Gerucht over een spoedig vergelijk inzake Vietnam Wegenbouwers zien niets in treinen op korte afstanden Einde beleg Brooklyn Anti-Portugese leider vermoord President Nixon voor nieuwe periode beedigd Goede kans voor Leburton Statis Panagoelis krijgt 4V2 jaar TSJECHISCH BLAD CONTEl PACHMAN Ir. Prins: Verwende mens kiest voor de auto BUITENLAND MAANDAG 22 JANUARI WASHINGTON, PEKING (UPI, Gevechten Reuter) Kringen bij het Witte Huis hebben gisteren gezegd, dat president Nixon zijn adviseur Kis singer naar Parijs zendt met de bereidheid donderdag een vredes overeenkomst voor Vietnam te pa raferen als zich op het laatste Op 55 km ten noordwesten van Saigon zijn zaterdag hevige gevech ten uitgebroken, waarbij volgens het Zuidvietnamese opperbevel 325 Noordvietnamezen en Vietcongstrij- ders zijn gedood. Aan Zuidvietnamese zijde sneuvelden 46 man, 116 werden gewond. Het werd de grootste veld- ogenblik geen moeilijkheden meer slaS sinds vorig jaar juni genoemd. voordoen. Men zei dit nadat het Witte Huis had bekendgemaakt de' vietcong dat de president weer met zijn De aanvallers werden met B-52 bom menwerpers bestookt. De radio van gisteren dat in het- gebied 130 gewonde Zuidviet- Hierbij was ook aanwezig gene- met hefschroefvliegtuigen k y worden gehaald wanneer de gevech- i_;ien sP*ait raai Haig, die juist was terugge keerd van besprekingen in Sai gon, Phnom Penh, Bangkok, Vien tiane en Seoel. Vandaag zou pre sident Nixon nog een bespreking ten worden Zuidvietnamese militairen zeiden echter dat het daarvoor aangewezen gebied „toevallig het hoofdkwartier van de vijand is". „Het is een truc. Zij hebben daar met Kissinger hebben voor deze grote voorraden en willen voorkomen naar Parijs vertrekt. De minister van Buitenlandse Za ken van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam (Viet- cong), mevrouw Binh, keerde gisteren in Parijs terug. Zij verklaarde dat haar regering bereid is op voet van gelijkgerechtigdheid samen te werken met de regering in Saigon als de overeenkomst een feit is. Woordvoerder Ronald Ziegler dat die worden beschoten. Zij hebben met behulp al herhaaldelijk getracht ons op deze Pens. manier te bedriegen". ALGIERS. LISSABON (Reuter, DPA) Amilcar Cabral, de bekend ste leider van de anti-Portugese be vrijdingsbewegingen in Afrika, is za terdagavond voor zijn huis in de Gui- nese hoofdstad Conakry vermoord, zo heeft president Sekou Touree van Guinee gisteren in een radio- toe spraak meegedeeld. De bekendmaking wordt in Algiers bevestigd door kringen van de beweging die Cabral in 1956 stichtte en sindsdien leidde, de Afrikaanse Onafhankelijkheids partij voor Guinee en de Kaapver- dische eilanden (PAIGC). z Volgens Sekou Touree zijn de da ders gearresteerd. De Guinese presi dent sprak over door de Portugezen „betaalde moordenaars" en „beroeps- ondermijners". In Lissabon werd van regeringszijde niet gereageerd, maar volgens ingelichte kringen heeft Por tugal niets te maken met de moord. Men sprak over interne rivaliteit de partij. Cabral, die 57 Jaar werd, is wel de „Che Guevara van Afrika" genoemd. Hij richtte in 1956 de militaire en po litieke bevrijdingsbeweging op en begon in 1968 de guerrilla in Guinee- Bissau tegen de Portugese troepen Sowjetrussische wa- Samuel Kakonbe, die drie Jaar litiek commissaris in de noordoc lijke provincie Cabo del Gado fa zambique was geweest en Juist noemd was tot tweede m leiding van de operaties van Frej in een hinderlaag in zuid-H nië doodgeschoten. President Nixon tijdens het afleggen van de eed. Rechts opperrechter Warren Burger. In het midden mevrouw Nixon. Op de achtergrond senator Marlow Cook, voorzitter van het inwij dingscomité van het Congres. BRUSSEL (ANP) De Belgische het Witte Huis noemde het bericht regeringsformateur, de socialist Le- dat Nixon Kissinger zou hebben ge- burton, maakt een goede