Johnson stapte teleurgesteld van politieke wereldtoneel KBORTUS-REL IN BELGIE Positie arme landen steeds ongunstiger Het conflict in Vietnam brak zijn presidentiele carriere ynaecoloog dr. Peers blijft in hechtenis BUITENLAND weinige vrije tijd die het presidentschap hem liet, bracht ohnson (boven) vrijwel altijd door op zijn ranch in TexasHij de zoon van een boer en heeft die afkomst nimmer ver- iochend. )nder: geen president verouderde tijdens zijn bewind zo snel Is Lyndon Johnson. faalf jaar geëist en ontvoer- «j rs van Duitse I ljonair ;ejj 1 (DPA) -t- In het proces te- lelde ontvoerders van de Duitse irkt-miljonair Theo Albrecht •Jurist Heinz Joachim Ollen- (50) en Paul Kron (41) - heeft openbare aanklager in Jaar gevangenisstraf de krachtigste aanhangers van Roose velt die, zo zei hij later, „als een tweede vader voor mij was". Wj was het eerste lid van het Huis van Afge vaardigden dat in de Tweede We reldoorlog in uniform dienst deed (bij de marine) en in 1948 werd hy r. - '-j«-J--'van Het was in de Senaat dat Johnson het meest tot zijn recht kwam, ge steund door zijn vriend en mentor Sam Rayburn, die de leider van de Democraten in het Huis van Afge wist. echt werd op 29 november 1971 erd. Hij werd zeventien dagen kantoor van Ollenburg in Düs- p{eiJf vastgehouden tot zijn familie miljoen mark losgeld had be id, Ruim drie miljoen is nog tot Is motief voor de ontvoering de openbare aanklager aan: ing om geld. De financiële yije van Ollenburg was hopeloos, situatie was Kron (die be stond onder de naam „diaman- »ul") een welkom werktuig handwerk" te verrichten, noemde Kron een „versierde, •Mft ikringen hoog aangeschreven W". Over Ollenburg zei hy deze „te weinig karakter, a discipline en zelfkritiek had i een minderwaardigheids- en zucht naar bekendheid", politie arresteerde Kron al .drie dagen nadat Albrecht door n Wing van de aartsbisschop Tssen was vrijgelaten en het los- *as betaald. Kron liep tegen 3mp toen hij schulden betaalde rW biljetten van 500 mark 1 4Stfrtenummers bekend v irg werd in het Mexicaanse opgesjord waar hij met iriendin het nieuwe Jaar feeste- ad willen inluiden. Zoon Onassis verongelukt ATHENE (UPI/AFP) De 23-ja- WASHINGTON (GPD/ANP) De gisteren, op 64-jarige leef tijd, overleden oud-president Lyndon Baines Johnson was een Amerikaans politicus van de oude stempel. Hij werd in zeer beseheiden omstandigheden geboren in Texas, als de zoon van een boer, gaf enige tijd les aan een lagere school en besloot zich beschikbaar te stellen voor het Hui? van Afgevaardigden in de tijd dat Franklin Delano Roosevelt zijn befaamde "New Deal", fer bestrijding van de grote depressie, had gelanceerd. eerste jaren als president legde hij zidh erop toe Kennedy's programma's uit te werken, en daarna, vooral toen hij ln 1964 met een grote meerder heid van stemmen werd gekozen, op zijn eigen voorstellen. Het was in die periode dat hij de nu historisch ge worden wetten indiende op de bur gerlijke rechten van de minderheids groepen. Vietnam Midden in de verkiezingsstrijd van 1964 voor het presdentschap had het Tonkin-incident plaats (toen in de Golf van Tonkin twee Amerikaanse torpedobootjagers zouden zijn aange vallen door Noordvietnamese torpe- doboten. Een kwestie waarover later twijfel ontstond. Johnson diende snel 'n resolutie in bij de Senaat die met 88 tegen 2 en bij t Huis met 416 tegen 0 stemmen werd aanvaard en de presdent vrij wel onbeperkte bevoegdheden voor de oorlogvoering verleende. Johnson breidde zijn expeditionaire leger sterk uit en vanaf februari 1965 wer den geregelde bombardementen op Noord-Vietnam uitgevoerd. Het was vooral dit laatste wat in en buiten de Verenigde Staten op steeds ster ker verzet stuitte. Het sterkst werd de kritiek op de president toen de Vietcongstrijdkrachten en de Noord- vietniamezen bij het „Tet"-offensief van 1968 aanvankelijk grote succes sen boekten nadat eind 1967 de gene raals en de president hadden gezegd dat de tegenstander in Vietnam niet meer tot grote acties in staat was. Op 30 maart maakte Johnson ten slotte bekend de bombardementen gedeeltelijk te staken ora de tegen stander te bewegen tot onderhande lingen. In de dramatische televisie