Neptunus straft „kruimelig" spel van UVS af: 1-3 16 Ct. GEJAAGDE' ZEGE (2-0) VAN LFC Jonge Fries Jan Heida: een tweede Ard Schenk? MAGNIFIEKE TREFFER VAN JAN VAN DUYN KAN LEIDENAyiRS NIET INSPIREREN 'KANARIES' TREKKEN OPGAANDE LIJN TEGEN LAAKKWARTIER DOOR Negentienjarige eerste wereldkampioen bij de junioren Ellen v.d. Hel naast selectif MAANDAG 22 JANTJA] LEIDEN UVS leed gistermiddag twee gevoelige nederlagen, valler Ronald v d. Pot waren er voor Al vóór de wedstrijd tegen Neptunus kon penningmeester Koos Valkhoven. Hannaart; Ouwerkerk constateren dat hij een gemakkelijke middag zou Roi Lardé; Van Duyn, v. d. Heij- krijgen. Achthonderd toeschouwers, van wie zo'n vijftig pro- den, Lagendijk; Hendrikse, Verver, cent tot de categorie donateurs-leden-genodigden kan worden v- Pot- gerekend, leveren niet zoveel rekenwerk op. Vroeg Ouwerkerk Jan verver, tweede van zich voor het duel nog af waarom de toeloop zo beangstigend links, belaagt het doel van gering was "met zoveel afgelaste wedstrijden", tijdens de ont- Neptunus. doch ook in deze moeting werd hem het antwoord op ondubbelzinnige wijze Mel^^d^ivinnaa^ V' d' gegeven. UVS, dat zo spectaculair opende Via een magnifieke treffer van Jan van Duyn, schoot daarna tegen het onderaanstaande Neptunus vooral op taktdsch gebied erg veel tekort. Sec retaris Van Polane noemde het spel van zijn favorieten "kruimelig", Neptunus-trainer Holzhauer ge bruikte de term "friomelig" en T7VS- oefenmeester Wally van Schooten deed er maar helemaal het zwijgen toe. De 13 nederlaag tegen het zo- Door Jan Preenen veel gevarieerder en enthousiaster snelende Neptunus betekende een te grote ontgoocheling. Van Polane: "Het feit dat Gerard Désar er niet bij was heeft weinig met de neder laag te maken. UVS speelde gewoon te kort". En dat terwijl een extra propagandaduel voor aantrekkelijk voetbal zo hard nodig was. Cabaretier Herman van Veen zou, wijzend op de lege plekken, gevraagd hebben: "waar zijn al die mensen toch" en "zouden zij' de voorstelling zijn ver geten?" Voetballers doen dat maar niet. Ze zouden in deze voor hen zo moeilijke tijden al te zeer in herha ling vallen. Zoals UVS na een sterk begin weer verviel in zijn uitzicht loze tiktakspelletje, na enkele ope ningszetten die een spektakel leken te garanderen. In die fase was er niets te merken van de absentie van Désar (kaakontsteking) en v. d. Boogaart (binnenkort waarschijnlijk naar het ziekenhuis "oor een menis cusoperatie). Al na zes minuten nam Jan van Duyn een slecht uitverde digde bal ineens op de slof en zond die met feilloze precisie hard naar de uiterste hoek: 10. Die zet had snel naar mat kunnen leiden, ware het ndet dat Neptunus onder aan voering van uitblinker Peter Greida- nus het middenveld voor zich ging opeisen en geheel volgens de opzet van de sinds vier weken als trainer werkende (ex-eerste elftalspeler) Holzhauer de snelheid met dlepte- passes ging uitbuiten van Van Zes sen en v. d. Linde. Bovendien, bleek dit Neptunus ook uiterst ge vaarlijke solisten te bezitten zoals Theo v. d. Poel die in de 16e mi nuut op de achterlijn achtereenvol gens de slidings van Henk Rol en Frits v. d. Heijden ontweek en zijn listige passje gevolgd zag door een doeltreffende schuiver van Hans v. d. Linde: 11. Twaalf minuten later, beoordeelde Bart Lardé een voorzet van Rob Langeweg verkeerd en de achter de UVS-speler opgestelde Eef van Zessen knalde dankbaar via de vuisten van Wijnand Sloos in: 1—2. Terwijl UVS daarna met veel om wegen de (schaars) bezette aanval zocht, waar het bovendien nog stuit te op de lengte van de Rotterdamse verdediging,, bleef Neptunus met succes het wapen van de dieptepass hanteren. In de 24ste minuut na rust bleef de verdediging van UVS staan voor buitenspel wat v. d. Linde (na een pass van Langeweg) afstrafte met de derde treffer: 1—3. Het ver beneden zijn vorm spelende UVS dwong doelman v. d. Merwe nog bij vlagen de bal uit de hoek te grabbelen. Vooral Van Duyn en de verdienstelijk spelende 16-jarige in- LEIDEN De technische com missie, die sinds enige weken werkt aan de opdracht de Jeugdige ploeg van LFC in de tweede klasse te hou den lijkt hard op weg om succes te gaan boeken. De opgaande lijn