EIDSCH DAGBLAD VREDESAKKOORD VIETNAM Bij brand 5 doden Nixon: "Amerikaanse troepen binnen zestig dagen weg" mm ÜSTIG WEER Slachtoffers Deel Huis ter Duin opgeknapt Eerste sprint Tour de France in Leiden Overval mislukt BESTAND ÜME EBffiT vandaag TELE-TECHNIEK 77 licht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 JANUARI 1973 No. 33923 r: G. Koopman dacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f27,45 per kwartaal (postabonnementen f29,85), f9,28 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f0,35 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) iHINGTON Voor Vietnam i's in Parijs een vredesakkoord tot stand gekomen, apenstilstand in dat land zal ingaan zondagochtend om 1 uur Nederlandse tijd. Ame- krijgsgevangenen en Amerikaanse troepen (24.000) in Zuid-Vietnam zullen tn zestig dagen worden gerepatrieerd. Dit heeft president Nixon vannacht bekend akt in een over het gehele land uitgezonden radio- en televisie-toespraak. In Hanoi ligon werden op hetzelfde ogenblik gelijkluidende verklaringen afgelegd. i zei dat zijn adviseur Kissin- de Noordvietnamees Le Doek iteravond om half zeven in de hoofdstad een overeenkomst i geparafeerd. De Amerikaanse int verklaarde dat de overeen- alle eisen inwilligde die de V.S. ?ld en dat het akkoord het recht gaf zijn politieke toekomst te bepalen, ■e, aldus Nixon, was „éen eer rede" door hem zo lang voor- bereikt, toespraak die president Thieu aid-Vietnam in Saigon tot de ing hield was anders van toon. ;r nooit sprake zou zijn coalitie-regering en dat het etnamese leger en het politie- at paraat zouden blijven, communisten hebben gepro- een coalitie-regering te krij- rei Thieu, „maar die zal nooit ind komen" „Het Natio- levrijdingsfront (Vietcong) kan men aan de politieke activitei- als burgers van dit land", Thieu. Hij zei geen garantie te „dat de communisten zich de verdragsbepalingen zullen e zege nie; Pham Van Dong van Vietnam heeft de overeen- een „grote overwinning" voor [etnamese volk, de socialistische en volkeren in de wereld ge- De premier sprak van een inning op het militaire, politie- diplomatieke front. „Wij zullen trijd voortzetten, ons baserend overeenkomst en andere nog te tn documenten, om het revolu- werk van het Vietnamese !e voltooien. Wij zullen voort- op de weg naar de bevrijding !uld-Vietnam en de hereniging het vaderland". Pham Van wiens ogen van vreugde schit- was zichtbaar ontroerd tij- zijn toespraak. De Vietcong verklaard de vredesovereen- „ernstig" te zullen naleven, alle Europese hoofdsteden zijn ringen afgelegd die getuigen rote opluchting nu het akkoord undelijk is bereikt. Zweden, één !e felste critici van de oorlog in _il onmiddellijk beginnen een hulpprogram van een mil- kronen voor de wederopbouw Xoord-Vietnam. melzer tt einde van een oorlog van een sch conflict dat zo inmens veel verwoesting, menselijk leed alle betrokkenen heeft veroor- en nog had kunnen veroorza- moet voor heel de wereld en is de Nederlandse regering en ook mij persoonlijk reden tot inten- verheugenis", aldus minister nelzer van Buitenlandse Zaken. Nederlandse regering heeft vertrouwen gehad en ook uit- oken in de bedoeling van de literfles echte Schiedamse JONGE GENEVER dubbel gebeid *u SENSATIEPRIJS 8,25 I0SÉ D'ANJOU A.C. «r fles 2.85 4 fl.10.00!! SCOTCH WHISKY WHITE LABEL (en 15,95, hij ons 12,95 Kennedylaan 7 - Tel. 63123 "«vrijdingsplein 19 - Tel. 33561 Leiden Z.W. Bilt verwacht van vanavond orgenavond: in het algemeen bewolking en op de meeste teen droog. Zwakke tot matige fctyke wind Minimumtemperatu- otnstreeks plus 1, maxima mor- fond 4 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 25 JANUARI op: 8.30 uur; onder: 17.15 uur. h op: 0.42 uur; onder: 10.30 uur. J*ater te Katwijk te 7.34 en 19.52 «agwater te 3.17 en 15.42 uur. De oorlog in Vietnam heeft ver over de miljoen mensenle vens geëist, hoewel 't juiste aan tal waarschijnlijk