IVO voorspelt liljoenenstrop oor de fiscus Wiegel (VVD) verwijt Vondeling deelname Viet nam-demonstratie ilia (29) mag Bulgarije toch verlaten Monteur begon eigen PTT-tje lie III? ferstel Deltagebied 1 eeuwen kosten" Adviescommissie 2e luchthaven geinstalleerd Maaswater is licht radio actief besmet >a iur POGING ZOON ALBERT HEIJN TE ONTVOEREN Rapport mr. Dake: Legervoorlichtings- diensten samen in één organisatie Ook vandaag nog gesprek ""oude vijf" Drankdieven aangehouden „Niet te rijmen met onpartijdigheid kamervoorzitter" JANUARI 1973 BINNENLAND DAM De Bulgaarse iten hebben, de verloofde van jfcterdamse journalist Renae "-jarige Julia Sdmeo- I bestemming gegeven het land iten. j Jansen heeft dat gehoord i ministerie van Buitenlandse jk heb goede hoop dat zij gr het einde van de maand bij zei een dolgelukkige Renae. decemJber werd hij uit Bul gewezen. Julia was toen van Jai Een bekend feit is, aldus de EVO, dat meer dan de helft van het inter- rond 22 cent. Wanneer nationale vrachtvervoer de Duitse lerlandse vrachtvervoerder grens passeert. In 1971 bedroeg het West-Duitsland binnenkwam, grensoverschrijdend vrachtverkeer ii) nog eens 43 cent per liter vanuit Nederland met bestemming J L- ,J West-Duitsland in totaal 8,6 miljoen gen b de Duitse fiscus betalen. In ton. Stelt men het gemiddelde laad- salikwam dat de ondernemer op Jer liter te staan, januari is de pompprtjs van 6 in Nederland verhoogd tot cent. En dit betekent, dat cent per liiter moet wanneer hij de Duitse asseert. De Nederlandse on- volgens de EVO nu wel söh gedwongen om met zo mogelijk dieselolie in de tanks erlands/Duitse grens te pas- q pas in Duitsland zelf vol en voor 65 cent diesel per hem in verwachting, maar later werd hem verteld dat ze in de gevangenis een miskraam had gehad. Tussen Nederland en Bulgarije ontstond een druk diplomatiek over- legleg nadat Denae met zijn verhaal naar het ministerie van Buiten landse Zaken was gestapt. ,Jk geloof dat de goede relatie tus sen de bedde landen de oorzaak is van deze ommekeer. Ook de uitvoe rige verslagen in de Nederlandse pens hebben invloed gehad", aldius Renae. Dat laatste wordt ontkend door de Bulgaarse consul in ons land D. Tek- hov met wie Renae zaterdag twee uren heeft gesproken. Renae: „Hij vertelde mij dat de Bulgaarse regering over de pertsbu- riohten erg ontstemd was. Hij noem de heit leugens en stemmingmakerij". Vriendelijk „Overigens was het een zeer vriendelijk gesprek. De consul wees me op vaderlijke toon op mijn plich ten en verantwoordelijkheden als echtgenoot". „Hij vertelde me dat er wel een voorwaarde aan vast zit. Ik moet over een huis en een baan beschik ken. Beide heb ik nog niet, maar ik verwacht dat deze maand rond te krijgen", aldus Renae. „De consul heeft me ook verteld waarom ik het land ben uitgezet. Ik zou mij met hebben gehouden aan de WisselpMcht, dat wil zeggen dat ik een vast bedrag per dag had moe- HAAG (ANP) De kans is niet denkbeeldig, dat de Nederlandse fiscus komende maanden als gevolg van de drastische accijnsverhoging op dieselolie (tot ct peT liter) per 1 januari j.L flink zal gaan benadelen. Een voorzichtige berekening EVO (Eigen Vervoersorganisatie in Den Haag) komt uit op een „verlies" van 16 miljoen gulden. rijstelling van de eerste 50 11- deze handdwijze op grote zou worden toegepast, dan de Nederlandse fiscus haar Ie aocijns op geen stukken la handen en bovendien ziet andel een deel van haar om- wijnen. vermogen per vrachtwagen op 11 ton, dan passeren Jaarlijks zo*n 780.000 Nederlandse vrachtwagens de Neder landsDuitse grens. Met een door snee brandstoftank voor 200 liter (50 liter mag