Strategie van de terreur, Ie Surinamers, en mr. Luns Wie vereerde wie" net bezoek aan t Vaticaan? Raiffeisenbank d Boerenleenbank Voor'n vakantiereis loop je niet stad en land al. Daar ga je eenvoudig voor naar de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. Kom morgen de reisgids even halen Door C. J. Rotteveel iscriminatie van en buitenlander Lezers schrijven NZH-verbinding gevraagd DAG 18 JANUARI 1973 Dag wel beginnen met diege- e danken, die mij mondeling en lelijk hun instemming hebben gd met het artikel van vorige ,Ver de kwestie-Vietnam. Hun overtreft aanzienlijk dat van ici, wier bijdragen eergiste- dit blad werden afgedrukt, jatstgenoemden tal van argu- uit mijn artikel hebben la gen, had ik niet anders ver- Men concentreert zich voor- Hjk op het krampachtig vast- i aan de overeenkomst van zonder rekening te houden .'dynamiek van de geschiede- jssen viel mijn aandacht nog artikelen van Adelbert iein in de "Frankfurter Allge- Zeitung" van vorige week: jofdartikel en een bijdrage De terreur van de Vietname- amunisten", met de veelzeg ondertitel: Wreedheid, moord als tactische wapens in de "re- joaire volksoorlog". Die wrlog" (van de Vietcong en •Vietnam) vindt volgens Wein- oorsprong in de opvattin fin Son Tsoe, een Chinese filo- strateeg uit de vijfde eeuw onze Jaartelling. Door het sys- gebruik van sluwheid, bar heid en moordaanslagen als van "politiek realisme" ge- bij het eigen volk verliezen te jen deze achtergrond moet de rietnamese revolutionaire orlog worden gezien", aldus Noord-Vietnam en de ng leiden in terreurscholen !e "commando's des doods" op aak het is de politieke tegen- is om te brengen. Zo ver- iden zij in mei 1967 in Zuid- am tweehonderd artsen en zie- iplegers. Tot 1972 zijn syste- meer dan duizend rege- ambtenaren op verraderlijke om het leven gebracht. Toen (rietnamese troepen en Viet- (enheden tijdens 't Tet-offen- de keizerstad Hoeé be- slachtten zij 5700 mensen af Serlei lagen der bevolking, van elke leeftijd en van beiderlei ge slacht. Het ging hier allerminst om slachtoffers van gevechten, maar om personen, die neergeschoten, ont hoofd en doodgemarteld werden. In boezemen van vrees en schrik en in timidatie zijn door de communisten tot vanzelfsprekende "kwaliteiten" van de oorlogsvoering verheven. Om het volk in de "volksoorlog" naar zijn hand te zetten worden "vijan den des volks" in het openbaar door de Vietcong terechtgesteld. En een vijand des volks is een ieder, die de rode machtsaanspraken niet erkent. Deze "strategie van de terreur" wordt bijna steeds binnen de geslo ten dictatoriale maatschappij in praktijk gebracht, maar raast ook in het militaire machtbereik van par- tisanen en Noordvietnamezen. Wat weet men daarvan? Velen willen het niet eens weten. Maar wie zich niet tot medeplichtige van de "volksoor log" wil laten degraderen, moet ook hiertegen zijn stem verheffen. Tot zover Weinsteins hoofdartikel van 9 Januari. In een gedetailleerde beschrijving op 11 Januari gaf hij nog een aantal voorbeelden van die terreurmethoden. Dorpelingen wor den bij elkaar gedreven om een aan tal toespraken aan te horen, zoals in Tam Qoean, een dorp in de Zuidviet- namese provincie Binh Dinh. Tot slot wordt de voornaamste boer van het dorp neergeschoten. Ter intimi datie. In andere gevallen wordt het uitroeien van een gehele familie voor doelmatig gehouden, als die hun namelijk politieke moeilijkhe den veroorzaakt. Vooral de rooms- katholieken en de secten van de Cao Dai en de Hoa Hao zijn vijanden van de Vietcong. Eind november vo rig Jaar werd de chef van de Cao Dai, generaal Than, uit een hinder laag