andaag weer onfessionelen beraad van met VVD Belgische kwikrel veroorzaakt door fout in tabel van T.N.O. Kamerlid wil interpellatie over het CBS Onkruidverdelger kankerverwekkend Stroef begin van onderhandelingen over metaal-cao ir VOOR GEZONDHEIDSCENTRUM GROEPSPRAKTUK OVERBODIG de vertrouwde zeep voor verstandige hygiëne Beroering in Schiedam: luppert blijft volhouden SDAG 23 JANUARI 1973 BINNENLAND SCHIEDAM In Schiedam is beroering ontstaan over een be strijdingsmiddel dat de ge meentelijke plantsoenendienst gebruikt voor de onkruidbestrij- ding. Een aantal deskundigen noemt dit middel kankerver wekkend. Een chef van de plantsoenendienst spreekt dit tegen en zegt dat dit middel verder normaal zal worden ge bruikt. De zaak zal aan de orde komen in de komende vergade ring van de gemeenteraad, waar raadsleden opheldering over deze zaak willen hebben. oordelen ver schillend over het gebruikte middel, dat aminotriazol heet en dat in de Verenigde Staten als onkruidbestrijdingsmiddel op de lijst van verboden middelen is geplaatst. Onderzoeken zou den namelijk hebben uitgewe zen, dat het middel bij veenbes sen een kankerverwekkende werking heeft gehad. Dit wordt onder andere gesteld door de Shell-deskundige dr. C. H. Briejer, die vele Jaren een biologisch onderzoek leidde op het gebied van de bestrijdings middelen bij het Shell-labora- torlum in Amsterdam. Ook an dere deskundigen, onder wie de schrijfster Rachel Carson, me nen dat de gebruikte onkruid verdelger kanker heeft veroor zaakt bij proefdieren in labora toria. Aangetoond is volgens Ra chel Carson dat dieren op wie het middel is toegepast na 68 weken tumor aan de schildklier kregen. Daarbij was overigens sprake van goedaardige en kwaadaardige gezwellen. De Schiedamse ingenieur C. Zijde veld, die een zeer verontruste brief aan de Schiedamse ge meenteraad heeft geschreven over deze zaak, meent dat de uitslag van het onderzoek vol doende is om 't gebruik van het middel te staken, zolang niet vaststaat wat de uitwerking er van is. Het kan volgens hem zeer wel kankerverwekkend zijn en hij meent dat de ge meente dit risico niet mag lo pen. Inmiddels noemen deskun digen van de plantsoenendienst het middel ongevaarlijk. Ze zeggen dat het is goed gekeurd door de Wageningse landbouw hogeschool en dat beweringen dat aminotriazol kankerverwek kend zou zijn uit de lucht zijn gegrepen. Het PvdA-raadslid mevrouw Y. de Waard-Siljee is het er niet mee eens: ze wil het gebruik van bestrijdingsmidde len naar aanleiding van de brief van de heer Zijdeveld in de komende raadsvergadering uitgebreid aan de orde stellen en eist dat het genoemde middel niet meer zal worden gebruikt. DEN HAAG (ANP) De voorzit ters van de twee onderhandelings- delegaties die gisteren voor de eerste maal over vernieuwing van de cao groot-metaal hebben vergaderd, toonden zich gisteravond allebei be paald nog niet optimistisch. De heer A. Prins, voorzitter der werkgevers- delgatie, ziet in de op deze eerste dag aangeroerde punten nog heel veel punten waarover partijen van mening kunnen blijven verschillen. De heer W. A. Wamsteeker, voor zitter van de werknemersdelegatie, zei nog niet alle hoop op het vrijdag as. bereiken van overeenstemming met de werkgevers te hebben opgege ven. Hij verklaarde ook dat de werk nemersdelegatie zich maandag aan het einde van de ochtend ernstig heeft beraden, of voortzetting dei- vergadering wel nut zou hebben Dat beraad volgde op een toelich ting die de werkgeversdelegatie had gegeven op haar nota waarin ze de voorstellen van de vakbonden beoor deelde. De vakbonden besloten echter de vergadering voort te zetten omdat er van