Vijf Ivatwijkse dames nemen iedere morgen zeebad 'Publiek maakt me zenuwachtig' Boven-de-zestigers niet bang voor koud water ACHT ALS MOEDER ZINGT ALPHENSE BIJ LAATSTE PAGINA 4 STREEK DINSDAG 23 JANUARI lt -ü S! DRE DE WIT WINT CROSS LEIDEN Dré de Wit is zaterdag in het Wassenaarse landgoed Duin- rell overtuigend cross-kampioen van de AV Holland geworden. De Wit. die een veelbelovend seizoen tegemoet lijkt te gaan, dioteerde op het 6000 meter lange, heuvelachtige parcours van start tot finish het tempo. Een tempo, dat de andere deelnemers aan deze goed bezochte titelstrijd teveel problemen opleverde. Ook overtui gende zeges behaalden Ineke Altona en Alexandra Frankhuizen, resp. bij de dames en de meisjes. Spannend ging het eraan toe in de jongensgroe- pen, waarbij opvallend was dat de jongens B (winnaar Roel Hendrik - sen) sneller liepen dan de overwegend twee jaar oudere groep van de jon gens A (winnaar Wim Kasteleyn). Tom Saat miste de titel by de jon gens C omdat hij verkeerd liep, Da vid Paul de Vriend werd nu eerste. Bij de veteranen gaf Bram Hendrik- sen niet veel toe op Herman Holtus, terwijl bij de jongens D Luuk Redel, Rolf van 't Loo en Mario Schelvis ge lijktijdig over de finish kwamen. De uitslagen: Heren (6000 m): 1. D. de Wit 21.26.-; 2. M. V. d. Hoorn 21.47.-; 3. C. Kleyne 21.56.-; 4. G. v. d. Ham 22.08.-; 5. G. Mulders 22.53.-. Veteranen (5000 m)1. H. Holtus 20.15.-; 2. B. Hendriksen 20.39.-: 3. W. Bousie 22.11.1; 4. C. v. Venetiën 22.18.1. Jongens A (3000 m)1. W. Kaste leyn 11.38.-; 2. F. Feitsma 11.49.-; 3. W. v. d. Hoorn 12.17.-. Jongens B (3000 m)1. R. Hendrik sen 11.16.8; 2. W. Karlas 11.17.2; 3. R. v. Schooten 11.50.-. Jongens C (2000 m)1. D. P. de Vriend 8.37.-; 2. J. Waisvisz 8.35.- 3. T. Saat 9.40.4. Jongens D (1000 m): 1./2./3/. L. Re- del, R. v. 't Loo en M. Schelvis, alle drie 4.58.9. Dames (2000 m)1. I. Altona 8.13.6; 2. A. v. d. Wijngaard 9.43.-; 3. H. Boot 9.48.-. Meisjes AB (2000 m)1. A. Frank huizen 8.46.5; 2. R. Fransen 9.19.4; 3. A. Deyn 10.07.-. Verkoop grond voor garages in Katwijk KATWIJK De gemeenteraad wordt voorgesteld een tweetal ka vels grond in het bestemmingsplan Molenblok-Zuid te verkopen aan de heer W .C. Aanhaanen. De kavels in kwestie zullen worden gebruikt voor de bouw van garages. Het betreft hier een op de hoek van de Zonne bloemstraat en de Irisstraat gelegen kavel (zeven garages) en een op de hoek van de Asterstraat en de Iris straat gelegen kavel (zes garages). Deze kavels zijn respectievelijk ca. 126 en 108 vierkante meter groot. B. en W. hebben de kavels inmiddels aangeboden voor de prijs van 1.500 per garage of totaal 19.500. Samen "kerken in Leiderdorp LEIDERDORP Onder het nio| to "Delen in verantwoordelijk^ hebben de parochianen van j Menswording" in Leiderdorp hun pastoor Hammerstein een k* rig gedrukt boekwerkje in de b gekregen waarin de pastoor openi van zaken geeft in de financiële i tuatie van de parochie. Inhakend) de landelijke aktie de bijdrage ai de kerk op vrijwillige basis te da plaatsvinden kan men de pastoor a geven hoeveel men wenst bij te dn gen. De bijdrage is uitdrukkelijk vrij willig. Als leidraad wordt 1%% vi fl het netto-gezinsinkomen genomen Dat wil zeggen dat bij een beste# baar inkomen van 20.000 guldenI* kwartaalbijdrage van 75 gulden v# r wacht wordt. De pastoor komt verder met de a hullende mededeling dat geen eigc kerkruimte in Leiderdorp gecreëei kan worden. Veel te duur. Een to scheiden en eenvoudig kerkgebo» (b.v. van 300 plaatsen) kost tt: menteel, alles inbegrepen, minst# f 800.000,-. De Eucharistieviering worden sinds 1966 in het noodgebm aan de Gaarmeesterstraat 2 geha den. Op grond van de huidige sitm tie. aldus pastoor Hammerstein, a géén van de drie kerkgemeenschap pen in Leiderdorp in staat zijn, eigen kerkruimte te bouwen. Vandai dat bij wijze van experiment, met c gang van zaterdag 3 maart a.s. bi gonnen wordt met eucharistievieri gen in De Scheppingskerk, eigenda van de gereformeerde gemeente i hier. Deze ligt voor nieuw-Leiderda