LEIDSCH DAGBLAD Bezetting vs-consulaat mi asm OLD A MEIR DE PAUS BIJ vandaag BONT MODE EGMOND Gevaarlijk vuur werk gestolen „SPORTSCHOOL LUITEN" Politie maakt snel einde aan betoging J n I 173 Nixon beperkt aanvallen op Noord- Vietnam LEIDSCH DAGBLAD HOND REDT GEZIN inschrijving voor nieuwe cursussen •ericht 1 maart I860 MAANDAG 15 JANUARI 1973 No. 33915 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f27,45 per kwartaal (postabonnementen f29,85), f9,28 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f0,35 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redacüe: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) Wj, T TB tSJIX OKI Spandoeken langs het balkon 16 PAGINA'S P prek over Jeruzalem Premier Golda Meir ht vanmiddag een uniek be- Paus Paul us VI in het •aan. Het bezoek, dat aanvan- door de Israëlische regering was aangekondigd lekte uit het Israëlische dagblad Je- Aharonoth het programma Aleirs reis naar Italië publi- de. Het uitlekken bezorgde de lanse veiligheidsdienst aan- problemen. Binnen 24 it een gigantisch veilig- net rond het bezoek worden trokken. bezoek is van grote politieke de omdat de betrekkingen tus- de Heilige Stoel en Israël nooit Ier spanningen zijn geweest fatioaan behqprt tot de weinige die de Joodse staat nooit erkend, dit medé onder druk christelijke gemeenschappen [Arabische wereld. van BREESTRAAT speciale aanbiedingen PKLARINGEN i'daringen en voornamelijk In ustprovincies hier en daar een Minimumtemperaturen omstreeks axima morgen rond 7 graden. Tot vegend matig afnemende wind wid tot zuidwest. (Opgemaakt om 12.40 uur) .41 uur; onder: 17.00 uur. 14.04 uur; onder: 6.41 uur. fcwater te Katwijk ten 0.22 en uur, laagwater te 8.32 en 21.04 Het bezoek van premier Meir wordt dan ook als een belangrijke geste van het Vaticaan aan het adres van Israël gezien. Algemeen wordt aangenomen dat voorname lijk gesproken zal worden over de heilige plaatsen in Jeruzalem en verder over mogelijke officiële er kenning van de staat Israël en do toestand in het Midden-Oosten in het algemeen. SAIGON (AP) President Nixon heeft de bombardementen op Noord- Vietmami verder beperkt als blijk van goede wil tijdens kritieke vredeson derhandelingen. Dit is vandaag in Saigon van betrouwbare zijde vemo- De Amerikaanse zegslieden wilden echter niet onthullen of het hier een volledig staken van de bombarde menten boven het gehele gebied van Noord-Vietnam betrof dan wel een beperking van het aantal aanvallen, of een beperking van het te bombar deren aantal gebieden. Evenmin wil den de woordvoerders zeggen of de nieuwe bevelen al van kracht waren geworden. Zij verklaarden niet voor uit te wilien lopen op een weldra vanuit Washington te verwachten verklaring. Het semi-officiële dagblad Tin Song in Saigon bericht dat de Amerikaanse afgezant generaal Alexander Haig met een gewijzigde vredesovereen komst zal arriveren. Volgens zegs lieden in de Zuidvietnamese hoofd stad is het mogelijk dat er met het boeddhistische ieuwjaar op 3 februari een bestand van kracht zal zijn. Zie ook pagina 4. Ter kennismaking: hef 4 weken voor de halve prijs. Q Ik word abonnee per 30 januari '73 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naarr adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 2M, Lelden. De Amsterdamse politie moest vanochtend een aantal halsbre kende toeren verrichten om het Amerikaanse consulaat binnen te komen. Met een trap werd vergeefs gepoogd via een raam binnen te komen. Er kwam zelfs een bijl aan te pas, maar het kogelvrije glas week niet voor de harde slagen. Bij Kat in Leiden AMSTERDAM Vier en dertig betogers tegen de oorlog m Vietnam hebben vanmoTgen bijna twee uur lang het Amerikaanse consulaat in Amsterdam bezet gehouden. Zestig man Amsterdamse politie maakte om even over tien een einde aan deze „machtsovername". De schade aan het interieur van het consulaat was gering. Om kwart over acht vanmorgen opende een van de eerst aan wezige personeelsleden van het consulaat aan het Museum plein de deur voor twee jongelui, die zich uitgaven voor Ame rikanen. Achter het tweetal drongen onmiddellijk nog eens vier en dertig betogers, zowel mannen als vrouwen, naar bin nen. Het consulaat werd bezet door, zo als een