Binnenkort verkeer slichten op rand van nederiai op drie kruispunten in Rijnsburgse Brouwerstraat Verzendcentrum is 'n gave maar ook opgave E.G. zal in siergewassen sterker aan de dag treden T> 1 I 1 I I Schakers Bodegraven RidderSamsom bij opening nieuw gebouw: Sassenheim wil wel logopedische dienst lVOORZITTER PRODUKTSCHAP IN NIEUWJAARSREDE: China laat journalist vrij STREEK RIJNSBURG De gevaarlijke verkeerssituatie in de Rijns burgse Brouwerstraat zal binnen afzienbare tijd verbeterd wor den. In deze zeer drukke straat komen op drie plaatsen verkeers lichten. Zo luidt althans het voorstel van B. en W. aan de ge meenteraad, die de kwestie maandag zal behandelen. Deze werkzaamheden zijn gepland voor 1974 en daarom is nog niet gevraagd een krediet beschikbaar te stellen. Door de aandrang uit de raad en de door deskundigen uitgebrachte adviezen blijkt het echter noodzakelijk te streven naar een zo spoedig moge lijke realisering. De verkeerslichten komen op ds kruispunten Oegsteesterweg/Brouwer- straat bij de Rabobank; Joh. Post- straat van der Koddestraat Brou werstraat en Koestraat/Burg. Meij- boomstraat Noordwij kei-weg. De kosten van deze drie punten wor den geraamd op 231.172,-. Opvallend is dat op het kruispunt van Vliet ZZMoleneind/ Brouwer straat geen liohten komen. Reden daarvoor is dat dit punt te dicht op het kruispunt bij de Rabobank volgt Er ontstaat echter bij de bank vol doende onderbreking van de ver keersstroom. zodat het bij de Vliet minder druk zal worden. Wanneer er een tegemoetkoming komt van de provincie, zal deze waarschijnlijk 75% van het totaal dekken. W ocnwagencentra Het college van B en W stelt voor de gemeenschappelijke regeling woon wagencentra voor rayon Leiden t? aanvaarden. Leiden heeft inmiddels een tekst van de ontwerp-regeling toegezonden aan GS. Wanneer de ra den van de aangesloten gemeenten allemaal ae nieuwe regeling aan. vaarden, dan beteknt dat, dat de huidige gemeenteüjke regeling zal witte balk tegen komen en dat Dete- kent dat in het vervolg toch de ver keerslichten "genomen" zullen moe ten worden. De maatregel geldt ech ter gedeeltelijk niet voor fietsers en bromfietsers. Aan de heer P. J. Mul, hoofd van de openbare basisschool wordt per 1 jumi eervol ontslag ver leend. Op 4 mei bereikt hij de pen sioengerechtigde leeftijd, maar hij heeft toegezegd te blijven tot het einde van dit cursusjaar. De inspec teur van het lager onderwijs heeft hiertegen geen bezwaar. Bestemmingsplan Medegedeeld wordt dat een herzie ning van het bestemmingsplan van het gebied, dat wordt begrensd doot Kerkstraat, Abdijlaan, Graaf Floris- laan en Vliet ZZ, wordt voorbereid. Dit was noodzakelijk, om de bouw van een aantal woningen mogelijk tn maken. De raad wordt gevraagd toestem ming te verlenen om over te gaan tot de aankoop van het pand Koe straat 35 met bijbehorende grond voor de prijs van 25.000 gulden. Dit terrein wordt aangekocht in aanslui ting op de aankoop van de opstallen aan de Koestraat van de firma D. BODEGRAVEN Volgens inge wijden pleegt het eerste schaakteam van Bodegraven in thuiswedstrijden een klasse sterker te spelen dan im uitwedstrijden, maar dit is niet uit gekomen tegen Voorschoten III. Bo degraven keek na het verstrijken van de officiële speeltijd tegen een 3—4 achterstand aan. Griep was er de oor zaak van, dat Voorschoten met vier invallers aantrad. Bodegraven be hoefde slechts één reserve op testel len. De vier invallers bij Voorschoten scoorden maar liefst 3 punten. Het trio afgebroken partijen schijnt Bo degraven niet meer dan 55 te ga randeren, zodat de aansluiting met de titelkandidaten Alphen I en Sas senheim I enigszins werd verloren. Alphen I staat echter donderdag de thuiswedstrijd tegen Philidor V te wachten. Bij winst, zit Alphen op Pleidooi voor wilde flora LISSE De heer W. Grimme Jr. voorzitter van de afdeling Lisse van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, heeft in een door het Produktschap voor Groenten en Fruit verzorgde bijeen komst gezegd, dat de afdeling Lisse alles in het werk wil stellen om de wilde flora te herstellen. Grimme zei te constateren dat de afdeling in deze taakopvatting in enkele opzich ten