"Ik mis wel de nagels van mijn grote tenen" Tekening (voor gulden gekocht) bleek Picasso Politie pakt alcoholische Bodegraver Supporters wacht n lange nacht in Munchen AD VAN OMMEN: GOED VOOR 3000 KILOMETER PER JAAR SPANNING IN COMPETITIE ZESTALLEN Rennende Hollanders leesbare paperback VRIJDAG 26 JANUARI 197! Ad van Ommen, de vliegende Hol lander, die jaarlijks zo'n drieduizend kilometer rent, heeft zijn ervaringen over het lopen van marathons en als leider van de AlphenSe zeskampploeg, ln een paperback opgetekend. De vijfenveertig-plusser, die als KLM- vlieger velen malen rond de wereld vloog, is reeds anderhalf keer in fietstempo om de aarde gerend In november van het vorig Jaar volbracht hij in Griekenland de klassieke marathon- Het idee om een boek te schrijven werd zo'n anderhalf jaar geleden ge boren. Het initiatief hiertoe werd door een uitgever genomen. Aanvan kelijk werd er gesproken over Zes kamp en het Spel zonder Grenzen. „Maar toen het woord klassieke ma rathon viel, werd hij helemaal ly risch", zegt gezagvoerder Van Om men. „Het beeld wijzigde zich direct en het boek moest niet meer worden opgehangen aan de spelen, maar aan mijn marathon -hobby". Televisie Als het boek gereed zou zijn, zou er via televisie-spotjes de nodig be kendheid aan worden L-geven. De N. C.R.V. was echter zo enthousiast, dat zij besloot een documentaire op te nemen. En zo reisde er een t.v.- ploeg mee naar Griekenland en schoot er de nodige beelden, die 14 februari worden uitgezonden. Maar ook de televisie uit het land van de mythen toonde grote belangstelling. Zowel van de marathon werden op namen gemaakt als in het hotel waar Van Ommen logeerde. „In totaal ben ik drie of vier keer binnen twee da gen op het scherm geweest. Ook is er een interview via de radio uitgezon den". Al die herinneringen zijn samen gevat in het boek „De rennende Hol lander". waarvan er in eerste instan tie zeven duizend zijn gedrukt. Over de verkoop is Van Ommen zonder meer optimistisch: „Het boek wordt goed gelanceerd. Eerst in het KLM- perscentrum en daarna nog eens voor de televisie. Als die eerste injectie niet voldoende is, wordt het in fe bruari opnieuw gestimuleerd". Zijn optimisme „ontleedt" bii als volgt „De Spelen Zeskamp en 't Spel zonder Grenzen hadden een kijk dichtheid van zo'n vijf miljoen. Di verse steden hebben hieraan mee gedaan. In het boek worden dingen onthuld, die nooit in kranten zijn gepubliceerd. De deur van de keuken wordt open gedaan hoe het komt, dat Alphen zo succesvol is geweest. Als nu eens 'n half procent van al die kijkers 't boek zou kopen, dat be tekent het, dat er vijfentwintig dui zend aan de man worden gebracht en dat het een „best-seller" is. Wanneer het alleen bü die zevenduizend bijft. is het voor mij een enorme tegen valler". Marathon Terug naar de marathon waar een belangrijk deel van het boek om draait, van Ommen: „Voor de ma rathon heb ik vooral in bergachtig terrein getraind en vanzelf sprekend ook op het traject, dat ik in Grie kenland moest lopen, ik liet me met een taxi naar de gewenste plaats rijden en gaf de chauffeur opdracht een aantal kilometers verderop te wachten. Er waren sommige be stuurders, die zich bijna als een „coach" ontpopten. Als ze me in de verte zagen aankomen stonden ze als kleine kinderen te springen". Er kwam wel het één en ander voor kijken voor alles in kannen en kruiken was. De KNAU vroeg de Griekse atletiek-unie om motorbe geleiding van de politie tijdens de trainingen: wekelijk controleerde 'n arts de gezondheid en belangrijk was ook, dat de spieren soepel werden ge wreven door de Alphense masseur Siem van 't Wout. „Ik moest wat kilo's afvallen," vervolgt Van Ommen, „want ieder overtollig