Wethouders van Benthuizen dreigen af te treden PIPO EN BENTHUIZER POLITIEK Vaardige reprise van tijdloos toneelstuk Groep artsen ui Friesland erken euthanasie te hebben gepleegtf Vele Leiderdorpse schoolschakers geveld door berucht 'narrenmat Ontspannen sfeer op koffieconcert 'Op blote voeten in het park' BENTHUIZEN De socialist Seijbel doet weer mee aa-n de vergaderingen van de gemeen teraad van Benthuizen. Hij is destijds opgehouden met verga deren omdat volgens hem sle pende procedurekwesties en on voldoende informatie het raads werk zinloos maakten. Hij is teruggehaald door een nieuw Benthuizer fenoneem: 't Plaatselijk Intern Politiek Over leg, kortweg PIPO. De plaatse lijke politici zijn bij elkaar ge komen, hebben afgesproken dat ze voortaan de best mogelijke informatie en onmiddellijke uit voering van raadsbesluiten zul len eisen, en daarna wilde Seij bel wel weer meedoen. PIPO dreigt inmiddels weer ten onder te gaan in recente politieke stormen. Na de eerste bijeenkomst van de vijf ge meenteraadsleden en de beide wethouders is voor een tweede gesprek ook burgemeester Keij- zer uitgenodigd. Deze zou echter voor de eer bedankt hebben, en vervolgens lieten ook de wethouders weten dat „Juist door rust de belangen van de gemeente het best wor den gediend". Burgemeester Kedjzer zei dat hij niet heeft geweigerd de uitnodiging aan te nemen, hij zou alleen hebben gevraagd met welk doel hij was geïnviteerd. wethouders en het optreden van de burgemeester. De brief van de wethouders kon volgens hem niet door hen zelf zijn opgesteld. Bovendien was de socialist er achter gekomen dat de burge meester een verslagje heeft ge kregen van het eerste PIPO- gesprek. Briesend vroeg hij „Wie die clown was". „Dat was ik," reageerde wethouder Rensink. Ton Hartsuiker en Inge Fröhlieh BENTHUIZEN De twee wethou ders van Benthuizen, Rensink van de WD en Slootmaker van de CHU, hebben gedreigd af te treden. Maar ze willen er eerst een paar weken over nadenken. Ze hebben respijt bedon gen om de stroom van verwijten te bestuderen, die over burgemeester en wethouders is uitgestort door de Chris telijke partijen en de PvdA. De gemeenteraadsleden van die groeperingen vinden onder meer dat ze te weinig kans hebben gekre gen zich te bemoeien met grond- transacties in gebieden waar de ge meente sociale woningbouw wilde plegen. Als gevolg van die transacties wordt straks waarschijnlijk door geldbeleggers gebouwd op het erf van boer Zeg waart achter de Dorps straat, waar de gemeente dertig hui- een voor minder draagkrachtig en wil de neerzetten. Die huizen zouden er komen voor weggesaneerde Dorps straatbewoners. Ook de doorverkoop van grond in het woningwetbuurtje in het mid dengebied van de Zuidpolder aan NV Nationaal Grondbezit was de ge meenteraad in het verkeerde keelgat geschoten. Er zouden daar achttien woningwetwoningen worden ge bouwd. De woningbouwvereniging zag geen kans die woningen goedkoop te laten bouwen als de aannemer niet tegelijkertijd een winstgevender pro- jekt zou kunnen krijgen. Nationaal Grondbezit, dat ook al de rest van het middengebied gaat bebouwen met 71 huizen schoot te hulp na een hint van burgemeester en wethouders. Het bedrijf leverde een plan voor 24 huizen in het buurtje. De zes ex tra woningen zouden voor het bedrijf zelf zijn om te verkopen. Met de wo ningbouwvereniging werd overeenge komen dat de grond voor de extra huizen voor een „symbolisch" bedrag zou worden overgedragen. Over de activiteiten van Nationaal Grondbezit" in het woningwetbuurt je zei SGP-er Leune toornig: "Wij voelen er niets voor dat Benthuizen op bestuurlijk niveau Sinterklaas gaat spelen. Hier gebeurt nu precies