)R. KISSINGER GAAT S^EER NAAR PARIJS Proces tegen Grieks verzet is begonnen Brandt: Bonn wil helpen bij opbouw Vietnam nauguratie Nixon: Lippizaner-hengsten en Strauss W L w w Knip dit briefje uit en plak't op uweierdopje VS Senaat buigt zich weer over kwestie van macht president jpAG 19 JANUARI 1973 BUITENLAND PAOINA 9 poor onze correspondent) iplNGTON De vraag in gton is niet langer of er een mAomst en wapenstil- 'jn Vietnam zal komen, maar Nu het Witte Huis offi- lekend heeft gemaakt dat isdag de gesprekken tussen Brv Kissinger en de Noord- onderhandelaar Le Duc- hervat zullen worden, in de meeste politieke krin- mgenomen dat geen opzien- ontwikkelingen verwacht gorden om de inauguratie rtsident Nixon a.s. zaterdag ramatisch effect te verlenen, minderheidsgroep van diplo- fn politici is echter van me- jat op of voor zaterdag een iije wapenstilstand zal wor- 'jfkondigd voor geheel Indo- Leffelaar de vredesonderhandelingen trdaad een allerlaatste fase schijnen te hebben, bleek toevoeging van Witte Huis- >i Ronald Ziegler, dat Kissin- vertrek naar .Parijs be- as "om de tekst van een omst" vast te leggen, vermeed echter te zeggen Dg deze laatste ronde van tan verondersteld werd te donderdagse zitting van het vredesoverleg is gisteren igd zonder dat de vier par- datum voor de volgende amist hebben vastgesteld, wordt elke week op don- ifi -zitting gehouden. iet verlaten van de 174ste bij- de Amerikaanse on- delaar Heyward Isham tegen listen "de deelnemers zijn igekomen dat contactperso- datum voor de volgende ïst zullen vaststellen. Voor [enblik zeggen we u vaarwel. In het verleden duidde schorten van het overleg op euk in de onderhandelingen, ditmaal werd van de delega de Voorlopige Revolutionai- gering vernomen dat er van reuk geen sprake is. Waarne- menen dat de "wekelijk- wordt opgeschort in af- van de resultaten van het ae overleg tussen Kissinger en >tho. Zuidvietnamese kringen in werd bekend dat president aanvankelijk ingestemd te met de herschreven overeen- opnieuw bezwaren heeft ge- details van de Lfffcomst die. in een "protocol" zouden worden. Ook zou weigeren om welke overeen- dan ook te tekenen op het- blad papier waarop de afge- .'den van het Bevrijdingsfront ladtekening zouden zetten. ■1 plinten vrijdingstroepen in Zuid-Vietnam worden vastgehouden. Met burgers bedoelt Thioe niet politieke gevan genen, maar bijvoorbeeld Journalis ten, missionarissen, ambtenaren. de gedemilitariseerde zone wordt in twee delen verdeeld door de ri vier Ben Hai. Noord-Vietnam wei gert de strook van zes kilometer ten zuiden van deze rivier te erkennen als Zuidvietnamees grondgebied. Thioe maakt er bezwaar tegen, dat het Zuidvietnamese leger en de politiemacht zich niet vrijelijk zul len mogen bewegen. Witte-huisperschef Ziegler maak te gisteren verder duidelijk dat een eenzijdige wapenstilstand voor ge heel Indo-China niet verwacht moest worden, voordat de overeen komst in Parijs zou zijn gepara feerd. Zo blijft in Washington tot het laatste ogenblik van de tweede in auguratie van de president spanning en twijfel bestaan over de eigen lijke stand van zaken bij de vre desonderhandelingen. De conserva tieve senatoren Barry Goldwater, en John Stennis (de voorzitter van de senaatscommissie voor de strijd krachten), lieten in opmerkingen echter duidelijke waarschuwingen horen aan het adres van president Thioe om zo spoedig mogelijk de nieuwe versie van de vredesover eenkomst te accepteren. President Thioe zal niet veel aan sporingen nodig hebben, nu de Amerikaanse regering al op beperk te schaal begonnen is met pressie uit te oefenen door middel van het inhouden van porties van de econo mische hulp aan Zuid-Vietnam, die tot nog toe de Verenigde Staten 'n 40 miljoen gulden per week heeft gekost. In Zuid-Vietnam zelf woeden op het