Heroïnesmokkel via havens is 'uit de lucht gegrepen' Kissinger en Le Due Tho onderhandelen opnieuw EEG-commissie verdeelt taken ENGELS PROTEST BIJ USLAND Lovell weg bij NASA Vier vaten met gif in de Rijn gevallen Nederland wijst beschuldiging van Amerikaanse senatoren van de hand DODENCIJFER NICARAGUA TIENDUIZEND Lynch bestookt met eieren Gevechten aan grens Israel met Syrië BUITENLAND FRANKFORT/AMSTERDAM/ROTTERDAM Twee Amerikaanse senatoren, Morgan Murphy en Robert Steele hebben zaterdag gezegd, dat de Amerikaanse militairen in West-Duitsland geregeld heroïne krijgen aangeboden die via de R'damse en A'damse haven wordt gesmokkeld door Chinese zeelieden. Gebleken is dat onder de 185.000 Amerikaanse militairen steeds meer opiaten worden ge bruikt. De congresleden beschuldigden de Nederlandse regering van 'laks- heid bij het bestrijden van de drughandel". Wij moeten samen met de Nederlandse regering zo snel mogelijk een eind maken aan de toevloed van heroine uit zuidoost- Azië. Er mag hier geen Vietname se situatie ontstaan'/ aldus senator Steele. Volgens hem zijn er onder de Amerikaanse militairen tussen de 6.000 en 8.000 "gebruikers en misbruikers". Volgens de Amerikanen wordt de heroïne in Hongkong bereid en ter plaatse aan boord van schepen ge smokkeld. Deze heroine komt Euro pa binnen via Rotterdam en Am sterdam en voor een klein deel ook via de Scandinavische landen. De congresleden beschreven de Europe se heroïnehandel als een natuurlij ke verlegging van de markt van Vietnam naar de grootste concen tratie van Amerikaanse troepen in het buitenland, namelijk West- Duitsland. De handel vanuit de Ne derlandse havens naar West-Duits land wordt in Amerika de "Dutch connection" genoemd. De speciale "verdovende-middelen brigade" van de Amsterdamse po litie heeft de bewering van de Amerikaanse senatoren "een slag in de lucht" genoemd. Inspecteur C. Elbersen: "Er is in Amerika 'n tv-uitzending over dit onderwerp ge- Ontvoering In het noorden van Columbia zijn zaterdag drie Colum. biaanse industriëlen door gurrilla- strijders ontvoerd. De ontvoerders schijnen te behoren tot het nationale 'bevrijdingsleger, een pro-Castro-be- weging. In de hoofdstad Bogota heet het officieel dat een tiental zwaar ge wapende mannen de drie industriëlen wegvoerden van het landgoed waar zij zich bevonden en zich met him slachtoffers per boot uit de voeten maakten via de rivier de San Jorge. Over een eventuele eis tot betaling van losgeld is nog niets vernomen. weest en het lijkt er op dat ze die hebben nagepraat". Het is volgens de Amsterdamse po litie gemakkelijk om te beweren dat er via de Nederlandse havens heroine gesmokkeld wordt, maar 'n dergelijke veronderstelling kun Je met evenveel gemak maken ten aanzien van bijvoorbeeld Antwerpen of Bremen. Eenzelfde reactie kwam er giste ren van de Rotterdamse politie. "We hebben voor een grootscheepse he roïnesmokkel geen enkele aanwij zing", aldus commissaris Bol van de recherche. Ook zijn collega van de Rotter damse rivierpolitie toonde zich ver baasd over het bestaan van een "Dutch connection". Het afgelopen Jaar heeft de politie slechts een kleine partij heroine onderschept. Volgens commissaris Van de Sande zijn er wel diverse Chinezen bij smokkelactiviteiten betrokken be- weest "maar dat waren beslist geen spectaculaire zaken". PARIJS/ WASHINGTON/ SAI GON (AP, RTR, DPA) President Nixons adviseur Henry Kissinger is gisteravond in Parijs aangekomen voor de hervatting van zijn overleg met de Noordvienamese onderhande laar Le Due Tho. De Amerikaanse toponderhandelaar zag er gebruind maar vermoeid uit. Aan het begin van zijn korte verklaring beloofde Kissinger verslaggevers en fotogra fen: „ik zal u niet zo lang ophou den, als mijn collega gisteren". Dit sloeg op de 2500 woarden tellende verklaring die Tho zaterdag bij zijn aankomst verstrekte en waarin hij zei dat de Verenigde Staten de met Kissinger gesloten overeenkomst moeten tekenen en anders een voortzetting van de oorlog onder ogen zullen moeten zien. De eerste ontmoeting van beide on derhandelaars was vanmorgen in de Parijse voorstal Gif sur Yvette in een villa die eigendom is