"grootste aoorlogse demonstratie" lex de Haas overleden C/RIÖ cht kilometer lange stoet door Utrecht ^errabbijn ^[voorgoed leinkunstkenner in stilte begraven r (j>?) vandaaqTTT] ...e/r q/steren TV morgen] André van Duyn en Piet Römer bij "Noordzee" RADIO - TV - KUNST ÏCHT (ANP) De Vietnam-demonstratie, zaterdag d echt, is de grootste protestdemonstratie geworden die i Nederland is gehouden. Volgens schattingen van de hebben er meer dan 50.000 mensen aan meegedaan, oet had een lengte van omstreeks acht kilometer, te voor het door de organisatoren uitgezette traject. ijl de demonstranten in de pliment voor hun vakmanschap bij oede v-an de stoet nog maar deze manifestatie. "Door de goede organisatie is ons veel wede be spaard". Er waren 150 politiemen sen op de been om de demonstratie te begeleiden en heit verkeer te re gelen. weg waren, begon de Irene- de Jaarbeurs al vol te lo lt was even na drie uur. De binnenstad was vrijwel voor het verkeer afgesloten, iet openbaar vervoer werd ten, totdat ook dat niet meer dat de duizenden mensen ersknooppunten tussen Vre- en centraal station afslo- De Irenehal is zaterdag niet hele maal vol geweest. Vele demonstran ten besloten om na afloop van de tocht naar huis 'te gaan. Oud-minister dr. Marga Klompé, tweede kamervoorzitter dr A. Vonde ling en Han de Leeuw, voorzitter van het comité Jongeren voor Vietnam waarin 28 jeugdorganisaties verte genwoordigd zijn, hielden in de Ire nehal korte toespraken. Alleen het stemgeluid van Han de Leeuw was fors genoeg om het bijna gedurende beperkt tot" drie ziJn hele ®Peech kunnen opnemen tse eft zich volgens de politie [ele wanklank voorgedaan protestmanifestatie tegen fcamese oorlog. De deelne- E bben hun verontwaardiging jt spandoeken, borden en ge- iia de leuzen. Het organiserend tegen de allesoverheersende kreet, van de tienduizenden demonstran ten in de hal: „Nixon moordenaar". Dr. Klompé, die voor het eerst van haar leven aan een straatdemonstra tie had meegedaan, verklaarde dat niets maar dan ook niets kan recht vaardigen wat er opnieuw aan bruut geweld in Vietnam is losgebarsten". De waardigheid en de unieke bete kenis van de menselijke persoon wor- last lieten afbeeldingen op den hier met voeten getreden, zei ze. Evenals dr. Klompé drong ook Han de Leeuw aan op materiële hulp aan het geteisterde volk van Vietnam. Hij noemde de Amerikaanse praktij ken in Vietnam onduldbaar: „Als de- „31 ze methoden .geduld zouden worden, Df?^.eU5- wie waar hij ook woont zou zich dan nog veilig voelen in de we- "Vietnam voor de Vaetna- "Stop de bombardemen- d peel Vietnam" en "Nixon te- na'fde nu". Er waren echter andere teksten, zoals "Ni- :od|i van de eeuw", "Nixon '6ld int", "Nixon moordenaar", d i intichrist" en in het en- xon, hoelang zult gij nog n*". te raden over. Ook de ckoren gezongen leuzen wa- lelijk: "NLxon moordenaar", nd uit de Navo" en "Wat on in Vietnam? Moord". goede gang van zaken bij lonstratie samen met de rêld". „Onze collega's op de sten hebben het heel wat gehad dan wij bij het be- van deze tocht". Hoof din - C. van den Dorpe, chef ing van de Utrechtse politie °n'de organisatoren een com- zij 1 •tf Israël IOL (ANP) Opperrab- Schuster van Amsterdam is voorgoed naar Israel ver- De 65-Jarige opperrabbijn in Jeruzalem vestigen. Hij voornamelijk bezighouden j ikaties op Joods-religieus t1 beperkte mate met het politieke leven en met zijn wonende kleinkinderen. t Schuster werd in 1941 in orp^d rabbijn en tien jaar la- ibbijn, aanvankelijk al- provincies Gelderland, lorjfebant en Limburg, peil Dr. Vondeling, die als thema voor zijn toespraak de leuze „één wereld of geen wereld" had gekozen, uitte zijn ongerustheid over het feit dat de grootmachten Amerika, Rusland en China onze zaken buiten ons om lij ken