Kerk en staat in Spanje Opnieuw grote zuiveringen RaPP°rt in Tsiecho-Slowakije naief' Mgr. Gijsen is dankbaar voor eerlijke kritiek Onbegrip bij Billy Graham Maas is 130 GEWONDE GEVANGENEN JU «Mjmjiiiimnj» De kerk moet E.O. oorzaak van kritisch zijn moeilijkheden in Geref. Gemeente R.K. KERK EN HET GEZIN Paus Paulus herziet sacrament der zieken griephoest? AANVAL OP ROME EN EPISCOPAAT IN WETENSCHAPPELIJKE EN CULTURELE KRINGEN Boze Gevers: VIETCONG LAAT 3 Vier miljoen auto's terug DEN BOSCH (ANP) "De kerk moet kritisch zijn" is het uitgangs punt van veertig stellingen die in Den Bosch zijn aangenomen op 'n vergadering in Den Bosch van een werkgroep die zich bezighoudt met de voorbereidingen van het landelijk pastoraal overleg, dat deze week in Noordwijkerhout gaat beginnen. In totaal werden veertig stellingen door de verschillende afgevaardig den van missiewerk, ontwikkelings werk. en vredeswerk ingediend die naderhand door de vergadering tot vijf werden teruggebracht. In deze vijf stellingen wordt aan de delega tie van het diocees 's-Hertogen- bosch, met nadruk gevraagd om ervoor te zorgen dat in de gesprek ken in Noordwijkerhout alles wat zich beweegt om het christenzijn met een eigen verantwoordelijkheid voor dat christenzijn naar voren wordt gebracht. In de stellingen wordt o.m. ge vraagd: een actieve inzet op politiek godsdienstig gebied, waarbij aan de sociale opdracht van dè kerk niet wordt voorbijgegaan. De kerk moet steun durven verlenen aan die be wegingen die de menselijkheid voor opstellen en de kerk moet partij durven kiezen. De kerk mag echter geen partijpolitieke bindingen aan gaan. De classis Utrecht van de Gere formeerde Gemeenten heeft zich af keurend uitgelaten over de Evange lische Omroep. Maatregelen tegen gemeenteleden gaan de classis ech ter te ver. Het classisverslag in het weekblad De Saambinder vermeldt: "In een der gemeenten zijn er reeds gerui me tijd moeilijkheden met leden, die actief meerwerken aan de Evan gelische Omroep. De classis is van oordeel dat in het bestuur van de EO mensen zitten waarmede de Gereformeerde Gemeenten niet eens geestes zijn en dat bovendien door het openlijk medewerken van leden onzer gemeenten aan deze organi satie het TV-bezit binnen de eigen kring bevorderd wordt wat de clas sis ten zeerste zou betreuren". "Het censureren (een tuchtmaat regel nemen red.^ omdat een lid een bestuursfunctie van de EO be kleedt, wordt door de classis ech ter als een te vergaand middel ver oordeeld. Het niet bedienen van 't Heilig Avondmaal omdat één lid of enkele leden zich niet aan het oordeel van de kerkeraad onder werpen acht de classis eveneens onjuist". MADRID De Spaanse bisschoppen hebben na dagen deren een lijvig document goedgekeurd, dat een nieuw moet vormen voor de betrekkingen tussen de kerk en dt j( in Spanje. De uitslag van de stemming was 59 voor en 20 zodat de vereiste tweederde meerderheid werd gehaald. ROERMOND „Ik ben zeer dank baar voor de open en eerlijke kri tiek door ieder van u geuit". Dit zei mgr. Gijsen na afloop van een vergadering van de Diocesane Raad van Roermond. Nu, na zoveel maan den stelde hij zich de vraag of hij zijn "Proeve van een visie op de verkondiging en de beleving van het christen-zijn in de r.k. kerkverband" niet anders had moeten brengen, dan hij gedaan heeft. Sprekend over het gebod "gij zult niet doden" zei hij "Want hoe het ook zijabortus provocatus is moord en actieve euthanasie is moord". "Wie zich vergrijpt