Geen standpunt koningin onflict [>ver de icties in )olitie in alarm bij proces over Paucksch 1 INFORMATEUR AAN EINDE VAN LATIJN Prijzencontroleurs gaan overtreders verbaliseren Beroep De Koster op discipline bij militairen QNeutrale verklaring met oproep om steun r Vordt de beruchte narcotica-koning uitgeleverd BIJDAG 26 JANUARI 1973 BINNENLAND EN HAAG Koningin Juliana houdt zich buiten het schil tussen het Medisch Comité Vietnam en het comité leel Vietnam", dat haar had verzocht vanavond de ootscheepse inzameling voor Vietnam te willen inleiden et een oproep voor de televisie. Na overleg met premier esheuvel heeft ze besloten af te zien van het voornemen voldoen aan dat verzoek. el heeft ze een zeer neutrale verklaring laten uitgeven, aarin ze wijst op het leed in Vietnam en de noodzaak daar aan te doen. Het comité „Heel Vietnam" heeft nu oud- emier De Jong bereid gevonden de actie met een tvM:oe- aak in te leiden. in progressieve zijde was er ternationale Rode Kruis heeft uitge ven voor gewaarschuwd, dat keerd is tot nu toe 65% in het ioningin zich met een pleidooi noorden terecht gekomen". 'Heel Vietnam" zou begeven De discussie over het geschil tus- politieke kwestie. In de ac- sen beide comité's barst overigens "Heel Vietnam" werden acht or- nu pas goed los. Katholieke, chris- isaties samen. Het al lange tijd telijke en gereformeerde Jongeren actieve Medisch Comité Viet- organisaties hebben in een geza- werd buitengesloten omdat het menlijke verklaring hun veront- Itiek getint zou zijn. Dit gebeur- waardigimg over de verdeeldheid uit- vooral op aandrang van het Rode gesproken en roepen de kerkelijke s. organisaties binnen 'Heel Vietnam' directeur van het Rode Kruis, "op om de helft van de inkomsten Van den Ende verklaarde gis- aan het medisch comité te beste- svond dat hij het betreurde dat den. bningin ervan (heeft afgezien de T mam-actie direct te helpen. 1,1 h'« btedom iw Ik had het door die protes- twce collecte bussen worden rond- ook al niet meer verwacht. Als gegaap: zelf minister was geweest, had iet haar ook afgeraden". is het niet eens met aantij gen dat het geld voor de actie el Vietnam" minder doeltref- wordit besteed dan wanneer 't iisch comité er over- zou kunnen hikken: "Iedere organisatie, trouwens helemaal zelf uitma- wat ze doet met haar deel van geld. Het moet ook niet alleen DEN HAAG Voor informateur Ruppert begint het eind thans te naderen. Hij is gisteravond laat ge confronteerd met alle bezwaren te gen de drie extra-parlementaire va rianten die overbleven, namelijk 'n confessioneel minderheidskabinet een progressief minderheidskabinet en een combinatie van de betrokken zes partijen. De PvdA zal aanstaande zaterdag over verdere mogelijkheden verga deren met de partijraad in de Jaar beurshallen te Utrecht. De bevoegd heden van Den Uyl en zijn fractie zijn thans uitgeput. De KVP ziet als opvolger van Ruppert maar één man, namelijk Frans Andriessen, om verder met de thans bijna doodgelopen informa tie voort te gaan. In regeringskringen verwacht men dat Ruppert aanstaande maandag zijn laatste rapport aan de koningin zal uitbrengen. Biesheuvel gaf gisteravond als commentaar dat hij en Andriessen een confessioneel minderheidskabi net niet als dé oplossing van de huidige Impasse zagen. "Het zal moeilijk worden om daarop een meerderheid in de tweede kamer te verwerven, maar er móet nog eens een kabinet komen", zei hij. Vanmorgen heeft informateur Rup pert eerst de confessionele drie en daarna de progressieve drie ontvan gen voor een nader gesprek. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenho ven hebben gisteravond een voorstelling bijge woond van het Joegoslavische Nationale ballet KoleIn de pauze maakten zij kermis met de medewerkenden aan het balletonder wie de zangeres Ivanka Stefanovic. DEN HAAG (ANP) De Econo- mische Controledienst is begonnen het van kracht worden van de calcu- nwer prooessen-verbaal op te maken latiebeschikking van de minister van LnerS°hen' rt18 w™ Economlsche Zalte^ het bedrijfsleven bedrijfsleven terdege het belang 5^.". aaaUooppertocle. die na Hij heeft in het algemeen de indruk, i t-a. —J -* - dat het bedrijfsleven het wat de prij- i betreft rustig aandoet en dat het tegen bedrijven d^rec^afdrEÏjDhThe™dD °n}.-Z!0l?-°P-de-.nieu™ de Prtlsmatiging Met. Toch kimen r ieder comité één. dagelijks nog 2 "Dertig procent bejaardente huizen is aan vervanging toe situatie in te spelen, is nu wel onge- veer voorb« en de Economische Con- binriHi*"Daaïvan troledienst zal niet langer volstaan geveer tien procent gerechtvaardigd, de ECD constateert dat het UTRECHT (ANP) De Wet op de gadering bejaardenoorden, die deze maand tien eniging jaar bestaat, zal pas tot optimale re- veb), sultaten kunnen leiden als de in komen waar de bommen zijn bouwkundig opzicht afkeurenswaar- ïllen, maar ook bij de kinderen dige bejaardentehuizen 30 procent iiigon". van het totaal zijn vervangen door heb persoonlijk overigens de nieuwe en als er voldoende goed op waardering voor het werk geleid en toegewijd personeel is. het x - - van de Nederlandse Ver van Bejaardenoorden (Ne- organisatie van particuliere („persoonlijk geleide") tehuizen. Sprekende over het inkomen van de bejaarden vroeg drs. Janssen zich met een waarschuwing als grote prijsverhoging wordt geconsta- percentage gegronde klachten teerd. Er zullen nu wel flink wat het dalen ls. processen-verbaal afkomen, verwacht dè directeur van de ECD. Tot nu toe was het doorgaans zo, dat werd ge waarschuwd werd opgemaakt als de te grote prijs- verhoging ongedaan werd gemaakt. De klachten hebben meest betrek- geenproces-verbaal kin8 op die sectoren, waar het voor het publiek gemakkelijk is de prijzen te vergelijken. Dat zijn de sectoren van de dagelijkse levensbehoeften. Bij textiel en confectie bijvoorbeeld, het werk het medisch comité. Iedere cent it op zijn plaats terecht. Maar ia niet waar dat wij niet over goede (hulpverleningskanalen be aten. Van het Beid dat het in- De klachten hogingen, die bij de ECD binnenko men, zijn sedert 1 Januari, op welke ge- datum de verhoging van het alge- is de prijsvergelijking voor het pu bliek moeilijker. Er is geen sector, De directeur van de Stichting Lan delijke Samenwerking Bejaarden tehuisorganisaties, drs. A. M. A. J. Janssen, heeft ditt gistermiddag in Utrecht gezegd op de algemene ver af of het niet dachte ls, het bereiken van het mene btw-tarief van kracht werd minimum-inkomen als beleidsdoel te loonsverhogingen ingingen die tot stellen nu de Stichting van de Arbeid kostenstijgingen en tot doorbereke- die eruit springt wat de klachten van en de SER een pensioeninkomen 70 procent van het laatst genoten 1 reëel achten. sprake van dat de ECD ermee wordt overstroomd, aldus de heer Bruins. verhogingen zijn vrij gelijk gespreid over de diverse branches. DEN HAAG (ANP) Minister H. J. de Koster van Defensie heeft gisteren in een brief over persoonlijke verantwoordelijkheid en discipline aan het militaire personeel een ern stig beroep gedaan op diegenen „die er thans in gedrag en uiterlijk voor komen blijk van geven de noodzake lijke discipline te missen, zelf hun houding te verbeteren". Deze brief is gisteren onder het militaire personeel van de drie krijgsmachten verspreid. „Vrijwillig aanvaarde innerlijke dis cipline is voor een ieder beter dan opgelegde uiterlijke discipline", zo besluit de minister. Hij is van mening dat, door