ïoersma geeft de voorkeur een kabinet met PvdA Engelse marine redt de bemanning van de Tide' ...en gisteren 1 wuyèuyuèH )it jaar vooral de prijzen in het oog houden s R1 vaarlijke etineerde 'Jsnapt sschop Simonis over rbrokkeling in kerk 102-jarige bij brand gedood Aandrang op buitengewoon PvdA-congres Helft CBS-personeel gaat naar Heerlen D'66 BESLUIT DOOR TE GAAN TV morgen) MONTE CARLO BINNENLAND RECHT (ANP) De demissionaire minister van So- Zaken drs. J. Boersma (AR) geeft de voorkeur aan kabinet met de PvdA. Dit vanwege de relatie met de beweging en de opstelling van de NKV en CNV ten op- ile van de PvdA en ook omdat de PvdA de grootste par- met een programmatische opstelling waar hij in grote inmee overweg kan. ét NKV-blad "Ruim zicht" heer Boersma dat er bij een 5 met de VVD niet erg veel op een afgerond sociaai con- z|omdat de vakbeweging nu niet zoveel voor de partij in fiegei voelt. "Als iK ooit terug omen, zou ik waterdiohte ga- moeten hebben dat iK nujn tan voortzetten, juist op de li serieie punten als democrati- en medezeggenschap", aldus lisier. is er van overtuigd dat de malaise in de Nederlandse met lang Kan voortduren, iet een regering Komen die jte problemen aanpaKt met at visie op de toekomst. Kunnen we opnieuw 3en en kunnen confessionelen agressieve drie elkaar via een parlementair kabinet op de andere manier weer vinden, hij- Kunnen we misschien ko- een stuk sanering in de po- Anders weet ik het ook niet. «cm HAAG (ANP) Uit het Huis in Scheveningen is gis- ind een gedetineerde ontsnapt gevaarlijk wordt beschouwd staat is vuurwapens te ge in. Het is de dertigjarige L. B. uit Utrecht, die nog tot nber 1975 gevangen moest zit- wegens een overval. met de 28-jarigë K. H. G. ïerlen was hij gisteravond om :egen, tijdens het wandelen in j, lengang, een tegen de regels in ui ifgesloten cel Ingegaan die als be ajn wordt gebruikt. Ze heb- cel van binnen afgesloten, ien een it en zaagden de door. Ook op de binnenplaats dj belandden hadden ze niet ïbrek aan medewerking te kla- ant daar stond een ladder. Met van een ladder en een stuk elektriciteitskabel pro- en zij over de muur te komen, ite dat, maar G. kon nog net ladder worden gegrepen, •nel aanwezige Haagse politie is atensieve speurtocht begonnen, atsnapte man moet zijn ge- aldus de politie, want er wer- ml bloedsporen gevonden. mile Bourée een romance (AFP) De 23- i Canadese pianist Emi- mrée, die een deel van de rakantie op Paleis Soest- heeft doorgebracht, heeft 't nicht tegengesproken dat zich romance zou hebben ont- ilefikeld tussen hem en Prinses Lnstina. ;1 kent hij de prinses al vier doordat beiden studeren de muziekschool Vincent My in Montreal. Over zijn verblijf op paleis 0 -stdijk zei hij dat hij slechts ivan de genodigden was. Maar zo kunnen we niet doorgaan. Dat nemen de kiezers niet. Mis schien dat een oprukkend eenheids front van de vakbeweging een posi tieve rol kan spelen, om de impasse te doorbreken". De heer Boersma, zelf voortko mend uit het CNV, verwacht een toenemende radicalisering van de vakbeweging, sterke nadruk op im materiële aspecten en in het alge meen meer invloed op een steeds breder terrein. Daarmee dient bij de kabinetsformatie rekening te worden gehouden, wat betreft het program en ook wat betreft de persoon van de ministers. Hij constateert dat de radicale koers die de vabkeweging uitzet, bij de mensen aanslaat. De werfkracht, met name van het NW is toegeno men. Dat vindt hij een pluspunt. "Het is