testand lost in Vietnam zelf weinig op Opzoek naar h°ge rente? en overzicht van de strijd in het zo zwaar geteisterde land Onderzoek naar martelingen u krijgt tot 61% bjj de postspaarbank redacteur buitenland altijd safe ;SPAG 24 JANUARI 1973 BUITENLAND PAGINA 9 \estand dat nu inzake Vietnam is gesloten, houdt in elk ge- einde van de Amerikaanse inmenging in de strijd in dat naar geteisterde land. Wat het voor de Vietnamezen zelf tent is nog niet duidelijk. Om een inzicht te krijgen in compliceerdheid van het Vietnamese probleem is het nut- „i de ontwikkelingen in de afgelopen tientallen jaren eens in rij te zetten. probleem-Vietnam dateert 2000 tot 4000 Jaar, had voor de oderd jaar geleden toen de tweede wereldoorlog niet veel tegen kolonisten er arriveerden, de Fransen bereikt. De Fransen wa- ervan is daarna niet veel ren dan ook zeer verbaasd dat zij 1. Toen hij in 1972 een be- toen zij in 1945 terugkeerden om Vietnam van zijn Japanse bezetters op te eisen in Hanoi een regering van de Democratische Republiek Vietnam aantroffen. Boeren Deze regering was kennêlijk goed georganiseerd. Zij had welomschre ven denkbeelden voor de toekomst van het land en bleek in staat om contact te onderhouden met de boe king. Vietnamezen, geleid door Ho Tsji Minh, hadden in het commu nisme ideeën en organisatiemetho des gevonden die hun nationalisme een geloofwaardig patroon konden geven om de oude geschokte be- icht aan Hanoi, vroeg de journalist Joseph een belangrijke Noordvietna- irat nu het bijzondere was Vietnamese communisme, ussische revolutie", luidde het urd, „was een revolutie van tegen Russen. In China na- Chinese communisten over van andere Chinezen, schaving te vervangen, alleen in Vietnam hebben Politici in Saigon zeggen vandaag- inisten de macht overgeno- de-dag er met Ho Tsji Minh en de an vreemdelingen". communisten niet was samen te Vietnamese nationalisme, werken; dat die altijd van plan wa- jn kracht voor een deel ont- ren om de niet communisten die de herinnering aan een met hen samenwerkten te vernieti- beschaving van gen (en dat waren er veel in die vroege periode). Maar de waarheid, en de tragedie van het Vietnamese nationalisme, is gecompliceerder. De niet-communisten onder de nationalisten waren te zwak om te genover Ho en zijn partijgenoten als gelijken te staan. Er waren voor hen drie mogelijkheden: tweede rangsmedewerkers van Ho te wor den; uit de politiek te gaan of hun vroegere vijand, de Westerse Vreemdeling, te gebruiken om be scherming te zoeken tegenover hun sterkere landgenoten. Deze splijting onder de nationalisten werd steeds scherper. ligreren uit jet-Unie peperduur k Frankland :rver-Dienst Vergissing KOU (AFP) Een Rus die een iorsgraad aan de universiteit tfoskou heeft behaald, moet als' emigreren, zijn studiekosten staat terugbetalen en hiervoor een bedrag van rond 100.000 Dat de buitenwereld zijn eigen worden gevraagd. Dit staat in stempel op het Vietnamese conflict f, rho en Zlin COliegas geiouiuen uat weg w iicj. omging iuuucu vpwicii, lecreet van de Sowjetnissische cfrukte was ten dele de schuld van hun volgelingen de verkiezingen in Maar de Amerikanen waren vastbe- terraad van 3 augustus 1972 Ho Tsji Minh zelf. Het was de h t zuj_den ZOuden winnen en zo de sloten dit niet te laten gebeuren: de voorwaarden voor emi- grootste vergissing die hij ooit ge- .van burgers van de Sowjet- maakt heeft toen hij op het eind ajn vastgelegd en dat dinsdag van de Jaren veertig, toen de koude 6kou is gepubliceerd. oorlog de wereldpolitiek beheerste, die aan de universiteit van £een afstand van het wereldcom- iu een doctoraalexamen met munisme bewaarde. Had hij dat wel ïevolg hebben afgelegd en emi- da° ,had