eigenlijk onderhandelen nog geen sprake was. Aan het einde van deze eerste dag was er in feite h.i: ook nog niet ondertrandeld. HAAG Een extra-parlementair kabinet zonder lingen met fracties in de Tweede Kamer en bemand met •partijgebonden ministers en ministers van confessio- huize is gisteren als meer serieuze mogelijkheid naar •li gekomen tijdens de informatie-arbeid van dr. M. ipert. •fractieleider Andriessen zei irekingen bij Ruppert, waar- ik zijn collega's van VVD, CHU hadden deelgenomen, he mogelijkheid "minder on- pen ikkeUjk" was geworden. De in- ur zelf had 's morgens uit- yk gewezen op een passage brief van PvdA-fractieleider Uyl. Hierin wordt gezegd, dat nkbaar is ook de mogelijkheid »n extra-parlementair-confes- minderheidskabinet aan een onderzoek te onderwerpen, een extra-parlementair ka- met bewindslieden die de VVD en de drie Bionele partijen is vanmorgen Éieuw fractieberaad et is daarbij het verlangen VVD-fractieledder Wiegel Ie krijgen over de uitvoering van rogramma in hoofdlijnen, het bijzonder wil Wiegel dui- eid van de christen-democra- fracties over de negen con- siële punten die tijdens het overleg over een herstel vijfpartijencoalitie aan het ajn getreden. ?pert heeft Wiegels verlangen zekerheid verwoord in Milan KVP, ARP en CHU. bar voor woensdagmiddag 12.00 atwoord op hebben. I eerste reacties uit het confes- t kamp klonken afhoudend, as (CHU): "Wiegel wil parle- «ire zekerheid voor een extra- mentair kabinet". Andriessen P): "Voor mezelf heb ik de con- getrokken, dat Wiegel meer gjüfheld wil dan alleen de ng, dat de fractieleiders hoofd- een beleid in hun fractie kabinet van deze kleur en samen stelling, "aldus Wiegels brief. De fracties van KVP, VVD, ARP en CHU hebben van informateur Ruppert afzonderlijk de vraag voorgelegd gekregen of zij bereid zijn mee te werken aan de vorming van-een parlementair kabinet van "de vier". Ruppert had na het mis lukken van het herstel van de vijf partijencoalitie waarop het kabinet- Biesheuvel steunde, geconcludeerd, dat ook de variant van "de vier" daarmee was afgedaan. VVD-fractieleider Wiegel had Ruppert er echter op gewezen in zijn brief, dat deze variant nog moet worden onderzocht. Gisteravond liet Wiegel doorschemeren, dat hij nu op de vraag van Ruppert over "de vier" geen antwoord wil geven. Eerst, moeten de extra-parlementaire va rianten op hun deugdelijkheid be kaken worden. ongeduldig zei hij nog: "Men be gint in het land genoeg te krijgen van dit ingewikkelde gedoe". t Leden van het comité "Stop kindermoord" legden gisteravond een krans hij een ludiek monu ment samengesteld uit oude fietsen e.d. De actiegroep wil de aandacht vestigen op het aantal kinderen dat jaarlijks het slachtoffer wordt van verkeersongevallen. DEN HAAG (ANP) Het tweede kamerlid Terlouw (D '66) heeft van daag in de Tweede Kamer verlof ge vraagd om de ministers Geertsema van Binnenlandse Zaken en Lang- man van Economische Zaken te mo gen interpelleren over de regerings beslissing inzake de gedeeltelijke overplaatsing van het CBS naar Zuid-Limburg. „Het parlement heeft nog geen be hoorlijk oordeel kunnen vellen over de spreiding van de rijksdiensten. Die spreiding is een politieke zaak en daarom zal er in de kamer over moe ten worden gesproken", aldus dr. Terlouw gisteravond. Vrij kort na Prinsjesdag 1972 kreeg de Tweede Kamer de regeringsnota Politie maakt jacht op een woudbuffel Huisarts De Neeff in proefschrift: fcgel had in zijn brief van eind 5 s week aan Ruppert geschre- dat hij een extra-parlementair iet van confessioneel-liberale stelling in de huidige situatie de aangewezen oplossing achtte, n extra-parlementair