Betonnen weduwen ET MILJOENEN-JUFFROUWTJE ijtbewoners zijn vaker ziek. siar nieuwe bouwinzichten jgen voet aan de grond - WE JANNETJE STRUUK MET DE SCHEVE SCHOUDER 13 JANUARI 1973 PAGINA 15 'PO rw And winnen nieuwe en „menselijker" inzichten over een te rigoreus doorgevoer- ibouw steeds meer terrein. iren vijftig en zestig werd het bouwprogramma zeer sterk overheerst door de eitsgedachte en de kille uniformiteit van de hoogbouw: Nederland schoot naar bo- flatneurose werd geboren en bloeide rustig mee op. Nu al een tweede generatie in >uwen opgroeit vindt het onbehagen over het „betonnen klimaat" ook steeds ïstn :weg naar de tekentafels en de bouwputten: het eengezinshuis hoort er weer hele- iet ag op de flat-dictatuur is grootste deel op de laagbouw te lig- ehe buiten de door terri- m noe geplaagde grote et meest karakteristiek in nieuwe stedelijke centra rote agglomeraties. De ge- I rtreft illustratief. d: 9 ten voor de nieuwe stad relatie flats-gezondheid werd het &en. een geheim document voor het gro- Er moet hierbij niet worden verge- te publiek, dat van niks bleef weten ten dat het de rijksoverheid is, die en hoogstens de dokter vaker belde met zijn normen en verordeningen en een bijbeltje voor de deskundi gen. Vijf Jaar na Fannings onder zoek rolde in elk geval voor het eerst zijn slotconclusie als een ma- ijzerstreng opper-bouwheer op- praktijk in Zoetermeer is treedt: heel wat gemeenten zijn minder gelukkig dan Zoetermeer. n£T Toch werkt de stijgende aversie te- gische formule uit de toverhoed van w CO Inwoners gingen aan- gen de van horizon naar horizon een Nederlandse autoriteit. ook tijdens de bouw, uit oprukkende betonnen flatwijken ook Fannings theorieën hebben achter door naar de rijksoverheid. De laat- de schermen veel invloed uitgeoe- ste woningbouw-minister Udink fend op een mentaliteitsverandering geheten antwoordde onlangs nog in de bouw. eindelijk een verant- op Kamer-vragen dat waakzaam- woord onderzoek dat op papier zette heid over de verdere toepassing van wat velen al geloofden. De Engels- de hoogbouw geboden is. De minister voerde economische re denen aan: de relatief dure flats tistisch véél slechter is dan die van zijn in de steden bijv. steeds moei- de bewoners van eengezinshuizen, lijker te verhuren. Hij stipte echter Uet eerste bezoek aan een huisarts 75 procent hoogbouw, ook „een buitenlands onderzoek' bij flatbewoners bijv. 57 pro- .«,0w de flats, hoe klei- aan, waaruit bleek dat het wonen cent hoger, de verwijzing naar een 33 I as: al tijdens de verrijze- in flat-kolossen een nadelige in- specialist 63 procent Bronchitis jetermeer braken ook hier vloed op de geestelijke en lichame- longontsteking en middenoorontste- '^*1 inzichten over de drie- lijke gezondheid kan hebben. wding mens-woning-om- Het betreffende onderzoek an. De plannen werden van de Engelse arts D. Fanning, al veranderd; nu al is er in 1969 werd het rapport door twee !t van de bouw op een- Nederlandse artsen in het blad overgeschakeld, straks Bouw besproken: in de schaarse li king kwamen bij flatbewoners twee- dat maal zo vaak voor (veel tocht, har dere wind) Fannings conclusies hebben eigen lijk nooit de volle openbaarheid be reikt: ook Udink volstond in zijn antwoord met wat algemene vaag heden. Latere kritiek meldde dat zijn flatbewoners niet van door snee-karakter waren geweest: zo hadden zij geen lift bezeten tenein de moeiteloos naar hun hemeltje op te stijgen. Maar het onderzoek heeft wel de kettingreactie veroorzaakt die nu in een bouwplaats als Zoetermeer de zaken aan het veranderen is terwil- len van de volksgezondheid. Zo pleitte in 1970 een rapport van het ministerie van volksgezondheid voor een hoog percentage eengezinshui zen en grote voorzichtigheid bij het toepassen van hoog- en middelhoge bouw. Fanning was gelezen. Eigen