Sneltramstelsel in en om Leiden y^fieuw plan van Luuk Aarts ^(van de „S-baan"): ZO PAR KEERT U I NAANOAG 'u ZATERlXftg ma- „AUTO- TISCH" /C „Houding raadsverslaggevers te betreuren Cijfers woningbouw op tafel9 in Lezers schrijven 1 T 8 *T 18 JASZ KONSERT BEN WEBSTER £IDEN Luuk Aarts, directeur van het Verbond Regionaal Vervoer, heeft een glo- öal plan opgezet voor een semi-metrosysteem rond Leiden. Hij heeft daarmee het plan roor een kruisingvrij railsysteem de ,,S-baan" dat hij eind 1971 naar voren bracht, cverboord gezet. Hij is met zijn nieuwe plan in het spoor getreden van de Werkgroep peilbeheer van de Leidse universiteit. Aarts noemt als één van de om- je Jlsndigheden die het aanleggen van semi-metrosysteem lees een seltramstelsel kunnen verge- stali ^dijken, dat Den Haag een Elfde stelsel krijgt, waarop het elmi1 fidse goed zou kunnen aanslui- 0- Als voordelen van het systeem nn een sneltram noemt hij o.m. i: er minder trams nodig zijn dan i bussen 'in de Breestraat zou s J:en met 20 semi-metrostellen kun- a volstaan terwijl er volgens s- urts in 1975 50 bussen per uur odig zullen zijn): dat een ge leiden rail-tracé eenvoudiger en oedkoper te maken is dan een asbaan; dat er ee penbaar verv ltó fliapen. alle ,Gele tram" Aarts stelt zich voor dat de semi- ro in grote lijnen dezelfde route gaan volgen als de 'blauwe n" en de "gele tram" Den laag—Wassenaar. Uitzonderingen laakt hij voor het traject Katwijk oordwijk en voor Katwijk aan den 111 lijn. Van Katwijk naar Noordwijk i hij via de Biltlaan, een stuk |e baan en vervolgens parallel de Herenweg tot Noordwijk wil- gaan. In de badplaats kan het volgend worden bereden: Beeklaan, eneden de duinvoet van de Prins- ndrikweg, een kruising met de luwe Zeeweg en vervolgens een vJfouiging in de Quarles van Uf- ijta irdstraat met een eindpunt aan !ra »t Vuurtorenplein. In Katwijk aan den Rijn zou de als volgt kunnen worden gesi- npifteerd: kruising met Provinciale P« schoner, be- comfortabeler wordt ge- Weg ongelijk vloers d.m.v. een via- dukt en vervolgens richting Leiden parallel aan de Baron van Wasse- naarlaan/Prov. Weg en dan naar de Molentuinlaan afbuigend. Om de stad te ontlasten van rail verkeer is een semimetrotunnel door Leiden ontworpen. De aanleg- kosten en bouwtijd zijn echter van dien aard dat wordt aanbevolen, in kombinatie met de busbanen, voor lopig de oude tramroute door de straten te volgen. De kern van Voorschoten kan het beste via de Julianaweg worden be reden: misschien dat in een verder verschiet een tunneltje haalbaar is. Trajekt door Leidschendam via Boslaan, Noordsingel, sluit in Voor burg—Essesteijn aan de stadslijn 6 en volgt deze tot het eindpunt Den Haag CS. Een semimetro Den Haag—Was senaar kan vrijwel geheel de oude baan van de gele tram volgen. Langs een deel van de Benoordenhoutse- weg zou een lichte pijlerbaan mo gelijk moeten zijn. In Leiden In Leiden zijn 2 stadslijnen ge dacht; deze kunnen eventueel met HTM PCC-cars worden geëxploi teerd. Eén trajekt Oegstgeest—Sta tionVijf Meilaan/Brahmslaan en een ander van (Katwijk) Oegst geest naar Leiderdorp. Beide lijnen volgen de Breestraat. Koppeling van stads- en regionale lijnen is denk baar. Tenslotte wordt nog voorgesteld een semimetrolijn door de Bollen streek. Door een grotere bereikbaar heid lijkt een semimetro beter ge schikt voor bediening van deze streek dan een eerder ontworpen spoorlijn. Aanlegkosten en bouw tijd