Portret' van Noord in Leiden "VAN VEEN ERKENT ONMOGELIJKHEID VAN F1000-WET" Karei van Ark tweede WELZIJNSRAAD: "EEN WIJK, DIE TEKORT KOMT Hor' "Geen misverstand maar conflict PAGINA 2 MAANDAG 22 JANUARI LEIDEN Samenvattend kan worden gezegd, dat de wijk Noord in vele opzichten tekort komt. Niet alleen ten op zichte van andere wijken in Leiden, maar ook in vergelij king met de omliggende gewestgemeenten. Deze achter stand manifesteert zich volgens een „portret" van de stich ting Welzijnsraad in een aantal punten. Kwaliteit van het woonmilieu slechte kwaliteit van de woningen, onaantrekkelijke woonomgeving, (weinig speelgelegenheid en groen). Processen van gedeeltelijke rekon- struktie van de woonomgeving bevin den zich nog in hét plannende sta dium. Het is echter van groot be lang dat deze plannen mettertijd ook inderdaad ten uitvoer worden gebracht; uiteraard in overleg met de bewoners. Inkomensverdeling: een belang rijk deel van de verdiende inkomens (64%) lag in 1970 onder de f 10.000,— en het overgrote deel (85%) onder f 15.000,—. Rekening houdend met loonstijging over de afgelopen twee Jaar zal het momenteel deze 85% zijn, die een inkomen beneden de huidige weistandsgrens <f 17.400,—) geniet. Dit percentage zal in wei nig stadswijken in Nederland ge haald worden en steekt ook schril af tegenover andere Leidse wijken. Opleidingsniveau: ligt relatief laag. Dit komt tot uitdrukking in het niveau van het uitgeoefende be roep: handarbeiders vormen in Plan Noord verreweg de belangrijkste be- roepskategorie (waaruit weer het la ge inkomenspeil te verklaren valt) Ontwikkelingskansen: deze zijn voor het opgroeiende deel van Plan Noord betrekkelijk gering. De oor zaak ligt veelal in het weinig stimu lerende gezinsmilieu. Pogingen om hierin enige verbetering te brengen zullen moeten worden gezocht in vor men van integratie tussen school en buurt, waarbij de school zich meer dan voorheen op het gezinsmilieu en de buurt zal moeten oriënteren. Concentratie van „sociale" proble matiek: Plan Noord is in het ver leden meermalen opvanggebied ge weest voor bewoners uit weggesaneer de delen van de binnenstad (Waard, gebied achter de Haarlemmerstraat, Oranjegracht en omgeving). Hierbij spelen processen van selektieve mi gratie een belangrijke rol: de meer- draagkrachtige groepen verlaten de wijk om plaats te maken voor finan cieel minder bedeelde groepen, die in deze wijk. een woning toegewezen krijgen want het huurpeil in Plan Noord is laag. Plan Noord wordt hierdoor meer en meer een woon wijk, die niemand meer uit vrije wil verkiest. Een min of meer gedwon gen leefgemeenschap dus waarin ieder "in hetzelfde schuitje zit" (ne gatieve binding). Dergelijke omstan digheden hebben uiteraard gevolgen gehad. Allereerst voor het met el kaar samenleven in een bepaalde straat: men is zichzelf graag gaan onderscheiden van de "a-sociale" elementen elders in de straat. Te vens is een bepaalde mentaliteit in de hand gewerkt nl. agressief, wan trouwend tegenover de gevestigde instanties, het denken in "wij"-"zij" termen. Bovendien zijn er gevoelens van machteloosheid en achtergesteld zijn ontstaan ten opzichte van be woners van andere stadsdelen (Lei den Z.W.) en andere nabijgelegen gemeenten (Leiderdorp). Ook de po litieke apathie en radikalisme en baldadigheid, vooral onder de Jeugd moet men tegen de achtergrond van deze omstandigheden zien. De hier boven geschetste