bodem Cel neurotische klachten kwamen het volg van het de hele dag verblijven Het aantal geestelijke stoornissen meest voor bij moeders tussen de 20 in de kleine cel van een groot pak- nadruk zelfs voor het teratuur die voorhanden is over de lag eveneens 100 procent hoger: de en 30 Jaar, waarschijnlijk een ge- huis, met de voortdurende aanwe- Bestaat er dan inderdaad zoiets als flatneurose? Van eigen bodem is nu een rapport beschikbaar, dat ingaat op het woongeluk in de Bredase nieuwbouwwijk Hoge Vucht. Het liegt er opnieuw niet om: 27 pro cent van alle huisvrouwen is onte vreden over hun woning. Liefst 42 procent echter wanneer alleen de flats meetellen. Voor de* beoordeling van het sociale klimaat in de wijk zijn deze cijfers 29 en 46. Bijna de helft van de flatbewoners dus. Het onderzoek van de Bredase so ciografische dienst werd ingesteld uit bezorgdheid: veel huisartsen rap porteerden vanuit de nieuwbouw een sterk stijgend aantal geestelijke klachten en lichamelijke kwalen die wederzijds op elkaar inwerkten. Veel huisvrouwen hadden regelma tig hoofdpijn en voelden zich ner veus. moe en opgejaagd. In een hoogbouw-buurt als Geeren Noord heeft 70 procent van de „ontevre den" vrouwen dit soort klachten. Van de vrouwen ,die tevreden zeg gen te zijn, en die vooral de laag bouw bevolken, is het cijfer slechts 28 procent: zo is de flatneurose niet alleen aangetoond, ze heeft nu ook haar statistische gezicht gekregen. Meer klachten „Flatbewoners vertonen meer klach ten van psychosomatische aard", zegt het Bredase rapport, terwijl het zijn toekomstbeeld ontvouwt. Naarmate men langer in Hoge Vucht woont neemt het aantal mensen met klachten toe: in één flatwijk heeft 42 procent van de vrouwen die er twee jaar of korter wonen klachten; het cijfer stijgt naar 73 procent, voor wie er zes jaar verblijft. Zo'n onderzoek staat natuurlijk op zichzelf. Maar het is niet specula tief om te veronderstellen dat de praktijk in andere door flatbouw geregeerde nieuwe bouwwijken -vïi- nig anders of weinig bemoedigender is. Met name het wonen in een flatge bouw beantwoordt niet aan de we zenlijke behoeften van de meeste mensen: geestdodendheid en onp r- soonlijkheid tegenover het verlan gen naar sociale contacten, herken baarheid en het gezellige straat-mi lieu dat tenminste niet tot en met de kinderspeelplaats toe geprefabri ceerd is in de betonfabriek of in de breinen van topambtenaren. Maar misschien zijn we met onze huizenbouw voorgoed op een betere weg: in de nog te bouwen IJssel- meerpolder-stad Almere zal het wo ningbestand voor 90 procent opge bouwd zijn uit eengezinshuizen. Drs. P. Davelaar van het projektbu- reau Almere zegt: „Er is in de Noordhollandse regio zoveel hoog bouw gepleegd dat we daarvoor compensatie hebben willen vind n. Natuurlijk hebben de discussies die de laatste tijd worden gevoerd over de negatieve invloeden van het wo nen in flats ook een rol gespeeld. Het is een van de factoren ge wee* t die nu het aanvankelijke percentage van 70 op 90 heeft gebracht. We hebben de algemene trend van dit ogenblik gevolgd." Vijf jaar Vijf Jaar na het eerste flatneuro se-onderzoek gaat de Nederlandse bouw minder de hemel bestormen dan kortgeleden nog de bedoeling was. Misschien dat velen er een beetje tevredener door worden dan de huisvrouwen van het Bredase onderzoek. Maar woongenot is natuurlijk ook weer geen zaak die alleen maar af hankelijke is van de kwaliteit van het huis. Uit een onderzoek van CRM blijkt dat 48 procent van de bewoners van nieuwbouwwijken in Amsterdam, Rotterdam, Apeldoorn en Enschede „minder positief" over de wijk is gestemd: een logiscbc reactie op de onverschillige en ho peloze sociale planning in de meeste nieuwbouwwijken. De Leersumse bioloog dr. Ir. F. de Soet is lang niet de enige, die ver ontrust is over de toenemende