uo met Amerikaanse ervaring oudt het puur hollands SYLVIA KRISTEL MISS TV-EUROPA et gelukkige verleden van Barbra en Bas vandaagTTTj TOP-TIEN-TOP-TIEN-TQP Berisping minister Engels voor VPRO TV morgen] G 5 JANUARI 1973 en Bas uit Schiedam zijn terug van weggeweest. Nog [tszeggende mededeling, maar daar komt verandering in. taatschappij Bovema/EMI en Ernst van Altena, be teer van Neerlands nieuwste duo zijn er in elk geval van jd. Het echtpaar Yvonne en Bas Moerman; zij 24, lang en Hij 26, lang, slank en licht van haar en ogen. Zij hopen maal waar te kunnen maken. Inzet is hun eerste elpee ;rliedjes. Puur Hollands. tfstyvan de reis" heet de eer voor Barbra titel; voor Bovema een tenkomer. Want wat voorlopig nog even aan maakt is hun verleden, [en en de muzikale bin- er ook de oorzaak van Jaar een adviserende taak bij Bove ma/EMI vervult. Het platenlabel Imperial/Debuut waar Barbra en Bas op uitkomen is een geesteskind van Van Altena. Ivo de Wijs, Mar tin Brozius en spoedig ook Marnix Kappers zijn op dit label uitge bracht. rbara Bas tegenwoordig Barbra en Bas kwamen er voor over ;unt spreken tussen twee >ok kram ma's door. Want het Uit Amerika in april vorig Jaar. Vier maanden geleden, na het ver- innneuws en een praatje met vaardigen van de langspeler, gingen welkome afwisseling in :onkaaI programma. We pra- •bra Bas tijdens de uit- ichjpan NCRV's radioprogram- donderdagmiddag „Studio ze weer terug naar de V.S. om al gemaakte afspraken na te komen. Ze traden in Amerika in totaal 550 keer op. Wellicht gaan ze ooit nog eens terug, maar er wonen zien ze ^tjejs een vrolijke boel in de niet direct zitten. Het „Je mist er idio met publiek. Ted de veel" is veelbetekenend. Terug van de reis met als binnen komer het pakket luisterliedjes, de meegebrachte teksten van John Denver, Neil Diamond en Carol King en de belangstelling voor htm verleden geeft voorlopig werk ge noeg. Jgen omroepster Els Nijs- ?fhebt zo'n leuk klein neus- i het radiopubldek: „Komt jjken". Mieke Bos, die een brengt, loopt voor haar 3duidelijk tevreden te zijn, 'tel en doet aanstellerig, Jde Combo Tonny Eyk het i in" speelt. as wachten evenals ïstra rustig hun beurt af. flige prater, kijkt af en toe luddoklok. Ook Radio Ver wacht het duo nog in de villa voor een praatje. Tekst Erg belangrijk vindt het tweetal de tekst van een liedje. Aan Ernst van Altena de eer om passend werk te maken. Want Barbra en Bas zien het zelf maken nog niet zitten, zo lang er routiniers als Ernst van Al tena voor hun bezig zijn. „En die overtref je niet" weet Bas. Liesbeth List, wellicht ook Martine Bijl, dwingen het duo tot luisteren. Ze voelen verwantschap. „Alleen" zegt Yvonne „voor een duo een nog onbekend duo Is het moeilijker schrijven dan voor van Barbra en Bas ^rika. Twee trips, één van één van vier maanden fclijk door de westelijke jn zojuist afgesloten. flijke toernees? een zanger of zangeres solo". „Je i Amerikaan hoorde ons In moet dan altijd rekening houden Hij vertelde in Holland geboren, maar al zo'm vij- in Amerika te wo- beheerde hij een impres- sJtet zo'n tweehonderd ver nummers. Hij wilde ons met het verbannen van de ik uit de ze zijn hoofdzakelijk