nooit bekend zal worden. Dit cijfer betreft zo wel burgers als militairen. De subcommissie voor vluchte lingen van de Amerikaanse se naat schat het aantal slachtof fers onder de burgerbevolking van Zuid-Vietnam (doden zowel als gewonden) in de periode 1965—1972 op 1.350.000. Volgens het Amerikaanse mi nisterie v. Defensie zijn er tus sen 1961 en 1973 aan Amerikaan se zijde bij gevechtshandelingen 45.931 man gesneuveld en 10.296 op andere wijze om het leven gekomen. Het ministerie gaf voorts voor deze periode de volgende cijfers: gewonden: 303.605, vermist tij dens gevechtsacties: 1.216., ge vangen genomen of geïnterneerd 589. De Zuldvietnamese rege ringstroepen verloren van 1960 tot nu toe ruim 188.000 man aan doden en ruim 430.000 man aan gewonden. Over Noord-Vietnam zijn geen exacte cijfers bekend. geven in geval Zuid-Vietnam op nieuw bedreigd zou worden door Ha noi. Geen inlichtingen werden ver strekt over de tienduizenden Ameri kanen die als militaire experts, maar in burger-functies al in Zuid-Viet nam zijn gestationeerd. Ook werd vermeden iets te zeggen over de hon derden Amerikaanse vliegtuigen die in Thailand zijn gestationeerd, en de Amerikaanse zevende vloot in de Aziatische wateren, die elk ogenblik weer geactiveerd kan worden. In Washington werd dan ook aan genomen dat een waterdichte vrede en wapenstilstand wel bereikt kon den zijn, maar niet zonder dat men zich instelde op een eventueel lang durige guerrilla-oorlog tussen de Noord- en Zuidvietnamezen, die in de toekomst wellicht een nieuwe In ternationale overeenkomst nodig zou maken om te beslissen over de poli tieke toekomst van Vietnam. In deze kringen wordt de huidige overeen komst voornamelijk gezien als een tijdelijke oplossing, die de Verenigde Staten in de gelegenheid stelt om zich uit Vietnam terug te trekken, zonder dat echter een blijvende over eenkomst tussen Saigon en Hanoi is bereikt. (Zie ook pag7 Verenigde Staten om tot een voor alle partijen redelijke en vreedzame oplossing te komen. Dit vertrouwen is nu gerechtvaardigd gebleken". Nixon vermeed in zijn toespraak Laos en Cambodja met name te noe men, hoewel hij sprak over een vrede voor geheel zuidoost-Azië. Dit was een van de punten die bij Nixons critici twijfel deed rijzen over het bereikte akkoord. Vrijwel zonder uitzondering werd van liberale zijde opluchting geuit over het akkoord, maar tegelijkertijd werden belang rijke reserves te berde gebracht. Geen details In Nixons toespraak ontbraken alle details van de overeenkomst waaruit opgemaakt kan worden in hoeverre de bereikte overeenkomst essentieel afwijkt van de voorlopige overeenkomst die al in oktober werd bereikt. Ook kan geen oordeel wor den gevormd over het soort garanties dat Washington aan Saigon heeft ge- Hotel blijft NOORDWIJK AAN ZEE Een groot gedeelte van het oude Grand- Hotel "Huis ter Duin" zal behou den blijven. Een uitgebreid restau ratie- en nieuwbouwplan, dat vele miljoenen guldens zal vergen en in fasen zal worden uitgevoerd, is door de nieuwe eigenaars Duin holdings B.V. i.o. opgesteld. Met de eerste fase, de grondige modernisering van de zuidvleugel in de volksmond het oude "Huis ter Duin" is men nu begonnen. Het gaat om negentig twee-per- soonskamers. Als alles meezit hoopt men de officiële opening 17 april dus net voor Pasen te verrich ten. Wanneer het badseizoen 1973 ten einde is neemt men het lage ge bouw tussen de zuid- en noordvleu gel onderhanden om deze te restau reren. Ook zal men dan beginnen met de bouw van congreszalen. Het is zo goed als zeker, dat de noordvleugel dit seizoen voor het laatst in gebruik is. Zij moet plaats maken voor een zalencomplex. Ook de twee gebouwen ten noorden van deze noord vleugel zullen worden af gebroken. Er staan voorts nieuwbouwplan- nen op het programma. Deze zijn echter nog niet uitgewerkt. Er wordt gedacht aan een appartementenge bouw en aan een