houding komt ge deeltelijk voort uit onwetendheid. Want door een gebrekkig functione rende voorlichting/informatie is voor veel mensen het "sociale" leven, steeds ondoorzichtiger geworden. Een tweede oorzaak is het hoge percen tage werklozen (exakte gegevens ontbreken) Niet stemmen Illustratief is het percentage niet- stemmers en cijfers met betrekking tot jeugdbaldadigheid. Van de zes stemdistrikten in Noord zijn er 2 distrikten met een niet- stemmers percentage van 30—34, 2 met 3539, 1 distrikt met 4044 en 2 distrikten met 45-49. Dit laatste percentage komt in heel Leiden in geen enkel ander stemdistrict voor. Het verband tussen de baldadig- heidscijfers en de geringe hoeveel heid vrije speelruimte wordt in deze nota gesignaleerd. Hoewel dit ver band moeilijk meetbaar is, mag 1 Het Portret van Noord" zegt dit over het Herensin gel-emplacement. Na ophef fing van het spoorlijntje aan de Kooilaan is er een enorm terrein vrijgekomen, dat uit oogpunt van verbetering van het leefmilieu het best voor (re)creatieve doeleinden ge bruikt zou kunnen worden: groen, beplanting en het scheppen van speelplekken voor kinderenwandelpaden, zitjes, trapveldjes, klimrek- ken. Met dit soort voorzie ningen is de gehele wijk zeer gebaat, terwijl bovendien een verbinding (voetgangerstra verse?) tussen Plan Noord en De Kooi tot stand gebi-acht kan worden. Tot slot zou een uitbreiding van de aanwezige uxijkaccommodatie gereali seerd kunnen worden Ze vensprong). De N.S., die dit emplace ment in beheer hebben, heb ben echter heel andere plan nen met dit terrein: bouw van ivirikels, kantoren, ban ken. Deze plannen leveren uiteraard een veel hoger fi nancieel rendement op. N.S. en gemeente zijn momenteel in ond&rhandelmg over de bestemming van dit terrein, een overleg waarin de,bevol king op geen enkele wijze be trokken is. Het wachten is thans op een nieuw bestem mingsplan, waarin het pro gramme van de N.S. duide lijk wordt. Een projektgroep van sociologiestudenten is bezig de wensen van de be woners in Noord en De Kooi te inventariseren. Het is ech ter zeer de vraag of een (al ternatieve) programering die daaruit naar voren komt enige kans van slagen heeft tegenover de (zeer zakelijke) belangen van de eigenaar van het terrein. Achter de wijze waarop de /wetswinkel /documentatie ontbreekt momenteel nog. Er zijn plannen om deze aktlviteiten in het gebouw aan de Van Hogendorpstraat 36 te con centreren. port essentieel De centrale accommodatie de ze- strategie in Noord, vensprong) is als trefpunt 1 Het initiatief van de bewoners schillende prioriteiten ten aanzien staat voorop en het is vooral in de van Plan Noord zijn uiteengezet gaat begeleiding/stimulering van deze buurt clubhuiswerk nl. het gericht zijn op jeugd en jongeren. Hierhij is echter sinds kort een aanzet gemaakt om meer buurtgerichte activiteiten te ontplooien. Maar in hoeverre in de toekomst het buurtwerk (waarbij de activiteiten en initiatieven van de be woners zelf uitgaan, daarin begeleid door de staf van deskundigen (bijv. sociaal-culturele werkers) in Plan Noord een kans zal krijgen, is een zaak die mede afhankelijk is van organisatorische en subsidie-techni sche aspekten. Volgens dezelfde buurtwerkformule Prioriteiten zal ook het bejaardenwerk opgezet kunnen worden; er zal op grote schaal gebruik gemaakt moeten wor den van het geweldige potentieel vrij- in volgorde willigers dat in Plan Noord