*aul mocht er driemaal niet in 5HondenadeV hijeen in Gehoorzaal If scheid in Leiden van Willem van Otter loo iöBestaat er rassendiscriminatie in het Leidse uitgaansleven? 'L Verslaggever Bert van Dommelen met kleur ling op pad jNDAG 22 JANUARI rSHTC wordt er gevochten. Er zijn overigens geen kleurlingen bij. Lang haar Samantha's. De oude truc: ik om de hoek, Paul belt aan. Een niet onvriendelijke man meldt hem dat zijn haar te lang is, en dat hij lid moet zijn. Tegelijkertijd komt er een drietal Nederlandse jongens naar buiten. Hun haar is minstens even lang als dat van Paul. Ze zijn ook geen lid, en ze reageren dan ook ver baasd op het feit dat Paul niet naar binnen mag. Dat weten we dan ook Bij de Veronica bar hou ik mijn gezicht weer ver van het kijkgaatje. Paul kan gewoon naar binnen. Er zit nog een Indische jongen met vrij lang haar. Niemand slaat acht op onze binnenkomst. We worden vrien delijk geholpen. Vlak voordat we bij de Veronica- bar hadden gebeld waren we van een afstand getuige van een klein in cident. Op de hoek van de oude Singel en de Beestenmarkt valt een man een meisje lastig. Er wordt ge vochten. De tweede vechtpartij op één avond. Waar maken we ons druk over? Wanneer we „De Bron" willen bin nengaan maak ik een fout. Ik ben achter Paul zichtbaar. De portier be kijkt Paul eerst van alle kanten. Dan ziet hij mij. Paul probeert nog voor me te gaan staan maar ik ben ge zien. We weten niet of mijn aanwe zigheid de reden is, dat de deur opengaat, of dat de man ook bij mij even wilde kijken wat voor vlees hij in de kuip had. Paul krijgt binnen geen moeilijkheden. Dat verrast me trouwens: als we eenmaal in een ge legenheid binnen zijn is er niemand die iets op Pauls aanwezigheid heeft aan te merken. Niemand legt hem iets in de weg. Hij ook niemand trouwens. We zijn het karwei zat. We heb ben het wel gezien. Nog één zaak zullen we proberen. Paul belt aan bij Lenies bar aan de Boommarkt. Ik blijf aan de overkant wat „onopval lend" aan mijn fiets rommelen. Weer dat misdadigersgevoel. Na een tijdje gaat de deur open. Paul wenkt mij, ik kan komen. Ik denk dat er een uitsmijter zal staan, en roep dus een aantal verwensingen aan het adres van mijn slot, als excuus voor mijn late binnenkomst. Ik had me de moeite kunnen besparen. Er staat niemand. Lenie heeft binnen op een knopje gedrukt. Iedereen mag bin nen. Niemand let op ons. We zakken in een stel luie stoelen neer. Even uitblazen. Niet veel, maar toch. Ik heb al een paar keer gedacht dat de excursie voor Paul vernede rend geweest moet zijn. Ik vraag hem of dat zo geweest is. Paul antwoordt dat het hem juist is opgevallen dat het hem weinig of niets deed als hij werd geweigerd. Pas nu begrijp ik echt waarom het karwei me zo tegenstond. Ik ben een voyeur geweest, ik heb een verhaal willen slepen uit het feit dat er nog altijd mensen zijn die jongens als Paul niet in hun zaak willen hebben. Ik hèb mijn verhaal er wordt soms gediscrimineerd. (AI is het eigenlijk niet veel, want een vrij groot aantal zaken hebben we gewoon kunnen overslaan, omdat Paul uit ervaring wist dat hij er moeiteloos naar binnen kon komen.) Ik heb met een air van „daar sta ik ver boven" gezien hoe anderen Paul niet accepteren. Maar als ik er echt boven had gestaan was ik nooit aan deze operatie begonnen. De enige die er echt boven staat is Paul zelf. Apollo scoort aan de lopende band OEGSTGEEST Apollo bleef in 2A ongeslagen, dank zij een 309 over winning op HMSH uit Den Haag. Apollo nam direct