aan 't leven van een onschuldigde, ver grijpt zich aan God zelf". Over het huidige normbesef van de sexualiteit zei de bisschop "wat zich met name op het terrein waar het meest vitale van de mens zich uiten kan, de sexualiteit, voltrekt, is zondermeer liefdeloos". De bis schop hoopte dat de vergadering op zijn woorden zou kunnen inhaken en verwachtte dat niet wat ons scheidt, maar wat ons bijeen kan houden, ons het meest zal interesseren. In de hierop gevolgde discussie kwam tot uiting, dat de aanwezi gen in de woorden van de bisschop misten een antwoord op een aan tal vragen van de central commissie. Deze gingen o.m. over de vraag, hoe de bisschop staat ten opzichte van het beleid van het vorig presi dium en van de andere Nederland se bisschoppen. Er was verder ge vraagd of de bisschop andere kerk visies, die ook steunen op Vatika- num II als legitiem erkent naast zijn eigen visie in zijn "proeve". Mgr. Gijsen heeft toegezegd al de hem gestelde vragen te zullen be antwoorden. Hij wilde echter graag eerst persoonlijk contact met de de legaties uit de verschillende regio's van het bisdom. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Russen C. van den Bergh te Katwijk aan Zee: te Vlagt- wedde, C. J. Bronsgeest te Den Hel der; te Velsen-Noord, J. G. Bouw man hulpprediker te Ee. Geref. Kerken Beroepen te Ouddorp-Stellendam, J. de Kievit te Kampen die dit be roep heeft aangenomen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Harderwijk, P. N. Ribbers te Den Haag. Geref. Gemeenten Beroepen te Krimpen aan de IJssel, G. J. van de Noort te Zeist; te Waarde, J. Mol te Hardinxveld-Gies- sendam; te Poortvliet, L. Blok te Beekbergen die bedankte voor Nor wich (Canada). ROME In Vaticaanstad is een „pauselijke commissie voor het ge zin" gevormd. Vittorio Bachelet, de voorzitter van de Italiaanse katho lieke actie die dit bekendmaakte, zei dat deze commissie gegevens zal gaan verzamelen over de middelen ter voorkoming van zwangerschap, de abortus, de echtscheiding en de bewegingen die de bevrijding van de vrouw nastreven. Het gaat hier om zaken, aldus Bachelet, die de opvat ting van de RK Kerk over het gezin aantasten. Op basis van de verkregen gege vens moet de commissie een docu mentatie aanleggen die nieuwe im pulsen voor de zielzorg onder de ge zinnen mogelijk moet maken. Foor het eerst na lange tijd kwam de pastorale raad van het bisdom Roer mond weer bijeen. Op de eerste rij rechts mgr. Gij sen, die blij laas met de open en eerlijke kritiek, die over hem werd uitgestort. Willibrordcantorij op de televisie De IKOR-televisie komt op zon dag 18 februari a.s. opnieuw naar Oegstgeest. Twee Jaar geleden nam zij daar "Weihnachtsgeschiehte" op van Cart Orff uitgevoerd door Jeugdcantorij en Jongerenkoor van de hervormde gemeente. Ook ditmaal wordt de opname ge maakt in de Groene- of Willibrord- kerk. Jeugdcantorij en Jongeren koor van de Willibrordcantorij (d.i. de nieuwe naam voor beide ensem bles samen) voeren ditmaal onder leiding van cantor Egbert van Goor diens bewerkingen uit van liede ren genomen uit het komend lied boek. Wanneer daar belangstelling voor bestaat, dan bestaat het plan om ook de gemeente in deze uit zending zijn rol tegenover de canto- rij te laten meespelen. De bedoeling is om het nieuwe koororgel een heel eigen rol te la ten vervullen. In afwisseling met gezongen strofen zal dit instrument in enige coupletten van bepaalde liederen solistisch functioneren. Deze worden dan geïmproviseerd door Jan Jongepier, die de laatste Jaren het vermaarde Internationaal Orgelim provisatieconcours in de St. Bavo- kerk in Haarlem enige malen gewon nen heeft. De uitzending die een half uur zal duren heeft plaats op zondag 29 april ajs. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft drastische wijzigingen en vereenvoudigingen aangebracht in het meest gevreesde sacrament van de RK kerk het Heilig Oliesel in een poging het wijdverspreide idee als zou dit sacrament alleen aan stervenden moeten worden toege diend uit te bannen. De Paus volgt hiermee een aan beveling op van het eucumenisch ooncilie 1962-1965 om het ritueel te ontdoen van zijn namen „Sacrament van de stervenden" en „Laatste sa cramenten". In een apostolische constitutie geeft de Paus aan dat het Heilig Oliesel moet worden toege diend aan allen die „ernstig ziek" zijn. Tot dusver golden de bepalingen van het 17de eeuwse concilie van Trente waar was besloten dat het Heilig Oliesel moest worden toege diend aan „diegenen die gezien hun toestand aan het einde van hun le ven lijken te zijn gekomen, reden waarom het sacrament tevens sacra ment van de stervenden wordt ge noemd". Paus Paulus heeft ook beslist dat voor het Oliesel alleen „volgens voor schrift gewijde" planaardige oliën mogen worden gebruikt, in die lan den waar de tot dusver voorgeschre ven olijfolie „niet of zeer moeilijk ADVERTENTIE ABDIJSIROOP van ouds vertrouwd BUITENLAND verkrijgbaar is" omdat er ter plaatse geen olijfbomen groeien. UTRECHT (ANP) Generale de putation voor de evangelisatie van de Geref. Kerken in Nederland vin den het onbegrijpelijk, dat de evan gelist Billy Graham blijkens recen te uitlatingen het niet tot zijn taak als nieuw evangelisch evangelist re kent om met president Nixon van de VS te spreken over mogelijke stopzetting van de bombardementen in Vietnam. "Wij voelen", zo schrijven de de- putaten in een open brief aan dr. Graham, "dat de verschrikkelijke gevolgen die de bombardementen in Vietnam voor alle betrokkenen heb ben, alle evangelische krachten zou den moeten oproepen tot het zoeken van een andere weg naar de vre de". Dat dr. Graham daarover in het kader van zijn vriendschap met Nixon niet wil spreken vinden deputaten onbegrijpelijk. Zij kunnen met name zijn beroep op het nieuw-test am en tisch evangelist-zyn niet volgen. Deputaten vinden het noodzakelijk dat alle mensen, die zich in Nederland met evangelisa tie bezig houden zich distancie- ren van liet vertekende beeld dat dr Graham huns inziens met zijn uit spraak oproept van het evangelist- zijn. Het gehele document, dat aan de Spaanse regering zal worden voor gelegd en door de Paus moet wor den goedgekeurd, zou de wens ade men de richtlijnen te volgen van 't tweede Vaticaans concilie, waarin tot uiting komt, dat "kerk en staat onafhankelijk en autonoom zijn elk met zijn eigen gebied". In het document staat, dat het in 1953 tussen de Spaanse regering en het Vaticaan gesloten contract niet meer voldoet. Erkend wordt echter dat niet het Spaanse episco paat maar alleen het Vaticaan en de Spaanse regering deze kwestie kunnen regelen. De bisschoppencon ferentie erkent voorts de bekentenis van de steun, die de Spaanse staat de kerk geeft, maar wijst er in het document met nadruk op dat een groot deel van deze steun niet be schouwd moet worden als een privi lege zonder meer, maar voortspruit uit de maatschappelijke activiteit van de kerk. In het document wordt gezegd, dat de