aanwezig is, waarbij het deskundige personeel (werkers vanuit Zevensprong) advi serend en stimulerend terzijde staat. Het peuterwerk in Noord functio neert eveneens allerminst onder op timale omstandigheden. Hier speelt vooral het accommodatieprobleem: ruimte speciaal en permanent Inge- gerichte activiteiten onvoldoende toe- waarden te verbeteren. Deze de Zevensprong immers veel meer functies dan alleen jeugd- en Jonge renwerk moeten kunnen omvatten. Dit stelt eisen aan de hoeveelheid ruimte(n) maar tevens aan het in terieur/ inrichting van die ruimten (vergelijk de wensen vanuit de kin- deropvangsector met betrekking tot't peuterwerk). Een aantal kleinere ruimten (honken, kerken, gebouwen van speeltuinverenigingen) zou effi ciënter gebruikt kunnen worden, aanvullend op het werk in de Zeven sprong en in nauwe samenhang daar mee. Ook dit is grotendeels een or ganisatorische kwestie: hoe en voor al wie brengt de samenspraak op gang tussen de betrokkenen die over de bestemming van deze ruimten be slissen. In een dergelijk gesprek zal de wijkbevolking (als „gebruiker" van de ruimte) niet mogen ontbreken Het behoort tot de verdiensten van het wijkcomité dat de aandacht van de instaties op Leiden-Noord gericht is, terwijl het comité bovendien er steeds beter in slaagt de „toestands klasse" (waarbij in Noord aanvan kelijk slechts sprake was van een ne gatieve binding: in hetzelfde schuitje zitten) te veranderen in een „men taliteitsklasse" (bewoners zijn zich be wust van de gemeenschappelijkheid vanhun situatie en van de (on)-mo gelijkheden om gezamenlijk hierin verandering te brengen. De conflict relatie tussen de beide wijkcomité's in Noord („Plan Noord" en de ,Kooi') kan dan ook min of meer verklaard worden door de indentiteits verster kende invloed die er van deze wijk comité's uitgaat. Want problematiek, die actueel is in de Kooi zal een be woner van Plan Noord minder aan spreken (en omgekeerd) bepaalde gedachtengang schuil, initiatieven dat een opbouwwerker die volgens de makers van het rap- zijn diensten kan bewijzen. Als men elke te volgen in een stad aan opbouwprocessen enige waarde hecht (processen die de structurele voor- soms met "inspraak", "participa tie", "zelfwerdzaamheid" aangeduid vorden) dan moeten op het beleids- Het gaat 1 niveau daaruit ook de consequenties de rol die men De Anna Paulcnvnastraat, één van de straten in Noord, ivaar de kleinste huizen voorkomen. (Foto Jan Holvast) setting waarin een dergelijke functio naris kan werken (een plaatselijk buurtwerkorgaan? t Het bepalen van de positie en worden getrokken 9 Het aanstellen ker(s) Het mogelijk maken van een Landelijk Overleg Grondraden: De hoogste prioriteiten in Plan Noord zouden moeten belangrijk heid) Renovatie van een groot deel van de woningen en het opknappen van de woonomgeving (kortom een verbetering van het woonklimaat) Heroriëntatie op de functie en positie van het onderwijs (integratie school - buurt als middel om uitein delijk de ontplooiingskansen van het de wijkbevol- O u kin8 optimaal te doen zijn). In dit r^f kader past tevens het functioneren de voorlichting en informatie; Het op peil brengen van het wat be treft de hoeveelheid ruimte en in richting van die ruimte als ook de in AMSTERDAM "Intrekking van de 1000-guldenwet met terugwerken de kracht is de enige oplossing om uit de ellende te komën. Als Van Veen niet zo bang was zijn (politie ke) gezicht