"Representatief bent u goed ais manager bent u slecht L V erbouwing boerderij T reubstraat stopgezet Vergadering van 5 februari openbaar agenda KRITIEK OP TAAKVERVULLING BURGEMEESTER VOORSCHOTEN Ondanks bezwaar burgemeester Van der Have Uitgelote studenten alsnog een kans? VOORSCHOTEN Alle Voorschotense raadsfracties lieten gisteren bij de algemene beschouwingen kritische ge luiden horen naar aanleiding van de taakvervulling van burgemeester Van der Haar. De VVD was het minst kritisch en meende dat het dage lijks bestuur van de gemeente redelijk functioneert. Raads lid De Klerk Wolters (PCG) wees nadrukkelijk op de nood zaak dat alle beschikbare tijd van alle ambtenaren volledig benut moet worden en ook de burgemeester als een sterke man moet opereren binnen dat apparaat. ,,Dat laatste ram melt wel", zei de PCG-woordvoerder„We zien na bijna twee jaar nog steeds niet hoe u uw taak wilt doen. Repre sentatief bent u goed, als manager bent u slecht". Bij alle Voorschotense evenementen is burgemeester Van der Haar aanwezig, ook bij de an tiekbeurs die enige tijd geleden in het Cultureel Centrum werd gehouden. (Foto Jan Holvast) LEIDERDORP Burgemeester M. v. d. Have zat gisteravond weer de eerste raadsvergadering voor sinds zijn ziekte. Hij wilde het blijkbaar rustig aan doen, want de traditionele nieuwjaars toespraak bleef achterwege. Hij wenste iedereen een goed 1973 toe en verwees naar een stencil dat aan de raadsleden uitge reikt was en waarin een greep uit de gebeurtenissen van het jaar 1972 in Leiderdorp was gedaan. In dat stencil stond o.a. dat in 1972 in Leiderdorp 396 woningen zijn klaargekomen. Per 1 Januari 1973 waren er 331 woningen in aanbouw. 14 Januari werd de eerste paal geslagen voor de sportschool en saunainstituut Van ste paal geslagen voor 86 woningwet woningen in Binnenhof. 23 september ingebruikneming voetbalaccommoda tie voetbalvereniging R.C.L. 1 oktober Houdt in het Binnenhof. In maart kwam het 5 duizendste huis gereed. werden de eerste patiënten in Ley- thenrode opgenomen. 30 maart droeg aannemer Marcel Muyres het nieuw gebouwde overdekte zwembad over aan De Does. 3 april bezocht aarts bisschop Dom Helder Camara van Brazilië Leiderdorp. 2 Juni werden de eerste woningen in Binnenhof op geleverd. 17e Juli werd de 17-duizend- december ingebruikneming St Elisabethziekenhuis. Op 31 de cember zijn er in Leiderdorp 5113 wo ningen. Dit was een kleine greep uit plaatsgevonden gebeurtenissen in Leiderdorp. De agenda telde gisteravond wel iswaar 31 agendapunten maar stel de verder niet veel voor. Het waren ste inwoner van Leiderdorp, Casper allen hamerstukken; en de voorzitter had om ca. 10 uur de vergadering kunnen sluiten als de heer Reuge- brink (PCG) in de rondvraag niet had willen weten of de extra verga dering op 5 februari nu een openba re raadsvergadering was Ja of neen. De burgemeester had eerder op de avond gesuggereerd dat het 'n avond zou worden waarop een deskundig ambtenaar een explicatie zou geven over beleidsplanning. De heer Reuge- brink stelde echter, dat de vorige raadsvergadering over de Beschou wingen werd afgekapt; men verloor zich teveel in details. Met een verademde snelheid van handelen werd toen onder voorzitterschap van loco-burgemeester Meerburg de da tum van 5 februari vastgesteld voor een extra raadsvergadering waarin men met elkaar zou praten over de doelstelling van de Gemeente ^Leider dorp. Een discussienota. Elke fractie zal dan met z'n eigen doelstelling ko men waarover dan gesproken zou worden. Iedereen in Leiderdorp heeft recht te weten wat er in Leider dorp gaat gebeuren vandaar dat deze vergadering zeker openbaar moet zijn Deze discussies, waarin de botsende doelstellingen van de verschillende fracties nog eens in het openbaar zouden botsen zouden dan moeten uitmonden in 'n nata. Burgemeester Van der Have ging uiteindelijk ak koord, maar hij zuchtte: „U trekt wel an het college van B. W. DEN HAAG (ANP) Op 3 fe bruari buigt de Academische Raad zich over een adviesaanvraag van mi nister van Veen voor de selectiepro cedure voor het komende