gedood. Kinderen, die uit dorpen verdwe nen zijn, duiken na weken plotseling weer op en werpen dan, tot ontzet ting van hun familieleden, handgra naten in de huizen van de eigen fa milie. De Vietcong heeft hen met afgrijselijke straffen gedreigd wan neer zij die misdaad niet zouden uit voeren. Al meer dan tien Jaar ko men dergelijke wandaden dagelijks voor. Enige kilo's dynamiet in een eivol straatje aan een deur beves tigd en dan aangestoken: twintig do den, bijna allen kinderen. In Saigon, Da Nang, Qoei Nonh en zovele ande re plaatsen komen op deze wijze da gelijks burgers om het leven. Wat dus als "bevrijdingsoorlog" wordt aangediend is in feite het be drijven van systematische terreur. In 1954, na het afsluiten van de "ak koorden van Genève", vermoordden de communisten van de beruchte generaal Giap alleen in Noord-Viet nam vijftigduizend personen. Het lot van verscheidene honderdduizenden andere Noordvietnamezen is tot op heden niet opgehelderd, aldus Wein- stein. Over de massamoord in Hoeé den herinnerd aan zijn reeds geboek te retourpassage met het verzoek, daar onverwijld gebruik van te ma ken. Wie als Europese Nederlander in een der rijksdelen zonder werk komt en niet binnen een bepaalde periode opnieuw aan de slag komt, loopt ernstig de kans dat hij binnen enke le weken terug moet keren. Voor de Surinamer hier zo weten we nu uit de praktijk wel ligt dat allemaal anders: voor hem zijn der gelijke bepalingen niet van kracht. Na Jaren pas heeft men in Neder land deze vreemde "gelijkberechti ging" op het punt van het staatsbur gerschap ontdekt. De duidelijk be voorrechte positie van d« rijksgeno ten overzee leidde tot een probleem situatie. Minister Van Agt lijkt nu belde op een advertentie, waar- akkerij E. J. Brill, Plantijn- 4-A te Leiden, correctoren/ irices voor de klassieke sla- of Semitische talen vroeg. Op aag hoe ik heette, antwoordde Tsaadi Brahim. Na mijn naam weemaal genoemd te hebben, van een "vriendelijke me te horen, dat zij al iemand dit zonder verder ook maar vragen!! Omdat ik dit zeer vond, liet ik m ijn vrouw igs voor dezelfde betrekking teren als mej. Jansen. heen en weer gepraat kon steen langs komen om over M te praten. Het zou zelfs mo- als part-timer te ko ferken. Toen zij de aap uit ww liet komen, raakte de man 4? andere kant van de lijn in ring en wist niets anders dan Aten te verzinnen, ruit blijkt weer eens duidelijk, Je behandeld wordt :tr Je als buitenlander sollici- naar een betere baan. Mij totaal geen kans geboden om tellen, dat ik het Arabisch een !sche taal, het Frans en het 'lands uitstekend beheers. Zon- aeer werd aangenomen dat een alander voor dit soort werk t is dan een Neder- met mij vele tienduizen- aderen zijn en worden hier- eehaald om het ongeschoolde, dljke en smerige werk te ver ft. Niet alleen bij het zoeken sen betere baan maar ook in is leven (geen toegang tot dancings, geen aansluiting in de buurt) merken wij, mijn Nederland se vrouw, en ik, dat wij niet ge accepteerd worden. B. M'SAADI, Joubertstraat 17, Leiden. Door verplaatsing van het St. Eli zabeth Ziekenhuis naar Leiderdorp ben ik, als verpleegkundige en werknemer van bovengenoemd zie kenhuis verplicht via uw blad aan de NZH het volgende te verzoeken. Als bewoonster van de Meerbur gerkade maak ik gebruik van de bus om mijn werkzaamheden te ver richten maar heb geen rechtstreek se verbinding. Is het nu niet moge lijk dat de NZH op korte termijn als openbaar vervoer hier zowel voor de bezoekers van de patiënten als voor het personeel een gunstige ver binding tot stand brengt? Het is te gek om eerst naar de Plantage te moeten lopen