Wonen in Leiden: dak boven je hoofd en zenuwen in je Hjf agenda Niet al te veel vakleerkrachten in dienst nemen Voorstellen van B en W en PvdA over Vlietpark Raadslid Looyestijn komt met aanvullingen op nota van Leidse Werkgroep Milieubeheer Leiderdorpse VVD-ers willen een trimbaan Isolatie van flats voldoet aan eisen it Woensdag LEIDEN Wonen in Leiden. Daar verstaat men onder: een dak boven je hoofd hebben. Of dat dak dan waterdicht is doet niet eens ter zake. Je hebt een paar vierkante meter waar je je meubeltjes op kunt zetten en dat heet in Leiden „wonen". Een paar jaar geleden nam een jong echtpaar dat heel letterlijk. Ze hadden geen huis maar wel een kind. Ze konden nergens meer terecht en legden hun moede hoofden tenslotte maar te rusten onder het dak van de Korenbeurs jrug. Da's ook een dak boven je hoofd. Ze werden al snel overgebracht naar het politiebureau, waar ze een echte cel (ieder één en apart van elkaar) kregen en ten slotte gaf de gemeente hun een huis. Een voorlopig huis. 't Is nu twee Jaar later. Ze zitten nog steeds in hun voorlopige woning te wachten op een echt huis. Koos en Hetty van Weerlee wonen momen teel in een voormalige bejaardenwo ning aan de Ververstraat. Een Jong echtpaar met nog een heel le ven voor zich. Na twee Jaar aan de Ververstraat met de vijfjarige San dra en de twee Jaar oude Dorine. Hetty is, ondanks haar stevige ast- Door Ronny Vink VOORSCHOTEN De Voorschotense gemeenteraad maakte het tijdens de algemene beschouwingen rondom de onderwijs begroting voor 1973 de wethouder niet erg moeilijk. Wethouder Esselaar (KVP) zorgde zelf voor een schokeffect door de raad te zeggen: "We moeten ons realiseren met wat voor een snel tempo de gezinsverdunning plaatsvindt. Binnen enkele jaren zullen er een aantal scholen in Voorschoten verdwijnen. De vraag is of ieder wijk nog wel een eigen school voor basis-on derwijs kan behouden of krijgen". ma, aan het roken geslagen. "Ik kan er niet afblijven. Ik wordt sta pel gek in dit huis. Als ik ophoud met roken kunnen ze me voor een half jaar naar Endegeest brengen'*. Koos: "Je wordt er moedeloos van. Ik ben nou al een tijd werkloos. Ik heb reuma in m'n arm en wordt overal voor afgekeurd. Wat ik ook probeer, ik kom niet aan de slag. Nou zit ik thuis, 's Morgens doen we 't huls even samen en om tien uur zijn we klaar. Kan Je gaan zitten wachten tot de kinderen uit school komen of tot de tv aankan. Moet Je naar al die rotprogramma's gaan zitten kijken. Er wonen in dit huis zes gee innen, 't Is een voormalig be jaardenhuis dus de huizen zijn klein. Een kamer, een slaapkamer. Geen aparte keuken, die is in de kamer gebouwd, gee«n douche. Naast ons woont een gezin, boven ons woont een gezin. Onder ons woont een oude vrouw. Als die kleintjes een stap verzetten bonkt ze tegen 't pla fond. Hetty, die zenuwachtig en snel praat: "De kleine was naar school geweest. De hele dag was ze weg. Ze was een minuutje thuis en deed voor wat ze had geleerd: klap, klap, stamp .stamp. Gelijk die vrouw be neden kwaad. Nou toen heb ik een half uur op de grond staan springen. Ik kan die kinderen verdorie toch niet aan de tafelpoot binden?" zoveel mis te gaan om hier al die gezinnen te laten verbranden. Boven woont een vrouw van 84 jaar. Die kan nooit wegkomen bij een flinke brand. Alle vloeren zijn van hout. We hebben een slaapkamer met z'n vieren. De kinderen moeten echt niet verder groeien want ik weet bij god niet waar ik een groter bed moet neerzetten. Het is ook niet goed. Als we de knop van de deur aanra ken zitten ze al recht overeind in bed. Bovendien zijn die kinderen