verschilt met de plaatselijke over heid. Hij zei te hopen, „dat de don kere wolken die over onze in wor ding zijnde Heemtuin hangen, zul len kunnen worden verdreven". Ook zei hij dat het Lisse nog ontbreekt aan een volkstuindersvereniging die naar hij hoopte nog eens opgericht zou worden. Na de uitlatingen van voorzitter Grimme hield een vertegenwoordig ster van het Produktschap voor Groenten en Fruit een leerzame causerie over de doelstelling van het produktschap en alles wat daar mee samenhangt. Over de hangpartijen nog h» gende: Het duel aan het eerste tussen Koning en Van der Bq een tweede zitting vergen. Het moeilijk te beoordelen toreneiji j De beide resterende partijen i door de arbiters gevonnist w® Schouten heeft vier pionnen j een stuk: waarschijnlijk niet dan remise. Kwakkenbos houden elkaar materieel in hetgeen op remise zou kunnen* Geheel duidelijk is de zaak niet halve houden wij het op een 5- lijkspel. De persoonlijke resultaten zr r W. Koning Bodegraven I)—jj L Berg Voorschoten III) x-x, P.s j tenJ. Korving x-x, W. v. Bet a A. Bangers C. J. Kwak* H. Verhey xx, F. T. F W. H. v. Boekel 1—0, J. v. BrietL J. v. Leeuwen V*—De de Jot 6 Maat 01, S. VerburgB. Was burg 01, J. P. Kloprogge—T. n schot 10, J. P. Duin is veld—J gant 0—1. Totaal-score: 3—4 t komen te vervallen. GS heeft in de Noort en Zonen en de verkoop ontwerp-tekst een paar kleine details veranderd, waartegen B en W van Rijnsburg geen bezwaren heeft Er zijn handige automobilisten, die ontdekt hebben het kruispunt bij Flora te kunnen ontduiken, als zij vanaf de Oegstge&sterweg richting Katwijk rijden. Degenen die dan via de Smidtraat-Oude Vlietweg-Heeren- weg reden zullen, wanneer de raad het voorstel van B en W aanneemt, binnenkort een rood bord met een kavels bouwterrein aan het nemersbedrijf P. en T. van Iterson. Ook komt er een mededeling van het comité "1000 jaar Rijnsburg" ter sprake. Dit is op verzoek van de raad, die graag op de hoogte wil blijven van de werkzaamheden van het comité. Hoewel de feestweek nog ver weg is (1975) heeft de werkgroep al een voorlopig programma samengesteld met in totaal elf punten, die echter nog nader moeten worden uitgewerkt. •>n SASSENHEIM In tegenstelling tot de gemeenten Oegstgeest en Rijnsburg wil Sassenheim wel deel nemen aan d<> gemeenschappelijke regeling logopedische dienst. In de commissie van oel.eer van de school- artsendienst waaraan naast Sas senheim de gemeenten Hillegom, Lis se Noordwijk. Noordwijkerhout, Oegstgeest. Rijnsburg Voorhout en Warmond deelnemen - is de behoef te aan logopedische hulp voor kin deren met spraakstoornissen reeds, meer malen ter sprake geweest. Tot dusver wordt alleen m bepaalde nood zakelijke gevallen gebruik gemaakt van de diensten van enkele parti culiere logopedistes. Uit rapporten var de schoolartsen is gebleken, dat het aantal kinderen, dat voor spraaklessen in aanmerking komt. veel hoger ligt dan het aan tal kinderen dat nu spraaklessen kan krijgen. Bij het onderzoek door de schoolartsen zijn volgens het verslag over het Jaar 1971 bij 28 leerlingen spraakstoornissen geconstateerd met oorzaak en bij 167 leer lingen spraakstoornissen met niet- organische oorzaak. In '71 is echter maar ongeveer éénderde gedeelte van de onder toezicht staande scholen onderzocht, zodat moet worden aan genomen dat in het gehele district van de schoolartsendienst het aantal kinderen dat voor spraaklessen in aanmerking komt moet worden ge steld op 585. Het Sassenheim college zegt in het desbetreffende raadsvoorstel, dat in verband met het feit. dat kinderen met spraakstoornissen tijdens hun schoolopleiding hierdoor in hun ont wikkeling kunnen worden geremd, 't noodzakelijk wordt geacht, dat zo veel mogelijk kinderen die deze hulp nodig hebben, deze ook kun nen verkrijgen". Een noodzaak waar van het Rijnsburgse gemeentebestuur voor haar gemeente niet overtuigd is Oegstgeest neemt niet aan ee voorgestelde gemeenschappelijke re geling deel omdat zij reeds deel neemt aan de schooladviesdienst van de gemeente Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN „Dit verzendcentrum is een gave, maar ook een opgave. Ik hoop dat door een goede exploitatie de resultaten