toespraak, waarin hij zijn emoties maar moeilijk bedwingen kon, deel de hij tevens mee af te zien van een nieuwe kandidatuur voor het presi dentschap en de rest van zijn ambts periode aan de vrede te wijden. Hij staakte de bombardementen tenslotte geheel, maar hoewel daardoor de on derhandelingen op gang kwamen, moest Johnson het presidentschap in januari 1969 overdragen aan Nixon zonder dat de kansen op vrede er veel beter uitzagen. Als een duidelijk teleurgesteld man verdween Johnson van het wereld toneel. Hij trok zich geheel terug op zijn boerderij in Texas en liet nog maar zelden iets van zjch horen. rige enige vaardigden was. Het was Raybura, die hem aanmoedigde om in 1960 het president voor de Democraten te am biëren, maar de Kennedy's bleken hem een stap voor te zijn geweest in htm organisatie en Johnson verloor. President John Kennedy zag echter het belang van Johnson ln als een tegenwicht in het zuiden van het land, waar hijzelf als politicus uit Eén van de meest dramatische ogenblikken uit het leven van Lyndon Johnson: enkele uren na de moord op John Kennedy werd hij in het presidentiële vliegtuig tot de nieuwe Amerikaanse president beëdigd. Rechts naast hem Jacqueline Kennedy. Kritiek van dr. Boerma (FAO): STRAATSBURG (ANP) De vooruitzichten van de arme stijging beneden het gestelde doel landen om hun achterstand ten opzichte van de rijke in te lo pen zijn thans minder gunstig dan aan het begin van de jaren zeventig, de tijd om het tweede ontwikkelingsdecennium van de Verenigde Naties te doen slagen is nog maar kort. 99 Great Society i de Griekse reder het noorden geen voet aan de grond Negen vliegtuigen uit ntóque hebben het Tanza- dorp Magwamila 48 km van its Songea, aangevallen, zo de regering in Dar-es-Salaam dgemaakt Songea ligt onge- 100 km ten noorden van de Mo- üaans-Tanzaniaanse grens. ?ens waarnemers in Dar-es-Sa- is de operatie kennelijk ge- geweest tegen het Frelimo, ingsbeweging van Mozam- vanuit Tanzania opereert. Onassis, Alexander Onassis, ren levensgevaarlijk gewond toen het vliegtuigje dat hij bestuurde kort na de start var het vliegveld van Athene Aarzelend neerstortte Alexander Onassis were, overgebracht naar het ziekenhuis van Kifissia, een voorstad van Athene, waar een hoogleraar een operatie van ruim drie uur uitvoerde. Volgens zie kenhuiskringen is er voor Alexander Onassis geen hoop meer. Klinisch is bleek te zijn. Wj al dood Alleen het hart slaat nog broers", zei hij Aan boord van het vlieg tuigje van Onassis bevonden zich een Britse Johnson aarzelde, maai- accep teerde de post. Later zou hij erken nen dat die stap voor hem als voor malig leider van de Democraten in grote teleurstelling „Wij waren geen >ver zijn verhouding met John Kennedy, maar hij respec teerde de president Amerikaanse tweede charme en idealen. piloot, die beiden eveneens zoon van Aristoteles en zijn vroegere vrouw Tina, nu de vrouw Stavros Niairchos. In 1963 2% sident van de Verenigde Staten in reder het presidentiële vliegtuig op het vliegveld van Dallas. Gedurende zijn Was Johnson voor de niet-Ameri kanen vooral één van de hoofdfigu ren in het Vietnamese conflict-, voor de Amerikanen was hij bovendien de man van de .great society" (waarin de rijkdommen van het land met het gebruik van de vorderingen van we tenschap en techniek rechtvaardiger zouden moeten worden verdeeld), de president die met nieuwe program ma's kwam op het gebied van de volksgezondheid, de huisvesting, de bejaardenzorg en de man die in 1964 op defensie bezuinigde om de armoe de in de Verenigde Staten te bestrij den. Vele Amerikanen menen voorts dat dank zy Johnsons grote invloed in het Congres de aanvaarding van diens kennis, veel van president Kennedy's pro gramma's mogelijk is geworden en het dodelijke dat Johnson in zijn tijd als voorzit ter van de Democratische fractie doorgaans voldoende stemmen wist te vergaren voor programma's waar van hij vond dat zij noodzakelijk Dit heeft de directeur van de voed sel- en landbouworganisatie (PAO) van de Verenigde Naties, de Neder lander dr. Boerma, in de assemblee van de Raad van Europa verklaard. Het ontwikkelingsdecennium en de ontwikkelingsstrategie hebben o.a. ten doel de landbouwproductie