Bezwaar alle tegen bussen door binnenstad' Twee maatstaven voor communisten en anderen Vietnam netzo min als Polen lokaal conflict' )riemaal een antwoord ,eids City Centrum over openbaar vervoer Stap in richting van basis van vertrouwen [IJDAG 26 JANUARI 1973 ani 7 twt taj na JDEN Waar in een verkeersafleidend systeem een Jossing wordt gezocht voor het te grote personenauto- mi rkeer door de Leidse binnenstad, zou in dezelfde lijn ■ordenkend ook de autobus voor zover mogelijk in het irSS 'ecte centrum beperkt moeten worden toegelaten. Dat nj de verkeerscommissie van het Leidse City Centrum in Ml .•ens - commentaar op het rapport „Openbaar vervoer op kor- termijn in de Leidse agglomeratie". De commissie noemt :t een onverteerbaar bezwaar, dat alle of in elk geval iveel mogelijk bussen vanuit de buitenwijken en rand- meenten via het centrum van Leiden rijden. visie "op korte termijn" itdlagt volgens de commissie in de- ite sterk evoluerende tijd de bezwa- an gevaarlijke conclusies in Ten aanzien van cijfermate- al blijken prognoses vooral in de :eerssector te veel onbekende en rk groeiende factoren te bevat- litzaande te termijn aannemelijk zouden keer aan de engere periplherie .wij inen worden geacht, moet wor- het stadscentrum- met nieuwe i wij i geconstateerd, dat bij korte gelijkheden om langs kalte Het Leids City Centrum 2set zich af tegen het plan om het auto verkeer in de binnenstad te be perken en de bussen wel door de Breestraat te laten. Het is merkwaardig, dat een der gelijk bezwaar juist van de zij de van de middenstand komt. Het aantal klapten, dat met openbaar vervoer naar de bin- Noorderlingen' bij Ham: LEIDEN „Als we iets aan de woonomstandigheden in Leiden-Noord willen gaan doen zal dat in samen- nenstad komt. is immers niet werking met u moeten gebeuren, te verwaarlozen. Je verwacht Daarvoor is echter een basis van ver- dit bezwaar eerder van mensen, die zich zorgen maken over de historische panden, want het geregeld voorbij denderen van zware bussen zal op den duur schade brengen. trouwen nodig", zei het KVP-raads- lid Cornelissens gisteravond tegen het groepje mensen uit Plan-Noord dat de i openbare Hü had de Iedereen zal het met 't Leids City of liever hoorzitting. men van een wandelgebied wordt toegejuicht. Het openbaar vervoer moet bepaalde voorrechten genie ten. Deze voorrechten mogen niet ontaarden in een willekeurige door kruising van wat het wandelgebied heet te worden of te zullen gaan Centrum eens zijn, dat het cre- eren van een wandelgebied met een busbaan erdoor een po vere poging is voor een ver- tussen Bernhardkade en Sophia- straat te willen gaan doen. Op de vraag of iedereen nou zon stei le wenteltrap in zijn huis zou krijgen na de grote opknapbeurt", meldde hij dat er vier typen van inrichting mogelijk zijn. Veel meer feitelijks kwam er niet gisteravond, weet nu wie dat je „ge- met hem kunt gaan praten". volkshuisves- uit de vergadering ht. Maar een aantal i de vergadering, wethouder Ham delijker kunnen verwoorden. Want Wie weet groeit daar nog wel LEIDEN Studenten beginnen zich voor de Leidse proble matiek te interesseren. Het is nog ivat aarzelend en onzeker maar het is toch prettig te zien dat in de studentenburcht Minerva corpsstudenten zich over Leidse problemen gaan buigen. Twee jaarclubs hadden gisteravond een bijeenkornst voor iedereen toegankelijk, georganiseerdwaar vooral stu denten kiuamen praten over vijf levensgrote Leidse proble men: financiën, buurtopbouwwerk, huren en ivonen, geeste lijke gezondheidszorgjeugd en jongerenwerk. Tien deskun digen verschaften de studenten informatie in vijf aparte werkgroepen. Het aardige was, in de forum discussie die na de gespreksgroepen werd gehouden, dat de stud^-^"n de samenhang van deze vijf problemen in het oog k De discussie kroam steeds op één punt terug ijke machtsverdeling en ongelijke inkomensverdelim de vraag: Kunnen studenten er iets aan doen kwam. ,t twee anticoorden. Een groep vond, dat er onmiddellijk iets moest worden gedaan in de vorm van bijvoorbeeld huiswerkcur sussen of