inkse WDM wil het leger uithollen' übliciteit over defe nsie niet zo negatief ADDENZEEVERENIGING LAAKT RAAD VAN STATE UKSUITKERING VERVOLGDEN ADMINISTRATIEF MEDEWERKSTER euwe vereniging voor militairen opgericht A. C. A. Dake bracht rapport uit over defensie voorlichtingsdiensten RAIFFEISENBANK DAG 13 JANUARI 1973 j isboringen aan de oostpunt neland zijn gang mag gaan, ï00ra) omdat de vereniging elanghebbende is en dienten- niet gerechtigd was tegen rlenen van een boorvergun- beroep te gaan. 13m De Landelijke Ver tot Behoud van de Wad- voelt zich zeer gekwetst. pzeer omdat Placid Oil met 'os Ittens 8d van State heeft geadvi- [e Kroon heeft aldus beslist, l Waddenzeevereniging is rerbaasd. i: heeft immers niet de mi nister van economische zaken, Langman, bij voorgaande gelegen heden aan de vereniging, als die concessieverleningen bestreed, ver weten dat ze niet al eerder tegen de verlening van een exploratiever gunning had geprotesteerd? Punt twee: heeft niet de zelfde mi nister vorig Jaar in de kamer uit drukkelijk verzekerd dat de georga niseerde natuurbescherming de mo gelijkheid van beroep op grond van de Wet Beroep Administratieve Be schikkingen (BAB) heeft? Nu dient de landelijke vereniging een BAB-beroep in en wordt ze niet ontvankelijk verklaard. Geen recht Geen wonder dat de vereniging gis teren in een communiqué liet weten te moeten concluderen „dat de Raad van State c.q. de minister de levende natuur dwz. de dieren en planten van onze schepping geen enkel recht wenst toe te kennen". „Een in deze tijd bepaald niet ver heffende opvatting", laat ze daarop grimmig volgen. Vogels en zeehonden van de Wad denzee hebben niet alle tijd van de wereld meer om steeds maar weer nieuwe Juridische gevechten af te wachten. Dat geldt vooral voor de zeehonden. Die uitgerekend oost van Ameland nog maar sinds kort een betrekkelijk geschikt plekje, waarschijnlijk het laatste in de Waddenzee, hebben kunnen vinden. Voorzitter T. F. J. Pronker van de landelijke vereniging zei deze week: „Vorig jaar is de zeehondenpopula tie in de Waddenzee weer een paar honderd exemplaren kleiner gewor den. De toestand is ontzettend kri tiek". Nu Placid Oil een exploratievergun ning heeft gekregen - zij mag zowel op het oostpuntje van het eiland Ameland zelf als er voor op het Si- monszand en in de Waddenzee naar gas zoeken - zal het seismisch on derzoek sterk worden opgevoerd. Dat gebeurt met behulp van dyna miet en het maakt veel lawaai net als rond het militaire oefenterrein Vliehors, oostelijker in de Wadden zee, waar de zeehonden in het hun enige officieel toegewezen reservaat, evenmin nauwelijks nog de rust kunnen vinden om voor nakomelin genschap te zorgen. Vliehorst belegd omdat het gemeentebestuur boringen op zijn grondgebied eens en voor altijd onmogelijk wilde ma ken en omdat economische zaken met dergelijke beslissingen door la gere overheden geen genoegen wen ste te nemen. Pronker: „Vanuit de vergadering konden we horen en zien hoe het er op het wad toeging. Water en slik spoten tientallen meters om hoog, nota bene in een gebied waar dat door Staatsbosbeheer als be heerder van het zeehondenreservaat verboden was. Maar geen enkele overheidsinstantie is in staat ervoor te zorgen dat een dergelijk verbod ook wordt nageleefd". Volgens de heer Pronker is de coör dinatie tussen de departementen ui terst zwak, waardoor economische zaken in feite de dienst kan uitma ken. Pronker: „Terwijl de tweede nota ruimtelijke ordening, de