BEMOEDIGENDE TEKENEN BIJ VIETNAM-0VERLEG THIOE: KISSINGER WIL INDO-CHINA ONDER DE "~™f INVLOED MOSKOU ALS TEGENWICHT CHINA Syrië dreigt uit FAR te zullen treden RHODESIE ZOU NA VO-WAPENS Internationale matig in haar Yietnam-kritiek gobelin kost Generaal Haig Saigi naar on P.P.R.-Pro Puerto Rico twee miljoen Als hulp uitblijft MAANDAG 15 JANUARI] WASHINGTON (Reuter, UPI) President Thioe van Zuid-Vietnam meent dat de oorlog nog wel drie of vier Jaar zal voortduren als niet binnen enkele weken een vredes overeenkomst wordt gesloten, in een zaterdag door het Amerikaanse tijd schrift "New Republic" gepubli ceerd interview verklaarde hij voorts te geloven dat president Nixons adviseur Kissinger uit is op Russische beheersing van Indo-Chi- na als tegenwicht tegen de Chine se Volksrepubliek. Het interview werd Thioe door de Italiaanse schrijfster Oriana Falla- ci afgenomen op 30 december Jl. voor de Jongste intensieve gespreks ronde in Parijs tussen Kissinger en Hanoi's afgezant Le Duc-tho. Volgens Thioe was het op sterke aandrang van Saigon dat de Ame rikanen waren overgegaan tot on derhandelingen over wijzigingen ln de reeds in oktober met Noord-Viet- nam bereikte overeenkomst, die naar zijn zeggen fundamenteel on aanvaardbaar was. "Er bestaat nog steeds hoop op vrede. Ik vertrouw er nog altijd op dat er vrede zal komen. Dat is mis schien een kwestie van weken, mis schien een maand", zo zei hij. Thioe voegde er aan toe: "Of er komt binnen enkele weken vrede, laten we zeggen binnen een maand, of de oorlog zal nog drie of vier Jaar duren". Slim De Zuidvietnamese president noemde Kissingers strategisch con cept "heel slim", een Zuidoost-Azië of een Indo-China onder Russisch gezag, bedoeld om China in be dwang te houden. "De Russen zijn minder gevaarlijk dan de Chinezen, zodat het nodig is de Russen te vragen de Chinezen te beteugelen en Indo-China als bedreiging voor het zuiden van China te presente ren". zo zei hil. teletype 6 Thieu verklaarde dat hij Kissinger onlangs had gezegd: 'U kunt zich waarschijnlijk de luxe wel veroorlo ven deze overeenkomst gemakkelijk op te nemen. Ik niet. Een slechte overeenkomst betekent voor u niets. Voor maj is het een kwestie van le ven of dood. In kritiek óp de Verenigde Staten merkte Thioe op dat de Amerikaan se regering te snel vrede tot stand wilde brengen, te vurig naar onder tekening van een akkoord had ver- ilangd. 'Als ik had getekend wat Kissinger wilde, zou het binnen een halfjaar weer tot bloedvergieten zijn gekomen', aldus de Zuidvietna mese president. Hij steunde niet al leen de zware bombardementen op Hanoi maar zou zelfs een inval in Noord-Vietnam gewenst hebben. Thioe zei echter Amerika te zullen vertrouwen 'tot de dag dat het mij in de steek laat'. Mocht Nixon over de Zuidvietnamese bezwaren heenstap pen dan zou Zuid-Vietnam doorvech ten tot de laatste kogel. Grachialisme Thioe leverde heftige kritiek op het 'graduallsme' van de Ameri kaanse oorlogvoering, begonnen on der Johnson. 'Hij (Johnson) besefte nimmer deze simpele stelregel: Je voert oorlog of Je voert hem niet', aldus Thioe. 'Het gradualisme dat wij na Johnson beleefden was min of meer hetzelfde. Jaren achtereen bombarderen ze, houden ze op met bombarderen, bombarderen ze op nieuw. beperken ze de strijd, escale ren ze, beperken ze. boven de 20ste breedtegraad, onder de 20ste breed tegraad. Wat is dat? Een oorlog? Dat Is geen oorlog, dat is een halve oorlog. Tot vandaag de dag hebben wij een halve oorlog gekend. Ik zeg u, hadden wij Noord-Vietnam met een klassieke oorlog aangevallen hadden wij Noord-Vietnam aanhou dend gebombardeerd, waren wij in Noord-Vietnam geland, dan zou de oorlog al voorbij zijn geweest'. Ngoejen Van-thioe: Kissinger slim WASHINGTON/SAIGON (Reuter, UPI, AP, AFP) Het afge lopen weekeinde zijn de aanwijzingen over de totstandkoming van een overeenkomst in het Vietnamese conflict weer aanzien lijk toegenomen. Nadat zaterdagochtend de