ogenblik aan vier belangrijke fronten zware gevechten. Volgens waarnemers is de strijd begonnen, om meer terreinwinst voor een wa penstilstand. De grote veldslagen woeden thans langs de gedemilita riseerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam, in de Son-vallel. aan de noordkust, het centrale bergland, en ten noorden van Saigon. Ook de Amerikaanse luchtaanval len op Zuidvietnamese doelen wor den de hevigste sinds oktober vorig jaar genoemd. ATHENE Vier vrouwelijke beklaagden in het proces tegen leden van het Griekse verzet. Vcm links mmr1- rechts Heien Tsoékïtladakis( apotheker), Theodora Tsanoe (ambtenaar), Lorna Briffa-CaivigUa (journaliste) en Maria Nastoe (studente). ATHENE (Reuter) Voor een krijgsraad in Athene is gisteren on der zeer strenge veiligheidsmaatre gelen het proces begonnen tegen ADVERTENTIE >NS 5 ir dertien leden van de beweging "Grieks verzet" die beschuldigd worden van ondermijnende acties tegen het Grieks kolonelsbewind. De in augustus jl aangehouden ver dachten, onder wie een Italiaanse vrouw, zouden o.m. in 1970 betrok ken zijn geweest bij een poging tot kaping van een lijntoestel van "Olympic Airways", terwijl zij ook van plan zouden zijn geweest bui tenlandse diplomaten te ontvoeren om hen uit te wisselen tegen Griek se politieke gevangenen. Alle dertien verdachten verklaar den onsohuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Een van hen, Stathis Panagoelis, deelde mee dat de mili taire politie hem had gemarteld. Van de president van de krijgsraad kreeg hij te horen dat hij deze kwes tie pas aan het einde van het proces in zyn laatste pleidooi aan de orde mocht stellen. [i akkoord voorziet in de in gemengde militaire les, bestaande uit vertegen iers van de Verenigde Sta mel, Saigon en de Voorlopige Sonaire Regering, die hun frartier krijgen in Saigon, iaat akkoord met de aanwe- deze commissies in Da- Pi eikoe, Bien Hoa en Can Baar niet zoals Hanoi ver in Hoe-ei My Tho en Phan Deze laatste plaatsen zijn iten van de Voorlopige Revo- aire Regering, wil de gevangenen indelen i categorieën: buitenlandse en burgergevangenen die Zuid-Vietnam worden vast en, Vietnamese militaire en gevangenen die buiten Zuid- p gevangen zitten en mili eu burgers die door de be- Uw ochtend-eitje. Mooi moment om over een aantal dingen na te denken. Bijvoorbeeld: Roxy Dual Filter is misschien net zo lekker als uw eigen merk. Misschien lekkerder. Alleen u moet er even aan wennen. Dat kost pakweg, een week. Eén luttel weekje en u rookt werkelijk nicotine-arm. Misschien toch nog even over doordenken? Roxy Dual Filter Nicoline-arm. Panagoelis is een broer van Alexos Panagoelis die in 1968 ter dood werd veroordeeld in ver band met een aanslag op premier George Papadopoelos. Als gevolg van internationale druk is dit doodvon nis nooit voltrokken. Stathis Pana goelis kwam met een vals Italiaans paspoort naar Griekenland, samen met de Italiaanse Lorna Caviglia die nu ook in de beklaagdenbank zit. De Italiaanse wordt o.m. beschul digd van medewerking aan de ont snapping van de taxichauffeur Zam- bellis die op beschuldiging van me deplichtigheid aan de aanslag op premier Papadopoelos was veroor deeld. Zij zou de hulp hebben gehad van de Italiaanse socialistische par ty, die de beweging „Grieks verzet" ook financieel zou hebben gesteund. Lorna Caviglia en Stathis Panagoe lis zouden tenslotte ook een ontsnap pingspoging hebben georganiseerd voor Alexos Panagoelis. Het proces wordt gevoerd voor een krijgsraad van vier officieren onder leiding van luitenant-kolonel Evgenios Karahalios. Voor Athene en de havenstad Piraeus geldt nog steeds de staat van beleg, die Papa dopoelos en zijn medestanders na hun staatsgreep in april 1967 afkondig den. De dertien beklaagden werden ge boeid met politiewagens naar het