h« had om niet-communistische Viet namezen voor de Vietminh te win- nen. Hij had dan ook tegenover de einddiploma van een conser- -1 Fransen meer diplomatieke bewe- gingsvrijheid overgehouden. Nu echter besloot Amerika, hoewel het Ho's onafhankelijkheidsstrijd eerst met sympathie had gevolgd, de Fransen te helpen met het argu- ifbben gevolgd en mensen met ment dat die het communisme be- vergelijkbare opleiding. Zij streden. Toen Frankrijk zich op de m 18.000 gulden betalen als zij conferentie van Genève in 1954 uit willen verlaten. Mensen die het probleem terugtrok, weigerden witenlanders zijn gehuwd, kun- de Verenigde Staten de overeen- sn korting krijgen van 25 tot komst te tekenen: zij namen er al- :cent en zelfs geheel van de leen maar nota van. ichting tot terugbetaling wor- nijgesteld als zij getrouwd zijn augustus 1972. il de Joden - 32.000 kregen in een visum voor Israel - zullen diploma-belasting getrof- orden. willen, moeten rond 50.000 aan de staat betalen en zij im of een toneelschool hebben aald, mogen na betaling van 38.000 gulden, het land uit. ier ligt het bedrag voor onder- rs die een pedagogische acade- Ho Tsji Minh: maakte een grote fout Ho en zijn collega's geloofden dat weg tot hereniging zouden openen, hun volgelingen de verkiezingen in Maar de Amerikanen we het zuiden zouden winnen en zo de sloten dit niet te latei Socialisten Raad van Europa willen in Turkije itvoerders biecht: 'i jaar SEN (DPA) Een rechtbank dinsdag de ex-advocaat Heinz aim Ollenburg (50) en de al gestrafte Paul Kron (41) we- ontvoering van de supermarkt oair Theo Albrecht en afper- 'an een losgeld van zeven mil- mark ieder tot 8Vs Jaar gevan- straf veroordeeld, het geld is de helft nog zoek. fourg en Kron geven elkaar de ld ervan dat bedrag verstopt te Bij zijn arrestatie op 'Jaarsdag 1972 toen hij uit I» in de Bondsrepubliek terug- de, had Ollenburg de politie een bos in het Ruhrgebied ge- bt waar 2.8 miljoen mark van losgeld verstopt was. Hij zei W mark te hebben uitgegeven, santen Paul Kroon heeft be- voor zijn aandeel in de ont- tag maar 10.000 mark van Ol- "HJ te hebben gekregen. Me11 Alexandros Onassis H-]arige zoon van de Griekse lair Aristoteles Onassis. is gis- overleden. De artsen hadden meegedeeld riets meer voor todros te kunnen doen. Volgens 'as hij klinisch al dood. jfcring In een interview met Baskische nationalistische orga- ETA heeft het dagblad Sud 11 in Bordeaux bekendgemaakt ontvoerde Spaanse fabrikant Ta fe Huarte binnenkort „gezond fA W" zal worden vrijgelaten. 'Igens Huarte's ontvoerders vor- D de onderhandelingen met de van de fabrikant over een van 50 miljoen peseta's G STRAATSBURG (ANP) De so cialistische groep in de Raad van Europa heeft gisteren voorgesteld, een missie naar Turkije te zenden om een onderzoek in te stellen naar schendingen van de rechten van de mens (het martelen van politieke ge vangenen, beperking van de vrijheid van meningsuiting, de pers-en (vak)- verenigingsvriJheid) De leider van de Britse Labour- fractie, Darling, en het tweede kamerlid P. Dankert, hebben tot nu toe de steun van een twintigtal afge vaardigden gekregen voor hun voor stel, de politieke en Juridische com missies een „representatieve groep" te laten benoemen om een onderzoek in te stellen naar „de situatie die door het afkondigen van de staat van beleg en de politieke processen is ontstaan". uitbreiding van het communisme moest worden tegengehouden. Ame rika koos de niet-communistische patriot Ngo Dinh Diem om een on afhankelijke regering in Saigon te leiden. Diem trachtte de Vietminh-strljders die de wapens hadden neergelegd maar in het zuiden waren gebleven, te vernietigen. Maar zij herstelden zich