wat wethouder Rensink destijds oud wethouder Gommerse verweet: het Franciscusband speelt met inzet LEIDEN De Leidse Franciscus band gaf zaterdag de laatste van twee donateursavonden in een uit verkocht Antonius Clubhuis. De Fran ciscanen toonden daarbij hun nieuw uniform, dat van goede smaak ge tuigde. De NOS maakte opnamen voor het radioprogramma „Inzet" dat aanstaande zaterdag wordt uitgezon den. en dat als onderwerp het ver loop van een doorsnee-donateurs avond heeft. Gen wonder dus, dat de inzet van de leden extra groot was, en er zeer goede prestaties werden geleverd door koperblazers, trom melslagers en majorettes. De afgelo pen Jaren heeft de band veel geëx perimenteerd met een nieuwe sound, en medewerking verleend aan een groot aantal bijzondere evenementen. Beide zaken hebben van de leden de nodige inspanning gevergd, met ais gevolg dat men een stapje terug heeft moeten doen, temeer daar het echte marswerk in de verdrukking dreigde te geraken. De Franciscusband is inmiddels uit deze impasse gekomen, en vaart nu op het kompas van het gematigd mo derne repertoire. We hoorden 'n aan tal marsen onder leiding van P. de Gunst, waarna D. van Oyen de scepter zwaaide bij een Braziliaanse show met blitze lichteffekten. Op vallend waren de grote zekerheid en vaart waarmee gemusiceerd werd. Na dat door de amateurtoneelgroep PT1 uit Den Haag een kluchtige eenak ter was gebracht, werd het bal ge opend door de First Blue Ladies van tie band. R. G. HARMS LEIDEN In de nacht van vrij dag op zaterdag tussen 12 en 2 uur 's nachts heeft de politie controle gehouden op motorvoertuigen. Er werden totaal 100 voertuigen aange houden. 12 auto's voldeden niet aan de voorgeschreven wettelijke bepalin gen, zodat aan de eigenaars ervan proces-verbaal moest worden opge maakt. voeren van een lichtvaardige grond- politiek." Zoals bekend is de SGP- wethouder Gommerse destijds ont slagen omdat hij "n 71 huizen tel lend project niet aan Nationaal Grondbezit maar aan plaatselijke aannemers wilde verkopen. „Dure krengen" Socialist Sijbel vond de huizen die Nationaal Grondbezit voor de wo ningbouwvereniging heeft laten ont werpen te groot en te duur, de hui zen hebben een extra verdieping en gaan 225 per maand kosten. Vol gens Seijbel is er maar één Benthui- zens gezin dat behoefte heeft aan zo'n ruime woning. Dat had hij na gevraagd. „Gelukkig heb ik gehoord dat de woningbouwvereniging over weegt nu toch maar achttien gewone goedkope huizen te bouwen in plaats van die grote dure krengen." meldde hij. LEIDEN Ton Hartsuiker en Inge Fröhlieh zijn nog steeds evan gelisten van het hedendaagse reper toire, zoals gisterochtend bleek tij dens het vierde koffieconcert van K en O. Verschillende malen heb ik dit echtpaar in de afgelopen Ja ren in Leiden en omgeving gehoord, en wat deze keer opviel was, dat 't publiek in grote getale was geko men. en dat de sfeer bijzonder ont spannen en geanimeerd was. Een andere zaak is, dat de uit voerenden eens een dossier zouden moeten aanleggen, waarin die wer ken vermeld staan die ze in Lei den hebben gebracht, want veel va riatie in hun repertoire is er tot nu toe niet geweest. De Trois Mélo- dies van Satie, de Sieben Lieder über die Liebe van Eisler, de lie deren van Ives en Solo for Voice 1 van Cage zijn vaste prik. De voor de hand liggende conclusie, dat deze eeuw kennelijk niet veel beters heeft voortgebracht, is pertinent on juist. Wel is het zo, dat deze wer ken samen met enkele andere te recht tot het standaard-repertoire zijn gaan behoren. Om niet in herhalingen te verval len vermeld ik over de prestaties slechts de bijzonderheden: de kwa liteit blijft bij Inge en Ton