)EZE WEEK NOG GEEN ^ESTAND IN VIETNAM 198 ET VOLKSDAGBLAD: CHINA'S BELANGRIJKSTE KRANT hternationale garanties voor toekomst Vietnam peculaties over details vredesovereenkomst: ertraging )or bijeen- Iepen van gesprek? Houphouet-Boigny wilde toch met premier Meir praten Belgische staat moet betalen voor door bliksem getroffen soldaat Blijetijds Gereedschap CDAGCVERS FRICANDEAU LAPPEN 500 RT28 ANDIJVIE BANANEN 98 SPAG 17 JANUARI 1973 an: T 0 yoRK (Reuter, AP, APP) Lerfkaanse omroeporganisatie _bia Broadcasting System' uit Saigon dat de Amerikaans- ?ietiiamese ontwerpovereen- voonziet in vrijlating van alle fcaanse krijgsgevangenen 'bin- jl onderteke- Amerikaanse krijgsgevan- ^uden een dag na de onder- van de overeenkomst wor- ,ten. De overeenkomst zou Voorzien in terugtrekking uit f-etnam van alle Amerikaans' jen binnen 60 dagen, isnen zouden in Thailand blij- je.; de zevende vloot zou niet uit de Indoohinese wateren worden te ruggetrokken, Er zou een internatio nale controle commissie van ongeveer 3.000 man komen. De Zuidivietnamese regering heeft het bericht van CBS later tegenge sproken. De CBS-correspondent kreeg een brief waarin hij "voor de laatste maal wordt gewaarschuwd zorgvuldi ger' te zijn. Inzage Volgens een radiouitzending, gister avond, heeft het CBS-kantoor in Sai gon kans gezien inzage te krijgen in delen van de tekst van de overeen komst. Eerder meldde de CBS dat, Amerika en Zuid-Vietnam tegen vrij dag een wapenstilstand zouden af kondigen, onafhankelijk van het feit of de overeenkomst dan al rond is of niet. Het staakt-het-vuren zou zijn be doeld om een modus te scheppen waaronder krijgsgevangenen zouden kunnen worden uitgewisseld en de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Noord- Vietnam, Zuid-Vietnam en het Be- vrijddngsfront de in Parijs opgestelde vredesovereenkomst zouden kunnen ondertekenen, zo zeggen de bronnen. Volgens de bronnen zouden er bij de regering in Saigon bedenkingen kunnen bestaan tegen de definitieve ontwerp-overeenkomst, maar het was duidelijk dat gezien de door Nixou uitgeoefende druk en het dreigement van het Amerikaanse congres om de hulp aan Saigon stop te zetten, pre sident Thloe "geen andere keuze" meer had dan accoord te gaan. Brief De bronnen verklaarden dat Nixon's zinspeling op een internationale rege ling voor het garanderen van de vre de zou zijn vervat in een brief van de Amerikaanse president aan Thioe, die zou zijn overhandigd hetzij door ambassadeur Ellsworth Bunker tij dens het weekeinde, hetzij door Ni xon's speciale boodschapper generaal Haig bij zyn aankomst in Saigon gis teren. Volgens de bronnen spoorde dt brief Thioe aan zich geen zorgen te maken over de voorwaarde van de vredesovereenkomst vanwege de In ternationale regeling die eventuele nieuwe vijandelijkheden van de kant van Noord-Vietnam na de vredes overeenkomst in de kiem zou smoren Er waren geen bijzonderheden be schikbaar over de overeenkomst waarnaar Nixon's brief zou verwijzen maar een Zuidvietnamese functiona ris verklaarde: Beide kanten staan onder druk" „W'j staan onder druk van Amerikaanse zijde en Hanoi on der druk van Amerikaanse zijde en Hanoi onder Sowjetrussische en Chi nese pressiealles moet worden bezien binnen de context van een in ternationale overeenkomst in het licht van de ontspanning". Opzet Op geen oer aspecten van deze be richten is enig officieel commentaar gegeven door de Zuidvietnamese re gering, de Amerikaanse ambassade ol het Amerikaans opperbevel. Maar een Amerikaanse