amp Iet verhaal an iemand it N. Tonge DIE ONS OORLOG ZEGT NIKS MEER En toen begon de wind hoe langer hoe harder te waaien... lAG 27 JANUARI 1973 was eindelijk uitzicht op wat beter weer. Het jaar 1953 was maand kil geweest. Maar het weeroverzicht in de krant van dag 31 januari gaf hoop; het zou nu snel gedaan zijn met de teloze waterkou, die de Hollander al weken deed rillen. Dus men die avond voldaan bij de radio zitten. Zaterdagavond: howboat van de VARA. En berichten over de successen, die itsers als Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huys- in de Noorse plaats Hamar bereikten, in de wedstrijden om .uropese kampioenschap. toch begon de wind hoe langer hoe harder om het huis te en. Zo hard dat het KNMI in De Bilt die avond een heel ander, weeroverzicht moest opstellen, toen hebben we de radio uitgezet en gingen we naar bed. Op enkelingen na, die de melding van "gevaarlijk hoogwater" len gekregen en die wisten dat er die zaterdagavond 31 januari nog zoiets als een "springvloed" op komst was. Ze gingen toch even kijken op de dijken. Ze schrokken. Maar dat was aan- elijk dan ook alles. e is een Hollander, dat hij gelijk in paniek raakt van storm-. hoge golven, die een dijk aanranden? lar de noordwesterstorm werd een complete orkaan. Na tien 's avonds werd er een windsnelheid van bijna 100 km per uur ten. En in Vlissingen registreerde men een windstoot van 120 )er uur. Om 3.24 uur, in de vroege ochtend van 1 februari zou pringvloed komen. De waterstand liep op. In Vlissingen zou hij boven NAP worden, in Hellevoetsluis 4.10, In Bergen op Zoom Ooit, in 1906 was het water in Bergen op Zoom wel eens tot meter opgelopen t loeien van de wind uit het noordwesten was bulderen gewor- werd om kwart voor vier 's morgens door de brandweer bed gehaald. Ze zeiden hem dat er ergens een dijk was gebroken. Waar precies wisten ze niet. Hij moest met zijn naar de Kerkring van het dorp. Mensen redden. Op' de lering stuurden ze hem door naar Battenoord. Hij kwam op lijk aan en werd toen aangehouden door een man, die hem g zijn autolampen op een woning beneden aan de dijk te ten. Daar ergens moest zijn vrouw het water ingelopen zijn. vrouw heette Pietertje Tanis-Meijer, ze was 44 jaar. Ze was Ironken. Zoals er die nacht in Nieuwe Tonge nog 85 ver- iken. Nog weinig vergeleken met wat er in het nabij gele- Oude Tonge gebeurde; daar lieten er 305 het leven. aian moest zijn auto verlaten dat het water nog steeds het stijgen was. Gearmd met brandweerman worstelde hij door de storm terug in de lug van het dorp. Er kwamen mannen bijJac Ooster die 59 was, Pieter de Haan Aalbert van Prooijen (29). Op ijk stond nu ook al water. Ze len bij een auto aan, waar- Johannes Willem Bruggeman een 50-jarige landbouwer. In uto zaten zijn vrouw Maria en kinderen, de 7-Jarige Marinus, nnes Willem van 6 en Cornelis me alsjeblieft die auto dou- zea Bruggeman wanhopig te- 3 mannen. Ze deden het en het vijf minuten vol. Toen ten Oosterling en De Haan het ie konden niet meer tegen en de waterstroom op. erste man hield zich vast aan to en zag een waterzuil ko- die Oosterling en De Haan en van de dijk wegsloeg. Ze ronken. laai moest even later horen hoe geman zei dat hij ook niet kon, waarna er weer een golf kwam, die de boer met de auto, in zijn gezin zat meenam, de in. De man bleef over met Ab van Prooijen. Samen worstelden ze verder door het water. Ze kwa men opnieuw bij een auto. Daarin zat Gijsje de Jong (28) met haar drie kinderen van 8, 6 en 3. Hulpe loos. Ab van Prooijen haaide alvast één kind uit de auto om het in zijn armen mee te nemen naar de vei ligheid, die hij in de dorpskern ver moedde. En de man zag hoe Van Prooijen met 't kind in zijn armen door het water werd opgetild en weggesleurd. Even later werd ook de auto met Gijsje de Jong en haar andere kin deren door een golf meegenomen. De man heeft het overleefd, maar kon het pas veel later navertellen. Voor het die ochtend van 1 februari 8 uur was, had hij er nog twee zien verdrinken. Overal op de eilanden beierden de klokken en loeiden sirenes. Er stier ven mensen in het water. Of ze za gen ze doodgaan. Wat is erger? Daar was ergens op Tholen een man, die zijn vrouw en twaalf kinderen zag verdrinken. Een ander, die op het dak van zijn huis is geklommen en dan één-voor-één zijn huisgeno ten ziet vallen tot hij alleen over is. Schuldbesef zal er op overlevings- drift volgen. „Ik had me ook moeten laten val