Vijftig jaar Gods eer gezongen B. de Kier middelpunt bij reünie Chr. Ped. Academie TOILVERBRANDINGSLEED EIND JANUARI GELEDEN Lezers schrijven Zangmanifestatie van "De Bond" de Favoriet Konings in benarde positie Schippers klagen over lang wachten BAANDAG 15 JANUARI 1973 LEIDEN ADVERTENTIE rgd! £IDEN „De Bond", 13 januari 1923 opgericht, had voor zi' iet gouden jubileum een onderdak nodig met accommoda- h J ie voor drie duizend en vond die zaterdagavond in de Leid- t Groenoordhal. Die datum is die van de afdeling Leiden Omstreken, 44 koren omvattend van welke er 23 de tri- echi )une bevolkten met het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Hol- land aan de voet. De Bond heet languit Kon. Bond Chr. Zang- en Qratoriumver- nigingeii. Wij laten eerst de alge- voorzitter H. F. Brune aan el woord: "de 1000 achter de paar ^aD luizend vóór mij zijn een prachti- o.a. op de melodieën is natuurlijk veel me< Rule Brittannia en zang) van Handei's Zeg< Judas Makkabaus. het werk afdelingsvoorzitter Wernecke. oor jubileumcomité-voorzitter Van ,nisl er Blom vraag ik applaus wegens w. 8001 e voortreffelijke organisatie. Tot hjnen Ie afdeling als geheelge hebt 50 iaal reden tot blijde jubel. De welkomsttoespraak on' >r V. d. Blom kwam helaas niet it haar recht, omdat kennelijk een aansluiting in de geluids gestoord zat. We beper- tot het gevoelige woord ter agedachtenis van de oud-afdelings- oorzitter Gerrit Goedhart, bij tal j ren bekend van de Zangersavon De medewerkende partijen onder Bas Siereveld verenigde rassenenkoren, verenigde Jeugd- *,ren onder Peter Bontje, het K est het (Utrechts) Byzantijns koor I-1 e sopraan Lize Schoo, atrloia Madden, de bas Marco akker en even nog in drie inge- Schubertliederen door de de fijn seconderende pianist d. Meer, Verder een T.V - loeg van de N.C.R.V, Wassazang nassaza-ng verliep vlot, de meesten geen directieslag (inden zien, die dan ook allereerst ;ig bleef voor de orkestbege Stagen. De zaak is puik voorbe- id geweest. Heel wat keren trok- ii de koren zanglij nen. waar geen zajemmetje uitsprong. Soms met In de Halleluja-apotheose vai andei's Messiah kon men een stuk de compositie waarnemen (Und regiert) waar registersgewij: s in het algemeen wel een beet- et samengestelde jeugdkoor de uiteraard slanke zang- ïaar dit alleen vóór de erwoekerd werden door 't onwerend grommen van elektrisch versterkt slagwerk (denkelijk zo ge wild door de T.V.-mannen). Jammer voor Bontje, over wie we Juist al tijd lyrisch schrijven. Deze Jeugd zong psalmbewerkingen, het Jeugd bondslied en het frisse, opwekkende Jiddische Tsjiribim. De akoestiek, had geen vat op de Byzantijnen «Russisch geklede Nederlanders). Wel enigermate op de solonummers van het orkest: Weber's Jubelou verture en Rossini's ouverture La Gazza ladra. De nieuwe dirigent Frits Kox heeft met deze Rossini zijn visitekaart afgegeven: een frap pante opbouw, een heropstanding, van het afgespeelde stuk, een bijna nieuwe dimensie in de ordening van de klankdynamiek. Uiterste tech nische finesse, kantwerk soms, in alle geledingen van het klankbeeld. Een verteld tableau en dat juist moet het zijn. De pianissimo's zou den echter wel nietig worden in de immense ruimte. Middernacht De Byzantijnen hadden 12 pro grammanummers. Het feest liep uit tot middernacht. Het comité wilde er 6 schrappen, maar dat namen de toehoorders niet. Eindresultaat: 9. Bijeen een concert op zichzelf. Een koor met een eerbiedwaardig verle den, met dit waarschijnlijk als hoog tepunt: zingen voor paus Johannes, der nobelste figuren dezer groep (hier bas, tenor, alt zij zijn briljant specialistisch ge zonder kleur. Compliment! Er ooioog: Hun zingen bracht ons Kabir LEIDEN De grote favoriet voor l Leidse Jeugdschaaktitel, Léon onings. had in de tweede ronde bij- 1 i het loodje moeten leggen, Zijn srtij tegen de kampioen van Lisse, m Dijk, werd afgebroken, en derhalve