die zich al duidelijk tegen Lugdunum aftekende, werd gisteren aan de kille Boshuizerkade doorgetrokken tegen Laakkwartier» dat met een 2-0 neder- Wim van der Linden vcvn LFC (uiterst links) en een Haagse verdediger zijn tevergeefs de lucht in gesprongen Doelman De Jong van Laakkwartier heeft zich al meester van de bal gemaakt, terwijl Ton Koppe (rechts) toekijkt. (Foto Jan Holvast) Door Simon van Meijgaarden laag kon terugreizen naar Den Haag. Hetgeen overigens niet wil zeggen dat de „Kanaries" de Juiste weg „terug" al definitief hebben gevonden. Eén van de mensen die zich dat terdege realiseert is Bouk Pijnakker, lid van ADVERTENTIE DA VOS Ronnie Nooitgedagt weigert als reserve van de Nederlandse schaatsploeg mee te gaan naar Grenoble, waar komend weekeinde de strijd om het Europees herenkam pioenschap wordt gehouden. Nooitgedagt verloor vrijdag en zaterdag in Davos in een extra wedstrijd van Jan Derk- sen, die daarop als vijfde man van de ploeg werd gekozen. Nooitgedagt heeft gezegd dat hij niet als reserve mee naar Grenoble wil", aldus trainer Leen Pfrommer. „Hij reist weer naar Nederland terug. Wij gaan nu zonder reserve naar Frankrijk. Mocht het eventueel nodig zijn dat we ie mand door ziekte moeten vervangen, dan komt Jan Palsma Overigens was Pfrommer heel best te spreken over de verrichtin gen van zijn pupillen in Davos. „Toen de profs wegvielen, moest ik een heel nieuwe ploeg opbouwen. Ik had niet gedacht dat het al zo gauw zo snel zou gaan." Snel ging het trouwens overal in het schaatsweekeinde. Verras eend snel zelfs. Wat bijvoorbeeld te denken van Sheila Young die op de tweede dag van de internationa le wedstrijden in Davos wederom een wereldrecord verbeterde. Zij kwam zaterdag in de sprintvier kamp (2x500 en 2x100 meter) tot een puntentotaal van 173.450. Het oude record stond sinds vorige week met 175.050 punten op naam van de Canadese Sylvia Burka. Die ook al van zich deed spreken. In Assen veroverde zij de wereldtitel bij de meisjes tijdens de IS U-kam pioenschappen voor Junioren. De Friezin Frouke Jongsma werd verrassend tweede. Bepaald sensa tioneel verliep de strijd bij de Jon gens. De Fries Jan Heida werd we reldkampioen. De negentienjarige leerling aan de Pedagogische Academie in Hee renveen bleef nuchter onder zijn succes: "Samen met Egbert van 't Oever (trainer van Jong Oranje) heb ik hier naar toe geleefd. Het nationale kampioenschap was een soort halteplaats, want wij hadden slechts één ding in het hoofd: de ISU -kampioenschappen". Het schema van Heida en Van 't Oever was uitstekend. Al op de eerste dag in Assen legde Jan Hei da een stevige basis voor het suc ces, met een vijfde plaats in de sprint. Met 42.26 seconden finishte Heida slechts een volle seconde ach ter de Rus Moeratov en een halve seconde achter Koezmenko, een gro te favoriet. Op de 3000 meter kon Koezmenko (derde op die afstand) zijn kleine voorsprong nog iets ver groten: 4.40.47 tegen 4.40.48 voor Heida, die vierde werd. Maar Heida gokte op de 5000 meter. Heida gokte goed. Weliswaar was Koezmenko sneller .rnaar de ach terstand van zeven seconden kon hij niet wegwerken. Die achterstand was ontstaan door een uitstekende mijl van Jan Heida, die hij winnend afsloot in 2.15.99. Een dergelijke prestatie lag ver buiten de moge lijkheden van Koezmenko (2.19.62). Opnieuw bleek toen hoe doorslagge vend de schaatsmijl in een titel- toernooi is. Heida had zijn kandida tuur gesteld in een veld dat barstte van talent. De naam Ard Schenk viel in Assen. Zijn opvolger zou aan het werk zijn. En de lange Heida, 1 meter 86, tenger, maar zeer pezig houdt een belofte in, die hij in As sen al gedeeltelijk inloste. De geweldige regelmaat ia de tij- Jan Heida den van Heida die geen enkele zwakke afstand heeft gereden, stempelt hem tot een klassements rijder van formaat. "Mijn studie gaat echter voor", zegt hij eerlijk. "Wanneer ik veel werk heb, train ik niet. Ik wil in de eerste plaats maatschappelijk slagen", aldus de eerste officieuze wereldkampioen bij de Junioren. Tijdens de internationale wed strijden in Inzeil intussen, deed ook een Nederlander van zich spreken. De verrassend goed rijdende Hans van Helden bewees zaterdag op nieuw