pen Uyl weigert plan-Ruppert" ondersteunen BEDREIGING VAN ZANGER EENTJE WAS MAAR 'N GRAPJE 3-DAAGSE OPRUIMING Eigenaar huur woningen gaat huizen verkopen )iscussie over Leid se baan weer actueel H ASSELMAN PANDER iO(- Donderdag 18, vrijdag 19, zaterdag 20 januari 9 uur precies! erst weten wat de KVP wil" BEWONERS VOOR HEIBLOK Politie weigerde Amerikanen bijstand lorgen secundair en tertiair wegenplan in staten van Zuid-Holland 4®fSD.' [SDAG 17 JANUARI 1973 BINNENLAND 00 ADVERTENTIE VERVIERS Wegens bedrei ging van het zangidool Heintje, beschadiging van zijn auto en huisvredebreuk is gisteren voor de rechtbank in het Belgische Verviers tegen de 25-jarige Duit ser Siegfried Martin een flinke gevangenisstraf geëist. Martin's verweer: het was alles een grap je. De lengte van de gevangenis straf werd niet, zoals in de Ne derlandse rechtspraak gebruike lijk is, precies genoemd. Maar als alle beschuldigingen bewezen worden geacht zou het ander half of twee jaar kunnen wor den. Martin bekende alles. Hij had Heintjes auto beschadigd en er een briefje aangebonden waarin hij dreigde hem te vermoorden. Maar, zei hij, dat was maar een grapje. Hij gaf ook toe dat hij eind april vorig Jaar Heintjes huis in Neu Moresnet was binnenge drongen en hem met een gaspis tool had bedreigd. Niet om hem kwaad te doen, maar om Heintje te dwingen met hem te praten. Volgens Martinhad hij de be wonderde Jonge zanger vele ma len geschreven maar nooit ant woord gekregen. Heintje, zijn va der en perschef Harry Thomas ontkenden ooit zijn brieven te hebben gelezen. Martin blijkt in 1970 al eens door de Duitse Justitie te zijn ge arresteerd omdat hij toen dreig de Heintje te zullen vermoorden. Hij werd twee maanden in een psychiatrische inrichting opge sloten. Zijn advocaat schetste hem als iemand die teleurgesteld was in zijn idool. Verder was hij van mening dat er geen sprake kon zijn van bedreiging tegen het le ven. omdat een gaspistool daar voor niet geëigend is. Uitspraak waarschijnlijk vol gende week dinsdag. Botermarkt 21-22, Breestraat 146, Leiden >0! I TE HAAG PvdA-fractieleider Den Uyl heeft vanmorgen geweigerd informateur lert zijn medewerking toe te zeggen aan de vorming van een extra-parlementair iet. Den Uyl vindt, dat nu eerst de KV P-fractie in de Tweede Kamer moet zeggen s politieke kleur het kabinet moet hebben, welke figuren het moeten bemannen en liet regeringsprogramma moet zijn. ■fractievoorzitter Andriessen dat hij "passieve verantwoordelijk beurt liet weten dat zijn heid" voor een extra-parlementaii Das donderdag een standpunt Jten dat dit zal afhangen van j die de PvdA-fractie oordeelde Eerste-Kamerlid k Leffelaar kabinet wil aanvaarden. Als moge lijk minister-president ziet De Gaay Portman de Amsterdamse burge meester dr. I. Samkalden. Ook ïwarte-pieten is weer volop Meester noemde ons deze naam. Den Uyl daarentegen verklaarde gisteravond: "Ik kan mij niet voor stellen, dat er een kabinet komt waar de progressieve drie hun stem pel op drukken en waarvan Den Uyl niet premier is. Wij zijn de verkie zingen ingegaan met de leuze: Kies Den Uyl in een andere regering." Fractievoorzitter Van Mierlo van D'66 is pas bereid constructief te denken over een extraparlementair kabinet als vaststaat, dat het een tussenkabinet is, dat staatsrechte lijke hervormingen nastreeft. Essentieel voor deze hervormingen noemde hij de invoering van een twee-stemm en-stelsel bij Tweede- Kamerverkiezingen: één stem voor de macht (de regering) en één stem voor de controle od de macht (het parlement) van de PvdA over deze Samen met dertig an- eft hij informateur Ruppert tgezegd bij diens poging om patstelling