na het begin een 40 voorsprong en dit injecteerde de Hagenaars om met alle mogelijke middelen te proberen de doelpunten- machine van Apollo te stoppen. Dit lukte nauwelijks: Thijs de Haan scoorde de ene goal na de ande^p, wat leidde tot een 16—5 ruststand- Na rust ging Apollo rustig verder en met snelle en gevarieerde aanvallen werd HMSH weggespeeld. Einduit slag: 309. Topscorer was Thijs de Haan met 9 doelpunten, gevolgd door A. J. Stasse en B. Nieuwenhuisen met ieder 5 treffers. aSon EIDEN Het is een potsierlijke vertoning. Het begin an een dwaze onderneming. Paul staat daar in een confee- tkloffie van mij, stropdas keurig over de anders door T- erk® lifts en corduroy jacks omhulde leden. Het pak staat be- wrtS! chelijk. Hij hoort er niet in, het past niet bij hem. 8 1 laar niemand mag iets op zijn kleding aan te merken heb- >n, Als hij een discotheek niet in mag, moet dat duidelijk m) jn omdat hij geen roomblanke huid bezit, maar wel een irse hoeveelheid steil zwart haar. ik ben bang dat ik dingen ga verge ten. We duiken even een ouderwets „bruin" café in op het Stadhuisplein. „Het hoekje". Er worden sterke ver halen verteld over palingen die in één of ander slootje in de Leidse bin nenstad zouden zijn gevangen. Paul mengt zich even in het gesprek. „Dit soort café's vind ik het gezelligst," zegt hij op een gegeven moment. Ik begin me steeds meer af te vragen of deze rondgang zinnig is. Als we het café uitkomen rent er een hele horde Jongens over het Stadhuisplein. Sommigen hebben de bierfles nog in de hand. Even later me een halve misdadiger, weggedo ken in een portiekje. De operatie gaat me nu al tegenstaan. Paul komt terug. De uitsmijter heeft hem sigaret nog in de mond te verstaan gegeven dat hij lid moet zijn. De man loopt niet over va<n vriendelijkheid. Ik kom uit mijn portiek. Wacht tot Paul uit het zicht is. Bel aan. Ik word met ég&rs ontvangen. Of ik toegang moet betalen? Nee hoor meneer. Over lidmaatschap geen woord. Aan Pauls haar zal het niet liggen dat hij niet binnen mag. Met mijn toch gedekte kapsel ziek ik er in Centraal opvallend ouderwets uit. Na twee pilsjes vertrek lk. Paul Jacht als ik weer buiten ben. Ove rigens zaten er in de dancing een paar kleurlingen. "Zal wel vriendsjespoditiek zijn", zegt Paul. Op de Horseshoebar gaan we sa men af. Ik hou mijn gezicht uit de buurt van het „contróleluikje" in de deur. Het maakt niets uit, Paul mag zonder moeilijkheden binnen. De drie mensen die binnen zitten kijken even op bij onze entree, maar gaan daarna meteen verder met kaarten. Ik wil even wat aantekeningen ma ken. Het alcoholpercentage in mijn bloed stijgt langzaam maar zeker, en Eén van de deuren die, gesloten bleef voor Paul (Foto Jan Holvast) >r a p ■umijibf Innen i "irtoat er Leiden rassendiscti- 'Kom nou", is het eerste Foord dat je op deze vraag geeft, een stad als Leiden, gewend progressieve lieden, midden in s zo tolerante vader- Inntnfy bestaat zoiets toch niet meer?" tochAVRO's Televizier zelfs discriminatie in het on trezen Amsterdam kunnen vast- «tal. Heb en ze bewust de weini- gelegenheden waar gediscrimi- ?d wordt uitgezocht? Of toch. onderzoek naar de situatie in T Üen lijkt wel wat. rijdag gaan we in Leiden op pad. we heengaan. Dat is eerlijkste, want ik ben nauwe- bekend met het Leidse nacht- voor zover zich dat niet af- mijn stamkroeg. Door insiders heb ik me wel laten tellen dat er bepaalde "tenten" Leiden zijn waar portiers voor P klingen andere maatstaven aan- theh ïen dan voor