Kloof tussen rijke en arme landen snel overbruggen Speelse, ondeugende creaties in wol. «muuii.muij» In februari collecte werelddiakonaat Vaticaan fel gekan tegen euthanasie MGR GIJSSEN TEGEN OMO-CURSUS E.Q. ACHT JVURMBIl CLAY MOET OPNIEUW WACHTEN Marianne Blok geeft glans aan concerten Ned. Studentenorkest PAGINA 12 VARIA Bankovervaller gedood Een Brit se schildwacht heeft gisteren in Bel fast een bankovervaller doodgescho ten. Volgens de politie was de man lid van het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) Hiermee komt het aantal doden van de onlusten in Noord-Ierland op 689. Sterilisatie in lunchpauze Een der Londense gemeenten biedt mannen gratis sterilisatie aan in de lunch pauze. De ingreep kost 24 pond. Dit bedrag wordt geheel betaald door de desbetreffende gemeente, Islington. De ingreep, waaraan alleen inwo ners van Islington zich kunnen on derwerpen, vergt maar enkele minu ten. ROKLENGTE Op of iets boven de knie. KLEUREN Hemelsblauw, zacht-oranje, grasgroen, custardgeel, paars, rood, beige en marine-blauw. STOFDESSIN Bloemen, strepen, noppen en blokruiten. JAPONNEN Overhemdmodellen, japonnen met gestrikte kraag en crea ties met ruches afgebiesd V- halsdécolleté. Alle met cein tuur en wijde rok. COMBINATIES Rokken met plissees en brede plooien. Meest tot op de heup vastgestikt. Stikkraagblouses en mouwloze, ongevoerde fla nellen Jasjes. MANTELS OmslagJ assen zonder knopen met alleen een ceintuur als sluiting en korte, wijde drie kwart of lange mouwen. BROEKPAKKEN Pantalons met brede maag band en wijde pijpen met om slag. In combinatie met over hemd- of strikkraagblouses en korte, kleurige flanellen jasjes. COCKTAIL JURKEN Kort met wijde rokken en dé colletés of hooggesloten met vrijwel doorzichtige boven lijfjes. AVONDJURKEN Helemaal in de romantische zomersterrenstijl van de Jaren vijftig. Meest met V-hals en smalle schouderbandjes. SCHOENEN Terugkeer naar de klassieke twee-kleurige pumps en mo cassins. En alleen nog schoe nen met plateauzolen voor het strand. ACCESSOIRES Lange, tot over het middel rei kende kralenkettingen in bij een Jurk passende kleuren. MAKE-UP Natuurlijke kleuren en ook voor de lipsticks. droegen de mannequins typische, met leer afgewerkte rieten ceintuur tjes, die gezien de belangstelling van de inkopers ook een bestseller beloven te worden. VATICAANSTAD (DPA) De verdediging van euthanasie ge tuigt naar de mening van de Vati caanse radio van een "egoïstische en materialistische" mentaliteit. De arts moet er zich te allen tijde van bewust zijn dat hij optreedt als een „onverzoenlijk tegenstander van de dood". In een uitzending uitte een woordvoerder van de Vaticaan se radio hiermee in scherpe vorm kritiek op de jongste verklaring van de artsenvereniging van de staat New York over het recht menswaar dig te sterven. Men neemt aan dat de kritiek evenzeer bedoeld is voor de 27 Friese artsen, die naar aan leiding van de komende zaak-Post- ma hebben toegegeven ooit eutha nasie te hebben toegepast. In de Vaticaanse verklaring heet het woordelijk dat de "arts in de kern van de zaak de onverzoenlijke tegenstander is van de dood en noch de ongeneeslijkheid van een ziekte, noch de onverdraaglijkheid van de pijn stellen hem vrij van de verde diging van het leven, waartoe hij zich heeft verplicht". Slechts een wetenschap die op elk ogenblik het leven van de mensen verdedigt en beschermt, kan als menselijk wor den gekwalificeerd. De New York- se artsenvereniging had het recht verdedigd op beëindiging van de ROERMOND (ANP) Bisschop Gijssen van Roermond heeft drie organisaties die in Limburg scholen beheren verzocht de godsdienst-cur sus van "Ons middelbaar Onder wijs" niet meer te gebruiken. Hij beveelt het "Algemeen directorium voor kathagese" aan. Deze cursus die zoals bekend op bezwaren is gestuit in Rome is ook in Brabant in gebruik. Volgens de bisschop komt in de OMO-cursus de geloofsleer niet in tegraal aan bod en wordt een aan tal geloofspunten op niet geheel be vredigende wijze behandeld. Hier door werkt de cursus verwarrend en roept gedachten en opvattingen over de r.-katholieke godsdienst en zijn verhouding tot andere godsdiensten op, die de Jonge mensen verkeerde indrukken 'hiervan meegeven. behandeling in die gevallen de biologische dood "wetens lijk onvermijdelijk lijkt". De uitzending van de Vj radio wordt door waarnej in verband gebracht met de de rechtszaak, op 7 februy Leeuwarden, tegen mevrouj ma-van Boven uit het Noordwolde. Zij wordt ervii schuldigd in 1971 haar ere ke 78-jarige moeder met ee tie uit haar lijden te hebbi lost. De kritiek uit Rome te name gezien als een in dij woord op de 27 Friese artsen in twee brieven solidair den met het artsenechtpa ma-van Boven. Het tweede kamerlid (RKPN) heeft minister \r| tie van Agt gevraagd het o ministerie een vervolging te ze artsen te doen instellen. In een uitvoerige brief fc bestuur van de stichting sche Omroep" gereageerd op ten van de kant van kenners van de Oosteuropese dat de EO-tv-uitzending van vember j.l. van Russische flln ten met commentaar door chard Wurmbrand neerkwsi „een opzettelijke vervalsing werkelijkheid". Een van de bezwaren: ds. Wurmbrand bli danks daar op gewezen té i juiste getallen publiceren o vangen genomen christenen ei „Verantwoordelijke kerkellj ders in het Westen weten dat voerders uit communistiche hetzij vrijwillig of gedwon; dienst staan van de leugenpn da," schrijft voorzitter ds. }1 houwer namens het bestuur brief, waarmee de EO geheel ds. Wurmbrand blijft staan KINGSTON Toen Joe Fra- zier op 8 maart 1971 in de nieu we Madison Square Garden in New York zijn wereldtitel in 't zwaargewicht met succes ver dedigde tegen Cassius Clay en Mohammed Ali daarmee zijn eesrte nederlaag toebracht, stond het voor vrijwel ieder een vast: na dit "gevecht van de eeuw" met zijn recordrecette en gages, komt het binnen af zienbare tijd tot een revanche. Bijna twee jaar later is het er nog niet van gekomen. Joe Fra- zier 'heeft echter wel een nieuwe tegenstander: George Foreman. De 24-Jarige Olympische zwaar gewichtkampioen van Mexico Stad (1968) heeft zich in een tijdsbestek van vier Jaar door 36 overwinningen op knock out in 39 gevechten naar de top van 's-werelds beste zwaargewichten gevochten. Cassius Clay moet opnieuw wachten en de tijd glijdt hem als zand door de vingers. Op 2 jan. krijgt wereldkam pioen Joe Frazier, die op 2 fe bruari 1970 door een overwin ning door 'knock out dn de vijf de ronde tegen Jimmy Ellis de zwaargewicht-titel veroverde weer een echte test. Weliswaar heeft de 29-jarige voormalige slachter uit Detroit zijn titel tweemaal verdedigd na het ge vecht met Clay maar Terry Da niels (k.o. 4de ronde) en Ron Stander (eveneens k.o. 4e ron de) konden nauwelijks ernstig genomen worden als uitdagers. George Foreman is van een heel wat zwaarder kaliber. Su- perpoptimisten noemen het ge vecht in Kingston opnieuw een "gevecht van de eeuw" maar daarmee geeft men de uitdager toch waarschijnlijk wat te veel eer. Bokstechnisch kan Foreman niet in de schaduw staan van Clay. De