vrij worden ingevoerd) scheelt dat de Nederlandse onder nemer toch tenminste f. 12,50 voor éénmaal tanken. Het is dan ook dui delijk, aldus de EVO, dat het voor delig pompverschil in West-Duits- land theoretisch een nadeel van ze ker 16-25 miljoen gulden voor de Ne derlandse fiscus kan opleveren. Het ministerie van Financiën In Den Haag heeft van deze strop" nog geen enkele weet. Een woordvoerder zei desgevraagd: „We zullen wel zien wat er gebeurt. Laten we eerst maar eêns afwachten of het wél zo'n vaart Beenhakker: loopt. In elk geval zijn er op het mi nisterie nog geen plannen om iets aan dat vermeende prijsverschil te doen". DEN HAAG (ANP) Het gaat bij de begin vorig Jaar aangevan gen studie over de mogelijke nieuwe luchthavenfaciliteiten in ons land om een wetenschappelijk opgezet project met een onmiskenbaar nationaal ka rakter. De uitkomsten daarvan kun nen bepalend zijn voor het toekom stige gezicht van omvangrijke delen van ons land. Dit heeft de minis ter van verkeer en waterstaat, drs. B. J. Udink, dinsdagmorgen opgemerkt in zijn toespraak waarmee hij de ad viescommissie tweede nationale lucht haven heeft geïnstalleerd. Die in stallatie geschiedde in het gebouw van het ministerie in Den Haag. Op de 21ste internationale souvenirbeurs van 8 tot en met 12 januari in Utrecht, laat de heer Gijzeis zien, dcut ook handwerk Delf ts blauw nog steeds bestaat. UTRECHT (ANP) Mot behulp ren. „We hadden er niet zo bij stil van „afgedankt" PTT-materiaal was gestaan dat het strafbaar was", zei >ELBURG (ANP) Het zal nog eeuwen nodig zich van de 20ste eeuw te hl Dit zed ir. A. J. Beenhaik- de Rijksplanologische Dienst 7 rad in Middelburg tijdens een eK' leenkomst over de Ooster- u j voor het Koninklijk Zeeuws chap der Wetenschappen. Qdustrieplan Reimerswaai bij op Zoom zal nog het grootste opleveren na de afsluiting Oosterschelde. Moet Bergen o nu zo nodig uitgroeien tot k [ede Rijnmondgebiedje? vroeg ^hakker zich af, die ReJimere- ver een recreatieve bestem- iu willen geven. De afsluiting Oosterschelde wordt door varen als het organiseren van mp, waarbij Je zelf buiten lijft. Maar een dergelijke be- DEN HAAG (ANP) Minister slissing kan gerechtvaardigd zijn als stu3^ (Volksgezondheid) heeft be- men daarmee bijv. de veiligheid dient, meende hij. De heer Beenhakker koesterde gro te twijfels omtrent de kwaliteit van vestigd, dat het Maaswater in zeer lichte mate radio-actief is besmet. Het wordt niet uitgesloten, dat al thans een deel van de geconsta- het Oosterscheldewater na de afslui- teerde toename in de besmetting het ADVERTENTIE IJSHOCKEY TEGEN VERONICA 538 C0MP.) WOENSDAG 10 JAN. (ckey In een wedstrijd nationale competitie heeft fcteravond in Den Haag met Wonnen van Thialf uit Hee ting. Hij toonde zich een voorstander van verdeling van de Oosterschelde in afgescheiden bekkens. Het meest westelijke gedeelte zou zonder invloe den van buiten af bewaard kunnen blijven als een schoon zoutwaterbek ken. Dit zou een unieke situatie in de wereld opleveren. Ir. Beenhakker geloofde dat zich in een dergelijk bekken wellicht een nieuw levensmilieu zal kunnen ont wikkelen. Hij waarschuwde voor de problemen die de Westerschelde nog zou kunnen opleveren. Ongeremde industrialisatie langs de oevers zal het natuurlijk milieu nog verder te rugdringen. Dit zal groter verlies op leveren voor milieu dan de afsluiting van de Oosterschelde, omdat de Wes terschelde een van de weinige rivier mondingen van dit soort in Europa is, aldus Ir. Beenhakker. Vrouw aangehouden Brandstichting in restaurant waarschijnlijk UTRECHT (ANP) Een brand, gisteravond in het restaurant Julia na aan de