een tweede zitting ver te en. Er verscheen een Siciliaanse artij op het bord. waarin Guus een Dr een kansrijke aanval of- irde. Waarschijnlijk had Guus in "J- iet middenspel de zaak in zijn voor- 1 teel kunnen beslissen. In de afge- iroken stand heeft hij vier pionnen oor het geofferde stuk. Ook kans- lebber Joan Baart brak zijn partij Opponent Rudi Dobbelaar stelde i op met het Leningrader sys- m in de voorhand. Baart had ge- Jurende de gehele partij het initia- 111 lef. Hij zal dit duel in tweede zit- wel tot een goed einde brengen. blkert Jan Geertsma en Peter Jan- i verdiepten zich in de gesloten iliaan. Al spoedig was eerstge- _mde heer en meester op de 64 Men middels het alom beruchte irpaar. Zijn aanval op de ko ningsstelling van Peter bracht hem het verdiende punt. David Schweizer en Kees Rentes hielden het op een Gründfeld-Indiër. In plaats van re mise te forceren gaf David een stuk weg waarna hij direct onvoorwaar delijk kon capituleren. De beide ove rige partijen werden uitgesteld. Nu volgen de uitslagen van de on derlinge duels uit de voorronden die in deze finale-poule dienst doen als eerste ronde: Kees Rentes- Peter Jansen Y>- Léon Konings-David Schweizer 10. Guus van Dijk-Harm Frielink 10. Folkert Jan Geertsema -Henk van Osnabrugge YzYs. Joan Baart-Arie Los 10. Bert Houweling -Rudi Dobbelaar YtYt. De resultaten van de tweede ron de luiden: Peter Jansen-Folkert Jan Geertsma 01. David Schweizer Kees Rentes 01. Guus van Dijk Léon Konings xx. Rudi Dobbelaar -Joan Baart xx. De partijen Arie Los-Harm Frielink en Henk van Os- nabrugge-Bert Houweling werden uitgesteld. in het hoofd, een godsdienstzuiveraar in het kastenzieke India van 1400, die vóór gelijkheid vocht onder de mensen en tegen kloosters, ascese, kastijding .enz. Van hem noteerde we eens dit: „Luid i-oept tot God de Mo hammedaanse priester. Waarom? Is de Heer doof? De fijne ringen, die om de pootjes van een insect klinken als het beweegt, worden door Hem ge hoord". Het voor alles slavisch-by- zantijns liturgisch ingestelde zang patroon van dit koor verenigt Juist die formidabele aanroepen en dat mu zikaal weldoende insectengezoem als klankdecor tot een organisch geheel. Anders dan wij het verstaan. Beide poging wellicht tot uitdrukking van het onnoembare. Dat gaat gewel dig gedisciplineerd. De solisten: zij deden niets samen met koor, wel met orkest. Van ons krijgt Lize Schoo de erepalm. Haar Allelucia uit Mozart's orkestmotet Exultate (na de aria Domine Deus uit Vivaldi's Glorio) is de verklan king van haar leven geworden. Tech nisch perfect over al de beruchte „stembreuken" van dit stuk heen, glaszuiver. Maar gelijkelijk kunstig, was het, zonder de geringste aanzet tot hardheid, scherpte of intensiteits- verli.es, soepel dooxwentelen, van de stem in de hoogten. Mozart ideaal naar letter en geest, 't Heeft haar één uitgegleden noot gekost. In wedijver met een subliem orkest. Staalsterke stem Marco Bakker heeft naam en faam, een staalsterke stem, voordrachts talent, een pr~cht klankklexxr. Maar niet zo die volledige stemegalisatic van de sopraan. Een laag pianissemo kon glansloos worden en in het ho ge register kan vervlakking van de hoofd-resonans optreden. De tweede Mozart-aria Ich möchte Kaiser sein lag zijn stemtype beter dan tutto a disposto uit de Figaro. Verdi (Piëta rispetto onore) slaagde mooi, mede door de bijdrage van het or kest. Samen met zijn vrouw duet- teerde hij in een Bizet en nog een Verdi, tei*wijl deze mezzo voor eigen rekening aria's xiam van Dvorak, Mozart en Puccini. Zij is wat onge lijk in het evenwichtig houden van de stemmiddelen haar hoogte kan ge forceerd aandoen en dan in karak ter afwijken van de naast betrokken orkeststem. ma' r wat zij zingt is overtuigend ingeleefd en dat doet veel. Ten laatste xxog eens het orkest: wat een vervoerende Puccini-uitbeel- ding. LEIDEN Tijdens een geani meerde reünie in