functionaris verklaarde dat het mogelijk was dat de Zuid- vietnamezen de details met opzet hadden laten uitlekken vanwege hun bezwaren tegen de door Nixon aar Thioe opgeiegde voorwaarden. Een tweede Amerikaanse functio naris merkte op dat wat het ge va! ook moge zijn, de voorlopige plannen voor terugtrekking van alle Ameri kaanse troepen binnen 60 dagen en vrijlating van alle gevangenen bui :en een zelfde termijn, zoals in het oor spronkelijke ontwerp-voorstel was vervat, al weken klaar ligtren In Saigon werd gisteren bek ene ge maakt dat een grqep hoge Zuidviet namese officieren nog deze week naar Parijs zal gaan om samen net de Amerikanen de laatste hanc re leggen aan de protocollen vooi een vredesakkoord. Zij staat onder leiding van de voorzitter van het college voor de nationale defensie, luitenant-ge neraal Vinh Loc (Door onze correspondent) J SHINGTON Twee verklaringen van het Witte Huis hebben weeT vragen doen s over de ware stand van zaken van de vredesonderhandelingen in Parijs. Perschef ■ld Ziegler zei dat het zo goed als uitgesloten was dat een overeenkomst nog deze zou worden aangekondigd, en verder zei hij dat dr. Henry Kissinger in ieder geval f voor de tweede inauguratie van presid ent Nixon aanstaande zaterdag naar Parijs trugkeren om de besprekingen met Noo rdvietnamese onderhandelaar Le Duc-tho te m Ken. Zie ik er uit als een vrachtrijder J Ichten uit Saigon over de Hanoi gedane concessies, en (en nog deze week af te kon- wapenstilstand In geheel Viet- noemde Ziegler pure specula te legde er de nadruk op dat s Lef felaar lol de afspraak was ge- geen details over de onder- te verstrekken. echter aanwijzingen >n dat deze ogenschijn- jing van het afkondi- een overeenkomst te maken het bijeenroepen van een conferentie van de (Frankrijk, Engelland Rus die betrokken waren bij het üen van het akkoord van Ge- tan 1954, waarbij onder ande bestandslijn tussen Noord- en Vietnam werd gecreëerd. En den de Sowjet-Unie waren voor van deze conferentie. den Kissinger heeft deze week ge- ken met Burk Trent, de secre- - Tan het Britse kabinet, die bij Edward Heath dezelfde heeft als Kissinger bij pre- Nixon. Trents bezoek aan ogton staat in het teken van düciële bezoek dat premier op 12 februari aan president i zal brengen. Verwacht wordt dat Heath en Nixon vooral fedachten zullen wisselen over bijeen te roepen inter nationale conferentie, zoals voorzien werd in de voorlopige overeenkomst die in oktober tussen Kissinger en Le Duc-tho werd geformuleerd. Nixon, die zich in Key Bisoayne in Florida bevindt, heeft gisteren een paar maal telefoongesprekken met Kissinger gevoerd, kennelijk om te spreken over het eerste rap port dat Kissingers rechterhand ge neraal Alexander Haig, heeft uitge bracht over zijn onderhoud in Sai gon met president Thioe. Ziegler weigerde te zeggen of president Ni xon tevreden of aangemoedigd was na dit rapport. Het Witte Huis, kennelijk voor zichtig géworden na het fiasco van verklaring in oktober vrede "op handen" was, en na de krachtige reacties in het bui tenland op de kerstbombardementen wil nu blijkbaar voorkomen door 'n algehele "black-out" van het Viet- nam-nieuws dat een dergelijk anti- oorlogssentiment meer gecompli ceerd wordt nu president Nixons inaugratle voor de deur staat. Verschillende anti- oorlogsgroepen, nu tot een organisatie gebundeld, met een kantoor in Washington, ma ken op het ogenblik plannen voor demonstraties tijdens de feestelijke parade die na afloop van de inau guratie