logiesgebouw met in de onderbouw een overdekt zwembad met sauna. In Chinees eethuis Bergen op Zoom Een rokende ruïne was alles wat er na de brand over ivas van het eethuis. Waarschijnlijk vijf -personen vonden de dood in de vlammen. LEIDEN De allereerste sprint in de Ronde van Frankrijk zal worden gehouden in Leiden. Aange nomen wordt dat deze krachtme ting zal worden gehouden op de Bree- straat. Het Leidatocomité deelde ons dat mee na een gesprek met de Fransen Laville en Gaillard in het Europa-hotel in Scheveningen. Het traject van Scheveningen (start plaats van de Tour) naar Leiden onderging geen wijzigingen. Dat houdt in dat de karavaan van Sche veningen via Leiden over Leidschen- dam naar Rotterdam gaat. Vandaar koerst men naar St. Niklaas in Bei- Binnenkort zal over het ontworpen plan voor de route door Leiden over leg worder gepleegd met de bur gemeester en andere instanties. Hoe wel reeds verscheidene aanvragen tot medewerking en sponsoring van dit sportgebeuren in Leiden het Leidato-comité bereikten konden tot nu toe geen toezeggingen worden gedaan in verband met nog definitief vast te stellen regelingen. Het ver trek uit Scheveningen is bepaald op half elf 's morgens. BERGEN OP ZOOM Een felle brand in een Chinees restaurant in het centrum van Bergen op Zoom heeft vanochtend het leven gekost aan vrijwel zeker 5 personen. Nadat de brand, die in de vroege ochtenduren moet zijn uitgebroken, was geblust begon de politie on middellijk met het zoeken naar slachtoffers onder het puin. Het Chinese restaurant, het pand waarin tot voor kort het Stad houdershotel was gevestigd, brand de geheel uit. Met enkele Chinese vrienden h,ad de eigenaar van het restaurant, dat zaterdag geopend zou worden, het Chinese nieuwjaar gevierd. Enkele gasten waren blijven slapen. Om streeks half zes vanmorgen werd de brand ontdekt. Drie gasten slaagden er in de vlammenzee te ontvluchten. Een man, wiens kleren vlam hadden gevat sprong uit het raam van het voormalige hotel en liep zeer zware verwondingen op. Later overleed hij in het ziekenhuis. Het zoeken naar de overige slachtoffers wordt bemoeilijkt omdat er kans bestaat dat die nog overeind staande mu ren zullen instorten. De brandweer is de hele ochtend bezig geweest om vanuit de top van een ladder wagen met een takel het puin te doorzoeken. Het hotel, dat eerder in het pand was gevestigd moest enige tijd ge leden op last van de brandweer in Bergen op Zoom worden gesloten omdat de eigenaars geen kans za gen het pand zo in te richten dat werd voldaan aan de veiligheids voorschriften van de brandweer. Hoe de brand vannacht is ontstaan is nog niet duidelijk. De brandweer stelt samen met de recherche een onderzoek in. BAARN (ANP) Een ca. 27-jarige man heeft vanmorgen een mislukte overval gepleegd op het bijkantoor van de Raiffeisenbank aan de Aca cialaan in Baarn. De man kwam de bank binnenlopen en deed alsof hij een pakje wilde afgeven. Op het mo ment, dat de bankhouder het pakje wilde aannemen, bedreigde de over valler hem met een vuurwapen en eiste geld. De bankhouder gaf hem echter een klap in het gezicht en vluchtte achter de balie, De over valler bleek zo geschrokken, dat hij zonder geld lopend de vlucht nam. HU is tot dusver spoorloos. Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 LEIDEN Toen de Zuldvietnamese pre sident Thieu vanochtend de be volking over het in Parijs bereik te akkoord toesprak, stokte op tal van plaatsen in Saigon het verkeer. Burgers en soldaten luis terden naar hetgeen Thieu te zeggen had. De Zuidvietnamese regering had op véle plaatsen in de stad luidsprekers aangebracht. Deel Rallye Monte Carlo ingesneeuwd MONTE CARLO Rijders en of ficials zijn in grote moeilijkheden ge raakt bij het begin van de negende klassementsproef van de Rallye de Monte Carlo. In de nachtelijke uren werd de weg door een ongeluk geblok keerd, waardoor 144 equipes een tUdlang