structuur schets voor het Jaar 2000 en ook de begroting van CRM van vorig jaar vinden dat industriële activiteiten op de Wadden niet moeten worden toegestaan". De heer Pronker verwijt economi sche zaken arrogantie wanneer ze stelt dat de veiligheidseisen van het Staatstoezicht op de Mijnen de strengste ter wereld zijn: „Maar Je kan gewoon niet onder het statisti sche gegeven uit dat één op de zo veel boringen fout zal gaan. Wat stelt men zich van het bestrijden van een ramp voor. als het laag water is, of bij een bos of heide brand op Ameland?" De Waddenzee-vereniging, die meer dan 20.000 leden telt. wil nu zij be st uurs-Juridisch schaakmat is gezet alle sympathiserende kamerleden en ministers mobiliseren om het be houd van de Waddenzee alsnog langs politieke weg te verzekeren. De Hoge Veluwe mag dan uniek zijn, geeft ze toe, de Wadden zijn dat - in hun soort - ook. Als mi nister Langman van economische zaken verklaart dat hU bereid is zichzelf een barbaar te noemen wanneer hij de op de Gelderse hei develden gasboringen zou toestaan, hoe moet hij zich dan wrel niet voe len als dat van hem in de Wadden zee en op de Waddeneilanden wel mag? Het is duidelijk dat de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee de minister erger vindt dan een barbaar. jehoudende afsplitsing van •lijke Vereniging Voor dienst- Militairen (WDM) werd gesticht de Algemene Ver- Nederlandse Militairen (de De oprichter is de 21-Jari- *iden afkomstige dienstplich- daat Joop Pison. dende afsplitsing van dat Je via Je meerderen weer con- ken. Bijvoorbeeld boykotacties tegen Politiek verdevest R1 ganisatie heeft op dit moment leden. De belangrijkste drijf or de AVNM is haar kritiek [stelling en werkwijze van IM. Joop Pison: "De VVDM (t-links, voert zinloze acties, flicten met hogere instan- De AVNM wil absoluut geen lijn volgen. Integendeel, •politiek. We willen in voort- overleg met de bevoegde In de problemen die er zijn, De AVNM probeert daar in het georganiseerd over- het minsterie van defensie In de statuten van de j, staat dat de vereniging zich stelt "de belangen van alle en, ongeacht rang of stand gebonden aan enige poli- godsdienstige richting te be- Dit betekent dat ook be- itadren, zoals officieren ser- :apteins en majoors, lid kun- Joop Pison is niet bang seld te worden door de ver- ordiging van in feite tegen- belangengroepen. "Integen- moeten samen met de le- de mogelijkheden van 1 e veranderingen onderzoeken rieiten stellen. Daarbij komt dat Je via Je meerderen weer con tacten kunt leggen met de overheid. Bovendien houden we hierdoor de BVD (bond voor dienstplichtigen, voorheen bond voor dienstweige raars) van ons lijf". De angst van de AVNM voor de BVD is zeer groot. Op allerlei manieren probeert Joop Pison dan ook aan te tonen dat de radicale BVDers binnen de VVDM willen gaan woekeren. HU verwUst naar recente publicaties van de Telegraaf, die in een drietal artike len de WDM en de BVD heeft trachten door te lichten. Joop Pison is zelf actief lid geweest van de VVDM. En wel als afdeling bestuurder Ermelo. Hij stelde zich in Juni 1972 beschikbaar bij de ver kiezingen voor het WDM hoofdbe stuur in Utrecht. Volgens Pison is men toen met de afdeling Erme lo gaan praten en is hij toen be schreven als een gematigd iemand. Om die reden zou hij ondermeer, niet gekozen zijn. Ook in de anti- groet actie, vorig jaar door de VVDM georganiseerd zag Pison geen heil. "Dit is een van de zinloze acties, waardoor Je alleen maar de