zijn bovendien gunstiger. Spoorlijn Leiden—Leiderdorp. Een enkelsporige aftakking van de hoofdspoorlijn is hier op zijn plaats, zodoende heeft men een rechtstreekse verbinding met Den Haag. Een dubbelsporige uitvoering zou zeker te duur worden en is bovendien niet noodzakelijk. Aarts denkt aan twee-wagenstel len die ongeveer 90 kilometer per uur kunnen rijden, en waarin 60 mensen kunnen zitten. Onder de deuren wil hij inklapba re treden hebben, zodat er zowel op hoge perrons als op straatniveau kan worden in- en uitgestapt. Hoeveel het allemaal zou moeten gaan kosten vermeldt Aarts niet. "Het doel van de studie is vooral om een overzicht te geven van wat er mogelijk is op het gebied van mo derne openbaar PARKEER UW AUTO EN KOOP METEEN EEN KAARTJE ;BU DE PARKEER-AUTOMAAT I" OP DIT TERREIN "•■•«bib» LEIDEN Gisteren zijn in het oentrum van Leiden op drie parkeer terreinen parkeerautomaten in werking gesteld aan de Ir. Dries- senstraat met ca. 175 plaatsen, op de Beestenmarkt (76) en op de Ga ren markt 1(23). Een parkeerautomaat is een appa raat waarmee de automobilist tus sen acht uur 's morgens en zes uur 's avonds een stukje parkeer tijd kan kopen. In Leiden is dat maxi maal vier uur ineens, tegen een tarief van f 0,25 per uur of een ge deelte daarvan. Het is echter toege staan na het verlopen van deze ter mijn weer nieuwe parkeertijd te ko pen en de auto weer een tijdje te laten staan. Hiermee komt de gemeente de langparkeerders duidelijk tege moet. Het apparaat staat midden op het parkeerterrein. Bij de in gangen geven borden aan, dat on middellijk na het parkeren van de auto een kaartje moet worden ge kocht. Het is dus wenselijk dat men eerst zijn auto gestald heeft, wil men niet het risiko lopen na de aanschaf van een kaartje alle parkeerplaatsen bezet te vinden. Zo'n parkeerautomaat is 'n "won der der techniek". Hij moet echter wel op de juiste wijze worden be diend. Dat gaat als volgt: m i |- I I A» «MM** de automaat tweetal muntsleuven, een voor gul dens, de andere voor kwartjes. De sleuven sluiten automatisch als het maximaal toegestane bedrag (f 1,-) is ingeworpen of in geval van sto ring; onder de sleuven bevinden zich twee retourknoppen voor teruggave van geweigerde munten; men moet eerst een gulden of een kwartje inwerpen. Daarna moet men de startknop indrukken alvo rens een kaartje verschijnt. Deze handeling is afsoiuut noodzakelijk, anders komt het parkeerbiljet niet naar buiten. Boomrijk eeuwfeest universiteit? Het kaartje, dat goed zichtbaar achter de voorruit van de auto be vestigd moet worden, geeft aan wan neer de parkeertijd verstreken is. Verder staat op het kaartje he be taalde bedrag, het weeknummer en de dagaanduiding. Een voordeel van dit systeem is ook dat men de niet gebruikte tijd de andere dag weer mag verbruiken. De automaat zit goed verpakt in een buitenkast van plaatstaal en is inbraakvrij. Naast het apparaat, staat een herkenningspaal, die aan geeft waar de automobilist zijn kaartje moet kopen. Staat men zon der goed zichtbaar kaartje op de betaalde parkeerterreinen, dan le gert dit een belastingovertreding op. Men krijgt dan een proces-verbaal. Hiervan is géén transactie mogelijk bij de afdeling parkeerzaken op het politiebureau. Ook elders in Leiden wordt ge werkt aan de uitbreiding van betaal de parkeerplaatsen. De dienst ge meentewerken is op het ogenblik bezig de parkeermeters bij te plaat sen op de Apothekersdijk (21), Boommarkt (10), Hooigracht (64». St. Jorissteeg (20) en Pieterskerk- gracht (24). Verlovingsringen Blyvende service De ruimste keuze De beste merken Gratis graveren, desgewenst handgravure. 