studiejaar. De minister heeft laten weten de mo gelijkheid te overwegen een bepaalde categorie leerlingen ineens toe te laten. Dit houdt ook in dat bepaal de leerlingen, die vorig Jaar voor de bio-wetenschappen werden uitgeloot alsnog tot de studie kunnen worden toegelaten. De minister heeft de Academische Raad het rapport De Groot toege stuurd van de werkgroep selectie. De ze werkgroep bepleit 'n speciale toets voor leerlingen, die over de hele li nie niet tot de zeer goede behoren, maar wel op grond van prestaties in bepaalde vakken bij het eindexa men een betere kans hebben voor en kele studierichtingen. De minister voelt niet voor zo'n speciale toets: zo'n oplossing zou de waarde van de eindexamens aantasten. De minister overweegt deze cate gorie leeringen rechtstreeks toe te la ten, als zij voor elk van de vakken natuurkunde en scheikunde een acht hebben als eindcijfer bij een gemid delde van tenminste zeven voor alle examenvakken. De overige uitgelote leerlingen wil de minister voorts enigermate tege moet komen: door een extra loting voor een aantal gereserveerde plaat sen en door voor één keertje een vrijwillige test. KVP-er Van der Laan wees op de zenuwachtige tijden voor het looale bestuur, waardoor spanningen optre den. Jammer vond Van der Laan dat B. en W. niet wensen in te gaan op de suggestie om de spanningen bin nen B. en W. uit te paten. "Het college van B. en W. is ook ten op zichte van de gemeenteraad geprik keld, dat spreekt voor zich wanneer de antwoorden op vragen van raads leden aan B. en W. gelezen worden. B. en W. noemen zelfs het stellen van vragen door raadsleden "externe factoren", waardoor de werdzaam- heden in de war gestuurd worden." Italianer (P.v.d.A.) vroeg om een actieve deelname van de burgemees ter tijdens de discussies in de ge meenteraad: "Een van de weinige malen dat u zelf actief aan de dis cussies deelnam, had het aftre den van een wethouder tot gevolg. U zag zelfs niet eens kans een openlij ke botsing te voorkomen". Raadslid Goosens (D'66) was blij dat niet alleen zijn fractie de laatste jaren regelmatig een veeg uit de „B. en W.-pan" krijgt, maar vrijwel alle fracties. "U beschouwt het al als een soort majesteitsschennis wan neer er maar kritisch over B. en W. gesproken wordt. De raadsleden verzinnen nooit vragen". In zijn antwoord wist burgemees ter Van der Haar alle antwoorden op de vragen en opmerking over zijn taakvervulling te omzeilen, door zijn sprektijd vol te praten over Ge west vorming en het mededelen dat een "manager" nooit voorkomt bij de overheid maar alleen bij het be drijfsleven. Raadslid Begeer (VVD) beloofde de burgemeester een beter boek over "managers" aan de bur gemeester uit te lenen. De burge meester vroeg de raad om een gro te nuchterheid in acht te willen ne men en ontkende dat het bestuur van Voorschoten zou rammelen, stelde dat ieder lid van het dage lijks bestuur naar de mate van zijn krachten zorgt voor een goed be stuur. Politie In tegenstelling tot de raadsleden was de burgemeester vol lof over de werkzaamheden van de groep van de rijkspolitie. Hoewel de organieke sterkte 29 man bedraagt, is de wer kelijke bezetting maar 21 man. Door deze onderbezetting kan de politie wel eens niet alle overtredingen snel controleren. Ook sprak de burge meester woorden van lof tot de vrij willige brandweer en meende dat een goede kazerne een eerste vereiste Financiën Wethouder Iestra (PCG) kreeg naast woorden van waardering, kritiek omdat de wethouder volgens enige fracties te vaag is. De grote vraag was: "Is Voorschoten arm of is Voorschoten best in staat om de fi nanciële boontjes zelf te doppen". Raadslid Oosterbaan (WD) vond, dat de sluitende begroting primair is. De saldi-reserves behoren zo weinig mogelijk aangetast te worden. Raadslid De Klerk Wolters begon met de vraag of Voorschoten wel fi nancieel zo moeilijk zit of dat Voor schoten zich gaat verslikken in te ambitieuze plannen. Hij pleitte voor een evenwichtig belasting-beleid en meende dat de saldi-reserves niet opgeteerd moeten worden. Van der Laan (KVP) meende dat een sluitende