blanken, en waar ljkii jarigen niet de meest welkome zijn. lub 70 is daarbij een paar maal aemd. Dat wordt de eerste gele- iheid waar Paul op af moet. De uitsmijter ziet er weinig vrien- 'c :jk uit. Wel sterk. Paul dringt ook niet lang aan als de man meedeelt dat zijn haar te lang ta dat hij een lidmaatschapskaart 88 4 hebben. Fotgraaf Jan ook kacg in het bezit van een kaart adelt even later achteloos langs poortbewaker. "We letten vooral uiterlijk - niet te lang haar - en kleding", meldt de man bij navraag. Over lidmaat geen woord. aan de Br eestraat is ons doel. Paul wandelt er weer op af, ik hou me gedekt, blijf wel in de buurt. Ik voel -DEN Het derde abonnements- ücert van het Residentie-Orkest, zaterdagavond in de Leidse hajïdsgehoorzaal plaatsvond, vormde muzikale omlijsting van het af- vi ;eid van Willem van Otterloo. won beschouwd is het woord 'afscheid' spelü ^men misplaatst, want Van Ot- •er -oo is nog lang niet van plan, het j agse Orkest in dè steek te laten. Is slechts sprake van een status- iering. Allen, die in vaste ast zijn bij het R.O., zijn ambte- ambtenaren plegen met asioen te gaan wanneer ze de leef- WARTE BAND êERSTEDAN LEIDEN Bij zaterdagavond ge- J 5» Dangradenexamens in sport- ttoj» Vi°o1 Westwijk in Vlaardingen is iaut« irion Zonneveld, lid van de judo- js 'j Eendracht afd. Zuid West. ge- sul "Si voor haar examen zwarte ujt»i le dan. Demonstraties in Den Haag tegen de VS Ei HAAG (ANP) In Den Haag b zaterdagmiddag twee demon aties gehouden tegen het optreden a Amerika in Vietnam. Bij de Ge- ^genpoort hield een groep van ®derd man een stille wacht en la- r op de middag trok een stoet van schatting 2500 man van het Geveld door de Haagse binnen- M en langs de Amerikaanse am- üsade. 8') de ambassade, kwam het tot 4tle incidenten. Er werd met zak- 51 verf en bloed en met stenen rde ambassade gegooid door en- betogers. Twee ruiten liepen >mI :rvormi£e beschadigingen op. Een demonstranten die bij de am- '«de bleef staspi, werd Joor de ie met een korte charge tot J^open gedwongen. Tijdens de de- ®stratie werden vier aanhoudin- 51 verricht. De politie haalde uit de een kinderwagen waarin zakken Jsd werden vervoerd en twee bak- ■^en met zakken verf. door het landelijk Vietnamco- zaterdag in Amsterdam geor eerde protesttocht is rustig ver- Aan het slot van de demon ie, bij het Amerikaans con- "fct, hieven de 1.500 deelnemers ^taals hun spreekkoren aan en kfttt na enkele toespraken uiteen. tijd van 65 jaar hebben bereikt. Zo ook de heer Van Otterloo, maar hij voelt nog niets voor een bejaarden flat: hij zet zyn werkzaamheden dan ook vrolijk voort als 85-plusser met de titel gastdirigent. Zijn pensione ring is echter voor velen een welko me aanleiding geweest om de vitale dirigent eens flink in de bloemetjes te zetten en toe te spreken. In Leiden gebeurde dat door de burgemeester Vis, en namens de Leidse afdeling van de Vrienden van het R.O. door mevrouw L. van der Vorm. De burgemeester blikte terug in de geschiedenis, en wist te ver melden dat het allereerste concert van Willem van Otterloo met het R.O. ook in de Leidse Stadsgehoor zaal had plaatsgevonden: een mati nee op 5 maart 1944. Dr. Vis liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een bloemstuk en een ets van een Leids Gironummer Mevrouw L. van der Vorm herinnerde de dirigent aan alle toespraken en geschenken, die hy de afgelopen dagen over zich heen had moeten laten gaan, maar zij was helaas voor het overgrote deel van de zaal moeilijk