Niet als eenoog koning la -Jo willen bewoners verkeer uit Pieterswijk weren Ruim halve ton verduisterd bij Leids bedrijf Afscheid J. B. Volkers na ruim 40 jaar onderwijs ISDAG 24 JANUARI 1973 ETOEN Het actiecomité Pie- 1JJ rijk is voor gedeeltelijke afslui- - de wijk, op verantwoorde niet door het afsluiten van Pieterskerkstraat, zoals wethou- Kret voorstelde op de hoorzit- Deze hearing werd gehouden de bewoners inspraak te geven de plannen met hun wijk, die laakt moeten worden met het oog de voorgenomen afsluiting van LEIDEN "Het ergste heb ik gevonden dat ik door over belasting van mijn werk prikkelbaar werd voor de kinderen. Toen ik dat in de gaten kreeg ben ik gestopt. Tenslotte is het 20 dat het beste voor de kinderen niet genoeg is." Dit zegt de heer J. B. Volkers, vanaf 1962 hoofd van de open bare school voor buitengewoon onderwijs, verbonden aan het Leids pedologisch instituut. „Liever niet, ik hou niet zo van die persoonsverheerlijking", ant woordde hij toen ik hem belde voor een gesprekje na.v. zijn ontslagaanvraag. Later bedacht hij zich: „Kom toch maar, mis schien is het wel goed voor het onderwijs en de kinderen als er publiciteit aan wordt gegeven". Een uur later werd ik binnen gelaten in een sfeervol ingerich te woonkamer in de Spaarga renstraat in Oegstgeest. Ruim, veel lidht, moderne schilderijen aan de muur, twee grote plan ten die tot aan het plafond rei ken en een veelkleurig wand kleed. „Dat heb ik gemaakt. Je krijgt met een gekke man te doen, die naait en borduurt". Na de koffie gaan we naar boven voor een rustig gesprek. Het atelier en werkkamer van Volkers staat vol met zelfge maakte schilderijen en penteke ningen. Aan de muur hangen kindertekeningen en poppen. In een hoek van de kleine ka mertje staan en liggen allerlei soorten mooi gevormde stron ken uit alle delen van de wereld. Verder op een ruwe houten tafel verfpotten, kwasten, houtskool, klei en andere attributen. „Ik heb altijd ontzettend ge noten van mijn werk en de kin deren. Maar het werd op een gegeven ogenblik te veel en dan moet Je er een streep onder kunnen zetten. Je moet als on derwijzer met elan, inventiviteit en enthousiasme werken. Kri tisch zijn tegenover Jezelf en je open stellen voor nieuwe ideeën zijn voor een onderwijzer van het grootste belang. Anders be staat het gevaar dat je als een oog koning wordt in Je klas". Volkers is in 1909 in Leiden geboren. Op zijn 21ste haalde hij zijn hoofdacte. Hij wilde zich nog niet direct vastpinnen op het onderwijs en besloot .kun stenaar te worden. Na de oorlog kreeg hij het lidmaatschap van de Nederlandse Kunstkring. Vlak daarna werd hij onderwij zer op de lagere school „De Graankorrels" in de Haver- en Gortbuurt. In 1962 besloot hij mee te doen aan de experimen tele lagere school, verbonden aan het pedologisch instituut, waar men kinderen die niet goed mee kunnen draaien in het normale onderwijs, probeert bij te sturen. Studenten geven de theoretische begeleiding en kunnen die theorie ook direct op school in de praktijk bren gen. Volkers: ,Die begeleiding en samenwerking zijn ontzet tend belangrijk voor een derge lijke school. Elk kind krijgt op school individuele aandacht: het begint al met een rapport als het voor het eerst hier komt. Het instituut bestudeert de kin derenen geeft aanbevelingen." Wat voor soort kinderen zijn het die hier op deze school ko- „Over het algemeen kinderen uit zwak-sociale milieus. Zij zijn vastgelopen in het onderwijs en hebben zodoende een grote ach terstand op andere kinderen. Bijv. taalachterstand. De kinde ren hebben over het algemeen het geloof in zichzelf en ook in