Amsterdamse Straatweg in Utrecht, is vrijwel zeker aange stoken. Brandweer en recherche heb ben in het boven de keuken van het restaurant gelegen woonhuis, drie en in de café-restaurantruimte vele brandhaarden gevonden. De brand riohtte veel schade aan In de woning en het restaurant. De brandweer, die binnen twee minuten ter plaatse was, had het vuur ha ruim een half uur bedwongen. Het restaurant was gesloten. De Utrechtse recherche heeft de 40- Jarige echtgenote van de eigenaar aangehouden, verdacht van brand stichting. De vrouw ontkent. Zij wei gerde aanvankelijk om mee naar het bureau te gaan, toen zij bij familie in de buurt werd opgepikt. Het restaurant was gesloten. de 40-Jarige PTT-maniteur Jan M uit Soest bulten de PTT om een soort telefoonaansluitingsbedri jf voor zich zélf begonnen. Als zijn klanten een nieuwe of tweede telefoonaansluiting nodig hadden, hoefden ze maar te kikken en Jan maakte de zaak in orde, soms tegen betaling van wel f 150,-. Toen Jan op een gegeven moment nieuwe telefoontoestellen nodig had nam hij zijn PTT-collega Bart van der V. (33) in de arm. Die drukte drie vrij nieuwe toestellen achterover, die om de een of andere reden bij de abonnees moesten worden wegge haald, en „ruilde" de toestellen bij Jan om voor drie telefoons van een ouder type. Jan moest op de „ruil" ongeveer f 70 toeleggen. De zaak kwam echter uit en gis teren veroordeelde de Utrechtse poli tierechter mr. K. S. Bieger Jan en Bart beiden werkzaam bij de PTT in Hilversum wegens respectie- heling gevolg is van lozingen door de kern- België. De concentraties, die thans gevon den worden, betekenen echter op ge nerlei wijze een vaar voor de drink watervoorziening, aldus de minister in antwoord op vragen van de KVP- kamerleden Hutschemakers en No- dienstbetrekking elk tot een week tenboom. voorwaardelijke gevangenisstraf met In het antwoord deelt de minister een proeftijd van twee Jaar en f 100 mee, het niet nodig te achten om nu boete. Het vonnis was gelijk aan de bijzondere maatregelen te treffen. Het spreekt z.i. vanzelf, dat de nu lopende meetprogramma's zullen worden voortgezet en indien daar toe aanleiding zou kunnen ontstaan geïntensiveerd. eis van de officier van Justitie. De straf kwam het tweetal nogal rauw op het dak vallen. M. verbelde de politierechter dat dergelijke prak tijken bij de PTT wel vaker gebeu- ten omwisselen". Renae: „Verder zou ik mij niet hebben laten registreren bij de po litie van Samokov, waar ik toen samen met Julia woonde en zou ik illegale journalistieke activiteiten hebben ontplooid". ,Jk heb daarvoor mijn exuses aan geboden. Echt ik kan het nauwelijks geloven. Ik had de kansen op een huwelijk met Julia na mijn uitwij zing niet erg hoog meer aangesla gen", besluit Renae. AMSTERDAM De zeven tienjarige Albert Heijn zoon van de president-directeur van het grote winkelconoern is vorige maand bijna ontvoerd. Op verzoek van de familie was daar tot nu toe geen ruchtbaar heid aan gegeven. Het onder zoek heeft nog niets opgeleverd. De jongen vertrok op 8 de cember op zijn brommer naar school. Halverwege de oprijlaan werd hij staande gehouden door een twintig- vijfentwintig jarige 'man. Deze vroeg Albert of hij hem even wou helpen. Nadat de Jon gen zijn brommer had neergezet bedreigde de man hem met een mes en bond zijn handen met een touw vast. Daarna werd de jongen ge dwongen voor de man uit te gaan lopen. Hij vroeg de man tevergeefs wat «he van plan was. Na enige tijd dwong de ont voerder Albert op de grond te gaan liggen. Ook de voeten van de Jongen werden met een touw aan el kaar gebonden. De ontvoerder vertelde Albert rustig te