toch al zo vroeg wijs". Elke stap In het uurtje dat we bij Koos en Hetty hebben gezeten hebben we iedere stap die bij de buren werd gedaan, kunnen volgen. Boven krijst een baby, bij de buren staat de ra dio aan. Als Hetty zit te naaien, dreunt haar machine door het hele huis. Koos: 'Kijk, ik kan wel kwaad worden op m'n buren, maar we moe ten proberen er het beste van te ma ken. Ik kan beter kwaad worden op de gemeente die ons in deze keet laat zitten. Ik ben al zo vaak ge weest en ondanks alle urgentieverkla ringen en doktersbriefjes hoor Je steeds: "Ja, we kunnen u niet hel pen. Maar u moet blij zijn, u hebt een dak boven uw hoofd". Jawel, nou meneer, ik wil wel een tijdje met u ruilen. Kijken wie het beter heeft". LEIDERDORP De afdeling Leiderdorp van de WD houdt morgenavond een ledenvergade ring in het clubhuis van "Alec- to" aan de Hoogmadeseweg. Op de agenda staat onder andere een bespreking over de gevolgen van de WD-verkiezingsoverwin ning in Leiderdorp en het na praten over een enquete die de WD in Leiderdorp onder hun leden gehouden heeft. Enkele uitkomsten van deze enquête, zijn dat 60% kiest voor Leider dorp als forensengemeente 95% is tegen annexatie door Leiden. De afstand huis-school is bijna de belangrijkste factor bij de schoolkeuze. Ruim 70% vindt de sportaccommodatie on voldoende, 80% is voor fluoride- ring. Op de door de WD-ers in vragen als: Vindt u dat u voor uw boodschappen genoeg varia tie in winkels hebt in Leider dorp? (Antwoord van de mees ten: Neen). Op de vraag of men suggesties had voor de gemeen te ten aanzien van de bevorde ring van sport werd als antwoord gegeven: trimbaan, sporthal en vrij te verhuren tennisbanen. In teressant vraagje was: of men een "creatief centrum" zou be zoeken met b.v. gelegenheid voor schilderen, boetseren, volksdan sen enz., gesteld dat zo'n cen trum er zou zijn; 29 WD'ers ant woordden Ja en 26 antwoordden daarop neen. 4 hadden géén me ning hierover. Op plaatselijk verkeersgebied wilden de mees te "geïnterviewden" een snel- bus naar het Leidse station en een maximumsnelheid ran 70 kilometer over de Engelendaa-l. Regionaal wilde men betere bus verbindingen naar Amsterdam en het Rijngebied. Op het ogen blik wordt er in de gemeente niet gespoten met herbiciden/insecti ciden om het milieu zo schoon mogelijk te houden. Op de vraag of men het, welig toeren van onkruid" een bezwaar vond zeiden 20 mensen Ja en 31 neen. Op de vraag hoe het onkruid bestreden moest worden wil den er 8 wel spulten en 28 wie den. Negenentwintig Leiderdor pers wilden daaraan dan ook hun vrijwillige medewerking verlenen. Deze enquête was een uitzondering van de WD-activl- tedten in Leiderdorp, welke als gevolg van de verkiezingen zich voornamelijk afgespeeld hebben in regionaal verband en voor al gericht op de landspolitiek. en is ook dankbaor door de WD- fractie in de gemeenteraad ge bruikt voor de algemene be schouwingen. Gemeenlanclshuis (Breestraat) Vi enigde vergadering Hoogheemraad schap Rijnland 10.30 uur voorin. Oegstgeest Qeversstraat 65) So telt voor kamerbewoners 8.30 nam. 1 uur 's nachts. DIJkstraat 2a Spreekuur sociale raadsvrouw 1011 uur vorm. Stadhuis Spreekuur sociale ra* nam. Jeugdhaven. jeug it 19 Spreekuur Chr. ale 7—8 uur nam. Speeltuingebouw Ten Katestn 4.30—6 iat -10.30 iat 19 gratiecentrale 7- l!