3e KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN PSP-er Amptmeijer wil de jaarverslagen en cijfers van de Leidse woningbouwverenigingen op de raadstafel hebben. In een gister middag gehouden vergadering van de raadscommissie voor volkshuisves ting en openbare werken heeft hij aangekondigd bij de begrotingsbe handeling met een motie te komen Wethouder Ham, die opmerkte, dat zijn contact met de woningbouwver enigingen niet zo best is. antwoordde, dat het een moeilijke zaak is. Ampt meijer: „Dat kan me niet schelen De besturen van de woningbouwver enigingen, die koninkrijkjes hebben en een centrale onderhoudsdienst sa boteren, kunnen wat mij betreft doodvallen". Cornelissens (KVP) vroeg of inzage Juridisch mogelijk is. De wethouder zal het bekijken. Het eeuwfeest van de universiteit kan een boomrijk feest worden. Er is een plan om als geschenk van de stad 400 bomen te planten. De uni versiteit zal worden benaderd om eenzelfde geschenk aan de stad te geven. Vooral mevr. Kerling (PvdA) voelde hier veel voor. Amptmeijer wil de enige boom, die langs het wa ter in het Van der Werf park nog is overgebleven, bewaren, zo nodig met staalkabels. Het zal worden bekeken. Op straat Er is een riolerings-walkanten-be- stratingsplan voor de binnenstad, dat f 60 tot f 65 miljoen zal vergen. Voor herbestratingen is de laatste Jaren steeds minder geld op tafel gekomen. Daardoor is een achterstand ont staan. Directeur Vos van gemeente werken vertelde, dat in 1971 liefst 69 straten van de lijst zijn afgevoerd. Dit Jaar is het uitgetrokken bedrag hoger. Mevr. v. d. Blom (CPN) wil de rails weg uit de Willem de Zwijger laan. Zo mogelijk zal dat gebeuren voordat de asf alt-toplaag wordt aangebracht. Mevr. Kerling en Amptmeijer willen de rails laten lig gen als drempel om de snelheid te beperken. Voor een „gezellige" bestrating van de Haarlemmerstraat zoekt men een schaap met 5 poten. De moei lijkheid is de bevoorrading, die gro tendeels aan de voorkant van de winkels gebeurt. Gedacht wordt aan betegeling van het asfalt en verzin king van de trottoirs. WD-er Taf fijn kreeg dit antwoord op zijn vra gen. Cornelissens zou dit werk een lage urgentie willen geven. Er komt een voorstel over de tus senwanden en plafonds brandge vaarlijk in de duplexwoningen in het Haagwegkwartier. Volgens de wethouder zou eigenlijk een renova tieplan moeten worden gemaakt. Hij gaf Amptmeijer toe, dat het rapport van de brandweercommandant ten onrechte niet aan de raad is uitge bracht. Hij bood daarvoor excuus VRIJDAG 26 JANUARI 1973 „DE BRON", ALPHEN AAN DEN RIJN tete montoliv - rob langereis - tony inzalaco. Aanvang 22.30 uur. Kaarten telefonisch bestellen: 0172074991, toestel 134. •i kr iek die er in toenemende 10 ate door de raadsverslaggevers van fee krant op de raadsvergaderingen a het functioneren van de Leidse ad wordt geuit lijkt misschien be- oc rijpelijk omdat er tegenwoordig lang o veel wordt gepraat over zaken die Weger met veel minder afgedaan 111 onden worden. Toch is die houding hn de verslaggevers (en ook van Kamige leden van het gemeente be- •Jur; zie de uitlating van wethouder j tet) mijn inziens te betreuren. Het bestuur van Leiden is geen si- vooral op het gebied van 'stadsontwikkeling