traditioneel wordt gehou den. De regering heeft echter zul ke strikte maatregelen genomen, dat het onwaarschijnlijk is dat de ze demonstranten ooit de presiden tiële tribune zullen kunnen passeren. GENÈVE (AFP) Premier Golda in Genève aangekomen. Meir van Israël heeft vanmiddag Men verwachtte dat de Israëlische BRUSSEL (ANP) De civiele rechtbank in Luik heeft de Bel gische staat veroordeelt tot brak. De soldaat schuilde In j een wachthuisje en werd daar door de bliksem getroffen. een schadevergoeding aan de ouders van een dienstplichtig militair die tijdens zijn dienst tijd in Duitsland door de blik sem werd getroffen en gedood werd. De Belgische staat zal de ouders ongeveer 22.750 gulden moeten uitkeren. De toen 20-jarige soldaat stond op 16 Juli 1969 op wacht bij èen kazerne in Althenrath in West-Duitsland toen er plot- 1 1 seting een zwaar onweer los- De ouders van de omgeko men Jongeman stelden de Bei- glsche overheid aansprakeliJV 1 omdat het wachthuisje niet be- J veiligd was door een bliksemaf- leider. De rechtbank in LuiK kwam tot het oordeel dat dil wachthuisje inderdaad onvol- 1 doende beveiligd was en dat d- commandant van de Jongemar hem tijdens dat onweer een an dere plaats had moeten aanwit toch gepraat in de villa met de pre sident van Ivoorkust, Felix Houp houet-Boigny. Mevrouw Meir kwam bij de villa aan in een auto die werd geëscorteerd door de motorpolitie van het kanton Genève. In Genève en Tel Aviv heerste al eni ge tijd spanning over het uitblijven van het onderhoud. Mevrouw Meir was er dinsdagmiddag uit Rome voor ADVERTENTIE premier op het einde van de middag huiswaarts zou keren. Mevrouw Meir was gisteren uit Rome naar Genève gevlogen. In een bekendmaking van de Israëlische regering werd gezegd, dat haar on verwachte tocht naar Genève vanuit Rome een gesprek met de Afrikaanse staatsman ten doel had. Met Houphouet-Boigny zou pre mier Meir spreken over Israels be trekkingen met Afrika in het licht van het besluit van vijf Afrikaanse landen de diplomatieke betrekkingen met de Joodse staat te Verbreken. Dit heeft zich in een tijdsbestek van ne gen maanden afgespeeld. Als minister van Buitenlandse Za ken van Israël van 1956 tot 1966 heeft mevrouw Meir een belangrijke rol gespeeld bij het ontwikkelen van de banden van vriendschap en sa menwerking tussen haar land en Afrikaanse staten. Israël onderhoudt uitgebreide handelsbetrekkingen met Ivoorkust, dat als een van haar beste vrienden in West-Afrika wordt be schouwd. SAN FRANCISCO Deze drie schoonheden de fotomodellen Angela MayMargot Law en Yvonne McDaniels hebben moeilijkheden met de Amerikaanse Bond van Transportarbei ders. Reden: twee zwaargebouwde uitsmijters van de bond heb ben de meisjes verwijderd van de sport- en bootshoiv in San Franciscoomdat zij geen lid waren van de vakbond. Hun com mentaar: ,£ien wij er uit als vrachtrijders?" Einde honger staking Sean MacStiofain DUBLIN (AFP) De voormalige chefstaf van het Ierse Republikeinse Leger, Sean MacStiofain, heeft giste ren zijn hongerstaking op last van de leiding van de organisatie beëin digd. MacStiofain, die zijn staking 59 da gen heeft volgehouden, heeft dinsdag in het ziekenhuis van het legerkamp van Curragh in Ierland, waarin hij is geïnterneerd, vloeibaar voedsel tot zich genomen. De IRA-leider werd op 19 novem ber gearresteerd en beschuldigd van lidmaatschap van een verboden or ganisatie. Uit protest begon hij aan een staking en dronk noch at meer. Enkele dagen later begon hij weer te