gerechtsgebouw gebracht. Alle men sen die de rechtszaal binnenkwamen werden gefouilleerd. De advocaat van Stathis Panagoe lis verzocht de krijgsraad het pro cesverbaal van het verhoor van zijn cliënt door de militaire politie buiten beschouwing te laten, omdat de gang van zaken daarbij in strijd was geweest met het militaire strafrecht. Zo was Stathis 5 maanden voor ver hoor vastgehouden i.p.v. de 20 da gen die in de wet zijn vastgelegd. Voorts had hij in die vijf maanden geen contact met zyn advocaten mogen hebben en ook geen ander bezoek mogen ontvangen. De krijgsraad wees het verzoek van de verdediger af en begon met het horen van de eerste getuigen a charge. De 26-jarige Stathis Panagoelis wordt in de tenlastelegging de leider genoemd van de groep, die bestaat uit acht mannen en vyf vrouwen. Hij kan acht tot tien jaar gevange nisstraf krijgen als hij schuldig wordt bevonden aan de aanklacht, die ook het binnensmokkelen van wa pens en munitie in Griekenland in houdt. Zijn medeverdachten riske ren een gevangenisstraf van drie tot vijf jaar. Het proces wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van de Liga voor de Rechten van de Mens, de Internationale Unie van Juristen en de Italiaanse Orde van Advocaten. Een Italiaanse waarnemer, Frabri- zio Carbone, werd woensdag uit Griekenland gezet wegens zijn "te nauwe relaties met de hoofdver dachte". Brandt pro NAVO Bondskanselier Brandt heeft verklaard, dat de NAVO voor West-Duitsland de basis voor zijn veiligheid blijft. De NAVO is het houvast, dat de Bondsrepu bliek voor haar ontspanningspolitiek Jegens Oost-Europa nodig heeft. WASHINGTON (Reuter) Twee vooraanstaande Republi keinse leden van de Amerikaan se Senaat hebben twee afzon derlijke wetsvoorstellen inge diend ter beperking van de mogelijkheid van de president om een niet-verklaarde oorlog te voeren of zonder toe stemming van het congres troe pen in het buitenland te sta tioneren. Volgens het wetsontwerp van senator Jacob Javitts dat mede onderschreven is door 51 van zijn collega's mag het staats hoofd een ingeval van nood be gonnen militaire actie niet lan ger dan 30 dagen voortzetten zonder uitdrukkelijke toestem ming van het Congres. Als de- I? toestemming ontbreekt wor- m de fondsen voor dergelijke ilitaire operaties bevroren, nder de mede-ondertekenaars vinden zich de Republikeinse fractieleider Hugh Scott, diens Democratische tegenhanger Mi ke Mansfield en de democrati sche voorzitter van de Senaats commissie voor de Strijdkrach ten, John Stennis. Javitts verklaarde dat hij met zijn voorstel een eind wil maken aan "het gebruik van presidentiële oorlogen en zo toekomstige Vietnams voorko men". Hoewel Amerikaanse pre sidenten tientallen malen troe pen naar het buitenland héb ben gestuurd heeft het Con gres slechts vijf maal officieel de oorlog verklaard. Het andere wetsvoorstel is afkomstig van Clifford Case. Dit ontwerp dat betrekking heeft op de militaire bases in het buitenland, houdt in dat er geen gelden beschikbaar wor den gesteld voor de uitvoering van het in december 1971 met Portugal gesloten presidentiële verdrag, waarbij de VS dit land 436 miljoen dollar aan hulp en kredieten toezegden in ruil voor het behoud van de Ameri kaanse bases op de Azoren. Vol- Nixon zou toestemming moeten hebben voor militaire actie. gens Case en andere senatoren had dit verdrag aan de Senaat moeten worden voorgelegd die het met een meerderheid van tweederden had moeten be krachtigen. In het wetsvoorstel staat dat voortaan alle overeen komsten inzake de legering van de Amerikaanse strijdkrachten in het buitenland op deze wijze door de Senaat moeten worden geratificeerd. De twee wetsvoorstellen zijn vorig Jaar al met grote meerder heid door de Senaat aanvaard. De uiteindelijke goedkeu ring werd echter geen feit door dat