kabinet deze samenstelling biedt immers de zekerheid van een voortzet- ran het beleid in de geest van tan het kabinet-Biesheuvel, «ekerheid kan slechts worden itgen door een parlementair drie jaar an probeerde ïoonmoeder vergiftigen UTRECHT (ANP) Voor het goed functioneren van een gezondheids centrum is het beslist niet nodig, dat er een groepspralktijk in huis is. Dit concludeert de huisarts J. I. de Neeff in zijn proefschrift „prenatale zorg in het gezondheidscentrum van Didam" waarin hij beschrijft hoe het gezondheidscentrum dat daar in 1968 is gestart tot dusver heeft ge werkt. Het bijzondere van dit cen trum (een experiment van vier Jaar met rijkssubsidie) is dat de drie plaatselijke huisartsen die eraan meewerken, elk hun eigen soloprak- tijfc thuis hebben gehandhaafd en niet gezamenlijk in dienstverband binnen het gezondheidscentrum een groepspraktijk hebben De heer De Neeff Utrecht gepromoveerd tot doctor Een voordeel van hi systeem is volgens dr. De Neeff dat het veel minder duur is dan een groepspraktijk omdat daarvoor hoge investeringen noodzakelijk zijn (veel grotere ruimten voor wachtkamers, spreekkamers, assistentes etc.). De huisartsen werken voor verschil lende projekten met het gezond heidscentrum samen, maar het ac cent ligt vooral op de begeleiding van zwangere vrouwen. De artsen laten in principe alle bevallingen over aan de vroedvrouw en ze ver wijzen hun patiënten daarom naar het vroedvrouwenspreekuur in het centrum. Aan de hand van kaarten waarop allerlei gegevens moeten worden ge noteerd bespreekt het team (huis artsen, vroedvrouw, specialist van het streekziekenhuis) eenmaal per week alle gevallen. Dan wordt vast gesteld of er bijzondere problemen zijn, of opname in een ziekenhuis no dig is, waarop bij de volgende con trole moet worden gelet, of en zo Ja welke medicamenten moeten worden voorgeschreven, etc. Aan het eind van de zwangerschap valt in geza menlijk overleg de beslissing over thuis bevallen of in het ziekenhuis. Indien wenselijk kunnen wijkver pleegsters, gezinszorg of maatschap pelijk werk eveneens in het ge bouw gehuisvest worden ingescha keld. In het centrum wordt ook zwangersch&psgymnastiek gegeven, „De ontwikkeling van de Haagse ag glomeratie en de afremming van de groei van de kantorensector". Deze nota is nog niet in de Kamer bespro ken. Vorige week donderdag stelde het kamerlid Terlouw. met zijn collega's Van der Spek (PSP), Van Lier (PvdA), Jansen (PPR), Van Dis (SGP) en Meis (CPN) schriftelijke vragen aan premier Biesheuvel en de ministers Geertsema en Langman. Zij verzochten de beslissing over het CBS uit te stellen tot een nieuw ka binet tot stand gekomen is. „Aan deze wens wil ik vasthouden", aldus dr. Terlouw. Hij acht het belangrijk, dat tal van figuren uit de wetenschappe lijke wereld zich tegen de overplaat sing verzet hebben. Voorts wees hij erop, dat het overleg tussen de rege ring en de ambtenarenbonden, nadat slechts korte tijd over het CBS was gesproken, vastliep. „Dat zijn alle maal redenen om geen haast te ma ken met het overplaatsen", zei het kamerlid. SOEST De politie van Soest heeft gistermiddag jacht gemaakt op een niet erg goed geluimde woudbuffel. Het dier was uit zijn hok ontstnapt. Agenten moesten herhaalde lijk een goed heenkomen zoe ken, zo ging het dier te keer. Met geweren in de aanslag wis ten zij de buffel tenslotte weer in zijn hok te krijgen. Bij de importeur en exporteur van dieren G. van de Brink, zijn al vaker dieren ontsnapt, zoals zeeboes, apen, antilopen en één keer een beer. ADVERTENTIE Unicura N.V. Amsterdam DEN HAAG (ANP) De Vertoruikersunie heeft voor het onder zoek, waarop ze haar