kans pre- machfcigd donderdag het tredes- mier van de komende Belgische akkoord in Psmds te paraferen „zuiver regering te worden. Tijdens congres- Cabral is de derde leider van een anti-Portugese bevrijdingsbeweging in Afrika, die op gewelddadige wij ze om het leven is gekomen. De be kendste was Eduardo Mondlane, op richter en voorzitter van de Bevrij- dingsbeweging voor Mozambique Sade "verscherpt (Frelimo) die op 3 februari 1969 door Weense kantoor een tijdbom werd gedood toen hij achter zijn bureau zat in een huis in de kustplaats Dar es Salaam in Tanzanië. Drie maanden tevoren was Arabieren in Oostenrijk gearresteerd WENEN (AFP, Reuter) - Oostenrijkse politie heeft drie bieren gearresteerd die met vei ste Israëlische paspoorten reisden De mannen kwamen uit Pari]» zijn vermoedelijk per trein uitZi seriand Oostenrijk binnengekfl Zij zijn zaterdag in een hotel in1 nen aangehouden. Wenen is het voornaamste l pese doorgangscentrum v< die uit de Sowjet-Unie naar Is emigreren. In de Oostenrijkse was onlangs gewaarschuwd Arabische guerrillastrijders overval op het emigrantenceni beraamden. De politie heeft i schermingsmaatregelen op vliegveld en de Israëlische a houdt ook m de Israëli luchtvaartmaatschappij El Al het oog. l vijf Belgische partijen de speculatie". Hij zed dat de Ameri- kaanse regering zich verplicht heeft iSgische 'JSMialMÏÏ^e''"mu«] mets te zeggen over het verloop van Pranse. en Vlaamse vleugel van' de „particuliere besprekingen" van de Christendemocratische partij en f ,V,0OT de Pranse en Vlaamse vleugel van de het overleg definitief is afgesloten. Liberale partij - heeft Intussen heeft de in Peking leven- ziJn goedkeuring gehecht de Franse Liberale partij heeft men zondag n zijn goedkeuring gehecht aan het re- Prms fftr geerakkoord dat Leburton in de af- gelopen week met vertegenwoordigers noek gisteren gezegd, dat zijn strijd krachten en aanhangers in Cambod ja een door Washington en Hanoi opgestelde bestandsovereenkomst niet zullen aanvaarden. Zijn manschap pen zullen blijven vechten tot het te- genwoordige bewind in Phnom Penh drie-partijenregering te overwinnen: ai» 4c ai internationaal het samenstellen van het kabinet WASHINGTON (AP) President Nixon is zaterdag geïnaugureerd voor een tweede vierjarige ambtspe riode in het Witte Huis. In een rede na zijn inauguratie verklaarde de president te verwachten, dat een nieuw tijdperk van wereldvrede zou aanbreken nu Amerika's langste en moeilijkste oorlog ten einde loopt. Temidden van de pracht en praal die de inauguratie-plechtigheid kenmerkte en protesten van tegen standers van Nixon's beleid legde Nixon opnieuw de eed af. In zijn rede legde hij de nadruk op de eigen verantwoordelijkheid van mensen en volkeren voor hun eigen lot. Hij noemde Zuid-Vietnam of Indo-China niet met name en sprak ook niet direct over een vre- des akkoord met Noord-Vietnam dat een einde zou moeten maken aan de Vietnamese oorlog. Niettemin le ken zijn woorden over de uitda gingen die in de periode na de oor log wachtten een duidelijk voorspel op een spoedig einde van de strijd in Indo-China. Voor hij naar het Capitool ging had president Nixon nog telefonisch contact gehad met zijn adviseur Henry A. Kissinger, die morgen in Parijs de geheime besprekingen met Noord-Vietnam over vrede in Viet nam zal hervatten. Tot de menigte die aan de oostzijde van het Capi tool op plein en grasveld was sa mengekomen om de inauguratie plechtigheid bil te wonen zei Nixon: wij staan op de drempel van een nieuw tijdperk van vrode in de we reld. Hij gewaagde van de sombere geest die in de Verenigde Staten rondwaarde toen hij vier Jaar gele den voor de eerste maal beëdigd werd als president. Het land, aldus Nixon, was ont moedigd door het vooruitzicht op een eindeloze oorlog in het buitenland en destructieve conflicten in het bin nenland. Maar