Spaanse geestelijkheid bereid is afstand te doen van de bevoorrech te positie die. zij van de regering DEN HAAG De Rooms Katho lieke Party Nederland vindt de zes vragen, die de beweging 'Open kerk' by haar eenjarig bestaan aan hogere beleidsfunctionarissen in de Neder landse kerkprovincie heeft voorge legd, een aanval op het beleid van het Nederlandse episcopaat en dat van de instanties in Rome. „De vra gen sturen regelrecht aan op een breuk met Rome en met de wereld kerk" De RKPN zegt dit in een telegram aan kardinaal Alfrink en aan het secretariaat van de Neder landse bisschoppenconferentie. De vragen van 'Open kerk' willen de „toenemende onderdrukking" van de pastorale vernieuwing aan de kaak stellen, zy zyn tevens een by- drage aan het landeiyk pastoraal overleg dat deze week in Noord- wukerhout begint. De brief waarin de vragen worden gesteld is onder tekend door alle 22 leden van de landeUjke adviesraad, die 'Open kerk' heeft ingesteld. heeft gekregen vooral j gressieve priesters willen tussen kerk en staat verbrtf' maar in ruil daarvoor van gering vraagt dat zij afziet vi recht bisschoppen te 1 een vaoante bisschopszetel stii regering een lijst met nam j drie kandidaten die zij zelf hi t kozen, naar de Paus die i a van de drie benoemt) Het episcopaat wil voorts desbetreffende wet zodanig zigd wordt dat geen enkele se geestelijke meer een fum je de Spaanse overheidsorganen krijgen. Inmiddels heeft de i ter van Buitenlandse Zaken, Bravo, een onderhoud met Paulus gehad. De woordvoerder van hetV Frederico Alessandrini gaf nen dat minister Loprez Bi Paus een boodschap van heeft overhadnigd over de van het concordaat. Franco in deze brief op gewezen dat niet de kerk en het maar de Spaanse regering i strikst houden aan de bep van dit-concordaat. De Spaanse regering heeft het Vaticaan officieel vooif'3 het concordaat te hefrzien. :d( ADVERTENTIE TEGEN CPLSN - LUIt [COUPE NAT. NED.] WOENSM r 24 JANUARI AANVANG 20.00If NATIONALE NEDERLANDEN^! NIJMEGEN [COUPE NAT. NED.- COUPE INTERN.] WOENSDAG 31 JAN.! AANVANG 2O00 UUR/ HOUTRUST DEN HAAG seizoenkaarten geldig-prijzen van ƒ3,50 tot 7,50 ff JB LEIDEN Univt Gftvprs vn.n de nrncrrp PRAAG (ANP) Wetenschappelijke, journalistieke en cultu rele instellingen zijn de laatste weken in Tsjeeho-Slowakije het toneel van nieuwe zuiveringen. Dit blijkt uit informatie af komstig van doorgaans betrouwbare kringen in Praag. Het voornaamste doel is belangrijke functies te ontnemen aan per sonen die van de ledenlijst van de communistische partij zijn geschrapt sinds de val van de liberale partijleider Alexander Dubcek in april 1969. De instellingen die door de nieuwe zuiveringen worden getroffen zyn by- voorbeeld ae academie voor weten schappen, die alle wetensohappeiyke activiteit controleert, de staats biblio theek, het door de staat beheerde Joodse museum, het officiële televi siewezen en enkele andere Journalis tieke organisaties. Het intrekken van het lidmaatschap van de communis tische partij via het schrappen van de naam van de ledeniyst is een minder stringente maatregel dan uit stoting een lot dat naar schatting 70.000 aanhangers van Dubcek heeft getroffen. De nieuwe reeks zuiveringen die eind vorig jaar begonnen wekken da nig verwondering op een moment dat er tekener zijn dat de Tsjechoslo- waakse leiders het Westen een men- seiyker gezicht willen tonen. Met de Europese veiligheidscontrole in zicht heeft Praag zich bereid getoond de betrekkingen met