duidelijk en centraal, heeft uiteb kende accommodaties en won "De Menswording" tegen een red lijke huursom ter beschikking steld. Drie jaar geleden zijn er p sprekken gevoerd over "Samen Ke ken in Leiderdorp". Wat dan h hield het samen gebruik maken n dezelfde ruimte voor ieders eip diensten. Deze gesprekken zijn eni tijd geleden weer opgenomen enp bleken is, dat men bereid is de l charistievieringen van de katholiek! in te passen in het bestaande schi ma van de reformatische dienst# Ook de hervormden maken van d ze fraaie Scheppingskerk al gebra Pastoor Hammerstein besluit: In c bijna noodgedwongen gang naari Scheppingskerk kunnen wij welliC ook zien en waarom niet hier, w elders ook is gebeurd? een verdi re toenadering van de drie gelooli gemeenschappen tot elkaar. Inbraak in school: f 30 ALPHEN AAN DEN RIJN li een bedrag van dertig gulden i inbrekers er van doorgegaan, nac zij de Hoogenborgschool aan de A na van Burenlaan van "onder boven" hadden doorzocht. Het gi stalen zij uit zendingsbusjes. Bovt dien werd er een brandblusappan leeggespoten. De dieven moefiü tweemaal een ruit stuk slaan voord zij de lokalen konden bereiken. KATWIJK AAN ZEE "Je moet er maar zin in hebben in deze tijd van het jaar een zeebad te nemen. De temperatuur is niet ver van het vriespunt en er staat een stevig briesje, 'k Sta hier in mijn dikke jas al te vernikkelen van de kou". Aan het woord is een Katwijker, die kennelijk met de bus mee moet en nog even van het parkeerterrein op de Boulevard tegenover- het Vuurbaakplein een blik op zee werpt. Het is nog donker. De klok in de toren van de Oude Kerk heeft net acht slagen laten horen. Op een moment, dat velen van hun leeftijd nog wat liggen na te doezelen in bed rennen vijf dames van boven de zestig over het strand naar zee om een fris bad te nemen. Ze doen dat iedere morgen. De temperatuur van het zeewater is een graad of drie! De vijf dames zijn rasechte Kat- wijkers: mevrouw G. v. d. Boon- Ouwehand (62), mevrouw L. van Eg- mond-van Duijn (66), mevrouw P. Guyt-Guyt (68), mevrouw H. Guyt- van der Plas (68) en mevrouw Ou wehand-Vis (62). Er was tot enkele weken terug nog een zesde bij. Me vrouw C. van Rijn-van Rijn (64(. Zij heeft echter noodgedwongen we gens een ongeval moeten afhaken. ,lErg jammer," zegt ze, „want ik had graag willen doorgaan. Het is zo goed voor Je. Dat merken we iedere dag weer". naar zee. Even tasten ze met hun tenen in het zeewater als willen ze de temperatuur opnemen en dan duken ze pardoes in het zilte nat. Ze laten de golven heerlijk over de ruggen rollen en duiken er ook doorheen. Als ze dat een paar keer hebben gedaan is het welletjes. Om geen kou te vatten moet je natuur lijk wel onder water blijven. Wan neer het baden achter de rug is gaan ze zich weer aankleden en drin ken samen gezellig een kopje thee, dat dan de één en dan de ander van huis in een thermoskan heeft mee gebracht. Door Cees Combee Foto's Jaap van Duijn Er zijn er in Katwijk, die hun hoofd schudden als Je het hebt over die energieke dames .Ze begrijpen niet wat er aan is in het hartje van de winter een zeebad te nemen. „Gewoon spelen met Je gezondheid," stellen ze nadrukkelijk. „Door met deze temperatuur in zee te gaan zou Je een ziekte oplopen. Ons niet ge zien. Op zo'n leeftijd doe Je zoiets toch niet meer. Misschien nog wel Jongeren, zoals dat Noordwijker- houtse mevrouwtje, dat iedere middag een zeebad neemt". Als we aan het vijftal vragen of het nu wel prettig is om bij een temperatuur van even boven het vriespunt een zeebad te nemen ant woorden de zeebad-minnende da mes in koor: „ja". Een van hen zegt haar naam noemen we op haar verzoek niet lachend; „Man, je moest eens weten hoe gezond het is. We merken het toch zelf. Laat de critici maar praten. Het is niet vaak goed. Kou. neen daar hebben we be slist geen last van. Dat zo'n zeewa- terbad goed is blijkt wel uit het feit, dat ze mijn leeftijd op 48 schatten. Heus, dat ik er zo Jong uitzie komt door het zeewater". De vijf Katwijk.se dames