe- zitten. Ze zijn nog steeds niet aal bedeeld, maar gaat er nu door. Maar het maakt het model klassieker. Het doet eerder aan verleden dan aan de toekomst iken. af liggen. Snel genoeg dus voor zo'n betrekkelijk kleine auto van amper vier meter. Ook de acceleratie mag er zijn. De fabriek zegt, dat hij in veertien se conden van stilstand tot 100 km snel heid kan worden gebracht, wij klok ten iets meer dan vijftien, maar dat is nog niet onverdienstelijk. Het verbruik bleef ook op een aan vaardbaar niveau, zo om en nabij de 1 op 10. En dat is nu eenmaal de tol, die men voor wat meer ver mogen gaat betalen. Zeker als men die dan degelijk gaat benutten ook. Wellicht klinkt dat sommigen wat vreemd in de oren: „Als je 't hebt ge- voor de ruitenwisser, 't Gebeurde ons herhaalde malen, dat we bij het uit trekken van de choke ook dat andere knopje beroerden, zodat de wisser over een droge ruit heen en weer danste. En alle handboeken zeggen, dat zoiets niet mag We zeiden het al, dat de stoelen erg goed waren. Mede door de koste lijke hoofdsteunen. Heerlijk zachte le ren kussentjes. Maar we hebben het al meer betoogd: hoofdsteunen zijn niet in de eerste plaats een kwestie van comfort, maar meer van veilig heid. Zij vangen de klap op bij het z.g. zweepslageffect. Daarom: leve de meer iets terugvindt bij het bekij ken van de dingen, die onder dat uiterlijk verscholen gaan. integen deel. Neem de stoelen en de bank. Niet alleen een uitstekende zit al vinden we de zittingen wat aan de korte kant, zodat het bovenbeen wat te weinig steun krijgt maar in de 304 S ook een bijzondere bekleding. Een soort namaak-leer. Het heet tep- line en lykt verdacht veel op echt leer. Als het luchtje niet ontbrak zou men zich kunnen vergissen. Voor snobs: er schijnen spuitbussen met geur van leder in de handel te zijn). Maar het ziet er niet alleen zeer goed uit, het spul heeft ook bijzonder leuke eigenschappen: het plakt niet, het voelt koel aan in de zomer en warm in de winter. We hebben er uiteraard alleen in de winter er varing mee kumien opdoen, maar we moeten zeggen, dat het ons toen goed beviel. Trouwens, we hebben helemaal met plezier in deze 304 S gereden. Het zit dus goed en men kan er heel pittig mee uit de voeten. Normaal zit er een 70 SAE-pk motor (1288 cc) in een 304, maar voor de S neeft de kracht bron opgevoerd tot 80 SAE-pk, dus wat rumoeriger gemaakt, maar ook goed gemaakt voor een top van op de teller bijna 160 km. Daar de fabriek in zijn opgave tot eenzelfde getal komt zal de waarheid er wel niet ver bruik Je het tochEr zijn nog al tijd flink wat automobilisten, die graag nog wat energie in voorraad houden. Voor onverwachte dingen, die altijd uit het niet kunnen op- emen. Er zijn niet zo erg veel plank gas-rijders De versnellingsbak wordt in deze 304 S in tegenstelling tot de norma le uitvoering met stuurversnelling bediend door een handig pookje op de grond dat men heel eenvoudig kan bespelen. Niet alle instrumenten von den wij zo gemakkelijk te benutten. Uiterst links op het heel rustige, maar daardoor zeer acceptabele dashboard zit de knop voor de choke. Vlak daarnaast echter een knopje auto, waar ze standaard in zitten. Zo als deze 304 S. Maar van de andere kant: dat mag wel ook. Want de prijs is aan de zeer stevige kant. Op enkele guldens na f 11.600. Wat men er precies voor krijgt? Een wat conventioneel uitziende auto met een pittige motor. Vering goed. Wat speels in snel genomen boch ten, maar makkelijk te corrigeren. Comfortabele zit, gemakkelijk te be sturen, eenvoudig te bedienen. Rede lijke ruimte, zowel voor passagiers als bagage. Handig in het stadsver keer, aanvaardbaar voor het lange re werk.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 23