West-Duitsland Oostenryk en de Verenigde Staten te verbeteren. Westerse journalisten krygen op grotere schaal inreisvisa en het is iets gemakkelijker geworden toegang te krijgen tot ministers en andere hoge functionarissen. Binnen de communistische partij heeft ook een discussie plaatsgevon den over de vraag of de liberalen die men sinds 1969 heeft laten vallen niet in de gelegenheid moeten wor den gesteld in hun oorspronkelijke funktie terug te keren. Deze discussie werd in de openbaarheid gebracht door Vasil Bdlak, de grootste voor stander van de harde lyn in het partij presidium. Men meent dat par tyieider Husak in deze zaak een duif is en de meeste diplomaten in Praag geloven dat hy hierin steun vindt bij de Russen. Moskou is erop gebrand ontspanning en bevestiging van de status quo in Europa te verkrygeD en zou bepaald niet staan te trap pelen om de chaos diie nieuwe ont slagen en onderdrukking op grote school in Tsjecho-Slawakye met zich zouden brengen. (Het feit dat Mos kou Gustav Husak begin deze maand ter gelegenheid van diens 60ste ver jaardag de orde van Lenin heeft toe gekend getuigd van de voortdurende steun vanuit het Kremlin). Desondanks vinden de nieuwe zui veringen plaats. Waarnemers zien de ze meer als het resultaat van de op gespaarde druk die de laatste paar jaar is uitgeoefend dan als de uiting van een nieuw beleid. Een van de redenen dat de zuiveringen nu vlei jaar na het vertrek van Dubcek nog voortduren is waarsohyniyk de be hoefte nieuw personeel de tyd te geven zich voldoende be bekwamen en ervaring op tie doen. Als alle libe- raalgezinde mensen op hetzelfde mo ment waren ontslagen zouden veel instellingen gedwongen zyn geweest de deuren te sluiten. De Tsjeehoslowaakse televisie-di recteuren sohynen de opdracht te hebben gekregen alle personeelsleden die in 1968 en '69 in dienst waren voor het eind van het jaar te ver vangen, ongeacht de vraag of zy par tijleden zyn. Een andere journalis tieke organisatie heeft te horen ge kregen het aantal personeelsleden dat lid is van de party te verhogen een stap die inhoudt dat niet-party- leden worden ontslagen. Het aantal partyleden dat van de lijst is weg- gesohrapt wordt geschat op meer dan 400.000. Maar dit cyfer geeft geen opheldering van de vraag hoeveel mensen door de huidige zuiveringen worden getroffen omdat het slechU: betrekking heeft op functies die poli tiek gevoelig worden genoemd. Een aantal ondernemingen heeft in het verleden vermeden waardevolle krachten te ontslaan door ze op minder delicate administratieve pos ten te zetten.'Volgens ingewyden Is dit byvoorbeeld gebeurd aan de Ka- rel-universtteit in Praag. Andere on dernemingen hebben eenvoudig hun staf op papier gereclassificeerd, maar lieten hun personeelsleden rustig de zelfde funktie uitoefenen naar ver luidt. DETROIT General Motors roept 3,7 miljoen auto's van de mer ken Chevrolet, Buick Oldsmobile en Pontiac van de modellen 1971 en 1972 naar de fabriek terug om een beschermkap op de stuurkop- peling aan te brengen. General Mo tors heeft maandag bekendgemaakt, dat de dealers gratis een bescherm kap op de stuurkoppeling zullen plaatsen, waarmee wordt voorkomen dat opspattende stenen vast gaan zit ten tussen de stuurkoppeling en de carrosserie. LEIDEN Universitieitsraadslid Gevers van de progressieve party is gisteravond enorm uitgevallen tegen prof. Maas van het college van be stuur. De heer Maas zit in de com missie-Maas, die in opdracht van de colleges van