Europa zal meer voor efensie moeten betalen" Ineke durfde niet eens naar het toilet Valer ga le-proces in Washington begonnen Nieuwe Sowjet- grondwet binnen drie jaar mg materiaal Russisch maanschot Bizar gevangenisavontuur op Grieks eilandje gpAG 9 JANUARI 1973 EK lister Laird in afscheidstoespraak WASHINGTON (U-PI, Reuter) De Amerikaanse minister van Defensie Meivin Laird heeft gisteren gezegd dat het vrijwel on mogelijk is de Amerikaanse troepen in Europa op de huidige sterkte te handhaven als sommige NAVO-landen zelf hun ge vechtscapaciteit gaan verminderen, hetzij door besnoeiing op militaire uitgaven, troepenverminderfing of kortere diensttijd. Laird zei dat in een afscheidstoespraak tot de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Hij vreesde dat de hoop op spoe dige ontspanning tussen oost en west zal leiden tot voortijdüige verslapping van de defensie-inspanning, terwijl de Sowjet-Unie zowel de conventio nele als de nucleaire strijdmacht blijft uitbreiden. Ontspanning zon der een passende defensie is zelfbe drog, aldus LaArd, die deze maand wordt opgevolgd' door de vroegere minister van Onderwijs, Richardson ister van Defensie Meivin Laird. Ondoelmatig De Amerikaanse minister zei dat de Europese defensie-inspanning over het geheel genomen ondoelmatig en diuibbel op is als gevolg van nationale pogingen een groot aantal soortge lijke defensie-industrieën te handha ven. Het resultaat is niet alleen eco nomische verspilling, maar ook mili tair onwenselijk omdat het standaar disatie en onderlinge verwisselbaar heid tegengaat. Zeker de landen van het Atlantische bondgenootschap zul len een beetje moeten toegeven in het algemeen belang als ze willen komen tot de aanzienlijke besparingen die voortvloeien uit werkelijke samen werking, aldus Laird. De Amerikaanse minister liet blij ken dat hij de handel als een van de belangrijkste instrumenten van het buitenlands beleid beschouwt Eisen "Zij die economisch profijt willen trekken van handel met het Ameri kaanse volk moeten inzien dat onze handelspolitiek de dwingende eisen van onze eigen nationale veiligheid en internationale stabiliteit en orde niet kan negeren. Onze bondgenoten, in het bijzonder zU die dankzij een gemakkelijke toegang tot de Ameri kaanse markten een sterke en wel varende economie hebben ontwikkeld terwijl ze tevens profiteren van de luxe van een nucleair schild dat al leen wordt betaald door de Ameri kaanse belastingbetaler, moeten tot het inzicht, worden gebracht dat ook zij verantwoordelijkheid en lasten moeten dragen voor de veiligheid en voorspoed van henzelf en van de vrije wereld" aldus Laird, die meende dat handel en veiligheid onscheid baar z\jn. Over Indochina zei minister Laird dat de Amerikaanse troepen uit In dochina teruggetrokken kunnen wor den zelfs als de vredesbesprekingen in Parijs mislukken. Die terugtrek king was alleen afhankelijk van de vrijlating van de Amerikaanse krijgs gevangenen. Dankzij het succes van de militaire aspecten van de Vietna- misering kan het Zuidvietnamese zhci nu zelf verdedigen tegen Noord- Vietnam, aldus Laird. Initiatief van Vietnam- tribunaal LONDEN (Reuter) De „inter, nationale rechtbank voor oor logsmisdaden", die is opgericht door wijlen de Britse wijsgeer Bertrand Russell, heeft een be roep gedaan op een aantal voor aanstaande figuren in de wereld, zich naar Vietnam te begeven en in Hanoi te blijven als er nieuwe bombardementen van de Amerikaanse luchtmacht op Noord-Vietnam boven de twin tigste breedtegraad dreigen. Er zijn brieven gezonden aan paus Paulus, president Allende van Chili, de Amerikaanse sena tor Mansfield, de Zweedse pre mier Palmen, de Australische premier Whitlam en de Deense premier Jörgensen. Aan ieder van hen is verzocht, zich bereid