in de ontwikkelingslanden met Jaarlijks vier procent te doen stijgen. Maar in 1971 bedroeg de stijging slechts 1 éi 2 procent, het afgelopen Jaar zijn de resultaten opnieuw teleur stellend geweest, aldus dr. Boerma. In Azië, waar men verwachtte dat de .groene revolutie" een einde zou kunnen maken aan de dreiging van grootscheepse hongersnood, is de landbouwproductie zelfs teruggelo pen. Niet bewaarheid De verwachtingen die de .groene revolutie" heeft gewekt zijn niet be waarheid. Dit is vooral een gevolg van het feit dat de rijke boeren, meer dan de arme, profiteren van het invoeren van nieuwe landbouw technieken, en dat de .groene revo lutie" zich niet heeft voltrokken in in de Namense kliniek aanwezig te zijn maar bevond zich in Brussel, bij de moeder van de geneesheer. Daar troffen de gerechtelijke autoriteiten nog 111 verklaringen aan van vrou wen die bevestigden dat zij uit eigen vrije wil hun zwangerschap hadden laten onderbreken door dr. Peers. Het voortgezette onderzoek leidde tot de conclusie dat de gynaecoloog in acht maanden tijds (in augustus had hij vakantie) in 320 gevallen abortus had uitgevoerd, een gemid delde van veertig vruchtafdrijvingen oer maand. De stellige indruk bestaat dat dr Peerst opzettelijk de 111 dossiers die zich in Brussel bevonden, in handen van de justitie heeft lateD vallen. Hij staat bekend als een voor stander van abortus-op-verzoek en is mede-oprichter van de liga voor de legaliseren van abortus. Volgens de huidige Belgische wetgeving, die dateert van 1923, is abortus provoca te ln geen enkel geval toegestaan, zelfs niet op medische indicatie. Wat dit laatste betreft wordt de soep ln de praktijk niet zo heet gegeten, want om zuiver medische en zelfs om humanitaire redenen worden ook in België wel zwangerschappen on derbroken. De artsen gaan daarbij echter heel voorzichtig te werk en raadplegen een of twee collega's, waarna zij gezamenlijk een verkla ring ondertekenen. Zo bleef de meeste religieuzen, die na de onafhankelijkheid in de Kon go werden verkracht, 't moederschap bespaard. Aan de andere kant is het. ongeveer-vijf Jaar geleden, in een Brusselse kliniek toch ook voorge komen dat een verkracht meisje van tien Jaar in naam der wet een kindje baarde. Het behoeft geen betoog dat het vooral aan de invloed van de ka tholieken in België te wijten is, dat men hier nog met een dergelijke rigi de abortus-wetggeving zit opge scheept. Sedert 1923 hebben twee ge neraties liberalen en (later) ook so cialisten vergeefs getracht wijzigin gen in deze wet tot stand te bren gen. Het land werd nu eenmaal ge regeerd door de politieke pendant van de clerus. Toch begint ook in dit land het getij te keren, zo blijkt uit de vele reacties op de zaak-Peers. Tiental len organisaties, actiegroepen en spontaan gevormde comité's hebben al op vrijlating van de gynaecoloog aangedrongen. In Gent gingen 18 mensen dit weekend in hongersta king uit solidariteit met dr. Peers en donderdag zal in die stad een regio nale manifestatie voor legalisering van abortus worden gehouden. Een groep geneesheren aan de universi teit van Luik vraagt ook de vrijlating van de arts, evenals een groep artsen en verpleegsters in Gent. In Brussel werd onmiddellijk na de aanhouding van de qynaecololoog een "comité Willy Peers" opgericht onder leiding van prof. Hubinonit, hoogleraar aan deze universiteit. Van de politieke partijen heeft de BSP (Socialisten) zich zondag reeds solidair verklaard met Peers. De Katholieke artsenvereniging Sint-Lucas daarentegen heeft laten weten dat liberalisering van het abortus-beleid tot een veralgemening van vruchtafdrijving zal leiden waarvan 't Naamse "schandaal" nog maar een voorproefje is. Over het schandaal van de naar schatting vijftig- tot honderdduizend abortussen, die hier per Jaar door onbevoegden (aangeduid als „enge lenmaaksters") worden uitgevoerd, zwijgen de bezorgde geneesheren. Vermeldt dient tenslotte ook nog dat Peers zijn vrouwelijke patiënten geen honorarium in rekening bracht. Hy werkte met vervalste de claratie, die door de ziekenfondsen werden verzilverd. Dit laatste zal hem in elk geval wel een veroorde ling opleveren. gebieden die een tekort aan