van ICU en daarmee de continuïteit zullen worden gediend. Voorts dat de dienstvaardigheid van het Alphense bedrijf steeds een bron van inspiratie zal zijn". Deze woorden sprak „Ridder" Samsom toen gistermiddag 't nieu we gebouw langs de Van Foreest- laan werd geopend. De voorzitter van de Raad van Bestuur had veel lof voor de bouwcommissie die zich samen met het bouwtechnisch adviesbureau met zichtbaar succes had ingespannen. De bouwtermijn werd met zes weken bekort en bo vendien werden de investeringskos ten met een aantal tonnen beperkt. "Ridder" Samsom zei^ dat aan de soliditeit van het bedrijf zonder meer is voldaan. Hij vervolg de met: "Aan de milieuverfraaiing zal nog een bijdrage worden gele verd door een passende groenvoor ziening. En daarbij zullen de bomen niet worden vergeten". Er zal nu niet meer uit twaalf verschillende magazijnen hoeven te worden gewerkt. Binnen vierentwin tig uur kunnen de klanten aan het gevraagde worden geholpen. Met de huidige mankracht kunnen twaalf honderd orders per dag worden verwerkt. Zonder ploegendienst kan dit aantal met honderd procent wor den opgevoerd. Met ploegen kan Samsom tot zevenduizend orders per etmaal komen. Voor de werknemers betekent de ingebruikneming van het Verzend centrum, dat 15 november reeds Is gaan draaien, een betere accommo datie. Ook voor Alphen kan dit cen trum belangrijk worden. De erva ring zal leren of uitbreiding nodig is. Er is in ieder geval rekening mee gehouden. Zowel in de hoogte als naar alle vier de kanten kan uit bouw plaats vinden. "Tenslotte", eindigde "Ridder" Samsom zijn toespraak, "de bete kenis van dit nieuwe centrum strekt zich voor onze onderneming verder uit dan tot een doelmatige uitvoe ring van de orders alleen. De ruimtelijke ordening heeft tot ge- DEN HAAG De heer H. J. Hyl- kema, voorzitter van het Produkt schap voor Siergewassen, heeft in de ee-ste openbare vergadering van het Jaar gezegd, dat de Europese Gemeen schap (EG) nog sterker aan de dag zal treden dan in voorgaandr Jaren nu Denemarken en de Ierse Republiek tot de gemeenschap zijn toegetre den. Verheugend noemde hij het sluiten van handelsverdragen tussen d(- E.G en de resterende EFTA-lan- den. waarin ook enkele agrarische produkten zijn betrokken. „Met Noorwegen zijn de bespre kingen inmiddels begonnen en met Zweden, Zwitserland en Oostenrijk zijn enkele interessante verlagingen van invoerrechten verkregen." zo zei Hylkema. die ei verder op wees dat hierdoor enigszins wordt tegemoet gekomen aan de noodzakelijke sprei ding van de afzet Volgens de cijfers die de heer Hyl kema poneerde, overtrof de export in 1972 die van 1971: bloembollen met 3.1 procent (tot f 433 miljoen) bloe men en planten met 26 procent) tot 630,08 miljoen) en boomkwekerij - produkten met 18.5 procent (tot 126,2 miljoen). In totaal zien de ontwikkelingen van de export er als volgt uit: 1970 f 868,5 miljoen. 1972 f 1.027,4 min. en 1972 f 1.190,- •niljoen. Hylkema duldde de bloembollen sector aan als een sector waarin meer reden tot ingrijpen ligt dan in andere sectoren. „De aanvoer bena dert het verzadigingspunt eD door toevallige grotere opbrengsen die o.a. door klimatologische omstandig heden veroorzaakt worden, maar ook door een zich veranderende afzet. :unnen, zoals ook het afgelopen Jaar ons weer toonde, overschotten ontstaan al is het maar bij enkele cultivara die op de gehele markt prijsdrukkend werken." aldus de voorzitter. Hylkema refereerde aan net voor stel van het georganiseerde bedrijfs leven. dat erop gericht is eenheid te brengen in de aanduidingen ter voor koming van valse concurrentie. Hij zei echter te verwachten dat een jntwerp-verordening niet spoedig za) afkomen. „Evenmin wordt er iets ge daan aan de harmonisering van de statistieken, hoewel Juist nu bij het groter worden van de gemeenschap pelijke markt daar duidelijk meer behoefte aan bestaat." aldus Hylke- drijven. „De enorme kostenstijgingen van de laatste Jaren, veroorzaakt door inflatie, dwingen elk bedrijf tot zelfonderzoek," zo zei hij. Sprekend over de toestand van de siergewassen zei Hylkema ook: „Dat de algemene toestand in de bloem bollensector niet verloopt zoals we dat; zouden