Amerikaanse tele visiemaatschappij ABC berichtte dat Nixons adviseur Kissinger en de Noordvietnamese onderhandelaar Le Duc-tho de laatste belangrijke geschilpunten uit de weg hadden geruimd en bereid zouden zijn een akkoord te ondertekenen liet ook Hanoi weten dat er een belangrijke vooruitgang was geboekt. Deze laatste verklaring werd gisteren door de Voorlopige Revolutionaire Re gering van Zuid-Vietnam bevestigd. Indruk te wekken, dat er aanzienlijk. Kissinger vertrok zaterdag uit Pa rijs naar de Verenigde Staten. Gis terochtend bracht hij samen met zijn derde krijgt. vorderingen waren gemaakt. In Washington verluidt dat Kissinger vermoedelijk tegen woensdag weer naar Parijs zal terugkeren om zijn besprekingen met Le Duc-tho te her vatten. Twee staten Zuidvietnamese woordvoerders heb ben zaterdag verklaard, dat Hanoi zich bereid heeft verklaard Noord- en Zuid-Vietnam als twee afzonderlijke staten te erkennen, mits de Voorlopi ge Revolutionaire Regering (het Be- vrijdingsfront) een gelijke status als assistent generaal Haig in Key Bis- cane, het buitenverblijf van de Ame rikaanse president, verslag uit aan Hoewel deze els voor Zuid-Vietnam onaanvaardbaar is, aldus de woord voerders, is dit niettemin een bemoe- Nixon. Hij vilde geen commentaar digend teken voor vorderingen in geven op de vredesgeruchten, maar Parijs. een bemoedigend teken vormde Ni xons opdracht aan Haig om met een speciale missie naar Saigon en ande re Indochinese hoofdsteden te ver trekken. Diplomatieke waarnemers menen dat Haig de met de Noord- vietnamezen bereikte overeenkomst in Saigon moet verkopen. Uit Haigs missie zou blijken, dat Nixon voor- regeling, lopig zijn goedkeuring heeft gehecht aan de door Kissinger bereikte resul- Waarnemers taten. Het Witte Huis vermeed echter de Verder hebben zij verklaard, dat er aanwijzingen zijn voor een mogelijk compromis ten aanzien van de kwes tie van terugtrekking van de Noord vietnamese troepen uit het zuiden. Deze kwestie en die van de souverei- niteit zijn tot dusverre grote struikel blokken geweest op de weg naar een AMSTERDAM (ANP) Bas de Gaay Fortman heeft 'n nieu we betekenis toegevoegd aan de if korting van zijn PPR: PRo Puerto Rico. Samen met het ""vdA-kamerlid Van Ooijen heeft hij de ministers van Bui tenlandse Zaken en Defensie verzocht re Nederlandse Jager Groningen die gestationeerd, is in de Antillen, niet te laten deelnemen aan de vandaag rond hierto Rico beginnende Jaar- ilkse Amerikaanse marineoef e- ,iing „Operation Springboard" m wel omdat bij dez^ oefening •1 Jarenlang het minuscule ei- andje Culebra waarop 700 Puer- iricanen wonen, als een soort chietschijf wordt gebruikt. Op zich zelf zal het voor deze >eine groep mensen niet veel verschil in decibels uitmaken of de "Groningen" ook nog enkele •choten zal lossen, want buiten le „Operatie springboard" om s de Amerikaanse marine vlak Ut de kust bijna het hele Jaar •ond druk in de weer met vloot- oefeningen. Maar "n Nederlands rebaar zou volgens de Gaay Fortman opbeurende invloed nebben op het geteisterde moreel an de Puertoricanen. Volgens 'en opgave van de PPR werd het eiland vorig Jaar gedurende ',28 dagen beschoten. Dodelijke mgelukken door deze beschie- ing zijn echter nimmer voor tkomen. Volgens goedingelichte kringen in Parijs heeft Noord-Vietnam ook con cessies gedaan wat het aantal buiten landse waarnemers betreft, die toe zicht moeten houden op de naleving van het bestand. Hanoi hield eerst vast aan een aan tal van 250 waarnemers, terwijl de VS er rond 5.000 wilden. Nu zou er spra ke zijn van een op internationale leest geschoeid toezichthoudend or gaan van 2.000 tot 3.000 man, dat een bepaalde „autonomie" zou krijgen op het punt van verbindingen en het vervoer en ook over voldoende gelde lijke middelen moet beschikken om zijn taak naar behoren te kunnen uitvoeren. Volgens deze kringen hebben Kis singer en de Noordvietnamezen ook de problemen Inzake de gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam voor een groot deel uit de weg geruimd. Maar het is nog steeds niet bekend of deze zone een ondoor dringbare barrière tussen het noor den en het zuiden zal vormen of een „poreuze" grens zal zijn. Afzien Ly Van-sau, woordvoerder van de afvaardiging van de Voorlopige Re volutionaire Regering van Zuid- Vietnam in Parijs, gaf gisteren echter te kennen dat de VS bij het geheime overleg waarschijnlijk hebben afge zien van hun eis tot erkenning van de beide Vietnams en terugtrekking van de Noordvietnamese troepen uit Zuid-Vietnam. De Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Tran Van-lam. voorspelde dat gisteren dat zich in de komende twee dagen een belangrijke ontwikkeling in de situatie in Viet nam zou voordoen, aldus schreef zon dag een krant in Saigon. Het blad, Song Than, legde geen rechtstreeks verband met het gehei me overleg in Parijs. Lam deed zijn voorspelling in een ontmoeting met leden van de katho lieke lekenorganisatie Pax Romana. PARIJS (DPA, UPI, AFP, Reu ter) De conferentie van de so cialistische internationale in Parijs is gisteren geëindigd. Ondanks de reeks korte, maar felle vechtpartij en tussen de Franse politie en be togers die het speciaal op Israël hadden gemunt en de bomdreige- menten tegen premier Golda Meir en andere regeringsleiders, is de conferentie zelf onder incidenten verlopen. De kwestie-Vietnam was het voor naamste onderwerp van het gesprek tussen de socialistische leiders maar door de vorderingen die er de laat ste dagen bij het geheime vredes overleg zijn gemaakt, schijnen de verwachte, felle aanvallen op de VS achterwege te zijn gebleven. Mevrouw Meir legde op de confe rentie een verklaring over de toe stand in het Midden-Oosten af Hierin zei ze dat er, Jammer ge noeg, in dit gebied maar weinig vooruitgang op de weg naar de vre de is geboekt. Francois Mitterrand, eerste secre taris van de Franse socialistische partij, gaf na afloop van de laat ste vergadering in Parijs een pers conferentie. Hij verklaarde dat de socialistische leiders de recente Amerikaanse bmobardementen op Noord-Vietnam "betreuren" maar er van overtuigd zijn dat het aspect van de menselijkheid bij beide par tijen het laatste woord zal hebben en dat er een oplossing van het con flict gevonden zal worden. Volgens Mitterrand hadden de so cialistische leiders unaniem de bom bardementen op Noord-Vietnam veroordeeld. Bij de debatten over de redenen voor het mislukken van de besprekingen in december waren er echter meningsverschillen tot uiting gekomen. De felste criticus van het Amerikaanse optreden was premier Palme van Zweden. Me vrouw Meir en de Oostenrijkse kan selier Kreisky hadden voor matiging gepleit. De fractievoorzitter van de Ne derlandse PvdA, drs. J. Den Uyl, had in een rapport voorgesteld dat de socialistische leiders concrete maatregelen nemen om de Ver enigde Staten ertoe te bewegen tot een regeling van het conflict in Vietnam te kamen. De Nederland se afgevaardigde stelde in het bij zonder voor het zenden van een Arrestatie in Korea De Presbyte riaanse predikant On MJoeng-Ki, bestuurslid van de Koreaanse afdeling van Amnesty International zal op 6 februari voor derechter gebracht worden wegens „het verspreiden van een onwaar gerucht", zo meldt het Londense secretariaat van Amnesty International. Hij is een van de vijf Amnesty-bestuursleden die in de af gelopen maanden door de Koreaanse autoriteiten gearresteerd zijn. Arabieren in Israël in hongerstaking TEL AVIV (Reuter) Tweehon derd Arabieren uit de door Israël bezette gebieden die wegens guer rilla-activiteit in een gevangenis ten noorden van Tel Aviv vrijheidsstraf fen uitzitten, zijn in hongerstaking gegaan uit protest tegen een reor ganisatie van het regime in de in richting. De hongerstaking begon vijf dagen geleden op initiatief van enkele ge vangenen. Tegen het weekeinde had den er zich tweehonderd van de driehonderd inwoners