len, mij-n kinderen moeten nasprin- den. In het gebied van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden merk ten de mensen, die verontrust uit bed stapten, dat ze met hun voeten in het water stonden. En dat was dan het begin. Zondag 1 februari 1953 was aangebroken. In de, merendeels ver laten lokalen van kranteredacties begon de telex van het Algemeen Nederlands Persbureau hard te rinkelen. Dat doet zo'n telex alleen als het ANP zeer gewichtig nieuws heeft. Het nieuws dat dan naar traditie nerveus uitgetikt wordt. Eerste bericht 213 Noodtoestand in Zwijndrecht. Den Haag 1 februari In Zwijndrecht is in verband met het hoge water de noodtoestand afgekondigd. Het water slaat reeds over de ringdijk. Ook het eiland van Dordrecht schijnt gevaar dens die storm van 31 januari/1 lopen. Tweede bericht: Noodtoestand in diverse plaatsen. Maassluis 1 februari Ramp van water dreigt. Een polder tus- meter overschreden, Overal in het land werden tij- Zuid-Beveland en Walcheren; er Zeeuwse waarvoor ze het woord werd een bres geslagen in -pront" bedacht hebben. tri j Ze vertelt het verhaal van de dood februari de hoogst bekende wa- Zeeuws-Vlaanderen. van haar man Hoe de oude BoliJn terstanden met 30 tot 75 centl- Pas toen het zondagmorgen het haar die nacht kwam vertellen; De dijken licht werd. kon men op die eilan- de enige BoliJn die nog over was sen Maassluis en Hoek van Holland loopt reeds' langzaam onder begaven het. Op het eiland Goe- den zien wat kolkend water en die haar echtgenoot Vijverberg in water. De boeren hebben het vee losgesneden. Het gehele boven- ree-Overflakkee alleen al op 118 wat stroomgaten zijn. Als men dijkse gedeelte dat meer dan 3000 Inwoners tel nadat wl eerat zl1n Waarna de telex Maassluis liet voor wat het was omdat er ander, belangrijker rampnieuws te melden was. Belangrijk? Wie in dat Haagse nieuwscentrum van het ANP had op dat moment ook maar enig besef van de verschrikkingen, die op er geslagen in de boulevard dat moment van de vroege ochtend beleefd werden in plaatsjes als Vlissingen. Nieuwe en Oude Tonge op Flakkee, Nieuwerkerk en Ouwerkerk op Schouwen-Duivenland, in Klundert, Kortgene, Halsteren, 's-Gra- vendeel, Nieuw Vossemeer, Serooskerke Stavenisse hangen nadat hij eerst zijn gezin in veilig- plaatsen. Op de Zeeuwse eilanden nog kon zien; in Ouwerkerk heid had gebracht en teruggegaan beukte het water zich ook door en bracht men een vrouw op een ho- was naar het water om anderen te over de dijken. Vijf gaten werden ge, veilige plaats, ze leefde, maar redden. was blind geworden door het zou- j1?» ,daar 111 „dleT met dat kind van 6, Johanna Sara te water dat een lange nacht Bolijn zijn armen. En toen is-le haar gezicht omspoeld had. in het water gevallen", vertelt ie- Flakkee liep onder, Schouwen- mand namens mevrouw Vijverberg, Duiveland. een groot deel van Onze gids zegt, als we in de zuide- die vochtige ogen heeft gekregen en Tholen, delen van Noord- en hjke hoek van Schouwen-Duiveland in haar thee roert. rijden half Januari 1973 en „Toen die oude Paulus BoliJn werd als we opgemerkt hebben dat dit binnengebracht, levend, wist ik dat zulk mooi land is: „Ja, dit is een al de anderen dood waren. Mijn mooi land". Hij stuurt de auto een man ook", zegt nu de weduwe Vij- dijkje op om extra-uitzicht te geven verberg, op het land waar het leven zegt Herinneringen goed heet te zijn. Maar hij: „Zie Je die bomen bij die hof- stedes? Dat zijn bomen van daarna. Dit land had je eens moeten zien daarvóór! En dan die asfaltwegen van nu; vóór de ramp sukkelde Je over macadam, veel langzamer dan dmgen- ECh- SchevenJugen te bomen bijvoorbeeld' Hij vraagt ons de andere kant op te kijken. Het is de dijk van de polder Vierpannen, waarop we staan. En als we in de richting van de delta-arm Keeten kijken, waar van het water een weg zoekt naar de Oosterschelde, zien we drie ko lossale klompen beton. Die zijn van „daarna". Hier, zuidelijk van Ouwerkerk, werd de buitenbedijking op drie plaatóen Wel- slecht weer op komst, storm...". Er is in het gemeenschapshuis ie mand, die later tegen ons zegt: „Wij praten nooit over vóór de oor log of na de oorlog. Wij hebben het altijd over vóór of na de ramp. Die oorlog, dié zegt ons niks meer...". In Colijnsplaat op Noord-Beveland stonden in die nacht zo'n honderd mannen met hun schouders tegen doorbroken. Daardoor kwam het dorpje een vloed water aanzet ten, die voor 101 Ouwerkerkers een