ex-wereldkampioen de wereldtitel werd hem ontno men omdat hij weigerde in mi litaire dienst te gaan is van het boksen waarschijnlijk al Jan Brussen maakt deze en volgen de week zijn laatste tocht langs en kele Nederlandse steden als dirigent van het Nederlands Studenten Or kest, eergisteravond in Rotterdam en verder onder meer op 20 januari in Den Haag. Twintig van die jaarlijkse tournees heeft hfj achter de rug en meestal kwam er na veertien dagen van in tensieve voorbereiding meer uit dan men van een gelegenheidsorkest van amateurs zou verwachten. Dat het niveau van de prestaties in de laat ste Jaren stijgende of zelfs constant is geweest kan echter niet worden beweerd. Hoewel het te ver zou gaan te zeg gen dan Brussen een zinkend schip verlaat is het duidelijk dat het pro bleem om jaarlijks geschikte musi cerende studenten bij elkaar te krijgen steeds groter wordt, dat was in de Doelen wel te horen. Aan de uitvoering van een toch ei genlijk niet zo'n gecompliceerd werk als de „Tsjechische suite" van Dvo rak ontbrak veel en waar juist een werk als dit al een zekere oubollig heid met zich meebrengt werden al thans twintig minuten van het pro gramma er niet spannender op. Dit Jaar heeft de sopraan Marianne Blok (Prix d'Excellence in 1972) de kans gekregen solistisch met de studenten op te treden. Een in me nig opzicht zeer opmerkelijke colo ratuursopraan met een royale en briljante hoogte, maar dat is snel het gevaar van dit stemtype nog wat eenvormig van timbre. De felheid en spitsheid van de be roemde aria van de koningin van de Nacht uit „Die Zauberflote" ging haar beter af dan een concertaria Langzamerhand wordt algemeen erkend, dat wil de kloof tussen rij ke en arme landen kleiner worden er ook in de rijke landen veel moet veranderen. Ook de kerken hebben dit begrepen. Zo sprak b.v. de generale synode van de Geref. Kerken in 1970 uit, dat een veran dering van mentaliteit en levensstijl van de christenen nodig is om die kloof te overbruggen. Deze nieuwe mentaliteit en levens stijl komen niet zomaar van van daag op morgen tot stand. Voor ve len is het niet vanzelfsprekend 'n schakel te leggen tussen het geloof en de bereidheid meer industriepro- dukten uit de arme landen te impor teren of een hogere prijs te betalen voor allerlei grondstoffen uit de ar me landen. Anderen willen best iets doen om het vraagstuk snel dich terbij een oplossing te brengen, maar zien eenvoudig niet wat ze in de praktijk kunnen doen. Er zijn weerstanden en misverstanden, ge voelens van onverschilligheid en machteloosheid naast bereidheid om vanuit het evangelie te werken aan nieuwe wereldstructuren. Grote lacune Er is een grote lacune aan voor lichting, vorming en begeleiding op dit gebied, met name in de plaatse lijke situatie. Sinds kort ziet ook de overheid de vorming tot wereld wijde verantwoordelijkheid als een zaak van algemeen belang. Zo werd door minister Udink de Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie, 1970/80 opgericht, die ten doel heeft de doelstellingen van het Ont wikkelingsdecennium van de Ver enigde Naties bij de Nederlandse be volking in brede lagen ingang te doen vinden. Deze commissie, die onder voorzitterschap staat van Z.