Pleuntje: een unieke vrouw in De Zilk Henk van Iterson verlaat Rijnsburgse veiling Flora Eert onbewoonbaar verklaarde woning met 63 dieren Vergadering. Produktsehc i Siergewassei Ds. Bronsgef; in Hillegomg begraven WOENSDAG 10 JANUA] DE ZILK Pleuntje van Poelgeest is een instituut. Een unieke vrouw, die de verwach tingsidee van: wie knabbelt er aan mijn huisje?, snel weet uit te bannen en bovendien in staat is het begrip onbewoonbaar verklaard, waarmee haar huisje is opgesierd, een toch wel heel betrekkelijke inhoud te geven. Pleuntje heeft 27 honden en 36 katten. En wil je die soepeitjes laten ronddarren, dan neem je een onbewoonbaar verklaarde woning. Want Pleuntje redeneert zo: ,,Ik heb helemaal niks aan een nette woning. Een vloer kleed of een paar mooie stoelen. Dat maken ze toch maar kapot. Dus daar schiet i'k niks mee op. Nee, dan maar liever dit". Dit, dat is een optrekje dat in de verte wat macabertjes aandoet. Donker. De kale bollenvelden er om heen zorgen voor een volstrekt iso lement. Een smal. modderig paadje vormt vanaf de Zilkerduinweg de enige ader er naar toe. Een wat war rig ogend hondje vindt een afstand van enkele meters tot het huisje kennelijk genoeg om in kwaadaardig gekef uit te barsten. Het dier heeft een ongekamd hoofd. Door Wim Wirtz foto jan Holvast Niet lang nadat Swabber want zo heet de hond zijn stembanden heeft aangeslingerd, volgt hem een koor van soortgenoten, weliswaar in verschillende toonaarden maar daar om niet minder luid. Binnen wat ge mompel. „Stil Jongens, schei uit. 't Is niks", 't Koor houdt aan, de on gekamde tenor blijft leiden. Pleun tje komt naar buiten, glimlacht me teen. „Ik dachtzegt ze en na dert het getraliede hek dat de wo ning en het schuurtje omringt. Ze is geen vierenzestig. Al is ze dat wel. Ze heeft een heldere oogopslag. Ze lacht, zonder tanden. Swabber klimt heldhaftig tegen 't hek op. Hij keft. Pleuntje klauwt hem over de kop Het dier slingert achteloos wat haren over de ogen en zwijgt. „Swabber is een baas," zegt Pleuntje. „Maar een goeie waakhond. Hij houdt ook erg van vrijen, hè Swabber?". Swabber kijkt onverschillig voor zich uit. Zijn koor verdringt zich voor het hek. Ze heb ben allemaal een naam, geen dou blures: Stroppie, Stippie, Swieber Snoepie, Berbie. Gordijntjes is trouwens ook niet zo best meer Daar heb ik een raam op gekregen" "Laatst had 'k een rekening van zeshonderd gulden. Voor voedsel Want dat is wel duur. Van die pak jes bijvoorbeeld hè?, drie gulden vijfenveertig. Maar Ja, die beesten moeten toch eten?" Jongen "Vechten doen ze haast nooit. Ook niet de honden met de katten. Dat gaat gewoon goed. Schei uit Strop- pe, ga weg. Van tijd tot tijd krijg ik er wel eens Jongen bij. Ik heb er nou ook een paar, maar die hebben al een bestemming. Stroppie. schei Je nou uit? Nee, Je moet naar moeder luisteren. Schiet op". D'r is een mevrouw in Aerden- hout, die me af en toe wat eten en kleding laat bezorgen. Door haar tuinman of door de chauffeur. Ja wel, dat is een sjieke bedoening daar. En die mevrouw heeft een paar vriendinnen die wel een hondje willen hebben. Stroppie, ga Je nou weg? Nee, niet zeuren. Je bent stout. En zo komen er wel eens meer men sen. Die dat dan weer van anderen horen". Meestal komen ze de dieren hier brengen. Dan hebben ze ze gevonden, langs de weg of zo. Zijn ze vaak helemaal vermagerd, uit gehongerd. Hier, deze bijvoorbeeld, die kon bijna niet meer lopen. Nou ls-ie bijna opgeknapt. Ze zdjn trou wens allemaal wel gezond. De die renarts zegt het ook. Maar die hond hier, die hadden ze aan- een paaltje igebonden.. Die mensen, die zoiets doen, die kan ik wel vermoorden. Zoiets doe Je toch niet? Stroppie, schel uit, Je maakt m'n hele schort kapot. Nee, Je bent stout. Hij heeft van die lieve ogen hè? Net zoals Berbie. Daar. 