te verliezen, zou hij al eerder tot deze conclusie zijn geko men", zo verklaart het Landelijk Overleg van Grondraden (LOG), naar aanleiding van de laatste richt lijnen, die de minister van Onder wijs in een brief aan de universi teitsbesturen heeft gegeven. Volgens het LOG geeft Van Veen voor het eerst toe dat een algemene DODELUK ONGELUK IN WASSENAAR richt op het werken met peuters er alleen (Pinkeltje). Daarnaast stelt de mi lieu- onderwijsproblematiek extra eisen aan het personeel in het kinder- voorlichtingsniveau (zoweJ centrum wat betreft aantal èn des kundigheid. Sociaal raadsman/ maatschap- houd van de dienstverlening pelijk werk/ informatie/ voorlichting sociaal culturele werk zelf) het WASSENAAR De 18-Jarige J. C. Schrijver uit Wassenaar is bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Met zijn mo tor kwam hij op de kruising Van Cranenburglaan—Van Duivenvoorde laan in botsing met een van rechts doen komende auto. die de motorrijder staat iedereen *rëij" geen voorrang verleende. De bestuur der van de personenauto en zijn echt genote werden bij het ongeluk ernstig gewond, terwijl de duopassagier van de motor beide benen brak en in wendig letsel opliep. controle op collegekaarten onmoge lijk is. "Wat hij nu wil, is een ge deeltelijke controle door aan docen ten te verbieden onderwijs te geven aan 'n niet-ingeschreven student, en dus ook (geen) bewijzen van vol daan hebben aan de praktische oefe ningen uit te reiken". "Verplichte studieonderdelen hebben niet alleen een onderwijsaspect, maar even eens een beoordelingsaspect. Het laatste hoort duidelijk bij de tenta mens en examens, maar het punt waar het nu om gaat is Juist dat het in geen enkel geval mogelijk zal zijn het beoordelings- van het onder wijsaspect te scheiden. Aan dit pro bleem gaat de minister geheel voor bij". Ook vragen de studenten zich af, hoe de minister "het personeel zo ver denkt te krijgen op colleges en practica als politieagent te gaan op- van n treden. De verhoudingen tussen stu- Rene" denten en personeel kunnen ernstig in gevaar komen". DEN HAAG In een nieuwe brief aan de universiteitsbestuurders heeft minister Van Veen toegegeven dat studenten die alleen hoorcolleges volgen, moeilijk te pakken zijn, als zij het tot duizend gulden verhoogde col legegeld niet hebben betaald. Het tentamens en examens j. L.L_ Velde; W. de Brul Faddegon G. J. van Maaren. ONDERTROUWD der Boog en A. M. J. i A. M. J. Kulk; C. J. Meertens; Haamke en T. M. Verberg; C. Kapaan en E. T. Bruflsee; J. O. Kloek en M. N. J. Maar in vele vakken wordt met verplichte werkcolleges en praktica gewerkt. Dat zijn onderwijsvoorzie ningen waarvoor zo'n studierichting bescheiden administratie op en W. i R. J. na houdt. Vergelijking van die ad- H Defcker i ministratie met de centrale studen- dióchter. tenreglstratie van universiteit of hogeschool moet de boycotters door de mand doen vallen. J. W. Schutter Pijnakker en M. A. J.Roelofs. GEHUWD P. M. A, Haselclonckx en OVERLEDEN J. A. Heeren (2) Maandag Prytaneum (Rapenburg Rehoboth (Rapenburg 10 AmafeeurfotogTafenvereniging, Hogewoerd 87Club voor Breestraat 19: Jeugdhaven Jeugfc 7.3010.30 uur nam. Stadhuis (kamer 3): Spreekuurc Burgerlijk Pensioenfonds 2.30-^ )insdag Inf.centrum (stadhuis): Werk$ structuurplan. 