om daar een bus te nemen via het station. MEJ. R. v. d. PLOEG. Meerburgerkade Leiden. in 1968 (5700 vermoorde burgers) spraken wij reeds. Toen de rode troepen in het voorjaar van 1972 Hoeé opnieuw naderden, rolde een lawine van vluchtende burgers in panische angst naar het zuiden. Nog even die massamoord in Hoeé, waarover de Amerikaanse Journalist Douglas Pike, die dit schrikbewind met eigen ogen heeft aanschouwd, een boek heeft ge schreven. Wie denkt, dat alleen maar overtuigde tegenstanders wer den gedood, vergist zich. Ook talrij ke eenvoudige burgers, zonder enige politieke invloed, werden het slacht offer, evenals tal van studenten, die zo naïef waren geweest de Vietcong als bevrijders te begroeten. Het gaat dus om een duidelijk sys teem. De eerste terreurgolf, die aan de eigenlijke "volksoorlog" vooraf gaat, heeft tot bedoeling de bevolking duidelijk op de terroristen opmerk zaam te maken. Vervolgens worden moorden gepleegd om het vertrou wen in de politie te ondermijnen. In de derde fase wordt gepoogd de re gering van de massa der burgers te scheiden omdat zij immers niet in staat blijkt haar taak als handhaaf ster der openbare orde uit te oefe nen. In Zuid-Vietnam pogen de terroris ten duidelijk te maken, dat zelfs de troepen van Saigon en in bepaalde gevallen ook niet de Amerikanen in staat zijn de situatie meester te wor den. Is er zodoende een klimaat van onzekerheid geschapen, dan begint het proces van het "revolutionise- ren" van het volk, waarbij de ter reur opnieuw een belangrijke rol speelt. Die terreur, aldus Weimstein tenslotte, maakt dus deel uit van de tactiek en is tot oorlogsinstrument verheven om de tegenstanders op de knieën te dwingen. Het weekblad "Accent" heeft eni ge artikelen gewijd aan de volksver huizing van Surinamers naar Ne derland. Op onstuitbare wijze maken de Surinaamse migranten gebruik van de rechten, die hun bij de tot standkoming van het Statuut al te royaal zijn toebedeeld "uit een krampachtige poging van Nederland ook maar iedere schijn te vermij den dat de koloniale mentaliteit nog levend zou zijn*. Dus: "volledige gelijkberechtiging als staatsburgers voor de inwoners van het koninkrijk". Maar dan wèl met een uitzonde ring voor de Europese Nederlan ders. want zij mochten (en mogen) slechts naar de rijksdelen wanneer zij zich onderwerpen aan strenge toelatingseisen en vestigingsbepalln- gen, die noodzakelijk bleiken als ge volg van de economische situatie in de rijksdelen overzee. De Neder lander die naar de rijksdelen wil vertrekken om daar te werken, mag zijn land pas verlaten als ginds het retourbiljet voor de terugreis is voldaan. Wie zich als Europese Ne derlander misdraagt en dat be hoeft niet eens altijd in Juridisch strafbare zin te zijn loopt de kans binnen enkele weken te wor- een herziening van de Grondwet te overwegen om daarin verandering fce kunnen aanbrengen. Maar ook in die maatregel wordt door vele Suri namers al een element van "discri minatie" ontdekt. Intussen heeft die volksverhuizing van Surinamers, aldus de Surinaam se socioloog drs. H. R. Roseval in een gesprek met genoemd Wad, belang rijke negatieve gevolgen, voor Suri name, voor Nederland en voor de migranten zelf. In Suriname ontstaat namelijk een tekort aan middenka der, dat daar juist dringend nodig is, en buitenlandse investeerders wor den afgeschrikt door de vrees, dat er niet voldoende geschoold personeel te vinden zal zijn. Wat Nederland be treft: de nog altijd voortdurende wo ningnood wordt erdoor verscherpt evenals de toch al grote werkloosheid. Nu zouden veel migranten wel naar Suriname terug willen, maar ze