van de Franse communistische partij. Voor het eerst was er geen Noord- vietnamese functionaris ter verwelko ming van Kissinger aan de voordeur van de villa. Kissinger wachtte onge veer een minuut, duwde daarna de deur open en ging met zijn medewer kers naar binnen. Vrijwel alle eer dere besprekingen begonnen met vriendelijke begroetingen tussen Kis singer en Tho ten aanschouwe van de voor de villa verzamelde menigte. Men mag aannemen dat de koele ontvangst een direct gevolg is van de Amerikaanse bombardementen die sinds het afbreken van de bespre kingen op 13 december hebben Kissinger en Tho zullen naar wordt aangenomen streven naar 'n compro mis over de weer gerezen geschilpun ten zoals de aanwezigheid van Noordvietnamese troepen in Zuid- Vietnam, het feit dat Saigon de souvereiniteit over heel Zuid-Viet- nam opeist, het apparaat dat toezicht moet uitoefenen op een bestand, in het bijzonder de omvang van de vredesmacht en de toepassing van een eventuele bestandsovereenkomst op de strijd in Laos en Cambodja. Nixon liet zich in Washington ge reserveerd uit over de kansen van deze nieuwe onderhandelingsronde. In 'n gesprek dat hij met leidende vertegenwoordigers van het Congres had toonde hij zich niet erg optimis tisch. Het Witte Huis is blij met de steun die het Huis van Afgevaardigden heeft gegeven voor de politiek inzake Vietnam. Onmiddellijk na de stem ming door de Republikeinse groepe ring van het Huis over een resolutie waarin de vredespogingen van pre sident Nixon werden gesteund, gaf het Witte Huis zaterdag te kennen dat de meerderheid van het Huis van Afgevaardigden de Vietnamese poli tiek van de president goedkeurt. De Republikeinse resolutie werd met 135 tegen 7 stemmen aangenomen. De Democraten hadden onlangs met 154 tegen 75 stemmen een resolutie aangenomen, waarin werd opgeroe pen tot de onmiddellijke beëindiging van de oorlog. Bommen op eigen mensen Vijf Amerikaanse Jachtbommen werpers die boven een zwaar wolken dek vlogen, hebben vanmorgen per ongeluk 34 225 kilogram zware bom men afgeworpen boven het weste lijk deel van de luchtbasis bij Da Nang. Tenminste negen Ameri kanen en een Vietnamees werden ge wond. Het hele weekeinde deden ge vechtsvliegtuigen aanvallen op doe len bij de 20ste breedtegraad. Aan de acties werd deelgenomen door 123 gevechtsbommenwerpers en 42 B-52'ers. De Franse regering heeft anderhalf miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de modernisering van een zie kenhuis in Hanoi, zo is officieel in Parijs meegedeeld. De Zuid-Viet- Mercedes van Adolf Hitler geen koopje SCOTTSDALE (AFP) De officiële Mercedes Benz van Adolf Hitler heeft zaterdag tij dens een openbare verkoping in de Amerikaanse stad Scottsda- le (Arizona) bijna 500.000 gul den opgebracht. De kóper was de eigenaar van een amuse mentspark in Pennsylvanië. De verkoper Tom Barrett, een za kenman uit Scottsdale die in 1959 zelf 77.000 dollar had be taald. Een tweede Mercedes, die Hitler in Berlijn in gebruik had en die ook in het bezit was van Barrett, ging voor ruim 300.000 gulden naar de man die vorig Jaar de verkiezingscam pagne leidde van gouverneur George Wallace van Alabama voordat deze door een aanslag werd geveld. MANAGUA (UPI) Het aantal doden dat is gevallen bij de aard bevingsramp die op 23 december de hoofdstad van Nicaragua, Managua trof is de 10.000 gepasseerd. Een onbekend aantal slachtoffers moet nog onder het puin liggen. Dit heeft een woordvoerder van de regering van Nicaragua gisteren bekendge- namese regering wil 1.015 gewonde maakt. "Het Juiste aantal doden communistische krijgsgevangenen naar Noord-Vietnam terugsturen, maar dat land is niet op het aan bod ingegaan. Het houdt vol dat zullen wij nooit weten", zei hij. "Maar er zijn tot dusver tussen de 10.000 en 12.000 lijken geteld". Het laatste cijfer dat door de autoritei- LONDEN (RTR) Engeland zal nationale recht is en hebbei bij de regering van IJsland protes teren tegen het kappen van de net ten van twee Britse treilers door schepen van de IJslandse kustwacht. Een Britse woordvoerder die dit zondag in Londen bekendmaakte zei dat Engeland zich het recht voorbe houdt schadevergoeding