goed, dat de werknemers zich bewust worden van de moge lijkheid, dat ze wat aan de maat schappij kunnen doen. Ik ben er wel gelukkig mee dat de vakbewe ging erin slaagt op een aantal pun ten de traagheidswetten te doorbre ken. Dat er dingen worden doorge drukt die anders naar tijdenlang bleven slepen". De lonen zullen dit jaar wel in de pas blijven lopen. Men moet zich vooral concentreren op de prijzen. Als de ondernemers dezelfde bijdra ge geven als de vakbeweging ziet het er dit jaar redelijk gunstig uit. We moeten mikken op een prijsstijging van 6.5 a 7 procent. Dan zijn we 1 tot 1.5 procent achtergebleven bij de raming. Dat moet haalbaar zijn. Minister Boersmaw gaat er van uit dat we met de huidige prijscal- culatiebeschikking over Januari heengaan, ook al om de btw-aan- passingen in de hand te houden. Maar als die beschikking is verdwe nen moet het centraal akkoord wor den uitgevoerd. "We zullen dan scherp op de prij zen moeten letten en bij niet nale ving van het beleid niet moeten aar zelen in te grijpen. Er moet nu een bijdrage komen aan de prijzen kant. De vakbeweging heeft een uitste kende kans geboden". Nieuwe volks partij nog voor de zomer van de grond UTRECHT (ANP) De actiegroep ..Nieuwe Partij" wil dat de KVP ARP en CHU met andere groepen voor de zomer besluiten een nieuwe democratische volkspartij, die links van het midden staat, te vormen. Dat bleek zaterdag op een bijeen komst van de actiegroep in Utrecht. Aanwezig waren ruim honderd men sen, van wie velen het „politiek ma nifest" van de actiegroep hebben on dertekend. Besloten is om de betrokken poli tieke partijen op korte termijn te in formeren over de bedoelingen van de actiegroep. In eerste instantie wil men echter aan de basis werken om zoveel mogelijk partijleden en belang stellenden die niet bij een politieke groepering zijn aangesloten bij hel werk te betrekken. Hiervoor zijn acht regionale actiecentra ingesteld. De beweging heeft volgens de verga dering alleen zin, wanneer deze wordt gedragen door de basis. Dit heeft dr. A. J. Simo- ^schop van Rotterdam, zon- lag gezegd in een rede op vergadering van het gezel- e Stille Omgang te Amster- de waarheid, of ze niet te betwete rig zijn en in elke zaak te snel een verklaring van de bisschoppen eisen. Anderen zullen goed doen, zichzelf af te vragen of ze wel vol doende trouw zijn aan de overleve ring, het geloof teveel aanpassen aan de geest van de tijd of eigenzin nig en partikularistisch vooruithol len, ten koste van het welzijn van de grote kerkgemeenschap", aldus dr. Simonis. De vereniging heeft haar Jaarlijkse stille omgang door Amsterdam be paald op 17 en 18 maart. John Tooke, in gestreepte pullover, kapitein van de gestrande Nederlandse kustvaarder Tide houdt zijn vrouw Lydia bij de hand wanneer zij een treiler verlaten in Bangor. De treiler bracht ze laan land nadat ze waren overgenomen van het Engelse marine-schip "Bronington". De "Tide vloog door onopgehelderde oorzaak in brand en de bemanning kon ternauwernood worden gered. Urenlang aan boord van brandend stuurloos schip STERDAM (ANP) "In som- "In de viering van de Eucharistie vergaderingen en moties over zouden de zogenaamde conserva- iaatselijke kerk riekt het wel tieven en progressieven en de grote naar een kerkelijke maduro- groep daartussenin, elkaar weer mentaliteit: een wat miezerige werkelijk kunnen ontmoeten en el- teemdsoortige neiging om de kaar een voorschot van vertrouwen ae opdrachten, mogelijkheden, moeten