te regelen. Ook Vietnam is onze wereld. En wat ons het meest verontrust is, dat van die drie het vrije, het de mocratische Amerika zijn macht ge bruikt voor dom en blind geweld in een verloren zaak, zoals de Duitsers deden toen zij vlak voor de capitula tie in 1945 op hun terugtocht nog gauw even de dijken van de Wierin- germeer doorstaken". Tegen half vijf kwamen nog steeds mensen de hal binnen. De laatste spreker, dr. Vondeling, was toen be zig met het afsluiten van zijn toe spraak. De Irenehal was toen nog maar ongeveer voor driekwart vol. Kort daarna werd de manifestatie gesloten en binnen enkele minuten was iedereen vertrokken. Veel mensen zijn met het open baar vervoer naar Utrecht gekomen. De Spoorwegen zeggen 5000 tot 6000 mensen te hebben vervoerd. Op de speciale parkeerterreinen stonden 5000 auto's en er zijn ongeveer 120 gehuurde bussen geteld. Oud-minister Klom-pé ging zaterdag voor de eerste maal ,,de straat op" zoals ze het zelf uit drukte. Ze liep mee m de massale Vietnam-demonstratie die in Utrecht werd gehouden. Haar toespraak in de Irenehal later op de middag ging grotendeels verloren in het massale „Nixon moordenaar"-geroep. Bmnd bij Dow Godsvrede in conflict Chemical in Terneuzen rond Lambertuskerk TERNEUZEN (ANP) In de ethyl/benzeen fabriek van het che mische bedrijf Dow Chemical Neder land NV in Terneuzen is gisteravond brand uitgebroken. In een pomp was een lek ontstaan, waaruit een mengsel van ethyleen/ benzeen vloeide, dat daarna direct in brand was geraakt. De bedrijfsbrand weer was na enkele minuten ter plaatse en had de brand na 'n half uur onder controle. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden gul dens. De juiste oorzaak van het lek in de pomp was gisteravond nog niet ge vonden, zo zei een woordvoerder van 't bedrijf. Hij noemde de aangerichte schade gering. Verwacht wordt dat op zeer korte termijn, waarschijnlijk dinsdag a.s., weer met de produktie van ethyl/bonzeen in de fabriek kan worden begonnen. Er hebben zich bij de brand geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. EINDHOVEN (ANP) Partijen in het conflict rond de St. Lambertus kerk in Eindhoven zijn gisteren in afwachting van een uitspraak van Rome, tot een godsvrede gekomen. Bisschop mgr. J. Bluijssen, die de Lambertuskerk heeft gesloten staat weer normale kerkdiensten en ande re liturgische vieringen toe. De elf weken durende bezetting van het kerkgebouw werd opgeheven. Gel den en bescheiden van het voorma lige kerkbestuur alsmede de sleu tels van de kerk komen ln bewaring en beheer bij een commissie van goede diensten. Het kort geding te gen de bisschop, dat op 9 Januari zou dienen, zal worden ingetrokken. Partijen hebben zich verbonden om zich onvoorwaardelijk neer te leggen bij de beslissing van Rome op het ingestelde beroep tegen de sluiting van de kerk. Het uitgewerkte compromisvoorstel is gisteravond op de besloten bij eenkomst in Eindhoven vrijwel una niem aanvaard. Van de ruim 250 parochianen stemden slechts vier tegen het voorstel. De bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bludjssen, was niet op de bijeenkomst aanwezig. Er werd vergaderd door het oude kerkbestuur, het actiecomité tot be houd van de St. Lambertuskerk, kerkbezetters en parochianen. Zowel op het bisdom in Den Bosch als in de betrokken groepen van de Lambertusparochie is de vol doening over het bereikte compro mis en de verzoening met mgr. Bluyssen bijzonder groot. De heer J. Verdonck, voorzitter van de gis termiddag gehouden vergadering, werd na het besluit het compromis te aanvaarden door veile parochia nen gefeliciteerd met zdjn beleid. De sleutel tot het compromis lag vooral in het formuleren van be paalde knelpunten in het geschil door de oommissie van goede dien- NEDERLAND I 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De familie Ashton, TV-serie (KRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Volgende patiënt TV-serie over gezondheidszorg (KRO) Hiermee start een reeks over de mens in de gezond heidszorg. In het eerste deel vertellen patiënten over ervaringen in spreekkamers en ziekenhuizen. 