Dat is-ie, dat is-ie, riep Vos er In veel fracties waardering voor een selectief investeringsbeleid CHAUFFEUR PETER VOS KENT NU ZIJN REDDER nieuw« Gratie SOCIALISTISCH KAMERLID DE RUITER: Telegramacties misleidend Verloskundig centrum in Den Haag Minder export van vis Militairen zochten vergeefs naar ziekenverzorgster Onderzo DORDRECHT „Ik zat vast in mijn cabine, ik kon geen kant uit. Voor en achter brandde het. Builten stonden de mensen te kijken en ik riephaal me eruit. Maar niemand durfde. Ze waren bang dat de tankwagen vóór me zou ont ploffen. En toen kwam u Voor vrachtwagenchauffeur Peter Vos (44) uk Dordrecht bestaan geen twijfels: de man naast hem op de bank is de redder van zijn leven. En niet een, maar twee keer. Vos: „Zonder u was ik doodgebloed. Of verbrand. Of allebei". De redder, de tien jaar jongere Cornells Ooms, ook vracht wagenchauffeur: „Ik weet één ding nog heel goed. Je zet: Je laat me hier toch niet verbranden?" In de vroege morgen van 25 augus tus 1972 botsten in dichte mist 72 auto's op elkaar, op rijksweg 16, vlak bij Prinsenbeek. Peter Vos was met zijn vrachtwagen vol nylonkle- ding de tweeendertigste. Hij reed op *ijn gemakje, want hij had de tijd. De douane-beambten in de haven van Antwerpen verwachtten hem nog lang niet. Een auto passeerde zijn wagen. Op het moment dat deze vóór hem kwam verdween de auto plotseling. Een mistbank. Vos remde uit alle macht, maar kon de botsing niet voorkomen. De eerste klap viel mee. mee. De volgende niet: achter hem dreunde met groot geweld een vrachtwagen tegen zijn oplegger. Door de schok raakte Vos bekneld en kon met geen mogelijkheid weg komen. De nylon lading brandde al snel als een fakkel, de tankwagen vóór de chauffeur ook. Vijftig meter daarachter klauterde Cornelis Ooms uit zijn omgekantel de vrachtwagen, zijn gewonde voet maar even vergetend om te kijken of hij ergens kon helpen. Dankzij zijn resolute optreden kon de zwaargewonde Vos met een van de eerste ziekenauto's van het ramp terrein worden weggevoerd. Naspeuringen Pas sinds twee weken kent de ge redde de naam van zijn redder. Dat beiden nu naast elkaar kunnen pra ten over de ramp en de redding is te danken aan een simpel stukje film op de televisie. De hardnekkige naspeuringen van de Dordtse chauffeur, waarmee hij nog in het ziekenhuis begon, liepen op niets uit. Het Jaaroverzicht van de NOS op oudejaarsdag bracht de oplos sing, waar hij al die maanden als een bezetene naar had gezocht:: Dat is-ie" schreeuwde Vos, toen op eens de man op het scherm ver scheen, die na de ramp in het niets verdwenen leek te zijn. „Stil nou, anders horen we niet wat ie zegt" zei zijn vrouw. ,Dat is-ie, dat is-ie" schreeuwde Vos weer. Een telefoontje naar de NOS was gauw gepleegd. „C. Ooms, Ouder kerk aan de IJssel" wist men daar te vertellen". Eindelijk kan Peter Vos zijn Jonge collega persoonlijk de hand drukken. Redder en geredde ontmoeten el kaar weer. Ditmaal niet tussen brandende auto's, maar comfortabel op de bank in de woning van de heer Vos, in de Dordtse Hooftstraat. De twee echtgenotes zijn van de partij, evenals enkele Jonge telgen van het nageslacht, die op een rij tje haastig bijgeschoven stoelen het gesprek met ademloze aandacht volgen als ging het om een span nende AJax-Feyenoord ontmoeting. De Jongere chauffeur voelt zich duidelijk niet op zijn gemak in zijn rol van held. Hij kan er echter niet onderuit, hoe hard hij het ook pro beert: „Ik heb het niet eens alleen gedaan, andere mensen hebben me geholpen". Hij heeft een moeilijke klant aan de man naast hem, die zegt: „Jij nam toch maar het Ini tiatief. Niemand durfde per slot van rekening". Zijn carrière als vrachtwagenchauf feur is hoogstwaarschijnlijk afgelo pen, maar hij straalt. Tien weken lag hij in het ziekenhuis, waar hij met een bij aankomst vier liter bloed toegediend kreeg. Een hersen schudding, een ingedeukte borstkas en een gebroken been takelden hem lichamelijk toe. Krukken Naast hem liggen de krukken die hij voorlopig nog niet kan missen. Maar toch doet hij bijna niks an ders dan lachen: „Ik leef nog. Ik kan voor mijn vrouw en mijn drie zonen blijven zorgen". Niet achter het stuur van een vrachtwagen. De