8 uur nam. 11 Moreweg 10: Werkgroep verkeer/i voer. 8 uur nam., idem w—-- f leefbaarheid/stadsverfraallng, vergadering Commissie (met film) Volmolengracht 19: Welfare-Wit Rode Kruis 2.30—5 uur nam. Breestraat 19: Jeugdhaven den) 9-12 i Driftsraat raadsvrouw 10.3 Rljnsburgerweg 163spreekuur gemeen Bureau voor levens. r~ zinsvragen 7.30-8.80 huisv 8.30 Diamanrtsplan 27: Gespreksa/v. ha'i 8.15 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- wordt waargenomen^ door Steenstraat 85 aktiecomitees toekent (wil toeken- opbouwwer- nen). Zonder dergelijke garanties het opbouwwerk in Leiden althans de kinderschoenen blijven staan. apo-, - s maandag). Dagelijks te bereikent Voorschoten, Leidseweg 66. Wetswmkeltje Gezinsverzorging singel 8 tel 34800 9-10 uur fo Aanvragen voor halve dagen: cerkerkelljke opleidingsschool voot zlnsveraorglng, Rijnaburgemeg 0fl I 2.30 ntrui nam., woensdag voorm. tel. 20277. SOS-dienst SOS-Telefonlsche lijkhec werkdag d.w verkeren bereikbaar i van acht uur njn. tot u doorlopend ln het weekeli vrijdag acht uur nm Docenten zijn in dat geval, volgens de minister, niet bevoegd die boy cotters onderwijs te geven in welke vorm ook. Zij mogen dan ook geen bewijs afgeven aan een ontduiker, dat hij aan die oefeningen heeft deelgenomen. Zonder zo'n bewijsje mag hij geen tentamens of dóen. Burgerlijke stand van Leiden Clirista dr v: I. den Os en A. Willem- Frederik Franclscus M. J. Burgwal en E. H. maandag acht i Koord-studio Koord-strudlo, gewoon hula i wone mensen met gewone en i ne vragen, Hooigracht 52a, 46109. Leidenaars aangehouden LEIDEN De Leidse politie het in de afgelopen nacht drie Leid naars van resp. 39, 23 en 16 Jaar, v: s hun bed gelicht. Het drietal won er van verdacht twee platenspelt uit het clubgebouw "De Sperwer aan de Langestraat te hebben n 1 stolen. In dat gebouw is in de nat! van vrijdag op zaterdag ingebroto Automobilist viel in slaap LEIDEN Vier auto's raakte» zaterdagochtend vroeg beschadl? bij een aanrijding op de Breestru Het ongeluk is kennelijk ontstol doordat de bestuurder van een op i Breestraat in de richting Hop woerdsbrug rijdende personenauto een 29-jarige Leidenaar, tydens d rit hi slaap was gevallen. De aula schoot op een gegeven ogenblik nsü de linkerzijde van de weg, ramde «3 stilstaand bestel wagentje dat opzi.'5 beurt tegen een tweede bestelauto werd gedrukt. Ook een voor de» laatste auto geparkeerde personenauto raakte door de kettingbotsing be schadigd. De inmiddels klaar watt* geworden autobestuurder nam ne aanrijding de benen maar kon lata op de dag door de politie wordo aangehouden. LEIDEN— Zaterdag zijn in het Den Haag, moest door sportcomplex „Overbosch" king bij het eerste onderdeel aankij gewestelijke kampioenschappen het K.N.C.G.V. gehouden. Deze kam pioenschappen turnen dienden als slelectie voor de halve finale die in den aangenomen dat de aanwezig- Amersfoort worden gehouden op 24 had zich na het eerste onderdeel heid van voldoende vrije speelgele- februari i genheid de kans op baldadig gedrag in ieder geval vermindert. Een dergelijke oorzakelijke relatie Karei van Ark uit. Het Leidse Jahn- is inderdaad moeilijk nawijsbaar, lid behoorde ongetwijfeld tot de fa- misluk- tweede plaats niet prijs te geven. Hij aankij- ging zelfs een aanval inzetten op dp achterstand van 1,35 positie van Aad van Tilborg. Ook bij het onderdeel ringen wil den de drie eerste niet aan elkaar toegeven. Slechts 0,5 punt verschil tussen de oefeneningen. Cees Oord ken tegen en 2,35 punt resp. van Karei Ark en Aad van Tilborg. Cees