21.10 Speelfilmserie met Alec Guiness: Noblesse oblige (Kind hearts and coronets), speelfilm uit 1940 (KRO) Het begin van een speelfilm-cyclus met steeds Alec Guinness in de hoofdrol van een moorddadig verhaal. 22.50 Tele-Zet (KRO) 22.55 Journaal (NOS) 23.00 Engels, les 10 (TELEAC) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Toppop 19.30 Tips voor de toekomst, TV-serie (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Peyton Place (AVRO) 21.10 De Heidi Briihl Show (AVRO) De Westduitse -ster Heidi Briihl verzorgt met een keur van medewerkers een afwisselende show. 21.55 Televizier Magazine (AVRO) 22.45 Journaal (NOS) Het waren personen, die het laterdagavondprogramma be heersten. Bij Brandpunt Kar dinaal Alfrink, die het vertrek van de Amerikanen uit Viet nam een noodzakelijke voor waarde vond om tot vrede te komen, „maar daar kan het alet bij blijven", voegde hij er aan toe. Minister Schmelzer, die in Sterallures een eigenge maakt lied op dit programma song, zichzelf sierlijk op de piano begeleidde, en bewees dat hij de enige minister in het kabinet-Biesheuvel is die niet kan zingen en het toch doet. Thijs Roks, 42 jaar, de voor malige Tour de France-renner die door reume aan zijn bed gekluisterd ligt. Anna Magnani, die in een nogal opgeschroefd stukje volkstoneel toch nog de nodige allure verspreidde. Mo hammed All, alias Cassius Clay, die bij David Frost zich ontpopte als een onderhoudend verteller, die zichzelf veel min der au-serieux bleek te nemen dan we altijd gedacht hadden De autocue, het afleesapparaat in de as van de camera, dat Fred Emmer als eerste nieuws lezer een strakke blik in ons aller ogen afdwong, zodat hij bij mensen die de demonstratie met het apparaat tevoren ge mist hadden, de indruk moet hebben gevestigd een even groot geheugenwonder als Da vid Berglas te zijn. En last but not least Sylvia Kristel, die ia een Engels programma van louter Haagse bluf om voor mij ondoorgrondelijke redenen tot Miss-TV-Europa werd verko zen. Op schoonheid, presenta tie, intelligentie en nog zo het een en ander. Van de negen EEG-meisJes die kwamen op- dartelen, kreeg Sylvia van de acht buitenlandse juryleden het hoogste puntenaantal van 56 toebedeeld. Zij had daarvoor even ln sportieve kleding tegen een race-auto aangeleund en schalks naar de coureur geke ken, daarna had zij ln avond kleding op amusante wijze achter een opgevrolijkte ballet danser aangehold, vervolgens had zij in goed Engels tegen de Engelse omroepsber Cathy Boyle gezegd dat zij graag filmster wilde worden, maar even zo lief weer typiste werd omdat het leven hoe dan ook opwindend was of zoiets, en ben slotte had zij in strandkle ding, dat wil zeggen met ny lons en schoenen met hoge hakken aan en voor de rest in een fleurig strandpakje, enige olijke bewegingen uitgevoerd met die nette balletjongens, en toen was zij opeens Miss-TV- Europa. Zo gaat dat. En waarom niet? Ze was de slechtste niet. Al leen: waarom werd die Duitse nummer 8, terwijl die toch minstens zulke mooie prulme- mondjes opzette als Sylvia? Waarom werd het hoogst on handige Belgische meisje num mer 6 en die uiterst loense, ogenschijnlijk gefrustreerde Italiaanse nummer 7. terwijl de Deense, die ik verreweg het leukst vond, die ook het beste en intelligentste converseerde met de beide presentators. als negende en laatste moest ein digen? Ik vond het een raad selachtig programma. Zondag kregen we twee cultu rele programma's van hoge kwaliteit te zien. 