verstaanbaar doordat zij te ver van de microfoon verwijderd was. Gelukkig bemerkte zij dit op het hoogtepunt van haai rede, zodat ieder plotseling werd ge confronteerd met het gironummer van de Vrienden van het R.O., waar mee zij een daverend lach-succes oogstte. Ook van haar kant viel de heer Van Oterloo een fraai bloem stuk ten deel. In zijn dankwoord prees de dirigent het fenomenale geheugen van burge meester Vis; tot mevr. Van der Vorm zei hij, dat 'hij eigenlijk geen bood schap had aan het gironummer van de Vrienden, aangezien hij nu geen del meer uitmaakte van het Resi dentie Orkest. In het algemeen sprekend dankte hij het Leidse pu bliek, prees de akoestiek van de Stadsgehoorzaal (het podium is iets te klein voor massale bezetting) en zei hij te hopen nog vaak in Leiden terug te komen voor een even volle zaal als nu. Het is in Nederland traditie, dat de recensent een scheidend kunstenaar geen trap-na geeft bij de beoordeling van de afsoheidsvoorstelling, al was deze nog zo slecht. Deze traditie zal althans door mij niet worden voort gezet, maar hiervan hoef ik gelukkig geen demonstratie te geven, daar de prestaties van Van Otterloo hier to- geen enkele aanleiding gaven. Integendeel: een beter pleidooi voor de Romantisch Suite van Max Reger was nauwelijks denkbaar en Hendrik Andriessens Ricercare klonk zeer in drukwekkend. Laatstgenoemd werk is duidelijk geinspireerd op de laatste werken van Bruckner en werd door Van Otterloo dan ook volledig in diens geest uitgevoerd. Een uiterst LEIDEN Het beste, dat de Rijn landse "Hondenadel" in vorm, kiem en beweging naar voren kon brengen, was gisteren in de Stadsgehoorzaal te bewonderen tijdens de jaarlijkse clubmatch van de Kynologenvereni- ging Rijnland. Het grote aantal poedels in alle erkende formaten en kleurslagen vormde een show op zich zelf. De nationaal alswel internationaal be kende keurmeesters gaven na elke keuring via de microfoon een be knopte motivering van de plaatsin gen der honden, 'n leerzaam com mentaar zowel voor de exposanten als voor de bezoekers. Om goed vijf uur begon de eind- keuring van de non-stop-show, met- name de keuze van "de beste hond" van de match. De hoogste eer kwam toe aan een beeld van een Sint Ber- nardshond van de heer A. Schrama uit Sassenheim, die deze nog jeugdige hond uit Amerika heeft geïmpor teerd. Dat deze keuze ook door het publiek op prijs werd gesteld, bleek uit het applaus. De zware, doch vreedzame strijd in de kampioensklasse werd gewon nen door de elegante Flat coated Retriever van mevr. M. H. Molenaar- v. Nimwegen uit Wassenaar, die hiervoor de ereprijs, geschonken door de gemeente Leiden, in ontvangst mocht nemen. De voornaamste resultaten waren- Beste hond van de clubmatch: 1. Sint Bernard hond, A. Schrama, Sasenheim; 2. Engelse Cocker Spa niel, mej. A. Flinterman, Voorburg, (ereprijs Leidsch Dagblad); 3. Schotse Terrier, mevr. B. Wolters- Hunter. Óegstgeest; 4. Dashond, mevr. C. H. Smit, Oudewetering; 5. Dwergpoedel, mevr. N. L. Busser-v. d. Kasteele. Wassenaar; 6. Stabij houn, F. H. de Groot, Leiden; 7. Midden- slagpoedeL mevr. N. L. Busser-v. d. Kasteele, Wassenaar; 8. Barsoi, mevr. Aarup, Leidschendam; 9. Beagle, mevr. O. Kronengerg-Hanegraaff, Óegstgeest; 10. Bouvier, mevr. E. v. Meygaarden-Riem Vis, Scheveningen. Kampioensklase 1, Flat Coated Retriever, mevr. M. R. Molenaar-v Nimwegen, Wassenaar. 2. Middenslagpoedel, mej. J. Volmer Leiden. 3. Dwergdashond, mevr. C. H. Smit, Oudewetering. 