xcursie angs cheuren in gaten Philidor schitterde door afwezigheid krankzinnige Leidse smeerpijp 'JVTn huis is net een oude overall' Kapelaan F. Bos (59) overleden "Ik kreeg vroeger ook niet gelijk een nieuwe broek' 1EZERS SCHRIJVEN Maat vol LEIDSE JEUGDSCHAAKTITEL MAANDAG 3 JANUARI 1973 LEIDEN LEIDEN Excursie door Leiden- noord. Dat de huizen in dat gedeelte van de stad rot in elkaar zitten hoe ven we niet meer te vertellen. Gezin nen met vier of meer kinderen zitten vaak in vierkamerwaninkjes, de huis kamer meegerekend dus de huizen worden enorm intensief gebruikt. Daar komt bovendien by dat onder Leiden-noord een grote verzakking gaande is die tot gevolg heeft dat de huizen als dronken kerels op elkaar leunen. Dat geeft scheve kozijnen waarin de ramen en deuren niet meer passen, dat geeft scheuren, waardoor het water naar binnen sijpelt, dat geeft kapotte waterleidin gen. Er is dus nogal wat te repareren in die huizen, die voor een belangrijk deel in eigendom van de gemeente zijn. Op uitnodiging van de Bond van Huurders en Woningzoekenden zijn we vorige week een excursie gaan maken, in het bijzonder langs de hui zen die in opdracht van de gemeen telijke woningstichting zijn gerepa reerd Mevrouw Ko Vermeer, de woordvoerster van de bond en be woonster van een van de gemeente lijke woningen in Leiden-noord, be gint bij haar eigen huis. Ze laat haar keuken zien, een drijf nat optrekje dat op vrijdag door het hele gezin (vijf volwassen kinderen) als badkamer wordt benut. Bij een reparatie die door de gemeente aan een leiding is uitgevoerd is stucwerk naar beneden gekomen, bovendien is de reparateur op de wasautomaat Eén bewoonster zit nu al weken met de gasleidingen midden in de kamer links) aan ander laat zien hoe haar keukenvloer is verzakt. Vit de scheur stijgt gewoonlijk een be dwelmende stank op. Ex cursie-plaatjes. Woede Omdat er door het vocht niet op nieuw valt te stucen heeft mevrouw Vermeer om een zachtboard-plafon- netje gevraagd en na een tijdje kwam er een stucadoor aan de deur. Mevrouw Vermeer weigerde hem de toegang, omdat ze geen zin heeft iedere drie weken het stucwerk van de vloer te vegen. Ze wil graag zacht- board, als er toch niets aan het vocht kan worden gedaan voor de gemeenteraad zich ermee heeft be moeid. Door die weigering heeft ze zich de woede op de hals gehaald van de gemeentelijke woningstich ting. Ze heeft al eens eerder een repara teur weggestuurd die een kapot raam op de slaapverdieping (het enige, waardoor het door zeven man besla- pan gebied kan worden gelucht) moest dichttimmeren. Ze had om een raam gevraagd dat zowel open als dicht kan en verkoos toen maar met een eeuwig open raam te blijven zitten. We gaan naar het volgende huis. Een keffende hond wordt in een slaap kamer opgesloten voor hy ons in de kuiten kan bijten. Hier woont een bejaarde weduwe met één kind. Ook haar huis is vochtig en het behang komt met meters tegelijk naar be neden. Op haar verzoek om een vochtbehandeling is gereageerd. Twee muren zijn bewerkt, alleen heeft de man vergeten om de gasleidingen die hy uit de muur haalde weer terug te stoppen, zodat de vrouw even voor kerst met half afgewerkte muren en een gasleiding dwars door de kamer kwam te zitten. De uitvoerder ver klaarde dat hy geen opdracht had het werk af te maken dus er is wei nig kans dat de bewoonster ooit uit de rotzooi komt. Weer een ander huis, weer een al leenstaande vrouw met kinderen, al leen is deze Jong. Toen ze alleen kwam te staan heeft ze van huis ge ruild met een groter gezin. Maar kla gen bij de woningstichting over ge breken aan dat kleinere huis had tot gevolg dat ze te horen kreeg: „Had u maar niet moeten ruilen". De vrouw moet al haar meubels zoveel mogelijk aan de kant schuiven om dat de vloer onbetrouwbaar is. De gangkast moet hermetisch gesloten blijven omdat daar een ongelofelijke lucht int opstijgt die wordt bestre den met wc-spray's. Een