te verklaren voor een reis naar Hanoi, mocht de kans op nieuwe bombardementen. Massaal proces in Ankara ANKARA (RTR) In een kazer ne in Ankara begint morgen het massale proces tegen 267 vermeende leden van een illegale linkse partij, de Turkse revolutionaire partij van arbeiders en boeren, aldus is in An kara bekendgemaakt. De partij is door de Turkse over heid gebrandmerkt als een pro-com munistische ondergrondse beweging. De beschuldigingen tegen de be klaagden, onder wie zich 38 vrouwen bevinden, variëren van pogingen tot omverwerping van de bestaande de mocratische orde en vestiging van een gelijkschakelende dictatuur, tot belediging van het gezag en overtre ding van de vuurwapen wet. „De Sowjet-Unie zal worden voor zien van een „Brezjnjewiaanse" grondwet. In een recente grote toe spraak kondigde Brezjnjew aan dat binnen de komende drie jaar het Russische volk zal worden opgeroe pen zich uit te spreken over een nieuwe grondwet voor het land. De eerste keer dat dit gebeurde was in 1936 toen de Stalinistisch genoemde grondwet werd aangeno men die nog steeds van kracht is. Tot dan toe kende het land een con stitutie van 1924. De Brezjnjewiaanse grondwet zal dus de derde zijn die het levenslicht aanschouwt sinds de vorming van de Sow jet-Unie. De Stalinistische con stitutie van 1936 werd destijds ge kwalificeerd als „de meest democra tische grondwet ter wereld". Ze kondigde met name af dat alle macht bij de arbeiders berust en waarborgde de vrijheid van geweten, van organisatie en van de „drie wer kelijke rechten van de mens" (recht op werk. op vrije tijd en op onder wijs). de uitvaardiging van deze grondwet viel echter samen met de ontketening door Stalin van de ver schrikkelijkste zuiveringen uit de ge schiedenis. Het besluit om het land een nieu we grondwet te geven die meer in overeenstemming is met de huidige Russische samenleving werd op ini tiatief van Chroesjetsjov genomen door het 22ste partijcongres in okto ber 1961. Dat congres nam ook het Ja|pIGTON (RTR) In Wash- is gisteren het proces be- >n tegen zeven mannen die kken zijn geweest bij de con- uu tiële "Watergate-affaire", •ooo espioneren en afluisteren van N® loofdkwartier van de Demo- Vhe partij in Washington. hen zijn door de politie )t toen ze op 17 Juni, in alle te, met handschoenen aan en in het bezit van apparatuur om fotocopieën te maken, werden aan getroffen in het Watergate gebouw. Twee anderen, voormalige mede werkers van het Witte Huis, zijn later ook in staat van beschuldi ging gesteld in verband met deze kwestie. Eén van de verdachten zou zeggen schap hebben gehad over een bankrekening van 114.000 dollar in Miami, waarvan een aanzien- franje maanstoj is s j STON (AP) De oranje stof die op de maan werd ont- 'n loor de drie astronauten van de Apollo-17 is waarschijnlijk am ngste materiaal dat ooit op de maan is gevonden. Harrison Schmitt, die samen met astronaut Eugene ;en n het materiaal verzamelde zei dat het waarschijnlijk ge- af" 1 is door vulkanische activiteit slechts ongeveer 10 mü- ïar geleden en dat het wel eens de belangrijkste ontdek- ern ran de laatste maanreis zou kunnen zijn. verdere studie aanwijzingen kanen geven lijk deel zou bestaan uit anonieme bijdragen aan de campagne voor Nixons herverkiezing tot presi dent. Onder de zeven verdachten zijn behalve voormalige medewer kers van het Witte Huis ook vroe gere medewerkers van de CIA en de FBI. Ze worden beschuldigd van samenzwering tot het plaatsen van afluister-apparatuur in het hoofd kwartier van de Democraten. De Democratische partij meent dat er verband bestaat tussen deze in braak en het comité dat de fondsen Nixon beheerde. De woordvoerder van het Witte Huis, Ziegler, stelde de kwestie voor als een derde rangs inbraak en president Nixon