J RABO-bank viert het jubileum jaar later „NIERZIEKTE DOOR GEBRUL PIJNSTILLERS" Structurele moeilijkheden zijn nodig om tot ons doel te komen Om feest en opening gelijk te laten vallen Irritatie op de weg leidt tot klappen en beschadiging SCHAATSER GAAN NAAR DE UITHOF WOENSDAG 17 JANUA (OEN BIJNSBURG/LEIDEN Het is voor een vereniging natuurlijk altijd erg leuk, om twee gebeurtenissen te kunnen laten samen vallen. Zo had ook de Raiffeisenbank van Rijnsburg het plan om het vijftigjarig jubileum en de opening van het nieuwe hoofdgebouw op de hoek van de Brouwerstraat en de Oegst- geesterweg te laten samenvallen. Eigenlijk viel het niet samen, maar men heeft het jubileumfeest (de bank bestaat vandaag exact 51 jaar) wat uitgesteld. INTERNIST WAARSCHUWT De heer Wesselius (rechts) van de Centrale bank in Utrecht biedt het bestuur de traditionele plaquette van oprichter F. W. Raiffeisen aan. (Foto Jan Holvast) Het bestuur heeft zichzelf wel een prachtig cadeau gegeven. Het nieu we bankgebouw, dat boven de in gang reeds de nieuwe naam RABO- Bank toont (een afkorting van Raif- feis«nM.nk- en boerenleenbank)is uitgevoerd in een witte steen en voorzien van (zeer veel) zonneglas. De deuren gaan, wanneer men op de mat ervoor staat, automatisch open. Het Jubileum en de officiële ope ning waren reden om gisteren in het Leidse Holiday Inn een uitgebreide receptie te beleggen. Misschien was het toeval, maar de receptie vond plaats en in de Rotterdam zaal, die door het terzijde schuiven van de tussenwand een soort \MRO-zaal vormden.... Een lange rij van spre kers beklom het spreekgestoelte en dr. Verhagen, oud-voorzitter van het Productschap voor Siergewassen en tegenwoordig directeur van de Cen trale RABO-bank was de eerste en opende daarmee het nieuwe ge bouw. Na Verhagen was het de beurt aan de heer Wesselius, ook al vertegenwoordiger van de Centrale. De "moederbank" bood het bestuur een tweetal kunstwerken aan, die de Rijnsburgers zelf Mdden mogen uit zoeken en ze daardoor konden aan passen aan de bouwstijl en de pla quette van Rpiffeisen. De heer Wes selius ging uitvoerig in op de ge schiedenis van de bank. Wapen Aan cadeaus ontbrak het overi gens niet, want de volgende spreker nam ook al een kunstwerk mee. Het was burgemeester Koomans van Rijnsburg. die een met bloemen ver sierd gemeentewapen aanbood. Na de eerste drie sprekers en het dankwoordje van voorzitter Den Haan. was het de beurt aan de bank om iets te gaan uitdelen. Alle Rijns- burp- verf»r><- -«n kregen van het bestuur van de bank een donatie, die uiteenliepen van duizend tot hon derd gulden. Na dit intermezzo kwamen nog een zestal sprekers aan de beurt. Flora-voorzitter Van De1""Samen met de RABO-b^nk moeten wij trachten Rijnsburp op de derde plaats van de bloem engebieden te houden. Wij zijn de grootste klant van de bank en de samenwerking is altijd goed geweest." Cees Leeuwen burg, tweede voorzitter van de Raad van Toezicht zei, dat men er lang over had zitten dubben over de toe komst van de bank. Moest het oude gebouw aanor°nqst worden, groter ge maakt worden, of moest ^r een heel nieuwe bank komen? Er werd geko zen voor het laatste, ergens in de hoop, dat het ^oedig te klein zal zijn. Leeuwenburg: "Toen het vori ge gebouw daar was, dachten we 25 Jaar vooruit te kunnen, maar al snel zagen we dat dat niet zou lukken. En gelukkig kunnen we «tallen, want het betekent alleen maar dat we