's Middags zei Henk van Ulsen gedichten van Gerrit Achterberg op en een intelligente tekst van Paul Ro- denko, waarbij opviel dat Ach- terbergs persoonlijke leven ver sluierd werd, al had dat toch grote invloed op zijn gedichten En 's avonds zagen we een Henk de By-bewerking van een programma over Gertrude Stein, wier persoonlijk leven weinig te raden liet, maar toch niet met zoveel woorden werd aangeduid. Was dat de grauw sluier van de televisie die be paalde aspecten die in andere media normaal genoemd wor den pleegt te verdonkerema nen? En dan was er „19-toen", waarvan de eerste aflevering aan 1934 was gewijd. Een aar dig idee. om eens een pro gramma aan de vroegere Jaren te wijden, merkwaardig dat nooit iemand eerder op dat idee is gekomen. Als het zo doorgaat moeten we tot het Jaar 2003 wachten voordat er weer eens plaats op het scherm vrij komt voor een programma over 1973. Koos Postema pre senteerde het. hij maakte de indruk dat hij zich in andere programma's wel eens beter heeft thulsgevoeld. De stukjes toneel waren meestal niet om aan te zien. Bob de Lange dicteerde er in alsof hij voor London Tonic bezig was, maar dat werd weer vergoed door de oude filmpjes, foto's etc, NICO SCHEEPMAKER R.DAM In zijn woning aan de Rotterdamse Graan- at is vorige week donderdag op de leeftijd van 76 jaar Haas overleden. De Haas maakte tussen de twee we iogen naam als een veelzijdig artiest in de sectoren klein- n variété. Na de Tweede Wereldoorlog ontpopte hij zich meer tot wat hem later de titel „Nederlands eerste m«|nsthistoricus" zou opleveren. Jes als voor de film „Het meisje met de blauwe hoed", „Vaste Verkeering" en ,Jn de Petoet". Ook "Amsterdam", dat de documentaire film van Will Tuschinskl over „De Oude Stad" -c- waarvoor het liedje gemaakt was ruimschoots over leefde. Steeds muziek van Tak, tekst van De Haas. Na 1945 kwam De Haas' tweede le ven; dat van kenner van de klein kunst. Hij presenteerde zich als zodanig via een groot aantal radio-program- ma's. Zoals: talloze afleveringen van „Au Salon des Variétés", „Klankomrankte levens" en niet te vergeten „Uit de Schuifla". In 1958 verscheen van de hand van Alex de Haas het boek „De min streel van de mesthoop", een uitge breide studie over Nederland's eer ste cabaretier Eduard Jacobs. En medio vorig Jaar nog rondde De Haas een tweede studie af. Daartoe koos hij „de heer J. H. Speenhoff, dichter-zanger", onder de veelzeg gende titel ,,'t Was anders". Wim lbo citaat „Het is niet te hopen dat Alex de Haas, zijn kostbare kleinkunstrelikwieën aan de gemeenschap zal onthouden door ze na z'n dood te laten vernietigen (zoals hij heeft aangekondigd)". ■k Archieffoto vam Alex de Haas DINSDAG 9 JAN. Hilv. I 402 m. cn FM-kanalen 7.00 Avro, 14.00 Eo, 17.00 Avro. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8.00 Nieuws en om 8.11 Radiojour naal. 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Klassieke muziek (gr-)- (9.359.40 Waterstanden). 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00 Nieuws; 11.03 Radiojournaal). 11.30 (S) Rondom twaalf - een uur allerlei voor ledereen, met: De groen teman; Paris vous parle en om 11.55 Beursberichten. 12.30 Uitzending voor de landbouw. 12.40 (S) Wekelijks ra- dloverkeersmagazlne. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Moder ne muziek. 14.00 Het woord der waarheid - theologie naar de Heilige Schrift. 14.15 (S) Klassieke kamer muziek (gr.) 14.25 Voor de vrouw. 14.45 Diepenveen wordt geannexeerd, reportage. 15.05 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.03 Actualiteiten, Informa tie en commentaar. 16.10 (S) Voor de kinderen. 16.30 (S) Jeugd toer. 17.00 (S) Een beweeglijk programma voor beweeglijke mensen. 