Hart suiker ten allen tijde op hd hoge niveau, tenminste waai muziek van deze eeuw betref, nu weer kon de pianist laten hoezeer de vleugel ontstemd dit is ovemp"- de schuld t componisten: ook Bach vergdt het onmogelijke van de in zij g| beschikbare instrumenten D tonia-minivleugel bleek zich a te laten prepareren: ook aan i gemak echter wist Ton Hari het hoofd te bieden. Van Inge Fröhlieh zij slech! )U meld dat haar stem intus echte mezzo-sopraan is gi nog even wachten, en zij kd alt noemen. Wist U overigen ook Aafje Heynis als sopraj j. gonnen is? Verdere medewerk 1W waren de violist Jacques Hart klarinettist Bas de Jong. Vanfc, spel was ik niet onder de Ik troost mij echter met dachte aan koningin Elisabeth Engeland, die eens componis ffv virginalist (virginaal: een soa t vecimbel) John Buil liet wek zijn instrument ontstemd was op Buil antwoordde dat Ha« jesteit waarschijnlijk zelf ont was. R. G. Nu weer een blijspel als „Op blote voeten in het park" op het repertoire nemen is voor een to neelgezelschap een wissel trekken op zekerheid, ten koste van artistiek prestige. Een bewust werkende lei ding van een gezelschap anno nu zal zich met een dergelijke keuze niet kunnen verenigen. Het Rotterdams Toneel dat momenteel geen leiding heeft en artistiek niets meer kan verliezen echter als de kat in het nauw. wees via toneel en film «.en ook te levisie) ongeveer tijdloos goed te liggen bij het publiek en bovendien had Rotterdams Toneel Jan Teun- lings voorradig, die het blijspel zo'n jaar of acht geleden ook al voor het gezelschap regisseerde. Gelukkig dan wel voor het Rotter dams Toneel, dat er in het Hof pleintheater aan de gedachte over „zekerheid" geslaagd is beantwoord. „Op blote voeten in het pairk" kreeg een vaardige reprise. Op enkele De subsidie-verplichting eiste nu momenten na, snel en vakkundig, goed van „timing" en met veel oop voor details (op z'n sterkste in een eenmaal een nieuwe produktie. Welaan, dus moest voorkomen wor den dat het publiek het weer zou la pijlsnelle decor-verbouwing, ten afweten, de kritiek weer zou mooi extra effect) losbarsten en dan is het teruggrij pen naar de oude topper van de Amerikaan Neil Simon wel ver klaard. „Op blote voeten in het park" be Trudy Labij speelde Trudy Labij, die volgens haar gebruiksaanwijzing heel vermakelijk ronddartelde en Georgette Hagendoorn zette d moeder van Corie neer op een ma nier waarvoor ze een kusje verdien de. Een olijke telefoonmonteur waarmee Jan Teulings zelf even knap om de hoek kwam kijken. Wat achter bleven Steye van Bran denberg (nogal stereotiep als een blauwbaardige burman) en Hein Boele, die duidelijk nog wat moest wennen aan zijn toneel-huwelijk met vrouwtje Labij. De losse grap- Teulings lijnde de talenten van zijn pen kwamen soepel, in de dialoog materiaal ervaren uit en presteerde stond zijn jonge advocaat nog even het zelfs om de vrolijke toestand vóór het afstuderen, rond de pasgetrouwden Paul en Co- Compliment voor de decorfoefjes rie in hun erg hoge zolderwoning zo van Frans Vossen. Frans Happel. LEIDEN/KATWIJK Za terdagmiddag trouwde Elsa Triezenberg met Jeroen Tolenaar in het oud-ka tholieke kerkje aan de Zoeterwoudsesingel in Lei den. Jeroen Tolenaarstu dent astrologzie, is de zoon van de Leidse internist To lenaar. Elsa is sinds kort werkzaam als fysiothera peute in het verpleegtehuis De Wilbert in Katwijk. Daar heeft zij zich in korte tijd al zo'n populariteit verworven dat de bejaarde patiënten er op 'stonden' dat zij en haar man zich zouden laten feliciteren op hun trouwdag (op foto Studio Martin Ken). André Vandernoot, die met in gang van 1 september dirigent wordt bij