psychische nawer king van het ongeluk heeft hem ongeschikt voor dat vak gemaakt, lichamelijk komt hij er wel weer bovenop. Cornelis Ooms laat zijn oudere col lega glimlachend aan het woord. Voor hem hoeft al die drukte niet. Hij wil niks van foto's weten, aan vankelijk wil hij zich alleen maar in de krant zien als „een inwoner van Ouderkerk aan de IJssel". „Waarom ls dat allemaal nodig?" vraagt hij wat hulpeloos. Het ant woord van Peter Vos komt snel: „Man, ik ben Je voor mijn leven dankbaar, dat snap Je toch wel". Een enthousiaste woordenstroom, ook van mevrouw Vos, doet de Jongeman zwichten, zij het zuchtend. Hij draait een sjekkie en doet er voorlopig het zwijgen toe. „Weet Je, ik heb een fijn gezin", vertelt Vos verder, „dat is het wat me bij be wustzijn hield, toen. Ik dacht: ik moet verder leven, ik moet roepen. Niet voor mezelf maar voor mijn nabestaanden. Ik kan me voorstellen dat iemand die niemand heeft eerder de moed zal laten zak ken. Voor mezelf had ik ook al be rust. Gek he, maar ik ben altijd als de dood voor de dood geweest.. Maar als het eenmaal zover ls, be rust Je erin. Daar in die cabine heb ik afscheid genomen van mijn vrouw en mijn kinderen. In het ziekenhuis huilde Vos steeds maar weer als hij zijn vrouw zag. Hij kon het niet verwerken, dat de vrouw van wie hij al afscheid had genomen, in levende lijve voor hem stond. De zusters plensden een beker water over hem heen, wan voor Nederland club voorslankblij neer hij weer eens nachtmerries Afschuwelijk Vos tegen Ooms: „Die nachtmerries zijn voorbij. Die waren afschuwe lijk. Iedere keer weer midden in het vuur zitten, Je voet proberen los te trekken en maar schreeuwen. „De ander knikt: „Als je zoals u hebt vastgezeten kan ik me die nacht merries wel voorstellen. Ikzelf heb zoiets niet gehad. Maar ik was dan ook in een mum van tijd mijn auto uit". Prinsenbeek wordt voor beiden langzaam maar zeker een herinne ring, waarover het praten niet meer zo moeilijk valt. Vergeten zullen ze het nooit. Vos: „Ik ben nog nooit betrokken geweest by zo'n ongeluk. Per soonlijk bedoel ik. Wel* eens tegen een lantaarnpaal gezeten of zo, je kent, dat wel. Maar nooit dit. Ik heb 23 jaar op de internationale routes gezeten....". „Langer", onder breekt zijn vrouw hem, ,4k ben als vrijwilliger naar Indië geweest en heb vrienden zien sneuvelen. Maar dit was het ergste". Cornelis Ooms beaamt deze woorden. De laatste zit allang weer gewoon langs de weg. De man, die bijna nummer veertien op de dodenlijst van Prinsenbeek werd, ziet de toe komst niet somber in. „Mijn vrouw is zo goed als makelaar. Ze heeft bijna alle diploma's. Ze heeft nu een assurantiënkantoor. Ik ben ook aan het leren. Dan ga ik dat doen". Een ding zal hij voorlopig niet doen: dezelfde weg rijden als op die 25ste augustus. De dikke vier maan den die ertussen liggen hebben hem nog niet voldoende moed gegeven: „Ik durf niet, bekent hij, „Nog niet. Maar het komt wel. Ik heb de tijd". Cornelis Ooms (rechts) wü niks van foto's weten, voor hem hoeft al die drukte niet. Peter Vos raakt ech ter niet uitgepraat over de heldendaden van zijn red der. DEN HAAG (ANP) De Haagse ziekenhuizen Bronovo, Nebo en de Emmakliniek gaan op het Bronovo- terirein een verloskundig centrum bouwen. De bouw en inrichting zal een half jaar duren. Reeds is im Bro novo een nieuwe gynaecologische af deling ingericht, waar begin februari de eerste patiënten kunnen worden opgenomen. AFSLANKEN IN GROEPSVERBANDV GRATIA'S'EETWII LEKKERE MENU'S GRATIS NAZORG! Voor nadere informatj Mevr. H. Na; Rembrandtwcg 3, Noord wijk aan Zet Telefoon 01719—301 DEN HAAG (ANP) Voor heeft de Nederlandse moss handel gevolgen ondervond publikatie. waarin de Bel# bruikersunie eerder deze v dat in mosselen te veel voorkomen en waarschui het eten van te veel vis. I naar België van vis en mos blijkens inlichtingen van 1 duktschap voor Vis en Vlsp deze dag belangrijk minder gewend was. Ze is echter n stil komen te liggen. Hoe schade is, was gisteren nt zeggen. Klachten van detailhandel! over de verminderde op deze vrijdag-traditionele het Produktschap bereil zuiden des lands, om. ui broek. Verder naar het nou de Belgische publikatie ml werking