't Is toch een dotje, of niet soms?" Schatjes Pleuntje van Poelgeest houdt zich vast aan het hek. Ze laat haar ogen dwalen over haar kudde en glim lacht. Een kat likt zich uitvoerig over het lichaam, verstijft dan tot een sfinx en staart door het raam naar buiten. Swabber keft en spoort aldus de anderen aan tot deelne ming. Hetgeen gelukt. Pleuntje ver- dwijt naar binnen en verschijnt kort daarop weer in de deurope ning. Stralend. Twee Jonge hondjes zorgvuldig koesterend in beide han den. "Veertien dagen oud. Ze heb ben pas hun oogjes geopend. Zijn het geen schatjes?" Kort erna weer een. "Deze is een week. Die is nog blind". Ze blijft staan in de deuropening. Glimlacht weer. "Eenzaam? Ik? Niks hoor. Ik heb 't veel te druk". 's Avonds is Pleuntjes Artis stil. Dan nestelt ze zich in haar huisje. Luistert naar de radio of leest. Ze volgt alles op de voet "Ik lees de laatste tijd veel over ruimtevaart dat vind ik machtig" maar mist de beelden. "Ik zou best televisie willen hebben. Zo een met transis tors. Dat lijkt me wel wat". De onbewoonbaar verklaarde wo ning is veranderd. Minder somber. Swabber keft. Hij verslikt zich, maar volhardt. Tot na die paar meters. Het pad is nog steeds mod derig. De jongen zorgvuldig koesterend. Achter het hek. Vijftien Jaar geleden vestigde Pleuntje zich in De Zilk. In Am sterdam, waar ze dertig Jaar heeft gewoond, werd ze viermaal uit een woning gezet. Vanwege de dieren. De onbewoonbaar verklaarde woning is haar eigendom. Het dak is half ingestort. De muren staan hier en daar scheef. Maar Pleuntje woont erin. Ze zegt: „Ik kan zo een andeT huis krijgen. Maar dat is niks voor mij. Dan kan ik de hele dag achter de gordijntjes naar buiten gaan zit ten kilken. "De vorige burgemeester heeft geprobeerd me in het gekkenhuis te krijgen. Toen heb ik gezegd: ga er zelf maar naar toe. Zie ik er nou gek uit of zo? Ik woon hier best. En gezond. Die mensen daar aan de overkant zijn nou allemaal ziek. Maar ik heb nergens last van". "Ik zelf een kamertje De rest laat ik zo. Alleen heb ik geen gas en licht. Daar ber ik al Jaren mee be zig. Maar ik red me wel zo. De hele dag ben ik bezig met de dieren. Eten koken, verzorgen. Van de zomer had ik er honderdtwee. Maar dat was ei genlijk wel te veel. Toen was ik tot drie uur 's nachts eten aan het ko eken. Ik heb toen wat dieren die er niet zo best aan toe waren moeten afmaken, 't Werd gewoon te veel". "Ik raak nou wel eens wat dieren kwijt. D'r komen wel eens mensen kijken en die nemen dan een hondje of zo. Maar meestal breng ik ze zelf. Dan kan ik tenminste zien waar ze terecht komen. Want dat wil tk persé weten. D'r zijn wel eens men sen die een hondje nemen en hem dan weer gauw wegdoen. Aan die mensen geef ik geen dieren". "Verkopen doe ik ze niet. Ik ver zorg ze en geef ze weg. Als ik ten minste weet dat zt goed verzorgd zullen worden. Die verzorging is wel duur. Ik zit dan ook wei eens in de schulden. Maar dat mag ik dan nog even laten staan. Tot ik m'n invalidi- teitsuitkering krijg. Die krijg ik van wege m'n vroegere kinderverlam ming. Vroeger heb ik namelijk kin derverlamming gehad. M'n ene hand RIJNSBURG Dr. A. J. Verhage oud-voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, zal op 16 Januari om drie uur het nieuwe gebouw van de Coöperatieve Raiffeisenbank Rijnsburg aan de Oegstgeesterweg officieel openstellen. Vooraf is er vanaf twee uur gelegenheid het nieu we bankgebouw te bezichtigen. Met de officiële opening zal het vijftigjarig Jubileum vian de