geven. Sommigen zullen aliteit van de universele kerk zich moeten afvragen of ze niet te fC luceren of kort en klein te angstig zijn in hun bezorgdheid voor BANGOR, Noord-Ierland (AP) Een jonge kapitein en zijn 21-jarige vrouw hebben een angstige nacht doorgebracht aan boord van een brandende kustvaarder die stuurloos ronddreef in de Ierse Zee. Kapitein John Tooke, 26, zijn vrouw Linda, wonend in Zaandam, en zeven bemanningsleden werden gered door een mijnenveger van de Engelse marine buiten de oostkust van Noord-Ierland. Hun schip, de 480 ton metende Nederlandse kust vaarder Tide, is later bij Bangor aan de grond gelopen. Het drama begon zaterdagavond toen, naar Tooke vertelde, brand uit brak die zich snel verspreidde. De vlammen beletten de bemanning de machinekamer te bereiken en de turbines van de Tide af te sluiten. De mijnenveger Bronington was binnen enkele minuten na het soa van Tooke ter plaatse maar kon aanvankelijk de bemanning niet van OUDENBOSCH (ANP) In het bejaardenhuis IrDe Zuilebergen" in Oudenbosch, is gisteravond kort na zeven uur de kamerbewoner A. de Rooij door brand om het leven geko men. De 102-jarige heer De Rooij moet in een stoel in slaap zijn ge vallen en daarna door morsen met vuur van een brandende sigaar in brand zijn geraakt. Door de naar bui ten dringende zware rook werd het personeel van het bejaardentehuis op de brand attent gemaakt. De ver stikkende rook belette het binnen dringen in de kamer. Toen leden van de Oudenbossche brandweer tot bij het slachtoffer waren doorgedrongen, was hij reeds gestorven. LEEUWARDEN MIDDELBURG De besturen van de gewesten Fires- land en Zeeland van de Partij van de Arbeid vinden dat op korte ter mijn de partijraad bijeengeroepen moet worden, om het standpunt van de fractie over de kabinetsformatie te toetsen aan de opvattingen die binnen de partij leven. Het geweste lijk bestuur Zeeland van de PvdA is in grote meerderheid van mening, dat pas tot regeringssamenwerking met ander partijen dan D'66 en PPR mag worden overgegaan, wan neer een buitengewoon congres zich daarover heeft uitgesproken. boord krijgen doordat de Tide stuur loos door de zware zee ploegde. Pas toen de motoren eindelijk afsloegen, zondagochtend vroeg, konden bo ten van de Bronington langszij ko men en de opvarenden van het bran- DEN HAAG Vandaag zijn de vijf ambtenarenbonden en het perso neel van het Centraal Bureau voor de worden verplaatst. In Den Haag zullen die afdelingen dende schip halen. Mevrouw Tooke zei: Het was een erg koude en angstaanjagende nacht. Maar ik had alle vertrouwen in mijn man. Ik vaar altijd met hem mee en dat zal ik blijven doen. de overplaatsing van de 1.000 op zo kort mogelijke termijn realiseren. Het bepalen van de afdelingen die Statistiek ingelicht over hun lot. Het moeten worden vertrekken zal voor kabinet heeft beslist, dat 1.000 man het CBS een moeilijke taak worden, personeel van het totale bestand van doordat er veel slechts incidenteel, krap 2.000 man naar Heerlen zal maar dan ook zeer intensief met de departementen samenwerken, bij voorbeeld bij de invoering van de van het CBS blijven, die in nauw numerus fixus voor een aantal studie contact met de departementen staan, richtingen, de invoering van de Minister Langman staat er echter mammoetwet en de brugklassen. Het op, dat zowel een deel van de top als merendeel van het CBS is toch wel van het lagere personeel wordt over- met handen en voeten aan de depar- geplaatst naar Limburg. Dit