te doorbre- ie kunt wel aan de gang blij- i we ermee ophouden en I re zaken doen met de KVP," egere secretaris van de die zijn functie neerlegde tij- le opmars van Nieuwlinksers partijorganen, bekende het 5 geweest te zijn met het van stembusakkoorden "die s op steun van een meer- fl ln het parlement hebben", de PvdA de laatste twee keer S«laan met D'66 en PPR. '•fractievoorzitter De Gaay un heeft Ruppert toegezegd, WD-fractieleider Wiegel hield in een radiopraatje vast aan de stelling, dat een herstel van de coalitie van "de oude vijf" (KVP, WD, ARP, CHU, DS'70) de beste regering kan opleveren die ons land in de huidige situatie kan krijgen. Dat informateur Ruppert er tot nu toe niet in is geslaagd deze combi natie tot stand te brengen, weet Wiegel aan de weifelmoedigheid van de KVP en de onderlinge ver deeldheid binnen de ARP. Wiegel meende overigens dat herstel van "de oude vijf" onvoldoende is on derzocht. Den Uyl zei nog: "Het uur van de waarheid voor Andriessen is aangebroken" om aan te geven, dat de KVP moet kiezen tussen samen werking met de PvdA of de VVD. Het KVP-bestuur heeft Andriessen op het hart gebonden zo'n keuze na te laten. Als de PvdA zou weigeren mee te doen, zou de KVP moeten aansturen op een extra-parlemen tair kabinet van uitsluitend confes sionele bewindslieden. ATLETIEK Bij <ie lndoorwed- strijden, die op 16 februari in Madi son Square Garden van New York worden gehouden, zal niet het Ame rikaanse volkslied worden gespeeld. Organisator Jesse Abramson legde uit dat men op die manier inciden ten wÜ voorkomen met atleten, die op demonstratieve manief de „Star- spangled Banner" negeren. CASTRICUM (ANP) Zes entwintig huurders van eengezinswo ningen in Castricum (NH) moeten binnen enkele maanden hun huizen de tijd, die de huurders het huis be woonden. In die periode moeten zij uitzien naar nieuwe huisvesting. De eigenaar de heer Olen is verlaten, als zij niet ingaan op het de bewoners niet te bereiken. Hij aanbod van de eigenaar om de hui zen te kopen voor een prijs varië rend tussen de f 48.000 en f 60.000. woont in Drente, maar is daar al en kele keren van woonplaats verarv- derd. Volgens bewoners van Castri- De bewoners die nu gemiddeld een cum beschikt de heer Olen over nog In de Amsterdamse RAI zijn gisteren de gehouden van de 20ste Nationale Bier topwedstrijden. Op de foto: de winnaars van de wedstrijden die zich te goed doen aan het overwinnings bier uit de zojuist verworven beker. Op de foto de winnaar van de individuele wedstrijdenv.l.n.r. de heren J. Jongbloed uit Venlo, John de Koning uit Amersfoort en H. Walschot uit Venlo. huur van f 100 per maand betalen, beschikken in de meeste gevallen niet over het geld om huizen te kopen. De woningen aan de Lindelaan en de Lijsterbeslaan zijn ongeveer ze tien jaar oud en hebben destijds f 14.000 f 16.000 gekost. B en W. van Castricum hebben gis teravond verklaard, dat zij weinig kunnen doen voor de nieuwe slacht offers van de huurliberalisatie. Er zijn vrijwel geen huizen beschikbaar om deze gezinnen uitkomst te bie den. Een bemiddelingsbureau in Bever wijk dat namens de eigenaar op treedt heeft de huurders eind vori ge week meegedeeld dat de eigenaar de panden wil verkopen en dat zij het recht van eerste koop krijgen. De procedure zal nu voor de men sen die niet kunnen kopen alsvolgt zijn: de nieuwe eigenaar die zelf het huis gaat bewonen zal de huur opzeggen met een opzegtermijn van drie tot zes maanden, afhankelijk van een ander blok huizen ln Castricum. Inzameling van denneappels ARNHEM De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten gaat proberen dertigduizend kilo denne appels te