Huis ter Duin' na restauratie 17 april weer in bedrijf Reeks van botsingen in Valkenburg en Rijnsburg Noordvleugel maakt in 1974 plaats voor congreszalen; restauratie- en nieuwbouwplan in fasen uitgevoerd Griffioen bestaat halve eew Ernstig gewond bij aanrijding in Katwijk Raad Benthuizen kiest vrijdag nieuwe wethouders KERKBEZOEK VOORSCHOTEN LOOPT TERUG Avanti-succes in Utrecht PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 24 JANUARI lf VOORSCHOTEN Begin febn ri bestaat de firma E. Griffioen Zonen in Voorschoten een hah eeuw. In haar geschiedenis we spiegelen zich duidelijk de ontwikl lingen in de kwekerswereld, kei merkend voor de periode 1923-ls Toen stichter E. Griffioen, die I jubileum in goede gezondheid ho| mee te vieren, op korte afstand de huidige vestiging in Oesgtge begon, teelde hij vooral pioenen, pinen, gipskruid en gebroken ha jes. Een vergeelde prijslijst toont beperkte omvang van het sortimt en de prijzen in 1929: eenjari Gypsophyla pan. 'Bristol Fairj kostte twaalf cent per stuk! Pj fiets bezocht Griffioen de beurzen Haarlem en Boskoop. ste en tweede fase, waarover nu reeds een beslissing is genomen en die ook de instemming hebben van het Noordwijkse gemeentebestuur, wil nog wel kwijt: "Reken erop, dat zo'n plan als wij nu realiseren handen vol geld kost. Het is leuk, dat exploitanten van hotels als het onze het hoofd niet in de schoot leg gen, maar initiatieven durven te ne men ze nieuw leven in te blazen en ze aan te passen aan deze tijd. Ove rigens was het wel vijf voor twaalf, want het is tegenwoordig niet een voudig meer geld aan te trekken, voor dergelijke restauratie- en nieuw- bouwplannen. Neem alleen de rente maar. Door die modernisering ra ken we beslist weer helemaal in. Om op de markt te kunnen blijven moeten de plannen in fasen wor den uitgevoerd. Dat zal begrijpelijk wel eens moeilijkheden geven, maar wanneer we de gasten wijzen op wat we van plan 'zijn te gaan doen, ne men ze dat ongemak zeker op de koop toe". Nieuwbouw Over de verdere plannen zwijgt Van Leeuwen als het graf. Van andere zijden horen we echter, dat er aan de noordzijde een appartementenge bouw zal komen en dat men zuide lijk een hotelgebouw heeft gedacht met uitsluitend kamers voor de gas ten en in de onderbouw een over dekt zwembad met sauna. Daarover moet echter nog uitvoerig worden gesproken en worden bezien of het financieel een haalbare 'kaart is. KATWIJK De 60-jarige brom fietser L. T. Best is gistermiddag rond één uur op de Julianalaan door een auto aangereden. Hij werd met ernstig hoofdletsel overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis en later naar het Academisch Zieken huis te Leiden. Zijn toestand was vanmorgen minder kritiek dan gis teren. De bromfietser verzuimde voorrang te verlenen aan een van de Nachte gaallaan komende personenauto. BENTHUIZEN De gemeenteraad van Benthuizen zal in de vergade ring die vrijdagmiddag om vijf uur wordt gehouden twee nieuwe wet houders moeten kiezen. In de raads vergadering van afgelopen maandag is men niet tot een verkiezing kun nen komen. Die nieuwe wethouders moeten om te beginnen een plan voor het ge meentebeleid ontwerpen, zo hebben de volksvertegenwoordigers afge sproken. Zo'n plan vinden ze nodig, omdat de ruzie-achtige begrotings behandeling geen nuttige gedachten- wisseling over het beleid heeft opge leverd. De leden van de confessiinele par tijen en de PvdA hebben gister avond geweigerd de wethoudersver kiezing vóór de afhandeling van de VOORSCHOTEN Bij de in Voorschoten gehouden tellingen van de kerkbezoekers is gebleken dat vooral het kerkbezoek in de St. Lau- rentius sterk is teruggelopen. De Laurentiusparochie telt 5000 paro chianen. Afgelopen weekeinde kwa men van deze vijfduizend parochia nen 850 in de Laurentiuskerk en 100 in de Aula in Noord-Hofland Het kerkbezoek in de Moeder Gods is aanzienlijk