wensen, wordt aan de ene zijde veroorzaakt door een niet snel genoeg expanderende export, waardoor het inflatietempo niet bij gehouden kan worden, en aan de andere kant door bijzonder goede gewassen, wat met name op de tul- penprijzen veel invloed heeft. De enorme opbrengsten per hectare heb ben dan ook een aanzienlijk surplus veroorzaakt, waarvoor de vastgestel de surpluskorting aohteraf toch niet voldoende zal blijken te zijn". Hij constateerde: „Wat in vorige Jaren nooit is gebeurd, moest nu worden geconstateerd, namelijk dat kwekers aan het einde van het sei zoen nog aanzienlijke hoeveelheden leverbaar in voorraad hadden, die ze op het laatste moment nog inlever den". volg, dat in de komende maanden de nieuwe computer in een fraaie ruimte kan worden ondergebracht. Daarna zal ook binnen het kader der mogelijkheden de werkomge ving aan de Wilhelminalaan voor een aantal medewerkers worden verbeterd, evenals op langere ter mijn de situatie aan de Stevin- straait". „WAARDIG" „MSjn IQ is waardig gekeurd om hier iets te mogen zeggen," leidde burgemeester Gallas, die was uitge nodigd de officiële opening te ver richten, zijn toespraak in. Vanzelf sprekend, dat hij zich bijzonder in genomen toonde met de gereedko ming van dit .schone" bedrijf. „Ik moet echter een vraagteken plaatsen bij selectieve investeringen," vervolg de hij. „Deze komen de ontwikkeling van de werkgelegenheid niet ten goede. Alphen heeft, relatief gezien, een laag werkloosheidscijfer. Maai het gemeentebestuur zal er op moe ten toezien, dat er voor de mensen die zich hier vestigen, werkgelegen heid te vinden is. Dit blijft een gro te zorg". Hierna stelde hij, via een druk op diverse knoppen (elders in het bedrijf werd hij door nog twee mensen geassisteerd), het Verzend centrum in gebruik. Van Lookeren de Campagne dank te de burgemeester al vóór hij de of ficiële handeling had verricht. Hij deed dit vanwege het zoemende ge luid dat de transportbanden maken en hij bang was. dat niet iedereen hem zou kunnen verstaan. De woordvoerder bood de eerste burger een bedrag aan voor de bevrijdings- fontein, die in het centrum van Al phen een plaatsje krijgt. Architect Kroos stelde, dat hier geen sprake is van een „groots" werk. De kosten van het complex Medaille O.N. in Rijnsburg RIJNSBURG Aan de heer J. Ce der, werkzaam bij de bollen-, bloe men- en groentenkweker P. van den Eijkei is bij Koninklijk Be sluit van 18 december vorig Jaar de eremedaille verbonden aan de Or de van OranJe-Nassau verleend. De onderscheiding was uitgevoerd in zilver. bedragen twee-en-een-half miljoen gulden. Hij bood een kunstwerk, dat naar boven en naar vier kanten kan worden uitgebreid, aan in de vorm van een nijlpaard. Namens het Ver zendcentrum sprak Verdel, die hier de leiding heeft, een woord van waardering. HONGKONG (AP) De aJ"1 lische Journalist Francis Jan vandaag vanuit China binnen gekomen. Aan de Honj ziide voor de grens zakte hij na de SJoen TsJoen-brug t< overgelopen. De 54 Jaar oude James, die 1968 verdacht van spionage in na heeft vastgezeten, werd een mer van het grensstation bin; dragen. Daar was een arts zig, die op zijn vrijlating wachtte James is naar een ziekenhu Hongkong overgebracht. Hij za! °P daar onderzocht en eventueel handeld worden. James zag en zwak uit toen hij over de liep, ofschoon de Chinese aut« ten gisteren nog hadden dat zijn gezondheid goed w Receptie van gouden paa Noordermeer KATWIJK AAN DEN RIJN. hotel „Savoy" op de boul werd een receptie gehouden het gouden echtpaar Noordei -Van Velzen. De heer Noor dei is in Katwijk en naaste omgi bij velen bekend. Hij trouwde n Jaar geleden in Sassenheim Trees van Velzen, die in Slo Amsterdam werd geboren, hebben hard moeten werken, o datgene wat ze nu hebben, te bi ken. De bruidegom is mede firmant de N.V, Grimbergen-Noorden Begrijpelijk dus, dat op deze druk bezochte receptie, vele n den, zakerrelaties en het to! gemeente-bestuur (met aan hoofd de burgemeester van 1 burg) aanwezig waren. Vele i ties werden door het gouden in ontvangst genomen. "Ridder Samsom onthult het geschenk ran het per soneel. (Foto Wim Dijkman! I

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4