langzaam en organiseerden zich opnieuw tot een guerrilla strijdmacht Met Nationale Bevrij dingsfront, zoals de Vietcong eigen lijk heette, werd in 1960 officieel ingesteld. In Diems regeringsperiode van bijna tien Jaar was er vrees achtige onderdanigheid onder het volk, maar steeds minder medewer king. Erger Kort voordat hij vermoord werd, ging ook president Kennedy ermee akkoord dat het regeringsleger Diem beter kon afzetten. Maar de staatsgreep van de generaals heeft het alleen maar erger gemaakt. Het bestuur viel weg. Diems getrouwen werden weggezuiverd en de militaire leiders wisten met hun pas verwor ven macht totaal geen raad. Binnen een paar maanden had de Vietcong bijna een militaire over winning voor elkaar. Als er toen verkiezingen waren gehouden zou de Vietcong gewonnen hebben, ten- dele omdat de Vietcongstrijders po pulair waren, ten dele omdat zij zo'n groot deel van het land in handen hadden. Je zou zo gedacht hebben dat Wa shington na tien Jaar bemoeienis met Zuid-Vietnam wel wist waar de oorlog om draaide. Maar de rege- ring-Johnson zag de crisis in Sai gon voornamelijk als een toetssteen van Amerika's „mannelijkheid", flinkheid. Een hoge functionaris van het Pentagon beschreef de re denen van de Amerikaanse inter ventie als „70 procent ter vermij ding van een vernederende Ameri kaanse nederlaag, 20 om Zuid-Viet- nam uit Chinese handen te houden en 10 om voor de Zuidvietnamese bevolking een beter, vrijer leven mogelijk te maken". President Johnson legde veel na druk op het gevaar van communis tische expansie, hoewel er in 1965 hooguit 20.000 infiltranten uit het noorden in Zuid-Vietnam waren, en De redactie van LEI DSC H DAGBLAD zoekt op zeer korte termijn een Warme belangstelling voor het internationaal gebeuren is natuurlijk noodzakelijk. Ervaring met het redigeren van kopij en lay-outen van pagina's is uiterst welkom. Maar nog belangrijker is een soepele geest en een vermogen tot slagvaardige analyse. De nieuwe man komt in een prettig, maar klein team te werken, dus talent voor improvisatie is ook nooit weg. Brieven aan de Hoofdredactie van de krant, Witte Singel 1, Leiden. Ontkenning John Kennedy ging akkoord met Diems afzetting dat dan nog voornamelijk zuiderlin gen die in 1954 naar Hanoi getrok ken waren. Door vooral Noord-Viet- nam en in het algemeen de com munistische wereld de schuld te ge ven, wendden de Amerikanen de aandacht zoveel mogelijk af van de pijnlijke mislukking van de Zuid vietnamese regeringen en van de wezenlijke eigen successen van de guerrillastrijders. Het Amerikaanse publiek werd op dwaalsporen ge bracht. Militair bleef het ook begin 1965 steeds slechter gaan. In april gin gen er 20.000 man Amerikaanse ver sterkingen naar toe. Tegen het eind van het Jaar zaten er 180.000 Ame rikanen in Zuid-Vietnam en gene raal Westmoreland bleef versterkin gen vragen, zodat hij in 1968 onge veer een half miljoen man in Zuid-Vietnam had. De Amerikaanse oorlogsuitgaven liepen van 100 mil joen dollar in 1965 op tot 20 mil jard in 1968. Toch gaven de communistische lei ders de hoop op winnen niet op Wisselend Hun Tet-offensief van 1968 lukte bijna. Zij hadden al in 1965 beseft dat zij zich niet moesten wagen aan grote veldslagen die zij tegen de immense Amerikaanse vuur kracht toch niet konden winnen, maar aan langdurige, snel wisselen de strijd. De Amerikaanse spionage dienst werkte lang niet zo goed als de hunne en zo wisten zij gewoon lijk wel wanneer de Amerikanen in aantocht waren. De Amerikanen hoopten het noorden met bombar dementen op de knieen te krijgen, maar hoe harder zij sloegen hoe meer verzet zij wekten. Het Tet-offensief was veel van zijn steun op het platteland kwijtge