bovenwoning. De deur naar de kamer, die al Jaren niet meer dicht ging en die echt te oud was om te repareren, is wel gerepareerd. Hier een lat er tegen aan, daar een stuk eraf, en hangen maar. Boven, in een piepklein kamertje waar vroeger twee zoons sliepen in twee tegenel- kaar gedrongen bedden, is nu de al leenstaande moeder gaan slapen. De enorme kieren die tussen het kozijn en het raam door een riant uitzicht op de sterrenhemel boden, zyn dicht getimmerd met latten. Zo kunnen we nog wel even door gaan. Overal waar we binnenkomen is alles wat scheef was óf nog steeds scheef of bijgetimmerd met latten. In iedere gang komen we een andere wc-spray-lucht tegen, de een nog doordringender dan de ander. Bijna overal mogen we alleen op onze te nen door de kamer lopen omdat het buffet anders naar voren valt. (Vóór het buffet is vaak de enige plaats waar de kleintjes kunnen spelen, zo dat er soms stenen onder de voor poten van het buffet worden ge plaatst). En overal de klacht: Waar om repareren ze maar half? Ze kun nen het toch ook wel goed doen? Als ze zo nog een paar Jaar door gaan is dit huis onbewoonbaar en niet meer te renoveren. De bond van huurders en woningzoe kenden heeft ljjsten rondgestuurd naar de bewoners. Daarin kon men al z'n klachten en grieven over z"n huis neerschrijven. Het rapport dat de bond daaruit heeft opgesteld laat de volgende conclusies zien: Zeven tig procent van de bewoners heeft last van tochtende ramen en deuren, de helft heeft last van vocht of lek kages. Plinten rotten weg, plafonds, keuken- en gangmuren bladderen. Een derde van de bewoners klaagt over wegrottende vloeren, tweederde heeft last van scheuren in de muren en plafonds. De helft van de lijsten vermelden ge breken aan de wc's, en er zijn maar weinig bewoners die geen last heb ben van een slechte riolering. Elek triciteit en schilderwerk laten te wensen over. Een bewoonster schrijft: „Ze schilderen hier met kar nemelk". Verder: poreuze schoorste nen, te lage gootstenen, geen berg ruimte i fietsen in de gang of op de trap). Te kleine kamers voor teveel ADVERTENTIE HORLOGES De mooiste en de ruimst* keuze, in de allerbeste merken SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE - ANCR» Voor t 39,50 neeft U Dy ons ai een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 - Leiden Oude overall Ook schrijven de mensen, dat ze vaak voor honderden, soms voor dui zenden guldens zelf hebben opge knapt. De bond stelt aan het eind van het rapport: We hebben niks aan toekomstplannen, we willen nü de noodzakelijkste reparaties anders kunnen we de woningen over vijf jaar krotten noemen. Mevrouw Vermeer: „De mensen kla gen zo vaak by de gemeentelijke wo ningstichting en er wordt bijna niets en (kin vaak nog heel slecht ge daan. Bovendien sturen we vaak klachten die gewoon maar zoekra ken". Een andere bewoonster: „M*n huis is net een ouwe overall, d'r wordt van alles aan opgelapt en een week la ter is het weer kapot". LEIDEN Op de leeftijd van 59 Jaar is overleden kapelaan Pons Bos van de Petrusparochie aan de Lam menschans weg Voordat kapje- laan Bos in deze parochie zyn gees telijke arbeid begon, was hij o.a. 24 jaar missionaris van de congregatie van Mill-Hill m Oeganda. In verband met dit overlijden wordt woensdag om 10.30 uur in de parochiekerk een plechtige uitvaart mis gehouden, waarna om 3 uur het stoffelijk overschot wordt be graven op het kerkhof „Huize Vrij heid" te Oosterbeek. Schaken De Nederlandse schaker Donner zal deelnemen aan het tiende Capablancatoernooi, dat in februari op Cuba wordt gehouden. Bij de acht schakers die hebben toe gezegd te zullen komen zijn ook grootmeester Wolfgang Uhlmann (OD1) en meester Andras Adorjan (Hon). ,or J™mny Vink JL'jto's Holvast Directeur Streef land van de Ge meentelijke Woningstichting, met wie we daags na de excursie gaan praten, in gezelschap van wethouder Ham, maakt merkwaardig genoeg dezelfde vergelij'king„Als