helpen in een buurt. Een andere groep was van mening dat je eerst hard moest studeren en je nergens mee bemoeien, dan kon je later veel meer uithalen. Een aantal van de studenten heeft zich ingeschreven voor de afzonderlijke projectgroepen en zal gaan bekijken wat ze voor bijdrage kunnen leveren in de oplossing van de Leidse problemen. (Foto Jan Holvast» door de bewoners aan klach- naar voren werd gebracht, het i allemaal een oud lied. Vocht, c vertrouwen uit. keersoDlossing. Een optimaal vooral de slechte wijze waarop veel wandelgebied heeft natuurlijk onderhoudswerkzaamheden zijn uit- helemaal geen verkeer, maar hoe realiseer je dat in een oude binnenstad als de Leidse? stellingen, die op Raaklijnen gevoerd, stank van de riolering, het zal wethouder Ham niet onbekend in de oren geklonken hebben. Sinds zijn het autobusver- De verkeerscommissie van het intrede in het college LCC geeft dat niet aan. Zij echter wel iets aan het veran- blijft hameren op de bereik- deren. De gemeentelijke Woningstich- later vrijkomende gegevens de bindingen de wandel- stadskern te moeilijkheden voor de planning moeite gedaan langere termijn vergroten. Vanneer daaraan nog toegevoegd iet worden dat gezien de huidige toestand van rijks- en othtjmeente financiën- een groot deel de op korter termijn wenselijk ichte maatregelen slechts inge- of geheel niet kunnen worden grdfrwezenlijkt, valt het moeilijk om aansluiting te zien op die plan- ^2 op langere termijn. Temeer behi ar deze zelfs ook niet als een ru- nt of grondsdhets als toevoeging d0 irdt gegeven. Waar dit echter toch niet mag den tot een negativisme, waar uitvoering van elk initiatief worden uitgesteld, acht de com- "dlssie het noodzakelijk aan te stip- dat eventueel te nemen maat- en in de uiterste mate reke- üg dienen te houden met de ver ging in en voor de praktijk van t totale verkeer. Mo! ieen alternatief Opmerkelijk is, dat bij de samen- van het rapport kennelijk is ;egaan van een vooraf bepaalde te instelling, die in geen enkel mS ficht met wat voor alternatieve een oplossing baarheid van de city. wat in haar visie kennelijk betekent bereikbaarheid met de auto. HANS MELKERT Vele malen heeft de °grf| eds bepleit en ze doet het naar lefoo nleiding van dit rapport opnieuw: perking van verkeer in de bin- fflstad is noodzakelijk. Het vor- hiervoor te vinden. Personenauto's Uitgaande van de bestaande ver keerssituatie is een bemoeilijking van het binnenstadsverkeer voor personenauto's met een vrije door laat voor autobussen door het wandelgebied met een frequentie van vele tientallen per uur een vrij po vere omschrijving van een verkeers- oplossing. Juist omdat onze commissie van mening is, dat bekwame verkeers- vaklieden voldoende aanwezig zijn om tot een betere dan deze compositie te komen, zich bewust, dat bij het handhaven van een maal geaccepteerde wenslijnen de mogelijkhedén tot vervullen ervan eerder wensdromen zullen blijken te zijn, meent zij, zonder verder in enig détail te willen treden, dat de opzet, met alle waardering voor 't verrichte werk een te simpele doelstelling heeft gekozen en de uit werking daarvan in de praktijk nieu wer en grotere problemen zal scheppen. Een uitbalanceren van practische bereikbaarheden in een zo groot mogelijke bereikbaarheid van de city, zonder schade te berokkenen aan de plannen tot ontwikkeling van de stad en een betere leefbaarheid daarin, was de commissie liever geweest dan dit patroon van eenzij dig benaderde verkeersmanipulaties. VERLOVINGSRINGEN Blijvende service De ruimste keuze De beste merken Gratis graveren, t handgravure. v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 ting wil grote opknapbeurten wijk gaan houden, men wil vooral ook veel meer aan na-controle op uit gevoerd werk gaan doen. De bewoners staan voor een groot deel echter zeer sceptisch tegenover de overheidsplan- nen. „Als de opknapbeurt net zo wordt aangepakt als bij „Ons Be lang", dan hoeft het voor ons niet", meldde men somber. „Van alle men sen in noord ziet 45 pot. op tegen de „grote beurt" aan de huizen. Het