„De opening van kraam- hotels als oplossing voor de toekomst" Eens iets anders met witte bonen Toch Neel Doffstraat rRDAG 13 JANUARI 1973 "•LISSEE D' [et wordt een voorjaar vol BeJ rolijke zwierige plisse-rokken, felle gezellige kleuren en ionte dessins. De Londense fcshion Fair was het eerste eken dat plissee een plaats op ff ie mode-top-tien zou krijgen. iy eel firma's o.a. Shubette achten leuke combinaties met 'Ie „ouderwetse" plooitjes. Een euke variant op de vaak toch rat officieel lijkende rokken in stijl, was de chemisier- tlge Jurk met een plissee- de experimentale Russi- modewerkwinkel in Mos- ou greep naar de plissee. Foto 1). De enkele lange rok een katoenenstof bedrukt een kashmir-patroon heeft brede geplisseerde strook. S)p de Parljse confectiebeurs ras deze variatie (foto 2) op bou* thema plissee te vinden, leuke Jurk voor een rondwandeling langs het Mid- lellanse Zee-strand. Jok bij de Romeinse ontwerp ster Fontana (foto 3) vinden see terug. Zij voegt er foor de wat officiëlere Japon rilde ballon-mouwen aan toe. iet fcjue turban (bij V. en D. in de "e e uitverkoop) komt volgens Italië toch ook weer terug. New York zien we niet zo veel mode. Dat de Amerikaanse Ideeën niet zoveel verschillen de Europese kimt u zien dit avond-ensemble (foto fnavHHSk EINDHOVEN Volgens de Eimdhovense vrouwenarts dr. J. M. J. H. Meuwiissen zou de kraamzorg in ons land aan zienlijk kunnen worden verbe- ttrd wanneer bij ieder zieken huis een apart lkra>amhotel zou worden ingericht. Volgens dr. Meuwissen is het voor vrouwen die een baby verwachten meestal niet nood zakelijk dat zij door een com plete medische staf worden omringd maar hebben zij veel meer behoefte aan wat per soonlijke zorg en vooral wat extra aandacht voor hun maal tijden. Die service kan nu een maal niet in een ziekenhuis maar wel in een hotel worden gegeven. En daarom zou het aldus de Eindhovense gynaeco loog veel beter zijn wanneer vrouwen na him bevalling in een kr aamhotel zouden worden opgevangen. Een hotel met vrije toegang voor bezoekers, een gezellige conversatiezaal met tv. en lec tuur en voor iedere gast een eigen kamer. Bovendien zou er voldoende ruimte voor de echt genoten moeten zijn om in het hotel te bHJven logeren. Vol gens dr. Meuwissen zou de ver loskamer van de grote zieken huizen in direkte verbinding met het kraamhotel moeten staan. Twee uur na een onge stoord verlopen bevalling zou den moeder en kind van verlosruimte naar het kraam hotel kunnen worden gebracht. Waar een (kraamverzorgster hen op zou moeten vangen. Desgewenst kunnen moeder en kind de volgende dag al tussen tien en twaalf uur voor een verder kraambed naar huis. Maar ze kunnen ook nog een week in het kraamhotel blijven waar een huisarts of verlos kundige de gebruikelijke con trole kan verrichten Dr. Meuwissen hoopt dat zijn ter discussie staande systeem zal bijdragen tot een efficiën ter gebruik van de verloska mers. Bovendien houdt men in de ziekenhuizen door het ope nen van kraamhotels een groot aantal bedden vrij die anders door a.s. moeders zouden wor den bezet. Terwijl de a.s. moeders zelf door de opening van kraamho tels de mogelijkheid wordt ge boden om in een kliniek te be vallen zonder in een zieken huissfeer terecht te komen. De Eindhovense vrouwenarts vindt dat het logeren in een kraamhotel kosteloos moet zijn. Volgens hem kan dat ook doordat er dankzij een systeem van kraamhotels doelmatiger van de verloskamers gebruik wordt gemaakt. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jongs stijl.. BREESTRAAT!08G-tl2 LEIDEN Catalogus voor dames met grote voeten LONDEN Er komen 40.000 namen voor op de verzendlijst van de catalogus met schoenen die Van-Dal regelmatig uit zendt naar dames met extra grote en brede voeten waarvoor in de schoenenwinkel door gaans niets geschikt te vinden is. Elke drie Jaar wordt iedere geadresseerde gevraagd of zij prijs stelt op verdere toezen ding van de catalogus. Het be stand is daarom zo reëel moge lijk. Het Limburgse plaatsje Bugge- num krijgt een Neel Doff straat, ondanks de protesten van raadslid Henri Damen, die het schandelijk vond dat een straat in dit dorpje naar een prostitue zou worden genoemd. Zo heeft het raadslid bereikt dat nu vrijwel iedereen Neel Doff's boekjes „Dagen van honger en ellende" en .Keetje Tippel" kent, hij heeft er voor gezorgd dat Neel Doff onder de ogen van het grote publiek kwam. En terecht, dat zal ie dereen die nieuwsgierug gewor den de boeken heeft gekocht, kunnen bevestigen. De in 1858 in Buggenum gebo ren Neel Doff, dochter van de Fries Jan Doff en de uit Luik afkomstige kantkloster Kaatje Paêques, vertelt in „Dagen van honger en ellende" op uiterst simpele beschaafde wijze over haar Jeugd als pauperkind, el lendig, altijd honger, „Ik zag mijn broertje de etalage-ruit likken op de plaats waar de ham achter lag". Het is na al haar ellende gelezen te hebben, al moet Je de grauwste ellende tussen de regels door kunnen lezen, niet eens zo moeilijk voor te stellen dat een „mooie meid" om haar familie van de hongerdood te redden naar de prostitutie grijpt. De eerste stappen op dit pad zet zij in Brussel, de stad waar de fami lie hoopte een beter bestaan te vinden. Met de beschrijving van die tijd eindigt het eerste boek. In het tweede boek heeft ver taler Wlm Zaal delen van de boeken „Keetje" en „Keetje Tippel" samengevoegd, Neel Doff die in Nederland maar weinig gelegenheid had gekre gen iets te leren, schreef haar boeken in het Frans, de taal die zij door toe doen van Fer- naznd Brouez (in baar verhalen André) leerde. Zij ontmoette Brouez toen aan de „romance" met een Jonge Duitser Eithel, die haar uit het „straatleven" haalde en tot rijn maitresse maakte, met haar had gebro ken om een huwelijk van „zijn stand" te doen. Dit relaas vindt u terug in Keetje Tippel, waarin zij ook de terugkeer naar Amsterdam de stad waar ze zoveel narigheid heeft ge kend. In deze stad kan ze zich niet gelukkig voelen. Ze gaat weer terug naar Brussel. De enige Nederlandse schrijfster die ooit voor een Nobelprijs is voorgedragen geeft in Keetje Tippel een beeld van „het le ven" zoals u maar zelden tegen zult komen, maar toch blijft, voor wie de boekjes, uitgegeven bij Meulenhof, vlak achter el kaar leest Dagen van honger en ellende (f 10,- het meest aangrijpend. De prijs van Keetje Tippel is f 12.50. HENRIETTE V. D. HOEVEN NEW YORK Rolling Stone Miick Jagger (foto boven) is door de Intern. Vereniging van Moderedaktrioes ne het mo dedagblad de Womens Wear Daily tot een van de twaalf best geklede mannen van 1972 geko zen. De burgemeester van New York John Lindsay en de ne ger-auteurs Sidney Poitier en Harry Belafonte mogen zich ook de best geklede mannen van 1972 noemen. Terwijl de Parijse couturier Yves Saint Laurent tot de meest modieuze ontwerper werd uitgeroepen. Sonny en Cher en de filmac trice Sylvana Mangano kregen een speciale vermelding voor hun grote invloed op de kle ding van het vorige jaar. DE BESTE, DE KORTSTE Kort, dat is de leus van de Amerikaanse kappers voor 1973 Op deze foto ziet u een paar voorbeelden van de kort-haar- stijl in de Amerikaanse sectie van "Mtercoiffure" in New York toonde. Dit is de kortste haar lijn die we ooiit hebben gehad, zei Julio Caruso, directeur van Intercoiffure Amerika. Vertegenwoordigers van negen nationale kappersbonden uit de EEG-landen hebben in de Fran se plaats Menton de moeilijkhe den van hun beroep in het Eu ropa der negen besproken. De Nederlander Albert Buhler, voorzitter van de internationale confederatie waarvan bijna an derhalf miljoen kappers in 42 landen Md zijn, zei dat het prin cipe van vrije werkgelegenheid in de EEG-landen problemen veroorzaakt. In de zes "oude" EEG-landen moet een kapper een diploma hebben, anders mag hij zijn be roep niet uitoefenen. In