ik vroeger een gat in m'n broek viel Ifreeg ik ook niet onmiddellijk een nietrwe, bij werd eerst gelapt. Als dat vele ke- r was gebeurd gingen we eens aan een nieuwe broek denken". Streef land is een veel geplaagd main, djie met veel te weinig geld en mankracht moet proberen een enor me hoeveelheid slechte woningen be woonbaar te houden. Zijn gesprekken met de Bond voor Huurders en Wo ningzoekenden zijn ook in een niet al te vriendschappelijke sfeer gehou den, zodat zijn eerste opmerking is: „Ik erken geen BHW, ik erken al leen comité Leiden-noord en als ik met deze mensen spreek zie ik ze als een groep bewoners". Als ik hem naar de vaak half uit gevoerde reparaties vraag zegt hij „Dat beweert u, maar u komt ook niet met adressen of namen. Als ik hem de foto met de door de kamer lopende gasleiding en het bijbeho rende adres laat zien zegt hij: „en weet u wel hoe die mevrouw in haar huis woont?" Wethouder Ham. die zich zeer ver drietig toont over de houding van de bewoners: „Ik sta perplex. Eind no vember heb ik met die mensen ge sproken en ze waren erg blij toen ik hen vertelde, dat er een onderzoek van de Nationale Woningraad gaan de is. Die doet een onderzoek naar alle vooroorlogse woningen in die wijk plus een technisch onderzoek naar de mogelijkheid tot renovatie. Ik begrijp dus niet, dat de bewoners nu deze formulieren hebebn inge vuld". Streef land: „Ik geloof dat veel be woners ook denken: ach, laat ik het maar indienen, dan ben ik van dat wijf af". Ik heb sterk de indruk dat deze groepering de andere bewoners intimideert". Ham: „Aah, er is ook een hoop onbegrip. Er zijn te weinig mensen, er is te weinig geld". Verz akking Over de verzakking vertelt direc teur Streef land: „Er heeft een lange tyd veel zwaar verkeer, bussen en vrachtauto's, door die wijk gereden en bovendien weet ik niet wat het heien van de Merenwijk voor in vloed heelt op de grondgesteldheid in andere delen van de stad". O vex- de houding van de bewoners heeft hij ook zo zijn gedachten. ..Die mensen bewonen hun huizen slordig. Het schilderwerk bijvoor beeld. Een uur nadat de schilder met het buitenverf werk klaar is zitten die deuren alweer net zo vol met kras sen als voor hij begon. Er is een schilder geweest die stond een nieuwe deur binnen te schilde ren. Komt er zo'n jongen aan, met z'n brommer door de gang en rang met het voorwiel tegen de nog natte deur. Maakt die schilder er een op merking over en dan zegt die jongen, je hebt de kwast toch nog in je han den. Nou, ik weet niet wat ik zou hebben gedaan als ik die schilder En weet u wel hoe die bewoners hun huren betalen? Dat is ook ho peloos". Ongemak Wie regelmatig in Leiden-noord komt weet wel, dat het vrijwel on doenlijk is een veel te klein huis met een veel te groot gezin netjes te be wonen. Als er bovendien zoveel on gemak is (geen achteringang voor fietsen, geen badkamers, te weinig slaapkamers, geen kasten) dat je er bijna niet eens normaal in kimt leven is het helemaal onbegrijpelijk hoe de bewoners dat volhouden. Er moet renovatie komen, dat is duidelijk. Maar de bond voor huur ders en woningzoekenden vreest dat dat weer een andere huurverhoging tot gevolg zal hebben. Comité Leiden- noord, dat al steeds meer samenwer king zoekt met de Bond. alhoewel beide organisaties andere ideeën over het totstandkomen van dezelfde doelstellingen hebben, kwam tijdens een commissievergadering met de cij fers dat veel meer dan de helft van de bewoners van het allerminimum- ste loon moeten rondkomen dat je kunt bedenken. Vaak nog onder de achtduizend gulden per Jaar. De bond heeft het al aangekon digd: als er geen spoedige renovatie komt zullen we onze eigen huizen gaan opknappen van de huren. Dan moeten we het zelf maar doen wie kent hem eigenlijk niet: v uitbrakende smeerpijp? etfreen die voor het eerst in Lei- komt en bijv. op het station zijn links richt, krijgt in e instantie de indruk dat een idioten ergens bezig is gigan- géïljfe hoeveelheden autobanden te -Jjuiden. de meestal ongelooflijk te rookkolom die over- en voor- ijft en, bij bepaalde atmosferi- omstandigheden, regelrecht de i en onze longen in komt zei- afkomstig van een betonnen niet een pijp erop, die daar de Groenoordhal (somstij ds t trefpunt van internationale ac- i<Mpben) pas na veel overleg en geplaatst, er hard gestudeerd is en veel ffd dienaangaande kan men Meren uit het feit dat dit ge- >ïaan' binnen korte tijd midden in ïbouwenzee zal staan en ge- étijk al staat. 