om te tementen gebonden en het kabinet voorkomen dat de Limburgse vesti- wenst zelf dat het contactpatroon in ging een soort tweederangs depen- stand blijft, dance van Den Haag zal worden. Het ligt in de bedoeling het „hersenwerk" over beide provincies te verdelen. Verder zal er een onderzoek worden Ingesteld, welke afdelingen buiten de thans reeds geplande 1.000 man op latere termijn naar Limburg kunnen overgaan. Een deel van het CBS zal echter beslist in Den Haag blijven. Minister Langman is dit weekeinde nog naar Heerlen gereisd om de be slissing mee te delen en verdere be sprekingen te voeren. Het kabinet wil NJft bijbelse spelen is het een moeilijk geval. De schrijver heeft de handicap dat hij niet voor verrassingen kan zorgen, tenzij hij „oneigenlijke" ge beurtenissen invoegt die niet hl de bijbel staan. De schrijver van het spel „Abraham" bij voorbeeld. Piet Franse, liet Isaac vrijen met de Filistijnse Raima, zonder dat daarover gerept wordt in de bijbel (zoals men weet, trouwde Isaac later met Rebecca, Raima is dus le lijk door Isaac in de steek ge laten). Niet dat dit zo verras send was, maar het was een voorbeeld van wat de schrijver binnen het kader van het reeds gekende, nog met zijn tekst kan manoeuvreren. Daar komt bij dat die tekst nogal heilig is. Ik bedoel: met Oidi- poes van Sofokles (wat dus ook een bestaande tekst is) is in de loop der eeuwen door menige toneelschrijver heel vrijmoedig omgesprongen, en nu wil ik niet beweren dat er nooit vrij moedig met bijbelteksten is omgesprongen, maar de schroom hiertegenover is nog groter en wordt zeker gedeeld door Piet Franse, die ook in eerdere bijbelse tv-spelen nooit de gewoonte heeft gehad es sentieel van de bekende tek sten af te wijken. Er is nog een andere moeilijk heid. Iedere toneelschrijver, en zeker iedere tv-schrijver die voor een minder gespecialiseerd pubüek schrijft, zal proberen zijn tekst, zijn dialogen, her kenbaar te maken. Maar daar bij staat hij op een twee sprong. De meest voor de hand liggende manier is, de optre dende figuren te laten spreken zoals wij allemaal spreken, met daarin natuurlijk de verschillen die door de persoon bepaald worden (Geertsema en Schae- fer spreken allebei eigentijds Nederlands, toch hoef Je ze niet te zien om te weten wie van de twee aan het woord is). Om bij het spel van gisteren te blijven: Abraham, die „kleinvee en runderen, zilver en goud, slaven en slavinnen, kamelen en ezels bezat" (ik heb mijn inlichtingen uit de beste bron), zou als een Geert sema hebben kunnen spreken, en de herders als Schaefer, om de gedachten te bepalen. Dan had je als schrijver voor de herkenbaarheid via van- daag-de-dag gekozen. Piet Franse koos op de tweesprong echter voor de andere herken baarheid, namelijk die van de Nederland I 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De familie Ashton, TV-serie (KRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Volgende patiënt TV-serie orer gezondheidszorg (KRO) In deze aflevering staat het werk van de huisdokter centraal. 21.10 Oliver Twist (KRO) Speelfilmserie met Alec Guinnes (film uit 1948). 23.00 Tele-Zet (KRO) Nederland II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Toppop (AVRO) 19.30 Tips voor je toekomst, TV-serie (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Peyton Place (AVRO) 21.10 Frank Sinatra: een man en zijn muziek, muzikale show (AVRO) "The Voice" brengt in deze show o.m. ten gehore 'I've got you under my skin'. 