Oord van N.I.O. Maasland dteratelijk op de derde plaats genes- had inmiddels zijn vierde plaats de finitief ingenomen. De lange matoe- Aanrijding op zebrapad feningen moesten tenslotte een be- Karel op Aad nog steeds hetzelfde slissing brengen. Op dit onderdeel bevorderen van vrije speelmogelijkheden in Plan Noord (een van de meest urgente zaken) zal, mits gehanteerd in samenhang met verbetering van andere voor waarden (woonsituatie/ onderwijs/ vorming/ arbeidssituatie), zeker tot vorieten, gezien zijn prestaties in het Aan beide turners werd 8,95 punt toegekend. Gien Fortuin kwam tij- gewest in de voorgaande jaren. Bij dens dit onderdeel sterk terug. het allereerste onderdeel, rekstok, moest Karei de spits afbijten. Een beheerste en goed afgewerkte oefe ning leverde hem 7,9 punt op. Alleen Aad van Tilborg, van het Schiedam- positieve effekten kunnen leiden se D.O.K., overtrof de oefening. Met Slechts 0,30 punt moest hij toege- Cees Oord handhaafde zich echter verrassend na het tweede onderdeel op de derde plaats, alhoewel Gien LEIDEN Een 38-jarige Leide naar werd gistermiddag toen hy via het zebrapad ter hoogte van het Academisch Ziekenhuis de Rijnsbur- oefening gerweg wUde oversteken aangereden Schepel over UB krachtige door Met een magnifieke slaagde hij erin zijn naaste concur rent tot zeer dicht te benaderen. De linkeronderbeenbreuk, jury kende 9,70 aan Karei toe en Tilborg. Fortuin (waarvan dalende Jeugdbaldadigheid één symptoon kan zijn) Het club- en buurthuiswerk in de Zevensprong en de honken draagt, nog altijd sterk het stempel van het 8,9 punt voor zijn oefening, kwam deze derde plaats. Gien sloeg op der de onderdeel toe. Met 'n mooie hecht- sprong belandde hij op de derde De derde kandidaat voor de eerste plaats. Onze plaatsgenoot .Karei van plaats, Gien Fortuin van Advendo Ark, was echter vastbesloten zijn directe aanval had geopend op zag zijn oefening gehonoreerd met bromfietser. Hy kreeg hersen schudding en schaafwonden. Het on geluk zou zyn ontstaan doordat de 9.35 punt, waardoor bij de eindstand voetganger weifelde op het moment Tl Vi? ,d®/!rSÜ "at de bromfietser, een 17-jarige plaats verwijderd was en 1,20 punt voorsprong heeft kunnen opbouwen op Fortuin. Rynsburger, achter hem langs voor bij wilde rijden. LEIDEN In een brief aan het college van bestuur heeft universi teitsraadslid zijn ongenoegen met de gang zaken in de universiteitsbibliotheek kenbaar gemaakt. Enige tijd geleden stelde hij vragen over de slechte ver houdingen binnen de UB en het wei nige inspraakrecht dat de weten schappelijke staf heetf bij de aan koop van boeken en bij het bepalen van de fuctie die de bibliotheek zou moeten hebben. De directeur van de UB, De Groot, antwoordde het college en tegen dat antwoord maakt Schepel nogal be zwaren. Waar De Groot spreekt over recteur. "misverstand" vreest Schept! groot conflict binnen de Inter- Schepel nogmaals ne verhouding en hij dringt ook aan op een spoedige wiJzlgiM in de uitgangspunten met betrek king tot de functies van de UB, W personeelsbeleid en de inspraak- raadplegingsprocedure. Overigens heeft de wetenschappe lijke staf, die om inzage in de aan koop uit de nalatenschap van Van Eijck (een omstreden aankoop vflD 60.000 gulden waar verschillende vakreferenten het niet mee eens vt' ren) had gevraagd, daartoe g«D toestemming gekregen van de

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2