drinken en verzachtte zijn honger - AD VERTEN TIE staking door het tot zich nemen van druivesuiker en vruchtensap. Deze „capitulatie" wekte in bepaalde IRA- kringen ongenoegen op. Als chef-staf werd de 44-jarige Mac Stiofain vervangen door een tot nu toe anonieme IRA-leider. Hij kreeg zes maanden gevangenisstraf. ADVERTENTIE clTwr 7303 i T-aUet~cBeSte kguze gram mU 150 gram 4 SNIJWORST i 100 gram IMPORT 1 kilo geldig t/m zaterdag U vindt alle andere VtVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van U w damesblad ^bladen in China, nationaal hebben tezamen een op- ongeveer dertig miljoen. Zangrijkste blad zowel in om- als invloed is het Volksdag-' (Renmin Ribao), dat in Pe- terschijnt. Het heeft een opia- tol 3.400.000 en is als orgaan kt Centrale Comité van de Communistische Partij te yright /LD-Observes 'fften met de Prawda in Mos- hoofdartikelen en com- trtn geven in China de poli- 'ijn aan en worden in de hele Z bestudeerd en aangehaald als "J%en van de officiële Chi- Politiek. a van het Volksdagblad Bevestigd in een grijs vuil ge- &au de voornaamste winkel jan het centrum van Peking, öbttoii-b uiten staat vol fietsen Stephe en er lopen talloze mannen en vrouwen in het kleurloze werkpak, bestaande uit een blauw of grijs hemd en dito broek, dat de meeste Chinezen dragen. Bij de deur ziet men al het eerste verschil met Westerse krantengebou wen: een soldaat op wacht met ge weer en bajonet. Maar hiermee ein digt de zichtbare invloed van het leger. Regel Als partijbolwerk is het Volksdag blad uitgezonderd van der egel van drie, volgens welke de meeste Chine se instellingen worden gecontroleerd door een „revolutionair comité", be staan r>" uit militairen, arbeiders en leidn vende kaders (administra teurs of partij-vertegenwoordigers). De krant wordt in plaats daarvan geleid door een uit zeven man be staand bestuurslichaam. Een van de leidende figuren hierin, Tsjen Tsjoen, een intelligente, vriendelijke en geduldige man, sinds dertig Jaar Journalist, ontving ons met een aantal van zijn collega's van de re dactie, de administratie en de tech nische afdelingen. WIJ werden ontvangen in een grote kamer op de derde verdieping, waar wij zaten op sofa's of armstoelen en kregen zoete versnaperingen en fraai opgemaakte schalen met fruit voorgezet, met koppen groene thee. Het Volksdagblad heeft normaal slechts zes pagina's. Pagina één be vat belangrijk nieuws en commen taren en de laatste pagina's inter nationaal nieuws. Nieuwsbron De voornaamste nieuwsbron is het persbureau Nieuw China (Hsln Hoea) maar het blad heeft ook ei gen correspondenten, waaronder twee in het buitenland, een in To kio en de ander die binnenkort met zijn werk in Londen zal beginnen. Om deze betrekkelijk kleine krant te maken heeft het Volksdagblad ongeveer driehonderd redacteuren in dienst en geeft, met inbegrip van administratief en technisch perso neel, werk aan -meer dan duizend mensen. Wat hebben ze allemaal te doen? Net als de Prawda in Moskou, die ook weinig pagina's heeft maar een grote staf, fungeert het Volksblad als een soort seani-officiële onder zoek- en klachteninstantie voor de communistische partij en de rege ring. Twee van de vijf redactie-afdelin gen leggen zich toe op propaganda en theorie en op „werk voor de massa". Deze laatste afdeling be handelt brieven aan de hoofdredac tie en ontvangt bezoekers. De krant neemt ook berichten op, afkomstig van arbeiders in fabrie ken en boeren. Een aanzienlijk deel van het redactionele werk gaat