noemde de beschuldigingen „bi- Wat de mannen precies uitrichtten in het partijkantoor en voor wie ze werkten is nog niet opgehelderd. De rechter voor wie de zaak dient, heeft laten weten dat hij advoca ten zal toestaan de motieven achter de schermen bloot te leggen. Maar de openbare aanklagers hebben al aangekondigd dat ze zich niet in de achtergronden willen verdiepen en de zaak als een alledaagse in braak willen behandelen. Dokter Thomas Gardner onderzoekt Elizabeth Boer, een van de vrijdag in het Amerikaanse stadje Evanston Illinoisgéboren vijfling. De vijf baby's maken het nog steeds goed. Vader Ja mes Baer zei op een persconferentie: „Als we het over zouden doen, zouwen we alles herhalen wat we hébben gedaan. Mijn vrouw en ik wilden voor alles een gezin en God weet, dat we daar ten slotte in zijn geslaagd nieuwe partijprogram aan, gewijd aan ,het einde van de dictatuur van het proletariaat" en „de totstandko ming van de complete volksstaat" wat overigens tot felle kritiek van Peking leidde. Het was dus normaal dat die definitie gesanctioneerd zou worden in een nieuwe grondwet Commissie In juni 1962 stelde de Opperste Sowjet een constitutionele commis sie in waarvan het voorzitterschap werd toevertrouwd aan Chroesjtsjow. Brezjnjew werd voorzitter van een subcommissie. Op 11 december 1964, na de val van Chroesltsjow in oktober, werd Brezjnjew de nieuwe voorzitter van de constitutionele commissie Tn e°n verkiezingstoespraak kondigde de nieuwe partilleider aan dat de vie ring van de 50ste verjaardag van de oktoberrevolutie (in november 1967) zou worden bekroond met de inwer kingtreding van de nieuwe grond wet. Sindsdien hebben de Russische lei ders zich in stilzwijgen gehuld over de grondwet&hervorming Volgens waarnemers is dit stilzwiiren een verklaring voor de moeilijkheden waarop de hervormers zijn gestoten in hun pogingen een benaalde over eenstemming aan te brengen tus sen de onvermiideliik geachte vers-s peling van het raderwerk van het regime en de noodzaak tot continuï teit en stabiliteit Ook de vraag of „de leidende rol van de partii" al dan niet moet worden eenreoiserd 1n tekst van de nieuwe grondwet ls onderwerp van discussie geweest tus sen de juristen en de ideologen van de partij. Of deze problemen nu zijn opgelost is niet bekend. Duidelijk is we' dat de Russische leiders een uitstër van drie jaar hebben afgekondigd om de hindernissen te nemen die sinds 1961 de uitwerking van een nieuwe grond wet voor het land hebben tegenge houden. MOSKOU (DPA) De Sowjet- Unie heeft gisteren het automatische onbemande ruimtestation Loena-21 gelanceerd. De instrumentencapsule zal volgens Tass de maan en de om geving daarvan gaan onderzoeken. De Loena-20 was vorig jaar naar de maan gezonden en had bij terug keer naar de aarde gesteente mee terug gebracht dat vermoedelijk drie miljard jaar oud is. Het Loena-programma was op 2 januari 1959 begonnen met de eerste capsule, die op ongeveer 6.000 km af stand de maan passeerde. De Loena-9 maakte begin februari 1966 de eerste zachte landing op de maan, de Loe- na-16 verzamelde vier en een half jaar later als eerste automatische sonde maanmateriaal en keerde daar mee naar de aarde terug. De Loena-17 had in november 1970 het maanwagentje Loenochod-I op de maan gezet. van het binnenste eoloog zed dat de stof op de akte van de maan terecht zou zijE gekomen als gevolg va.n Teltproces in het binnenste van a. Dit zou betekenen dat het n die zich bevinden UB in de maan. Hjkt in het geheel niet op de stoffen dlie wij hebben gezien", mitt. De ontdekking van de materie betekent volgens "dat de maan nog steeds ak- >eg is om vulkanisch gesteen te brengen". de Aipollo-17 vlucht namen ueifcerden aan dat de maan onge- ati( te miljard jaar geleden geolo- ot