ver vreemding tussen de mens en zijn omgeving en over het ontstaan van de slaapsteden met hun „betonnen weduwen" (de karakteristiek van de nieuwe bevolkingsgroep is van de kinderarts FiedeldiJ Dop) „In de nieuwbouw", aldus de heer De Soet, „zal meer variatie moeten komen in de aanleg van woonwij ken. Men zal moeten terugkeren naar het oorspronkelijke land schap". Zo'n opmerking verdient evenveel aandacht als de profeten van de laagbouw nu beginnen te krijgen: anders verdwijnt de flat neurose slechts om opgevolgd te worden door de wijkneurose. e Cornelia Stuijk was de dochter van een welgesteld chtpaar uit Vuren, het dorp aan de Waal in de buurt irkum. Ondanks de te verwachten erfenis moesten de van haar hebben: zij had een scheve schouder en 8Jotf ie bult' genoemd. Al was ze dan niet mooi, sluw was e wel. Dat bleek al op school, waar het veelbelovende klassegenootjes overhaalde haar een cent te geven, ie achttien centen zou zij in de dorpswinkel een flesje kopen, dat in één teug achteroverslaan en er dan in de een dronkevrouwsvertoning van maken. GENfe zag inderdaad wat, name- de meisjes hun kostbare dit waren, want Jannetje dat zij bij zich had ren had getoond, stiekum gevuld en dat ten aan- van de Jonge toeschouw- Kedronken. De vanzelfspre- kts mankerende Tonnetje achttien centen rustig in k en beschouwde die als pTangskapitaal. Toen haar kort na elkaar kwa- overlijden kregen Jannetje artj rit een niet onaanzienlijke k verdelen. Gerrit werd fl» Rbaas en Jannetje ging de t p buiten zetten. Zij was tneisje-met-geld en spoedig 11 een zes Jaar Jongere geen boer, maar een leeg- °P het tapijt. Anton Hoe geen "bult", wel geld. traden zij in ondertrouw, tou het nooit tot een huwe- T0l geld M Utl Nu gaat zij naar de Amstelstad En als een koningin Stapt zij 't hotel Biblia Met alle statie in. Daar leeft ze in de grootste pracht Geen geld heeft zij te ontzien: Zij geeft voor 't minst wat men haar bracht Een muntje soms van tien. Dat was al direct na de débacle de song van die dagen! In het hotel strooide zij een slordige f2000,- aan fooien om zich heen, terwijl zij er geregeld f 1000,— a f1200,— per wéék verteerde Bedenk, lezer ook voor de hierna te noemen reusachtige bedragen dat het prijspeil zeker 10 maal lager lag dan nu!! De faam van haar rijkdom ver breidde zich natuurlijk snel. Nie mand wist wie zij eigenlijk was en ook geen enkele crediteur vroeg er naar. Bovendien het was toen de tijd van lange credieten. Jaarreke ningen waren toen schering en in slag, bovendien "Mevrouw Hoetink is er goed voor!"..Aanvankelijk be taalde zij alles contant uit haar er- fen<* maar al gauw was de bodem van haar geldkist te zien. Geen JANNETJE CORNELIA STRUIJK urfi-oiivv.) nood echter voor Jannetje! Amerikaanse kranten een grote ad- Zij slaagde erin in de „New York vertentie te plaatsen (Hoetink ken- Times" en andere vooraanstaande de Engels!) waarin een zekere Jan netje Cornelia Struijk als énige erf gename van een nalatenschap van miljoenen dollars werd gezocht! Volkomen imaginair! Met deze oproepen in de hand als "bewijs" wist "Mevrouw Hoetink- Struijk" toen grote, zeer grote inko pen te doen aan Juwelen, sieraden, heren- en dameskleding. Men lever de gr&Ag aan deze "rijke dame", o a. "de winkel van Sinkel" die erin liep voor maar liefst f 49.000,- Cito werden de goederen doorge stuurd aan broer Gerrit in Vuren, die alles in Arnhem en Gorkum of verkocht of beleende zodat "onder aftrek van kosten" aan Gerrit. die er natuurlijk van meeprofiteerde, Jannetje en Hoetink weer geld op zak hadden, ook al blééf zij hoofd zakelijk op crediet kopen!. Bovendien hoe onbegrijpelijk ook: zónder informatie! slaagde zij erin bij verscheidene banken voorschotten op de 'erfenis', tot een totaalbedrag van rond f 100.000,- los te krijgen! Zij had dus voldoende geld in handen