gaat er veel om Herenwijk; Herengracht, Zijlsingel Ehabilitatie, verkeersplanning enz.) to is dan ook vanzelfsprekend dat 'mensen die de beslissingen moeten feten resp. voorbereiden (raad- en ®btenarenapparaat) daar veel over moeten nadenken, discussiëren en Raderen. Als een Journalist wer- belang stelt in de zaken die bloten moeten worden, dan zit hij geeuwend in de „persbak", maar au ook netjes achter de dingen f en achterhaalt hoe standpunten beslissingen tot stand komen. Dan ®njft hij niet in de krant- een com- 'tar zoals Bert van Dommelen afgelopy dinsdag weer eens fed. Dat is ondermijning van de toch moeilijk functionerende democra- le De Merenwijk is één van de aller Zangrijkste zaken die op het ogen- "L aan de orde zijn. Cees Waal i in zijn betoog uitvoerig om geven om welke belangen het ging waarom zijn fraktie het Jammer ;°mi dat in 't beleidstuk van het col- 3? van B. en W. daar bijna niets 'y stond. De reactie van van Dom uien is dat Waal te veel overhoop ,3alt; dat hij dat maar in de com- te bont. Laat dit dagblad een pleidooi houden voor professionalisering van het raadslidmaatschap (dan kun Je ook spreektijd beperking invoeren, zie 2e kamer) Of zijn de negatieve commentaren soms te wij ten aan de angst om kleur te bekennen in omstreden zaken? En maakt men zich er dan maar van af door een nummertje te kankeren op de raad. Ik geef toe dat veel raadsvergade ringen vermoeiend zijn en dat er meer vergaderd wordt dan vroeger, maar dat komt door één van de onschatba re voordelen van de polarisatie, die zo omstreden is. Nu niet de eerste doel stelling is: eenstemmigheid, gaan veel mensen dieper op de zaken in, geeft men meer inhoud aan het mandaat dat men van de kiezer heeft gekre gen. En als het de verslaggevers erg de keel uithangt, laten zp dan eens een raadsvergadering overslaan en in- plaats daarvan eén achtergrondver haal -maken zoals Ruud Paauw dat al eens zo voortreffelijk heeft gedaan over de M.O.B.-zaak. LEENDERT JONKER. Voorste Zandstraat 8, Leiden. Huurverhoging Zoals wij vernomen hebben, is het plan in de Tweede Kamer aangeno men, dat we allemaal een huurverho ging b.t.w. gaan betalen van 14 tot 16 procent. Dat gaat februari waa- schijnlijk al in. Dan de Jaarlijkse huurverhoging van 6 procent met april, alles bij elkaar 20 of 22 procent kunnen wij daar wat tegenvdoen? Wij moeten massaal weigeren, maar dan zeg ik nogmaals massaal weigeren, 't moet de kop ingedrukt worden zo als 't ook in Tuinstad- wijk de kop ingedrukt Is, en zo kan 't ook bij alle woningbouwvereni gingen, met Uw medewerking. Ken nen wij in onze opgelapte varkens hokken nog woongenot? Leven wij niet in vochtige ear tochtige hokken? Hebben wij niet in onze woningen van anno 1921 de huurverhogingen ten onrechte betaald, daar ze ver van voor de oorlog zijn? Nu zijn we er achter gekomen uit goede bronnen dat wij deze jaarlijkse huurverhoging van 6 procent nooit hadden behoeven te betalen, maar wij zijn er in ge lopen als 'n muis in de val. Had den ze niet beter inplaats van "in nieu we studentenhuisvesting betaalbare woningen kunnen bouwen, of is daar niet genoeg winst van te plukken? Moet 't dan wel zo ver komen dat jonge mensen in dure flats uit wer ken moeten gaan, o.a. vrije prosti tutie, want ao ver komt het als er al niet van die gevallen voordoen. MEVR. GEUKE, Actie comité Plan Noord, Leiden. Je oversteken naar links, notabene, over een voorrangsweg. M. SMULING-DE