grammetje, dat Je mee sleept, is teveel. Veel hoefde ik er niet aan te doen want het ging van zelf. Op een gegeven moment leek het wel of alles aan m'n lichaam rammelde. Zelfs mijn schoenen wa ren aan de ruime kant. De laatste maanden liep ik wel honderd kilo meter per week". Steun aan zoon Veel steun heeft Van Ommen tij dens de marathon aan zijn zeven tienjarige zoon Ronald gehad. Deze hield de loopschema's bij en liep zelfs twintig kilometer <synchroom> met hem mee. Lachend zegt hij: „We hadden een systeem van vin ger-opsteken als ik iets te drinken wilde hebben. Eén keer dacht ik thee te kijgen maar toen ik een fikse slok nam bleek het citroen te zijn Over- zyn hobby lange-afstand- lopen vertelt de gezagvoerder: „Op ieder vlieguur loop ik vier kilometer hard. Dat is een kwestie van zelf discipline. Ik heb die vuistregel ge steld en die zal ik zoveel mogelijk naleven. Zonder lopen had ik nooit kunnen doen wat ik nu heb gedaan: leider van de Zeskampploeg en het schrijven van het boek. Alles is tus sen het werk door gegaan". „Op school wordt wel geleerd hoe je geld moet investeren,besluit Van Ommen, „maar ze vergeten erbij te zeggen hoe Je lichamelijk moet in vesteren. Als Je stadsmensen ergens in een polder neerzet blijven ze ner gens. De voorlichting op het gebied Foto "bovende omslag van de paperback. Links onder: Ad t van de lichamelijke beweging is ronduit slecht. Men zegt wel dat lichamelijke inspanning goed is, maar er wordt niet bij verteld waarom. Veel landen zijn, wat dit betreft, onderontwikkeld." KENDAL (UPI) „Haal dat ding weg, 't is afschuwelijk," zei de vrouw van de Engelse nacht portier Jack Lee tegen haar man. toen hij een tekening op hing in de kamer. De 65-jarige Lee had de tekening voor een gulden gekocht omdat hij de lijst mooi vond. Hij haalde de tekening uit de lijst en ontdek te dat hij een werk van Picasso had aangeschaft. Een Londens museum beeetigde dat de teke ning van een naakte kunste naar die een vrouw schildert een Picasso is en schatte de waarde op 2000 pond (16000 gul den) ALPHEN AAN DEN RIJN Na een felle Jacht heeft de Alphense politie gisternacht de negentienjarige kippeslachter W. v. S. uit Bodegra ven aangehouden ,dle zich als een ware wegpiraat gedroeg. De automobilist reed met zeer hoge snelheid over de Oranje Nassausingel waar hij op de kruising met de Ken- nedylaan het rode stoplicht negeerde. Een andere bestuurder, die dacht „veilig" te kunnen oversteken, kon ternauwernood door krachtig rem men een fatale aanrijding voorko men. Bij Gouwsluis dacht de Bode graver sneller thuis te zijn als hij de rotonde tegen de stroom in zou nemen. Even later werd hij door de politie gearresteerd. Toen bleek dat hij teveel alcohol bevatte. PfSgc^gMf mLV SCHIPHOL (ANP) De duizenden Ajax-supporters die op woensdag 21 maart per Vliegtuig in München wor den verwacht om daar hun club in de returirwedstrijd van de kwartfi nale om de Europacup tegen Bayern Mlinchen aan te vuren, wacht na afloop een lange nacht. Aangezien het vliegveld van München ter ver hoging van de nachtelijke rust voor de omgeving des nachts altijd is ge sloten voor alle charterverkeer en wel van 's avonds 10 tot 's ochtends 6 uur, zal het legioen voor zover het door de lucht wordt aan- en afge voerd genoodzaakt zijn tot donder dagochtend 6 uur in München te blijven. Als de vliegtuigen dan al zwijgen, dan zullen de Ajax-supporters die nacht in München wel voor de ge luidshinder zorgen, zo wordt althans bij een uiteindelijke Ajax-zege ver wacht. De wedstrijd wordt gespeeld in het Olympisch Stadion, dat plaats bdedt aan 80.000 bezoekers. Tien procent van die plaatsen is gereserveerd voor Ajax, zodat het Nederlandse legioen een maximale