folkloristisch, voor het heden. Zondag 7 januari tekst". Nog leuk ter afwisseling van htm te komt de steekproef in NOS' mid- Auteur/producer Ernst van Altena brengen programme in het land, dagmagazine „Kiosk". Barbra is erin geslaagd Barbra en Bas maar voor Barbra en Bas allerminst Bas terug van de reis hebben één twaalf zinnige teksten te leveren, het eindstation. heilig voornemen: „We willen hier Hun repertoire mag dan wel be- naam maken. En alléén met een RADIOPROGRAMMA i hoede nemen. Voor Bar- staan uit zo'n driehonderd liedjes; De wacht is nog op de erkenning Nederderlandse tekst". of dij was dat een schitterend aal igaan van Yvonne en Bas Bas begon als so- in Israë- arb|oosteuropese liedjes. Na 'n Israël ontmoette hij an- Yvonne. Ze besloten als gaan treden. In 1968 zijn detd. ebtycha" was de naam waar- opgetreden Gebracht jmamelijk nummers int die tijd erg in trek op in van studenten, socië- zaf ouden van dagen .Yvon- ;rgl die Israëloorlog kwam de '1;ig voor dit soort volks- daar haakten we gretig Jorische repertoire bleef [Amerikaanse trip gehand- •1 Simcha werd vervangen »ra en Bas en tegelijkertijd f j nieuwe aanpak overwogen, o(Amerika, maar hier op de :ve van bekwaamheid is ;eren. lerdka kocht ons op dat programma. Voor lenj unicum, want we konden :aal in acht talen bewe- lerikaan, die in de mees- slechts zijn eigen taal was daar ontzettend van j indruk. De reacties waren het! die voornamelijk van de w3iten, scholen en gevange- ^amen, waar werd opgetre- *erJehte clubs mochten Barbra ïn ïhter niet komen. „De mu- fcnd is erg streng in Ameri- Jaq- zelfs geen echt tv-werk (loewel we toch enkele uit- hebben gehad onder het i een intervieuwtje en een :roemd worden lukt je op ïr echter niet" vertelt Bas. 'den? ,^,We hebben er aardig ge- rgeet niet, dat je wanneer I omrekent echt wel wat L maar er is ook veel uitge- p leefden in hotels". kregen Barbra en haar »en, dat Bovema een plaat 'feken. Geen folklore maar ka Bas nieuwe stijl on tzielende leiding van Ernst ia, die per ingang van dit VARA. 7.54 VPRO. 8.00 VARA. 14.45 NOS. 17.55 VARA. 700 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (8) Z.O.: gevar. progr. met om: 7.25 Van de voorpag.; 7.54 Deze dag; 8.00 Nws. 8.11 Dingen van de dag en om 9.35- 9.40 Waterstanden. 10.30 (S) Zaterdag Informatie: muz. en Inform, show. (11.00-11.02 Nws.) 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.23 (S) Dit is Dingen van de dag. 13.23 (Sj Dit is het begin...: Jongerenprogr. 14.43 VA- RA-Varla. 14.45 Frans-Duits-Engels - een lulsterprogr. 15.30 Gamma van Alpha en Bèta: een progr. over re cente vorderingen in de wetenschap. 16.00 Nws. 16.03 (S) NOS-Jazz. 16.45 Inzet - een progr. over amateuristi sche muz. beoefening. 17.15 Hebt u geluisterd? - Radloprogr. in de be langstelling. De vrije Gedachte: 17.40-17.55 Leidjes aan de kerk - een satirisch programma. 17.55 Mededel. 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. 18.20 (S) Varl: een afw. zaterd. voor avond. 19.30 (S) Brassband Magazine. 20.00 (S) Metropole Orkest. 20.30 (S) Koloriet - een veelkleurig muz. progr. 21.30 (S) Licht orkest met zangsol. 22.00 Hallo! Is daar Iemand?: ca- baretprogr. 