rust is gekomen en sinds- jeinlg meer veranderd is. mededelingen werden gedaan eerste persconferentie die de uten gaven sinds him terug- aarde op 19 dec. (Van een medewerker) ATHENE „Help, ze verkrachten me". Dit waren de eerste Griekse woorden diie Ineke van Eek uit het dorpje Lexmond bij Vianen uit haar hoofd leerde toen ze de sombere gevangenis van het Griekse, onder de Turkse kust gelegen, eiland Kos werd binnengebracht. Zij is gisteravond op het vliegveld Orly bij Pa rijs van haar Griekse avontuur teruggekeerd. Haar ouders uit Lexmond waren er om haar af te halen. n R: ensielast 2" a Israël ln IZALEM (AFP) Iedere Is- heeft in 1971 gemiddeld 470 betaald voor de verdediging land. Dat is elf maal zoveel Arabieren in Egypte, Syrië, Hë en Libanon hebben betaald, 18 *n de financiële commissie van *ëlische parlement meegedeeld k directeur-generaal van de Israël. eli 671 ging 23 procent van het (Bi nationaal produkt van Israël 6 defensie, tegen 16 procent in - bische buurlanden. Haar voorzorgsmaatregel was niet overdreven. De uit louter man nen bestaande bevolking van deze gevangenis, waarvan de meesten al jarenlang geen vrouw meer had den gezien, raakten in vervoering toen zij de aantrekkelijke 20-Jarige Nederlandse uit het voor hun exo tische hoge noorden ontwaarden. Ineke voelde zich zo onveilig dat ze de eerste dagen zelfs niet naar de wc durfde te gaan uit angst op het niet-afsluitbare toilet ten prooi te vallen aan de lusten van haar medegevangenen. Het werd zelfs zo erg dat Ineke om extra bewaking moest vragen. Dit alles kreeg Ineke van Eek te doorstaan nadat ze nauwelijks van de shock van haar arrestatie en veroordeling was bekomen. MeJ. Van Eek was naar het eiland Rhodos gekomen om te genieten van de Griekse levensblijheid, zon en gast vrijheid. Van dit laatste heeft ze tien dagen langer genoten dan ze gepland had. Een dag voor de te rugreis naar Nederland werd zij het slachtoffer van een van de vele zui verende wetten die de huidige At- heense machthebbers hebben uitge broed. Het betreft de spasimo platoon. Dat is een Grieks gebruik, dat wil dat men in cabarets, restaurants en dergelijke, als de feeststemming ten top is gestegen, serviesgoed, fles sen en glazen stuksmijt. Het is een stukje Grieks folklore waar niemand ooit aanstoot aan heeft genomen. Derdehands Voor de militaire staatsgreep van 1967 werd in allerlei Griekse hore cabedrijven druk met serviesgoed gesmeten. Dit werd geanimeerd door de cabaret- en restauranthouders die zich dik voor de scherven lieten be talen. Hele voorraden derdehands porselein werden door de kaste leins achter de hand gehouden om hun cliëntele tegemoet te komen bij hun smijtwoede. Om de een of andere reden is het in het hoofd van de militaire heren te Athene opgekomen om een einde te maken aan dit luidruchtige, mis schien kinderlijke, maar verder on schuldige tijdverdrijf. De spasimo is tot een misdrijf verklaard waarop ge vangenisstraf staat. Maar ondanks deze scherpe sanctie geeft men zich in Griekenland nog steeds op vele plaatsen over aan het stuksmij ten van serviesgoed in openbare gelegen heden en geen haan die er maar kraait. Zo verschijnen er regelmatig foto's in de krant van de heer Onassis en andere geldadel, terwijl ze niet al leen glazen en borden maar zelfs hele ameublementen in gruizels slaan. Enkele maanden geleden nog heeft een Atheense advocaat een aanklacht ingediend tegen de scheepsmagnaat, maar geen officier van Justitie in Griekenland die het in zijn hoofd zou halen om deze steunpilaar van het regime te vervol gen. Maar Ineke van Eek uit het dorpje Lexmond bij Vianen is Onas sis niet. Op de vooravond van haar thuis reis naar Nederland vroeg ze in een nachtclub op Rhodos naar een liedje waarop ze zegt gek te zijn. Het