verzamelen. Met het zaad hiervan wil men honderd hectare door de storm ontboste grond op nieuw inzaaien. De vereniging doet voor het rapen van de denneappels een beroep op burgers en militairen. Zij geeft voor elke kilo veertig cent. De denneappels moeten wel van uitgezochte, kaarsrechte bomen zijn met dunne takken en dunne schors. De erfelijkheid bij dennebomen is namelijk groot en men wil een mooi, rechtopstaand bos, dat goed hout op levert. Kamerlid Geurtsen (WD): DEN HAAG (ANP) Het twee de-kamerlid Geurtsen (VVD) heeft van Amerikaanse zijde vernomen, dat zondagavond twaalf uur voor de bezetting van het Amerikaans consulaat in Amsterdam Ameri kanen bijstand, en bewaking van 't. gebouw gevraagd hebben aan de Amsterdamse politie. Zij hadden in formaties ontvangen, die op het voornemen tot de bezetting wezen. De hoofdstedelijke politie zou de bij stand geweigerd hebben, aldus het kamerlid. Hij heeft gistermiddag schriftelijk aan de minister van Binnenlandse Zaken, mr. W. J. Geertsema ge vraagd of de hem van Amerikaan se zijde gedane mededeling Juist is. Als dat zo is wil mr. Geurtsen van de bewindsman horen op wiens ge zag de beslissing genomen werd om de gevraagde bijstand niet te ver lenen. Voorts wordt gevraagd naar de motieven, die aan de beslissing ten grondslag lagen. De politlevoorlichtingsfunctionaris zegt, dat zondagavond telefonisch 'n anonieme waarschuwing binnengeko men is bij de Amsterdamse politie. De politie heeft op zijn beurt iemand van het Amerikaanse con- sultaat van deze anonieme tip op de hoogte gesteld. Dat van de zijde van het consulaat daarop zou zijn gereageerd met een verzoek het consulaat te laten bewaken, spreekt de afdeling voorlichting van de Am sterdamse politie tegen. week hebben de samenwer- hterlokale openbaarvervoer- fan in het gebied Den Haag een plan gepubliceerd voor a 1973 tot 1975, voor groot- Pse opvijzeling van het open- eervoer in deze regio. 'Ottens al degenen die er nog over ®oeten denken en praten, zit tfan verpakt in een droge, gede- en al die mensen die al daar mol willen lezen wat er ?ebeuren hebben een ludiek MM in hun bus gevonden. studerenden, autoriteiten, ^ers, insprekers, geen van hebben ze in nota of vouwblad '°ord kunnen vinden: Leidse pie wordt niet genoemd, ner- deze fel omstreden 'pro vinciale weg 16bis' tussen Ledden en Den Haag nooit zal worden aange legd. alsof dat al vaststaat. Laatste ronde Precies een Jaar geleden is de aanleg van de Leidsebaan na een spannend dagje discussiëren door provinciale staten alleen maar uit gesteld. En natuurlijk hebben NS, Westnederland en NZH een geheel eigen bijdrage willen leveren voordat in de allerlaatse ronde, die eens ko men moet, wordt beslist of de Leid se Baan er nou komen moet of niet. Aan die laatste ronde is het pro vinciaal bestuur nog niet toe. maar mogelijk flikkert voordien de dis cussie de komende dagen nog even op. Daarom ook hebben de geza menlijke openbare vervoerders hun plannen nu en niet later wereldkun dig gemaakt. Morgen moeten de staten vaji Zuid-Holland zich buigen over zowel het secundaire als het tertiaire we genplan 1973 en vrijdag start de be handeling van dë begroting voor dit Jaar, die met grote gapingen ertus sen tot in februari zal duren. Opdracht Het is een Jaar lang stil geweest langs de Leidse Baan, met name omdat Gedeputeerde Staten nog steeds niets van zich hebben laten horen. Dit college kreeg, toen de weg in de ijskast werd gezet, de op dracht mee van provinciale staten op zo kort mogelijke termijn het openbaar vervoer te verbeteren en voor de lange adem een geïnte greerd plan te maken met voorrang voor het openbaar vervoer. Maar, zo