22.30 Nws. 22.40 (S) Ne- derl. Chacons met orkestbegeleiding. 23.10 De Jaren vijftig in doorsnee - een ontspannen terugblik. 2355 Nws. HJlv. II 298 m. en FM-kanalen. 7.00 TROS. 22.30 EO. 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt zo's (Soos), gevar. progr. met pop. klass. muz. en om 750 u. Nws. 7.41 Aktua, 8.30 Nws. en 8.36-8.45 Gymn. v.d. hulsvrouw. 10.00 (S) Tien om: een mlnlmag. voor en met Jonge luiste raars. 1050 Nws. 10.33 (S) Route - A: am us. toerisme in Ned. 11.56 Me dedel. 12.00 Aktua. 12.16 Overheids- voorl. Franco huis: Inform, voor het bedrijfsleven. 12.26 Mededel. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.42 (S) Tross-Country. 13.30 (8) Steiger - B: radio-show. 15.80 Nws. 15.33 (8) Als dat zou kunnen: verz. pl. progr. 17.30 Nws. 17.32 Aktua. 17.45 (8) liedjes en muziek uit den goeden ou den tijd. 18.19 Ultz. v.d. Pac. Boe. Partij. 18.30 Nws. 18.41 (S) Kort-bln- nenkort: progr.-overz. 19.00 (S) klass. verz. pl. progr. 20.00 Nws. 20.05 Ak- tua-klankbeeld 20.30 Pianisten van thans en toen. 20.55 (S) Om de kunts. 21.15 (8) klass. muz. (gr.) 22.30 Weekslulting: samenzang en meditatie. 22.50 Klankbord: actual, inform, en commentaar. 23.05 (8) klass. muz. (gr.) 23.55 Nws. Hllv. III. 240 m. en 298 m. en FM- kanalen. 7.00 NCRV. 18.00 NOS. 19.00-01.00 NCRV. NEDERLAND I 15.30 Vakantieprogramma met o.a. Les Poppys en The Cats 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal 19.05 Het geheimzinnige leven onder water, natuurfilm 20.00 Journaal 20.20 Met liedjes het land in Amusementsprogramma mmv Mieke Bos, Dorien Mtfk- senaar, Gert en Hermien, Willy Alberti, Danny Cardo, Perry Cavello, Bob Scholte ea Wim Wama. De presen tatie berust weer b(j Ted de Braak. 21.40 Tussen half acht en half negen, Nederlands tvvspel 22.00 Hier en Nu, actualiteiten 22.40 Geestelijke liederen 2250 Journaal NEDERLAND II 18.45 18.55 19.05 19.10 20.00 20.21 21.35 2255 2250 23.20 Ti-ta-tovenaar Journaal Calimero, tekenfilm Wereld op wielen Journaal De overval, tv-film uit de serie Tatort A sentimental journey Amusementsprogramma gewijd aan de Jaren vijftig MedewerkendenThe Ramblers, Jo Leemans, het orkest van Francis Bay, Helen Shapiro, Rocco Granata, Gerhard Wendland, Long Tall Ernie, de groep Smyle, Bobbejaan Schoepen, Michael Jackson en The Kilima Hawaiians. TROS-Sport Uit de kunst Journaal In „bericttfen uit de Samenle ving" kregen we een impressie te zien van de persconferentie die de VPRO hield naar aan leiding van de Barend Servet show en de berisping, die mi nister Engels toen nog nest niet had uitgedeeld. Het deed deugd te zien, dat deze bijeenkomst op dezelfde manier werd be handeld als alle andere soort gelijke bijeenkomsten in „Be richten". Daarna richtte voor zitter Penders het woord tot ons (de Arte Kleywegt anno 1973, wie herinnert zich niet de mooie dagen dat doorgroefde Arie ons sussend toesprak?), zeggende dat de VPRO hoger beroep zou aantekenen tegen 's ministers opvatting als zou Ba rend Servet een gevaar voor de openbare orde en in strijd met de goede zeden zijn geweest. Hier was, zei hij, de vrijheid van meningsuiting in het ge ding. Vervolgens kregen we Archie Tundker te zien in „All of the Family", de