auto riteiten in het harnas Jaagt. Ik ben tegen elke vorm van politiserende aotievoerdng. Als belangenvereniging voor soldaten moet Je Je niet onledig houden met politieke zaken". Ook de inhoud van het VVDM-krantJe dat in Ermelo verscheen en waarin nog al geschopt werd tegen autoriteiten, stuitte Pison tegen de borst. De druppel die de emmer tenslot te deed overlopen was de vergade ring van de VVDM met de socioloog C. Poppe van de NVV. Poppe raad de de VVDM aan te werken volgens het conflictmodel, een modieus be grip dat inhoudt conflicten gebrui ken of zelfs zoeken om iets te berei ken. Bijvoorbeeld boykotacties tegen overlegorganen om te bereiken dat de soldaten zelf inspraak krijgen. Op dat moment wendde Pison zich af van de WDM. De AVNM was geboren. Het interum bestuur be staat uit 5 man, onder wie twee be roepsmilitairen. Het bestuur heeft van de legerleiding faciliteiten ge kregen, zoals kantoorruimte, vrij van dienst. De WDM heeft deze fa ciliteiten ook gekregen. Door haar acties maakt zij er echter misbruik van, aldus Pison. Rusland Waaruit de activiteiten van de AVNM zullen gaan bestaan is nog niet duidelijk. Pison: "We willen de belangen behartigen van de militai ren. Er is bijv. de laatste tijd veel te doen over hygiëne in de kazer nes. Er moet inderdaad wel het een en ander verbeterd worden. Van de andere kant is het ook wel zo dat de soldaten van de bestaande voorzie ningen niet eens altijd gebruik ma ken. We moeten dat onderzoeken, in overleg met de instanties". Over de functie van het leger zegt Pison: "Je moet het leger als een noodzakelijk kwaad zien. De verwikkelingen in Vietnam laten duidelijk zien dat een leger nodig is. De Nederlander vraagt een inzetba re krijgsmacht, de belastingbetaler vraag een efficiënte krijgsmacht, die uitgaande van haar doelstellin gen, optimaal moet kunnen func tioneren. Het blijft onze taak de rechten welke onze parlementaire democratie ons verschaft, te verde digen. Als Rusland binnen valt, moeten we ons kunnen verdedigen. De VVDM probeert door politisering en pressiemiddelen het leger te on De oprichter vrn de AVNM, de 21-jarige Leide naar Joop Pison. dermijnen. Wij willen dat niet". Voor Pison staat vast dat de VVDM een rode beleidslijn voert. Hij zegt dit te kunnen bewijzen. Hij zou van een betrouwbare medewer ker een betalingsbewijs te hebben gekregen waarop staat dat het be stuur van de VVDM in november 2000 gulden heeft overgemaakt aan de Rode Jeugd in Eindhoven. Verder noemt hij contacten met CPN, PSP, PPR, Pax Christie, NW, Vara en Volkskrant. „Als de VVDM terug komt op haar aanvankelijke doelstelling en de contacten met dre groeperingen beëindigd zouden we nog eens kunnen gaan denken over Kees van den Boom, publiciteits- man van de WDM en redacteur van het VVDM-krantJe „Twintig" is niet enthousiast over de oprichting van de AVNM. De vereniging heeft zich zo zegt hij nog niet gepresenteerd als een levensvatbare organisatie. Over de kritiek van de AVNM op de linkse lyn die de VVDM volgens hen zou volgen, zegt hij: ,,De VVDM wil bereiken dat de soldaat mondig wordt binnen het bestel; dat hij in spraak rijgt. Dat betekent dat we aan de fundamenten van de krijgs macht moeten werken. Wij proberen dat door overleg. Maar het kan geen kwaad dat overleg wat kracht bij te zetten door middel van petities, pro testacties. Door een wat hardere aanpak kan Je een overleg verspoe- digen"Kees van den Boom gelooft nie»t dat het aantrekken van be roepsmilitairen binnen