17.55 Mededelin gen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.21 Van Europees strijdperk tot Europees tijdperk. 18.45 (S) Amusementsmuziek. 19.30 Muziek, vrolijkheid en verstrooiing. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Actueel programma met muziek. 23.55 Nieuws. Hilv. II 298 m. n FM-kanalen 3.00 Kro, 19.50 Nos, 20.00 Kro. 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Klassieke muziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.41 Echo. 7.50 (S) Seml- klassleke muziek (gr.). 8.24 Overwe ging. 8.30 Nieuws; 8.36 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 8.45 Moeders wil Is wet. 10.10 (S) Moderne muziek. (10.3010.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bejaardenprogramma. 11.56 Mededelingen. 12.00 (S) Geva- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 12.50 Echo. 13.00—13.05 Raden maar....). 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Licht platenprogramma met om 15.30 Nieuws. 17.00 Natuurbescherming op de Nederlandse Antillen. Raymundo Debrot ls ln gesprek met lr. I. Kris- tensen. 17.10 Voor de kleuters. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. 18.00 (S) Licht orkest met solisten. 18.19 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 Pro- Eamma-voorbeschouwlng. 19.00 (S) nateursprogramma. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Die Israëllten ln der W üs te, oratorium van C. P. E. Bach (gr.). 21.40 Gerty MacDowell en Mr. Bloom, hoorspel. Literair programma. 23.55 Nieuws. Hilv. III 240 en 298 m. en FM-kana len 7.00 Vara, 18.00 Bos 19.00 Vara, 7.00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8.02 Onderweg. 9.00 Nieuws 9.03 Plaatjes voor de pep (10.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 15.03 draal. 16.00 Nieuws. 16.03 Mix. (17.00 Nieuws). 18.00 Nieuws. 18.02 De Joost de Draayer Show. 19.00 Nieuws. 19.02 Popsmuk. 20.00 Nieuws. 20.02 Popre- konstruktle. 21.00 Nieuws. 21.02 Jazz Blues. 22.00 Nieuws. 22.02 De Eddy Becker Show. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23.02 Wachten op mid dernacht. 24.00 Nieuws. 0.021.00 Tom Blom. Nederland I NOS/NOT 11.10—12.00 en 14.2514.50 Schooltelevisie. NOS 18.45 (K) Ti- ta-tovenaar. 18.56 (K) Journaal. NCRV 19.05 (K) Tweekamp een quiz v. middelbare scholleren. 19.30 Beter sa men tv-serie over onderlinge hulp verlening. 20.00 (K) NOS-Joum. NCRV 20.21 (K) Bartje, TV-fllmse- rie (dl. 2) 21.20 (K) Drentse AA, do cumentaire film. 21.45 (K) Adam Radio Noordzee Internationaal gaat de concurrentiestrijd op zee in dit nog verse Jaar niet uit de weg. Men heeft twee bekende personen uit de vaderlandse showbiz bereid ge vonden hun namen te lenen voor programma's. Het zijn Piet Römer en André van Duyn die ieder een eigen programma krijgen. André van Duyn is gisteren begon nen met zijn programma „De 1 abominabele to „2000". Een sihow in de stijl van André van Duyn met veel geluidseffecten en kolderachtige mu ziek. Hij presenteert het program ma elke zondag tussen 11 en 12 uur. Piet Römer krijgt het programma „Met Piet in zee" een twee uur du rend verzoekplatenprogramma op de zondagmiddag tussen vier en zes uur. Tony Berk is benoemd tot program maleider van Radio Noordzee. Het aantal uren dat er live van de Mebo II wordt uitgezonden is opgevoerd van vijf tot dertien uur. Smith TV-serie. 22.10 (K) Laten we wèl zijn vijf minuten over le ven en laten leven. 22.15 (K) Ander Nieuws. NOS 22.40 Den Haag van daag. 22.5022.55 (K) Journaal Nederland II NOS 18.45 (K) Ti-ta-tovenaar 18.55 (K) Journaal. VARA 19.05 (K) Een rondje goud zilver en brons. fllmreportage keurturnen november '72 te Dordrecht 19.30 (K) Hier ls Lucy, tv-serle. NOS 20.00 (K) Jour naal. VARA 20 20 De Commissaris Bezoek bij Albert!, politieserie.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5