Ami-8 kreeg grote broer' Radarautomaten tegen „snelheidszondaars" CITROEN GS 1220 Goede neksteun niet alleen voor 't gemak TOK- KIDE EVER AUTO ALLERLEI AG 13 JANUARI 1973 Hoewel veiligheidsgordels nog vaak nutteloos in rijdende auto's hangen, lijkt het besef, dat zo'n ding niet voor niets verplicht in elke nieuwe wagen zit toch langzamerhand door te dringen. Jammer genoeg houdt de opmars van de hoofdsteun daar geen gelijke tred mee. Te vaak wordt deze alleen nog gezien als een steuntje voor moede hoofden, ter wijl wordt voorbijgegaan aan het enorme veligheidsaspect, dat aan zulke steunen verbonden zit. Want ook de beste autogordel i6 doelloos als een auto van achteren wordt aangereden. Dan is er maar één echte beveiligingeen stabiel bevestigde hoofdsteun. De inzitten den van een auto vliegen dan niet zoals bij een frontale botsing naar voren maar naar achteren. Met on noemelijk grote kracht. Soms wor den stoelen uit hun verankering ge rukt en breken leuningen af. Maar als we aannemen, dat die klap niet zó groot is dan wordt de rug met grote kracht tegeivde stoelleuning ge drukt. Maar de ontketende krachten hebben wel vrij spel op het hoofd, dat als het waren naar achteren wordt gezwiept (zie foto) De nek is tegen dat „zweepslag-fe nomeen" veelal niet bestand. Er kunnen beschadigingen aan de nek- wervel optreden, men kan zelfs de nek breken. Weinig automobilisten weten, dat deze wervelbeschadiging het grootste verkeersrisico is. Ze leidt vaak tot lange tijd aanhou dende hoofd- en nekpijn. In West- Duitsland berekent men, dat elke vijfde gewonde automobilist zo'n z.g. slingertrauma krijgt, dat echter dikwijls niet als een ge volg van de verwondingen wordt onderkend. Diverse Duitse zenuw artsen hebben zich op deze klachten Het nut van een goede hoofdsteun beter is van neksteun te spreken behoeft dan ook nauwelijks nog betoog. Het in Stuttgart Bondsrepubliek Duitsland) verschijnende autoblad ,Gute Fahrt" voorspelt in haar laatste uitgave aan de radarauto maten een grote toekomst. Een eerste installatie zal in de Bondsrepubliek op de Elzer Berg een hellend traject van de auto snelweg Limburg-Keulen controle ren. De snelheid is hier tot 100 km per uur beperkt, de hellende weg verleidt neg wel eens tot een ge vaarlijk overschrijden van de limiet. „Gute Fahrt" bericht van een ver gelijkbare proef in Zwitserland, waar de radarautomaten werden ontwikkeld. Op het testtraject Rü- ti-Dübendorf werden op 30 plaatsen apparaten aangebracht. Binnen en kele uren passeerden hier 1.615 au to's, maar slechts vier van hen re den sneller dan toegestaan. De au tomobilisten wisten van de radar controle, kenden de afzonderlijke controleplaatsen echter niet precies. Het grote voordeel van de automa tische tegenover de gebruikelijke radarinstallaties ligt in de mogelijk heid, dag en nacht en zonder per soneel de controles te kunnen uit voeren. De automatische camera kan 500 opnamen met een filmspoel maken. Bij duisternis komt vanzelf bij elke foto een elektronenflitser in actie. In de Bondsrepubliek Duitsland hebben meer deelstaten het plan on het komende voorjaar radarautoma ten in gebruik te nemen. innen nu toch tot de curi- antiquiteiten te behoren: wers met de dubbele achter- is. Zoals deze van de brand- man-bankwerker Bemhard win (31) uit Düsseldorf. De m dateert van 1947. Meer een kwart eeuw oud. De ve in brengt met zijn 24 pk mo- wg altijd 100 km op de tel de brandweerman kocht het el in 1963 tweedehands nog geen 350 gulden. Hij er tien jaar plezier van i. ïien zullen er in Nederland nog wel van deze stokoude etjes rijden, maar hun aan- an niet groot meer zijn. In- n gaat Volkswagen onver en door met het produceren kevers. De VW-fabrieken in iburg en Saltzgitter hebben vierduizend gastarbeiders aangetrokken om aan de groeiende vraag te voldoen, de eerste drie maanden van jaar is vergunning aange- gd en verkregen om zes za- igen over te werken. rs wijzen het uit, dat de weer in de lift zit. Het itaandeel van Volkswagen is n ons