LOGIE. Rijnsburgerweg 62a, Leiden. Rotte mensen Naar aanleiding van het ingezon den stuk van de heer Van Roon wil ik gaarne over de sobere man en de spijbelende dochter een en ander toevoegen. Als deze meelijwekkende monteur in derdaad met de vuist op de tafel had geslagen, was „moeder" de „vrouw" ongetwijfeld een echtscheiding be gonnen op grond van ontwrichting van het huwelijk .Diezelfde rechter mijn vrouw als ambtenaar, bijver diensten had door het houden van een creche. Echt wel om ziek van te worden en om te braken J. WEISSENBACH, Hoge Rijndijk 76, Leiden. Pleuntje Fietsers klem U schrijft dat het kruispunt Was- senaerseweg klaar is. Ik denk dat de fietsers het daar niet mee eens zijn. Ze komen er trouwens toch weer slecht af, net als tijdens de recon structie. Als Je de stad in fietst wordt het fietspad (nu weer met rond bord, dus ook voor brommers, laat ze dat maar in de Leidse Hout plaatsen, waar met rechthoekig bord rustig gebromd wordt) steeds smaller en op het smal ste' weggedeelte is het er helemaal niet meer. Je kunt, als Je naar links wil, voorsorteren. Op dit zeer smalle stuk, tussen 2 rijen auto's in! Als Je rechtdoor gaat, kun Je beter op het trottoir gaan. Ga Je rechtsaf is er weer wel een fietspad rechts, dat even verder ook weer ophoudt, dan moet zegt dan tegen pa: „Je huis uit, en kele lijfsgoederen mag Je meenemen, zorg ervoor op tijd alimentatie te be talen en recht op kind (eren) te zien heb Je niet". Dat is zijn beloning als hoofd van het gezin die zijn plich ten nakomt! Mijn dochtertje spijbelde niet, het was nog maar 2 jaar oud en toch werd het regelmatig meegenomen naar de kleuterschool als showkind voor de moeder. De voorzitter van het prot. chr. onderwijs en tevens raadslid voor onderwijszaken was hiervan op de hoogte en ik mag toch wel aanne men dat zij weet dat 2-Jarigen niet op een kleuterschool mogen. Ik heb o.a. hierover wel met de vuist op de tafel geslagen. Gevolg echtscheiding met alle ellende als bovengenoemd. Bovendien honoreerde het schoolbe stuur een onrechtmatig optreden met het aanbieden van een huis. Ooglui kend werd ook nog toegestaan, dat Ik heb het door Wim Wirtz geschre ven stuk gelezen over Pleuntje, en wel voor de tweede keer. Ik ben zelf ongehuwd en moet weiken voor de kost, wat ik niet erg vind. Was ik rijk zou ik U niet geschreven heb ben en die Pleuntje met haar dieren geholpen hebben. Nu wil ik ook iets bijdragen met een collega van mij. Wij hebben ruim een Jaar geholpen aan de noodkreet uit de Libelle daar kregen wij nu een bericht van dat er zoveel geholpen hebben dat er nu een tehuis voqr de beesten was. Geld is er nooit genoeg voor die beesten die maar achter gelaten worden. Maar nu dit zo gevorderd is, willen wij dit vrouwtje helpen. Ik dacht dat er voor de kerst ook een stukje ingestaan had schamen die mensen zich niet in De Zilk, wie kan er buiten gas en licht, waarom wordt zo'n vrouwtje niet ge holpen na die duidelijke oproep van U? Wat is het adres van Pleuntje als wij haar financieel willen helpen? Kan zij het geld halen of i6 het beter eens per maand iets te sturen van hondenbrood of blikjes. Alle beetjes helpen. Binnen korte tijd sluit het bedrijf dus ais 52 en 63-jarige wordt het werk voor ons niet beter, maar wij willen iets doen. Wij vragen nog iets. Wij bewonen zelf een flat en in mei hebben wij onze lieve hond op 13 Jarige leeftijd moeten missen en op een flat heb