de aula van de Chr. Pedagogische Academie, t.g.v. het 25-jarig jubileum van de heer B. de Kier als conciërge zag de Ju bilaris vele bekenden van vroeger terug, die voor het weerzien met „Bart de Kier" vaak een lange reis hadden ondernomen. Gedurende deze reünie werd ech ter al snel duidelijk, dat de heer De Kier voor de meesten méér is ge weest dan alleen maar een conciërge, die de eerste confrontatie vormde met de vroegere „kweekschool". Hij Antoinette Tiemessen redde "Aïda KEES VERHOEF Foto Jan Holvast. Gent (ANP) De Nederlandse so praan Antoinette Tiemessen heeft vrijdag in de Koninklijke Opera in Gent eexx gala-voorstelling van Ver di's 'Aida' gered. Om één uur 's middags meldde de Belgische so praan Gery Brunin. die de titelrol zou zingen, zich ziek. Omdat er in België geexx andere zangeres was te vinden die de partij in het Italiaans zou kunnen vertolken belde men mevrouw Tiemessen in Amsterdam op. Deze reisde spoorslags naar Gent en zong 's avonds, voor het eei'st sinds eexx Jaar, en na zeer korte repetitiebijd, de 'Aida'. Vol gens artistiek leider Van der Linden van Gents Koninklijke Opera met geweldig succes. In het Gemeentemuseum in Den Haag zal van 20 Januari tot en met 4 maart een tentoonstelling „Ne derlandse tegels" te zien zijn, die een overzicht geeft van de soorten tegels die tussen 1600 en 1800 zijn ge maakt. was ook de man. die de leerlingen opving als één van de leraren iets later kwam of ziek was. Hij gaf soms wel eens lessen in „politieke wetenschappen," waarbij zijn voor keur voor de C.H.U. niet onder stoe len of banken werd gestokexi. Ook is hij, als we goed geluisterd hebben naar de oud-leerling Van Kralingen verantwoordelijk geweest voor de prestaties op voetbaltechnisch ge bied van leerlingen van de oude reerde nog een fraaie anekdote Kweekschool. Van Kralingen memo- waarin een schoenmaker een be langrijke rol vervulde. „Toch vertel Je het niet helemaal zoals het ge beurd is," zei Bart de Kier, stond op van zijn erezetel en gaf de nodige toelichting. Door de oud-leerlingen was in een oude koffiekan geld opgehaald voor de Jubilaris, die dat waarschijnlijk in de vorm van een cadeaubon of een geschenk zal worden overhan digd. Tevens werd een gedicht voor gedragen door een oud-leerlinge en zong de „oude klas 5D"lop de wijs van het bekende „Farce Majeure- lied" een tekst met Bart de Kier als middelpunt. L.P.M.G. NU BRASS-BAND LEIDEN Tijdexis de uitvoerixigexi op 26 januari en 2 februari - in de Stadsgehoorzaal zal het Leidsch Po litie Muziek Gezelschap niet meer in de oude samenstelling concerte ren. Het gezelschap is n.l. overge gaan tot het formeren van een brass-band. Het "hout" van het fan fare-orkest (de saxofoongroep) is verdwenen, terwijl de trompetten en de bugles zijn vervangen door cor nets. HORLOGES SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASIX A JUNGHANS - EWE - ANCRE Voor f 39,50 neeft U bij ons ai een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 - Leiden Na een korte pauze van enkele minuten moest het cabaret van Pieter de Jong en Donald ten Hoo- ven het hoogtepunt van de avond vormen. Zowel Pieter als Donald (die nog een oud-leerling is van de school) hebben in het verleden veel succes gehad met hun cabaretpro gramma „Da's geen kunst". Deze avond wilde het echter niet zo g«ed lukken. „Zeskamp" en „Het Zielige Mannetje" kwamen erg goed over en ontlokten veel gelach uit de zaal. Andere nummers veroorzaakten ech ter een diep stilzwijgen en sommige mensen wonden zich bijzonder op over de tekst. Het is altijd een moei lijke zaak na te gaan in hoeverre „gegriefd" of „gekwetst" zijn ge rechtvaardigd is. Dat is immers een zuiver persoonlijke interpretatie van de geboden tekst, die bij iedereen weer anders overkomt. Het is echter wel zaak ervoor te zorgen, dat de geboden tekst zoveel mogelijk wordt afgestemd op het aanwezige publiek. Waarom Pieter de Jong. die