Centrum Leiden fordt één ruïne' )ntslag 2 schoolleiders omt in de Leidse raad .GENOEG BEWAKINGSDIENSTEN' (2) RET: NOTA VOOR DE KAST HELPT NIET bulthuis Botermarkt 23 Stadsvernieuwing in Noord en Kooi flïSPAG 17 JANUARI 1973 DEN „Voor Zijlpoort en Nonnenbrug zijn de res- atieplannen klaar, maar de kredieten afgekeurd. De te binnenstad staat vol ruïnes als het Caeciliacomplex, Herenlogement en de Latijnse school. Aan particulier t en de binnenstad is bijna geheel particulier bezit tan niets worden gedaan, omdat het rijk niet subsi- it en de gemeente het dus ook niet mag doen. Wat Qg ft het voor zin een monumentennota te laten verschij- en te praten over beschermde stadsgezichten als we :n, dat rijkssubsidie wel tot 1980 kan uitblijven?" Zo iJthet één ruïne". i i tbouder Kret van stadsontwik- l en verkeer maakte deze op- aUe<|ngen in de gistermiddag ge- begrotingsvergadering van ladsoommissie voor stadsont- ling. Uit zijn antwoorden op raadsleden bleek, dat D de binnenstad moet wach- op betere tijden, ook als de kapotte op de Garenmarkt en de ka- lantaarn op het Stadhuis die beide zijn "ingepakt". D'66-er Oosterman be de nieuwbouw in het centrum beschouwingen. Hij uitte op de welstandscommissie, 1 kwalijke gebouwen als dat Ie Leidse Spaarbank in de Doe pan Studentenhuis- namfcg op de Oude Vest toelaat. 10:er aandacht voor de djsche aspecten, die volgens rader Kret wel worden beke- Bedenk wel, aldus Kret, dat de eeuwen heen alle vormen zaal) ast de binnenstad Breestraat Dit Jaar nog, zo beloofde Kret, komt er een structuurplan voor de binnenstad of een indicatie hoe het eruit zal zien. Bekeken wordt of het mogelijk is voor de Pi eters wijk .een rehabilitatieplan te maken. De Breestraat kan pas in 1974 worden gereconstrueerd, omdat dit werk afhankelijk is van rijkssubsidie op het busbanenplan, dat nog in de raad moet komen. Nqg enkele punten: In de buitenwijken komen meer oversteekplaatsen Lelden voelt niet voor het Delftse systeem met hobbels in de straten om het verkeer te dwingen langzamer te rijden. In verschillende wijken komen vitrines met plattegronden. (Kret, Hoe lang zullen ze er staan, want er wordt veel vernield). KVP-er Driessen vroeg wel actuele platte gronden en geen kaarten als in de huidige vitrines uit een tijd, dat de Groenoordhal nog niet bestond. Overwogen zal worden of het nuttig is geregeld als commissie de stad rond te gaan. PSP-er Ampt- meijer stelde voor dit te combine ren met de nationale trimdag. Bij station en in centrum ko men meer "parkeerplaatsen" voor fietsen, waardoor de "roestige flet- senbulten" kunnen verdwijnen. de moeilijke verkeerssituatie op het voorrangskuispunt cityring Nieuwe Beestenmarkt bij molen De Valk wordt geweten aan het feit, dat er nog te veel verkeer op- de oude route is. Het gebruik van de cityring moet volgens Kret groeien, waardoor de andere route wordt ont last. ADVERTENTIE Voor GOUDEN Kwali tests-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adrea Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. DEN Aan de raad vraagt Blom in verband met het van de pensioengerechtig - [tijd met ingang van 1 mei ontslag uit zijn betrekking ragemeenschap voor atheneum, m.a.v.o. Er hebben zich tollicitanten gemeld. Twee van vpotfiunnen burgemeester en wet- wfsrs met overtuiging voor benoe- voorgedragen: P. Tange, geboren 4 Juni 1929 illemstad, conrector van de ge- ïlijke scholengemeenschap de Groot" in Rotterdam; mevrouw J. L. de Boer-Pino, iuj en 2 Januari 1921 te Soerakar- isp «rectrix van de gemeentelijke «gemeenschap „Van Oldenbar- Rotterdam. idat naar verwachting de te be - rector/rectrix niet eerder ingang van het nieuwe »']aar zijn/haar functie zal kun- ianvaarden, heeft dr. Blom zich verklaard om van 1 mei tot Üdstip waarop zijn opvolger in functie zal treden, doch ui- tot het einde van het lopende Jljaar, het rectoraat in tijdelijke te blijven vervullen. 