te hebben. Nederlandse onderzoekingei op kwikgehalte hebben vol Produktschap ook niets tends aan het licht gebraeh DEN HAAG Tot tweemaal toe heeft Piet de Ruiter vragen aan de minister van Economische Zaken ge steld en daarop een klacht gestuurd naar de „Commissie tot handhaving van de Nederlandse Code voor het Reclamewezen. „De eerste keer betrof het de „prijs- telegram" - actie van Readers Di gest, maar toen kort daarop ook „Boek en Plaat" een telegramcam pagne ging voeren en voor mijn gevoel nog grover, heb ik weer een klacht gestuurd. Brief en envelop lijken sprekend op een PTT-telegram. zijn miljoe nen mensen die nooit een telegram ontvangen, daarom vind ik dat dege nen die van het middel „direct mail" gebruik maken, hun verantwoording moeten kennen. Boek en Plaat had er dan welis waar geen naam op, maar „spoed bericht", daardoor leek het nog misleiden". Readers Digest heeft intussen van de Codecommissie een berisping gekregen, die ook werd gepubliceerd. Wat de Ruiter echter wèl hoog zit is: „Zo'n bedrijf krijgt daardoor in de reclamewereld weliswaar een slechte naam, maar het leverde ze op de 900.000 prijstelegrammen 40.000 nieuwe abonnees op. Dus die naam zal ze een zorg zijn. HU is by de betreffende zitting ge weest en hij wil er nog best over kwijt dat mensen die ingetekend hebben en er later toch liever van afzien, zich wenig zorgen hoeven te maken. „Die man van Readers Digest liet zich voor de Codecommissie ontval len dat de mensen die hadden inge tekend, maar later daarop wensten terug te komen wél worden achter volgd met brieven en kwitanties. Als ze echter niet betalen, wordt er geen incassobureau op afgestuurd of via een andere gerechtelijke wijze geïncasseerd." Hij vindt dat er op het gebied van de consumentenvoorlichting nog veel moet gebeuren. „Verder ben ik het eens met het DEN HAAG Mr. P. W. Jalink zal binnenkort worden benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Djakarta. Hij wordt daarmee de opvolger van mr. H. Scheltema, die een an dere post welke is nog niet be kend zal krijgen. Mr. Jalink is nu gevolmachtigd minister bij de permanente verte genwoordiging van Nederland bij de Noord-Atlantische Raad te Brussel. standpunt van Gerda Brautigam (oud-kamerlid)„De recltme rond de volksgezondheid moet aan ban den worden gelegd. Voor de andere gebieden kunnen we volstaan met een goede warenwet en colportage wet. Huis wacht al sloop jaar op DEN HAAG (ANP) Minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) wil vooralsnog geen oordeel geven over de voorgenomen sloop van *n ambts woning in Mijdrecht. In september 1971 werd deze woning nog voor f 10.000,opgeknapt, de woning heeft nu een waarde van f 100.000,—. In antwoord op vragen ingezonden op 15 maart 1972, van de PvdA-ka- merleden Stoffelen en Roethof deelt de minister mee, dat het raadsbesluit tot sloop van de woning is geschorst om te onderzoeken of het in 6fcrijd is met de wet of met het algemeen belang. Zodra mogelijk, zo zegt hij toe, zal hU nader op deze zaak te rugkomen. ASSEN (ANP) Driehonderd militairen uit Steenwijk hebben gisteren in de bossen rond het ver pleeghuis Beatrix-oord in Appel scha tevergeefs gezocht naar de op 2 december van het vorige Jaar plotseling verdwenen achttienjarige leerling- ziekenverzorgster Klaasje van der Wind uit Joure. Het meisje was die avond door familie gebracht tot aan de poort van het verpleegtehuis. Zij is se dertdien spoorloos. De militairen begonnen om half negen met hun zoekactie. Zij hiel den er om half drie zonder resul taat mee op. Reeds op 5 december hadden honderd militairen van de 42ste afdeling veldartillerie uit As sen naar het vermiste n zocht in de bossen bij De actie van gisteren verzoek van de familie i op instignatie van de pan van Bergen uit Arnhem. ren hebben een gebied i straal van drie kilometer i trix-oord uitgekamd. Het f verdeeld in twaalf stroken x 400 meter, die te voet d veertig militairen werden i Ze waren van het 45ste pi fanteriebataljon en het da ton Van Heutsz die gelege in de Johan van de Kornp ne in Steenwijk. Ze stond commando van majoor D Koesveld. Vijf-envijftig Nederlandse kaasmeisjes gaan binnenkort proberen het gebruik -van Nederlandse kaas in Duitsland te vergroten. Gistermorgen werden de meisjes (in klederdrachtgehuld) op het stadhuis van Alkmaar ontvangen, waarbij uiteraard de kaasdragers niet ontbraken. DEN HAAG (ANP) De fracties van PvdA, KVP. ARP, CHU en DS'70 in de Tweede Kamer staan positief tegenover het voornemen van de regering om te komen tot een selec tieve investeringsheffing op nieuwe bedrijfsgebouwen in de Randstad. De PvdA-fractie is „verheugd" over de indiening van dit wetsontwerp omdat „de particuliere investeringen aan een veel verdergaande overheids- beheersing moeten worden onderwor pen dan thans reeds het geval is". De fracties van KVP, ARP en CHU hebben „waardering" voor het wets ontwerp, omdat „de noodzaak om de randstedelijke congestie te bestrij den levensgroot aanwezig is". Ook de fractie van DS'70 Juicht het wetsont werp toe, omdat „de centrale over heid bij het streven naar een meer evenwichtige situatie zelf ook een actieve rol moet spelen". De fracties van WD en D'66 uit de Tweede Kamer hebben noga! wat bedenkingen tegen het wetsontwerp. De liberale kamerfractie zegt ojn., dat dit ontwerp een groot aantal vra gen oproept en concludeert, dat voor een definitieve standpmrtbepaling „in leder geval" aanmerkelijk meer gegevens ter tafel moeten komen. Een groot aantal bedenkingen ontvouwt de fractie van D'66, want de uitwer king van het ontwerp „is zo zwak onderbouwd en laat zoveel vragen open, dat moet worden gevreesd dat de wet in de huidige vorm in het geheel niet aan zijn doel zou beant woorden". Bewondering Vanuit de socialistische fractie heeft men in het bijzonder bewon dering voor de moed van minister Langman (VVD), zo wordt gesteld in de gisteren openbaar gemaakte standpuntbepaling. Vanuit deze fractie wordt gewezen op de nadelige effecten van het voorgestelde systeem van heffingen, die naar de mening van deze fractie een ongunstige invtoed kunnen hebben op de machts verdeling ten gunste van zeer grote bedrijven en wefce heffingen kunnen worden afgewenteld, hetgeen leidt tot prijsverhoging en voortzetting van de kostcainfiatle. De fracties van KVP, ARP en CHU zeggen in een gezamenlijke stand puntbepaling, dat z\J het in beginsel wel eens kunnen zijn met het voor gestelde heffingenstelsel. Wel vragen zij, of de regering ttzft. bereid zal zijn om het vraagstuk der heffingsgrond slag opnieuw te bezien en daarover met het parlement in discussie wil treden. De fractie van D'66 noemt het wetsontwerp in strijd met de tweede nota van de ruimtelijke ordening Vanuit deze fractie wordt de rege ring nadere informaties gevraagd over de gevolgen voor de Haagse agglomeratie van het samenvallen van de selectieve investeringsregeling met de voorgenomen spreiding van rijksdiensten. De liberale fractie concludeert, dat het ontwerp een zeer belangrijke be leidsombuiging betekent, zowel op het gebied van het economisch ter rein als op dat van het ruimtelijk beleid. Naar het oordeel van deze fractie zou een meer toegespitst in- richtingsbeleid op zijn plaats zijn. De WD-fractie staat afwijzend tegenover een vergunningenstelsel, dat iedere investering van belang bindt aan het oordeel van de over heid. De fractie huldigt het stand punt, dat ook in deze materie de overheid niet mag gaan zitten op de stoel van de ondernemer en dat In vesteringsbeslissingen beslissingen van het bedrijf moeten blijven. De VVD-fractie vraagt zich vooral af, waarom in het ontwerp niet de SER- suggestie van tijdelijkheid I en geeft voorkeur aan t lijkse wettelijke verlengd geldigheidstermijn van de gestelde regeling. ROTTERDAM Wam» selectieve investeringsheff Januari 1973 zou zijn ingf zou de omzet van de aam drijven, die onder de wet het algemeen een tijde!. - te zien hebben gegeven, dieptepunt aan het eindt zou hebben gelegen. Dit blijkt uit een spd die de Vereniging Algemeet Bouwbedrijf - W a terweggeW jaarwisseling heeft laten tt waarvan de resultaten op ren gehouden persconfefl bekendgemaakt. Men is to derzoek overgegaan, omdat was, dat minister Langmaï nomische Zaken, ondanks! ren tegen zijn wetsontffö de utiliteitsbouw in het worden belast, voet bij houden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8