er geen compromis werd uitgewerkt tussen de versies die de Senaat had aanvaard en die welke het Huis van Afge vaardigden had goedgekeurd. Het congres in zijn nieuwe sa menstelling moet nu de twee ontwerpen opnieuw behandelen. (Van onze correspondent) BONN In zijn regeringsverkla ring van gisteren heeft bondskanse lier Brandt na lang stilzwijgen over Vietnam thans een uitspraak gedaan. Ook nu toonde hij zich nog terug houdend: „Als Bondskanselier heb ik mij niet willen aansluiten bij de lui de protesten, waarvan er vele een val se klank hadden. Wij kozen andere wegen om invloed op de vrede uit te oefenen". Hij wenste zich te beperken tot een op de toekomst gerichte verklaring. „Wij zijn gereed om beide delen van Vietnam met de opbouw te helpen als uiteindelijk de wapens zwijgen". Brandt heeft de regeringsverkla ring van zijn nieuwe kabinet vrij al gemeen gehouden. Kennelijk voelde hij behoefte niet meer te beloven dan hij waar kan maken, in tegen stelling tot zijn regeringsverklaring van drie jaar geleden. Bovendien is er nog een aantal onopgeloste ge schilpunten tussen de sociaal-demo cratische en liberale coalitiegenoten, zoals het medebeslissingsrecht van de arbeiders in de onderneming en de bezitsvorming. Abortus Een voorzichtige formulering be zigde regeringsleider ook voor het pro bleem van de verruiming van de mo gelijkheden van abortus. Het kabinet wil, dat deze hervorming (vurige wen* van de liberalen) tot stand komt op grond van voorstellen uit het parle ment. Duidelijk was Brandt over de ver houding met de Oostduitse DDR. Het streven blijft gericht op meer men selijke contacten over en weer. Uit eindelijk doel: „Wij willen een toe stand waarin niet meer geschoten wordt". Die vage verklaring bood oppositie leider Barzel weinig aankknopings- puntcn. Hy kltiseerde vooral de Oost- politiek van de regering en het ont breken van een duidelijk plan voor le herwinning van de prijsstabili teit. De Westduitse president Gustav Heinemann heeft zich vandaag ge schaard achter Brandt's verklaring door te zeggen dat de hele Westduit- se natie wacht op het zwijgen van de kanonnen in Vietnam. hor ónze correspondent) KINGTON Oorlog in Viet- vrede, wapenstilstand of niet, tekeinde trekken een 80.000 *oen naar Washington voor "We insauguratie van president Nixon. Een verwachte 15.000 «komen met minder dan fees- "li Leffelaar bedoelingen zij zijn de aati- en 'anti-Nixon-demonstran - morgen op minstens drie blende plaatsen in de stad by- ®sten Zullep houden om, zoals 4 zelf 'zeggen, de president dui- 1 te maken dat zyn verpletteren- "fwinning in de verkiezingen •beperkt persoonlijk mandaat pe. maar alleen een mandaat 4e vrede. De voorbereidingen van de feeste lijkheden, die vier dagen zuilen du ren, staan in schril contrast met de verzuurde stemming in het door pre sident Nixon genegeerde Congres, de gevoelens van bitterheid in de ran gen van de „Civil Sercie" (ihet rege ringsapparaat) over de onverwachte ontslagen van talrijke functionarissen en met de kritische toon van liberale dagblad-hoofdartikelen over Nixons autoritaire Vietnam-beleid en diens campagne om de pers te muilkorven. Een vermoedelyik overdreven schat ting meent dat misschien wel een derde van de leden van het Huis van Afgevaardigden de inaugurele 'festi viteiten uit protest zal boycotten, maar daartegenover staan de min stens 60.000 enthousiaste Nixon-sup- porters die van heinde en ver naar Washington komen om tegen forse toegangsprijzen (van 15 tot 150 gul den) een plaats in te nemen op een van de speciaal getimmerde tribunes tegenover het Witte Huis om de tra ditionele inauguratie-parade te be kijken. Hengsten Op de nu wat winters verschraalde gazons tussen het Congresgebouw en het neo-Griekse Lincoln-monument oefenen al sinds enkele dagen spe ciaal geïmporteerde