0 zou dus redelijkerwijs en uit enjwgpunt van volksgezondheid en ftsnormen mogen verwachten de uitworp drastisch zou moe- weff worden verminderd en men 1 de tijd rijp begint te achten wat vruchtbaarder studie en de boot nog wat af te hou- !n enige tijd ge- kreet dat de vuilverbran- worden uitgerust met zo- ®de roetvamgers waardoor (ik 9? •ri"l:K ikbn; citeer:) "voortaan geen zwarte rook de pijp meer zou verlaten". Mochten deze roetvangers de ron de door de weergeloos trage ambte lijke molen overleefd hebben en reeds zijn geplaaitst, dan pleit, dacht ik, het feit dat de vuilstroom er nog dreigender en zwarter uitziet dan voorheen, niet bepaald voor de deskundigheid van diegenen, die tot de aanschaf van bovengenoemde wondervangers besloten. Vermoedelijk hebben we aan dit soort deskundigen ook de gunstige ligging van dit ongelofelijke vuil- concern te danken. Resumerend heeft de belastingbe taler geld opgebracht voor een in stallatie waarvan hij een verant woorde huisvuilvernietiger ver wachtte maar waarvan hij zijn eigen huisvuil op bijzonder ongezon de wijze weer krijgt opgediend. En laat U vooral niet van de wijs bren gen door de lengte van die pijp want na hooguit twee kilometer be reikt het vuil de begane grond weer en soms reeds na enkele honderden meters. Dit kan een Ijcind constate ren en ook begrijpen. Bij de ruim twintigmiljard ton vuil die de we reld Jaarlijks in de dampkring loost draagt nu ook de gemeente Leiden een steen bij met een kolkende vuilstroom die vanuit Alphen aan den Rijn al te zien is. Is het geen huiveringwekkend idee dat in dit steeds rampzaliger wor dende tijdperk, handige en gladde politici en slechts uit f inanciële oog punten handelende provinciale en gemeentebesturen, op zo'n ergerlij ke en onverantwoordelijke manier de waarschuwingen van de echte deskundigen steeds weer weten te verbloemen om "politieke en econo mische belangen niet te schaden", wat enkel en alleen een dekmantel voor eigenbelang is? Jammer dat er nog altijd zo'n groot aantal van die mensen rond lopen die menen dat het hun tijd wel zal uitdienen, dat het wel niet zo'n vaart zal lopen en "dat er al zoveel over geschreven is". Dat laatste is zeer zeker waar, maar het belette mij niet om voor deze krankzinnige situatie ook eens in de pen te klimmen. Hoeveel boeken zijn er niet over de laatste wereldoorlogen geschre ven? B. APELDOORN Jacob Catslaan 93 Leiden. Enige tijd geleden héb ik een ar tikel geplaatst in deze rubriek over de brandjes op de veiling. Daar werd toen flink op gerea geerd door de heer van Baaren van de PvdA verslaggever Ruud Paauw en commandant Broeshart van de Leidse brandweer. Nu ia het weer enige weken „raak". en vooral op maandag als de groen tehandelaren hun rotzooi verbran den. Stank en zwarte troep komen over de spoordijk. Ik ben weer naar het politiebureau geweest om dit te melden. Er is toen iemand van de politie naar toe gegaan om de zaak te bekijken. De politie kwam om te vragen waar ik me druk over maakte. Hij zei: "U hebt toch zelf goed gevonden dat er kleine brandjes mochten zijn. Dat heeft de heer van Vliet tegen u gezegd. Ook de heer Dreef van de Kas tanjekade heef t een brief aan het gemeentebestuur gezonden voor de ze kwestie. Hij kreeg van B. en W. het volgende antwoord: "Wij hebben er bij het veiling- bestuur nogmaals met nadruk op- aangedrongen er zorg voor te dra gen dat de