de organisa ties, zoals bij de AVNM, het over leg zal ve rg emak el ijkenHet lijkt me onmogelijk zo te werken. De be langen zijn totaal verschillend. Het gevaar bestaat dat ze zich laten in kapselen door de legerleiding. Con tacten met het linkse front zijn er zeker. Maar we hebben ook contact met andere groeperingen. Het ls niet zo dat we bepaalde groeperingen uit sluiten vanwege hun ideologie. De aantijging dat er BVDers ui de VVDM zouden zitten, is pertinent on waar. We hebben wel contact met de BVD. Overigens heeft de AVNM zelf ook contacten met de WD. DS '70. KVP, OSL (Oud Strijders le gioen) en met de Telegraaf. Ik vraag me dus wel af wat de AVNM onder politiek verstaat, aldus Van den Boom. xirt riat mr A C A Dake Het communistisch dagblad De „verkopen" in zich hebben. „Door zwart over de kranten en de televi- En zelfs dan zou het niet lukken commandanten die vinden: „geen raals die zo weinig mogelijk ft hoe naar zijn mening de hting door het ministerie van le kan worden verbeterd. Een Brit dat vijf miljard gulden :t" en niet alleen daarom in y fade reuk staat bij een deel •^Nederlandse volk. Dake, ex-Parool-correspon- 1 Moskou en Bonn en voor- jqj politiek redacteur van de "televisie, begin oktober van minister H. J. de Koster de lijke opdracht aanvaarde om apport op te stellen, werd dit be kringen direct verdacht kt. )rt dat mr. A. C. A. Dake :tig werkdagen heeft uit- op zijn kantoor aan het Mirnooiveld is deze week ge- Een rapport, waarin hij :houten Het communistisch dagblad De Waarheid schilderde hem af als een door de wol geverfde NAVO-propa- gandist die wel zou zijn aangezocht door zijn „vriendje" de minister om de politiek van de koude oorlog via de voorlichting aan het Nederlandse volk op te dringen. Hoewel Dake niet ontkent een dui delijk voorstander van de NAVO te zijn, geeft hij in zijn rapport wei-' nig grond voor die verdachtmaking. Geen beïnvloeding „Beïnvloeding van de bevolking via de voorlichting is niet mijn uit gangspunt geweest", zegt hij. „Wel dat er een verandering moet komen in de mentaliteit van de mensen die in de krijgsmacht zitten en die geneigd zijn door hun beroepsdefor matie zaken onder tafel te schui ven. Er wordt teveel informatie weggefilterd en dat leidt tot strub belingen". De voorlichting naar buiten kan volgens hem wel een element van „verkopen" in zich hebben. „Door keuze van tijdstip, vormt en midde len is voorlichting vaak een poging de zaak in kwestie het beleid, de gebeurtenis enz. in een voor de voorlichter zo gunstig mogelUk dag licht te stellen. „Dit is „all in the game" en hoeft niet gezien te worden als een on fatsoenlijke manipulatie. Die voor lichting moet wel zakelijk zijn. Een slechte zaak laat zich hoogstens tij delijk of voor een deel, maar nooit blijvend of in z'n geheel oppoetsen". Wat was dan wel precies de reden waarom minister De Koster hem heeft ingehuurd voor deze Job? Gezonden Voorzichtig naar woorden zoekend zegt Dake: „De achtergrond van het verzoekken ik niet en heb ik ook niet willen weten om dit rap port onbevooroordeeld te kunnen maken. Dat is veel gezonder. Mis schien later Duidelijk is wel dat Dake niet zo zwart over de kranten en de televi sie denkt als veel militairen en ver- moedelijk ook de minister doen. Hij onthult in zijn rapport dat een Afgestompt analyse van de knipseldienst van het ministerie tot de conclusie heeft geleid dat de publiciteit over defen sie-zaken in Nederland niet zo ne gatief ls als gevreesd of verwacht