Italië en Engeland is dat niet het ge val. Wanneer maatregelen uit blijven kan elke Italiaanse of Britse kapper die in Frankrijk of Duitsland wil gaan werken, dat zonder diploma doen. Buhler acht dit een ontoelaatbare on rechtvaardigheid. In Denemarken daarentegen moeten de kappersbedienden een diploma hebben, eigenaars van kapperszaken echter niet. De kwestie van toepassing van het verdrag van Rome op net kappersberoep is bij het Euro pese parlement in behandeling Pizza kun Je tegenwoordig in een pak bij iedere goede super markt of kruidenierswinkel ko pen, maar toch is het leuk om zoiets eens zelf te maken. Het recept voor een pizza met witte bonen in tomatensaus ziet er als volgt uit: Bladerdeeg om de bodem van een taartblik te beleggen 100 gram in schijven gesneden gekruide worst, 1 groene en 1 rode peper in reepjes gesneden, 1 in schijven gesneden ui, 3 kleine tomaten, 100 gram Mo- zarella kaas of Jonge Holland se, tipje marjolein, enkele olij ven, zout en peper, wat olie, 1 blik liter) witte bonen in tomatensaus. De oven 10 minuten voorver warmen (thermostaat 7). Be dek de bladerdeegbodem met een blad aluminiumfolie en hierop wat droge bonen opdat de bladerdreeg tijdens en na de baktijd mooi plat zou blij ven. Zet dit in de oven en laat gedurende 20 minuten bakken. Was ondertussen de tomaten, dompel ze één minuut in heet water en pel ze, bestrooi met peper en zout. Laat de bonen in de tomatensaus op zacht vuur, in hun saus, opwarmen. Neem de taartvorm uit de oven en plaats de thermostaat op 9. Verwijder het blad aluminium folie en de droge bonen. Bedek de bladerdeeg met de lichtjes opgewarmde bonen in tomaten saus. Versier met de reepjes pepers, de schijven ui, de schijven worst, de totmaten en de olijven. Bestrijk pepers, uien, tomaten, en olijven met een ietsje olie. Bestrooi met marjolein en bedek met fijne sneden Mozarella of Jonge Hol landse. Zet in de goed warme oven en laat gedurende 10 mi nuten bakken. Serveer warm uit de oven. (U kan eveneens diepgevroren bladerdeeg gebrui ken, die U dan zelf openrolt. Er bestaan ook vooraf gebak ken, gezouten taartbodems, die U dan alleen nog maar moet de garnering moet bedekken en slechts gedurende 10 minuten in de oven moet laten bakken). Eieren op z'n Engels Wie goede herinneringen heeft overgehouden aan het Engelse ontbijt zal met veel plezier dit recept klaarmaken. Ingrediënten: 4 eieren, zout, peper, 4 sneden broodkruim, wat boter, 1 blik van een liter witte bonen in totmatensaus. Recept: laat de witte bonen zachtjes opwarmen in hun saus. Laat de sneden brood goudgeel roosteren in een pan met een weinig boter. In een andere pan laat u eveneens wat boter smelten. Breek de eieren en giet ze in deze blon de boter. Breng op smaak met peper en zout. Zodra het eiwit begint te stollen draait u vlug de eieren, liefst bij middel van een spatel. Laat de andere kant dan even stollen en ver wijder van het vuur. Schik de toast op een schotel. Overgiet met de warme bonen in hun saus. Leg hierop, zeer voorzich tig te werk gaan, de eierdooiers in hun wit. Serveer goed warm. Als dit u allemaal wat te een voudig is, en u eens iets bij zonders klaar wilt maken koop dan een boekje uit de serie cu linaire avonturen van Wina Bom, die zijn uitgegeven bij Keuning (f 4,90). In .Koken voor feestjes" leert Wina Born u een heerlijke sangria maken en hoe u b.v. een echte Enelse High tea künt klaar maken. Dat taart bij ons als toetje niet in is vinden andere Euro peanen maar merkwaardig. In Fijne desert vindt u dan ook taarten recepten uit Hon garije, Engeland, New Zeeland enfin het boekje geeft een handvol desert-recepten die niets met yoghurt of vla te maken hebben. In deze serie verschenen al eerder; .Befaamde schotels. Gevarieerde voorgerechten, Ge zonde schotels, Tötc tcête. Oosterse kookkunst, en Franse keuken I en II.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21