lippizaner-heng sten uit Oostenrijkse stallen om za terdag luister bij te zetten by de inaugurele plechtigheden en het is misschien niet meer dan toepasselyk dat him dressuurniuimmers begeleid worden door overbekende en afge zaagde walsen van Riahard Strauss alsof het nog steeds de kroning betreft van een in Europa reeds lang vergeten vorstensoort. Een speciaal in het leven geroepen „Commissie voor de inauguratie van van de president" is al sinds novem ber bezig mot het uitzenden van (53.000) speciale uitnodigingen voor de festiviteiten en met het aan de man brengen van commerciële sou venirs die de Republikeinse partykas moeten helpen spekken. Dat uit deze zelfde partykas nog maar kort geleden honderdduizenden guldens in de zakken verdwenen van sinistere figuren die nu terechtstaan wegens inbraak in het hoofdkwartier van de Democratische partij, sciujnt geen van de aartsRepulikeinen te de ren of ervan te weerhouden om zich in het bezit te stellen van inaugura tie-vlaggetjes, inauguratie-potloden en telefoondraaiers, inauguratle- mou/winsignes, inauguratie-presspa- piers en medailles of zelfs zilveren inauguratie-borden van 400 gulden per stuk. Verbod Zo begerig was het officiële Inau guratiecomité (of zo benauwd) dat het da anti-oorlogsdemonstranten verbood hun eigen .inaugurele" pam fletten en brochures te verspreiden. Maar een onverwachte uitspraak van een rechtbank (in Washington, zo vlak onder de slagschaduw van het Witte Huis, vaker geneigd om in structies op te volgen dan om recht te spreken) besliste dat een inaugu ratie niet het monopolie was van een groep, zelfs al was het de officiële commissie die probeerde de president een fesetelijke dag te bezorgen. Wanneer de hoofdstedelyke poli tiemacht zich dezer dage niet be zighoudt met het organiseren van afdelingen om de demonstranten In- het oog te houden (er is al een aparte „strategische kamer" inge richt om de betogers op de voet te volgen), dan heeft het wel zorgen over de 6000 speciale verkeersborden, waarop een parkeerverbod staat aan gekondigd gedurende de nacht van 19 januari en het grootste deel van de daarop volgende dag van de in auguratie. Drieduizend van deze borden wer den praktisch al gestolen, als souve nirs, voordat ze werden geplaatst. Dat deze gespecialiseerde souvenir- jagers een gulden tyd tegemoet gaan demonstreert een dergelyk parkeer verbodsbord uit de tyd van presi dent Johnsons inauguratie (1964), dat in een .antiekwinkel" In Wash ington te koop wordt aangeboden voor 130 gulden. Maar achter de officiële opgewekt heid van Republikeinse gastheren, die deze dagen proberen elkaar de loef af te steken met partyen waarop de „echte" prominente regeringsfiguren vorsohynen, gaat ook by hen een goed stuk onzekerheid schuil over de man wiens tweede ambtstermyn ge vierd wordt als gold het de investi tuur van een Romeinse heerser. Wie is deze Richard Nixon, denken ook zy, die dit jaar niet eens zyn boodschap aan het Congres zal pre senteren? Wie Is deze man. die wel football-coachs opbelt om hen op jongensachtige manier te feliciteren met overwinningen, maar verzuimt het Congres in vertrouwen te nemen. Wie is die man, die zyn gehele politieke carrière bouwde op com munisten-haat om ten slotte de eer ste te zyn die naar de gehate Mao Tse-toeng reist en de eerste die in Moskou de hand van Russische lei ders schudt, om vervolgens Hanoi 'n kerstboodschap te bezorgen in de vorm van tienduizenden tonnen ex- ploesieven? Deze Republikeinse gastheren (en zy niet alleen), die deze dagen een fortuin neertellen omdat een Repu blikeinse president voor de tweede maal geïnaugureerd wordt, biyven het antwoord daarop schuldig, ook al bedragen de totale kosten van de inauguratie, door hen byeengebracht, 12 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9