dat ligt nu achter Amerika, zei Nixon, en de belang rijkste vraag is nu hoe wij de ma- mende tijd van vrede moeten benut ten. „Nu Amerika's langste en moei lijkste oorlog ten einde komt, laat ons opnieuw leren onze geschillen op beschaafde en fatsoenlijke wijze uit te praten", sprak Nixon. Dit was een van zijn meest directe opmer kingen aan het adres van de demon stranten tegen zijn beleid in Indo- China en een van de opmerkingen waaruit men mag concluderen dat Nixon verwacht dat spoedig een ein de zal komen aan de Vietnamese oor- Nixon geen specifieke punten die hij in de komende vier Jaren wil verwe zenlijken. Deze zullen later worden opgesomd in de State of the Union boodschap aan het Congres. Na de inauguratie reed de president aan het hoofd van een grote parade langs Pennsylvania Avenue. Hij bleef lachen en wuiven, rechtop staande in een open limousine, ook toen kort voor hij bij het Witte Huis aankwam een groepje demonstran ten begon te gooien met eieren, fruit en stenen. Cambodja komt. bestand te handhaven, r op schieten", zei hij. lichaam naa proberen zo': „zullen we Een staking van het vuren in Viet- slag nam zal de 50-jarige prins wel toe- Juichen. Dan hebben zijn strijdkrach ten geen last meer van Amerikaanse vliegtuigen, „die het voornaamste ob stakel op de weg naar de overwin ning zijn". zelf. Maar dat, aldus ingewijden zal nog slechts een karwei zijn dat hooguit een tot twee weken in be nemen. Leburton en zijn medepartijleider van de Belgische socialistische par tij hadden op het congres van hun eigen partij de moeilijkste hindernis te nemen. Leburton heeft tenslotte zijn partij meegekregen dankzij zijn Vlaamstalige medevoorzitter Jos van Eynde, die betoogde dat deelne ming van de Belgische socialistische partij aan deze regering de beste oplossing zou zijn. NEW YORK (RTR. DPA) Vier gewapende negers die zich twee tie hen dagen verschanst hebben gehouden l sport- en wapenwinkel in het zend huis. Vandaar bracht de poli- veligheid. De vier negers, die aanvankelijk Newyorkse Brooklyn, hebben zich 4als j,rf" gisteren aan de politie overgegeven, De eerste die zich overgaf was de man die ernstig gewond was door een schot in de buik, toen de politie vrijdagmiddag in het geweer was gekomen kort nadat de vier man nen de wapenzaak waren binnenge drongen en met armen vol wapens en munitie trachtten weg te komen. Bij deze eerste schietpartij liepen ook twee politiemannen verwondingen op. Later werd tijdens de belegering van de winkel een politieman gedood door een schot in het hoofd. Aanvankelijk hadden de vier over vallers leden van een Mohamme daanse sekte twaalf klanten van de wapenwinkel als gijzelaars vastge houden. Drie van hen lieten zij na enige tijd gaan. De overige negen twee vrouwen en zeven mannen zagen gistermiddag kans aan de overvallers te ontkomen. Met hulp van de eigenaar van de winkel maak ten zij een gat in een dunne schei dingswand en kwamen via een oude trap op het dak van een aangren- bellen in een heilige oorlog tegen de Amerikaanse maatschappij van im moraliteit, onrecht en onderdrukking tot de dood zouden strijden," lieten zich kort nadien overhalen tot over gave. Na een gezamenlijk Moham medaans gebed kwam het viertal, ge kleed in camouflagepakken met zwarte gebreide mutsen, naar buiten. Opperbevelhebber Generaal Achmed Ismail, minister van Oor log en commandant van de strijd krachten in Egypte, is be noemd tot opperbevelhebber van de strijdkrachten van Syrië en Libië. Sarkofagen ontdekt In het eer ste arrondissement van Parijs zijn zaterdag twee Merovingische sarco fagen ontdekt. Zij zijn veertien eeuwen verborgen gebleven op enke le meters onder het Square des Innocents, dat zich bevindt op de plek waar vroeger een begraafplaats was. Niets deed vermoeden dat men daar in de vijfde en zesde eeuw ook al zijn doden begroef. ATHENE (Reuter) Een militaire rechtbank in Athene heeft Statis Pa nagoelis veroordeeld tot jaar ge vangenisstraf op beschuldiging van pogingen een vliegtuig te kapen en buitenlandse diplomaten te ontvoe ren om vrijlating van Griekse po litieke gevangenen te verkrijgen. Hij was de enige van de 13 verdachten, onder wie vijf vrouwen, die schuld heeft bekend. Allen waren ervan be schuldigd lid te zijn van de onder grondse beweging „Grieks verzet" die het kolonelsregiem omver wilde wer pen. De rechtbank kwam tot haar vonnis na een proces van drie dagen. De enige buitenlandse die terecht stond, de 30-Jarige Italiaanse Lorna Cavligia, kreeg 20 maanden. Op grond van recente nieuwe regels kan PRAAG (Reuter) Rude Pi het orgaan van de Tsjechosloii se communistische partij, heeft terdag de schaakgrootmeester L; Pachman vergeleken met Hitlo de Israëlische premier Golda "Ludek Pachman is niet de hier die van kleur veranderde rode kleur zo wonderlijk verble tot het geleidelijk het witste werd van de zwartse reactie' het orgaan in een lang artikel. Pachman, een bekende "ketter' vorig jaar november toestemming kreeg het land te verlaten i maanden in de gevangenis te ben doorgebracht is volgens Pravo "een van die socialisten wie ook de nationaal-socialist I Hitier behoorde en tegenwoordig het lid van de Socialistische Is nationale Golda Meir. Pachman typisch bourgeois-pragmaticus, tx ji loofde alles om weg te komen handelt hij als een held en pl over hoe hij de veiligheidsdi misleidde, hoe hij die beetnam, hij vertelde Kratten munit bij Ierland aangespoeld BELFAST (UPI) Zaterdag aan de kust van het graafschap 0 kisten met meer dan duizend ti-tankgranaten en munitie voort i ne wapens, afkoms.ig uit de Papadopoelos. Onder druk* van het aangespoeld, aldus de Ierse politie Kaper door politieagente oveimeesterd WASHINGTON (DPA) Terwij' zij met hem onderhandelde, heeft een politieagente zaterdag op het vliegveld van Louisville, Kentucky, een gewapende 17-Jarige soldaat overmeesterd, die zich in een DC-9 had verschanst met een werktuig kundige als gijzelaar. Hij wilde over de Atlantische Oceaan worden ge vlogen. De poppenspeelster Felicia van Deth uit Den Haag gaat zeven voor stellingen geven in Finland, Noor wegen en Denemarken. De reis is mogelijk gemaakt door bemiddeling van het Nederlands Centrum van het Internationaal Theater Insti tuut met financiële medewerking van het ministerie van CRM. in beroep gaan om het land te leiding heeft om misdaden te begaan, zoals het ontvoeren van de Amerikaanse am bassadeur in Griekenland, het kapen van een toestel van Olympic Airways en het bevrijden van de broer van Panagoelis die in november 1968 ter dood werd veroordeeld omdat hij een aanslag had beraamd op premier buitenland is de doodstraf omgezet in levenslang. HaAis Panagoelis had persoonlijk de verantwoordelijkheid voor alle tenlasteleggingen genomen en beweerde dat de 12 medeverdach ten slechts slachtoffers van zijn plan nen waren geweest en niet verant woordelijk konden worden gesteld. Hij gaf toe dat zijn plannen waren gefinancierd door de Italiaanse so cialistische partij, dat hij worden uitgezet. Tien verdachten kre gen straffen, variërend van zes maanden tot 2Vs jaar en één werd vrijgesproken. Palestijnse guerrillastrijders in Jordanië en dat groot offensief hij van plan was geweest een vlieg- beginnen, tuig van Olympic Airways te kapen en buitenlandse diplomaten te ont voeren om uie te kunnen ruilen tegen Uit de tekens op de kisten, ton wegen, is af te leider dat van New York naar Nederland ren verscheept. De Ierse politie i moedt dat de kratten in zware*' overboord zijn gezet door een s dat uit een NederlPndse haven vertrokken om de wapens Noord-I land binnen te smokkelen Britse militairen zelden dat uil omvang mmaakt kan worden het IRA 'an plan was een uit 11 in Noord-Ierlaüd vrij te