gunstiger. Deze parochie telt 2350 parochianen en hiervan be zochten 1237 de Moeder Godskerk. begroting te laten gaan. De vooi zette begrotingsbehandeling •niet meer dan een uitwisseling bittere verwijten. Daarna spraken de raadsleden dens een onderbreking van de va dering af de begroting verder n als hamerstuk af te doen en het gemeentebeleid later nog m praten, op basis van het beleid? dat de opvolgers van het afgetn wethoudersduo Rensink-Slootm moeten maken. De twee wethouders hebben genomen nadat ze in de eerste r van de begrotingsbehandeling kritiek te incasseren kregen va: confessionelen en de PvdA. Dies partijen eisten gisteravond da: wethouders him beleid en hun grating zouden verdedigen. De houders beperkten zich echter een afweren van de verwijten, d bij gesteund door VVD-raadsUd vrouw Lalleman. HAZERSWOUDE Tijdens internationaal tafeltennisser: dat Iduna in Utrecht organise* hebben de Avanti-leden Jan Wetten en Theo Louwers succe gespeeld. Jan van Wetten won toernooi van de spelers, die uit-ko in de overgangsklasse van de Nl Theo Louwers, teamgenoot van in Avanti's „eerste", werd door I naar de tweede plaats verwezen, en Theo samen legden beslag o eerste prijs bij het dubbelspel. NOORDWIJK AAN ZEE Een gedeeltelijk gemoderni seerd Grand-Hotel ,,Huis ter Duin" zal het komende bad seizoen de binnen- en buitenlandse gasten ten dienste staan. Met man en macht wordt thans gewerkt aan de grondige restauratie van de zuidvleugel. Het is de eerste fase van een vele miljoenen vergend restauratie- en nieuw bouwproject. Men hoopt er voor Pasen mee gereed te zijn, als dat lukt geschiedt de opening 1 7 april. Vast staat nu, dat een groot gedeelte van dit in 1887 door Heinrich Tappenbeck gestichte badhotel voor het nage slacht bewaard zal blijven. Zeker, er zal ook nieuwbouw op het ,,Huis ter Duin"-terrein worden gepleegd. Wat dat al lemaal gaat worden is nog niet exact bekend. Wel is het zo goed als zeker, dat de noordvleugel gaat verdwijnen en dus dit jaar voor het laatst in gebruik zal zijn. Op die plaats wil men een complex met congres- en vergaderzalen gaan bou wen. Daarmede, evenals met de restauratie van het roton degebouw, hoopt men na het badseizoen 1973 te kunnen beginnen. Dat is dan de tweede fase van het plan. Directeur Wim J. van Leeuwen de Koningin Astrid Boulevard. Het (53) zal de leiding krijgen over het gaat om in totaal negentig kamers, nieuwe Grand-Hotel „Huis ter Dus 180 bedden. Er waren in dat ge- Duin". Anderhalf Jaar geleden kwam bouw tot nu toe 83 kamers, doch hij naar Ncordwijk aan Zee om in door ongebruikte ruimten ook te opdracht van de E.M.S. de exploita- benutten heeft men dit aantal we- tie van dit meer dan 85 Jaar oude ten op te voeren tot 90. Er is in hotel van grote faam tot ver over de afgelopen weken heel wat ge- onze landsgrenzen heen te beëindi- sloopt. Wanneer dit gebouw straks gen. Nu is hij door de nieuwe ex- klaar is zal het inwendig niet meer ploitatiemaatschappij Duinholdings te herkennen zijn. De plafonds wor- B.V i.o. in Noordwijk aangezocht de den lager en iedere kamer krijgt directie te voeren. Duinholdings een badkamer met toilet en andere heeft „Huis ter Duin" overgenomen sanitaire voorzieningen. Een belang- van Polyrate N.V., een dochteron- verbetering. Wanneer binnen- derneming van Pakhoed N. V. in en buitenlandse gasten kamers ko- Rotterdam. men h"1"611 is steeds de eerste vraag of er ook een badgelegenheid en een toilet bij de kamer behoren. „Huis ter Duin" heeft in totaal 350 bedden. Rotonde Na deze eerste fase komt als het badseizoen ten einde is de tweede aan de beurt. Deze betreft het lage gebouw de zogenaamde rotonde tussen de noord- en de zuidvleugel, waarin de lounge, beneden- en bo- venrotonde, de grillroom en de bar zijn ondergebracht, alsmede de keu ken. Deze moeten dit seizoen nog als zodanig dienst doen, want anders heeft men geen