draagt de onheilspellende titel „Als de gevan- geniaklokken beieren". Ineke raakte in tranoe. Er ging een glas en daar na een fles tegen de vloer. Binnen een uur was ze ingerekend. Door een halfdronken veldwachter werd ze opgebracht. Op het bureau werd ze behandeld of ze het hele Griekse staatsbestel in elkaar wilde laten storten. Vingerafdrukken, foto's met een niummer op haar arm, scherpe ondervraging, op een inquisitie-toon. Als verdoofd De volgende dag een bijna stand rechtelijk proces. Als verdoofd door de gebeurtenissen van de vorige dag werd Ineke veroordeeld tot tien da gen onvoorwaardelijke gevangenis straf. Geen advocaat die eraan te pas kwam. Ondervraging geschiedde via een omweg van twee tolken: van Grieks naar Engels en van Engels naar Nederlands. Wat natuurlijk niet de trouwe weergave van het gespro kene bevordert. De mogelijkheid van hoger beroep werd haar hele maal uit uiteengezet. Voordat zij het wist werd ze weggevoerd om de zelfde dag verscheept te worden naar het op drie uur varen gelegen eiland Kos. Toen ik afgelopen zaterdagmiddag Ineke ln de gevangenis op Kos be zocht. was ze nog steeds niet bijge komen van de schrik. Lijkwit en neerslachtig zat zij in een bezoek- halletje wat Iets groter is dan het toilet van een gemiddeld Nederlands restaurant. Maar allengs kwam haar gevoel voor humor weer terug en kwamen de verhalen lo6. Do gevangenis was nogal Internatio naal georiënteerd. Enige Zweden we gens de hier welig tierende nar- coticasmokkel. een paar Duitsers, een Filippino, een Libanees, door de Griekse marine gesnapt bij het smokkelen van wapens voor de El Fatah-strilders. Verder een Jeugdige Nederlander die zich tijde*- -Mn va kantie op Rhodos onledig had gehou den met het ledigen van offerblokken in ettelijke kerken. Die landgenoot kwam er later gezellig bij zitten. Hij zei getroffen te zijn door de eerlijk heid van de Grieken. In de Griekse offerblokken zat uitsluitend geld en soms ook gouden kruizen en ringen. In Nederland waren dergelijke of ferblokken meestal voor de helft ge vuld met knopen en pepermuntjes, vond hij. Onder de Grieken was de meest kleurrijke figuur een grijsaard van 79, veroordeeld tot acht Jaar wegens verleiding van een minderjarig meis je. Ook herinnerde ©en gevangenis bewaker zich levendig een Nederlan der die hier te gast was geweest we gens naaktloperij op Rhodo6. Het eten was volgens Ineke niet te genieten. Maar door de bijna moe derlijke zorgen van het reisbureau Fit kreeg onze onfortuinlijke toe- riste dagelijks speciale maaltijden gebracht door een dame, die veel vuldig kwam om kaarsjes aan te steken in het gevangeniskapelletje. Aanvankelijk was mej. van Eek zo ondersteboven geweest, dat ze in een soort angstpsychose was ge raakt en het aangereikte eten niet durfde te gebruiken. Dit was echter spoedig voorbij en met behulp van een door bemiddeling van de gevan genisdirectie gehuurde vork (een gulden voor 10 dagen) verorberde ze de maaltijden. Zich wassen had Ineke maar opge geven, omdat ze gedurende een eer ste poging daartoe onbeschaamd, door het gevangenispersoneel door een kijkgat van haar cel werd be spied. Gillen en protesteren hielp niet. Gisteren is aan het avontuur van Ineke een einde gekomen. Om acht uur ging de gevangenispoort open en werd ze op bijna hartelijke ma nier door de gevangenis bewakers uitgeleide gedaan. Toen ik mej. V. Eek vroeg wat de plannen waren, antwoordde ze bijna extatisch: "Geld sparen en zo snel moe-'"k naar Rhodos terug". Even later maakte ze midden op het dorpsplein van Kos, tegen de schilderachtige achtergrond van een Turkse moskee, enkele danspassen. Daarbij zong ze met overgave de melodie van het lied dat haar zo noodlottig was geworden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9