ëtelt Human 1 tas 2~ï Oegstgeest (Kennedylaan 11 formatie-avond Baha'i 8 uur nam. Nieuw Minerva Ned. Maatschap voor Nijverheid en Handel. Spr 3 mr. H. J. Hofstra over "Inflatie lastlnghefflng" 12.30 uur nam. Donderdag Stadhuis Openbare vergadering coi missie voor volkshuisvesting r~ bare werken, 4 en 7.30 uur nan Voorschoten (Cultureel centrum) Opvoering van "Going Home" 8.15 nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Jew sociëteit v.a. 16 laar 8—12 uur r— Stadhuis Spreekuur sociale vrouw 6—8 uur nam. Breestraat 19 Socletelt voor gehj dicapten 25 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twenti (voor kamerbewoners en alleensUi den) 912 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven, jeugdi fé 7.30—10.30 uur nam. Morsweg 10 Werkgroep monun ten 7.30 uur nam. Idem werkgroep VRIJDAG Oegstgeest (Geversstraat 65) Societ voor kamerbewoners 8.30 uur 's nachts. [endrlkplantK 25) Gespreksavond Baha'i LEIDEN Op 29 Januari kan de raad gaan praten over een voorstel van B. en W. over beplanting langs de Plesmanlaan. Dat antwoorden B. en W. op schriftelijke vragen van de raadsleden Amptmeijer (PSP) en Jonker (PvdA). Eind 1971 had Jon ker om dit voorstel gevraagd om dat hij vreesde voor grote geluids hinder in de 161 huizen aan deze laan vlakbij een grote ver keersader. B. en W. zeggen, dat steeds nauw keurig wordt nagegaan of geluids- isolerende voorzieningen nodig zijn. Balkons en galerijen kunnen in be paalde gevallen van geluidsabsorbe- rende constructies worden voorzien. Voorts is een doelmatige indeling van flatwoningen van groot belang. In het algemeen kan worden gesteld dat alle ten dienste staande midde len toepassing vinden om hinder van lawaai, tot een minimum te be perken. 1.15 it Twente (voor kamerbewoners en alleensUi den) 9-12 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven, Soos kei 8-11 uur nam. jaarden Soc. Medisch Adviesbureau 4 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59) KUi Politie Muziekgezelschap Doelenkazerne Kon. Ned niging Spr. dhr Gommers Kon. Ned. Jagersver! r Gommers over op Jacht op Ameland' De isolatie van het complex flat woningen aan de Plesmanlaan vol doet aan de daarvoor gestelde eisen. Zoals in het onder punt 1 vermeld de I.S. no. 24 is aangegeven, zullen aan de Plesmanlaan dichte groen- Rijmancifiat gordels worden aangebracht. nam. De inhoud van het van de Natio nale Gezondheidsraad, dat mede aanleiding ls geweest voor de vra gen van Jonker en Ampmeijer is ons bekend. Zoveel mogelijk en waar noodzakelijk wordt hiermede rekening gehouden. Voor een verde re advisering is ingeschakeld ëe landelijk functionerende Stichting Geluidshinder. Eveneens zal aan dacht worden geschonken aan de terzake door het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de Rijks universiteit gezonden brief van 5 december 1972, welke in de raads vergadering van 11 december 1972 dllk 33. Openingstijden: dagelijks ter behandeling in handen van o de Raad voor de Milieuhygiëne Apotheken Voorschoten, Leidse weg 66. Wetswimkeltje Juridisch adviesbureau rechtskundige bijstand. Adres Leids Volkshuis Apotheke maandag). Dagelijks te bereiken dens de kantooruren tel. 30775 derdagavond van 7-9 uur. SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdienst (01710)—25202 Voor alle die in me lijkheden verkeren bereikbaar werkdag van acht uur nm tot uur vm. doorlopend ln het weekt Stapelgek De onderwijs-deskundigen in de raad hadden te voren hun mening kenbaar gemaakt over de f 75.000 welke als randvoorzieningen onder wijs op de begroting 1973 staan. Mevrouw Scheffer WD) aarzelde niet om nadrukkelijk te stellen dat de school de kinderen lezen, schrijven en rekenen moet bij brengen. Wanneer dit niet in deze volgorde gebeurt, dan leren de kin deren niet denken en de gevolgen van het kwaliteitsverlies bij het on derwijs zijn dagelijks te zien, aldus mevrouw