ruimte waar de gasten hun maaltijden kunnen nuttigen en zich kunnen onderhou den. Dit gebouw zal ook helemaal aan gepast worden aan deze tijd. De keu ken, die nu beneden is gelegen, zal worden verplaatst naar de bovenste etage en komt daardoor vlakbij het restaurant te liggen, hetgeen na tuurlijk veel economischer is. Een heel werk, want men moet eerst Door Cees Combee Foto's Jan Holvast de nieuwe keuken helemaal be drijfsklaar hebben voor men de oude buiten bedrijf kan stellen. Het is namelijk de bedoeling van „Huis ter Duin" daar een jaarbedrijf te maken, dat dus zomers en geduren de de wintermaanden geopend is. Voorts wil men in deze fase de bouw van congreszalen ter hand nemen. Dit houdt in, dat de noordgevel zal moeten verdwijnen. Het is vrijwel zeker, dat deze dit Jaar voor het laatst in bedrijf is. "Huis ter Duin"-directeur Wim van Leeuwen, die in dit stadium van het creëeren van een nieuw grand- hotel over de plannen niets meer wil en kan vertellen dan over de eer Toch ja Van Leeuwen, die zijn leven lang nagenoeg niets anders heeft gedaan dan hotels te bouwen, restaureren en van de grond helpen en daartoe in 1950 begon met Carlton in Am sterdam om vervolgens vijftien jaar lang over de gehele wereld te zwer ven, zoals in Pakistan en Mexico, had aanvankelijk neen gezegd op de uitnodiging van Duinholdings B.V. de directie van Grand-Hotel „Huis ter Duin" op zich te nemen. ..Ik had er weinig zin meer in om opnieuw met de opbouw van een hotelbedrijf te beginnen," zegt hij, „maar tenslotte vond ik het toch een uitdaging. Nu ik eenmaal bezig ben vind ik het machtig. Er be staat zeker nog toekomst voor ho tels als dit. mits Je Je maar aanpast aan de eisen van deze tijd en iets doet aan slechtweerrecreatie voor de gasten". Alleen een paar ingewijden wisten, dat er de laatste weken driftig werd gesloopt in de zuidvleugel van „Huis ter Duin". Door het Rotterdamse ar chitectenbureau H. Nefkens werd een restauratie- en nieuwbouwplan ontworpen en na inschrijving werd de uitvoerin" daarvan in handen ge legd van het Katwijkse aanne mingsbedrijf Van Rhijn N.V. Dat is zeer snel met de werkzaamheden begonnen. Wanneer het enigszins m< jslijk is wil men de drastisch gerestaureerde en gemoderniseerde vleugel voor Pasen als het lukt 17 april officieel openen. Die eerste fase betreft de zuid vleugel, gelegen in de richting van De kamers in de zuidvleugel van "Huis ter Duin" worden geheel aangepast aan de eisen van deze tijd. De plafonds gaan omlaag en een gedeelte van de kamers wordt afgescheiden en inge richt als hadkamer met toiletgelegenheid en andere sanitaire voorzieningen. Het bedrijf hield zich aahvanki lijk vooral bezig met toelevert aan exporteurs in de bollenstreek in Boskoop, later uitgebreid met vering aart plantsoendiensten en li veniers. De ontwikkelingen van een ha) eeuw kwekersgeschiedenis hebba een duidelijk stempel op het bedj gedrukt. De nu aan de Leidse- Veurseweg in Voorschoten gelef kwekerijen hebben ruim vijftienhi derd soorten en variëteiten in c tuur, die met het oog op de verb via tuincentra steeds meer in worden gekweekt. De firma be intussen zelf een goed gesorte tuincentrum. De volgende stap vanuit de nieuwgebouwde kas b! misterijgewassen en later ook s bloemen te verkopen, aangevi met tuinmeubelen, gereedsc! meststoffen enz. Op het grote terras aan de zeezijde voor de zuidvleugel van Grand-Hotel "Huis ter Duin" staat een hijskraan, waarmee sinds gisteren de kozijnen en deu ren voor de buitenzijde naar bo ven worden gehesen. Men is thans druk met de restauratie van deze vleugel bezig. Kenners bezoeken het bedrijf om de uitgebreide collectie siergi sen, variërend tussen het nleti zwenkgras en de hoogste bamba riëteiten. Keukenkruiden en bod: bedekkers zijn uitvloeisels van nl we trends op het gebied van plantenlief hebberij Op vrijdag 9 februari zal v 17.00 - 19.00 uur in De