wor den weerhouden door gebrek aan geld en door de angst voor „gezichts verlies". Drs. Roseval is ervan over tuigd, dat er in het belang van alle betrokkenen zo snel mogelijk een eind moet komen aan de te grote mi- grantenstroom. „Dat beperken van de migratie moet dan echter wel op verantwoorde wijze gebeuren. De ont wikkeling van Suriname moet ver sneld worden en gepaard daaraan kan de migratie worden afgeremd. Deze beide zaken moeten tenminste gelijke tred met elkaar houden, al Is het natuurlijk beter als de ontwik keling van Suriname sneller gaat". Het eerstekamerlid drs. G. M Ne- derhorst (PvdA) heeft de minister van Buitenlandse Zaken (Schmelzer) gevraagd of deze tegenover de secre taris-generaal van de NAVO, mr. Luns, zijn ongenoegen wil uiten over „diens ,door niets bewezen beschul digingen" van ondermijnen van de democratie aan het adres van de Ne derlandse inteliHgentia, pers en de op democratische leest geschoeide linkse stromingen. De vragensteller doelde hiermede op een interview in „De Telegraaf" met mr. Luns op 30 december j.l. Wat verklaarde de heer Luns nu precies in dat interview? Op een vraag van Telgraaf-redacteur H. F. van Loon („Er ontbreekt ook wel het een en ander aan de mentaliteit in het westen"?) antwoordde mr. Luns: ,Ja, het kan niet worden ont kend, dat in delen van het Westen Nederland niet uitgezonderd de intelligentsia en het onderwijzend personeel, zowel leraren als profes soren, voor een groot deel ultra- linkse Ideeën heben en die in de hoofden van de jeugd inprenten. Ik sta verbijsterd over het volstrekte gebrek aan kennis van zaken en kennis van zaken en kennis van de geschiedkundige waarheid bij hl deel van onze jeugd In Nederland zou men zich, dunkt mij, wat meer te weer moeten stellen tegen deze voortdurende linkse beïnvloeding en bijvoorbeeld de NAVO in een juist perspectief moeten stehen bij de Jeugd. Laten we niet vergeten, dat er in het Westen de laatste vijf jaar bewegingen gaande zijn, die volop misbruik maken van onze de mocratische vrijheid en welker doelstelling het is een einde te ma ken aan onze vrije maatschappij en die te vervangen door iets dat deze kringen of zij zich nu "Nieuw Links" noemen of "studenten-anar chisten" niet precies weten te omschrijven, maar wat wèl het ein de betekent van de democratie". In het begin van het gesprek had de interviewer de vraag gesteld of het, na 27 Jaar vrede in West-Europa, „niet logisch is dat er dan stemmen opgaan om nu maar eens flink op de defensieuitgaven te bezuinigen?". Luns: „Nee, logisch zeker niet. De genen, die op defensie afgeven en che met name in Nederland, dat toch al hoe langer hoe minder uit- Mr. J. M. A. H. Luns geeft aan defensie nog meer van de defensieuitgaven willen afknabbe len, gaan uit van standpunten, die feitelijk onjuist zijp. Er is 'n duidelijk verschil tussen het politieke ont spanningsoffensief van de Sowjet- Unie en de militaire politiek van datzelfde land. In de SowJ et-Unie wordt een enorm programma van herbewapening met conventionele wapens, van de Sowjet-marine en van het atomaire arsenaal, uitge voerd. Zodat men kan zeggen, dat Rusland bezig is op ieder gebied een steeds grotere overmacht te krijgen. Het is een merkwaardig verschijnsel, aldus ging mr. Luns verder, dat de NAVO in de eerste Jaren van haar bestaan de gehele wereld haar wil had kunnen opleggen omdat zij in een positie verikeerde van weergaloze macht door het monopolie van de atoombom. Nu is het een historisch feit, dat iedere mogendheid van zulk een situatie altijd gebruik tracht te maken en er is maar één uitzon dering op en dat is Amerika. Amerika