begroting nooit het doel mag zijn van een gemeentelijk finan cieel beleid. Reserves mogen in moei lijke Jaren rustig gebruikt worden, maar een meerjaren planning is dringend nodig. De voorbereiding voor deze begroting is niet goed geweest, de dekkingsmiddelen zijn eerst vast gesteld en dat maakt een kritisch fi nancieel beleid bijna onmogelijk. Italianer (PvdA) zag ook een slui tende begroting niet als doel. Voor schoten heeft voor zo'n f 10,— mil joen reserves en deze kunnen mis schien gebruikt worden. Goosens (D'66) was een voorstan der van een voorzichtig financieel be leid. Wees op de sterke terugloop van de bevolking en wilde liever de re serves ter beschikking stellen van de hiusvesting van de bibliotheek. Wethouder Iestra (PCG) zag de toe komst reëel. Naast veel onzekerhe den kan Voorschoten toch een goed financieel beleid voeren. Hij waar schuwde tegen overschatting en on derschatting van de financiële sigua- tie. De financiële reserves zijn de laatste drie jaar verdubbeld, maar van de f 10,— miljoen kan eventueel maar f2,7 miljoen gebruikt worden, omdat de andere miljoenen doel- en bedrijfsreserves zijn. LEIDEN Luitspeler Hans van Wouw is gistermiddag met zachte drang uit de door hem bezette Zijlpoort gehaald. Vorige week was hij in de poort getrokken omdat hij vreesde dat het monument anders hele maal zou instorten. (Foto Jan Holvast) VOORSCHOTEN Op last van de dienst Openbare Werken is de restauratie en verbouwing van het pand Treubstraat 21 stop ge zet. Het pand is een voormalige 17de eeuwse boerderij. Nadat de gemeente deze zwaar verval len boerderij op de lijst van te slopen gebouwen had gezet kreeg de Stichting Oud-, Groen- en Leefbaar Voorschoten via Mo numentenzorg het gedaan dat de sloop werd tegengehouden en de boerderij te zijner tijd in oude luister hersteld zou kunnen wor den. De boerderij werd verkocht aan drs. Guiik, wiens echtgenote penningmeester is van de Stich ting Oud- en Groen Voorscho ten. De dienst Openbare Werken ver leende toestemming om alvast gaten te dichten in het dak om vérder verval tegen te gaan. De ze voorlopige toezegging werd door de Stichting overtreden en de bouw is stop gezet in overleg met de Monumentenzorg. In Voorschoten zijn er in het dorpscentrum "eerbare" burgers die niet zonder lachen voorbij 't stopgezette bouwwerk kunnen gaan. Het zijn winkeliers uit 't centrum, die de Stichting Oud-, Groen- en Leefbaar Voorschoten Met medewerking van Ond@r TGdctkÜ© VQlfl Hans Melkert RONNY VINK telefoon 25260 Leerstoel De 83-JaHrrn Engelsman van Ne derlandse afkomst dr. V. Verheyden baron van Lancey, die op het Engel se Kanaaleiland Jersey woont, heeft de universiteit van Leiden uitgekozen om een leerstoel te vestigen in het gezondheidsrechter. Dr. Verheyden heeft zijn studententijd in Leiden doorgebracht. Tijdens zijn praktijk in Engeland, als advocaat, medicus en mond-chirurg is de noodzaak van een dergelijke leerstoel, waarin o.a. de medisch-sociale aspecten van het so ciale recht aan de orde komen, bij hem gegroeid. Tot bijzonder hoog leraar in deze leerstoel, die via het Leids universiteitsfonds tot stand kwam, is benoemd dr. J. F. Rang uit Aalsmeer. Hy is kort geleden be noemd tot hoogleraar in het arbeids recht aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Professor Rang zal vrydag 26 januari om vier uur zijn ambt in Leiden aanvaarden. Verhuizen Ronald Veeren, de correspondent van het Leidsch Dagblad in Leider dorp gaat verhuizen. U kunt hem van af 29 januari bereiken aan de Luy- Huurverhoging Iemand die het weten kan, is van mening, dat een ingezonden stuk in deze krant van J.l. vrijdag onnodig veel verwarring kan stichten en onrust veroorzaken. Het ging over het debat in de Kamer over de verhoging van de btw op de bouwprijzen. Een dergelijke zaak heeft natuurlijk niets te maken met de huurverhoging van oude woningen in het noordelijke stadsdeel, zoals in het ingezonden stuk werd gesuggereerd. Daarin werd aangenomen dat het hogere percen- gast in deze alternatieve kerkdienst Scholenbouw De bewoners van de Leiderdorpse wijk „Het