'Mona Lisa'. Nancy', "My kind of town', The girl next door' en .The Lady is a tramp'. 22.00 Televizier Magazine (AVRO) 22.50 Hoogoven Schaaktoernooi (AVRO) 23.00 Journaal (NOS) 23.05 Voorlichtingsprogramma Schooltelevisie (NOS) bijbeltekst. Tegen zijn knech ten zei Abraham bijvoorbeeld: "Blijft gy hier met den ezel, terwijl ik en den Jon gen daarginds heen gaan: wanneer we hebben aangebe den, zullen wij tot u terugke ren" (vertaling van 1952). Als het om een bijbels onder werp gaat. herkennen velen die taal beter dan het hedendaagse spraakgebruik. Dezelfde zinnen zou Abraham vandaag de dag als volgt hebben uitgesproken: „Ik ga met de Jongen daar ginds heen, blijven Jullie zo lang bij de ezel. We komen te rug zodra we onze gebieden hebben gezegd Of zoiets. We mogen aannemen, dat Abra ham voor de oren van zijn knechten inderdaad zo gespro ken heeft, dat de taal er alleen doordat deze woorden opge schreven werden en het taalge bruik in de loop der eeuwen sterk veranderd is, wat ouder wets is gaan uitzien. Piet Franse heeft voor zijn monolo gen en dialogen gekozen voor een enigszins gedragen, beel dende taal, in tegenstelling tot Dennis Potter in zijn bewon derde en omstreden tv-spel over de predikende Christus. Ik vond niet, dat dit zijn tv-spe) ten goede kwam. te meer niet omdat hij zich toch al beperkt had tot het innerlijke conflict van Abraham, en het grotere dramatische moment (zal hij Isaac, zijn oogappel, te ja of te nee offeren?) niet aan bod liet komen. Het spel bevatte trouwens we) weer 'n bepaald effect, te weten een inleidend gesprek over de problematiek rond Abraham tussen de verschillende spelers. Zij zaten rond een tafel in hun gewone kloffie, en zie, het merkwaardige verschijnsel deed zich voor, dat zij toen één voor één sterker geprofileerd waren dan later in het spel. Bob de Lange, de ernstige rai sonneur. Lex van Delden, de intelligente opposant, Elly van Stekelenburg, die gewoon haar vrouwelijke gevoelens liet spre ken terwijl ze haar hondje streelde, en Sylvian Poons, die het allemaal ook niet wist en zich daarom maar in een in drukwekkend zwijgen hulde. Ik vond ze toen. de een voor de ander, eigenlijk interessanter dan later in het stuk, en dat kan natuurlijk nooit de bedoe ling zijn geweest. NICO SCHEEPMAKER DINSDAG 23 JANUARI. NOORDWIJKERHOUT D'66 is na een overleg van drie dagen tot de conclusie gekomen dat er voor het voortbestaan van de partij reden ge noeg is. Het hoofdbestuur heeft met de eer ste- en tweede-kamerfracties in de besloten vergaderingen alle doelstel lingen opnieuw bekeken. Men is van plan de samenwerking met de PvdA en de PPR voort te zetten. D'66 wil zo snel mogelijk komen tot één pro gressieve volkspartij. Wel zal men opnieuw gaan vergade ren over de wijze waarop de contac ten met de beide andere progressie ve partijen zullen moeten worden on derhouden en hoe men de linkervleu gels van andere partijen aan kan trekken. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8.00 Nws. en om 8.11 Radiojourn. 8.50 nl-elland. Morgenwijding. 9.00 (S) Mod. muz. (gr.) (9.35-9.40 Waterst.). 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arb. vit. (gr.) (11.00 Nws.; 11.03 Radiojourn.). 11.30 (S) Rondom twaalf - een uur allerlei voor iedereen, met De groenteman en Paris vous parle en om 11.55 Beurs- ber. Overh. voorl.: 12.30 Uitz. v.d. landbouw. 12.40 (S) wekelijks radio- verk. mag. 13.00 Nws. 13.11 Radio journ. 13.21 (S) Mod. kamermuz. (opn.). 