ingesneeuwd raakten. ZU werden uit de strUd genomen. Nadat de weg was vrijgemaakt reden de „144" naar Digne waar zij de weg blokkeerden voor de nog in de wed strijd zijnde deelnemers. Als gevolg hiervan zouden volgens nog onbe vestigde berichten de organisato ren de laatste 2 klassementsproeven hebben afgelast en de 40 overge bleven equipes opdracht hebben ge geven rechtstreeks naar Monaco te rug te rijden. Het is riskant om in de geschie denis parallellen te zoeken. Er zijn zelfs historici die dat de grootste vijand van hun weten schap vinden, omdat die zoge naamde parallellen 20ste eeuw- se gedachtenspinsels zijn die een web rondom het verleden en dan nog maar om een miniem aantal bewaarde ge beurtenissen leggen. De Dertigjarige Oorlog is de bloe dige tijdsperiode in het 17de eeuwse Duitsland; de Dertigja rige oorlog van deze eeuw speelde en speelt in Vietnam. In beide gevallen een burger oorlog. waarbij de grote mo gendheden van het ogenblik uit machtsbevestiging of be- langenbeveiliging al dan niet vermeend tussenbeide komen. Maar hier houdt de vergelijking op. De oorlog In Vietnam is met een verbetenheid en bloedigheid ge voerd die nimmer tevoren in die mate vertoond is. Het werd een totale oorlog in de gruwe lijkste zin van het woord met verliezen onder de burgerbevol king die waarschijnlijk in de miljoenen lopen. Alle superwa pens die gebruikt konden wor den, werden gebruikt en men hield pas halt bij nucleaire strijd- en verwoestingsmetho den. ofschoon het allerminst zeker is dat bij een verlenging van de oorlog het nooit zover gekomen zou zijn. Hanoi is tientallen malen zwaar der getroffen dan Dresden. Misschien waren de acties op de burgerbevolking van nazi- Duitsland ook een moreel moei lijk te aanvaarden daad, maar ze waren erop gericht om een misdadige wereldmacht uit te putten en tenslotte te vermor zelen. In Vietnam ging het om een lokaal conflict, een poli tieke constructie die werd ge saboteerd; zowel door Amerika, dat al spoedig de Geneefse ak koorden. die het nooit tekende, trachtte uit te hollen, en door de communistische machtscen tra. die het. bloedig steekspel op de breuklijnen van die ver deelde macht uiterst welkom was. Hieraan werd een volk, miljoenen onschuldigen opgeofferd op een schaal, waarbij het brandschat ten en verkrachten door huur lingen of stoottroepers in het verleden in één woord kinder spel was. Het nu aangekondigde bestand is allerminst aanleiding tot grote vreugde. De vrede lijkt ook nog allerminst in zicht. Er is ln die smalle strook land en leven zo intens en diep naar lichaam en geest huisgehouden, dat de vrees gerechtvaardigd is dat nog veel bloed zal vloeien. Maar misschien ls die vrees in gegeven door de historische denkwijze van parellellen en voorspelbaar gedrag, waarvoor in de eerste alinea van dit stuk gewaarschuwd werd en zal het heel anders gaan. Dat is dan te hopen. Geweld op de televisie, schadelijk of niet? Een vraagstuk, waarover het laatste woord nog niet is ge zegd. Vast staat in elk geval, dat er op de Amerikaanse televisie schermen heel wat meer vuist- en vuurgevechten worden geleverd dan in onze huiskamers. Veertig procent van de Nederlandse tele visiekijkers zegt echter nee tegen geweld op de beeldbuis. Althans zo'n miljoen kijkers vindt de vuistslager en revolverschoten wat teveel van het goede PAGINA 5 KVP weigert met WD samen te faanPAGINA 7 26 PAGINA'S Met het bestand is Vietnam er nog lang nietPAGINA 9 NAVO-landen voelen weinig voor Russische ideeën voor ontwape ning PAGINA 11 NAC verrast: Peeters zwijgt PAGINA 13 Twee eeuwen tegels in het Haagse gemeentemuseumPAGINA 19 OPENINGS-KNALLER PHILIPS - ARISTONA PORT-T.V. accu - lichtnet van 639,nu voor 398, PHILIPS STEREO MEUBEL Queen Anne styl van 11 98 voor 777,77 Na inruil oude radio. KLOK RADIO DIGITAAL van 179,voor 99,50 HERENSTRAAT 77

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1