afscheid van dit leven werd. We stappen de auto en lopen naar de caissons. Het zijn er drie en hun type heeft de naam heet die vogel, die uit zijn as her rijst; lichtelijk verdwaald in dit land van worstelen en ontzwemmen Als we van het caisson teruglopen naar de auto, zien we dat Jonge ko ningin Juliana een mooie tekst in den het. Maar op andere plaatsen op de eilanden zaten er al mensen op daken van hofstedes en landar beiderswoninkjes. En in Oude Tonge had een vloedgolf bereids de hele Phn'prMv» 117n Julianastraat weggevaagd. Van de ,rno dijk was het water in één vernieti gende zucht naar de rijksweg ge gaan. Het ging twee tot drie meter heen; 305 mensen verdronken. „Het water kwam zó hard dat Je er vluchten kon. We waren boven gegaan en hadden de bedden boven gebracht r,,, en eerst Henkie natuurlijk op het de bewoners van Ou- uw™ iico beton heeft laten hakken, waarin rij het genie van de dijk- dichters prijst. Maar nu naar werkerk, eten In die bange dagen was de radio een belangrijk communicatiemiddel. Vanuit de rampgebieden onderhielden radio-zendamateurs de verbindingen met het "droge" en heel Nederland luisterde gen. Maar voordat ik besluiten kon, beid met de opdracht eens naar Abraham Cornelis, Adriaam, Corne- zag ik al niemand meer. Ze werden Ka/twijk-aan-Zee te gaan omdat het lis, Cornelis Pieter, Elisabeth, Izaak, weggesleurd. Wat moest ik toen nog strandhotel Brittenburg daar in el- Izaak Cornelis Johannes, Jacob, Ja- springen? Maar toch..." kaar dreigt" te storten, want het cobus, Jan, Jannetje, Johanna Jaco- Het binnenland, ver van de dijken duin wordt weggeslagen. In Rotter- ba, Johanna Pieternella, Johannes waren die doorbraken, had op dat moment dam moest een fotograaf uit zijn Jacob, Leendert, Neeltje, Pieter slechts met het bulderen van de bed komen om met zijn camera te Cornelis, Pieternella Christina i veel... In gaan vastleggen hoe mensen in ca- het nieuwscentrum van het ANP in fé's bij de Oostzeedijk tot aan hun Jannetje, Pieternella, Maatje Hele- Den Haag werd slechts gewag ge- kuiten in het water stevig door maakt van dreigende toestanden op staan te drinken, het eiland van Dordrecht, in Hoek En daarbij nog Jolig heisa maken helmina Janna, van Holland; ook kwamen er be- ook. Wist i richten uit Vlissingen. En op een carnavalsfeest in Haag wordt een verslaggever rinrn mf»t ledikant gelegd en toen de kleren iT'beeldschoon gerestaureerde Kerk- uit de kMt geha^ld eb neg wat ring. ANWB heeft het dorp sejfs ^enT „^"r.^w^ weer opgenomen ln rijn Schouwen stonden we al tot QVer 0n2e Duiyeland-route. knieën in het water, dus toen zijn Toch was dit dorp na 1 februari wg naar boven gegaan en hebben een puinhoop. het daar maar afgewacht... Toen Op de Kerkring bevindt zich ook stortte dat dak m en zlJn we nog bij Jannl V. op het kolder kun- nen komen, die had de trap uit het dakraam gelegd en daar zijn we toen over geklommen. Maar Jaantje en Gerrit konden er niet meer over en die hebben zich toen aan de dakgoot vastgehouden... Daar heb- toen de hele dag in de storm en de regen opgezeten, tot 's avonds toe en overal water om ons heen en het ene dak na het andere dat in het water zakte en we zagen er zoveel verdrinken...". Woorden van een vrouw die alleen haar toen 12-jarige zoon behield en al haar naaste familieleden in Oude Tonge verloor. Dan begint opeens een mevrouw Terwijl zij voor haar leven vocht, Vijverberg te praten. Een andere maakte zich zaterdagavond laat ln Johanna, vrouw heeft ons aangestoten, dis- het Rotterdamse restaurant Kota Pieternella Adriana, Lisseya en Wil- creet en gewaarschuwd: „Zij is een Radjah een stel mensen kwaad om- de spijskaart blank hield vanwege het feit, dat door Ze hebben de ramp allemaal mee gemaakt. En ze knikken herken nend en bewogen als we de namen noemen van Bolijn (Jan Willem, Johanna Sara, Leendert Paulus en Leendert), van Hendrikse (Adriaan, Cornells, Jacob Leendert, Jannetje, Johanna en Pieter), dat gezin van Swenne, die vier van Pannekoek, de Van Dammes die met z'n vijven Weduwe Adriana Pieternella Josina, weduwe. Haar man is toen verdron- 85; Johanna Hage- ken, ergens bij Vierpannen", In Stavenisse moeten zich op dat Luljk, die op de Poststraat A 378 Mevrouw Vijverberg is een struise wateroverlast de fornuizen niet woont, de Jongste is 4, Johanna Ja- vrouw met coba Hage van de Stoof dijk 136. verweerd h wiet men veel...

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15