geluidssterkte van 8000 kelen zal tellen. Zoals steeds zal de meerderheid der supporters ge bruik maken van de luchtbrug, die tussen Schiphol en München zal wor den geslagen. Een reisbureau, dat woensdagmid dag de goedkoopste reds uitvoert biljet), heeft thans een aanbieding bekend gemaakt voor een hotelbed, waarin de uitgeputte Ajax-aanhan- ger zich na afloop voor een toeslag van f30,- enkele uren te ruste kan loggen voor hij om 6 uur donderdag ochtend terug vliegt naar Amster dam om zonder arbeidsverzuim weer aan de dagelijkse slag te gaan. Het ziet er echter naar uit, dat zeer vele Amsterdammers er de voor keur aan zullen geven de nacht wa kend door te brengen. De uitgespaar de f30,- zullen dan wel als sneeuw voor de zon verdwijnen in de nacht clubs van München, aldus een zegs man van het reisbureau. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphenaar Toon Planfeber, voor de oorlog rechtsbuiten van de Rot terdamse eersteklasser Sparta, is op vijfenzeventigjarige leeftijd plotseling overleden. Geruime tijd kwam hij ook uit voor „Alphen" en was trainer van onder andere „Alphia" en het Katwijkse „Quick Boys". LEIDEN BOSKOOP LEIMUI- DEN Terwijl in poule B van de zestallencompetitie van de Leidse Schaakbond de finalisten, Katwijk IV en VTL II, reeds voor de laatste ronde bekend waren, moest in pou le A Juist deze ronde de beslissing brengen. Het werd een zeer span nende strijd om de beide promotie- plaatsen tussen de vier kans hebbers, Revanche. Boskoop II. Bo degraven II en Reed n. Revanche en Boskoop n deelden in hun on derling duel de punten: 3—3. ter wijl Reed II en Bodegraven II el kaar uitschakelden voor promotie. Bodegraven had een monsterzege moeten behalen en Reed had aan de kleinst mogelijke overwinning genoeg. Bodegraven kwam niet verder dan een 2—3 voorsprong. De enige afgebroken partij zal worden uitgespeeld, maar de uitslag daar van is alleen nog van statistische be lang, daar Boskoop en Revanche niet meer ingehaald kunnen .vor- den. Het achterhoede-gevecht tus sen Leimulden II en Philidor IX werd op het nippertje met 21- —31 door de Lei den aars gewonnen. Reed IIBodeeraven II: 23. prognose: 2M>3'4). In dit zeer sportieve duel had Bodegraven Vrouwe Portuna aan zijn zijde, want twee Reed-spelers blunderden afgrijselijk, zodat Reed niet promoveerde. Van der Linden, die twee pionnen voorsprong had. gaf pardoes een toren weg. terwijl Mieremet nog royaler was door zijn dame in te laten staan. In de afge broken party verdween pas op de 35e zet de eerste pion van het bord. Dit gevecht zal waarschijnlijk in tweede zitting remise worden. De gedetailleerde uitslag luidt: P. Ju (Reed II)—J. Soetebroek (Bodegraven II) 1—0. P. Jansen—J. J. Suiker 0—1, G. v.d. Linden—B. v. Vliet 0—1, J. v.d. Steen—C. v. Wou denberg 1—0. J. Brouwer—W. Goed hart x—x. J. Mieremet—H. J. Vis 0—1. Totaal score: 2—3. Boskoop IIRevanche: 33. Een zeer spannende wedstrijd, waarin maar liefst vier van de zes partijen na bikkelharde gevechten l in remise eindigden. Van der Ha-I ven scoorde het enige winstpunt voor Boskoop. Eerste bordspeler I De Munck liet tegen Sonneveld ech-l ter een steek vallen zodat Revan che nog net het gelijke spel voor zich kon opeisen. De persoonlijke-resultaten waren: Drs. J. W. de Munck (Boskoop II) J. Sonneveld (Revanche) 01. H. J. Peters—J. A. Vos V2—L. v. Of- wegenC. J. de Raad *4. J. v. Ofwegen—N. J. v.d. Linden Vt—H, J. J. v.d. Haven—J. G. Vreeswijk 1 —0, P. Duits—Jac. Vos V2—H To taal score: 33. Lelmuiden IIPhilidor IX: 2H— VA. Het was een zwarte dag in Lel muiden, want vijf van de zes zwart- spelers kwamen tot winst. De enige, die geen winstpartij aantekende,; was Beuk. Hij bereikte tegen Höl- per een goede