groeien en dat is het belangrijkste. D^nm wil f' ü°ver *°ertig jaar wachten op weer een nieuw gebouw." Architect Kraan, van het bureau Kraan en Markslag, zei, dat het ei genlijk een beetje de schuld van het bureau is geweest, dat de bank nu pas klaar is. Lange tijd moest men zich behelpen met noodvoorzienin gen en het nieuwe gebouw betekent dan ook voor velen een ware opluch ting. Filmvedetten naar ons land De filmvedetten Brigitte Bardot, Jean Paul Belmondo en Alain Delon komen naar Nederland. Op 23 fe bruari zijn zij eregasten in Scheve- ningen, waar de KRO een gigantisch showprogramma „Adieu Kurhaus" direct gaat uitzenden. In de show, eerbetoon aan het ten dode gedoemde Kurhaus, treden vele tientallen artiesten op. Velen van hen staan onder contract bij pla- tenmagnaat Eddy Barclay. Hij was het dan ook die de drie filmsterren voor het uitstapje naar Scheveningen wist te strikken. ROTTERDAM (ANP) Langdu rig en overmatig gebruik van samen gestelde pijnstillers, zoals Chefarine APC, Witte Kruis of Saridon, kan een ernstige nierziekte tot gevolg hebben. Zolang in Nederland deze pijnstillers in de vrije verkoop zijn, zal het aanbod van patiënten aan dialyse- en transplantatiecentra onnodig groot blijven. Dit zegt de Middelburgse inter nist dr. J. Silberbusch in zijn proef schrift waarop hij vandaag aan de medische faculteit te Rotterdam is gepromoveerd Dr. Silberbusch is van mening, dat deze samengestelde pijnstillers uit sluitend op recept verkocht zouden mogen worden, zoals bijvoorbeeld in Zweden en Zwitserland het geval is. Alleen aspirine, waarin slechts één pijnstiller is verwerkt, zo-, r" verkocht kunnen worden De r vingskans van aspirine is nat niet groot. De hoofdinspectie voor de gezondheid en de farmaceutisch lL dustrie zien in de nevenverscc m len van samengestelde pijnstil]* die al twintig Jaar bekend t, geen rechtvaardiging om des* P1 dukten alleen op recept te stellen. Sinds enige Jaren verplichting om op de verpal deze pijnstillers te vermelden niet langer dan tien dagen een gebruikt mogen worden. Het gemiddelde gebruik in Nede is niet onrustbarend, zo meenrw Dukes van de hoofdinspectie, j lijks slikken de volwassenen ia derland gemiddeld 50 tabletten. 'akklD 'f1 denÜJ® s DEN HAAG Om beurten moes ten ze voor de Haagse politierechter verschijnen, eerst een 49-Jarige amb tenaar en vervolgens een 22-Jarige Mr. Nederveen directeur secretaris Raad van Ned. Bloembollen- ondernemers HILLEGOM De Raad van Nederlandse Bloem bollemondernemers in november 1971 officieel geworden vervult een nieuwe rol in bollenland: die van overkoepelaar. Niet-onbelangrijke organisaties op het gebied van kwekerij en handel de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur, de Bond van Boembollenhandelaren, de Centrale Landbouworganisaties op bloembollenge- bied en de Bond van Detailbloembollenhandelaren hebben zich in deze raad gebundeld met het doel de gemeenschappelijke economische belangen van de ondernemers veilig te stellen. Door Wim Wirtz Foto Jan Holvast Nieuw ook daarom, omdat de eer tijds bloeiende water- en vuurver- houding tussen handelaren en kwe kers in deze raad is teruggebracht, tot een, overigens uit nood geboren, overeenkomst. Mr. F. B. M. Neder veen, tot 1 maart directeur van de Bond van Bloembollenhandelaren en daarna algemeen directeur-secretaris van de raad, zegt dan ook onder de indruk te zijn geweest toen de bollen- organisaties