laten politieke gevangenen in herkomst De Ierse politie heeft de America !l se en Nederlandse autoriteiten t s zocht te helpen bij opsporing van ii Griekenland munitie, zo is in Dublin vernomen, g Een van de negersdie de wapenwinkel bezet hadden gehouden, wordt weggeleid log. De inauguratieplechtigheid is zon der incidenten verlopen. Op bepaal de plaatsen kon men echter anti-oor- logs liederen horen, die duizenden demonstranten enkele blokken verder aanhieven. Het verzamelpunt van de demonstranten was het Washington- monument. Volgens de politie had den zich daar ongeveer 20.000 perso nen verzameld. Alleen bij het Hoog gerechtshof is het tot een korte schermutseling gekomen tussen poli tie en Jongeren. Terwijl Nixon de eed aflegde in handen van opperrechter Warren E. Burger werden 21 saluutschoten af gevuurd. Vóór Nixon werd beëdigd werd vice-president Spiro T. Agnew beëdigd. De 1700 woorden tellende rede die Nixon na zijn inauguratie uitsprak had als thema: „Grotere verant woordelijkheid, zowel nationaal als Individueel". In zijn rede noemde Kosmos gelanceerd De Sowjet- Unie heeft zaterdag de 544ste onbe mande satelliet in de Kosmosreeks gelanceerd, zo meldt Tass. De ruimte sonde is nu in een bijna cirkelvormi ge baan rond de aarde met een hoog ste punt van 561 kilometer en een laagste punt van 5/3. Moboetoe in India Generaal Jo seph Moboetoe, president van de re publiek Zaire, is zondag uit Peking in Nieuw-Delhi aangekomen. Hij zal een staatsbezoek van vijf dagen aan India brengen. De Afrikaanse staats man was vergezeld door zijn vrou wen en een gevolg van 89 personen. Böhler overleden Prof, dr. Lo- renz Böhler, grondlegger van de mo derne chirurgie voor slachtoffers van ongevallen, is zaterdag in het Weense ziekenhuis dat zijn naam draagt op 88-Jarige leeftijd overleden. AMSTERDAM (ANP) De voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, ir. H. D. Prins, gelooft, dat het lange afstandsver voer per trein zal toenemen, wanneer er meer goede parkeervoorzienin gen bij de stations komen en meer zorg aan de service in de trein en op het station zal worden besteed. Maar geloven de voorstanders van het openbaar vervoer nu werkelijk in het korte afstandsvervoer, het woon/werkverkeer en het regionale verkeer? Ir. Prins heeft deze opmerkingen gemaakt in de vanmiddag in Am sterdam gehouden algemene vereni- dering van de Nederlandse vereni ging van wegenbouwers. Hij stelde daarbij de grens tussen het korte en lange afstandsvervoer op 50 km. Voor het korte vervoer kiest de verwende mens van thans voor de auto, die voor de deur is of in de garage staat en die hem op ieder door hem zelf gekozen ogenblik be schut voor alle slechte weersom standigheden, brengt waar hij maar wil. Men loopt niet langer naar bus- of tramhalte, men wacht niet lang op bus of tram. Men neemt niet 't risico, dat bus of tram vol is en aan de halte voorbij rijdt, of dat er 'n volle bus met hoestende, natte men sen met een staanplaats genoegen moet worden genomen. "Nee, voor stander van het openbaar vervoer (voor een ander): kent uzelf en uw medemens. Het is een utopie dit vervoer op te krikken". Ir. Prins bracht door ex-minister Drees gelanceerde gedachte voor het instellen van een algemeen ver- keersfonds naar voren daarbij een aantal vraagtekens. dit fonds soms ook voor de tekorten van het openbaar vervoer, vroeg hij zich af? Maar dan is het geen fonds, maar een bodemloze put, waaruit het openbaar vervoer zon der welke rem dan ook vrijelijk zijn tekorten kan dekken meende de voorzitter. In deze put moeten ein deloos gelden worden gestort, die na tuurlijk afkomstig zijn van verhoog de lasten op de auto. Ook sprak hij over de metro in Rotterdam. Na een aanvankelijk succes loopt het aantal reizigers te rug. Wijzend op de oplopende kosten

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4