remise. Aan Philidor-' zijde speelde Grotenhuis een op-, vallende blunderpartij. De - --oonlijke scores zijn: W B N. M. Beuk (Leimuiden II) J. J. Hölper (Prilidor IX) Vz—Vi, A. J. v.d. BosP. Oudeman 01. C. P. v.d. MeerS, Stouten 10. J F. Stiens—A. B. Perduyn 01. C. H. v. BerkelH. B. Grotenhuis 1—0. J. P. H. J. v. Glabbeek—J. J. C. Schild- k negt 01Tot a al score21 31 MADRID (AFP> De openbare aanklager bij het tribunaal voor openbare orde in Madrid heeft twee jaar gevangenisstraf en 500 gulden boete geëist tegen twee advocaten, die tijdens een verkiezingstoespraak in september 1971 „onwettige propa ganda" gemaakt zouden hebben. De twee advocaten stonden in hun Ca talaanse kiesdistricten kandidaat voor het parlement In hun verkie zingstoespraken zouden ze het gezag van het huidige bewind hebben wil len aantasten. ALPHEN AAN DEN RIJN „Ik mis wel de nagels van mijn grote tenen. Dat is ook begrijpelijk want als je een berg van zo n zeshonderd meter met een stijgingspercen tage van twintig procent af rent, wordt de druk in de pun ten van je schoenen enorm en daartegen kun je niet zo heel veel doen". ALPHEN AAN DEN RIJN Van Ommens boek, "De rennen de Hollander" mag er wezen. De paperback bestaat eigenlijk uit drie verhalen: één over de gelopen marathon in Grieken land; ervaringen over zijn vlie genierschap en tenslotte de Zes kamp, die de laatste zeventig pagina's vult. Zijn vrouw heeft nu een keer ongelijk gekregen. "Alles is bij jou onvoltooid", is een getem perd verwijt van haar. Maar de ze keer heeft Van Ommen het tegendeel bewezen: de marathon werd volbracht en ook het b<*ek aanschouwde het daglicht. Bij de lezer van de paperback zou misschien in eerste instantie de gedachte kunnen ontstaan, dat het boek een soort "zelfver heerlijking" is. Niets is echter minder waar want het zijn sim pele feiten (overigens goed lees baar en voor iedereen te be grijpen), die aan de orde wor den gesteld. Het is geen auto biografie van een alleskunner of een mateloze fantast. Het zijn slechts enkele episoden uit heit leven van iemand, die vele facetten hiervan als een uitda ging beschouwt en het daarbij niet laat zitten maar haar aan neemt en er met lichaam en geest tegenaangaat. Vandaar ook, dat hier drie ver schillende "uitdagingen" op schrift zijn gesteld 9 De marathon hobby) die met de daaraan voorafgaande trainingen meegeteld, reeds an derhalf maal in fietstempo om ie aarde is gerend <9 Het. coachen van een Zes- '•-ampteam waarbij een groen j van in alle opzichten totaal ver schillende mensen één familit vormde, met één sterke wil om te winnen. En tenslotte die van KLM- gezagvoerder. "Over de vliege rij", zo schrijft Van Ommen, „zou voel meer te vertellen zijn maar dat valt buiten het bestek Ule van dit boek". Het houdt zich vooral bezig met de marathon 1 en de Zeskamp. Op verzoek van de uitgever is ook de jeugd aan getipt, omdat die Jaren nu een maal een aanleiding vormen, voor de rest van een leven. Tenslotte zegt Van Ommen in zijn voorwoord: "De opzet van dit boek is niet dat ik de aloude stelling: "Waar een wil is, is een weg" nogmaals wil bewij zen. Het gaat hier om pure ont spanning voor de lezer, die zich misschien laat inspireren hem toegeworpen handschoen ook eens of nóg eens op te pen. De kosten van de paperback, die 146 pagina's, geïllustreert, met achttien foto's, telt, be draagt f9.90. Het boek is uitge geven door Unieboek b.v. (Van Holkema en Warendorff) in Bus De kleuters van de Minihof hadden gisteren een feestelijke drukke dag. Met hun ere-bogen en confetti togen zij naar de Zuiderkerk waar hun leidster, mej. M. C. van Zwieten in het huwelijk trad met P. P. Loekenbach. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4