14.00 Het woord der waarheid - theologie naar de Heilige Schrift. 14.15 (S) Klass. muz. (gr.) 14.25 Voor de vrouw. 14.45 The first Baptist church, klankbeeld. 15.05 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.03 (S) Jeugd- toer. 17.00 (S) Mobiel - een beweeg lijk progr. voor beweegl. mensen 17.55 Mededel. 18.00 Nws. 18.11 Ra- (12.22 WIJ van het land: 12.26 Mede del. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.: 12.41-12.50 Echo; 13.00-13.05 Raden maar... 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) licht pl. progr. met om 15.30 Nws. 17.00 Saba: Gezicht op een mi ni-eiland. 17.10 Voor de kinderen. 17.30 Nws. 17.32 Echo. 17.57 Hoogoven Schaaktoernooi. 18.00 (S) Licht or kest met solisien. 18.19 Ultz. v. d. ARP. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Progr. voorbeschouwing. 19.00 (S) amateurs geven de toon aan 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. 20.05 Monoloog van Molly Bloom, van Ja mes Joyce (herhaling van 10 novem ber 1970). 22.50 Overweging. 23.00 Echo, waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 (S) literair progr. 23.55-Nws. dlojourn. 18.21 Van Europees strijd perk tot Europees tijdperk - De raad van Europa, klankbeeld. 18.45 (S) ga laconcert. 19.30 muz., vrolijkheid verstrooiing. 22.30 Nws. 22.40 Radio journ. 22.50 (S) actueel progr. met muz. 23.55 Nws. 7.00 Nws. 7.02 het levende woord. 7.07 (S) klass. muz. (gr.) 7.30 Nws. 7.41 Echo. 7.50 (S) klass. muz. (gr.) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 Moeders wi) is' wet. 10.00 Schoolradio. 10.10 (S) oude muz. (10.30-10.32 Nws.). 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bejaardenprogr. 11.55 Mededel. 12.00 (S) gevar. progr. Uil v. III. 240 m. en 298 m. en FM- kanolen. 7.00 VARA. 18.00 NOS. 19.00 VARA. 7.00 Nws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nws 8.02 Onderweg. 9.00 Nws. 9.03 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.). 11.00 Nws 11.03 Een opvallend vrolijke gevar visite. (12.00 Nws.) 13.00 Nws. 13.03 De Eddy Becker Show. 19.00 Nws 19.02 Popsmuk. 20.00 NwS. 20.02 Pop- rekonstruktle. 21.00 Nws. 21.02 Tazr en Blues. 22.00 Nws. 22.02 De Eddv Becker Show. 22.55 Mededel. 23.00 Nws. 23.02 Wachten op middernacht 24.00 Nws. 00.02-01.00 Tom Blom. Nederland I MONTE CARLO Van de 279 in de Rallye Monte Carlo gestarte equipes zijn er op de aanlooproute naar Monte Carlo 37 uitgevallen De enige Nederlandse combinatie in deze sterrit, Bert Dolk-Bob de Jong (Opel Ascona), bereikte Monte Carlo zonder strafpunten. Dinsdagmor gen begint de 42-ste Rallye de Monte Carlo pas 'echt'. Dan starten de deelnemers voor de 1500 kilometer lange gemeenschappelijke route, waarin tien klassementsproeven zijn opgenomen tovenaar. 18.55 (K) Journaal. NCRV 19.05 (K) Tweekamp een quiz v. middelbare scholleren. 19.30 Beter na men tv serie over onderlinge hulp verlening. NOS: 20.00 (K) Journaal. NCRV: 20.21 (K) Bartje. TV-fllms rle. (dl. 3) 21.25 (K) Goeie ouwe koffer- grammofoon: muzikale show 2250 (K) Ander nieuws. NOS: 22.45 Den Haag vandaag 22.55 (K) Journaal. Teleac23.00—23.30 Sport les 1 (herh.). Nederland II 40S: 18.45 (K) Tl-ta-tov 5 (K) Journaal. VARA: 19.05 (K) St<^ vrij voor Muhammcd All sp -< mentalre. 19.30 (K) Hier is Lucy iv- serie. NOS: 20.00 (K) Journaal .t\ 20.20 De commissaris het mons' r. politieserie. 21.20 (K) 2 voor 12 quiz. 22.00 (K) Achter het nieuws NOS: 22.50 (K) Journaal. TELEAC: 22.55— 23.25 (K) Spaans (herh.).

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5