bank worden gevierd. RIJNSBURG Een zeer markante figuur gaat de Rijns burgse bloemenveiling „Flora" verlaten. Na maar liefst vijftig jaar trouwe dienst. Het is chef-veilingmeester Henk van Iterson (66). Door zijn rekentalent geniet hij grote faam. Als men het met kwekers en handelaren over Van Iterson heeft, dan zeggen zij: „Rekenen, dat Henk kan. Ge weldig. Beter nog dan een rekenmachine. Even snel zeker. Nu met die computer hoeft hij niet meer te rekenen. Toen deze elektronische apparatuur er echter nog niet was, wist hij bijna op hetzelfde moment wat een kar met tulpen, waarop 387 bossen lagen, en die waren geveild voor f 2,63 per bos, opbracht. Dat had Henk van zijn vader Dirk. Die kon ook zo goed rekenen". Vriend Het zal vreemd zijn Van Iterson niet meer te zien zitten tussen zijn trouwe medewerkers in de glazen "kooi" in het midden van de tribu nes. Van daaruit had hij steeds een goed "zicht" op de aanvoer en op de prijzen, die op de klok werden af gedrukt. Z'n rekentalent behoefde hij niet meer te gebruiken toen een Jaar of drie geleden de computer h«ar intrede deed. Dat heeft Henk wel eens pijn gedaan. Hij kon het niet na laten zelf nog berekeningen uit het hoofd te maken. En als de "''mou ter eens door er technische storing uitviel, zou hij maar het liefst met veilen zijn doorgegaan. Hij kon Im mers net zo snel en net zo accu raat rekenen als die machine. Dat vliegertje ging -"tuurli" niet op. Aan die computer is namelijk het gehele administ^ieve apparaat van "Flora" verbonden. Van Iterson zelf voelt er niet zo heel erg veel voor in het licht van de schilnwerpers var» de publiciteit te worden geplaatst. Hij praat ook niet al te graag over het naderen de afscheid. Daarom en omdat de ju bilaris door een fikse griep aan het ziekbed is gekluisterd, zijn we te >t" gegaan bij de oudere ge neratie van "Flora". Mannen, die de kleine Henk toen hij een Jaar of tien, elf was hebben zien komen met zijn vader Dirk. Die was namelijk ook veilingmeester. Z'n vader kon heel slecht zien. Daarom moest Henk "Flora" neemt vrijdag 19 Januari afscheid van zijn chef-veilingmeester. In de veilinghal, voor de klokken zal voorzitter Piet van Delft deze trou we medewerker 's morgens om acht uur toesp'-'-m. Na afloop van de bloemenverkoop is er in het res taurant voor kwekers e~ handela ren gelegenheid met een handdruk Van TWson vaarwel te zeggen en te bedanken voor alles wat hij in het belang van de veiling en de handel heeft gedaan. Door Cees Combee Foto Jan Holvast Geen grootse afscheidsreceptie dus. Het "Flora"-bestuur had dat Van Iterson graag gegund. Net zo als het hem in de gelegenheid stelde de 50 Jaar vol te maken. Hij en zijn vrouw dachten er echter anders over. Het afscheid moest zo geruis- loc- mogelijk verlopen, want Henk heeft zijn werk gedaan en meer niet. Zo luidt het standpunt van de VaD Itersons en dat °eft het veilingbe- stuur begrijpelijk gerespecteerd. De ze trouwe medewerker zo zonder meer te laten gaan was er ech ter niet bij. Vandaar dit wel origine le vroege afscheid voor het "front van de troepen". DEN HAAG Het belk iet Produktschap voor Sin belegt dinsdag 16 Januari uur een openbare vergader; cantoor aan het Haagse St;. plein. Hierin komen de vol? ten aan de orde: samenstel! commissies: vaststelling! ie: prijzen tulpeplantgoed; tio bloemkwekers ej Ier Lammetjes Sassenhein SASSENHEIM Hoei g lender nog pas de eerste januari aangeeft, is het 1 heim toch al een klein be 11 Zo'n anderhalve maand e nogmaal het geval is, hu aan de Menneweg, 20 bij v«wa Breedijk al enkele lammdge Een voor de heer Breedijl te ongewone ervaring („zo vrc het zelf nog niet meegern wellicht ten