hem verkozen om aan de raad leiding te geven. Tenslotte kreeg hü, een handelaar, ook het vertrouwen van de kwekers. Wat overigens niet wil zeggen dat de handelaren en kwekers plotseling water zagen branden toen de raad werd geformeerd. Gedreven door de economische noodzaak zagen zij im mers al Jaren geleden in, dat een zekere vorm van samenwerking on ontbeerlijk zou zijn. En op verschil lende platforms kwam die samen werking ook tot een vorm van insti tutionalisering. De behoefte om de bollenhanden steviger ineen te slaan werd evenwel nijpender naarmate de economische motieven zich zichtbaar der presenteerden. En zo werd de Raad van Nederlandse Bloembollen ondernemers geboren. Deelplannen De taakstelling van de raad valt uiteen in verschillende deelplannen: bevordering van de afzet, versterkte economische begeleiding bij de pro- duktie en afzet van bloembollen, en bevordering van het wetenschappe lijk onderzoek op het gebied van de teelt en verwerking van bloembollen. Mr Nederveen, die zich evenzeer voor de niet geringe taak gesteld ziet de afzet te bevorderen (onpersoon lijke reclame, buitenlandse voorlich ting, marktontwikkeling en techni sche samenwerking), ziet de toe komst van de raad optimistisch in. Lichtelijk terzijde motiveert hij „anders was ik niet overgestapt". Het Individualisme van de mens manifesteerde zich ook in bollenland. De situatie daar werd er een van onderscheidingen. Tal van bloembol lenkwekers en -handelaren creëerden eigen politiekjes en maakten de ex port tot wat nu zeventig procent van de totale omzet uitmaakt. Er werd verkocht wat er was en de produktie holde soepeitjes achter de markt aan. Kwekers en handelaren kwamen langzaam tot het inzicht dat tot aan de Raad van Nederlandse Bloembol lenondernemers een exponentiële groei doormaakte. Mr. Nederveen: „Met deze raad 'willen we komen tot een geïntegreerd beleid. En wat be tekent dat nou? Dat betekent markt onderzoek, planning. En Je vraagt Je dan af: wat wil de afnemer, de con sument? Ik zal het simpel stellen: we moesten van een aanbod- naar een vraag-economie. Zo kom Je naar mijn mening op een stabilisering van de prijs. Ik verwacht daar veel van" „De export is nu ruim vierhonderd miljoen gulden per Jaar. De laatste Jaren zijn we weliswaar vooruitge gaan, maar niet genoeg. De omzet werd groter, maar de inkomens wer den kleiner. We moeten dus nu de afzet bevorderen door de buiten landse vraag te versterken. Neem de EEG: daarbinnen krijgen we nu te maken met Engeland en Denemar ken, echte bollenproduktielanden Dan praat ik bijvoorbeeld over de tulpen waarvan de produktlekostprijs by ons voldoende concurrerend is, omdat in landen als Engeland en Denemarken de schaalvergroting by- voorbeeld weer verder is dan by ons. Dat weegt dus tegen elkaar op, dat is concurrentie en dat vind ik alleen maar gezond. Al moet ik toch nog wel even zeggen, dat de kwaliteit van him goed is, maar van ons beter". Japan Mr. Nederveen, naar uiteriyk het prototype van de ondernemer, spreekt over de monopoliepositie van de Hol landse hyacint op de wereldmarkt, noemt de kwaliteit van de narcis in ons land beter dan die van de Engel se en zegt: „Japan werd een aantal jaren geleden genoemd als het land dat zo'n beetje de wereldmarkt zou bedreigen. Maar daar ben ik nooit bang voor geweest. Japan neemt toe, dat is waar. Maar Japan heeft een hogere levensstandaard gekregen en moet