heeft in die periode zelfs nooit aan het bezit van het atoomwapen ge refereerd integendeel: de Ameri kanen voelden zich bezwaard dat zij dit vreselijke wapen bezaten en hebben er in diplomatieke zin nooit enig gebruik van willen maken. Nu zijn wij in een positie gekomen, dat de beide super-mogendheden wat de atoombewapening betreft even sterk zijn, met als gevolg dat de conven- tionel wapens weer enorm aan waar de hebben gewonnen. En Juist op dit gebied heeft de Sow jet-Unie zioh de laatste Jaren sterk ingespannen en men ziet dat zij daar ook politiek ge bruik van maakt. Dat machtsevenwicht van nu zou in de toekomst wel eens in een totaal gebrek aan evenwicht kunnen veran deren. Bovendien draagt Amerika 'n, naar verhouding te gTOte last van de defensie en het is de vraag of het daarmee zal doorgaan, gezien de moeilijkheden met de betalingsbalans en gezien ook 't feit, dat de vergrote EEG zowel financieel, economisch, als qua bevolking grotere mogelijkhe den heeft dan de VB. Op de vraag „Wat zijn de bedoe lingen van de Sowjet-Unie ten aan zien van West-Europa?" antwoordde mr. Luns: „Dat is duidelijk wanneer men de congressen van de commu nistische partij volgt. In tegenstelling tot onze landen is in de Sowjet-Unie niet de regering oppermachtig, maar de partij en wat er op de con gressen van de communistische par tij wordt aangenomen, vormt de lei draad voor de buitenlandse politiek. En aldaar wordt nog altijd als dog ma verkondigd, dat het communis me de hele wereld moet veroveren, te beginnen met West-Europa". Üw blad van maandag Jl. r u in een hoofdartikel over van premier Golda Meir te Heilige Stoel, dat dit "dan een belangrijke geste van vaticaan aan het adres van Is- torit gezien". opmerking verbaast me zeer 13 deze zin beter andersom kun- formuieren Immers, u drukt zacht uit ils u in datzelfde 2^ dat "de betrekkingen de Heilige Stoel en Israë) ^nder spanningen geweest want hoe is die relatie dan geest? mus heeft Israël nooit erkend toestemming voor de oprich- ®van gegeven werd bij VN-re- Anderzijds vindt hij wèl, dat öe "üovember-resoiutie" moet naleven waarin wordt opgedragen de nieuwe, door Israël bestuurde ge bieden terug te geven. Dat is dus een zeer gerichte waardetoekennlng aan de kracht van VN-resoluties. Talloze vliegtuigkapingen, bloedi ge Arabische terreurdaden tegen onschuldige Israëlische burgers zo als bomaanslagen in busstations, het opblazen van een bus vol schoolkindertjes, het beschieten van- at de Golan-hoogte van kibboetsbe woners die het land bewer ken, daartegen heeft de Paus no° nooit fel geprotesteerd, maar toen Israël een represaille uitvoerde, door op het vliegveld van Beiroet enige vliegtuigen te vernielen zonder daarbij één levende ziel ook maar een haar te krenken, vond de Paus het noodzakelijk dat fcen strengste af te keuren. Dat Oudi-JeruzaJem ondier Israë lisch bestuur is vindt hdj onjuist, maar hij rept er niet over dat, voordat dat zo was, de heiligste plaats van het Jodendom, de Klaagmuur, voor Israëliërs niet toegankelijk was en Joodse begraaf plaatsen aldaar door Jordaniërs vernield werden. Nu het gebied, door Israël wordt bestuurd, rept hij er niet over. dat het nu voor alle godsdiensten toegankelijk is. Mijns inziens kimt u dus beter spreken van een geste van Israël aan het adres van de Paus, nu Golda Meir, ondanks de altijd negatieve houding van de Heilige Stoel ten aanzien van Israël, toch bereid is de Paus met een bezoek te vereren. R. A. KIEK, Lammermarkt 65, Lelden. Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen 3000 vestigingenj

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13