hebben kennelijk plezier tijdens het vroege zeebad. Ze hebben ook geen last van de kou. Dat is wel aan hun gezichten te zien (foto boven). Na een minuut of vijf, zes gaan ze weer naar de houten strandhuisjes om zich om te kleden. Mevrouio A. van Beelen- Haasnoot% die ook altijd heeft meegezwommen, maar dit nu door een knieblessure niet kan, heeft voor thee gezorgd. Thermoskan en kopjes zitten in de emmer (foto onder). (Foto Jaap van Duijn) Eén van de anderen wil wel kwijt: 'k Heb er toen ik er mee begon wel tegenop gezien. De jongeren, waar mee we zomers altijd zwemmen, haakten één voor één af. Als zes „oudjes" bleven we over. 'k Heb ook wel eens op het punt gestaan er mee te stoppen. Nu ben ik blij, dat ik heb doorgezet. Heerlijk gewoon zo'n bad. Elke dag weer begin je met een goede bui. 'k Zou iedereen, die daar toe lichamelijk in staat is willen aanraden ook te doen als wij. Wel natuurlijk de arts even raadplegen". Mevrouw W. Ouwehand-Vis is in middels verdwenen. Ze trimt nog een paar kilometer langs het nu schemerige verlaten strand. Dat doet ze iedere morgen weer. Dan gaat ze naar huis waar man Dirk voor een heerlijk vers „bakje" heeft gezorgd!" ALPHEN AAN DEN RIJN ,,Het publiek maakt me zenuwachtig. Ik ben helemaal niet gewend om voor volle zalen te zingen. En als je dan voor al die microfoons staat wil je stem je wel eens in de steek laten". Niet voor het eerst Het is trouwens niet het eerste Jaar, dat deze KatwiJkse dames tot ver na het seizoen 's morgens een bad bleven nemen. Vorig Jaar gaven ze er 15 Januari de brui aan. Toen werd het te koud. Nu kan men het vijftal nog iedere morgen waarne men bij het zee- en zonnebad van Gerrit Harteveld tegenover de Vuur baak. Ze zijn overgebleven van een groepje van ruim twintig dames, dat van Juni tot half september dage lijks in zee gaat zwemmen. Jonge ren en ouderen. Mevrouw A. van Beelen-Haasnoot (63). die graag zou meedoen, maar wegens een onwillige knie dit Jaar helaas verstek moet laten gaan; ,.'k Ga 's morgens nog wel eens kijken. Dan gaat het me gewoon aan het hart. dat ik niet in zee kan gaan. Een leuk stel. Er is er één bij, die gaat na het bad nog wat trimmen langs het strand. Mevrouw Ouwe hand-Vis. Zij doet veel aan lichame lijke oefening. Iedere week „gymt" ze nog. Al meer dan vijf en twintig Jaar is ze lid van de KatwiJkse sym- nastiekvereniging „Hercules". Kijk, nu duiken ze in de golven. Dat doen ze een keer of wat en dan is het voor vandaag weer gedaan". Lachend en gekheid makend ko men de vijf enthousiaste baadsters na een minuut of vijf, zes weer uit zee en spoeden zich, gehuld in bad lakens of badjassen, naar één van de strandhuisjes op de zeereep bij het parkeerterrein. Een tafereeltje, dar men iedere morgen weer kan waarnemen. Mevrouw W. (Willemien voor haar vriendinnen) Ouwehand-Vis nadruk kelijk: „Fijn, dat we dit huisje mo gen gebruiken om ons te verkleden Jaap den Duik van de N.V. Rederij en Handelmaatschappij v. h. C. den Duik heeft het ons belangeloos af gestaan. We hebben de sleutel. Dus als we een bad willen nemen kun nen we er zo gebruik van maken Weer of geen weer iedere morgen om klokslag acht uur zijn we present We zijn dit Jaar 1 Juni begonnen en hopen het zo lang mogelijk vol te houden, t Moet natuurlijk niet te hard gaan vriezen Dan is er geen lol meer aan. Blijft de temperatuur echter zoals nu dan blijven we door gaan "ken daar op". Bij kaarslicht Bij kaarslicht kleden de vijf be paald niet kouwelijke dames zich in het houten bouwsel om. Dat is in een wip gebeurd. Dan rennen ze Maar ondanks die nervositeit is de Alphense mevrouw De Koning toch maar doorgedrongen tot de laatste acht van het TROS-radioprogramma Nederlandse gift voor Suriname DEN HAAG (ANP) - Bijna 500.000 gulden is door de Nederland se regering geschonken voor de bouw en de inrichting van een In ternaat in Paramaribo voor gehan dicapte kinderen. Dit bedrag is, zo bericht het kabinet voor Surinaam se en NederlandsAntilliaanse za ken. verstrekt uit fondsen voor pro jecten van