toch met concurrentiepryzen op de markt komen. Dat is onmoge- lyk. De kans dat Japan zich op de wereldmarkt zou waarmaken, is al lang verkeken". Het gebrek aan afzet nu wordt ook geweten aan de verouderde structuur van de bedrijven in ons land. N.: „Er zyn structurele wyzigingen gekomen in de markt. Die verande ringen zullen ook spelen in de sier teelt. Denk bijvoorbeeld aan de struc turele produktieverhoudingen. Het eerste wat de raad zal gaan doen is een structuuronderzoek instellen in het bollenvak. De resultaten zullen dan aan de bedryven worden over gedragen. We denken byvoorbeeld aan een betere afvloeiingsregeling. En het is dus duidelijk daar hoe ven we echt niet omheen dat dat onderzoek uitgaat van bedrijfssane- ring". Andere factor waar bepaald ook een remmende werking van zal kunnen uitgaan, vormen de familiebedryven. N.: „Ik heb grote fiducie in de familiebedryven. Tot aan een be paalde grens. Maar er is ook, vooral vaak in de familiebedrijven, sprake van specialisatie. Dat moeten we niet vergeten. Met een modern manage ment zie ik na een bepaalde fase dan ook maar één keuze tussen werkeiyke schaalvergroting met een neutraal karakter en de noodzake- lyke consequenties enerzyds, en aan de andere kant de specialisatie. Zo zie ik dat eigenlyk. Als er dus by een familiebedryf geen sprake is van specialisatie, dan zou ik zo'n bedryf adviseren het familiekarakter ach terwege te laten en een open N.V. te stichten. We zitten hier in Neder- ÏB 00 «P! nde r j'.ni: monteur, beiden uit Bodegraven wk dan waren er nog twee getuige fcn, Waddinxveen als een soort van rist ters in het proces, dat mishan: ?n en beschadiging betrof. Beschad «p< van een rykseigendom, zynde !)i auto waarin de ambtenaar ira «is zeten. edei Het betrof dan een verkeer iDUf als gevolg van het feit, dat de tenaar op de Zuidzyde met hem bestuurde auto op onvoa tige wyze naar links gegaan, op het moment dat dei teur bezig was te passeren. Da eerst een woordenwisseling die de monteur aanleiding van de ambtenaar een trap te Volgens de ambtenaar had moeiiykheden vanwege de bron lkc en kinderen op de weg, die dien erg smal is. Toen hy ai op militair stond, kwam de monteur op maar intussen was er een met een hond gearriveerd. De tenaar ontkende de monteur klap te hebben gegeven. Een 42-Jarige timmerman uit dinxveen gaf als zyn mening te nen, dat de ambtenaar vers 17 deed door de monteur te beS hem te passeren. „Het was een schunnige rijmaiffai aldus het oordeel v die ook had gezien dat de ambt^dm voor de ingang van het forti raakte met de monteur klap uitdeelde. Een 38-Jarige dakbedekker, i eens uit Waddinxveen, kwam tópjn geiyke conclusie: de ambtenaai (oor in een combi reed, verhindei% 1 monteur om te passeren. Toen de monteur by het 1 deur van de combi opende, g ambtenaar meteen tot de aanvalifre] waarna de monteur eveneens en tegen de combi trapte. „Misschien kreeg hy het tegen zyn gezicht" ontweek dei tenaar, doch daar geloofde de cier niet veel van en hy eiste boete voor de verkeersovertredlsj f.80 voor de mishandeling, dat het vonnis werd. Vervolgens fungeerde de me: als verdachte waarby de rechts kennen gaf diens reactie wel te i nen begrypen, doch daarom nc? goed te keuren. Uit woede luid monteur na de klap van de au! naar teruggeslagen zo verklaard! „Toen was u nog niet af gek» informeerde de rechter. De officier vorderde f70 boete zake de mishandeling, waanu' rechter