werd. Uit negatieve berichtgeving mag volgens hem ook niet geconcludeerd worden dat een bepaalde krant of tv-rubriek een negatieve sinstelling heeft. Ook mag niet de conclusie worden getrokken dat een „slechte pers" op zichzelf wijst op het niet erg goed werken van de defensie voorlichting. Voorlichters over defensie worden met een blik naar Amerika vaak als typische manipulators van het nieuws gezien. Dake: „Ik geloof niet dat indoctri natie in onze open maatschappij mogelijk is. Bij ons zijn de media god dank niet in één hand. „Je zou zeggen dat ze in Rusland, na gedurende vijftig jaar van de rest van de wereld te zijn afgeslo ten toch wel zouden zijn gecondi tioneerd, afgestompt. Ja, men heeft er wel enig succes gehad door mo nopolisering en „atomisering" van de maatschappij, dat wil zeggen dat geen enkel orgaan wordt toegelaten waar de staat geen greep op heeft, maar toch is er een soort under ground ontstaan waar de conditione ring geen vat op heeft. Men leest in Rusland heel goed tussen de of ficiële regels door. Ze weten dat er iets niet klopt maar ook ,weer niet wat dat is". In zijn rapport heeft Dake een voorlichtingsorganisatie op papier gezet waarbij de communicatie, zo wel intern als naar buiten, naar hij hoopt minder wordt gefilterd door commandanten die vinden: „geen nieuws is goed nieuws". De overlegorganen krijgen meer reeële inspraak en mogelijkheden en er zouden wat hij noemt „kon- taktofficieren" moeten komen die de verbinding tussen het ministerie en de troep onderhouden. De voorlichtingsdiensten van leger, marine en luchtmacht, die nu min of meer naast elkaar opereren en daarbij nog al eens „om de eer en de poet" met elkaar overhoop lig gen, worden met het Bureau Voor lichting Defensie tot één Directie Voorlichting samengesmeed. Militair gezag Het hoofd moet volgens Dake een man zijn met .militair gezag" om de zaak by elkaar te houden. Met dit voorstel gaat hij lijnrecht in te- ,gen de generale staf, die al lange tijd probeert de voorlichting van het ministerie naar zich toe te trekken. Juist door die oppositie van gene raals die zo weinig mogelijk van hun eigen standje willen prijsgeven, is het zeer de vraag of het rapport een kans van slagen heeft. Dake is niet zo pessimistisch: „Als een volgende minister mijn rapport tot zijn opinie zou maken is er een vrij grote kans op realisatie. Ik ge loof dat er genoeg medestanders zullen te vinden zijn. Vooral onder de lagere comman danten die ruimere armslag en verantwoordelijkheid op het gebied van de voorlichting krijgen. Zij zul len meer hun woordje kunnen doen over functionele zaken, zoals bij voorbeeld de geluidsoverlast van een vliegbasis, maar ook als staatsbur ger vrijer zijn om zich uit te spre ken over zoiets als politiek ln de kazerne". Dake zal zich zelf als zijn voorstel len worden uitgevoerd niet kandi daat stellen als hoofd Directie Voorlichting. „Dat moet zoals ik zei een man met militair gezag zijn. Ik ben reserve tweede-luitenant" laand artikel over de moge- kn voor vervolgden uit de ja- *401945 in aanmerking te voor een rijksuitkering zijn de hoofdzaken gememoreerd, riepen vervolgden komen bij- eld niet voor een uitkering in 'king o.a. zij die zich hebben ^ei aan tewerkstelling en Ufsgevangenschap. lnvragen moeten worden ge- fcn: Uitkeringsraad Vervol- dichtoffers 1940—1945, Win- Chorchilllaan 362, Den Haag. 