- K.H. Prins Claus, beschikt ook over financiële middelen om dit doel te bevorderen. De commissie is van mening dat de bestaande organisa ties en instellingen zelf het best in staat geacht moeten worden om te bepalen op welke wijze de voorlich ting en vorming kunnen worden op gezet en uitgevoerd. Op initiatief van het interkerkelijk Vredesberaad, waarin 9 kerken deelnemen, is een projekt ingediend bij de Nationale Commissie om 'n aantal krachten aan te stellen, die regionaal de kerken van dienst kun nen zijn met het oog op een veran dering en vernieuwing van het den ken van de kerkleden inzake de ont- w ikk el ingssamenwerking. De commissie heeft dit plan aan vaard en ook minister Boertien van Ontwikkelingssamenwerking heeft het goedgekeurd. Ten behoeve van dit nieuwe werk is een Stichting In terkerkelijk Vormingswerk Ontwik kelingssamenwerking opgericht, af gekort IKVOS. In het bestuur van deze stichting nemen deel 3 perso nen namens het Interkerkelijk Vre desberaad en 4 namens respectieve lijk de R.K. commissie Justitia et Pax, de Hervormde Raad voor de Zaken van Overheid en Samenle ving, de Geref. Beleidsraad voor Zending en Werelddiakonaat. Met ingang van 1 november J.l. heeft IKVOS 4 volledige krachten kunnen benoemen voor verschillende re gio's. Verder is als part-time kracht benoemd de heer G. A. ten Hof (N.H.) te Groningen. Zij worden aangeduid als regionale ontwikke lingswerkers en staan ten dienste van kerken en kerkelijke groeperin gen in het gebied waar zij werken. Deze kunnen een beroep op hen doen om het inzicht in en de betrok- In het NoorcL-Ghanese Lawra bewerken, zoals in zovele Afrikaanse gebiedende mannen het land nog met de hak. Onbegonnen werk om het alleen te doen. Het werelddiakonaat verleent ook huig in de ontwikkelingsgebieden. kenheid van hun leden bij het ont- daarna de kerken zelf financieel ga- dat van priesters en predikanten, wikkelingsvraagstuk te vergroten. rant zullen staan voor de voortzet- Nog minder menen zij dat hun Bij de begeleiding van de ontwik- ting van het werk. werk dat van de evangelieverkondi- kelingswerkers zijn kerkelijke in- Het secretariaat van de Stichting ging kan vervangen. Integendeel, zij stellingen op het gebied van diako- IKVOS is gevestigd in Den Haag, zien een andere houding van de naat zending/missie en opbouw- Celebesstraat 50, tel. 070-656823. De christenen ten opzichte van het werk betrokken. De Stichting IKVOS secretaris is de heer J. J. ter Laak. ontwikkelingsvraagstuk en willen kan voor 2 Jaar op overheidssubsi- De ontwikkelingswerkers zien hun werk vanuit dat perspectief die rekenen. Gehoopt wordt dat hun werk niet als concurrentie met verrichten. meer vergeten dan Forema ooit zal leren. Het grote m deel van de zwaar gespierd bokser uit Texas is zijn ra woestende stootkracht. Vijfeo tachtig procent van zijn teger standers haalde nauwelijks d vierde ronde. Hoewel er in Kingston ni over zovele miljoenen dolia wordt gesproken als twee Ja geleden in New York waren I verdienen is het duidelijk dato het eiland dat zijn naam aan' voortreffelijke rum gaf, veel geü zal omgaan. Frazier heeft ee gegarandeerde beurs van 850.00 (ruim 2.6 miljoen gulden), Po reman strijkt in elk geval 375.0! dollar (ruim 1 miljoen guides op. Bovendien zal Frazier ad radio- en televisierechten n;< een miljoen dollar krijgen. Ort voor de uitdager is er nog bijn een half miljoen dollar aan ns' ven-inkomsten, die een aardlfi pleister op de wonde zullen vol' men wanneeer Foreman's hel pers hem na een ko-nederlai( tegen Frazier in de hoek zuil-: moeten slepen. Elke andere af loop van het gevecht zal ee ware sensatie betekenen juist daaraan is de boksspoi bepaald niet arm. Brandweerkazei LEIDEN In het nieuwe brandweerkazerne krant van gisteren is een fout geslopen. De bedragen naar raming miljoen. Het gepubliceerde van ruim f 1 miljoen