Scheffer, bij de geëmo tioneerde, onberedeneerde en onge nuanceerde reacties van vele Ne derlanders ten opzichte van de ge beurtenissen in de omgeving. Daar om dacht mevrouw Scheffer bij de randvoorzieningen eerder aan taalonderricht, dan aan vakleer krachten, die alleen creativiteit eri musische vorming beogen. Ook raadslid Uyterlinde (PCG) meende dat niet te veel vakleer krachten moeten worden aangetrok ken te meer daar deze meestal bui ten het schoolgebeuren staan. Raadslid Marcelis (KVP) be klemtoonde dat rekenen, schrijven en lezen niet alles is, maar hand vaardigheid een even grote waarde heeft. Raadslid Mennema (PvdA) stelde dat onderwijs meer is dan alleen de materiele behartiging door de gemeente en hij bepleitte de aanstelling van een schoolbioloog. Raadslid Goosens d>*66) vroeg om de bevordering van buitenschoolse acti viteiten. Wethouder Esselaar ging in bij de beantwoording op de vragen over mobiele lokalen, de Maria- school en de Boschgeestschool. De gemeente is nog in overleg met het rk. schoolbestuur over een eventu ele bouw van de Mariaschool in de wijk Adegeest, de Boschgeestschool wordt tegen gehouden door de be zwaarschriften van enige wijkbewo ners tegen de situering van de noodschool. De schoolraad voor het openbaar onderwijs functioneert niet Juist, omdat er te veel wisse ling is in het bestuur. Handvaar dig heidslessen op de basisscholen zijn noodzakelijk, want dit is in Voorschoten een achtergebleven ge bied. Tot slot verzocht de wethou der de raad om spoedig om de tafel te gaan zitten om de leegloop van de basisscholen te bepraten. Koos: .Omdat we weinig huur betalen kan ik er een autootje op na houden en dat doe ik alleen om er af en toe met z'n allen uit te kunnen anders worden we stapelgek. Dit huis is brandgevaarlijk, de brandweer heeft het tegen de ge meente gezegd. We hebben een brandje gehad en konden dat nog op tijd doven. Maar er hoeft niet HAZERSWOUDE Tafeltennis vereniging Avanti probeert voor 16 februari drieduizend loten van één gulden per stuk aan de man te bren gen. De opbrengst vloeit voort naar de kas ter financiering van het club huis, dat Avanti wil gaan bouwen. Avanti's erelid W. van Beek zal de trekking van de prijswinnaars op 16 februari verrichten. LEIDEN B. en W. van Leiden willen dat de raad zich maandag uit spreekt voor een wijziging van de huidige bestemmingsplannen voor het Vlietpark. De plannen die er nu zijn da/teren nog van 1960, toen het gebied nog in bezit was van de gemeente Zoeterwoude. In een be geleidend schrijven merken B. en W. op, dat het de vraag is of niet een deel van het plan bestemd zou moe ten worden voor een eventuele uit breiding van de wijk Meerburg. Het college wil in elk geval voorkomen, dat er nu al werkzaamheden worden uitgevoerd die een dergelijke uit breiding in de weg staan. Ook het PvdA-raadslid mevrouw Kerling heeft haar gedachten over het Vlietpark laten gaan. ZIJ wil dat de raad B. en W. verzoekt om op papier te zetten wat men precies voor doelstellingen heeft voor het ge bied. Daarbij zou o.m. aandacht moeten worden geschonken aan de vraag welke functies het gebied moet gaan vervullen, en hoe die nieuwe functies zich verhouden tot de be staande. Zij wil ook, dat er, met na me over eventuele woningbouw, cij fers op tafel komen. Bovendien wil ze dat op papier gezet wordt hoe het hele plan voor het Vlietpark uitge voerd kan worden. In een begeleidend schrijven merkt het PvdA-raadslid op, dat het park voornamelijk recreatiegebied moet gaan worden. Zij stelt vast, dat B. en W. en de raad over de doelstellin gen als recreatiegebied nog geen