er f 50 boete van maak* Mr. F. B. M. Nederveen werd op 24 maart 1923 in Weert (L.) geboren. Hij doorliep het gymnasium (B) en slaagde in 1943 te Roermond voor zijn eindexamen. Na zijn doctoraalexamen rechten aan de Katholieke Universi- land tenslotte met 12000 kwekers en 750 exporteurs. De vraag is of dat wel zo kan doorgaan. Fusies zal ik dan ook wel bevorderen". Kritiek In bloembollenkringen heerst veel kritiek op het Produktschap voor Siergewassen, dat onder andere te duur zou zyn. N.: „Dat is een by zonder teer punt. Het is geloof ik in de eerste plaats wel Juist om vast te stellen dat er nogal wat kritiek is. Maar die komt voort uit de algehele omstandighe den, waarin vaak, en vaak terecht, de gedachte speelt om publiekrech- teiyke en privaatrechtelijke organi saties opnieuw op te bouwen. We kunnen het produktschap niet mis sen. Al kan ik wel zeggen dat het teit te Nijmegen in 1950 was hij twee jaar advocaat en procureur te Maastricht, als zoon overigens van een op dat gebied befaamde vader. Van 1952 tot 1958 loos hij se cretaris van de Katholieke Werkgevers Vereniging met best eens noodzakelyk kan zyn om met het produktschap om de tafel te gaan zitten en te gaan kyken van Jullie doen dit en wy doen dat". „We hebben een budget van vyf- tien miljoen. De inkomsten bedragen ruim veertien miljoen. Er is een te kort, de laatste twee Jaar. En daar komen die verhalen vandaan. Aardig detail is trouwens dat de personeels kosten van het produktschap niet omhoog zyn gegaan. En waar kom Je dat de laatste tyd tegen?" Het Landschap lukt populairder dan het produktschap. „Er is een studie aan de gang waaruit zal moeten blyken of het landbouwschap met de bestaande heffingen van de kwekers dus geen verhogingen of zo, want daar schieten ze natuurlyk niks mee op voor een kostenverlichting kan zorgen by het produktschap. Dat is als standplaatsen Den Haag en Tilburg. Sinds 1958 is hij werkzaam als secretaris en later als directeur bij de Bond van Bloembollenhan delaren, die de belangen be hartigt van de handel en ex port 'van bloembollen en aan verwante artikelen. dus een onderdeel van het totale structuuronderzoek dat wy gaan in stellen. Uiteindelyk is iets dergelyks een uiting van hetzelfde probleem waarmee de bloembollensector te kampen heeft". By veel kleinere ondernemers vind je vaak terug die hang naar avon tuur. Hoe moet je dat plaatsen in relatie met de zo noodzakelijke schaal vergroting? N.: „Dat zyn sociologische facto ren. Zo van: liever kleine baas dan grote knecht. We zullen natuurlyk geduld moeten opbrengen. Maar er zal ook begrip van de andere kant moeten komen. Er zyn specifieke structurele moeiiykheden. Die zyn nodig om tot ons doel te komen. Daar ligt het platform. Onze raad is uiteindelyk uit de moeilijkheden ge boren". NOORDWIJKERHOUT Op* dagavond 26 Januari organise# IJsclub Noordwijkerhout een tocht naar het nieuwe schaats* trum De Uithof in Den Haag vindt alleen doorgang als er geen* tuurijs is en de belangstelling] doende. De kosten reisgeld en' gangsprijs tot de kunstijsbaan-1 len ongeveer 7 gulden per bedragen. Het vertrek is uur bij de Witte Kerk. Ter id»1 tie nog dit: de overdekte binned is vrijdagsavonds niet voor tief schaatsen geopend. Scha^ en schaatsters kunnen zioh voor ze avondtrip opgeven by Looijestijn, Dorpsstraat 50, tel® 2675 en M. v. d. Burg. Brentf 31.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4