slaat grondkosten. van Mozart, waarin het vocale flexibiliteit aankoi aria uit „Lakmé" van in ieder geval volop De compositie-opdracht Daan Manneke gegaan, een® die vooral bekend is gewordfl zijn enorme in*et en invent^ de veimieuwing van het nxa voi-mingswerk. De opzet van Nomine" drie orkestgroef als het ware een eigen hebben lijkt er niet helemaal komen. De acties maken een meer leerde indruk ondank Obrecht-citaat dan men wachten. Het concert werd W met een in menig opzicht reS* bele uitvoering van het slow' Haydns „Afscheidssymfonie"- bij de instrumentalisten zoals stuk gebruikelijk is, groep/ groepje het podium verliet® Brussen tenslotte alleen tend. Aad vM* Op de eerste zondag in februari dit als een herinnering aan de watersnoodramp, die nu precies twintig jaar geleden ons land teisterde staat in vele kerken het werelddiakonaat centraal. Er wordt dan een collecte gehouden, waarvan de op brengst o.m. zal worden gebruikt voor hulp aan de kerken in Indonesië, hulp aan slachtoffers van rampen en oorlogen, te huizen voor gehandicapte kinderen, samenwerking bij opbouw- projecten, hulp aan instellingen als het Chr. Instituut in Zuid- Afrika en het instituut voor kerk en samenleving in Latijns- Amerika. De Italiaanse mode-ontwerpers houden rekening met andere klimaten dan het Middellandse-Zeeklimaat. Bij heel veel japonnen worden bijpassende jasjes gemaakt, zoals hier bij een ontwerp van Livio de Simojie. ROME In de feestzaal van het Romeinse Grand Hotel, waar eens prinses Irene haar trouw- receptie gaf, verraste Mila Schoen inkopers van exclusieve confectie fabrieken en de internationale modepers met een verrukkelijk vrouwelijke collectie voorjaars kleren. Stuk voor stuk speelse, soms wat ondeugende creaties, uitgevoerd in soepele dunne wol len stoffen. Mfla Schoen, al enige Jaren de vijf tig gepasseerd, slaagde erin om aan haar klassieke, krijtwitte met rood, donkergroen of marine-blauw afge- biesde plooirok Jurkjes met bijpassen de vertikaal gestreepte blazers jeug dig elan te geven, maar ze des ondanks toch chique genoeg voor de modieuze vrouw van haar eigen leef tijd te houden. Behalve met ongeveer vier centi meter brede biezen werkte Mila Schoen bij haar Jurken, mantels en pakjes met vrijwel even brede inge zette V-vormige en zigzagbanen in een contrasterende kleur. Dit lijnen spel zette zij ook bij haar avond kleding voort. Zo lanceerde zij zwarte blouses van geometrisch opengewerkt kant met lange zwarte avondrokken waarvan de achterpanden door drie horizontaal tussengezette banen van opengewerkt kant een fraai uitzicht op de benen van de mannequins boden. Inkopers van confectiefabrieken waren zo verrukt van deze creaties en van Mila's kleurige zigeuner-zomer avondjurken, dat ze ze meteen na la ten maken. C*alitzine Maar minstens evenveeel belang stelling toonden de confectionairs voor de mouwloze, kleurige flanellen Jasjes van prinses Galitzine. Prinses Galitzine combineerde la vendelblauwe, zacht-oranje en hard- rose ongevoerde jasjes met strik kraagblouses en tot op de heup strak gehouden klokrokken. Jasjes in dezelfde tinten met wijd uitlopende, tot aan de elleboog rei kende mouwen werden door de man nequins bij sti"ikraagblouses en ma- trozenbroeken met brede maagban den geshowd. De prinses besteedde ook nu weer de meeste aandacht aan haar avondkleding. Ook nu weer liet ze een hele reeks fraai gedrapeerde Japonnen showen van met petunia's en anemonen ge dessineerde stoffen. Ook daarbij

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 12