toch bij andere voorstengen zijn talent wel heeft bewezen, tijdens de sketch „Joop. de E.H.B.O-er" zich te buiten ging en Joop als ..concierge" kwalifi ceerde is een grote vraag. Ook „Kof fie" ontlokte veel negatieve reacties uit de zaal. Na het beëindigen van het cabaret sprak de Jubilaris enige dankwoorden tot de reünisten en dankte hen hartelijk voor de belang stelling, die ze aan de dag gelegd hadden. Het was geen wonder dat de heer De Kier, na drie dagen in de bloemetjes te zijn gezet, wat moei lijker slikte toen hij nogmaals ie dereen hartelijk dankzegde voor alle cadeaus en blijken van waardering. Het ging iedereen aan het hart, dat de heer De Kier nu nooit meer zijn (zoals Van Kralingen het uit drukte),, op onbegrijpelijke wijze tot stand gekomen vrije middagen kon uitdelen". De heer De Kier kan terug zien op een erg fijne tijd bij „zijn Kweekschool", die hem op zo grootse wijze heeft gehuldigd. ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN Voorzitter L. J. Groenewegen uit Leiden betreurde het in de Jaarver gadering van de afdeling Rijnstreek van de koninklijke schippersvere niging .Bchuttevaer". in „Centraal", in Alphen a. d. Rijn gehouden, dat de regering moet bijspringen om de grote tekorten van de Nederlandse Spoorwegen te dekken. Er gaan hon derden miljoenen guldens in deze bodemloze put terwijl de binnenvaart voor gesloten bruggen uren lang moet wachtexx omdat op het brugpersoneel bezuinigd moet worden. De lange brugsluitingen in de ste den Amsterdam en Haarlem kwamen aan de orde en de vergadering was teleurgesteld, dat het kanaal om de West nog steeds op zich laat wach ten. Ook kwam de wens naar voren dat bij sluizen afzonderlijke meerge- legenheid komt voor de recreatie vaart, die op schutten moet wach ten. Ook doorvaartverbreding van de Gouwe in Boskoop werd noodzakelijk geacht omdat het voor de steeds gro ter wordende schepen daar gevaarlijke vaart is. Ook hebben de gemeente-be sturen zorgen over de met benzine en dergelijke gevaarlijke ladingen gevul de tankers die door de woonker nen varen. Contributieverhoging werd als bil lijk zijnde aanvaard. Het ledenaan tal van de afdeling loopt iets terug. De aftredende bestuursleden M. F. Bocxe en M. van Stijn werden her kozen. Lezingenserie over Jezus bij K en O LEIDEN k. en O. organiseert op 16, 23 en 30 Januari een lezin genserie over "Moderne opvattin gen over Jeuzs", door de bekende Leidse theoloog prof. dr. M. de Jonge, schrijver van het boek "Je zus .inspirator en spelbreker". 61. In d loop der tijden is Jezus op zeer uiteenlopende manieren bena derd, iedere tijd had een andere visie op hem en liet daarin eigen problemen en idealen meespelen. Spreker laat drie visies duidelijk uitkomen: Jezus als radikale ethi cus Jezus als revolutionair de goddelijke Christus ruime discus siemogelijkheden na afloop der le- ziixgen. Opgave bureau k. en O., Oude Vest 45, tel. 31841. Naar aanleiding van het ingezon den stuk van de heer B. Apeldoorxx over de vuilverbrandingsinstallatie (In deze krant van 8 januari j.l.) deel u het volgende mede: De Leidse viulverbranding schoorsteen. Langs deze weg moest dus tijdelijk en noodgedwongen de ongezuiverde rook de installatie ver laten. Eind januari is dit leed gelukkig weer geleden, en kunnen de nieuw gebouwde stofvangers in gebruik woxden genomen. Bureau Voorlichting Stadhuis J. C. Lelieveldt, Compliment voor brandweer, maar kritiek op de toestand op de Koepoortsbrug Om te beginnen een compliment, en wel aan de Leidse brandweer. De wijze waarop zij de brand verleden week maandag aan de Prinsestraat heeft aangepakt verdient het etiket "vakwerk". Wij wonen naast het pand waar de brand was, en we heb ben geen druppeltje water, geen en kele schade. Daarnaast een punt xan kritiek. Een jaar of wat geleden zijn er grondboringen geweest bij de Koe poortsbrug. Men wilde die brug ver breden. Inmiddels is er echter