bij aangeslo ten. Volgens Arieh Nir, directeur van het gevangeniswezen in Israël, is de staking geen actie tegen de omstandigheden in de gevangenis. In Israël houdt men rekening met een nieuwe golf bombrieven die dit keer kennelijk bedoeld is voor ge wone burgers. Tot gisteravond is er melding gemaakt van drie van de ze brieven. Een ontplofte en ver wondde drie mensen, twee konden bijtijds onschadelijk worden ge maakt. De drie brieven zijn in Is raël zelf gepost. Een onderwijzeres uit Kirjat liep verwondingen aan 'n hand op toen zij de brief open maakte die haar door een postbode was overhandigd. De Slag bij Bergen op Zoom, van de zes zeeslagen, die in d» ren 1572 - 1575 door Nederland! de Spanjaarden is geleverd, gaa provincie Zeeland dit jaar/i 432 kosten. Dit bedrag moet vo Gedeputeerde Staten van Zn worden uitgetrokken voor de re ratie van een gobelin, waarop slag staat afgebeeld. De provincie Zeeland heeft van dergelijke gobelins ln bezit werden aan het einde van de tiende eeuw in opdracht van de ten van Zeeland vervaardigd e van grote cultuurhistorische bef nis. Drie tapijten zijn al volledi| restaureerd door de 'Stichting plaats tot herstel van antieke tdel' in Haarlem. Twee komen i 1975 gereed. Het is de bedoelt^ alle tapijten in het afgelopen t geopende Zeeuws Museum in Ml burg komen te hangen. Vanaf begin 1973 moeten i jaar zo'n veertienduizend mai aan het tapijt, die de slag bij Bi op Zoom voorstelt, worden bes wil het in 1983 kunnen worden i leverd. In 1976 zal het laatste klleed uit de serie, 'De slag bij l mekens aan de beurt komen restauratie. „Dode" stem telt Gisteren te Pierrelatte (Frankrijk) geme verkiezingen gehouden. Een in» de 80-Jarige Hector Roustan, donderdag per brief gestemd. Df gende dag overleed hij. Zijn is geldig verklaard. „Nieuwe invasie" Amin van Oeganda heeft verkl dat de vroegere president M Obote, die als banneling nië leeft, van plan is om e invasie van Oeganda vanuit Ti nië op touw te zetten. In een gram aan president Siad Barge Somalië, door wiens bemiddelln vredesovereenkomst van Mogai tussen Oeganda en Tanzaniè stand kwam, zei Amin dat hij nieuwe bewijzen voor schending de overeenkomst door Tanzaniè schikt". KEY BISCANE De drie hoofdrolspelers van Amerikaanse zijde hij het Vietmum-overlegv.l.n.r.: generaal Haig, Nixon en Kissingervoor hun overleg in het buitenverblijf van de Amerikaanse president. missie naar Washington. Hij zou bovendien wensen, dat de conferen tie een gemeenschappelijke verkla ring goedkeurt over het vraagstuk- Vietnam. Djilas geen communist Milovan DJilas, de voormalige Joegoslavische vice-president die bij maarschalk Ti to uit de gratie is geraakt en Jaren lang gevangen heeft gezeten na kri tiek te hebben geuit op fouten in het systeem, heeft zaterdagavond in Parijs in een radiodnterview gezegd, geen communist meer te zijn, maar ook geen anti-communist of amiti- marxist. „Ik heb gewoon kritiek op het systeem waaronder ik leef". Vriendschappelijk Een voetbal wedstrijd die als „vriendschappelijk", was aangekondigd is zaterdagmiddag, in het stadspark van Aalst in Bel gië uitgelopen op een steekpartij. Een elftal van Spaanse ingezetenen van Aalst kwam in het veld tegen het Aalster elftal „Blauw-Wit". Op ze ker ogenblik nam de scheidsrechter een beslissing waarmee de Spanjaar den het volledig oneens waren. Ter wijl ze nog volop aan het proteste ren waren klom een Spaanse suppor- porter over de omheinig die een mes trok en een van de spelers van het Aalster elftal in de zij stak. Het was de 31-Jarige Vandezande. De man moest snel naar het ziekenhuis ge bracht worden. De messentrekker wist te vluchten in het omringende struikgewas. BEIROET (AP. Reuter) Syrië zal wellicht uittreden uit de federatie met Egypte en Libië (FAR), waarin het zestien maanden geleden ver enigd werd. Dit meldt het gezagheb bende libanese dagblad An Nahar. Damascus, dat zware verliezen lijdt door Israëlische aanvallen over land