bestuur van alle univer siteiten en hogescholen de college- geldwet heeft bestudeerd. De com missie kwam tot de conclusie dat de huidige wet op de collegegelden on uitvoerbaar is. „Minister Van Veen", aldus het rapport van de commissie, „moet er het lopende studiejaar vanaf zien de duizend gulden per student te innen. Op korte termyn moeten de wetten die tot een enorme verwarring bin nen de universitaire wereld hebben geleid met elkaar in overeenstemming worden gebracht, zodat eindeiyk duideiyk wordt wie de duizend gul den wel en wie ze niet moeten be talen". Gevers werd erg boos omdat het Leidse college zich altyd heeft uit gesproken voor intrekking van de wet, en zeker niet met een voorstel zou komen, dat de wet volgend Jaar in een waterdichte uitvoering toch kan worden gebruikt. Hy noemde het rapport dom en naief. Prof. Maas was zelf niet aanwezig tydens de universiteitsraad, maar voorzitter Cath van het CvB stelde uitdrukkeiyk dat het college zich vandaag, in het gesprek dat de mi nister met alle colleges voert, by haar standpunt zal houden. WASHINGTON (ANP) Terwyi Henri Kissinger naar Parus vloog voor de, naar algemene verwachting, laatste ronde van de onderhandelin gen met Noord-Vietnam over een vredesakkoord, hebben de ten noor den van Saigon opererende troepen van Noord-Vietnam en de Vietcong gewonde Zuidvietnamese militairen vrü gelaten. Eerder had het radiostation van de Vietcong bekendgemaakt dat er 130 gewonden zouden worden vryge- laten, mits de Zuidvietnamese rege ringstroepen in het betrokken gebied een bestand in acht zouden nemen en de vrygelatenen met van een rood kruis voorziene ongewapende heli kopters zouden komen ophalen. Een Zuidvietnamese militaire woordvoer der liet toen de termyn van het aan bod van de Vietcong al vrywel ver streken was, weten dat Saigon niet op het voorstel zou ingaan omdat men daar een hinderlaag vreesde. Desalniettemin liet de Vietcong de gewonden vrij die met een vrygeleide ran de voorlopige revolutionaire re gering van Zuid-Vietnam de linies van de regeringstroepen bereikten. Kissinger Voor zün vertrek naar de Franse hoofdstad had Kissinger nog een onderhoud van ruim een uur met president Nixon. Hy zou van oordeel zyn dat de nog hangende kwesties inzake een vredesovereenkomst spoedig kunnen worden geregeld, zo dat een bestand op het boeddhistisch nieuwjaar op 3 februari van i zou kunnen worden. In ova door het Witte Huis tegengesp berichten uit Washington eerder gemeld dat Kissinger a» gemachtigd op dondderdag K a koord te paraferen. De Ameril regering heeft steeds geweiga zeggen wanneer de lange en i zame vredesonderhandelingen 1 harerzyds vorige maand werdu s kenmerkt door bommenrega iv Hanoi met succes zullen bekroond. Het Amerikaanse ministerie Defensie heeft bekend gemaakt beschuldigingen zullen worden derzooht volgens welke artsen Ti Amerikaanse luchtmacht indw i hebben deelgenomen aan tlenU bombardementsacties boven 2 oost-Azië. Het onderzoek is j door de Democratische s® Hughes. Het Amerikaanse hooggeTfli heeft bepaald, dat twee priesttfi gebroeders Philip en Daniel p gan, die tegen de Amerikaans* log in Vietnam zün, tot nader niet naar Noord-Vietnam mogö zen. zy moeten eerst nog eetf hoord worden door een Amerib rechtbank. De gebroeders Berrlgan gevangen gezeten wegens het tigen van oproepen voor de nut dienst, zy werden vorig jaar woord vrijgelaten, maar hun w tot reizen werd beperkt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10