zouden de statenleden nu kunnen vragen aan gedeputeerde Eijsink, waar blijft nu met name net zo'n plan zoals de vervoers maatschappijen nu hebben aangebo- denen waarin met betrekkelijk een voudige middelen (hogere frequentie van treinen en bussen, invoering van snelbussen, buxi's en nieuwe railver bindingen) heel snel al heel veel kan worden bereikt? Vooral de communisten, die vorig Jaar Januari de wip waarop zij za ten op het allerlaatste moment liet omslaan naar uitstel van de Leidse Baan, hebben niet veel geduld meer. Met het motief dat de werkgelegen- naren en andere forensen moet wor den gegarandeerd, zullen zij aanleg van de Leidse Baan al snel onver mijdelijk vinden. Brief Kamer van Koophandel-voorzitter, W. van Geleuken heeft in zijn nieuwjaarsrede getuigenis afgelegd van dezelfde opvatting. Die weer werd bestreden door prof. dr. J. G. Lambooy uit Hazerswoude. die pro vinciale staten deze week in een brief heeft laten weten dat alleen hogere employé's uit het Leidse zullen pro fiteren van de Leidse Baan. De werkloosheid in Leiden treft volgens hem voornamelijk de lagere inkomensklassen waarvoor in het ge west Leiden zelf werkgelegen heid moet worden geschapen. On danks het vers van de pers gekomen plan van de drie openbare vervoer ders lijkt de ontwikkeling de voor standers van de Leidse Baan in de kaart te soelen. Er komt van pro- vinciewege niet snel genoeg uitzicht op beter openbaar vervoer, gemeen tes als Wassenaar en Voorschoten ha meren er steeds harder op dat Rijks weg 44 en Veursestraatweg door een Leidsebaan ontlast moeten worden, tegenstanders in de staten kunnen veranderen in voorstanders en Eij sink krijgt gelijk als hij zegt, wat hij voortdurend doet. dat de Leidse Baan er toch zal komen. Van een gedeputeerde die pre tendeert naast het scheppen van kansen voor particulier automobilis me hard te willen werken aan het openbare vervoer, mag Je niet ver wachten dat hij zich gelukkig zal to nen met een dergelijke plotselinge ommezwf^i. Het zou zijn bedoelin gen ongeloofwaardig maken. Streekplannen Dan dus toch maar wachten op de studie voor snelle verbeteringen Die had er al lang moeten zijn. vindt Eijsinks meest geduchte te genstander, de Werkgroep Milieube heer aan de Leidse universiteit. De studie is, meent ze, ten onrechte opgenomen in de voorbereiding van de streekplannen, dat is helemaal niet nodig. Het gaat ln eerste in stantie om grote verbetering van bestaande infrastructuur en be staande voorzieningen, die procedu re had veel sneller gekund. We zullen er mee op de proppen Komen in de huidige zittingstermijn die in 1974 afloopt, aldus Eijsink Maar de werkgroep milieubeheer, heeft het door Eijsink gevraagde geduld al lang verloren. In Juli al publiceerde zij een experimenteer project, dat vergelijkbaar is met de Jongste plannen van Westneder land. NS en NZH. Met dit verschil dat het Leidse project behalve snelle verbetering van het openbaar vervoer bewuste afremming van het particuliere ver keer aanbeval. Dat laatste stand punt wenst in elk geval de gedepu teerde nooit tot het zijne te maken. Weinig zin Maar hoe zit dat nu met provin ciale staten? Want zonder een keus in de richting die de milieu-werk groep suggereert, heeft discussiëren over wel of niet Leidse Baan eigen lijk weinig zin. De weg die Eijsink op wil (vrij baan voor bus. trein, tram én auto) maakt de Leidsebaan Inderdaad op den duur onvermijde lijk. Tegen een dergelijke ontwikkeling, waarbij alle open gebieden in ons land onherroepelijk eens door as falt verpest zullen worden, zouden morgen al provinciale staten moe ten waarschuwen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7