om. indien men enige bezwaren had tegen hoge cre dieten "welnu, hier cash!" te beta len. Maar ook toen glipte het geld haar door de vingers, dus.moest er een nieuwe "erfenis" op de proppen ko men! Gauw Die werd gauw gevonden in een ze kere Jan van Veggelen, die zo heette het huisvriend van haar ouders zou zijn geweest, daarna naar "de Oost" was getrokken, waar hij schatrijk werd, daar ongetrouwd was overleden en hartroerend aan de dochter van zijn oude vrienden zijn hele vermogen van dertig miljoen had gelegateerd! Ja, en ook nog 12 huizen aan de Amsterdamse Herengracht, alles in handen van notaris Lekdoorn. Dat was al heel brutaal va-ban- que-spelen van Jannetje, want no taris Lekdoorn en nog wel in Am- sterdam-zèlf..bestond niét!! Toch trapten daar weer banken en zaken lui in, want wéér zonder infor matie! kreeg zij nu een bedrag van 3 ton in handen! Hoewel er, als gezegd, geen notaris Lekdoorn bestond, had er wél een Jan van Veggelen bestaan, die ech ter reeds in 1877, dus 5 Jaar tevo ren, niét in de Oost, maar te Wees- perkarspel was overleden, weliswaar een f60.000.- had nagelaten, maar daarvan geen cent aan de hem to taal onbekende Jannetje Struijk! Toen Jannetje en Hoetink die 3 ton in handen hadden, verhuisden zij in 1882 naar Rotterdam om daar in grote pracht en praal verder te le ven. Juwelenroof Toch vergat zij Amsterdam niet, want nauwelijks in Roterdam wo nend, bestelde bij bij de Amster damse Juwelier G. M. Bosch in de Kalverstraat voor f 125.000 aan Ju welen. Bosch dacht echter goochem te zijn, want hij stuurde zijn zoon met een verzegeld pakket naar de Maasstad. Deze, daar aangekomen, hoorde van Hoetink dat diens vrouw ziek was, hij liet Bosch Jr. in de slaapkamer, waar Jannetje te bed lag. Zij verzocht Bosch even in de aangrenzende kamer te wachten tot zij zich had aangekleed en. ..hield zolang het pakket in han den, waarna alléén Bosch zich in de salon terugtrok. Alléén want Hoetink smeerde hem als de blik sem door de slaapkamer-gangdeur met het pakket naar buiten en stapte meteen fluks op de trein naar Vuren Toen het wachten Bosch wat te lang duurde, klopte hij aan de slaapkamerdeur en vond daar wel Jannetje maar natuurlijk niet het pakket. Jannetje vertelde hem dat de leverantie "goed" was en beta ling direct zou volgen. Maar Bosch nam dit niet, eiste zo lang de Juwelen terug, maar kreeg ze vanzelfsprekend niet. Hij snelde naar de politie, die Jannetje ar resteerde, terwijl in Vuren de dorps veldwachter, telegrafisch gewaar schuwd, diezelfde dag de poet in be slag nam. In Leiden Daarna verscheen Jannetje voor de rechter, zeer sierlijk uitgedost in een elegante zwart zijden Japon, zwarte hoed met een paarse "toef" erop, havanna-kleurige handschoe nen en goudleren laarsjes met hoge hakken. Maar al die statie hielp haar niets. Zij werd veroordeeld tot 5 Jaar ge- vangenistraf. Cynisch was haar commentaar: "Och. meneer de Pre sident, dat geeft niets, want over 5 jaar rijd ik weer in een vigilante met twee paarden door de stad!"... Hoetink en Gerrit werden "bij ge brek aan bewijs" vrijgesproken. Na het uitzitten van haar straf in de vrouwengevangenis in Leiden (nu Legermuseum) keerde zij naar Amsterdam terug, waar z\j op de Haarlemmerdijk met Christina Goedvolk (uit het proces-Jut!) een café opzettte. Na enkele Jaren ver dween zij in de mist. 1906. Op de hoek van de Dam en de Paleisstraat staat een oudachtige bedelares met een scheve schouder, leunend op een kruk. Een straatty pe die door de Amsterdammers aan vreemden wordt getoond: "dat is nou de miljoenenluf f rouwAls Je haar in d'r rijkdom wilt zien, dan ga Je maar naar het Panoticum, daar zie Je haar wassenbeeld!" Zij stierf totaal verpauperd, 60 Jaar oud, op 21 Januari 1908 in het Bin nengasthuis DOLF SCHNAAIt

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15