die van anderen verloren. Wij Door Ida Overdevest Foto Jan Holvast proberen het kind weer bodem onder de voeten te geven, zich thuis te laten voelen. Het moet zich kunnen ontladen zonder veroordeeld te worden. Je moet als onderwijzer niet alleen zeg gen dat is fout, maar ook, dat is goed. Je moet proberen zicht te krijgen op het wereldje van het kind en van daaruit benaderen. Het is niet zo dat we alleen kinderen uit zwak-sociale mi lieus hebben. Jé moet de kinde ren verspreiden. Anders gaan de kinderen steeds meer van elkaar verschillen en kunnen ze niet meer met elkaar omgaan. Kin deren kunnen Juist van elkaar erg veel leren". Is het tempo dat het leven van tegenwoordig ook van kin deren eist ndet te hoog? „Dat geloof ik wel Ja. Er komt zoveel op losse schroeven te staan, een kind weet vaak niet Als kind de betrekkelijkheid van het leven beseft of aan den lijve ondervindt, dan is het mis. Dan gaat de angst een hartig woord je meespreken en dat werkt heel diep in op het gevoelsleven van het kind. Dan gluurt de paniek om de hoek. Ik ben ook tegen elk wedstrijdprincipe. De huidi ge sport maakt veel kapot bij kinderen. We willen van de kin deren geen meelopers maken. Ze moeten zich bewust worden van hun situatie. Het betekent niet, dat je de kinderen een idee moet opdringen. Je moet goed kijken wanneer iemand daar rijp voor is. Als Je een korreltje zaad in goede aarde gooit is het maar de vraag ontkiemt". Hoe denkt u o\ king met wijkcentra en ouders? „Samenwerking is noodzake lijk. Want wat heb je eraan als je een kind uit bijv. een sane- ringsbuurt van half negen tot half vier een prettige tijd te bezorgen en het komt later weer terug in die ellendige wijk waar hij niet kan spelen, of bij ouders die hem niet opvangen. Je moet met zijn allen de belangen van het kind behartigen. De school kan geen op zich zelf staand instituut je meer zijn". Volkers was in 1956 de op richter van de school voor es thetische vorming. De kinderen kunnen hier werken met verf, houtskool, klei of linoleum fi guren, kortom met alles wat ze maar willen. „Dat heb ik altijd boeiend werk gevonden. Juist bij kinderen die zich niet zo goed kunnen uiten, kunnen heel creatief zijn. De fantasie van de kinderen is zo natuur zuiver en prachtig. Volstrekt primaire gevoelens. Dat kunnen wij als volwassenen niet meer; wij zijn be ontwikkeld daarvoor. Op een gegeven ogenblik had ik ook voor dit werk geen tijd meer. Toen heb ik als prioriteit onderwijs gesteld. Ik heb toen ook mijn lidmaatschap van de Nederlandse Kunstkring opge zegd. Daar heb ik nu weer alle maal tijd voor, gelukkig. Ik ben niet bang dat ik me zal ver velen. Het is ook wel erg moei lijk aan de andere kant de school en de kinderen voorgoed vaarwel te zeggen. Ik ben erg blij met de kentering in het huidige onderwijsbestel. Toen wij met het experiment op de school begonnen stonden nog erg veel mensen hoofdschud dend langs de kant. Nu zijn nieuwe ideeën over onderwijs wel tot de meeste scholen door gedrongen. Van alle kanten is er ineens belangstelling. Ik Juich dit alleen maar toe. Want de kinderen verdienen het aller beste". DEN HAAG De officier van Jus titie bij de Haagse rechtbank. 