land de laatste weken tlijk gestegen. De „andere" 1303 heeft een goede ont- t gekregen. Maar het is alleen hier en in Duitsland, in Engeland en Amerika. In wenigde Staten wordt zelfs esproken van een „come- van de kever". En dat, ter men in Wolfsburg druk ide is de zestienmiljoenste deren. Dat er zoveel Citroën in deze pagi na zit is puur toeval. Want net na dat wij een GS 1220 Club voor een rij-impressie ter beschikking hadden gekregen kwam vanuit het Ci- troën-hoofdkwartier in Amsterdam het ^bericht, dat er ook een Ami met sterkere motor op de markt zou komen. Tot nu toe toerde de Ami-8 rond met een 602 cc motor, die een ver mogen van 32 DIN-pk kon produce ren. De normale GS was uitgerust met een 1015 cc motor, waarmee men 55,5 DIN-pk kon halen. Door wat met motoren te schuiven heeft men beide wagens een "grote broer" kunnen bezorgen. Hoe we de GS 1220 hebben ervaren kan men hier onder lezen. Om de motor wat op te peppen werden bo ring en slag vergroot. Anders kwam de Ami Super tot stand: in de Ami-8 werd de GS-motor van 1015 cc geplaatst. Nu lijkt dat op papier eenvoudiger dan het in de praktijk toegaat. Men kan zoiets namelijk niet doen zonder andere maatrege len te nemen: versnelling, remmen en vering moeten worden aange past. Anders komen er brokken. Ui terlijk is aan de wagen van die Wijzigingen weinig te zien. Of het zou het veranderde dashboard moe ten zijn, waarop wat meer knopjes een plaats moesten krijgen. Bovendien kwam er een andere ver snelling in. De knuppel uit het dashboard verdween en maakte plaats voor een pookje op de vloer (zoals in de GS). Het zit Jammer genoeg nogal ver naar voren, zodat men bij het schakelen naar één en drie zelfs wat uit de stoel moet ko men. Het stuurwiel is klein en nog al, voor ons gevoel iets teveel, naar het midden geplaatst. De vering- lijkt in grcrte lijnen wel op die van de Ami-8. maar met stabi lisatorstanden voor en achter en nieuwe hydraulische schokbrekers. Dit in overeenstemming met de ho gere prestaties van de wagen, waar bij ook de remmen moesten worden aangepast. Voor de schijfremmen van de GS 1220 met geforceerde luchtkoeling en aan de achterzijde een remkracht-begrenzer, die wordt geregeld door de belasting van de wagen. Maar het belangrijkste is natuurlijk de nieuwe sterkere motor, die van deze Ami Super duidelijk een ande re auto maakt. De prestaties zijn relatief nog niet overweldigend (niet voor niets hebben autojourna listen sinds de komst van de gewo ne GS geroepen om meer fut), maar het is toch wel zó hemels breed verschillend met wat de Ami-8 kan en doet, dat er wel de gelijk sprake is van een nieuwe auto in een oud jasje. Men moet er wel een fikse prijs voor betalen f 8290 in zijn eenvoudigste vorm en f 8650 voor de luxueuzere Clulb Dat is achthonderd gulden meer dan voor de Ami-8. Daarvoor is men dan echter definitief uit de „eend-klas se" gestapt. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST het koud is. Een beetje teveel gas of wat te weinig en het is mis. De motor slaat af en het valt dan niet mee hem weer aan de gang te krij gen. Het is eigenlijk wél kenmerkend voor deze krachtiger GS. Een ras- paardje, dat een Juiste benadering vereist. Geen allemansvriend. Maar voor de liefhebber een soepel rij dend en zeer comfortabel vervoer middel met verbluffend goede weglig- ging en sublieme vering. Eigen schappen, die de sterkere motor verdienden. De G.S. met de 1015 cc motor is nog steeds te koop, maar daarnaast is nu de versie met een 1120 cc krachtbron gekomen. De grotere ci linderinhoud werd bereikt door ver groting van boring en slag. waar- ROLLS Rolls Royce heeft het nog nooit zo goed gedaan als in 1972. Er werd een recordproduktie gehaald: 2.800 automobielen. Minstens 50.000 gul den per stuk. Zodat ook een re cord-omzet kon worden gehaald ruim 170 miljoen gulden, negentién procent meer dan het Jaar daar voor. Amerika nam meer dan 700 Rolls Royces af. De verwachtingen voor dit Jaar zijn nog hoger ge spannen. ALFA Alfa Romeo Nederland