het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, is ook benoemd tot muziekdirecteur van het Nationaal Orkest van België. Hij zal gelijkelijk over het seizoen verdeeld beide or kesten leiden. Daarnaast blijft hij enkele gastdirecties vervullen. Zijn functie als chef-dirigent van de Muntschouwburg in Brussel legt Vandernoot met ingang van 1 sep tember neer. Hij blijft bij deze ope- LEEUWARDEN (ANP) "Ik ge loof als Je naar eer en geweten ge handeld hebt, dat je dan voor maat schappelijke gevolgen nooit bang moet zijn". Dit zei zaterdagmiddag in VARA's radiorubriek "Dingen van de dag" de voorzitter van de afde ling Heerenveen der Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst, dr. C. P. van Heel, een der mede-ondertekenaars van de brief van 27 Friese artsen, die daarin verklaren dat zij "eens" euthanasie hebben gepleegd op een patiënt. Deze brief schreven zij aan het artsenechtpaar Postma-Van Bo ven uit Noordwolde. Mevrouw Post ma-Van Boven moet op 7 februari uur^ voor de rechtbank in Leeuwarden terechtstaan, beschuldigd van het eind november 1971 plegen van eu thanasie op haar 78-Jarige moeder. Dr. Van Heel erkende in theorie de mogelijkheid dat hij. net als me vrouw Postma voor de rechter zou moeten verschijnen. Hij zei dit ech ter niet te vrezen. "Dan moet Je Ju ridisch gaan denken. Als Je zelf een misdrijf aangeeft, dan is dat geen reden voor een veroordeling» geloof ik. Maar daar ben ik een leek in, dat komt ook niet in mijn gedachten", aldus dr Van Heel in het radiovraag gesprek. De officier van Justitie in Leeu- tie, mr. G. R. Nubé, als da en steld is van een ziekte deze zt en bespreken. De euthanasiezaak door mr. Nubé behandeld. Maandag LEIDERDORP Zaterdagmiddag den eindigden na spannende gevech- 13 januari startte de strijd om de sohoolschaaktitel van Leiderdorp voor leerlingen van de vijfde en zesde klas van de basisscholen. Deze wedstrijden waarvan de organisatie in handen is van de 'Schaakvereniging Leiderdorp' worden om de veertien dagen gehou den in het Dorpshuis, hoek Kerk- laan/Hoofdstraat. Gedurende negen ronden zullen 72 schoolschakertjes elkaar het leven op de 64 velden zuur maken. De leerlingen zijn als volgt ingedeeld: Poule A voor de zes- deklassers telt tien teams, terwijl in poule B acht teaims van vijfde kias- sers hun plaatsje vonden. Zowel in poule A als in B bestaat een school team uit vier schaaklustigen. ten in remises. Om half vier togen de zesde klas- sers aan den arbeid. In deze poule liet de eerste uitslag niet lang op zich wachten. Na een hal/ve minuut spelen waren reeds twee koningen in het beruchte narrenmatnet gevangen! Bij de zesde klassers maakten ook vier "dames" hun opwachting. In het team van de Engelendaelschool heb ben zelfs twee schaaksters een plaats je gevonden. De eerste ronde kenmerkte zich dooi- zeer felle gevechten. Opvallend was het grote aantal gelijke spelen, t.w. twee in poule B en zelfs drie in groep A. De Siem van der Stoel- school was op de eerste wedstrijddag de grote pun ten verzamelaar. Tegen- Na de nodige instructies aangaande stander De Vogelweid kreeg geen been aan die grond, want het werd 0-4. In de spelregels bij monde van de voor zitter van de "Schaakvereniging Lei derdorp" dhr. J. Pool, werden door de vijfde klassers om kwart over twee de stukken in beweging gebracht. Reeds na zeven minuten kon de eer ste uitslag genoteera worden. Aan het tweede bord was één van de konin gen in de strijd tussen de De Vogel- weid en de Engelendaelschool ge sneuveld. De tweede ploeg van de Engelendaelschool was deze ronde ^ooJ-SSetoriaeta^Ta-a; De Vo- groep A eindigde geen enkele partij in remise. De volgende ronde wordt op zater dag 27 januari gespeeld. Poule B Start om twee uur en groep A begint om half vier. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Poule AJulianaschool-Meyegaard- school 2-2; Prins Willem Alexander - door slechts één man vertegenwoor digd, zodat de Willem de Zwijger- school met een 3-0 voorsprong begon De vierde partij eindigde plotseling in in remiise: de stukken van de Enge lendaelschool konden geen vin meer verroeren en dat betekende pat. De school "Kastaujelaan" boekte een be nauwde l1/2-2,,l> zege op school "Zijl- kwartier". De beide overige wedstrij- gelweid-Siem van der Stoelsohool 0-4 Willem de Zwijgersohool I-School Kastanjelaan 3-1 en Willem de Zwij- gerschool II-School Zijlkwartier 2-2. Groep B: Juliawaschool-Meyegaard- school 2-2; De Vogelweid-Engelen- daelschool Et 2-2; Willem de Zwijger- sohool-Engelendaelschool I eri School Z ijlkwartier-School Kastanje- laan l*i-2Vi. Stadhuis Openbare commiov ctering onderwijs 2 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer) Kleun .Weekkleurig palet van Surinii Museum voor Volkenkunde Sp Th. J. J. Leyenaar over "Indiaan xlco, verleden en heden" 8 uui Hogewoerd 87 Club voor all 8 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven Jeu 7.30-10.30 uur nam. Stadhuis (kamer 3) Spreekui Burgerlijk Pensioenfonds 2.30-41 nam. !oi Stadhuis Gemeenteraad 7.30 u a Dinsdag Kreatief Sentrum (Breestraa Pottebakken en zeefdrukken 8 u Morsweg 10 Werkgroep leeftoi en stadsverfraailng 8 uur nam, ar Stadhuis Openbare commissie dering stadsontwikkeling 2 uur Museum Volkenkunde Filmcl tr« met Russische films 8 uur nam, Zuiderkerk NCVB. afd. Cent warden, mr. H. W. Kuipers, deelde UV£ S*0}* Volmolengracht 19 Welfare»! Rode Kruis 2.305 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven soo6 2-5 uur nam. Jeugd café 7.39 uur nam. expreseiegroep 7.15-9.00 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit voor gei capten 2-5 uur nam. Gerecht 10. Dienstencentrum nenstad Brldgeolub voor begina |e 5 uur nam. i Breestraat 19, Sociëteit Tw ln (voor kamerbewoners en alleeafol den) 9-12 uur nam. Driftstraat 49. Spreekuur i raadsvrouw 10.30-11.30 voorm. Rij nsburgerweg 163, spreekui*o< gemeen Bureau voor levens. en| vragen 7.30-8.30 nam. H<x>igracht 38. spreekuur stt 'P huisvesting werkende jongeren 8.30 uur nam. Diamantsplein 27 GespreksaT.l 8.15 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- en zondagi wordt waargenomen door Blanken, hogewoerd 171, «I Voorschoten, Leidseweg 66 en Oegstgeest, Wilheltninapark 8. Wets winkelt je Juridisch adviesbureau voor rechtskundige bijstand. Adres Leids Volkshuis Apc* dilk 33. Openingstijden: dageli 10 uur voorm. tot i uur nam. ve maandag). Dagelijks te bereife dens de kantooruren tel. 30775 f derdagavond van 7-9 uur. Gezinsverzorging Aanvragen üulp oej aarden e durlg zieken en gezinsverzorgini singel 8 tel 24800 9-10 uur Aanvragen rooi nalve dagenfc cerkerkelljke opleidingsschool zlnsveraorglng, Rljnsburgeneen I 55336 voorin 910 uur Dienstverlening Humanltae, u gracht 246a Spreekuur maand»! a 230 nuur nam., woensdag 0" voorm. tel 26277. Hulpverleningsdienst Release:, we R(jn 20a, tel 24555. Maand donderdag 20-22 uur. zaterdag SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdien* (01710)—25202 Voor alle die ln UJkheden verkeren berelkba»: werkdag van acht uur n.tn B» uur vm. doorlopend ln het we» d.w.z. van vrijdag acht uur n» maandag acht uur v.m Koord-studio Ouders en onderwijzend personeel kijken belangstellend toehoe de schoolschakers elkaar op de 64 velden bekampen. Op de achtergrond het demonstratiebord met een variant van de Spaanse partij. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2