onkrijgstuchtelijk optreden en onverzorgd uiterlijk voorkomen als gevolg van een verminderde disci pline, de geloofwaardigheid van de krijgsmacht en haar aanzien in bin nen- en buitenland worden geschaad. De minister herinnert aan de in grijpende veranderingen die in de krijgsmacht zijn opgetreden. „Tal van verplichtingen en regels die het be staan van ae militair vijf Jaar gele den nog in sterke mate bepaalden, zijn sindsdien vervallen". „Dit alles betekent dat meer dan voorheen een beroep wordt gedaan op de persoonlijke verantwoordelijk heid van de individuele militair en hem een grotere vrijheid wordt toe gestaan om zijn bestaan naar eigen inzicht in te richten en vorm te ge ven". De minister merkt op dat hij daarvan al bij zijn aanvaarding als bewindsman van Defensie voorstander was en dat zijn standpunt sindsdien niet is veranderd. Er moet z.i op de ingeslagen weg worden voortgegaan. De voorzitter van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (WDM), de heer C. Beemsterboer, begrijpt niet precies wat de minister van Defensie met zijn brief beoogt. De minister constateert een ver slechtering van het uiterlijk voorko men van militairen en toenemend onkrijgstuchtelijk optreden tengevolge van een verminderde discipline. ..Als er sprake is van een slechter uiter lijk voorkomen, is dit veelal te wijten aan de weinige en slechte accommo datie", aldus de heer Beemsterboer. Hij herinnerde in dit verband aan recente uitlatingen van het tweede kamerlid Van Eisen die na het bij wonen van de legeroefeningen „Unie Plus" constateerde, dat het haar wel wat langer ls dan vroeger, maar dat de gevechtsdisclpJlne hierbij niet had ingeboet. Eervol ontslag voor prof. mr. A. D. Belinfante AMSTERDAM Op zijn verzoek heeft prof. mr. D. Belinfante eervol ontslag gekregen als hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam. Hij kon zich de laatste tijd niet meer verenigen met de democratisering van het onderwijs. Hij gaat nu in opdracht van de stichting voor zuiver wetenschappe lijk onderzoek een geschiedenis schrijven over de .Bijzondere rechts pleging", de manier waarop na de Tweede Wereldoorlog politieke delin quenten in Nederland werden be recht. Of HAAG Tientallen rijkspo- anannen grendelden gisteren ai oegangen af tot het rechtbankge- de Jan van Nassausfcraat. oekers werden gefouilleerd op be Stamm Reden voor deze "staat van be was de mogelijke komst van beruchte Duitse narcoticakoning Paucksch, wiens advocaat mr. Uoszcowicz in kort geding voor de president van de Haagse recht bank een verbod eiste van Paucksch uitlevering naar Zweden. Paucksch moet in Zweden terecht staan omdat hij in 1968 en '69 samen met zijn Limburgse handlangers per Opwinding auto en met een privévllegtuig een stroom pepmiddelen in dat land heeft binnengesmokkeld. Tientallen Zweedse Jongeren zouden aan het gebruik al zijn bezweken. men te staan. Want eerst zal de pre sident van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, uitspraak moeten doen. Misdrijf BROODJE JTCRKEERD AMSTERDAM Een 65- arlge kasloper van een Amster- mse assurantiemaatschappij gisteren in een broodjeszaak n zijn tas met tienduizend Widen beroofd. Tegen de nadrukkelijke voor- ihriften in week de kasloper dere dag van zijn route af om fat broodjes voor zijn lunch- auze in te slaan. Terwijl de broodjes werden laargemaakt is zijn tas verwis- roor één van het zelfde De recherche ls er van fêrtuigd dat de daders de dief- al degelijk hebben voorbereid. De smokkelkonöng opereerde van Nederland uit, waar de illegale han del in amfetamine tot voor kort al leen maar als overtreding werd aan gemerkt. Mede. op aandrang van de Zweed se regering heeft minister Van Agt op 20 Juni vorig