4. New Found lander, mevr. A. Versteeg-Horsman. Leiden. 5. Schots terrier, mevr. B Wolters-Hunter, Óegstgeest. Herdershon den I. Bouvier, mevr. E. v. Meygaarden- Riem Vis, Schveningen, 2. Briard, mevr. B. Grandia-Hermeling, Haar lem. 3. Tervuerrense Herder, R. J Vos, Voorschoten. Waak- en verdedigingshonden: 1. Sint Bernard, A. Schrama, Sassen heim. 2. Boxer, J. A. Hartman, Zand- voort. 3. Siberian Husky, mej. E. v. d. Ham, Noordwijk. 4. Dobermann pinscher. W. Zuiderduin. Leiden. Terriers 1. Schotse terrier, mevr. B. Wolters- Hunter, Óegstgeest, 2. Sealyham ter rier, mevr. J. Tekelenburg, Scheve ningen. 3. Border terrier, G. en H. Otter-v. Dijk, Boskoop. 4. Welsh ter rier, H. Bouwman. Leiderdorp. Dashonden 1. Korthaar, mevr. C. H. Smit, Oude wetering. 2. Kaninóhen, mevr. C. H. Smit, Oudewetering. Lopende honden op klein wild: 1. Beagle, mevr. O. Kronenberg-Ha- negraaff, Óegstgeest. 2. Basset Ar- tésien Normand. mevr. A. Gondrexon Ives Browne, Rhenen, 3. Basset Hound, G. A. Vingerhoets, Wassenaa. Niet Britse staande honden: 1. Stabij Houn, F. H de Groot, Lei den, 2. Viszla, mevr. Lichtendael, Den Haag, 3. Langharige Duitse Staande Hond, mevr. Kok van Al phen, Óegstgeest, 4. Gladharige Duit se Staande Hond, P. Lindhoud, Lei den. Britse staande honden: 1. Eng. Cocker Spaniel, mej. M. Flinterman, Voorburg, 2. Eng. Sprin ger Spaniel, mevr. H. I. Rodenhuis- Scholtmeyer, Leiden, 3. Amerikaanse Cocker Spaniel, A. v d. Lee, Zoe- termeer, 4. Field Spaniel, mevr. C H. van Asch van Wijck-Verschoof. Dussen NB. Kleine gezelschapshonden I. Witte Dwergpoedel, mevr. N. L. Busser-v. d. Kasteele, Wassenaar, 2. Zwarte Dwergpoedel, mevr. W. Bin- ken-Sytsma, Den Haag, 3. Dwerg Schnauzer, mevr. E. v. Meygaarden- Riem Vis, Scheveningen, 4 Bruine Dwergpoedel, mevr. P. Paauw-v. Nie- rop, Zoeterwoude. Grote gezelschapshonden: 1. Middenslagpoedel, zilvergrijs, me vrouw N. L. Busser-v. d. Kasteele, 2. Middenslagpoedel, zwart, fam. Bou- man, Leiden, 3. Dalmatische hond. mevr. M. Zonneveld-Post, Benthui zen; 4. Chow-Chow, mevr. W. Le- mérus-de Jeu, Schipluiden. Windhonden: 1. Batsoi, mevr. Aarup, Leidschen dam, 2 Afghaanse Windhond, fam. Bouman, Leiden, 3. Ierse Wolfshond, N. Onderwater, Leiden. ADVERTENTIE HORLOGES iceuze, in de allerbeste merite SEIKO - ETERNA - CEKll.N CITIZEN - PRISJ1A - LASl JUNGHAN'S EWE - ANC. Voor r 39,50 neett oy ons een echt Anker Uurwerk schokvry. onbr veer d. Water Haarlemmerstraat 181 - Leidt- Lezers schrijven RAADS- VERSLAG- GEVERS (2) De heer Jonker betreurt blijkens zijn ingezonden stuk in dit blad van 19 januari Jl. de houding van raadsverslaggever Bert van Domme len tegenover de onwaarschijnlijk lange en frequente vergaderingen van de Leidse gemeenteraad. Direc te aanleiding vaar de oratio pro do mo van Van Dommelen was de In ieder geval procedureel oogpunt zeer onbevredigende gang van zaken rond de behandeling van de nota Merenwijk. Lezers die wij kennen begrijpen wel waarom ik: de schuld vraag niet beantwoord, ofschoon ik dat eigenlijk wel zou willen. De héér Jonker vraagt aan dit dagblad een pleidooi voor "profes sionalisering van het raads lidmaat schap, want dan kun Je ook spreek tijd beperking invoeren, zie 2e ka- Voor iemand met een Alpha-op- leiding is het dikwijls erg moeilijk om de mathematische redeneringen van beta-mensen te volgen. De be wering van de heer Jonker is daar van een sprekend voorbeeld. Mijn vraag aan hem is: kunt u een verklaring geven voor Uw stel ling, dat er meer behoefte is aan in korting van de toegestane