woordvoerder zei, leden van allerlei anti-Vietnam-groeperingen. De bezetting was bedoeld om uiting te geven aan de afschuw over de reeks terreur bombardementen die de Amerikaanse regering laat uitvoeren op Noord-Vietnam. Voor de ramen van het consulaat werden spandoeken opgehangen, waarop stopzetting van de bombar dementen werd geëist en Nixon werd gevraagd nu een bestand te tekenen. De aanwezige personeelsleden bo den geen tegenstand. Personeel dat naar het werk kwam werd door de bezetters toegelaten. Kort voor half negen arriveerde de Amsterdamse politie met zestig man, zeven over valwagens en een aantal busjes en Prinses Anne zou zich gauw gaan verloven LONDEN (APP) Volgens het in Londen verschijnende dagblad "Sun" van vandaag brengen Koningin Eli zabeth en Prins Philip van Engeland tegen 15 juni een bezoek aan de ou ders van luitenant Mark Phillips, de jonge officier op wie hun dochter Anne hartstochtelijk verliefd zou zijn Het Britse koninklijke paar bezoekt op 15 juni de RAF-bas is van Lyne- ham in Wiltshire. De Sun merkt op dat het van daar gemakkelijk is Great Someford, waar de ouders van de luitenant wonen, te bereiken. Ly- neham ligt op een twaalftal kilome ters van Great Someford De verloving van de prinses met Phillips wordt volgens het dagblad omtrent Pasen verwacht. Intussen doet de luitenant dienst bij zijn in West-Duitslano gelegerde regiment. motoren met zijspan. Met een trap bereikte men een raam op de eerste etage, waarachter de bezetters ston den te wulven. Een poging van de politie dat raam in te slaan en te openen mislukte. Ook voor een ijverig gehanteerde bijl week het pantserglas niet. Kort na half tien wist de politie toch een rol luik aan de achterkant van het ge bouw te forceren. De bezetters gaven zich zonder weerstand over. In kleine busjes telkens begeleid door twee mo toren met zijspan werden zij in groepjes van rijf afgevoerd naar het hoofdbureau. Buiten het consulaat nadden zich inmiddels nog eens vijftig betogers verzameld die bij het naar buiten komen van de bezetters luid Juichten en in spreekkoren president Nixons Vietnam-politiek veroordeelden. Om kwart over tien werden de laatste be zetters naar het politiebureau over gebracht. Er werd tegen de bezetters proces-verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk. Daarna werden ze weer vrijgelaten. De consul-generaal van het Amp, rikaanse consulaat, wilde geen com mentaar geven op de kortstondige bezetting. Wel zéi een woordvoerder dat de schade binnen het gebouw meeviel en niets opzettelijk was ver nield Actiegroepen hebben voor van avond een nieuwe anti-Vietnam-de- monstratie op het Museumplein in Amsterdam aangekondigd. LEIDEN Bij Kats vuurwerkfabriek in Leiden-Noord zijn in het afgelopen weekeinde enkele stukken vuurwerk gestolen, die wanneer ze worden aan gestoken het effect van een hand granaat kunnen hebben. Het gaat hier om ongeveer vijfen dertig grote kanonslagen, die in nor male gevallen met een mortier wor den afgeschoten. Aan de gestolen stukken ontbreekt de lont, waardoor ze, éénmaal aangestoken, binnen drie of vier seconden kunnen ontploffen. De kanonslagen zijn volgens de po litie levensgevaarlijk en kunnen grote schade aanrichten. De vermiste stuk ken hebben een lengte van ongeveer twaalf centimeter en een doorsnee van vijf centimeter. Ze zijn blauw grijs van kleur en aan de onderzijde met rood papier afgeplakt. De kanonslagen waren opgeslagen in een van de gebouwtjes op het fa brieksterrein, waarvan een raam bleek te zijn ingeslagen. De politie vermoedt dat de diefstal het werk van kwajongens is. Spasski en Fischer naar Nederland GRONINGEN De Russi sche grootmeester Boris Spasski krijgt waarschijnlijk in med de kans in Groningen revanche te nemen op wereldkampioen Bob bij Fischer. Dan wordt daar na melijk de wedstrijd Rusland te gen de rest van de wereld ge houden, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond. Bij de Schaakbond verwacht men dat Spasski het Russische team zal aanvoeren. Men wil Fischer aantrekken als aanvoer der van "de rest van de wereld" De onderhandelingen over Fis chers vergoeding zijn in verge vorderd stadium. De schaak bond heeft voor de match een bedrag uitgetrokken van 450.000 gulden. Een belangrijk