te eisen. Zondag kapten patrouilleboten van de IJslandse marine de netten van twee Britse en een Westduitse trei- ler, die weigerden zich te verwij deren van de visgronden bij IJsland. Dit land heeft vorig Jaar de zee- grens eenzijdig uitgebreid van 12 tot 50 mijl. Engeland en West-Duits land stellen dat dit tegen het inter- geschil aan het International rechtshof in Den Haag IJsland ontkent echter dat d in deze zaak bevoegd is eet spraak te doen. Intussen gaan Britse en West schepen voort in het omstredi bied te vissen, hetgeen herh lijk op incidenten is uitged Door het ingrijpen van de IJi se marinevaartuigen gingen de kostbare vistuigen van de treilers verloren. Het West schip wist de netten nog op ti]i nen te halen. Vorig jaar acht Britse vissersschepen optreden van de IJslandse getroffen. BRUSSEL (RTR) De 13 leden van de nieuwe EEG-commissie heb ben zaterdag overeenstemming be reikt over de taakverdeling. Na zes uur vergaderd te hebben maakte de NEW YORK (RTR-AP) Premier Jack Lynch van de Ierse republiek is zondag door IRA-sympathisanten in New York met eieren bekogeld toen hij na een televisie-interview de studio verliet. Enkele eieren spatten op zijn auto uit elkaar, maar hij zelf werd niet getroffen. De on- voorzitter, Francois Xavler bekend dat de drie sleutel^ Buitenlandse betrekkingen, cien en Landbouw achtereenv zijn gegeven aan de Brit Sir topher Soames, de West-Duitse helm Haferkamp en de Nede se oud-minister Lardinois. De Belg Henri Simonet Fransman Jean-Prancois zullen echter gedeeltelijk medj antwoordelijk zijn op economis bied en voor de buitenlands •trekkingen. Ortoli zei dat de verantwoori heden zodanig zijn verdeeld een maximum aan doelmat wordt bereikt voor het uitvoer de doeleinden die op de topcon tie van oktober waren opgeste: Hij zei dat er een aantal onder de betrekkingen m i Europese parlement, milieup sociale zaken en onderwijs. ge veer 300 betogers voor het gebouw riepen beledigingen tiaar hem en droegen barden met opschriften als „stop de Britse moordbendes en „Geen uitverkoop aan Engeland nooit meer". In het televisie-interview zei Lynch dat een terugtrekking van Britse troepen uit Noord-Ierland op dit moment de weg zou vrijmaken voor meer botsingen tussen katho lieken en protestanten. Lynch heeft zondag besloten nog een nacht in New York te blijven om vanmorgen opnieuw voor de televisie zijn denkbeelden over een vreedza me hereniging van Ierland uiteen te zetten. HOUSTON (UPI) De Ameri kaanse astronaut James Lovell die meer tijd in de ruimte heeft door gebracht dan enig ander, verlaat binnenkort de NASA en de Ameri kaanse marine. Hij heeft in Hous ton bekendgemaakt dat hij een funk- tie in de industrie heeft aanvaard. De 44-Jarige Lovell was de com mandant van de vlucht met de Apollo 13 die bijna een rampzalig einde vond toen zich een explosie voordeed in het zuurstofsysteem. De bemanning rondde de maan en keerde veilig naar de aarde terug door de zuurstof en electrische systemen op geïmproviseerde wij ze in werking te houden. Hij maak te ook deel uit van de bemanning van de Apollo 8, de eerste vlucht rond de maan met kerstmis 1968. Lovell fungeerde tevens als com mandant van de vlucht met de Ge- mini 12, de laatste in die reeks en met de Gemini 7, die met haar 14 dagen de langste in de Amerikaan se ruimtevaartgeschiedenis werd. Honderd doden Terreur in Thailand BANGKOK (AFP) I: Thailand zijn deze maand al£ dan honderd „communistische risten" gedood, zo heeft het lands „bureau voor de verni van het communisme" maar'* Bankkok bekendgemaakt. In bied zouden vorige maand eeij» tal communistische kampen woest. Een groep van meer dan h<) gewapende mannen heeft za een dorp in de provincie Sak chon in noordoostelijk overvallen. Daarbij doodden z mannen en verwondden ze vi deren. Gemeld werd dat een nen bij een verrassingsaanval, het aanbreken van de dag, r vecht hadden geleverd met politie-agenten die het dorp digden. Na een strijd van oi een uur, liepen de overvalle politiebureau onder de voet. 1 werd een agent gedood en vier anderen gewond. Daarop de anderen zich uit het dori[P Oon terug. Daarop omsingelden een r groep