zit ten in redigeren en zo nodig her schrijven van dergelijke bijdragen. Drie jaar Leden van de redactiestaf moeten een driejarige cyclus doormaken: een Jaar op de krant in Peking, een Jaar op een kadersohool, terwijl ze het derde Jaar aan activiteiten in nauw contact met het volk moeten besteden. Dit betékent dat 200 leden van de redactie voor de krant werkzaam zijn, terwijl er 100 op de kader- school zitten waar zij de helft van hun tijd aan handwerk moeten be steden en de andere helft aan poli tieke studies. Zij die het Jaar werk zaamheden in nauw oontaot met de bevolking moeten verrichten wijden zich aan studie en onderzoek en hoeven geen handwerk te doen. Zij kunnen naar alle plekken van Chi na worden toegestuurd. Tsjen Tsoen zei, dat dit systeem garandeert dat de staf niet het contact verliest met de realiteit van het leven van de arbeidende bevolking en voortdu rend op de hoogte blijft van wat er in de landbouw en de industrie ge beurt. Standaard De loonstructuur van de krant komt overeen met de bescheiden standaard die elders in het land geldt. Het gemiddelde maandsalaris van een lid van de redactie is on geveer 80 yoean 144.)— vergele ken met 60 yoean 88.—) voor een drukker. Een zetter bij een Chinese krant heeft een formidabele taak. Al het materiaal moet met de hand gezet worden omdat een machine niet het grote aantal Chinese ka rakters verwerken kan. De zetter moet daarom ongeveer 6000 karak ters kennen, waarvan er niet min der dan 2000 vaak gebruikt worden. Het Volksdagblad wordt behalve in Peking in negen andere Chinese steden gedrukt. In drie van deze steden Kanton, Sjantoeng en Oe- roemtsji doet men dit met de modernste methoden van facsimike- transmissie. Elders werkt men met matrijzen, die uit Peking perv lieg- tuig worden vervoerd, maar men heeft de bedoeling overal het facsi mile-systeem te gaan toepassen. Merkwaardig is, dat de hele ver spreiding van de krant per post ge schiedt. De meeste exemplaren gaan naar abonnee's die 15 yoean of on geveer 1.60 per maand moeten be talen. Slechts een klein deel van de oplage komt in de straatverkoop. Het grootste deel van de winst komt uit de verkoop en maar heel weinig uit advertenties. Deze laatste zijn afkomstig van officiële licha men of voor nieuwe films of ballet ten en twee keer per Jaar voor de jaarbeurs te Kanton. Vergroting van de oplage wordt beperkt door de schaarste aan krantepapier in China. Andere bron Enige miljoenen Chinezen hebben toegang tot een andere nieuwsbron, die vollediger en minder ideologisch van aard is dan het Volksdagblad. In deze publicatie is ook materiaal opgenomen van buitenlandse kran- De commentaren en hoofdartikelen van het Volksdagblad geven echter de partijlijn aan en worden ge schreven onder de onmlddelljke in structies van het Centrale Conn té. De leiding van de redactie »vordt door dit comité benoemd. Zij meent vaak deel aan de vergaderingen daarvan, hoewel geen der redactie leden er officieel lid van is. Voorbe reiding van sommige belansr:,ke hoofdartikelen vergt soms «en maand van besprekingen. Hoe beoordeelt men opname an nieuws? Waarom bijvoorbeeld gaf het Volksdagblad niets over de Amerikaanse maan wandelingen? Tsjen aei: „Zoveel problem -p aarde zijn nog niet opgelost e. <(1J willen, dat onze lezers meer .an- dacht besteden aan wat op aarde gebeurt dan op de maan. Over de eerste maanreis hebben wij berich ten gegeven, maar nadien vonden wij dat niet meer nodig"

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9