dat hij het duel met de su perieur geachte Zweed Göran Clae- son en de Noor Sten Stensen niet uit de weg hoeft te gaan. Van Helden imponeerde vooral op de 1500 meter, die hij in 2.01,8 winnend af raasde. Claeson moest hem ééntiende van een seconde toestaan en Stensen stelde teleur door in 2.02.9 slechts als vijfde te eindigen. Hij moest Kuipers en Kleine met resp. 2.02.7 en 2.02.8 voor zich laten gaan. Al leen op de vijf km kon Stensen ruim afstand nemen. Hij zegevier de in 7.22.6 voor Claeson die 7.35.6 nodig had. Jappie van Dijk werd derde (7.26.4) en Jan Derksen deel de met zijn 7.27,6 (op een vierde plaats) de genadeklap uit aan Ron nie Nooitgedacht om een beslissen de plaats in de ploeg voor Gre noble. Piet Kleine werd vijfde in 7.27.9, terwijl Hans van Helden 7.30 nodig had. De tijd van Van Hel den bracht hem op een tweede plek in de eindrangschikking, achter Sten Stensen, maar voor Claeson. Kleine werd vierde, Van Dijk vijf de, Kuipers zesde en Derksen ze vende. In de sprintersklasse kwamen zo wel Jos Valentijn als Eppie Bleeker ten val op de 500 meter. De Noor Efskind won in 38.4 sec. voor de on bekende Amerikaan Immerfall die 38.6 sec. liet afdrukken. Efskind won ook de duizend meter voor Valen tijn 1.19.7. om 1.20;. In de algeme ne rangschikking bezette Efskind de eerste plaats voor Bazen. Sheila Young troefde Monika Pflug bij de damessprinters ander maal af. Haar tijden 41.8 (wereld record), 1.28.4, 42.3 en 1.30. 3 (op de 500 en 1000 meter) leverden een wereldrecord in de sprintvierkamp op. Wim Beukers tenslotte heeft de laatste van de serie wedstrijden voor de vierbanen-toernee beheerst. In Innsbruck won hij de 5000, de 1500 en de 10.000 meter. Wielrennen Cees Zoontjes en Guido Paridaen zijn gisteren in Gef- fen respectievelijk Noord Brabants en Zeeuws kampioen veldrijden ge worden. Zoontjes werd vijfde op ruim twee minuten van winnaar Ger- rit Scheffer, Paridaen kwam als vijftiende over de streep. Gerrit Scheffer versloeg zijn laatstoverge- bleven concurrent, Herman Stee kers (Noordwijkerhout)in de eind sprint. de „commissie van bijstand" stateerde Pijnakker na de wed l „De hoofdzaak is nu dat we dige rust in het elftal brengen dat we onderaan stonden is druk gekomen dat we niet meei g| ten verliezen. Daardoor wil all wel eens te gehaast gaan om doelpunten te maken. En daan we vanaf". Waarmee Pijnakt u wedstrijd tegen Laakkwartier fend analyseerde, want een LFC hield zijn aanhang onnod in spanning. Met Ton Kop; §e Cockie van Weerlee als voon 10 schoven spitsen en daarachtt Laarhoven, Van de Linden, Va gelen en Gubler als stuwende velders verwierven de „Kaï11 zich al in de eerste helft een overwicht, maar ze konden de rijpe kansen die zich voordedi benutten. Zo verscheen Ton al in de minuut alleen voor man Max de Jong. Geschrokfe de situatie schoot Koppe zacht - de handen van De Jong. Dj de het spel van LFC. Het t maal te ongecontroleerd en haast om de Haagse verda die toöh geen sterke indruk ach echt te verontrusten. In de 38ste minuut leek de opgekomen centrale verdediger Hoek voor de „broodnodige hj 3 gaan zorgen, toen hij met eens le hoofdbeweging de bal uit 'n zet van Wim van der Linden doelman Max de Jong deed bels i 1-0. Het handjevol toeschouwer na de rust constateren dat ds it het geval was. Nadat LFC kort io pauze aan de gelijkmaker onti i (Bartels schoot hard tegen de c kant van de lat) moest de ffi n sator in de verdediging Leo de met een rugblessure het veld ten. Bij één van zijn eerste actie s invaller Thijs Polane met een blessure het veld ruimen, waar nior Koos Bekooy zijn geluk r beproeven. De nodige wissellnc het geel-zwarte elftal kwamer zelfvertrouwen bepaald niet ten de, maar juist op het momen verschillende spelers elkaar w gonnen te irriteren in het veld, b Cockie van Weerlee een eind alle twijfels. Prima vrijgespeeld de hardwerkende Peter van La ven verscheen hij vrij voor de I se doelman: 2-0. LFCBouwmeester, Pardon. Jong, (Polane, Bekooy) •Hoek, wilder, Van de Linden, Van Seg? i Gubler, Van Laarhoven, Koppfc Weerlee. Een Naturel Senoritas meteen uitgekiende Java- Brazielmelange voor een onwaarschijnlijke prijs.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10