geruchtmaken de publikatie over de gevaren van kwik in vis heeft gebaseerd, gebruik gemaakt van de diensten van het centraal laboratorium TNO in Delft. In opdracht van de Verbruikersunie, zo blijkt uit een mededeling van TNO, heeft het centraal laborato rium een onderzoek verricht naar het voorkomen van kwik in wilde mosselen, die voor dat doel werden verzameld in de Westeuropese kust wateren. Dat onderzoek gebeurde vorig Jaar. Het resultaat werd sa mengevat in een op 27 oktober 1972 gedateerd rapport, dat de Verbrui kersunie is toegezonden. Het in opdracht van de Verbruikers unie verricihte onderzoek stond vol gens TNO geheel los van het on derzoek dat geleid heeft tot de in september 1972 verschenen TNO-pu- blikatie „koper in het Nederlandse milieu". Dat onderzoek heeft zich over de Jaren 1971 en 1972 uitge strekt. In een artikel, behorend tot de ge noemde TNO-publikatie, komt een tabel voor over kwikgehaltes, gevon den in mosselen In Wester- en Oos- terschelde, langs de Nederlandse Noordzeekust, in de Waddenzee en de Eems-Dollard. In de kop van die tabel staat abusievelijk vermeld dat het gaat om gehalten uitgedrukt in milligrammen per kilogram, terwijl het moet zijn microgrammen (mil joenste grammen) per kilogram. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij-on derzoek in IJmuiden, heeft de ver onderstelling uitgesproken dat de Verbruikersunie zich door deze zet fout heeft laten misleiden toen ze haar conclusies publiceerde. TNO merkt erover op dat ln de tekst van het desbetreffende artikel wel cor rect over microgrammen werd ge sproken, terwijl ter rechtzetting van de fout in de tabel nog een erra tumbriefje by de publikatie was ge voegd KVP bezint zich op derde grote partij DEN HAAG Op de bezinnings bijeenkomst, die de KVP-top het ko mende lange weekeinde in Doorn gaat houden, zal men bekijken of er ln Nederland in de toekomst plaats is voor een derde grote politieke party. In eerste instantie is daarbij niét het uitgangspunt of dit een confes sionele partij zal moeten zijn. Voor de bijeenkomst zijn dan ook bui ten leden van het bestuur, ministers en leden van de Eerste en Tweede Kamer, vakbeweging en maatschap pelijke groeperingen niet-leden uitgenodigd. Voornamelijk wel men sen die min of meer gelieerd zijn aan de KVP. Bejaarde vrouw doodgereden: auto reed door GRONINGEN (ANP) Gisteren is de 76-Jarige weduwe A. Berghuis- Van der Molen uit Groningen in het verkeer verongelukt. De bejaarde dame, die wilde oversteken ls waar schijnlijk overreden door een vracht wagen, die na het ongeval is doorge reden. De vrouw was op slag dood. Een bromfietser die de vrouw even later vond zag in de richting van Leeuwarden nog Juist een vracht wagen rijden, het was een wagen met een platte neus, blauwe cabine, frontbesturing, een laadbak met daaroverheen een blauw zeil. De auto had een blauw bordje met de letters TTR er op. De gemeentepolitie van Groningen verzoekt om inlichtingen over deze vrachtwagen. Protest handelsreizigers - Een tach tigtal handelsagenten en handelsrei zigers heeft vandaag in Den Haag met een tocht per auto door het centrum van Den Haag en over het Binnenhof de aandacht gevraagd voor de problemen die vertegenwoor digers ondervinden bij het bezoek aan winkels die aan promenades of voetgangersstraten liggen. Op het Binnenhof overhandigde een delega tie van de demonstranten aan ka mervoorzitter Vondeling een door hen ontworpen nieuw verkeersbord en een nota waarin wordt gepleit voor een wettelijke regeling waar mee de nu aangevoerde moeilijkhe den van de vertegenwoordigers kunnen worden opgelost.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7