het dorp, riep de dorpd op zich op een plein te verzrr en schoot op hen die dat niet Daarbij doodden ze het dorjÉa en raakte een andere dorpeli wond. De overvallers gaven een gandistisohe lezing en staken kenihuis in brand na de medic ten te hebben weggehaald. V in het oerwoud verdwenen, bfl de overvallers ook het dorpsk plat en een aantal officiële waaronder dat van het dorpsl DUISBURG De Duitse politie geen noordvietnamese soldaten in het ten bekend was gemaakt bedroeg heeft dit weekeinde ijverig ge- zuiden strijden. TEL AVIV (AP) Israëlische ge vechtsvliegtuigen hebben vandaag bij De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Ebam heeft de aanval op Syrische radarbases Libische leider Khadaffi er van be- tydens een luohtgevecht vyf Syrische schuldigd "met zijn geld" verschel- vliegtuigen neergeschoten,^ aldus dene Afrikaanse landen er toe te heb ben bewogen hun diplomatieke be trekkingen met Israël te verbreken. De minister verklaarde zondag dat vorige week Mali als zesde Afrikaan- den elkaar vannacht al tweemaal se staat na de oorlog van 1967 de be- beschoten in de door Israël bezette trekkingen met Israël heeft verbro. 3.000 doden. De regering heeft in het afgelo pen weekeinde besloten de 48-urige werkweek te verlengen tot 68 uur. Ze bepaalde voorts dat alle ambte naren dit Jaar en het volgende een maand salaris moeten offeren om bij te dragen voor het herstelwerk. Voorts zijn vrijstellingen van belas ting voor een periode van twee Jaar afgeschaft. Tussen al het lijden en de bergen puin keert de stad, die in de laat ste negentig Jaar driemaal door een aardbeving werd verwoest, langzaam tot het normale leven terug. De mi nister van onderwijs maakte be kend dat de scholen omstreeks Juni heropend zullen worden. speurd naar vier vaten met giftige chemicaliën die zaterdagavond bij een aanvaring op de Rijn overboord zijn geslagen. Gisteren wrd in de loop van de dag het gebied gelo- caliseerd waar de vaten naar aller waarschijnlijkheid moeten liggen. Volgens speurders moeten de vaten liggen op ruim honderd ki lometer afstand van de Nederland se grens en bestaat er geen enkel gevaar dat de vaten in Nederland terecht zullen komen, omdat ze vrijwel zeker op de bodem van de Rijn liggen. Toch zal de rivierpolitie in het oos ten van het land de kr-^nde dagen extra waakzaam zijn. Er wordt re kening gehouden met de mojui1 held dat de vaten met een s snelheid van 3.5 kilometer n naar Nederlands gebied drty d Dat zou betekenen dat de vandaag Lobith zouden kunne 'or seren. Vandaag zouden ook nog s._ kikvorsmannen van het che r concern Bayer uit Leverkuse jm Ruhrort het water ingaan on tor de verdwenen vaten te zoeken. De vaten bevatten een chemisch middel, waarvan ded i pen een vernietigende ultvaai hebben op het longweefsel. I lor ten hebben een lichtrode kle pa] doodskoppen als opdruk. Sch 1 die geregeld de Rijn bevarc lat verzocht uit te kijken naar ten. Israëlische en Syrische troepen had- ADVERTENTTE In Cattanooga in de Amerikaanse staat Tennessee is gisteren een groep valsemunters opgerold. Vijf mammen werden gear resteerd en voor een bedrag van zeven tot tien miljoen dollar "biljetten van 20 dollar in beslag genomen. Nooit eerder in de geschiedenis van de V.S. is een valsemunterij van zo grote om vang ontdekt. Golan-heuvels. Eerder op de dag le. verde een Israëlische grenspatrouil- le een vuurgevecht met Palestijnse guerrillas in hetzelfde gebied. De Egyptische president Sa dat is giste ren naar Libië gevlogen om met de ken. Oeganda, Tsjaad, Kongo-Braz zaville, Niger en Guinee waren al voorgegaan. Koning Hoessein van Jordanië heeft Knagende, zagende pijn in nek, armen en benen? Libische leider kolonel Moammar ^teren ter gelegenheid van zijn hu- Khadaffl te praten over de recente we^k amMatie verleend aan 350 gevechten langs de Syrisch-Israëli- Pa'«sUJnse verzetsstrijders en ande- sche grens. re gevangenen. Neem bij de eerste pverschijnselen Chefarine 4. leiarine 4 bevat één pijnstillend, één koortswerend, één opwekkend en één maagbeschermend middel. Samen helpen zij snel. Zéér snel. Bij pijn en griep.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4