vergunningsvoorwaarde, bepalende dat geen afval e.d. mag worden verbrand op het veilingter rein. stipt wordt nageleefd. Bij her haling van de overtreding zal met toepassing van artikel 28 van de Hinderwet worden overgegaan tot gehele op gedeeltelijke sluiting van de inrichting. In verband hiermede verzoeken wij U, wanneer wederom verbrandingen plaatsvinden, ons hiervan onverwijld mededeling te doen". De maat is vol. J. W. VAN ES Kastanjekade Leiden. LEIDEN Evenals vorig Jaar wer den de voorronden van het toernooi om de Leidse Jeugdschaaktitel in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest ge houden. Verdeeld over 6 poules van 4 deelnemers bonden 24 Jeugdige schaakmatadoren de strijd met el kaar en tegen de klok aan. Uit elke groep promoveerden twee spelers naar een finale-poule. Wie na de 7 ronden, die de komende maanden in de Leidse Jeugd Schaak Sociëteit (Morsweg 114, Leiden) volgens het Zwitserse systeem zullen worden af gewerkt, in deze finale-groep als eerste eindigt, mag zich voor een Jaar Leids J eugdschaakkampioen noemen. Het was verheugend, dat niet al leen Jongeren uit Leiden en directe omgeving, maar ook uit Katwijk, Lisse en zelfs Boskoop acte de pre sence gaven. Geen enkele Jeugdscha- ker van Philidor, nota bene met 150 leden de grootste Leidse schaakclub, kon of wilde meedoen. De grootste kanshebber op de titel, Léon Konings en Johan Baart, be reikten met een 100%-score van 3 uit 3 moeiteloos de finale. Dit geldt ook voor de kampioen van Lisse. Guus van Dyk, die eveneens drie ko ningen vloerde. De favoriet in groep D, Hans Kemperman, liet het afwe ten. Hij moest de kampioen van Lei derdorp, Henk van Osnabrugge, vóór laten gaan en tot overmaat ramp verloor hy e match van Folkert Geertsma. Ook in groep E moesten beslis singswedstrijden uitmaken wie de tweede finaleplaatsen mocht bezet ten, want Arie Lo6, Ger van der Lin den en Jew van Dyk waren gedrieën op de tweede plaats geëindigd. Jos trok zich terug, waarna Arie met 20 van Ger won. Verder plaatsten zich met 2% uit 3 Kees Rentes uit Boskoop, Peter Jansen en de kam pioen van Voorschoten Bert Houwe- ling. De finale-poule werd compleet dankzij David Schweitzer, Harm Frielink en Rudi Dobbelaar. De eindstanden na de verplichte voorronden luiden: Groep A: 1./2. Kees Rentes en Pe ter Jansen elk 2%; 3. Ruud Brandt 1 en 4. Henk van Duyvenbode met 3 reglementaire nullen wegens niet opkomen. Groep B: 1. Léon Konings 3; 2. David Schweitzer 2: .Addic de Boer 1 en 4. Gérard van der Bent 0. Groep C: 1. Guus van Dyk 3; 2. Harm Frielink 1%; 3. Tom Oorschot 1 en 4. Guus Leer *4. Groep D: 1. Henk van Osnabrugge 2*4; 2. Folkert Jan Geertsma 1%; 3. Hans Kemperman 1% en 4. Jente van der Bosch Vs. Groep E: 1. Joan Baart 3; 2. Arie Los 1 en 3/4. Ger van der Linden en Jos van Dyk ieder 1. Groep F: 1. Bert Houweling 2*4; 2. Rudi Dobbelaar 2; 3. Bert Jan Potter van Loon 1*4 en 4. Kees Zwetsloot 0. T oernooi Ten tijde van de voorronden werd het kerst-Jeugdschaaktoernooi ge houden. Aan dit schaakfestijn namen 22 schakertjes deel onder wie de Jongste deelnemer, Fokje Obbema (10 Jaar). Blijkbaar zijn er in Leiden en omgeving geen meisjes die kunnen schaken, want het „zwakke" geslacht schitterde door afwezigheid. De spe lers van het kersttoernooi werden ondergebracht in 4 groepen van 4 en één van 6 deelnemers. Ook al werd er zonder klok gespeeld, toch beleef den we spannende momenten op de 64 velden. Evenals bij de kwalificatie wedstrijden voor de Jeugdtitel ont vingen de winnaars voor hun pres taties een schaakboekje. De gelukkigen waren: Poule I: Jos Poot 2 uit 3. Poule II: Willem van Noort 2 uit 3. Poule III: Danny Oosterman en Aad Neuteboom elk 4*4 uit 5. Poule IV: Bart Quist en Paul Leb bink ieder 2 uit 3. Poule V: André Hoek 3 uit 3. Troostprijzen waren er voor Jaap van Rijn (Poule II), Alex dc Roo (Poule I) en Fokje Obbema (Poule IV).

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3