heeft de prijs van de Alfasud beneden de tien mille kunnen houden; f. 9990. De wagen komt eind deze maand op de markt. Men hoopt dit jaar 3.000 Nederlandse kopers te vinden. De duurdere Alfetta komt pas in maart. De prijs daarvan is nog niet bekend. FORD Ford Europa heeft Spanje aangebo den onder bepaalde voorwaarden in de buurt van Valencia een autofa- briek te stichten. Dat zou een in vestering van ruim een miljard gul den betekenen en over enkele Ja ren werkgelegenheid voor meer dan 7.500 man. Men zou er jaarlijks een kwart miljoen auto's willen gaan bouwen, hoofdzakelijk voor export bestemd. SI MCA Chrysler France ('het moederbedrijf van Chrysler Nederland) heeft voer de eerste ma-»l in één Jaar méér dan een half miljoen Simca's en Simca-Cryslers geproduceerd. Vijf Jaar geleden bedroeg het produktie- cijfer nog niet de helft daarvan. De Simca-Chryslers geproduceerd. Vijf nummer. PRIJZEN Vrijwel alle automerken hebben hun prijzen per I Januari wat ver hoogd. Dit als gevolg van fiscale maatregelen. (o.a. door de voortreffelijke stoe len), flinke ruimte, gemakkelijke bediening en goede afwerking. Van dat laatste een typisch detail: de Citroen GS is één van de echt niet talrijke auto's, waarin .een armsteun voor de bestuurder op de juiste plaats en hoogte is geplaatst. Ook met de arm op die steun kan men de wagen nog heel soepel en alert besturen. Zo zouden we nog meer details kunnen opnoemen, die deze GS tot een raspaardje bestempelen. Een collega vertelde ons. dat hij kortge leden een telefoontje kreeg van iemand, die eens wilde praten over de auto, diie hij het beste kon ko pen. De man bleek nogal wat eisen op zijn verlanglijstje te hebben. „Ga eens kijken naar een GS 1220". Des te meer verbaasde het ons, om mee te rijden, maar voor het de wagen was uitgerust met een een weet! Sindsdien hebben we on- toen we in de koude dagen voor zover isdachten we als we de Solex-carburateur. Daarbij is het danks de aanhoudende koude geen Kerstmis de nieuwe versterkte GS buurt bij herhaling wakker moesten noodzakelijk, dat men bij het star- startproblemen meer gehad. De mo- die wij van Amsterdam voor een starten. De chef-monteur van een ten de choke stevig vast houdt. tor reageerde steeds op het eerste rij-impressie ter beschikking hadden Citroën-garage hielp ons uit deze Alleen als er een Weber-carburateur bevel. Maar het blijft wel een stuk- gekregen moeilijk aan de praat koude brand. Hij keek even onder in zit dan kan men de choke na Je mechanisme, dat een hele subtie- konden krijgen. „Een heerlijke auto de motorkap en constateerde, dat het uittrekken loslaten. Het is maar le behandeling vraagt. Vooral als door een gunstiger koppel werd ver kregen. Het vermogen werd daar door opgevoerd van 55,5 tot 60 DIN-pk. Wat natuurlijk de accela- ratietijden duidelijk gunstig heeft beïnvloed. Precies wat deze wagen nodig had: wat meer pit. De top snelheid is het niet, die is nauwe lijks groter geworden. Op de teller naderden we de 150 kilometer, maar dan deden we met de gewone GS ook. De winst zit vooral in de acce leratie. En het verminderde geluid maar natuurlijk ook minder ver moeiend werkt. Voor het overige is er weinig veran derd aan de wagen, zodat we ge woon de lof kunnen herhalen, die we destijds over de gewone GS hebben uitgestort: groot comfort adviseerde mijn collega. Drie dagen later ontving hij een briefje: „Zo'n overmaat aan comfort en rijgenot gevonden, dat ik niet verder meer zoek". De man heeft er wel stevig voor moeten betalen, want deze GS 1220 is niet goedkoop. De gunstigste aanbieding ligt op t. 9.915, de Club (met o.a. toerenteller en waarlijk zeeën van licht verspreidende Jo dium koplampen) gaat zelfs boven de tien mille: f. 10.330 Ook in het gebruik valt deze GS niet mee. Rond de 1 op 9 kwamen wij uit. Maar als men bereid is dit te beta len en met zorg en gevoel dit rlj- Instrument te bespelen, dan heeft men er een pittige en comfortabele auto aan.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19