raakt, eenvoudig omdat de platte landsbevolking steeds meer naar cie betrekkelijke veiligheid van de ste den vluchtte. De Noord-Vietname- zen kregen in het zuiden een steeds belangrijker militaire rol. maar zij hebben geen kans gezien zozeer het vertrouwen van de zuidelijke boeren te winnen als de guerrillastrijders. Ook voor de Amerikanen was Tet het keerpunt. Westmoreland vroeg president Johnson onmiddellijk om nog 200.000 man, maar men begon in Washington van streek te raken over deze oorloe waar het eind van zoek leek. Johnson stuurde geen troepen, maar zette de bombarde menten op Noord-Vietnam stop, kondigde aan dat hij geen herver kiezing tot president wilde en be reidde een vredesgesprek in Parijs voor. Waarachtiger Het is nu duidelijk dat Nixons ver kiezing dit gewijzigde Amerikaanse beleid bevestigde. Nixon vond dat de Amerikaanse oorlog in Indochina geen Amerikaans belang diende en wilde er vanaf. De Amerikaanse militaire terugtrek king heeft het Amerikaanse beleid in Vietnam in een waarachtiger licht geplaatst. Democratie was iets dat alleen de Amerikanen wilden. President Thieu wilde de onbeperk te macht, steunend op het leger. En die heeft hij gekregen. De Ameri kaanse bijdrage aan de niet-com munistische zaak is ten slotte hoofdzakelijk geld en machinerieën (plus instructies voor het gebruik) geworden. Zuid-Vietnam heeft een enorm militair apparaat verworven en een militair georiënteerd bestuur, maar het is even verward en cor rupt gebleven als 20 Jaar geleden onder Franse bescherming. Geen stap Het bestand geeft de Amerikanen eindelijk de kans om zich uit de oorlog terug te trekken, maar het brengt de twee Vietnamese kanten geen stap nader tot elkaar in hun twist over de toekomst in Zuid- Vietnam. De Vietnamese strijd om Vietnam moet nog beslist worden, voorlopig misschien met min of meer politieke middelen, maar als een van de partijen denkt te gaan verliezen misschien wel weer met de wapens. Observer-dienst President Thieu geweldig militair appa raat ADVERTENTIE De dertigjarige Westduitser Günter Wensing heeft een appa raat geconstrueerd dat zeer in de smaak zal vallen bij dorstige lieden. Je kunt er met één ruk een hele krat (bier) flessen tegelijk mee openen. De man kwam op het idee toen hij op een feestjeals hulpkracht ongeveer 7000 bierflessen moest openen Dankert heeft de Turkse autoritei ten meermalen verklaringen voorge legd van gevangenen, die zeggen te zijn gemarteld. Ankara heeft in het algemeen ontkend dat wordt gemar teld, maar is nooit op specifieke aan tijgingen ingegaan en heeft nimmer buitenlandse waarnemers toegelaten tot gevangenen die hebben verklaard te zijn gemarteld. Naar schatting 4.000 personen zou den, in afwachting van him berech ting door militaire tribunalen, wor den gevangen gehouden. Schrijvers, journalisten en wetenschapsmensen zijn tot zware gevangenisstraffen ver oordeeld voor feiten (het kenbaar maken van opvattingen, het vertalen van politieke geschriften) die op dat moment, vóór het afkondigen van de staat van beleg, niet strafbaar waren. De leider van de Turkse arbeiders partij is tot zware straffen veroor deeld voor het nastreven van een programma dat, toen het negen Jaar geleden werd afgekondigd, als vol komen wettig werd beschouwd. De Turkse minister van Buiten landse Zaken heeft na een vergade ring van de politieke commissie van de Assemblee, vorig Jaar december in Parijs, in eerste instantie scherp afwijzend gereageerd op het even tueel zenden van een missie van on derzoek naar zijn land. Tot nu toe heeft het voorstel geen steun gekre gen van niet-socialistische afgevaar- De postspaarbank is altijd vlak bi] woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9