3. Volkers vraagt ontslag uit functie van hoofd van de open- school voor buitengewoon on- 1 Ijs, verbonden aan het Pedolo- Instituut. Kn gordels de behandeling van het raads- Sd inzake de Plesmanlaan heb- en W. in preadvies genomen door Jonker (PvdA) ingediend sdement tot het aanbrengen van beplanting. In het voorjaar zal overgegaan tot het aanbren- i de beplanting langs «n in de ,.r; lenberm. Daartoe zal gebruik tót worden van sterk en snel plantmaterlaaJl, zoals mei elzen. De dichte groengor- tillen een sterk geluiddempen de kunnen vervullen. Op de plaatsen, waar de breedte van de bermen dit toelaat, zullen bovendien enige aarden wallen worden opge worpen. De kosten van het aanbren gen van de beplanting worden ge raamd op 47.000,-. Raad bijeen Deze punten komen vjn. aan de orde in de vergadering van de ge meenteraad op maandag 29 Januari, om half acht. De complete agenda luidt: Beëdiging en installatie van het nieuw benoemde lid van de gemeen teraad C. Elzenga (WD) Bepalen, dat Ingevolge artikel 19 der Lager- onderwijswet 1920 de in standhouding van de openbare school voor gewoon lager onderwijs In de Merenwijk wordt gevorderd; Aantal leden van de commissie voor de rekeningen brengen van zes op zeven; Beschikbaar stellen van gelden voor het instellen van een organisa tieonderzoek naar de structuur en de functionering van het bestuurlijke en ambtelijke apparaat; Verlenen van ontslag aan dr. J. W. Blom uit zijn betrekking van rec tor van de Rembrandt-scholenge meenschap; Benoeming van een rector ln tij delijke dienst van de Rembrandt- scholengemeenschap Benoeming van een rector/ rectrix van de Rembrandt-scholengemeen schap; Benoeming van de leden van de commissie van advies op de Rem- brandt-scholengemeenschap Benoeming van een rector/ rectrix van de Rembrandt-scholengemeen schap; Benoeming van de leden van de commissie van advies op de Rem- brandt-scholengemeenschap Benoeming van een lid van de canumiissie voor de rekeningen; Benoeming van twee leden uit de gemeenteraad tot lid van de begelei- ADVERTENTIE OPRUIMING SMYRNA KARPETTEN 150 x 215 a»* 300 85 x 320 x 350 »x 400 voor voor voor 159,— 269,— 429,— 200 x 300 van 210, van 395, van 565,— van 595, van 775,— BERBER TAPIJTEN van 660,voor 449,- HANDKNOOP BERBER van 1350,voor 916,- 2-ZITS BANK MET Velours bekleding 1140,voor 849,- Diverse leesfauteuils banken wandkasten en foaliteitsmeubelen tegen EXTRA, VERLAAGDE PRIJZEN. voor 439, voor 609, dingscommissie structuur/ functione ring gemeentelijk apparaat; Benoeming van een lid van de commissie voor de beroepschriften (vacature De Jong) Benoeming van een lid van de werkgroep voor de Groenoordhal (va cature De Jong) Benoeming van een lid van de commissie voor de algemene en be stuurlijke aangelegenheden (vacatu re De Jong) Benoeming van een lid van de commissie voor de stadsontwikkeling (vacature Wiebenga) Benoeming van een lid van de commissie voor de bedrijven (vaca ture De Jong) Benoeming van een lid van de commissie voor de economische zaken (vacature De Jong) Benoeming van een lid van de commissie voor cultuur, recreatie, sport en Jeugd (vacature Taffijn); Verlenen van ontslag aan J. B. Volkers uit zijn betrekking van hoofd van de openbare school voor buiten gewoon onderwijs verbonden aan het Pedologisch Instituut; Beschikbaar stellen van gelden voor het vervangen van kozijnen en stalen ramen van de kopgevels aan de oost- en de zuidwestzijde van het schoolgebouw van het Stedelijk Gymnasium; Verhoging van de posten „school zwemmen" en terugontvangst kosten schoolzwemmen Vaststelling van de vergoeding, als bedoeld ln artikel 127 van de Kleu teronderwijswet over de Jaren 1970, 1971 en 1972, ten behoeve van de Vereniging voor Christelij keFröbel - scholen; Vaststelling van het getal weke lijkse lesuren, gedurende hetwelk voor het Jaar 1973 per verplichte leer kracht aan de openbare scholen voor gewoon lager en buitengewoon onder wijs vakonderwijs zal worden gegeven Beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van een verhoogde bijdrage aan het gewest Leiden; Aanbrengen van een beplanting langs de Plesmanlaan; Interpellatie van het raadslid Waal (PvdA) inzake de aangekon digde bouw van 60 twee-kamerflats aan de Haagweg; Verzoek van het bestuur van de Stichting Woonwagenwerk Leiden om medewerking voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van zijn school in het woonwagencentrum aan de Haarlemmerweg; Vaststellen van een verordening, houdende wijziging van de Verorde ning regelende de toekenning van de vergoeding van en tegemoetkoming ln verhuis-, reis- en pensioenkosten; Beschikbaar stellen van