moet niet zo worden dat Je het zelf met je twee linkerhanden nog beter kan doen". Weinig vertrouwen dus in het op treden van wethouder Ham en de zijnen. Vooral directeur Streefland van de Gemeentelijke Woningstich ting moest het ontgelden. Aan het einde van de avond leek dat vertrou- we overigens wel iets opgevijzeld. Wethouder Ham liet weten snel iets aan de slechtste delen van noord Het hoofdartikel op pag I van het Leidsch Dagblad van 24 Januari over het bestand in Vietnam noopt tot een kritisch antwoord, aangezien de zaken rond dit conflict in het com mentaar wel uiterst simplistisch worden behandeld. In het commentaar wordt gesteld, dat het in Vietnam ging om een lo kaal conflict. Dat is m.i. apert on juist. Omdat in het commentaar verwezen wordt naar "Dresden" meen ik het recht te hebben, in de ze kritiek "Polen" er bij te halen. Ook daar ging het in september 1939 om een "lokaal conflict", maar er groeide een wereldoorlog uit, die cir ca 6,5 miljoen levens heeft gekost. Zoals indertijd in het geval Polen nadien in het geval-Vietnam ging viel en dit brutaal het echter in wezen ni« kaal conflict maar om tussen wereldmachten blokken. de wereld In 1938 hebben Chamberlain en Da ladier zich neergelegd bij de over val van Duitsland op Tsjecho-Slowa- kije, onder het beding, dat dit de ui terste grens was waartoe de gealli eerden de agressieve Hitleriaanse bende kon laten gaan. Tot zover en niet verder! De democratieën zagen toen, dat een stap-voor-stap opdrin gen van het nazisme uiteindelijk zou leiden tot een vernietiging van de democratische samenlevingsvorm over de gehele wereld. Het heeft in derdaad weinig gescheeld. Toen Hitler in 1939 Polen binnen- zijn wanneer deze vogel in zeer lang durige gevangenschap heeft verkeerd. L. A. R. MASSA AR, Dacostastraat 39, Leiden. In deze rubriek trachtte woensdag ders te weerleggen. Dat gaat hun 16-1 een drietal inzenders het Viet- slecht af, maar het is ondoenlijk de nam-artikel van de heer C. J. Rot- vele halve en hele onwaarheden en teveel en nog zes andere van inzen- verdraaiingen die gedebiteerd wor- den, aan de kaak te stellen. Maar enkele dingen wil ik hier toch wel even aanstippen: waarom wordt verzwegen dat sinds 1954 2.500.000 r.-katholieke Vietnamezen voor de terreur van het regime van Ho Tsji-minh zijn gevlucht, alles achtelatende wat zij bezaten, om in het zuiden opnieuw te beginnen? Wat ligt méér voor de hand dan dat deze mensen en hun kinderen nooit bereid zullen zijn weer opnieuw te Plezier hebber rustig af en toe een visje aan het dier geven: het leert heus niet af hoe het zelf vis vangen moet. Het gedrag en de maat van het „duikertje" zijn zo duidelijk besc'ire- geen twijfel mogelijk is of leven onder het door hen verfoeide laten nemen door het linkse drijven en demonstreert lustig mee tegen alléén de bombardementen op Noord- Vietnam. De 569.000 doden en God- weet-hoeveel verminkten in Zuid- Vietnam roepen blijkbaar geen ge voelens van medelijden en deernis op. En dus demonstreert men niet tegen de doden van Zuidvietname- Wat de Amerikaanse bombarde menten betreft het volgende voor beeld: de stad Dresden <675.000 in woners) werd op een nacht in 1944 door de Britse luchtmacht genade- Lezers schrijven Dok elders de status quo terugkeren. Dat houdt in dat de Sowjet-Unie moet teruggeven o a. Bessarabië aan Roemenië, gedeeltelijk Karelië Finland, Oost-Polen als de oplossing van een lokaal con flict durfde voorstellen, hebben de geallieerden dit niet genomen. Het gevolg was een wereldoorlog, waar van meer dan zes miljoen mensen het slachtoffer werden. Er zullen weinigen in ons land zijn, die deze oorlog, waaraan wij helaas niet van harte van het begin af aan hebben deelgenomen maar slechts na aangevallen te zijn, niet als een rechtvaardige zaak beschou wen, maar als een uit de hand gelo pen "lokaal conflict". In wezen is de Vietnamese oorlog hiermee te vergelijken, althans in de periode na de Geneefse akkoor den. Het democratische Westen en de communistische wereld hadden al eerder oog in oog gestaan, in Korea. Toen