en door de lucht en dat nog meer invallen verwacht, wil meer finan ciële steun vap Arabische staten en meer wapens van de Sow jet-Unie. Bij de Israëlische aanvallen heeft Syrië de afgelopen week aanzienlij ke verliezen geleden, aldus An Na- har. De Syriërs vochten goed te rug maar het verlies was verhou dingsgewijs te hoog. Damascus was vooral verbolgen, door het feit dat Egypte Syrië niet te hulp is gekomen bij de zware Israëlische luchtaanvallen van de vo rige week. Vooral de Syrische staatsradio heeft de passieve houding van de Arabische wereld in dezen woedend veroordeeld en verklaard dat "alleen de gezamenlijke Inspanning van de Arabische landen een einde kan ma ken aan de Israëlische arrogantie". Er werd bij de Arabische landen op aangedrongen "onmiddellijk tegen Is raël ten strijde te trekken en niet Syrië alleen de zware klappen te la ten opvangen". Nu zijn oproepen onbeantwoord blijven, overweegt Syrië heel ernstig zich terug te trekken uit de federa tie met Egypte en Libië, aldus An Nahar. Geheim De afgelopen week is in Damascus een geheime bijeenkomst gehouden tussen minister van Defensie Moes- tafa Tlas en minister van Buiten landse Zaken Abdel Halim Chad- dam. Zij hebben gesproken ove politieke en militaire gevolgen de Israëlische aanvallen en ding van de Arabische landen, a bij zander Egypte en Libië, aldus De beide mannen hebben ooi richten van de inlichtingendienst sproken, die zouden zijn gele door enkele Oosteuropese bron en die inhielden dat Israël plan zou zijn de acties tegen in de nabije toekomst op te ren. Syrië zou nu met name meer delijke steun van het olierijke 1 en meer militaire steun van E eisen. Hiertoe heeft president 1 al-Assad twee naaste medewe naar Caïro, Tripoli en andere bische hoofdsteden gestuurd, premier en minister van Bic landse Zaken Abdel Halim C! dam beëindigde gisteren een daags bezoek aan Caïro naar Tripoli gevlogen en vice- mier en minister van Land! Mohammed Haidar is sinds vit in Koeweit voor bezoek aan t ten aan de Perzische Golf. Perons uitspraken verboden - Argentijnse militaire regering radio- en tv-stations verboden 1 tieke meningen van de voon» dictator Juan Peron uit te Het verbod heeft betrekking op latingen over de komende verkic gen „door personen die niet bij deze verkiezingen zijn betrokken' 77-Jarige dictator vertoeft nu in Madrid, na een 17-Jarig vd in ballingschap eind vorig JM hebben onderbroken voor een1 stondig verblijf in zijn vaderland LOESAKA (Reuter, AP) Het hoofdkwartier van de ZANU, een Afrikaanse bevrijdingsorganisatie die guerrillastrijders in Rhodesië heeft, heeft gisteren laten weten dat de NAVO betrokken is bij de operaties van de Rhodesische rege ring tegen de vrijheidsstrijders van de ZANU in Noordooat-Rhodesië. Landen-leden van de NAVO, aldus de door het hoofdkwartier uitgege ven verklaring, leveren wapens aan de Rhodesische strijdkrachten en de Rhodesische troepen gebruiken de ze wapens tegen de vrijheidsstrij ders. West-Duitsland, Frankrijk cd Engeland zijn de voornaamste leve ranciers van dit wapentuig, dat via Zuid-Afrika en Portugal naar Rho desië wordt gebracht. De ZANU gaf deze verklaring uit omdat van Britse zijde ontkend was dat de NAVO op enigerlei wijze be trokken is bü de militaire operaties van De Zambiaanse minister van Bin nenlandse Zaken en Huisvesting Peter Matoka heeft Rhodesië ge waarschuwd dat een eventuele aan val op Zambia een confrontatie zal inhouden met de rest van onaf hankelijk Afrika. Amin Generaal Amin, president van Oeganda, heeft gisteren gezegd dat de Afrikaanse landen een interna tionale troepenmacht moesten gaan sturen om president Kaoenda van Zambia te helpen bdj zijn "con frontatie" met Rhodesië". "Als alle Afrikaanse landen een deel van hun troepen zouden stu ren dan zou Zambia effectief wor den bevrijd en zou men daar geen problemen meer hebben". De "imperialisten en de Aziaten''

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4