overvloede aan de winter 1972-1973 tot de zachte kant is geweest. il HILT.EGOM Ter na^JT van ds. J. Bronsgeest, die o; ri JJ. in het Leidse Diacoi 'n overleed, is in de hervor een rouwdienst gehouden, broer van de overledene, Bronsgeest (Haarlem) voo: de dienst waren om. aam j gemeester en mevrouw Vat de plaatselijke collega's van ledene en de oud-Hillegon «j kanten ds. J. Veenendaal en wer. Ds. Bronsgeest beklemto zijn broer de kerk past® liefgehad. Hij leefde bij IT „Al ga ik ook door een}# doods, Gij zijt bij mij", D* van Ps. 68:10 sloot de indru de rouwdienst af. Daarna fe honderlen aanwezigen naar mene begraafplaats aan d i minalaan, waar ds. H. L. de begrafenisliturgie verrit Bronsgeest werd vijftig Jaar. hij nu al weer bij "Flora" waarvan vijftig Jaar in va de omzet zien groeien van f 100.000,- tot f80 miljoen 't Is altijd een vent geéj{ een groot hart had voor d t* Als de bloemen voor een prijs weggingen had hij e in. In zijn functie van veil r ter probeerde hij steeds dl t prijs er door te drukken.fc van de comput°- u*tekendl desillussie voorhem. HIJ vo met zijn rekentalenten op dl gezet. Om zo te zeggen, hl] pitem af in de veilingzaaL werk had men dat ding ni v benadrukte hij altijd. K daarom rekenen. Dat zal laatste dag bij "Flora" bliji Groot voordeel was ook, Iterson bloemen kon verklj dat hij alle soorten door en de, zodat men hem niets wi de te maken. Bovendien iedereen in de veilinghal. binnenlandse handelaren teurs". Grote faam Er zou nog heel veel van Iterson te verhalen zijn hij grote faam geniet all van exclusieve tulpensoorte erkende handelaar in kwallti bollen. Kwekers, die een zorgd produkt onder de brachten, stonden bij hem geschreven. Van rommelen niet. Trouwens men beh: hem aan de klok geen gel te halen. Dat wisten kweken delaren drommels goed. Hen een bijzonder handje van de ren vol met bloemen te st< j? hij wist voor de kwekers vf? de prijzen te maken. de getallen op papier zetten, die zijn vader ook al uit het hoofd had uitgerekend. Zo'n Jaar of vijf fun geerde hij als assistent. Onbetaaldp kracht zou men kunnen zeggen. Op zestienjarige leeftijd kreeg hij van het veilingbestuur zijn vaste aanstel ling. Dat was begin 1922. Hij bleef zijn vader assisteren en toen deze overleed nam hij zijn taak over. De Jonge Van Iterson ontwikkelde zich als een waar rekenwonder. Op dat gebied drukte hij de voetsporen van vader. Met evenveel gemak han teerde hij de tafel van duizend als een ander die van tien. De moeililk- ste berekeningen kwamen in snel treinvaart uit zijn brein tevoorschijn zonder vermenigvuldigingen te behoe ven te maken op papier. Lange Jaren heeft Henk het veiling gebeuren helemaal alleen berekend Zes dagen lang was hij trouw op zijn post. Iedere week weer. 's Mor gen klokslag zes uur zat hij bij de klok. Wanneer hij eens een dagje ziek was moest iemand van k-ntoor hem waarnemen. Het gevolg was, dat de veiling aanmerkelijk langer duurde dan wanneer Van Iterson de gekochte partijen bloemen berekende. Heel vroeger hebben experts van de prijsbeheersing wel eens geprobeerd Henk in zijn rekenkuru*. te volgen. Henk van Iterson (66) ver laat na vijftig jaar trouwe dienst als chef-veiling meester de Rijnsburgse bloemenveiling „Flora". Vorig jaar had hij eigen lijk al afscheid moeten ne men bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Het „Flora"-bestuur verleende hem dispensatie om de vijftig jaar vol te kunnen maken Het lukte niet. Zelfs niet met de tel machine. Van Iterson was hen steeds te vlug af enfoutloos. De scheidende chef-veilingmeester heeft in de vijf en vijftig jaar dat

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4