uit spraken hebben gedaan. Wel is er een plan van de Nederlandse Heide maatschappij. Tegen dit plan heeft mevrouw Kerling een aantal bezwa ren. Zij vindt dat er teveel door gaande autowegen in zijn opgenomen. Deze grote toegankelijkheid voor auto's vindt zij "overbodig". Ook de ruimtelijke indeling van het plan roept bij haar vele vraagtekens op. "Een onnodig kostbaar plan, dat veel van de bestaande natuur aan tast en onvoldoende van de bestaan de voorzieningen uitgaat", is haar conclusie. Zij wil de wijk Meerburg uitbrei den in het gebied, terwijl de vuil stortplaats naar haar idee goed kan worden opgenomen in een toekom stig wandelgebied. In elk geval moet er volgens haar snel een plan ko men voor het gebied ten noordoos ten van de spoorlijn. De concentra tie van sportvelden zoals die in het plan van de Nederlandse Heide maatschappij is gedacht, vindt zij niet ideaal. Het Vlietpark zou naar haar idee vanaf bestaande autowe gen bereikbaar moeten zijn. Binnen het gebied moeben er alleen doodlo pende autowegen komen naast een aantrekkelijk fietspadennet. In de commissie stadsontwikkeling is gisteren meegedeeld, dat er door het gemeentebestuur een plan is ont wikkeld, dat 600 huizen in het Vliet park als uitbreiding van Meerburg omvat. In totaal zal de wijk dan uit 1550 huizen bestaan. maandag acht uur v.m. Gezinsverzorging Aanvragen hulp oejaai durig zieken en gezinsver. singel 8 tel 24800 9-10 Aanvragen voor naive dagen: l:e cerkerkelljke opleidingsschool vooi zlnsveraorglng Ettjnaburgerweg 86 Dienstverlening Bumanltas, bang gracht 246a Spreekuur maandag 11 2.30 nuur nam., woensdag 9.30-10 voorm. tel 26277 Koord-studio vragen. Hooigracht 62a. telefo W oonappartementen in voormalige Waalse Bibliotheek LEIDEN De maatschappij Stac herstel B.V. heeft het gebouw de voormalige Waalse Bibiliothei ,:l aan het Pieterskerkhof gekocht. Hi,iei is de bedoeling dat in het te restóu101 reren gebouw vfjf woonappartemen ntl ten komen. WASSENAAR Het Wassenaar- se raadslid Looyestijn heeft wat aanvullingen gemaakt op de nota van de Leidse universiteit. Deze no ta ging over de Rijksstraatweg door Wassenaar, de Leiase Baan en de verkeersonveiligheid. De werkgroep legt in deze nota de nadruk op het groot aantal onge lukken op het fietspad lang de Rijksstraatweg. Raadslid Looye stijn staat achter de suggestie van de werkgroep van de Rijksstraat weg een "stadautoweg" te maken. Om deze "stadautoweg" te verwe zenlijken geeft de werkgroep de volgende richtlijnen: Het opheffen van het meren deel van de aansluitingen op de Rijksstraatweg voor het autover keer; het aanbrengen van verkeers lichten en/of fietstunnels bij de resterende aansluitingen; Een sterke beperking van de ontsluiting van Wassenaar voor het autoverkeer ter voorkoming van afsteek- en sluiproutes; wél het scheppen van een gereguleerde toe gankelijkheid voor het bestem mingsverkeer; Vrije toegankelijkheid van Wassenaar voor het openbaar ver voer (o.a. sneldienst vanuit Kat wijk) en voor het fietsverkeer; Een betere verbinding van Kerkehout met het dorp Wasse- Zo mogelijk maatregelen voor een snelheidsbeperking op de Rijks straatweg 's nachts. De belangrijkste knelpunten in de door de werkgroep voorgestel de richtlijnen liggen volgens Looye stijn: Bij de bereikbaarheid van Was senaar uit Leiden en Amsterdam. Het voorgestelde plan houdt in een extra belasting van de westelijke parallelweg omdat het verkeer met bestemming Wassenaar pas bij het Haagse Schouw geacht wordt de hoofdrijbaan te verlaten. Hierdoor wordt het fietsverkeer en openbaar vervoer van Leiden naar Wassenaar en terug