gelden voor het slopen van aan de gemeen te in eigendom toebehorende panden, gelegen buiten saneringsgebieden met de daarbij komende voorzieningen; Beschikbaarstelling van aanvul lende kredieten voor de werken, ver band houdende met de omlegging van de vaarroute; W-zigen van de gemeentebe groting voor 1973; Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente en de reke ningen van de takken van dienst over 1970. Door Hans Melkert Foto's Jan Holvast Twee beelden uit de te rehabiliteren, wijken, boven de Kooi en onaet de Verlengde Nas- saustraat in Noord. LEIDEN Rehabilitatie, zo als de bedoeling is met de Leidse wijken Noorderkwartier en De Kooi, blijft een moeilijk begrip, maar het is in elk geval beter dan sanering. In de nota over „Stadsvernieuwing" (ministerie Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) wordt gesteld, dat het voorbereiden en op gang ko men van concrete projecten trager en moeizamer verloopt dan aanvankelijk was aangeno- De nota stelt, dat er een dui delijke kentering is in stadsver nieuwingsplannen. De versto ring van oude milieu's door in grijpende reconstructies en sa neringen stuit op een groeiend verzet van de bewoners van de gebieden. Ook in brede kringen daarbuiten is een sterke oppo sitie ontstaan tegen het zware accent, dat in de regel op af braak als noodzakelijk element van stadsvernieuwing werd ge legd. Het verlangen is de klein schalige architectuur, de beslo tenheid en het als vertrouwd ervaren leefmilieu te bewaren. Sanering en reconstructie vin den geen enthousiasme, omdat de totnogtoe gegeven voorbeel den erg eenzijdig zijn in de be stemming van de bebouwing en het gemeleerde volkomen mis- Rehabilitatie verdient dus een volwaardige plaats in de stads vernieuwing. De nota wijst er op, dat vrijwel nog geen erva ring is opgedaan. Bij rehabilita tie zullen zich vele moeilijkhe den voordoen. De Leidse plannemakers we ten dat.Ze weten, dat een groot deel van de moeilijkheden zal liggen in het financiële vlak. Alles gaat immers om het geld. Wat gebeurt er n.l.? Een wijk wordt opgeknapt (van gemeen schapsgeld, waar het ook van daan komt) en de huizen daarin worden gereconstrueerd. Dat scheppen van meer woongenot kost geld. De huisbazen zullen dat geld op tafel moeten bren gen om him bezit meer waard te maken, maar ze moeten dat kunnen. De huurders zullen meer huur moeten betalen. Ook zij moeten dat kunnen. Subsidies zullen niet toerei kend zijn en niet iedereen in de wijken zal het kunnen opbren gen. Dan beginnen de moeilijk heden voor de plannenmakers, want dwang is niet mogelijk. Alles geschiedt op vrijwillige ba sis. Wethouder Ham, in wiens portefeuille de rehabilitatie steekt, is geschrokken van de stijging, die huren na renovatie ondergaan. Leiden heeft een voorbeeld van huizen van wo ningbouwvereniging "De Een dracht", die een sprong maak ten van 100 pet. Dat percentage zit de wethouder dwars, maar zijn ambtenaren wijzen erop, dat in deze orde van grootte moet worden gedacht. Ze voegen eraan toe, dat hu ren in beide wijken nu vaak be neden de zestig gulden per maand liggen. En ze rekenen uit, dat huurders voor een be drag van tussen de f 100 en f 120 goede huizen krijgen met een portie woongenot, dat er nu niet is. Wel vergelijkbaar met nieuwbouw en u weet, dat de huren voor de flats in de Me renwijk de f 350 per maand dicht naderen. Er blijft dus een behoorlijk verschil. Anderzijds moet men beden ken, dat velen in deze wijken moeten rondkomen van een minimaal inkomen. Al Is intus sen gebleken, dat men er door geringe deelname niet zoveel waarde aan mag hechten de cijfers van een enquête in een deel van Noord spreken dui delijke taal: 54 pet. leeft van een sociale uitkering. (AOW, WAO, bijstandswet e.d.) Onderzoek naar al deze zaken is nodig en daarvoor dient de verkenningsperiode, die nu begonnen is. De motie ln de raad is inmiddels ingetrokken, om een andere reden, maar t idee van PSP-er Amptmeijer was zo gek niet, dat het reha bilitatieplan een aparte huur- paragraaf moet krijgen. Over huurders en huisbazen een volgende keer. LEIDEN Eind vorige week be vatte onze krant een bericht over een rechtszaak in Den Haag, waarbij een 36-Jarige Leidenaar was veroor deeld, omdat hij een uit 1938 stam mende wetsbepaling op „weerkorp sen" had overtreden. Een maatregel Door Ruud Paauw die deetljds voornamelijk was geno men om de NSB-weerkorpsen tegen te gaan. Het woord .weerkorps" bleek in het geval van de Leidenaar een nogal gezwollen term, want de man ln kwestie oefende niet meer dan een gewone nachtveiligheids dienst uit. Hij was geverbaliseerd omdat hij iemand voor een paar urn- per nacht in dienst bleek te hebben. Daarmee was zijn werk als „be drijfsmatig" gekwalificeerd, wat in houdt dat er vergunning voor nodig is. En die bezat de man niet. Die vergunning wordt voor het ministe rie verstrekt door de procureur-ge neraal, nadat daarvoor advies is ge geven door de plaatselijke politie. In het artikel van afgelopen vrij dag werd gesuggereerd dat de Leidse politie niet goedgunstig voor die ver gunning had kunnen adviseren, om dat de man 12 Jaar geleden was ver oordeeld voor een „bepaald feit". (Bij navraag bij de man zelf, die zijn naam liever niet in de krant vermeld wil zien, bleek het te gaan om een geval van, overigens omstreden, fietsendiefstal De hele problematiek van nacht veiligheidsdienst/weerkorps en ver gunningstelsel hebben wij eens door genomen met de Leidse politie. Bri gadier Peet van bijzondere wetten vindt het gescherm met het woord „weerkorps" tijdens het proces van de in overtreding zijnde Leidenaar weinig gelukkig, omdat het misver standen wekt. „De wet waarop ge doeld wordt, is uit 1938 en inderdaad in het leven geroepen met het oog op de NSB-weerkorpsen. Stel Je het zo dan zou Je daaruit de indruk kunnen krijgen dat er sindsdien niets meer mee is gebeurd. Dat is niet Juist. In 1961 is de zaak bijge werkt met een uitvoeringsbeschik king, die ook gold voor de nachtvei ligheidsdienst. En daar wordt door ons mee gewerkt". Wat het vergunningsstelsel betreft zegt brigadier Peet: „Iemand die op het gebied van het nachtveiligheids- werk alleen optreedt, heeft geen ver gunning nodig. HIJ sluit een over eenkomst met een bedrijf of instel ling, een zaak dus van twee partijen, en daarmee is de kous af. Iets anders wordt het als die man mensen in dienst neemt om hem te helpen met de bewaking. Dan wordt het een on derneming en is Wèl vergunning nodig. De politie moet uit veilig heidsoverwegingen een overzicht hebben van al die personen die in dienst zijn van nachtveiligheidsdien sten. Want er zou tenslotte iemand bij kunnen zitten die bepaald niet voor dit werk de Juiste man is, bijv. een inbreker. U begrijpt hoe gevaar lijk het kan zijn als iemand op het gebied van de nachtveiligheidsdienst zo maar, zonder controle, een be drijf zou opzetten. Aan welke eisen moet iemand vol doen om een vergunning voor nacht- veiligheidswerk (als bedrijf) te kun nen krijgen? Brigadier Peet: „Er wordt op drie punten gelet: betrouwbaarheid, be kwaamheid en geschiktheid. Daarnaast moet men over een ze ker bedrijfskapitaal beschikken, een administratie kunnen voeren, kortom men moet het bedrijf kunnen behe ls nu in het geval van de Leide naar, om wie het hier ging, het breekpunt geweest dat hij 12 jaar fout heeft gemaakt? Brigadier Peet: „Nee, dat is het pun»t niet geweest. De man is hier wel eens geweest voor een vergun ning. Hij heeft er nooit een schrifte lijk verzoek voor ingediend omdat wij hem hebben gezegd dat wij daar op afwijzend zouden adviseren om de simpele reden dat er in Leiden al voldoende nachtveiligheidsdiensten zijn. Er zijn er drie, (de Sleutels, Huska, en de Haagse nachtveilig- lieidsdiemst die voornamelijk univer siteitsgebouwen bewaakt) en dat is naar onze mening eigenlijk al één te veel. Er moet een zeker verband be staan tussen de grootte van de plaats, het aantal inwoners en net aantal nachtveiligheidsdiensten. De wet spreekt over „een redelijke be hoefte". Laat Je te veel nachtveilig heidsdiensten toe dan zou de veilig heid in het gedrang kunnen komen. De politie raakt het zicht kwijt op wie er nu in welke panden zit. Bovendien dreigt het nachtveilig- heidswerk een overbeconcurreerde zaak te worden. Dat houdt weer het risico in dat de bewakingsdiensten „onder de markt" gaan werken, zich niet meer houden aan de landelijke regeling voor nachtwakers e.d. Het spreekt vanzelf dat dat evenmin de veiligheid ten goede komt".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3