famüieeerie die in de Verenigde Staten een enigs zins vergelijkbaar effect teweeg heeft gebracht als Barend Ser vet bij ons. De playboy van deze maand heeft een inter view met Carroll "O Conner of- v tewel Archie Tunker, de hoofd rolspeler in wat genoemd wordt: „De ophefmakendste te levisieshow van de zeventiger Jaren". Er zijn inmiddels (na twee succesvolle Jaren met de hoogste kijkcijfers) al twee na volgers komen opduiken. Bill Cosby, u weet wel, van „Dub belspion", schijnt de show ove rigens niet te appreciëren, in het algemeen echter schijnen blank, zwart, bruin en Joods voldoende schik in Archie Tun ker te hebben om de show te laten voortbestaan, zonder dat er ministens in actie komen. Dat werd ook wel bewezen door het meespelen in de afle vering van gisteren van Sam my Davis jr., die alles in zich verenigt waar Archie een hekel aan heeft: hij is zwart, hij is Jood, en hij heeft nog succes ook. De EO kwam gisteren in „Na der Bekeken" terug op de uit zending met ds. Wurmbrand over de vervolging van de christenen achter het IJzeren Gordijn. Enkele kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders ble ken geen gevolg te hebben wil len geven aan het verzoek voor de EO him afwijkende visie te geven (Wurmband had gespro ken over een miljoen gevangen christenen achter het IJzeren Gordijn, de secretaris van de Raad van Kerken, Van den Heuvel, had het op 800 „offi cieel" gevangen christenen ge houden, voegde daar overigens terecht aan toe dat het minder om een getal ging, dan om het betreurenswaardige feit als zo danig), maar wel was Ludek Pachman er, die voorbeelden gaf van subtielere vormen van vervolging in Tsj echo-Slo wakije, er was een gevluchte Oosteuropeaan en een Neder lander die vaak in Hongarije komt, die beiden liever onher- kend getuigden, en er waren ds. Maris en evangelist Anne van der Bijl: de laatste ver scheen eerder voor de NCRV- camera over hetzelfde onder werp, daarmee enigszins de EO-opvatting logenstraffend „dat in Nederland, ook door de Nederlandse regering, ontkend wordt dat er in de landen ach ter het IJzeren Gordijn chris tenen gevangen zitten". Er zuilen allicht mensen in Nederland zijn die dat ontken nen, maar iedereen die een beetje op de hoogte is, ontkent het toch niet, dacht ik. Alleen vinden sommigen dat getal van een miljoen van Wurmbrand wat ruw en hoog geschat. De Engelsman Peter Reddaway schat in zijn recente stan daardwerk over de Russische oppositie het totaal aan poli tieke gevangenen (inclusief de belijdende christenen) op een miljoen, maar andere deskun digen beschouwen dat als een enigszins wilde schatting. Atoomgeleerde Sacharov, .gees telijke leider" (zou Je kunnen zeggen) van de oppositie in de Sowjet-Unie heeft het aantal politieke en criminele gevange nen in het belangrijkste kam pencomplex bij Potma geschat op 30 tot 50.000. Er zijn wel iswaar meer kampen, maar die bij Potma zijn toch de bekend ste. Vast staat wel, dat er van duizenden gevangen zittende christenen gesproken mag wor den. Vooral de actieve, afge scheiden Baptisten hebben het de laatste tijd hard te verdu ren. De mening van Wurm brand en Van der Bijl dat er momenteel meer christenen vervolgd worden