Jaar een beschikking uitgevaardigd waarbij illegale im- en export van amfetamine tot mis drijf is verklaard, met een maxi mumstraf van zes Jaar in plaats van zes maanden. Paucksch zit momenteel ln Den Bosch een straf van vijf maanden uit wegens illegaal verblijf in ons land, waar hij als ongewenste vreemdeling wordt beschouwd. Op 4 februari is zijn tijd om en zou moe ten worden vrijgelaten. Een uitleveringsverzoek van de Zweedse regering werd aanvanke lijk door de rechtbank van Maas tricht afgewezen. Maar nadat op 17 Januari de Hoge Raad vonniste dat tegen uitlevering geen bezwaar be staat. heeft minister Van Agt beslo ten deze grootste pepmiddelensmok kelaar van Europa op 1 februari a.s. in handen te stellen van de Zweedse Justitie. Vooralsnog is dit besluit door het korte geding op losse schroeven ko- Sinds het proces tegen de Zuidmo- lukkers heeft in het Haagse recht bankgebouw niet zo'n nerveuze op winding geheerst als gisteren tijdens het korte geding van Paucksch te gen de Staat der Nederlanden. De politie was op alles voorbereid. Men heeft namelijk redenen om aan te nemen dat gewapende Lim burgse of Duitse gangsters een po ging zullen doen om de narcotica- miljonair te bevrijden. Toen hij eind vorig Jaar in Maastricht terecht stond werd de rechtbank bewaakt door politiemannen die met karabij nen in de aanslag op de omringen de daken stonden. Terwijl Karl Pauksch (33) in de eveneens extra zwaar bewaakte ge vangenis te Scheveningen „start klaar" werd gehouden om eventueel zelf ter zitting te verschijnen, vroeg zijn advocaat mr. Moszcowitcz giste ren dat de uitlevering door de Haagse rechtbankpresident zal wor den verboden. Verjaard? De befaamde Maastrichtse straf pleiter voerde aan dat de Hoge Raad in haar vonnis ten onrechte niet is ingegaan op het argument dat de feiten waarom het gaat in Nederland al waren verjaard voordat het Zweed se verzoek om uitlevering hier bin nenkwam. Volgens de Nederlandse uitleverings wet en het Europese uitleveringsver drag is uitlevering niet mogelijk als de strafvordering ten aanzien van de feiten is verjaard. Dus is ook na de uitspraak van de Hoge Raad de minister verplicht om het Zweedse verzoek af te wijzen, al dus pleiter, die benadrukte dat een juiste toepassing van het recht een groter belang is dan het bevorderen van goede betrekkingen tussen be vriende staten. Hier tegenover stelde landsadvo caat mr. E. Droogleever Fortuyn dat het beroep op verjaring „een drogre den" is, omdat de feiten door een mi nisteriële beschikking al tot misdrijf waren verklaard (met een verja ringstermijn van 12 Jaar) voordat het Zweedse verzoek om uitlevering binnenkwam. „Over drogreden gesproken!", riep mr. Moscowicz verontwaardigd uit. Waarna hij artikel 1 van ons wet boek van strafrecht in herinnering bracht: geen feit is strafbaar zonder voorafgaande strafbaarstelling. Uitle vering op grond van een strafbaar stelling achteraf is dus in strijd met ons rechtsbeginsel, zei mr. Moszco- wicz. Maar mr. Drooglever bleef zich vastklampen aan de uitspraak van de Hoge Raad. Uit de omstandigheid dat de Hoge Raad in haar vonnis geen woord aan verjaring heeft gewijd mag volgens de landsadvocaat wor den afgeleid dat dit argument niet opgaat. Mr. Moszcowicz: „Dat zou beteke nen dat de Hoge Raad onfeilbaar is. Ik dacht dat we daar wel over heen waren". President: „Ik zeg niks hoor!" Alle aanwezigen lachten hartelijk De president lachte mee. Maar hij was niet blij. Want hij moet vonnis wijzen in een zaak waarover ons hoog ste rechtscollege al uitspraak heeft gedaan. Was de Hoge Raad er naast? Mr. Slootemaker zal zijn oordeel ge ven op 1 februari. Mr. mizKow/cz-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7