Je geen tuin dus moest de hond in het donker begraven worden op een stuk- Je grond. Zoals ik zijn er velen die dit vreselijk vinden om zo'n trouwe makker zo achter te laten. Is het nu niets, om een stuk grond te gebrui ken voor een honden kerkhof. Ik weet zeker, dat heel veel mensen daar blij om zullen zijn, omdat ze dan hun dier niet zelf behoeven te begraven. Waar blijft de hondenbelasting? En de dierenbescherming? ik hoop dat velen zoo'n lief oud vrouwtje te hulp komen. MEVROUW VESSIES, MEJ. PETERS, Friezenhorst 23 b, Sassenheim. Pleuntje van Poelgeest heeft eigen lijk geen duidelijk adres. Ze woont aan de Zilkerduinweg ongeveer achte nummer 310. Overigens lijkt het ons een voortreffelijk idee haar op welke manier dan ook hulp te bieden. Ten slotte is het niet niks rond zestig die ren te moeten onderhouden. En dat an een invaliditeitsuitkering. Redactie. Meer lof Wij wonen niet naast de woning, waar de brand is geweest, maar er onder. Dat betekent nog meer lof voor de brandweer. De naam is niet BodiJ. maar: W. BODRIJ. Prinsenstraat 100, Leiden. Woeker Tot mijn grote verbazing las ik laatst in dit blad, dat er een klein huisje werd aangeboden in de v. d. Tasstraat 12 voor 21000 gulden. Nu moet u wel weten, dat dit huisje in de sanering valt, zoals de hele v. d. Tasstraat, dus dat houdt in, dat als het even kan de gemeente Leiden deze huisjes opkoopt. Maar de huis baas vond 4500 a 5000 gulden niet genoeg, dus heeft de gemeente het huisje niet gekocht. Als de gemeen te dit huisje wel had gekocht, dan hadden wij voorlopig weer een dak loos stel geholpen. Ik vind het heel normaal dat een huiseigenaar wat wil verdienen, maar als Je het bedrag leest van 21000 gul den vraag je Je toch af of dit geen woeker is, want als iemand in nood zit en het koopt, is de ellende niet te overzien. Maar ik vermoed dat de eigenaar er op uit is. om het aan iemand te verkopen die niet goed weet dat deze huisjes in.de sanering vallen. Ik vind dat er niet genoeg ge waarschuwd kan worden tegen deze praktijken. Wat ik vooral niet be grijp van de eigenaar, is dat hij nog gelovig er bij is. dan zou hij toch moeten weten dat Je een dorstige niet mag muilbanden. E. WOUTERS. V. d. Tasstraat 9. Leiden. Dagblad bang Naar aanleiding van de serie over de buitenlandse werknemer in Ne derland 't volgende. Toevallig las ik de originele versie van: „De bui tenlandse werknemers hoe denken we daarover?" en het artikel zoals U dat plaatste in de editie van zaterdag 6 januari J.l. Stukken inkorten is Uw goed recht; maar nu net een belangrijke passa ge, handelend over objectieve be richtgeving en voorbeelden hoe het niet hoort, helemaal weglaten, is toch wel meer dan bevreemdend. In liet origineel stond: „Een Leids politie functionaris deed er onlangs nog een schepje bovenop. Hij zei: „Het is be kend dat vele Turken met een wapen op zak lopen". Een Journalist, van uw dagblad en wel in 't artikel, ..Turk doodde minnaar van zijn moe der". 2e helft okt. 1972) nam dit klak keloos over. In plaats van een bij drage te leveren tot een verantwoor de stellingname, laat de pers de le zer rustig doorslapen einde ci taat originele versie) Is dit dagblad zo bang voor wat kritiek! Als objectieve berichtgeving wordt voorgestaan, lijkt het me wen selijk, zeker in zo'n artikel, Juist óók dc bedoelde passage te durven over nemen. P J. M. REMIJN, Herengracht 58. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3