werd dit conflict by gelegd op basis-Münchengoed, we strekken de wapenen, maar tot hier toe en niet verder. De communistische we reld ging wèl verder, zoals Hitier in Polen verder ging. Ook ditmaal ging het niet om een "lokaal con flict" maar om een conflict tussen machtsblokken. We kunnen de hemel danken, dat de strijdende grootmachten <en dat waren niet Zuid- en Noord Vietnam» niet naar "alle superwa pens" hebben gegrepen, zoals in het bekritiseerde commentaar staat. met vermelding van een uitzonde ring. namelijk kernwapens. Alleen door die beperking kon het schijnen, alsof het om een lokaal conflict ging: men streed Immers alleen in Indo-China? De hoofd machten in de strijd, de Westerse democratie tegen het communisme. Polen, ge- wisten donders goed. dat grijpen Naar aanleiding van het stukje in de krant van gisteren van de heer Diemei, wat ik met veel plezier las. geef ik hier een antwoord op zijn vraag welk klein vogeltje hij in de Singel ziet. Het is een dodaars (ook wel hagelzakje genoemd). Het is kleinste van de bij futen. Erg goed zul je hem nooit zien want het beestje is erg schuw, maar hij is overal te vinden in kleine, goed begroeide plassen. De kop is van boven donkerbruin en de wangen en keel zijn kastanjebruin. De do- daars zwemt vaak tussen eenden. *s Winters zijn dodaars veel lichter van klem-, ze hebben dan een witte keei en een lichtbruine hals. Evenals de andere futen zijn dodaars tamelijk zwakke vliegers, maar met duiken en zwemmen is het het omgekeerde. Hun voedsel bestaat voornamelijk uit ste kelbaarsjes. slakjes en waterinsekter. het gaat om het dodaarsje, een fa- regime milielid van de fuut (talrijk op de Wijde Aa bij Hoogmade). Ik heb trouwens reiger en dodaars zelfs ook gezien vanuit het raam van mijn werkkamer. Maar er zijn dikwijls twee of zelfs meer dodaars te zien en verdwaald zijn ze niet. Sinds enige Jareu Ee sereseWe bezoekers uxveuru c. t a: in Ha nrinlar T7V ie +rn,n Hanoi? Beweerd wordt- dat de deserties bij het Zuidvietnamese leger in de hon derdduizenden l£>pen. Dan ben ik met mij ongetwijfeld velen, benieuwd hoe het dan komt dat het in april 1972 binnenvallende, zeer sterk be wapende Noordvietnamese leger, on danks het element van de verrassing, winter Er is trouwens werd teruggedrongen zonder terrein winst van betekenis, en, om maar iets te noemen: bij An-Loc en Quang Tri eruit geranseld werd. Dat presteert desertie schering en loos gebombardeerd; de volgende slotte gelden nacht werden redders en brandweer lieden verrast door Russische bom menwerpers, die de totale vernieti ging van de prachtige stad voltooi den. In die twee nachten vielen er 125.000 doden(Reken maar, dat de tienduizenden baby's, kleuters en ouden van dagen, gevaarlijke „fascis ten" waren!). weer zelfstandige naties te worden Maar of de inzenders ook dat bedoe len, betwijfel ik ten zeerste!!! Ten- ultimatieve wapenen 'die zijn LitauerT dienen er&er- miljoenen malen erger dan de Japan. Ook communisten atoombommen op Hirosjima gasaki) ogenblikkelijk een wereld oorlog zou hebben ontketend, zoals de wereldoorlog van 1939-1945 Maar uit deze niuewe wereldoorlog, die nog geen etmaal zou hebben ge- Leiden in nog wel meer te Witte Singei. Een ehkele maal komen kuif-eendjes op bezoek (eok in de winter). Wijfje bruin met een heel geen leger, kort kuifje, mannetje hagelwit en inslag pikzwart met een langer hangend kuifje. Ze zijn een heel stuk kleiner dan de "gewone" eenden en kunnen ook al voortreffelijk duiken. Op de grasberm, en in de bomen kan men, behalve de gewone hout duif of ringduif (witte vlek opzij van de nek!), 's zomers én 's winters ge regeld Turkse tortels zien. kleiner en slanker dan de houtduif, met een TYMOR C. SEVENSTER zwarte streep opzij van de nek, grijs- Rijn- en Schiekade 6 bruin van kleur. Ze lijken nogal op Leiden de i(koerduiven" (lachdulven) die als kooivogel gehouden worden. Merk waardig is dat de Turkse tortel pas Misschien dat de inzender van het omstreeks 1950 voor 't eerst in ons land werd waargenomen. Tegen woordig een zeer algemeen voorko