sociale en educatieve aard en bedoeld als mede financie ring. Het internaat zal onderdak bie den aan ongeveer dertig kinderen uit de districten van Suriname die onderwijs zullen volgen aan de my tylschool in Paramaribo. De school zelf is indertijd gefinancierd uit gif ten van het kroon prinselijk paar en de Nederlandse regering. Verder is ruim tweehonderd dui zend gulden bestemd voor de bouw van een kathoPeke missieschool met zes lokalen en vier onderwijzerswo ningen voor het lager onderwijs en tuinbouwonderricht te Jaw Jaw aan de Surinamerivier Id het Bro- kopondo-district 9 LEIDEN Het ingezonden stuk over de huurverhoging in deze krant van vrijdag was geschreven door me vrouw Geuke. Om verwarring met een ander te voorkomen: zy woont in de Frisostraat. „Als moeder zingt", dat door Cees de Lange wordt gepresenteerd. Het be gon allemaal een maand of vier ge leden toen via de televisie een oproep aan zingende moeders en grootmoe ders werd gedaan. Mevrouw De Ko- ning reageerde spontaan en kwam met vierhonderd anderen in de voor selectie. Toen het hele zangspektakel achter de rug was, had zy zich bij de twee endertig besten gezongen. Daarna begon de strijd pas echt. Ze haalde de laatste zestien en kwam overtuigend bij de laatste acht terecht (de jury gaf haar zestien van de in totaal twintig stemmen). „Het leuke is", zegt mevrouw De Koning, „dat de jury uit allemaal jeugdigen bestaat. Ik vind het fyn, dat ik liedjes heb gekozen, die hen aanspraken." Nadat mevrouw De Koning door de voorselectie was gekomen is ze zang les gaan nemen. Iedere week gaat ze een half uur naar de Streekmuziek- sohool, waar een Rotterdamse des kundige haar de kneepjes van het vak bijbrengt. Als ze repeteert staat er een bandrecorder naast haar. die alles opneemt. Thuis draait ze de bandjes af en luistert of er hier en daar nog verbeteringen kunnen wor den aangebracht. Grenzeloos „Ik heb een grenzeloos vertrouwen in mfjn lerares," vervolgt mevrouw De Koning. „Tenslotte ben ik nog nooit opgetreden en is zy de deskun dige. Dat ze haar vak verstaat, blijkt wel. Anders was ik nooit tot de laat ste acht doorgedrongen." Stel dat ze wint, wat dan? Me vrouw De Koning heeft daar nog niet bij stilgestaan. „Ik heb geen vastomlijnde plannen. Misschien is het wel eens leuk om wat voor de bejaarden te zingen. Maar voorop gesteld moet worden, dat ik het he lemaal niet erg vind als ik de vol gende ronde niet haal. Het is een aardigheid en daarmee houdt het op. Natuurlijk zal ik mijn best doen om zover mogelijk te komen. Voor Alphen vind ik het leuk als de naam weer eens voor de televisie wordt genoemd. Want de finaliste komt voor het scherm." Mevrouw De Koning, die in Indo- desië is geboren, heeft in haar land in diverse koren gezongen. In Al phen is zy lid geweest van een ge reformeerd kerkkoor. Doris Day Om zich straks bij de laatste vier te zingen, heeft mevrouw De Ko ning gekozen voor een lied van Do- ris Day (Once I had a secret love). Dit moet zij naast het verplichte nummer „Als moeder zingt" ten ge hore brengen. Zij zegt over het liedje van de filmactrice: „In de eerste plaats vind ik Doris Day een leuke ster en bovendien liggen de nummers van haar my wel." Eigenlyk is mevrouw De Koning een liefhebber van allerlei genres. „Jazz staat by my erg hoog geno teerd, terwijl instrumentale muziek en zang me ook wel boeien." Als ze werkelijk als winnares te voorschijn komt. denkt ze er dan aan om voor „geld" te gaan zingen? Dit maakt haar duidelijk verlegen. „Ik heb helemaal geen ervaring met optredens," herhaalt ze, „daar om moet mijn zanglerares maar uit maken wat we gaan doen. Mis schien kan ik wat ervaring opdoen door als gast bij een Molukse groep op te treden. Verder weet ik hier niets zinnigs op te zeggen." En tot slot over de TROS: „Ik vind het leuk, dat deze omroep moeders de kans geeft eens wat anders te doen dan alleen maar achter potten en pannen te staan." (Foto Wim Dijkman' Mevrouw De Koning: een aardigheid.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4