'r,fcl adr*"ï worden ook alle nade- phtingen verstrekt. binnengekomen, moeten er nog 3500 worden behandeld, terwijl er mo menteel Iedere maand ongeveer vijfhonderd nieuwe bijkomen. Twee artsen, doe zich op het gebied van o.a. verzets- en concentratiekamp- syndroom hebben gespecialiseerd, moeten zich door deze berg van aanvragen heen worstelen: een berg die steeds hoger wordt. Minister Engels (CRM) heeft nu de Uitkeringsraad Vervolgings slachtoffers geïnstalleerd. Een raad, die het resultaat ls van de wens te komen tot gecentraliseerde uitvoe ring van de voorzieningen voor ver volgden uit de Jaren 1940-1945. Voor uitkering aan deze slachtoffers ls op de CRM-begroting voor dit jaar ruim 36 miljoen gulden uitgetrok ken, zeven miljoen meer dan vorig jaar. Wie hebben recht op een uitkering? A. Personen, die door ziekten of ge breken, die door, of in verband met de vervolging zijn ontstaan of verer gerd, niet in staat is door arbeid een inkomen te verwerven dat ge lijk is aan de vastgestelde grond slag; het inkomen ten tijde van de aanvraag. De uitkering bedraagt van dit inko men 85 procent voor gehuwden; 80 procent voor ongehuwden met min derjarige kinderen; 75 procent voor de weduwe en de weduwnaar van de vervolgde (ten hoogste 1499 gul- de per maand)70 procent voor de weduwe en de weduwnaar met minderjarige kinderen (ten hoogste 1371 gulden per maand). B. De weduwe en de minderjarige volle wees van de vervolgde als diens overlijden redelijkerwijs de vervolging kan worden toege schreven. C. De weduwnaar van de vervolgde, als haar overlidjen redelijkerwijs aan de vervolging kan worden toe geschreven en als het gezin waartoe zij heeft behoord geheel, of in be langrijke mate voor het bestaan op haar inkomsten zou zijn aangewe zen als zij niet vervolgd was. D. De weduwe, de weduwnaar en de minderjarige volle wees van de ver volgde, indien de vervolgde door andere oorzaken dan de vervolging is overleden. Maar alleen als de vervolgde is overleden na de datum van inwerkingtreding van deze wet en ten tijde van het overlijden in het genot was van een uitkering die verband hield met ziekten of gebre ken, ontstaan of verergerd in ver band met de vervolging. Wat verstaat men onder vervolging? Iedere handeling en maatregel, die door of namens de vijandelijke be zettende machten werd gericht te gen personen of groepen van perso nen op grond van hun ras, geloof of wereldbeschouwing, die hebben geleid tot: A. Vrijheidsberoving door opsluiting in concentratiekampen, gevangenis sen of andere verblijfplaatsen, waar beëindiging van het leven of per manente bewaking van de vervolgde werd beoogd. Het transport naar en tussen dergelijke verblijfplaatsen is hierbij inbegrepen. B. Ondergaan van sterilisatie om aan vrijheidsberoving te ontkomen. C. Onderduiken om aan vrijheidsbe roving te ontkomen. Onder vervolging worden tevens verstaan handelingen en maatrege len van de vijandelijke bezettende macht van het voormalige Neder- lads-Indië, die leidden tot soort gelijke omstandigheden als in Ne derland. Op ons bankkantoor is momenteel plaats voor een actieve MEDEWERKSTER. Voor het verrichten van afwisselende administratieve en baliewerkzaamheden zoeken wij een meisje met Mulo/Mavo opleiding, liefst met enige typevaardigheid. Leeftijd tot ca. 21 jaar. Belangstellenden kunnen voor meer informatie over de funktie en onze gunstige arbeidsvoorwaarden per telefoon of brief een afspraak maken met de directie van de Coöperatieve Raiffeisenbank „VOOR SCHOTEN", Kon. Wiihelminalaan 2, telefoon 017174901. SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7