deel hier van is bestemd voor Fischer. Spasski heeft sinds het ver lies van zijn titel niet meer in internationale wedstrijden ge speeld. Vorige maand was hij ingeschreven voor een wedstrijd op Mallorca, maar hij kwam niet opdagen. Ambiteuze plannen Meer treinen tussen Leiden en Den Haag UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen hebben ambitieuze plannen voor het openbaar vervoer in de streek tussen Den Haag en Leiden. Dat blijkt uit een folder, die bij zo'n honderdduizend gezinnen wonend in de omgeving van de Leidse Baan in de bus zal worden gestopt NS zijn onder meer van plan het aantal sporen tussen Den Haag en Leiden tot vier uit te breiden. Nieuwe railverbindingen aan te leggen naar Katwijk, Noordiwijk, Leiden-Meren- wijk en Leiderdorp, snellere verbin dingen te maken met de Bollenstreek en een aantal indertijd gesloten sta tions te heropenen. In naurwe samenwerking met inter lokale openbare vervoersbedrijven, waaronder de NZH, zal het "snelbus- net" worden uitgebreid. Al deze plan nen moeten na 1975 worden gereali seerd. Van de spoorlijn Leiden-Den Haag- Delft komt een verbindingsboog naar het nieuwe centraal station in Den Haag. Daardoor wordt een directe treinverbinding tussen Leiden en Den Haag CS mogelijk. Hot is de bedoe ling dat er twee treinen per uur ovei deze nieuwe lijn gaan rijden. Iedereen dacht eigenlijk aan Harm Kuipers maar het was toch Jappie van Dijk (foto), die zich gisteren in Heerenveen met de nationale kampioenskrans tooide. Minder verrassend waren de titels voor Atje („val niet op je gatje") KeulenDeelstra en sprinter Jos Valentijn uit Ter Aar. Ruim tienduizend kijkers waren er dit weekeinde toch nog naar Heerenveen gekomen, maar des ondanks blijft de KNSB beducht voor een geringe belangstelling bij de komende wereldkampioen schappen in Deventer. De ama teur-bond probeert aan alle kan ten de zaak te redden en heeft het Haagse kantoor voor public relations van Hans Kortekaas op dracht gegeven zich over de pro blemen te buigen. De p.r.-mannen moeten gaan proberen het „ge zicht" van de bond wat vriende lijker te maken. Zorgen niet alleen voor de KNSB ook voor de profs van de ISSL die komend weekeinde in Skiën (Noorwegen) om hun Europese ti tel gaan rijden. De kaartverkoop loopt zo slecht, dat Schenk c.s. deze week in Oost- en Zuidnoor- wegen met de tickets „de boer op gaan" in de hoop op die manier de gunsten van het schaatspublfek te winnen. Op de meer dan zes pagina's sport vindt men natuurlijk ook de overwinningen van Ajax (gemak kelijk tegen Haarlem), Feijen- oord (heel wat moeilijker tegen NEC) en Sparta (verrassend over tuigend tegen FC Den Haag). Aan de kop van de eredivisie is er weinig veranderd: Feijenoord 1832 Ajax 18—30 Sparta 18—27 FC Twente 18—23 MW 18—22 Er zijn bemoedigende berichten over kans op vrede In Vietnam PAGINA 4 SNEEUW IN ISRAEL JERUZALEM (Reuter/UPI) De eerste sneeuwstorm van het seizoen heeft een dik sneeuwkleed gelegd over het Heilige Land en tijdelijk al le wegen naar Jeruzalem geblokkeerd. De scholen in het gebied van noorde lijk Galilea tot Beersjeba zijn ge sloten. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 15 centimeter dik. Ook op de door Israël bezette heu vels van Golan Is de sneeuwlaag minstens 15 centimeter dik. In Tel Aviv en andere Israëlische kustplaatsen heeft het hevig geha geld. (Foto Jan Holvast) OOSTSTELLINGWERF (ANP) Door een uitslaande brand is vannacht het kort geleden verbouwde café „Wolters" in het Friese Elsloo tot de grond toe afgebrand. De bewoners, het gezin Wolters, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen konden zich evenals een 20-jarige Inwonende barkeepster ter nauwernood redden door uit het raam op de zolderverdieping naar beneden te springen. Zij waren omstreeks 2.30 uur naar bed regaan, maar wefden een half uur later gewekt door de hond, die met zijn nagels tegen de slaap kamerdeur krabde. TELEFOON 23728 Judo (vanaf 4 jaar), Jiu Jitsu, Karate, Dames- gymnastiek en Herenconditietraining (zonder toestellen). Inlichtingen en aanmeldeD dagelijks: Pieterskerkgracht 9. Alle lessen worden gegeven door Ned. en oud-Europees Jndokampioen A. J. var. ~"olanen (4« dan).

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1