blijven liggen tot hij terug kwam. Heijn Jr. wist na veel wurmen echter los te komen en rende naar huis. Hij verschafte de politie het volgende signalement van de man: slank postuur, blond tot op de schouders hangend haar, blonde snor, bril met metalen montuur, donker driekwart Jack, donkerblauwe spijkerbroek en korte groene rubberlaarzen. DEIN HAAG (ANP) Het bureau voorlichting van het ministerie van Defensie en de drie voorlichtings diensten van Landmacht, Marine en Luchtmacht moeten tot één organi satie worden samengevoegd, waar door de slagvaardigheid, deskundig heid, doelmatigheid en democratische verantwoording zal toenemen. Te gen- 2. verbinding met het apparaat van voorlichtingsofficieren, enz. buiten Den Haag; 3. hoofd- en eindredactie van publicaties en 4. planning en on derzoek. De leiding van een nieuw ln te stellen directie voorlichting moet volgens mr. Dake in de eerste fase worden gezocht onder personen die hij. Volgens verdachte is er in het hele land een levendige handel in tweede hands toestellen. „Oude toe stellen zijn zo te koop". DEN HAAG (ANP) De fractie voorzitters van KVP, ARP, CHU, WD en DS 70, zijn gisteren tot half zes bijeen geweest om onder leiding van de kabinetsinformateur dr. Rup- pert de mogelijkheden te onderzoe ken tot herstel van de vorige Jaar uiteengevallen vijf partijen coalitie. Zij zullen hun gesprek, dat handelt over enkele tientallen punten voor een regeringsprogram, vandaag af ronden. Morgen zullen de fractie-voorzit ters hun fracties van de stand van zaken op de hoogte brengen, waarna de standpunten van de fractie zullen worden bepaald. Vorige week al werd de verwach ting uitgesproken dat dr. Ruppert uiterlijk donderdag zal laten weten of hij een hernieuwde samenwerking tussen de „oude vijf" al dan niet mo gelijk acht. over deze concentratie binnen het als hooggeplaatst militair of oud-mi- miinisterie zal een belangrijke tegen hanger moeten worden gevonden in decentralisatie van woordvoertngsbe- voegdheid tot op het niveau van brigadecommandant, commandant van een marine-eenheid of basis - commandant. Deze aanbevelingen worden gedaan in een vandaag verschenen rapport, dat mr. A. C. A Dake aan de mi nister van Defensie heeft uitgebracht. De minister had hem daartoe 6 okto ber jJ. een opdracht verstrekt. Op directieniveau moeten volgens het rapport de taken van de nieuwe organisatie worden verdeeld over vier bureaus: 1 woordvoering naar buiten; NIJMEGEN Bij het volladen van een vrachtauto met drank voor de deur van een groothandel in Malden zijn twee mannen door de politie op heterdaad betrapt. De mannen van wie er een pa tiënt is uit de Pompekliniek in Nij megen hebben bekend enkele we ken geleden een groothandel in Grave te hebben bestolen. Toen bedroeg de buit voor honderd duizend gulden aan drank. In Malden hadden ze bij him arrestatie al voor eenzelfde bedrag in de vrachtauto ge- Prinselijk paar in Ivoorkust ABIDJAN (AFP) Prinses Bea trix en Prins Claus waren gisteravond tijdens hun vijfdaagsverblijf in Afri ka te gast bij president Felix Hou- phouet -Boigny van Ivoorkust in zijn privéwoning in Yamoussoukro, op 220 km ten noordwesten van de hoofdstad Abidjan. Het prinselijk paar was om vijf uur 's middags aangekomen, na in een helikopter boven het Dydroete^tri- sche Kossouproject in de rivier de Bandama dat in december in ge- bruikgesteld werd te hebben gecir keld. Prinses Beatrix en Prins Claus werden verwelkomd door hun gast heer en de gouverneurs van d* om liggende provincies, in wier weel schap zij het partij huis van de de mocratische partij van Ivoork' s; 's lands enige en het grote en mo derne hotel "Le President" bezochten. Op het marktplein van het kleine dorp woonden de prinses en de prins een opvoering van volksdansen bij. DEN HAAG VVD-fractleleider Hans Wiegel heeft voorzitter Vonde ling van de Tweede Kamer berispt inzake diens optreden bij de massa le Vietnam-demonstratie zaterdag in Utrecht Drie uitspraken van Von deling geven Wiegel aanleiding om namens zijn fractie in een brief uit te spreken, "dat wij uw optreden niet in overeenstemming achten met een Juiste vervulling van uw taak als voorzitter van de Tweede Ka mer." De WD-fractieleider verwijt Vondeling dat diens stellingname terzake van de oorlog in Vietnam Geweigerd Passages Fractiesecretaris S. Keuning van DS'70 liet desgevraagd weten het op treden van Vondeling "te betreu ren". HIJ vond. dat Vondeling niet de onpartijdigheid had opgebracht, die zijn voorganger mr. Van Thiel altijd zo heeft gesierd. WD en DS'70 zijn de enige poli tieke partijen geweest die hebben geweigerd mee te werken aan de or ganisatie van de Vietnam-demon stratie, gericht tegen de Amerikaan se bombardementen. Bij de VVD vindt men, dat de vrees, dat deze demonstratie zou worden misbruikt door "linkse elementen", gerecht vaardigd is gebleken Men verwijst daarbij naar het ve ie boe-geroep dat minister van staat mej. Marga Klompé te verwerken kreeg toen zij enige nuancering in haar standpunt trachtte aan te bren gen. In de boezem van de christen-de mocratische regeringspartijen is ook met enige verwondering kennis ge nomen van de woorden van kamer voorzitter Vondeling. In het bijzonder gaat het om drie passages, genoemd in de brief van Wiegel. 1. "Wat ons verontrust is, dat de wereldmachten Amerika, Rusland en China ook onze zaken blijken te regelen, buiten ons om en wat ons het meest verontrust is, dat van die drie het vrije, democratische Amerika zijn macht gebruikt voor dom en blind geweld in een verlo ren zaak, zoals de Duitsers deden toen zij op de terugtocht nog gauw even de dijken van de Wieringer- meer doorstaken in 1945 vlak voor de capitulatie". 2. Vondeling vroeg zich af, of de Amerikaanse regering niet begrijpt, hoe zij door haar politiek het NAVO-bondgenootschap op de proef stelt. 3. De kamervoorzitter heeft als zijn mening gegeven, dat indien de Tweede Kamer nu zou vergaderen, de Kamer waarschijnlijk niet zou volstaan met het zeggen: "Ga naar huis Nixon, ga zo gauw mogelijk naar huis", maar zou zeggen: "Ni xon, ga naar de maan, of liever nog: Nixon loop naar de maan". Wiegel herinnert er aan, dat de WD-fractde onlangs in de Tweede Kamer heeft uitgesproken, dat de (toenmalige) verhevigde Ameri kaanse bombardementen niet tot een oplossing van het politieke con flict kunnen leiden of bijdragen. „Als „iemand" Tweede-kamervoorzitter Vondeling heeft de leider van de liberale frac tie Wiegel er gisteravond op gewe zen, dat hij op de demomstratiebijeen- ikomst ln Utrecht niet heeft gespro ken als kamervoorzitter, „Maar als Iemand uit de kring van de politieke partijen". Dr. Vondeling zegt in zijn brief, waar hij de volledige tekst van zijn toespraak bij sluit, dat er een taak verdeling was afgesproken met me vrouw Klompé. „Zij zou de humani taire kanten belichten, de schuld vraag zou zij uitdrukkelijk in het midden laten. Ik zou de kant van ongeloofwaardigheid van de Ameri kaanse politiek behandelen. Zo Is het ook gebeurd, aldus de brief van dr. Vondeling. De kamervoorzitter is verbaasd over het slot van de brief van de liberale fractieleider, „mede gelet op t stand punt van minister Schmelzer, waar uw fractie zich 20 december nadruk kelijk achter stelde".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7