mende vogel. Bepaald onthutsend is de verkon diging van de mening, dat bombar dementen op „fascistische" steden goed, maar op communistische ste den zeer slecht zijn. Alsof wat men als „fascistisch" bestempelt (en daar is maar weinig voor nodig) onge dierte is!! Ongelooflijk, En nu de Amerikaanse bombarde menten, waarover in deze dagen zo veel gelogen is: men zou het op woonwijken hebben voorzien. Welnu: op zaterdag 6-1-73 kon men in deze courant lezen: „De Noordvietnamese regering schat dat 40.000 ton bom men is geworpen tijdens het offen sief van 18-29 december" (een veel voud van dat wat op Dresden viel) „de tellingen wijzen uit dat 1318 men sen het leven verloren". Natuurlijk, 1318 doden is verschrikkelijk, maar ook Zuid-Vietnam heeft weken dat er 1.800 doden vallen. De getallen hierboven genoemd hebben dan ook ordinair-imperialistische wijze munt heeft geslagen uit de laatste wereld oorlog. Diezelfde Sowjet-Unie heeft, toen de oorlog in Vietnam in de eer ste maanden van dit Jaar tot stil stand was gekomen, met China de hel weer doen losbranden, door Hanoi in staat te stellen met 14 a 15 divisies op te rukken naar het zuiden. lijk plantaardig leven wegge- Zo gezien is het volslagen onjuist om te spreken over een "lokaal" ge schil. Het ging om een wereldstrijd, die gode zij dank op een lokaal ter rein werd uitgevochten. En dan over de slachtoffers. Ge steld wordt, dat er in Hanoi Wie redelijk nadenkt weet, dat per slachtoffers vielen dan in "Dres- slot van rekening Amer.ka in Vlet- den„ Het zou nutu WJ nam niet tegen de Noordvietnamezen „ncfe:a1,iri„ r, t<- vecht. Datilfde Amerika dat het ^el£\g "Tl"' machtige Duitsland en Japan op de knieen dwong, zou dat Aziatische staatje niet de baas kunnen? Geloof Het vecht daar tegen En bovendien was Dresden niet het voorbeeld van de va. Tweede Wereldoorlog. Hamburg, het internationale bolsjewisme, dat ïan8e tijd eerder, was een \eel gro- stond er! Deze mentaliteit verklaart alleen de bedoeling er op te wijzen dat de Amerikanen Wel degelijk trach- geheel Azië in zijn macht moet zal hebben. In de lyken van de 45.000 gesneu velde Amerikaanse Jongemannen zal ter inferno, en Hirosjima en Naga saki mogen toch ook niet vergeten worden Ik vraag mij zelfs af. of de kreet in de Duikertje stukje Blauwe reiger aan een singel in Leideniets heeft aan de vol gende mededelingen. Elke winter blijft er een aantal reigers in het land. Bij vorst krijgen ze het inder daad moeilijk en dan verongelukken ze vaak. Laat de visser-natuurlief- P. WOLVEKAMP Mariënpoelstraat 69 Leiden dan ook meteen munistische heilstaten omgesprongen hen, die de moed heb ben met het regime van mening te verschillen. Hebben genoeg ondervonden om te weten dat de beide „ismen" in zich wreed heid vernietigen. Een deel van ons volk, hoge ker wree(? ten alleen strategische doelen te tref fen, doelen die overigèns door Hanoi lustig worden gesitueerd bij gevan- dan nog niet genkampen, ziekenhuizen en bevol- kingscentra. En dan nog iets: de drie Hanoi - genadeloos zijn en de vrij- geZxnde inzenders hameren er eens- de mens, kostbaar goed. geZjn(j op> dat de status quo, de een heid van geheel Vietnam moet wor den hersteld, zonder te letten op wat kelijke en wereldlijke autoriteiten in- sinds 1954 is veranderd. Ik vind dat begrepen, heeft zich op sleeptouw een voortreffelijk idee. Maar dan moet alleen Russische en Chinese, "peace for our time" van Cham- Oostduitse en Tsjechische kogel en berlain in 1938 nu niet bewust door granaatscherven aantreffen. De ge- Kissinger. Nixon en hun commu- hele oorlog in Vietnam heeft Rus- nistische tegenhangers is verme- land noch China één soldaat gekost: den. omdat het hier kennelijk is zij leverden alles wat de landbouw- gegaan om een nieuwe stap terug staat Noord-Vietnam zelf niet kon van de democratie. Een stapje te maken (dat ls bitter weinig); voor rug op het hellend vlak. waarop la ter niet meer gelopen kan worden maar alleen gegleden. P BOK. Santhorst 55. Leiderdorp. H. BUIS Splinterlaan 144 Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3