Binnenhof" hebben van de gemeente formulieren gekregen waar op ze kunnen invullen hoeveel kin deren zij hebben en op welke scholen zij deze kinderen geplaatst zouden willen zien. Op dit moment is er een kleuter- en een basisschool in aan bouw. B. en W. van Leiderdorp wil len bij een „gevecht" in Den Haag om meer scholen harde cijfers heb ben om de heren mij om de oren te slaan. Applausdienst Om maar direkt met de deur in huis te vallen: de Applausdiensten in de Zijllaankerk gaan door. De afgelopen maanden is er druk gespro ken over het wel en wee van deze diensten maar de beslissende kogel is dan toch door de kerk. De heer H. Tromp, algemeen organisator, heeft zich bereid verklaart het werk voort te zetten. Op 28 Januari om zeven uur is zanger- gitarist Ton Liefaarcj allerminst een goed hart toedra gen. Vele verbouwingen aan win kelpanden zijn gestagneerd, door het ingrijpen van deze stlch ting. Vorige maand moest een winkelier in de Schoolstraat de verbouwing stop zetten, nadat 'n voorlopige vergunning was strekt door de gemeente Voor schoten. De Stichting zond vijl brieven naar de gemeenteraad en het juridisch gelijk zat vol gens de raadsleden bij de Stich ting. Er zijn in Voorschoten vijf win kels, die bouwplannen hebben, maar gevestigd zijn in de his torische dorpskom, waardoor verbouwing erg moeilijk wordt. Dit maal hebben de winke liers de Stichting te pakken. De gem. Voorschoten houdt zich begrijpelijk buiten de controver se middenstand en stichting, maar wordt wel gedwongen nu de verbouwingen en eventuele restauraties met de hand op de wet nauwlettend te volgen. Com- mentaar van gemeente-secreta ris Oosterbaan: Houwen zonder vergunning mag niet, de dienst openbare werken houdt daarop toezicht en zo worden verbou wingen zonder vergunning niet toegestaan". Dinsdag Inf.centrum (stadhuis): Werl structuurplan. 8 uur nam. Morsweg 10: Werkgroep verkeer/ voer, 8 uur nam., idem werkgro leef baarheid stadsver f ra al i ng (kan 243): Opent vergadering Commissie onderwijs, uur nam. Oegstgeest (Gemeentecentrum):S Jan Strijbos over de Waddeneilant (met film) 8 uur nam. Volmolengracht 19: Welfare-Wi Rode Kruis 2.305 uur nam. Breestraat 19: Jeugdhaven oudere soos 2-5 uur nam. Jeugdcafé 7.30-10) Expressiegroep ere dicapten 2-5 uur nam. Sociëteit Twent ntïi iEj - pi :«i Driftsraat 49: Spreeuu. raadsvrouw 10.30-11.30 voorm. Rijnsburgerweg 163: spreekuur gemeen Bureauvoor levens, en zlnsvragen 7.30-8.30 uur nam. Hooigracht 38: spreekuur sticlitir r huisvesting werkende Jongeren 7.S5 8.30 uur nam. Diamantsplan 27: Gespreksav. Bi h ha'i 8.15 uur nam. Woensdag schap Rij ïenlandsliuis (Breestraat) Va vergadering Hoogheemraad- Rijnland 10.30 uur voorm. as enigde PHn,luiu XU.OU uur voorm. (Geversstraat 65) Soci xamerbewr r 's_ nachts. raadsvrouw 1 Dijkstraat 2a Spreekuur sociale tadsvrouw 1011 uur vorm. Stadhuis Spreekuur sociale raai- ■ouw 4.306 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven. jeugd café 7.30—10.30 uur nlm. K Breestraat 19 Spreekuur Chr. Eni Burgerlijke stand van Leiden P. Koopman; Leendert Johannes zn v: G. J. Glasbergen en J. Barnhoorn; Anouk Esther dr v: A. Jansen en A. M. van Egmond; Maria Geertruida dr v: Amsterdam en G. M. W. ïmanse Chrlstiaan zn v: N. van Damme en J. M. Bruins. GEHUWD W. Gijsman en J. M. Snik; W. H. P. H. Marks (49) man; C. Smink (62) vrouw; P. J. Opdam (61) man; A. K. Rulgrok 81echtgenote van L. A. van den Berg; L. J. Bousie (77) man; R. A Oegstgeest (Kennedylaan 11 I» formatie-avond Baha'i 8 uur nam. Nieuw Minerva Ned. Maatschapi voor Nijverheid en Handel. Spr mr. H. J. Hofstra over "Inflatie i lastinghefflng" 12.30 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- en zondags wordt waargenomen door apottis Reyst, Steenstraat 35 en Voorschoten, Leidseweg 66. Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau rechtskundige bijstand. Adres Leids volkshu__ dijk 33 Openingstijden, dagelijks 'olkshuls Apotheken- n. belui- maandag) Dagelijks te bereiken SOS-dienst SOS-Telelonlsche Hulpdienst maandag acht uur

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2