bijna onmogelijk gemaakt. In een later stadium lijkt dit ook niet nodig, als de aansluiting van de Noordelijke Randweg aan de Rijksstraatweg is gerealiseerd. Over dit kruispunt wordt met geen woord gerept, wél over de Noordelijke Randweg zelf. Ook wordt gesuggereerd, dat de hoofdiietsroute van Leiden. via Wassenaar naar Den Haag, vanuit Leiden gevormd wordt door de (doorgetrokken) oostelijke parallel weg, die dan alleen bij Den Deijl een verbinding met de andere zij de van de Rijksstraatweg zou krij gen; dit zou inhouden, dat vanuit de nieuwbouwwijken van Wasse naar-noord fietsverkeer richting Leiden een onaanvaardbaar grote omweg via Den Deijl zou moeten maken. Veel méér voor de hand ligt vol gens Looyestijn een groot gelijk vloers kruispunt van de Noordelij ke Randweg met de Rijksstraatweg, dag en nacht beveiligd door ver keerslichten, waar het verkeer met oorsprong en bestemming Wasse naar-dorp zou kunnen afslaan, om vervolgens via de kruising met de (verlengde) Deijlerweg (ook met behulp van verkeerslichten bevei ligd) het dorp te bereiken. De enige toegang aan de noordzijde van het dorp is dan de Deijlerweg. Ook vanuit Katwijk kan men, na gereedkomen van de Noordelijke Randweg en na het afsluiten van de Katwijkseweg, dan alleen van deze entree gebruik maken. De westelijke parallelweg van de Rijksstraatweg kan men dan blijven gebruiken voor het openbaar ver voer, fietsers en plaatselijk verkeer. Op de kruising met de Noordelijke Randweg kan men deze weg afbui gen langs de Noordelijke Randweg en op het kruispunt Noordelijke Randweg/Deijlerweg laten uitlopen. Zoals de werkgroep Milieubeheer aangeeft, kan de oostelijke parallel weg bij voorkeur de hoofdfietsroute vormen. Door echter bij de Rozen- weg een fietstunnel onder de Rijks straatweg te maken, wordt het voor de fietsers op een veilige wijze mo gelijk om snel het voor de fietsers op een veilige wijze mogelijk om snel van de ene zijde van de Rijksstraat weg naar de andere zijde te komen. Katwijkseweg de plaats van afsluiting van de Katwijkseweg. De Katwijkseweg is, na klaarkomen van de Noordelijke Randweg, afge sloten gedacht nabij de Kokshorn- laan, waardoor het verkeer naar het Wassenaarse Slag via het dorp zou moeten rijden. Door de Katwijkse weg op de hoek nabij "de Klip" aan de zijde van het dorp af te sluiten kunnen de vele Haagse bezoekers van het Wassenaarse Slag en de duinen, vanaf de Rijksstraatweg naar het Wassenaarse Slag geleld worden, via de Noordelijke Rand weg. Zeer sterk te overwegen valt of de ingang van Duinrell niet verlegd kan worden naar (of dat er een tweede ingang komt aan) de Kat wijkseweg, waarmee nog een sterk rekreanten trekkend objekt buiten het Wassenaarse dorp komt te lig gen. In dit geval zou de Katwijk* m weg afgesloten kunnen worden tui j sen deze nieuwe toegangsweg M im Duinrell en de Storm van 's-Gr* de niet besproken fietsroute T( Horst - Meijendel. Gezien de grote aantrekkelijk^ de Duivenvoordseweg als recreate ve fietsroute van Voorschoten na" Wassenaar kan hebben, moet er e« fietstunneltje komen om de Duiven voordseweg onder de Rijksstraat weg door met het fietspad langs dl ze weg en met de Rust en Vreugd* laan te verbinden. Op deze mani ontstaat er een nieuwe fietsroil van Ter Horst naar Meijendel, ook in het Structuurplan al genoen was. het kruispunt van de Rijks straatweg met de landscheidings- weg. Het Viaduct in deze weg is voor liet* sers levensgevaarlijk. Gepleit worden voor een tunneltje onder <H| Rijksstraatweg door. die het pad langs deze weg verbindt o» Marlot.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2