11 ir R. J. Beer heeft gisteren een gevan genisstraf van vijf maanden, waarvan één voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest geëist tegen een 39- jarige vertegenwoordiger uit Haar lem De man stond terecht omdat hij in de periode van januari 1971 tot april 1972 55.000 gulden had verduisterd bij de internationale handelsmaatschap pij Imenexco in Leiden. De vertegenwoordiger leverde voor deze maatschappij goederen aan cliënten in het hele land. Van het geld, dat voor deze goederen ontving kocht hij een drive-in woning en be gon hij een eigen zaak. Voor de rechtbank verklaarde de verdachte, dat de admistratie van Imenexco slecht werd bijgehouden Zo slecht, dat de knoeierijen van werknemers niet werden opgemerkt ,.De verleiding was voor mij dan ook erg groot", zei de vertegenwoor diger. wiens praktijken pas aan het licht kwamen na een faillisement var één van de afnemers van het han delsbedrijf. Ook officier van Justitie mr. Beer wees op die bijzonder sleahte admini stratie van het bedrijf. Hij vroeg zich af of het niet tijd werd om het bedrijf door te lichten. „Zelfs nu is men er nog niet achter hoeveel geld Haarlemse beurs gaat niet door LEIDEN/HAARLEM De Huis- houdshow Haarlem "73 die door het Leidatocomité uit Leiden zou wor den opgezet gaat niet door. Het co mité deelt mee dat B. en W. van Haarlem geweigerd hebben hun fiat te geven aan het beschikbaar stellen van het Stationsplein, nadat gemeen telijke instanties hun goedkeuring er al aan hadden gegeven. Andere ter reinen voldoen niet aan de eisen die het comité stelde om de beurs succesvol te laten zijn voor stand houders en organisatoren. Het comi té zal nu alles in het werk stellen, om in het voorjaar van 1974 wel een voorjaarsbeurs in Haarlem te kunnen houden. er in de afgelopen jaren door hei 'rommelen" van werknemers is v*>- ciwenen", aldus mr. Beer. Verdediger mr. J. -an Son vond dan ook crat Imenexco om de verduiste ringen had gevraagd. „Mijn cliënt wilde graag een eigen zaak beginnen, had daar zelf geep geld voor. maar kreeg die zaak als het ware op een presenteerblaadje aangeboden. De geëiste straf noemde hij te zwaar, omdat naar zijn mening de vertegenwoordiger al genoeg was gestraft. „Drieënhalve maand heeft hij in voorarrest gezeten en hij heeft zich grote financiële moeilijkheden op de hals gehaald. Ik verzoek u hem on middellijk :n vrijheid te stellen" De rechtbank ging op dit verzoek niet in en bepaalde de uitspraak op 7 februari. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot by- stand in het pastoraat te Bussuni' J. Papineau Salm, te Castricum. Geref. Kerken J. Kuiper te Aangenomen naar Zwijndrecht- Groote Linat: F. B. Fennema te De Bilt; de benoeming tot wetenscnap- pelijk hoofdmedewerker aan de theo logische Hogeschool te Kampen: drs H. Reenders te Kupang in Indonesië Chr. Geref. Kerken: Bedankt voor Leeuwarden als mis sionair predikant voor de arbeid Vendaland: D. C. Coetsee te Bongo!a in Zuid-Afrika. 9 Voetbal Bayern München, te genstander van AJax in de kwart finales van het toernooi om de Eu ropese beker voor landskampioenen, heeft gisteravond in Birmingham een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen de Engelse tweede divisieclub Aston Villa. De ontmoe ting eindigde onbeslist: 11. let actiecomité heeft nu een plan ediend met de vraag om het spoe-1 uit te voeren. Maatregelen zijn korte termijn nodig in verband de afsluiting van het Rapenburg werkzaamheden aan de walkant, s het plan van het actiecomité; randeringen in verkeersregels de reconstructie van straten om moeilijk te maken voor het door inde verkeer. ange Brug: Één-richting verkeer af Zonneveldstraat tot Rapenburg, hfl'.toirs verbreden. Parkeerverbod. H( ten en Lossen voor 12 uur. bnneveldstraat: Verkeer in beide neiv dingen. Parkeerverbod aan hui- ikant. Verandering van trottoir en snvoorziening. ïerensteeg Inrij verbod voor beide tóngen, met uitzondering voor de foners en bedienend verkeer. Htjes voor huizen plaatsen. Groen- ng aanbrengen. Verkeer, ïijden via Rapenburg en inrijden Salomonsteeg: Afsluiten in beide atingen en groenvoorzieningen aorengen. Hleuwsteeg: Verkeer in beide rich ten vanaf Kloksteeg tot Zonne- -dstraat. Herstel van de trottoirs sl' 'V de huizen Parkeerverbod. Kloksteeg; Eenrichtingsverkeer Baf P eterskerkhof richting Nieuw- Inrij verbod vanaf Rapenburg. uitrijden via Kloksteeg naar «burg vanaf Pieterskerkhof. PieterskerkhofEenrichting ver- vanaf Nieuwsteeg. Parkeerver- langs de huizenkant dit vanaf wsteeg tot Pieterskerkstraat en AU' 1 ENTIE GOUDEN Kwaliteits-Sieraden sn de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. groenvoorzieningen, dit afzetten met paaltjes. Ook de grond om de kerk van groen voorzien. Pieterskerkstraat: Eenrichting ver keer vanaf Pieterskerkhof Straat versmallen door een trottoir aan te leggen aan de huizenkant, of een andere afdoende voorzieningen aan brengen. Pieterskerkgracht: Verkeer in bei de richtingen Parkeergelegenheid handhaven. Lokhorststraat: Verkeer in beide richtingen en stopverbod. Muskadelsteeg: Afsluiten voor al het verkeer. Gerecht: Verkeer in beide richtin gen. Parkeerverbod aan de rechter zijde, vanuit de Lokhorststraat. Houtstraat: Na de werkzaamheden aan het Rapenburg. Eenrichting ver keer vanaf het Rapenburg. Parkeer verbod aan beide zijden. Papengracht: Verkeer in beide rich tingen. Parkeergelegenheid handha ven. Inrij verbod vanaf de Breestraat. Rapenburg: Tusseneffect is niet haalbaar omdat de Doelenbrug te smal is. De parkeermogelijkheden worden door deze maatregelen slechts weinig ingekrompen. De bewoners van de straten waar een parkeerverbod gaat gelden kunnen gebruik maken van de volgende parkeerplaatsen: Pieters kerkstraat, Pieterskerkhof, Pieters kerkgracht, Papengracht, Pieters kerkplein, Steenschuur en Douza- straat. Het Pieterskerkplein kan als par keerterrein gebruikt worden zolang er voor de kerk en het plein geen duidelijke bestemming is. Het gaat de wijkbewoners wel aan het hart dat het plein hiervoor gebruikt wordt. Op het ogenblik wordt er bijna niet ge parkeerd, alleen op zaterdag en op de donderdagavond is het plein vol- De verklaring hiervoor is dat win keliers, personeel, werknemers Rijn land, werknemers van andere bedrij ven zal b.v. universiteit en rijk, de afstand net iets te groot vinden om iedere 2 uur de parkeerschijf te ver zetten. Het verzetten van de parkeerschij- ven gebeurt wel in andere straten De eigenaars van de winkels in de Breestraat, die déar tegens wonen, worden nu nog steeds in de gelegen heid gesteld hun auto's voor de win kel te parkeren en iedere 2 uur de schijf te verzetten. Volgens het actie comité vergeten zij dat zij de par keerplaatsen innemen van klanten. Als bewoners van deze historische wijk is het actiecomitévan me ning dat deze in het centrum gele gen wijk niet de Juiste parkeerplaats is voor personen die niet bereid zijn een stukje te lopen of om een ande re vervoersmogelijkheid te kiezen. Op dit ogenblik is het zo dat de consu ment de bekeuringen betaalt omdat de middenstand zo gewiekst is de ze te ontlopen. Het actiecomité vindt het Jammer, dat ze opze manier hun klanten de stad uitjagen. zoeken op het terrein aan de Wit- Voor studenten die van zondag- te Singel, avond tot de vrijdagmiddag op één Wat betreft de groenvoorzieningen houden plaats parkeren is een oplossing te zullen de bewoners alle mede werking alléén verlenen, om de wijk een levend en Hiervoor moeten rijk, universiteit en gezellig aanzien te geven. Het schoon gemeente zich ook meer inspannen. de wijk kan echter niet Luchtfoto Henk Westering en Piet de bewoners afkomen, de Nijs.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3