water hebben. „De research en ontwikkelingen van de FAO zal zich in de eerste plaats moeten richten op uitbreiding van de geïrrigeerde gebieden en beter gebruik van water waar dit beschik baar is, en daarna op verbetering van de landbouwtechnieken in droge gebieden", aldus dr. Boerma, die te vens opmerkte dat, „Tenzij de rege ringen nieuwe technieken snel bin nen het bereik van de arme boeren brengen, de .groene revolutie" niet slechts in talrijke gebieden nauwe lijks verder van de grond zal komen, maar dat ook het ontwikkelingskli maat in het algemeen zal worden vergiftigd". Indien de vermindering, of de te langzame groei van de landbouwpro ductie aanhoudt, kan de gehele ont wikkelingsstrategie voor de jaren zeventig mislukken. „Elk Jaar dat de Soepele regeling in Amerika inzake abortus WASHINGTON (RTR) In de eerste drie maanden van haar zwangerschap mag een vrouw op elk gewenst tijdstip geaborteerd worden, zo heeft het Amerikaanse hooggerechtshof gisteren bepaald. Het hooggerechtshof bepaalde voorts dat de staten regelingen mo gen treffen voor de toepassing van abortus in de periode na de eerste drie maanden mits het de bedoeling is het leven van de moeder te be schermen. Als het foetus het stadium heeft bereikt waarin het buiten de baar moeder verder kan leven doorgaans in de 28ste week van de zwanger schap kunnen de staten op grond van eigen wetten de belangen van het ongeboren kind beschermen door in de meeste gevallen abortus te verbieden. Met deze uitspraken is het hoog gerechtshof weliswaar niet aan alle verlangens van de groeperingen die strijden voor de rechten van de vrouw, tegemoet gekomen, maai heeft het toch een breed scala van staatswetten nietig verklaard en de vrouwen een grotere mate van vrije beschikking over hun eigen lichaam gegeven. Van de negen leden van het hoog gerechtshof waren er twee tegen. blijft, zal de landbouwproductie de daaropvolgende jaren extra moeten stijgen wil men althans nog enige hoop hebben, dat het gemiddelde doel voor de gehele periode van tien jaar kan worden verwezenlijkt". De directeur van de FAO legde tevens de nadruk op de noodzaak van landbouw- en belastinghervor mingen in de ontwikkelingslanden als zijnde essentieel voor een recht vaardiger inkomensverdeling. De geïndustrialiseerde landen Nederland uitgezonderd getroos ten zich niet „de bescheiden inspan ning" om 0,7 procent van het bruto nationaal product aan ontwikke lingshulp te besteden. Maar op den duur is verbetering van de afzetmo gelijkheden der ontwikkelingslanden nog belangrijker dan ontwikkelings hulp. zo zei dr. Boerma. die aan UNCTAD Hl herinnerde als „een bijzonder betreurenswaardige de monstratie van de weigering der ryke landen, een deel van hun rijk dom af te staan aan de arme". De handelspositie van de arme landen is bijzonder onbevredigend. Dit geldt vooral voor hun landbouw- export waarvan zij, in het algemeen, sterker afhankelijk zijn dan de ge ïndustrialiseerd e staten in wier be hoeften zy, in sommige gevallen, op logischer wyze zouden kunnen voor zien dan deze staten zelf. Het inko men van de arme landen uit land- bouwexport is teruggelopen, hun aandeel in de wereldhandel in land bouwproducten is geringer dan tien jaar geleden. Actie tegen tippelen in Italië TURUN (AFP) in Italië is een handtekeningenactie gaande tegen de straatprostitutie in de grote indu striesteden Deze campagne die begin vorige maand door het Turijnse blad "La Stampa" op touw werd gezet, heeft tot dusver al ruim 60.000 hand tekeningen opgeleverd. Het blad Uvert voor herziening van de wet waarby ongeveer tien jaar geleden de bordelen werden gesloten. Deze wet leidde tot een sterke uitbreiding ran de straatprostitutie In Turyn alleen werken circa 8000 prostituees van wier inkomsten worden geraamd op 20 miljard lire (100 miljoen gulden) of een derae van de omzet van de autofabriek Lancia In Milaan raamt men de inkomsten van de straatprostituees op ongeveer hetzelfde bedrag. In Rome waar men op dit gebied meer gespecialiseerd is. zou de omzet wel 2,5 miljard gulden bedragen. Voor een Initiatief-wets voorstel in Italië zyn tenminste 5.000 bandtekeningen nodig.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9