dan ooit, en dat Stalin de christenen altijd met rust gelaten heeft, is in zoverre onjuist dat Stalin in het begin van de dertiger Jaren de Russisch Orthodoxe kerk bijna heeft opgeruimd. Wel klopt het dat de kerk in de veertiger en vijftiger Jaren na genoeg met rust werd gelaten en dat in 1959 onder ChroesJ- tsjow de vervolging in alle he vigheid weer begon. De zestiger Jaren waren voor de christenen inderdaad veel ongunstiger dan de twintig Jaar daarvoor. NICO SCHEEPMAKER zijj ADVERTENTIE 1L0VINGSRINGEN F. W. P. e en moderne modellen Vanaf f 48,—. weren kunt U wachten en >nder prijsverhoging, ige schriftelijke garantie. w. PLESSEN I Z.W.: Bevrijdingsplein 12 Telefoon 26670 ftGEEST: Geversstraat 47 LONDEN (RTR) De Nederlandse Sylvia Kristel heeft gisteravond in Londen een „Miss tv- Europa"- con cours gewonnen door mededingsters uit acht andere landen van de uitge breide gemeenschappelijke markt te verslaan. In een wedstrijd die was geba seerd op schoonheid, intelligentie en persoonlijkheid maakte Sylvia Kris tel - 20 Jaar en wonend in Amster dam - de meeste indruk op de Jury doordat zij deze kwaliteiten het best vla het medium televisie over wist te brengen. De Britse Zoe Spink en de Fran- caise Anne-Marie Godart werden respectievelijk tweede en derde. Het televisie-concours was een on derdeel van de feestelijkheden ter gelegenheid van Engeland's toetre ding tot de EEG. Tot de prijzen die Sylvia won be hoort een sportwagen van vijftig mille. Sylvia zal hem echter verko pen want ze heeft geen rijbewijs. Ze kreeg verder een cheque voor een kleine achtduizend gulden, een gar derobe ter waarde van eveneens achtduizend gulden alsmede een reis voor twee personen naar Jamaica. Wie de gelukkige is die haar daar heen mag vergezellen wist Sylvia nog niet. Ze heeft geen verkering. Sylvia Kristel hoeft geen contract te tekenen om zich bij diverse gele genheden te vertonen, zoals bij an dere schoonheidskoninginnen het ge val is. Op de foto Sylvia geflankeerd door de Australische entertainer Rolf Harris (links) en de acteur Pe ter Wyngarde. DEN HAAG (ANP) De interna tionale top-10, met tussen haakjes de stand van vorige week, luidt thans: Amsterdam: 1(1) Crazy horses: The Osmonds 2 2) Ben: Michael Jackson 3(3) Clap Your hands and stamp your feet: Bonnie St. Clair 4 4) Gudbuy t'Jane: Slade 5(6) Elected: Alice Cooper 6 7) Hi, hi, hi: Wings 7 -) Happy Xmas (war is over): John and Yoko 8 -) Bananenlied: André van Duin 9 (10X Marie-Jeanne: George Ba ker Selection 10 (24) Papa was a rolling stone: The Temptations Londen: 1(4) Long haired lover from Li verpool: Jimmy Osmond 2 2) Gudbuy t'Jane: Slade 3 3) Crazy horse6; The Osmonds 4 8) Shotgun wedding: Roy C 5(7) Crocodile rock: Elton John 6(9) Solid gold easy action: T. Rex 7(4) Why: Donny Osmond 8 1) My ding-a-ling: Chuck Berry 9 6) Ben: Michael Jackson 10 -) Happy Xmas (war is over) John and Yoko New York: 1(5) You're so vain: Carly Simon 2(1) Me and mrs. Jones: Billy Paul 3 4) Clair: Gilbert O'Sullivan 4 2) It never rains in southern California: Albert Hammond 5(6) Rockin' pheumonia boogie woogie flu: Johnny Rivers 6 8) Superstition: Stevie Wonder 7(3) You ought to be with me: A] Green 8 -) Super fly: Curtis Mayfield 9 9) Funny Face: Donna Fargo 10 -) Your mama don't dance: Loggins and Messina Pop. 13.00 Nws. 13.03 Pop Station. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Popta- ter. 16.00 Nws. 16.03 Sportshow 1: sport en muz. met om 17.00 Nws. 18.00 Joost de Draayer Show. 19.00 Nws. 19.02 Denk Je nog aan die tijd...? 78-toeren-platen van Nederl. orkesten en solisten. 1950 That's live! 20.00 Nws. 20.02 verz. pl. en muz. kwls. (21.00 Nws.). 22.00 Nws. 22.02 gospelsongs. 22.30 Jazztlme. 22.65 Mededel. 23.00 Nws. 23.02 Sport- show II: 24.00 Nws. 0.02 Late date. 0.55-1.00 Nws. DEN HAAG (ANP) De VPRO heeft van minister Engels (CRM) een berisping gekregen terzake van het doen van een uitzending, ivaavan de inhoud gevaar oplevert voor de openbare orde en de goede zeden". Dat slaat op de tv-uitzending van donderdag 14 december Rarend is weer bezig". Naar het oordeel van de minister werd daar in de regerende vorstin gemaakt „tot een voorwerp van platvloerse komedie" en werd er ernstig afbreuk gedaan aan de koninklijke waardigheid. Nederland L TELEAC 11.00-11.30 K Hoe word ik de computer de baas? les 16 herh., NOS 16.00 K Journ. AVRO 16.02-17.30 ged. K Klnderprogr NOS 18.45 K Ti- ta-tovenaar 18.B5 K Journ. AVRO 19.05 K AVRO's Sportpanorama NOS 20.00 K Journ. AVRO 20.21 K Ster Allures 22.00 (K) Cade's County. Requiem voor Miss Madrid tv film 22.50 K Film reportage van de verkiezing Miss TV- Europa NOS 23.40-23.45 K Journ. Nederland II. NOS 18.45 K Ti-ta-tovenaar, 18.55 K Journ. KRO 19.05 (K Voor een brief kaart op de eerste rang NOS 20.00 K Journ. KRO 20.20 Brandpunt, 21.10 K TV fllmcyclus met Anna Magnanl De zangeres (La chanteuse) tv film 22.45 Epiloog NOS 22.60-22 55 K Journ. In zijn beschikking heeft de mi nister ook overwogen dat in de Servetóhow scenes voorkwamen van halfnaakte personen, van wie een of meer "zich welhaast obsceen gedroegen". In dit kader waren scenes geplaatst, waarin een vrouw optrad, die de Koningin personi fieerde, zo zegt minister Engels In haar verweer had de VPRO ge- ders gistei avond voor steld dat de bewuste scenes een per- siecamera meegedeeld, slflage brachten, die geen kritiek bevatte op de Koningin of het Ko ningshuis, maar zich richtte tegen de uiteenlopende gevoelens van eer bied en aanhankelijkheid voor het Koningshuis, die onder het volk le ven. Met name richtte die persifla ge zich ook tegen die Journalistieke benadering, die "het privéleven van de Koningin of vulgariseert (zoals gebeurt in de boulevard pers) of tot een kneuterige Bie- demeijer-romantiek herleidt". Minister Engels voert aan dat 't erom gaat hoe en in welke ,lorm deze intenties zijn gerealiseerd. De VPRO gaat in beroep tegen de berisping van minister Engels. Dat heeft voorzitter drs. H. J. Pen- teievt- Drs. Penders zei dat de VPRO met kracht en verontwaardiging de mening van minister Engels afwijst als zou de inhoud van de betrok^n uitzending gevaar opleveren voor de openbare orde en de goede ze den en dat Juist deze opvatting aan leiding is in beroep te gaan. 'De vrijheid van meningsuiting ls wéér in het geding", aldus drs. Penders.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5