spreek tijd, naarmate de raadsleden meer tijd aan het raadslid maatschap kunnen geven? Zijn gedachte kan ook in andere woorden worden weergegeven, zon der aan de inhoud van die ge dachte ook maar iets te veranderen, namelijk "zo lang het raadslidmaat schap niet geprofessionaliseerd is. kun Je geen spreektijd beperking boeiende verklanking van Hindemiths symfonie Ma this der Maler besloot het concert. Voor de toespraken en de pauze solieerde Hans Riohter-Haaser in het pianoconcert op. 15 van Beethoven, waarmee hy de slechte indruk, die hij na een recital voor de Leidse Kunstkring achterliet, ten dele ver mocht weg te nemen. Zijn spel was nu heel wat nauwkeuriger en 't al legro con brio klonk zelfs hier en daar zeer briljant, maar de beide andere delen dreven voornamelyk op goedkoop effektbejag via het rech ter pedaal. Het orkest begeleide over het algemeen gied, al vielen enkele inzetten van de blazers wat uit de toon. R. G. HARMS Conclusie: spreektijdbeperking is onmogelijk, zolang de geldelijke ver goeding aan raadsleden niet zo hoog is, dat men er (met zijn ge zin) redelijk van kan bestaan. Een somber vooruitzicht! H. J. VAN BEMMEL, Griegstraat 14, Leiden. Veroordelen Gezien de ernst van de situatie in Vietnam moet duidelijkheid een eer ste eis zijn. De heer Hollenbeek, heeft inmiddels duidelijk gemaakt, dat hij de moordpartijen van Nixon In Vietnam afkeurt, wat er in ziln eerste stuk niet uitkwam. Hfet Amerikaanse optreden moet zondermeer veroordeeld worden. Ik ben yet met de heer V. d. Mark eens dat oorlog iets verschrikkelijks is. zeker deze zinloze en onmense lijke oorlog. Die oorlog zou er al niet meer zijn als Nixon de overeenkomst, die voor de presidentsverkiezingen tot stand kwam, had ondertekend. Maar weer is bewezen, dat het „machtige" Amerika zijn wil tot elke prijs aan een volk kan opleggen, zonder zich van de hele wereld iets aan te trek ken. Een land moet zelf oyer zijn toekomst kunnen beslissen, en dan niet met geweld worden tegenge houden. Pas dan zal er vrede zijn. C. H. V. D. PLUYM. Sumatrastraat, Leiden. Spoors loot De grootste en kleinste hond, resp. een Ierse wolfshond en een Chihuahua op de clubmatch van "Rijnland". (Foto Jan Holvast) Gaarne zou ik mij willen aanslui ten bij de schrijver in uw blad van zaterdag 13/1 Jl. "De Liam gaat door". Het betreft hier de vervulling van de spoorsloot langs de spoor lijn Astd.-Rtd. via Leiden. Er moet mij als visliefhebber nog iets van t hart. Aan de Vondellaan ligt een vijver waar vrij veel vis in voorkwam. Helaas heb ik al twee maal de vis dood aan de oppervlak te zien drijven. Deze vijver staat via een duiker in verbinding met de vervuilde spoorsloot. Of het sterven van deze vis daaraan te wijden is weet lk niet. doch de mogelijkheid acht ik niet uitgesloten. Nu ligt er aan de andere kant van de spoorsloot ook een vijver. In de ze vijver ls het water tot op kadpn nog glashelder en is de planten groei welig. Er zit in die vijver veel vis die door de plantengroei in 't zui vere water nog een waar paradijs h ben gevonden. Zomers bloeien nog de prachtige roodachtige waterle lies. Wat zal er echter van terecht kun nen komen indien de vervuiling vap de spoorsloot ook dit bereikt, wanfc 't staat er tenslotte mee in verblrw ding. Laten we echter hopen dat voo» dat het zover is door de gemeente of wie dan daarvoor bevoegd is, is in. gegrepen en dat we dit nog mogen behouden. O. J. V. ROOYEJ* Coornhertstraat 10, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3