nog niets gebeurd. Die brug is levexxsge- vaarlijk, vooral in de spituren. Het is nauwelijks mogelijk dat twee auto's elkaar passeren. De trottoirs zijn zo smal dat mexx achter elkaar moet lo pen, zet je er een stap naast dan lig je onder een auto. Er is toch wel een oplossing voor: leg er een brug naast, daar is ruimte genoeg voor naast de stadshixlpwerf. Die komt dan in het verlengde van de Julianastraat te liggen. Laat het desnoods een houten brug voor voet gangers worden. Er zal echter wel weer geen geld voor zijn. Er zullen eerst wel weer slachtoffers moeten vallen. W. BODIJ, Prinsensraat, Leiden. per jaar. Alleen voor die auto? Maar goed, als burgemeester had Geertsema eerlijk overlegd met zijn wethouders de raad hoeft kenne lijk niet mee te doen en hij vindt het allemaal nog heel normaal ook In dezelfde krant op dezelfde pa gina: „De sobere man en de spijbe lende dochter". Een meelijwekkende monteur, voetveeg voor vrouw en kinderen, beter gezegd de gezins- slaaf („Geld op tafel, op tijd thuis voor het eten en voor de rest je mond houden") krijgt voor de rech ter 200 gulden boete omdat zijn dochter spijbelt. Normaal is dat een juiste beslissing, er moet nu een maal geleerd worden. Maar wat een contrasten, om ziek van te worden, om van te braken. Dat allemaal op één pagixia van Rotte mensen „Geertsema gebruikt auto van ge meente Wassenaar voor privé-doel- einden" meldt dit dagblad op 6 januari. Kosten: „slechts" f40.000 een 24 pagina's dikke krant. Voor de rest is een veel dikkere krant nog te klein. Iedereen zegt tegen iedereen; „Met de beste wensen, en alle goeds voor het komende Jaar' Maar wat een rotte-mexxsen-maatschappij H. VAN ROON. v. d. Mortelstraat, Noordwijk Waar staat het bestuur van „De Eendracht"? Wij, de leden van het actie-co mité „De Eendracht", willen nu wel eens weten aan welke kant ons be stuur staat. Wat het tot nu toe heeft laten zien voorsped niet veel goeds Afgelopen donderdag hebben wij een protestdemonstratie gehouden tegen de huurharmonisatie en voor beter onderhoud van de hixizen. Grote af wezige: het bestuur. Men liet ons via een briefje weten de zaak niet belang rijk te achten. Wel aanwezig waren de raadsleden Waal (PvdA). Kuyper (D'66), Amptmeijer (PSP), Hoeven (CPN), en het niet-raadölid Stra- ver (PPR). Al deze heren zeiden dat de men sen zelf actie moeten voeren. Pas dan kunnen de politieke partijen iets doen. Welnu, we gaan door. Om een huurstop te verkrijgen, en om een einde te maken aan een toestand waarin 85 pet. van de huizen toohtige ramen en deuren heeft, en 40 pet. last heeft van vocht in muren en vloeren. Het recht op een goed huis voor iedereen moet ook voor ons gaan gel den. In een rijk land als Nederland moet het geld zo verdeeld worden dat dat mogelijk is. De raadsleden hebben toegezegd dat ze ons zullen steunen. Van ons bestuur verwach ten wij hetzelfde. Wij hebben geëist dat er voor 1 februari een leden vergadering komt. Want het afgelo pen Jaar heeft het bestuur de vol gens de statuten verplichte algemene ledenvergadering niet gehouden. Het bestuur verschuilt zich daarbij ach ter de ledenraad, die onze wensen niet vertegenwoordigd. Verkeerde verkeer heeft het voorraxxg op het doorgaande ver keer op de Molenwerf richtihg Sta tion. Als de voorrang was gegeven aan het verkeer op de Molenwerf was de hele situatie logisch en overziohtelijk. Op het ogenblik ontbreken logica èn ovex-ziohtelii kheid. ADVERTENTIE KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN voorrang I TOONZALEN Ge< -17 ui De voorrangssituatie op de nieuwe kruising Molenwerf-Cityring bij Mo len De Valk is ronduit gevaarlijk. Het verkeer dat van de city-ring komt (vanuit richting Mare» mag met uitzon Gering van bussen en taxi's, niet rechtdoor naar de Steenstraat Hoewel het dus moet afslaan heeft Wm. Barentszstraat 35 leltitn Af

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3