Groote een receptie worden gehouden. VALKENBURG/RIJNSBURG In de Joh. Poststraat in Rijnsburg sneuvelde een lantaarnpaal doordat de chauffeur van een vrachtauto hem over het hoofd zag. De bestuurder heeft de door hem veroor zaakte schade bij de politie gemeld. Uit een schuur in de Elsgeesterpolder in Rijnsburg zijn 's nachts twee schapen ge stolen. Men heeft de deur van de schuur opengebroken om binnen te komen. In de auto van een 23-Jarige Rijnsbur ger trol de politie in Wassenaar twee ver boden wapens aan. Ook bij deze Jongeman thuis werd een vuurwapen aangetroffen. Bij dit vuurwapen was de nodige munitie. Omdat dit vuurwapen en de munitie on bevoegd voorhanden waren, zijn deze door de politie in beslag genomen. Tegen de eigenaar zal proces-verbaal worden opge maakt. De kerstboomverbranding heeft kenne lijk de Jeugd geïnspireerd tot meer brand jes. Afgelopen week hebben Jongens op eigen initiatief een vreugdevuur aange legd op het braakliggende terrein langs de Spinozalaan. Het spel met de dansende vlammen werd wreed verstoord door de komst van de politie. De Jongens zijn op het gevaar van hun spel gewezen. Daarop werd het vuur gedoofd. De bestuurder van een personenauto kreeg de schrik van zijn leven, toen hij op de Valkenburgseweg in Valkenburg een vrachtauto inhaalde. Terwijl hij naast de ze vrachtauto reed, kwam deze naar links. Beide auto's raakten elkaar, waardoor de personenauto naar links schoot. Uit de koers geraakt belandde de auto op het trottoir, waar hij werd gestopt door een lantaarnpaal. Deze lantaarnpaal sneuvel de. De auto werd zwaar beschadigd. Door een lek in de waterleiding is een, tijdelijk onbewoond, woonschip vol water gelopen en gekapseisd. Het woonschip ligt in de Rijn langs de Valkenburgseweg in Valkenburg. Twee takelwagens en de brandweer hebben een ochtend werk ge had om de boot weer drijvende te krijgen. Dat is gelukt, maar de schade aan het woonschip is aanzienlijk. Op de Oegstgeesterweg, de Dijk, vóór de aldaar gelegen woonschepen, zijn afgelo pen week twee aanrijdingen geweest. In beide gevallen werd de aanrijding veroor zaakt doordat de bestuurders werden ver blind door een tegenligger, waardoor zij een geparkeerde auto niet zagen staan. Bij de eerste aanrijding was dit de be stuurder van een BMW die tegen een stil staande Mercedes aanreed. De klap kwam zo hard aan, dat de Mercedes in het land terecht kwam. Er moest een takelauto aan te pas komen om de gehavende auto weer op de weg te krijgen. In het tweede geval werd een gepar keerde Opel door een Volkswagen geramd. Ook dit ging niet zachtjes. Door de aan rijding schoot de Volkswagen naar links en kwam op de linkerrijbaan terecht, daardoor ontstond weer een botsing met twe tegenliggers. Alles bij elkaar een flin ke schadepost voor de verzekeringen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Rond het middernachtelijk uur raakte op de Noordwijkerweg in de bocht bij het Noordeinde een Ford Capri in een slip. Na een giy-schuif-party kwam deze auto dwars on zijn rijrichting op de linkerweg helft terecht. De bestuurder van een hem tegemoet komende Simca zag de wagen op zich afkomen. Voor deze iets kon doen, volgde een frontale botsing. Beide auto's waren rijp voor de sloop. De Simca- bestuurder werd aan zijn gezicht gewond. Dokter Van de Water verleende genees kundige hulp. In diezelfde nacht, om ongeveer J5.00 uur, ging er in dezelfde bocht weer een auto aan het schuinmarcheren. De auto schoof een verkeerszuil van de weg. De auto kwam er met lichte schade af. Dank zij het stille uur waren er geen persoon, lijke ongelukken. Men wordt er nogmaals op geattendeerd, dat de eigenaar van een hond de nodige maatregelen moet nemen, opdat de om geving geen last ondervindt. Er wordt nogal eens geklaagd, dat de buren last hebben van blaffende, opgesloten honden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4